AANVALLEN OP NOTA VERINGA „De Familie Tót' HULDIGING SONIA GASKELL WERD TEVENS AFSCHEID Hearing Kamer commissie Geschenken, film en dans Mylonas van. Amorgoseiland gevlucht VROUW ALS PERZIK EN ALS NIJLPAARD Weinig bekende Tsjechische muziek opende winterseizoen Mees en Hope in le halfjaar DONDERDAG 9 OKTOBER 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 13 (Van een onzer verslaggev DEN HAAG De nota minister dr. Veringa betreffende be- sluurshcrvorming universiteiten en ho gescholen is gistern menigmaal onder vuur genomen tijdens 'n openbare hea ring van de vaste commissie van Onder wijs uit de Tweede Kamer. Tal van or ganisaties op het gebied van het weten schappelijk onderwijs hebben hun be zwaren geuit tegen de nieuwe bestuurs vormen, die minister Vcringa wil invoe ren. Zo talrijk zijn de bezwaarden, dat de commissie ook morgen nog de he le dag zal besteden aan het horen van de woordvoerders. De vrij aljemene klacht was tot dus ver. dat er niet 'n uniform systeem van bovenaf moet worden opgelegd, maar dat de bestuurshervorming zich van on deraf en per universiteit of hogeschool moet kunnen ontwikkelen, eventueel via experimenten. Met name van de zijde van de t.h. Delft werd in dit verband op gemerkt; dat de minister eigenlijk fe vroeg met een nota is gekomen, kort te voren had hij immers bij de instituten voor hoger onderwijs naar de opvattin gen geïnformeerd. Voordat de adviezen ook nog maar konden worden gegeven, verscheen al de opvatting van de .minis ter. Die nota-Veringa doorkruist trou wens oók de ontwikkeling naar nieuwe structuren, die op vele plaatsen al op gang was gekomen.Deze ontwikkeling wordt thans afgekapt. De nota geeft vol gens de bezwaarden de onderwijsintel- lingen te weinig autonomie, terwijl de schaarse autonomie, die hier en daar bestaat, er nog door wordt weggenomen. Eigenlijk betekent de nota een stap te rug. zo betoogden afgevaardigden uit Groningen, Leiden en Amsterdam, die een bestuursopbouw paar geledingen af wezen omdat het bestuur naar hun me ning door alle betrokkenen moet worden De delegatie van het 1900 leden tellen- Interessante volleyduels (Vat volleybalmedewerker de technische en administratief perso neel van de rijksuniversiteit in Leiden twijfelde aan de bereidheid van de minis ter in redelijke mate tegemoet te komen aan de hervorming binnen de universi teit zoals die door velen wordt gewenst. Het afbakenen van de grenzen, dat hier eenzijdig blijkt te geschieden doorkruist het aan alle instellingen van wetenschap pelijk ónderwijs gevoerde en nog te voe ren overleg en het gaat voorbij aan de mogelijkheid tot opneming van een ex perimenteer artikel in de wet, aldus de delegatie. De minister leverde naar haar mening ook geen bewijs voor zijn stelling dat de recente ontwikkeling hel wenselijk maakt nu reeds op korte ter mijn maatregelen te treffen. 1-Iet eolleetiel'bestuur, de gekozen ver gen woordiging van de 1900 personeels leden, ziet en erkent slechts drie geledin gen t.w. het wetenschappelijk corps de studenten en het technische en adminis tratief personeel. De toekomstige univer siteit ziet het collectief bestuurd door waarin de geledingen paritair en met gelijke stem zijn vertegenwoordigd, ip vragen uit de Kamercommissie •d door een van de personeelsleden i de Leidse universiteit geantwoord dat het technisch en administratief per soneel uit zal maken wie kan participe- n het bestuur en het beheer. Dat de samenwerkende centrales voor over heidspersoneel deze taak alleen voor ge organiseerd personeel zien weggelegd was een mening die door de Leidse de legatie niet zónder meer kon. worden ge- ADVERTENTIE) Wastafel verstopt? Fifax lost op. Haal het even bij de drogist. BRAND AAN BOORD VAN TANKER VOOR DE KUST (Van •r.s laggevers) ROTTERDAM De Britse tanker „Rudderman" (1-592 Ion) is vanmorgen, vijftien mijl uit de kust voor de Nieuwe Waterweg, in moeilijkheden geraakt. Er brak brand uit in de machinekamer. Er vielen enkele licht gewonden. Twee van de gewonden werden per helikopter naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden gebracht. De brand was binnen een uur geblust. De reddingboot uit Hoek van Holland en de sleepboot „Indu9bank" konden hal verwege hun reis naar het in moeilijk heden verkerende schip, weer terug. Aan boord van de Britse tanker werd door de helikopter ook een arts en een zieken verpleger afgezet, die even later weer konden worden opgehaald. Kunsthandel Ina Broerse, Nieuwe Spie gelstraat 57 Amsterdam, exposeert van 1 okt. tot .4 november kleuretsen van Jan Verburg en metalen plastieken van Kees Otten. Als de lengte van de huldigingsavond van Sonia Gaskell evenredig is met de haar in woord en dansbeeld toegezwaai de genegenheid en dankbaarheid, dan moet deze voormalige directrice van het Nationaal Ballet wel zeer veel vrienden hebben. Minister dr. Marga Klompc kwam n.l. pas lang na het middernachte lijk uur aan dc beurt om haar erkente lijkheid te bc'luigen en aan mevrouw Gaskell een portret of haar voorstellende sculptuur naar keuze aan te bieden. Ter plaatsing in de Amsterdamse Schouw burg, waarin gisteravond niet alleen dc timing, maar ook de organisatie enigszins uit de hand liep. De eregast afloop de te programmadelen bij het zich naar het podium begeven n.l. voor een ge sloten deur en moesten een extra-rond gang maken om front te maken voor het publiek dat bijzonder gul was met ap plaus. Namens het Nederlands Balletor kest bood dirigent André Presser bloe men aan en het technisch schouwburg- pérsonepl had Henk van Dijk afgevaar digd aan Sonia Geskell een juwelenkistje zonder inhoud aan te bieden „voor op reis". Die reis beloofde haar mr. Evert Cornelis, voorzitter van het bestuur van het Nationaal Ballet. Zijn warme woor den mondden uit in enkele dichtregels van Poesjkin, weliswaar in een Neder landse vertaling. De leden van het ballet hadden de danser Robert Fischer ge vraagd hun ex-leidster bloemen aan te bieden. Wethouder Polak, die de Amster damse kunst in beheer heeft, deelde on der veel bijval mede, dat de gemeente Amsterdam aan mevrouw Gaskell de zil veren medaille van de slad Amsterdam .schonk. De kunsthistoricus dr. Jos de DEN HAAG De volleyballiefhebbers kunnen zaterdag in „De Vliegermolcn" te Voorburg hun bart ophalen aan eei teressant programma. Helaas behoort de eredivisiewedstrijd dames Haag '68—Val bovol niet meer tot de toppers van he Valbovol verloor niet minder dan van de beste speelsters, onder wie Hdlde van Gulik. en moet dit seizoen trachten de plaats in de eredivisie te behouden. Blokkeer ontvangt het Bossche DOS '58. één van de twee debutanten. Op papier moet (dit duel Blokkeer de volle winst brengen, maar het is zeker dat DOS '58 zich fel zal verweren. Vóór de hoofdklasse dames treedt HML/CLV aan in de plaatselijke ontmoe ting met PVC. De dames van Haag '68 2 krijgen het zwaar te verduren nu VK Amsterdam op bezoek komt. Drie wedstrijden in de overgangsklasse completeren hel programma. Alle drie ontmoetingen moet voor de Haagse ploe gen, Scorpio bij de dames en Tonegido en Syrepa bij de heren, in een overwinning eindigen. (ADVERTENTIE) Bartex is de fijnste snelscheercrême die ik ken. En nog de voordeligste ook! ROME (AP) Vier Italianen en een Griek hebben de Griekse oud-minister George Mylonas helpen ontsnappen van het Amorgoseiland waarnaar het Griek se militaire bewind hem had verban nen, zo bericht het weekblad l'Espresso. Uit Athene wordt gemeld dat Mylonas vrijdag naar West-Europa is gevlucht. Een van de vijf die Mylonas hebben hel pen ontsnappen was Mario Scialoja, een correspondent van L'Espresso. Mylonas is in 1965 in de regering Pa- pandreoe. minister van Onderwijs ge weest. Hij bevond zich sedert augustus 1968 op Amorgos. Zijn echtgenote is steeds in Athene. Populaire lied onderzocht UTRECHT (ANP) In de wereld van het populaire lied wordt de figuur van de vrouw zelden met iets vergeleken. Wordt dat toch gedaan, dan komen bloe men. vooral de roos, op het toneel. In één liedje werd dc vrouw vergeleken met een nijlpaard en een keer met een perzik. Zeelieden, soldaten, cowboys en sheriffs komen regelmatig in het populaire lied voor, maar ministers, bakkers, slagers of machinebankwerkers wordt geen rol toe bedeeld, ze zijn kennelijk niet avontuur lijk genoeg. In het poplied worden dieren geïntro- RESIDENTIE-ORKEST Veranderde opstelling bood weinig baat Het Rcsidcntic-Orkesl had de opening van zijn winterseizoen dit keer toever trouwd aan Bohumil Gregor, een 43 ja rige, in Praag geboren dirigent die op hel ogenblik aan de opera van Ham burg verbonden is. De gastdirigent was ingegaan op hel verzoek van de orkest leden om te proberen met een enigs zins andere orkestopslelling betere akoes tische resultaten te bereiken. Omdat het koper veelal tegen de harde achterwand te fel de zaal in ketst, had hij deze blaasinstrumenten rechts op het podium achter dc altviolen en de celli geplaatst, daar dus waar gewoonlijk de contra bassen staan. Deze contrabassen verhuis den naar de plaats van het koper, achter de houtblazers en tegen de afsluiting van het podium. Wat is nu het resultaat van een en ander geweest? Wij zouden daar niet dadelijk een antwoord op weten te geven. Van onze plaats in de eerste helft van de zaal was er soms duidelijk van vér betering sprake maar elders, onder meer op het balkon, leek ons dit weer hele maal niet liet geval le zijn. Zodat wij, wat dit b- lreft, voorals nog alleen de pogingch verninrrn te waarderen en verder dienen af te wachten, ook omdat we ons niet ïian de indruk konden ont trekken dat het' orkest bij deze seizoen opening nog niet helemaal in .topvorm Waarschijnlijk was het mede daar aan te wijten dat wij van de in ons land nagenoeg onbekende Tsjechische stukken, waarmee de gast dingen! begon, niel zo'n heel ster- indruk kregen. Van Dvorak ging het symfonische gedicht De Waterman uit 1896, een laat werk dus van de Bo heemse muzikant, die daarin kale uitbeelding geeft van e> oude sage gebaseerde ballade. In zijn lyrische verklanking van de vereni ging van een boosaardig maai- verleide lijke watergod met een argeloos jong meisje had de componist heel gelukkige ingevingen, melodisch, harmonisch en stellig ook op het gebied van de in strumentatie. Als echter het verhaal (én de muziek, die het verhaal vrijwel op de voet volgt) een tragisch hoogte punt bereikt en de boze geestwraak neemt op zijn geliefde en hun kind ver moordt, schiet de dramatische zeggings kracht van de componist te kort. Of was het ook dirigent Gregor die te kort schoot? Wij zijn geneigd te ant woorden: beiden, want al getuigde de vertolking van zorg èn muzikale smaak, instrumentaal was zij beslist niet punt gaaf. laat staan frappant, en grote zeg gingskracht had ze evenmin. Een goed contrast met dit symfofni- sche gedicht vormde de aardige, onder houdende sinfonietta „La Jolla". die Bo- huslav Martinu in 1950 in Amerika ln Gru.vter zorgde voor een incident. Zijn herinneringen namens de Vrienden van het Nationaal Ballet resulteerden n.l. in zo'n verward relaas, dat mr. Cornelis hem enkele malen te,vergeefs overigens probeerde het woord te ontnemen. Ten slotte maakte de scheidende directrice, teflankeevd door de ballerina's Olga de laas en Maria Bovet, er zelf maar een eind aan. De heer De Gruyter was toen is bij het jaar 1952 aangeland. Filmdocumeiit. Aan de reeks sprekers was een film ■oorafgegaan, gemaakt door David Ko ning, met aan de camera Jan Huyskens. Daarin zeggen vele internationale en na tionale balletmensen hun zegje over So- Gaskell. Om meerdere redenen een interessant document. Niet zozeer omdat de muziek bij de eveneens verfilmde balletfragmenten o.a. Concerto Baroc- niet klopte, maar ook omdat hier unieke bewegingskunst van Marianna Hilarides aan vroegere en betere dagen herinnerde. En wanneer krijgt de bal letliefhebber de kans de overleden docent Joop Schuttink, de stafoude Madame Egorova, de typische Brit Arnold Haskell, Kurt Jooss. John Taras, George Skibine, Nicholas Beriosov. de veelpraatster Pearl Lang, de ijdele Serge Lifar, de sociaal 'oelende Harald Lander, de wijze Mas- ine, de nu positief reagerende Jaap Flier n choreograaf Rudi van Dantzig, als mede de ex-prima ballerina assoluta Ga- lina Oelanova in één rolprent bijeen te Vreemd dat een balletdeskundige als de Hagenaar Peter Leoneff vergeten s. Hij immers zat samen met Haskell Jooss in de toenmalige adviescommis- en hij was mevrouw Gaskell eerste balletmeester. Nog t.v.-werk De huldigingsavond, aan het slot waar in Sonia Geskell geroerd dankte voor de vele goede woorden en geschenken vaarin zij aankondigde Nederland te willen verlaten, omdat er nog dankbare t.v.-regie te doen valt, was be gonnen met een drietal balletten: Les Sylphides, met zuivere en zindelijke ara besques, maar met de muzikaliteit en het innerlijk romantisch beleven nog op een laag pitje; Van Dantzigs Nachteiland, een merkwaardig gaaf dualistisch dansspel van werkelijkheid en droom, waarin in alle choreografische rust en met een wel dadige hoeveelheid technische bedacht zaamheid de persoonlijkheidskern wordt ontbolsterd en als derde danswerk de première van Brian MacDonalds Time out of mind, waarin Olgo de Haas en Sylvester Campbell zich op de variabele muziek van Paul Creston losmaken uit de snel wisselende spanningsvelden van dit bachanaal in het niemandsland dei- sensuele begeerten. Het is een explosie van dans- en andere driften en de cho reograaf, die een kruising is tussen Bé- jart en Robbins, slaagt er in feen vol po dium voortdurend in roekeloze beweging te houden, vol bronstig oergeweld én on geremde vrouwenjacht. Verdiende lof Toen hij zijn entree maakte als ballet- meester bij het toenmalige Nederlandse Ballet zei Benjamin Harkarvy kort voordat hij zich inet alle solisten op één na zou afscheiden en het Nederlands Danstheater geboren werd dal hij noch mevrouw Gaskell onmisbaar waren, maar dat het op hard werken aankwam. Dat is zeker waar, maar de eerlijkheid ge biedt te zeggen, dat óók Sonia Gaskell bijzonder hard voor haar ideaal een goede Nederlandse balletkunst heeft gewerkt. De haar gisterenavond toege zwaaide lof is zeker even verdiend als gemeend. D-y Stopdriehoek bij voorrangsweg wordt achthoekig NEW YORK (AFP) Het stopteken bij het naderen van een voorrangsweg op het ogenblik een rode driehoek in een cirkel zal zowel in Europa als in de V.S. achthoekig worden. Dit is besloten door deskundigen uit 22 landen, waar onder de V.S. en de Sovjet-Unie, die deel utmaken van de subcommissie voor het wegvervoer van de economische commis sie voor Europa van de V.N. Bizarre tragikomedie uit Hongarije opdracht van een kunstkring genaamc „La Jolla" maakte. De driedelige, ir neoklassieke trant gehouden heel ple zierige, hier en daar zelfs pikante er in hel middendeel ook wel treffende compositie is het uitvoeren en horen zeker waard, maar het stuk had wel met wat meer muzikantenplezier „verkocht" mogen worden. Ook deze ver tolking was niet. slecht, maar eigenlijk j ook niel goed genoeg. Dat niet elk de- tail markant reliëf kreeg, stoorde ons - j minder dan dat het geheel ie weinig n esprit had. n'j Na de pauze zou de grote Zino Fran- ceseatti het vioolconcert van Beethoven 1 hebben gespeeld als een niervergifti ging hem niet had gedwongen zijn Ne derlandse tournee af te zeggen. Voor hem viel in de 24-jarige Israëlische vio list Itzalc Perlman, een veelbelovend in strumentalist, ondanks zijn handicap, die hém dwingt zittend te soliëren. Perlman ontwikkelde een fraaie, zang rijke toon en demonstreerde een heel knappe, zij het dan nog niet volmaakte virtuoze techniek. Dal hij in zijn into natie niet altijd even gelukkig was, kon men op de koop toe nemen maar het was bovendien wel duidelijk dat hij het werk van Beethoven geestelijk en mu zikaal vooralsnog niet volledig gestal te vermag te geven, hoe fraai sommi ge passages ook waren. Dat neemt niet weg dat wij gaarne instemmen met de hartelijke bijval, die hii in ontvangst mocht nemen en waarin hij diligent en orkest voor hun volgzame begeleiding liet delen. Ka duceerd als een idyllische sfeer nodig aar in negentig procent van de liedjes dat niet het geval. Mode speelt nauwe lijks een rot in het poplied in tegenstel ling tot de liefde en-'of erotiek. Dat laat- thema is verreweg het belangrijkst, vreugde en verdriet voorkomen dat meestal met betrekking tot de liefde. Dit blijkt uit de eerste deelresultaten an hel in 1963 begonnen onderzoek „het populaire lied", waaraan wordt gewerkt door drs. T. J. Kamphorst, wetenschap pelijk medewerker aan het sociologisch instituut van de rijksuniversiteit te Utrecht. Drs. Kamphorst heeft op zich genomen om deze studie, die onder su pervisie staat van prof. dr. S. J. Groen man en die door ziekte en overlijden van een der belangrijkste medewerkers en initiatiefnemers, drs. H. J. de Groot, een aanzienlijke vertraging ondervond, te voltooien. Het onderzoek heeft tot doel inzicht te verkrijgen in het leven en denkpatroon van het Nederlandse volk over de pe riode 19121962. Met behulp van de bibliotheek van de toenmalige Neder landse Radio-Unie en een adviescommis sie, waarin o.a. Hugo de Groot, Gerard van Krevelen, Brian Rust en Theo Uden Masman zitting hadden, werden 855 „top hits" geselecteerd, die op 164 kenmerken werden onderzocht en per computer ge analyseerd. De cultuurkritische studie, waarin naast de Nederlandse ook Franse Engelse en Duitse liedjes zijn betrokken, zal vermoedelijk eind volgend jaar wor den uitgebracht, Overigens Is nu al door drs. Kamp horst zü het binnenskamers de conclusie getrokken, dat de beatmuziek „vriende lijker en melodieuzer" wordt en dat het bekende „zuchtlied.ic" helemaal in deze tijd past. waarin het tussenmenselijk contact van allerlei taboes, conventies en andere „overbodige" waarden wordt ont- Fons Rademakers verving Bol) de Lange „De Familie Tót" van de Hongaarse j auteur Istvan Orkény is behalve een klucht aver de domheid van dorpelingen een tragedie over het Hongaarse volk. Het stuk speelt tijdens de tweede wereldoorlog; het is geschreven door een man, die zelf zegt over z'n betrokkenheid met de oorlog: „Dat ik leef is stom geluk'\ Hij had net zo goed gestorven kunnen zijn als de zestigduizend medesoldaten, die bij het offensief bij de Don hun leven gaven. Hij laat zijn stuk echter beginnen in een vredig dorpje, in een vredig gezin, althans oppervlakkig gezien. Maar daar bestaan angsten, onder andere omdat de zoon van een van de dorpelingen, de brandweercommandant, aan het front is. De situatie komt op scherp te staan, als de kapitein van de zoon twee weken komt logeren in dit gezinnetje. De ouders en de zuster zien een kans om hun zoon aan een betere positie te helpen; ze pi'oberen dus hel de man op alle mogelijke manieren volledig naar de te maken. Maar dat is niet simpel. John Bogaei Kees b Praag beperkt reizen naar buitenland PRAAG (Reuter) De Tsjccho-Slo- waakse regering heeft maatregelen goedgekeurd, waardoor, naar men neemt, het aantal vergunningen reizen naar het westen drastisch zal worden beperkt. In een bericht van hel persbureau CTK over de kabinetsbijeenkomst staat, dat de federale regering een voorstel heeft besproken en goedgekeurd inzake „buitengewone maatregelen in verband met reizen naar en het verblijf van Tsjecho-Slowaakse burgers in kapitalis tische landen en het reizen van buiten landers naar Tsjecho-Slowakije". Na dere bijzonderheden werden niet gege- Faust in het Circustheater DEN HAAG Op woensdag 15 okto ber geeft de Nederlandse Operastichting het Circustheater te Scheveningen de première van Faust van Gounod. Op 17 19 oktober volgen nog voorstellingen le Scheveningen. waarna voorstellingen gegeven worden in Amsterdam, Eindho- ?n, Rotterdam en Utrecht. Dirigent is Louis de Froment, Wolf- Dieter Ludwig regisseert en Nicolaas Wijnberg verzorgt decors en kostuums. Medewerking verlenen het Amsterdams Philharmonisch Orkest, het Nederlands Operakoor onder leiding van Cor Olt- huis en het Nationale Ballet, choreograal Boris Pilato. De rolverdeling luidt; Faust Franco Bonisolli (op 17 oktober Georges Liccioni), Mephistofeles Boris Carmeli (op 17 oktober Marco Bakker), Valentin Robert MaSsard (17 oktober Bert Ols- son), Wagner Tom Haenen, Marguérite Teresa Zylis-Gara (17 oktober Rachel Ya- kar), Siebil Simon v. d. Geest, Marthe Elsa Lioni. want hij is gewoon knettergek geworden door de oorlogshandelingen, die hij van nabij heeft meegemaakt. Een situatie die tot een vreemd soort humor vol wreedheid, leidt en waarvan de symbolische betekenis op politiek gebied overduidelijk is. Het lijkt me een prachtig stuk, zeer rijk, vol bizarre, aansprekende humor, vol menselijkheid en met zeer raak getroffen karakteriseringen van de personages. De Nederlandse Comed ie heeft Fons Rademakers de regie laten doen en zoals het er in de voorstelling van gisteravond in de Koninklijke Schouwburg uitkwam, was de humor te simplistisch gezien, te dom en daardoor alleen grappemakerij Het leek erg gewild en armetierig. Hoe dit ook moge zijn, de voorstelling was naar mijn idee volledig ontwricht door de afwezigheid van Bob de Lange, die oorspronkelijk de rol speelde van de terroriserende kapitein. Wegens diens ziekte had Fons Rademakers zelf deze rol opgenomen, maar hij was nog nergens- Daardoor had de voorstelling geen evenwicht, vaak werd er alleen al orn een begrijpelijk gebrek aan lekstkennis nogal wat overgeslagen, weggelaten of geïmproviseerd. Je kon wel zien, dat Kees Brusse, Nel Koppen en Ingeborg Elsevier erg goede rollen hadden gespeeld, maai- ook daarvan was niet veel over. Er waren fraaie decoi-s en kostuums van John Bogaerts en Maja Alexander. JAN VERSTAPPEN (ADVERTENTIE) Die regenjas kan ik zelf wel waterdicht maken. Met Harmisol van mijn drogist. r moet zijn :n nog dank Klant onder de Een Naaldwijks restaurant haalde gisteren en vandaag de voorpagina's van verschillende kranten door een stunt te lanceren- De eigenaar van het restaurant Wipp Inn, Flip Droog, zal met ingang van 15 oktober de klant zelf laten bepalen hoeveel hij. voor zijn dineetje over heeft. Het i de omgekeerde wereld geworden i dit horecabedrijf en trouwens ook i de horeca in het algemeen. Men bedenkt tal van stunts om naar binnen te sleurt bedrijfsresultaten op te peppen. Flip Droog zuigt de mensen nu wel zijn horecabedrijf binnen, maar het zal nog maar de vraag zijn of hij financieel gezellig uitspringt. Klant X bijvoorbeeld kan de ras-Hollander zijn, die voor een dubbeltje op de de eerste rij wil zitten en vijf-gangendiner nog wel super gul gebaar een briefje van vijf trekt, inclusief Op dat moment mag de ober niet falen, maa beleefdheid laten gelden t je wel zeggen ook- rangschikken we dan profiteurs. Maar nu heer Y. Dezt Is 'n geroutineerd restaurantbezoeker, maar heeft toch altijd het idee gehad dat hij in een horecabedrijf belazerd werd. Hij accepteerde dat weliswaar zonder meer. Nu ziet hij zijn kans schoon om naar eigen goeddunken e taxatievermogen een bedrag op tafel leggen Zo min mogelijk natuurlijk, want waarom zou je met vijftien gulden gaan zwaaien als heer Droog ook de helft klakkeloos accepteert? Flip Droog ziet het :o echter niet. Hij is een idealistisch persoon en koestert hoge verwachUngen i medemensOnfatsoenlijke nelgingen in de mens gooit hij onmiddellijk overboord en verwacht dan ook dat de bezoekers hem toch wel de kost willen laten verdienen. De praktijk zal getuigen. Reactie Scheveningse horecaexploitant op deze stunt: „Dat wordt z'n ondergang. Ik heb ook wel eens zoiets uitgehaald en kwam smerig bedrogen uit" Toch maar optimist blijven, meneer Droog, je kunt nooit weten. Nooit, ook niet of je na enige tijd op een Droogje komt te zitten Vuurgevecht in VS-ambassadc te Saigon SAIGON (Reuter) Een Amerikaan se neger-korporaal is als een woesteling tekeer gegaan in de Amerikaanse am bassade te Saigon. Met een automatisch geweer schoot hij twee blanke collega's neer, van wie er een werd gedood en de ander zwaar gewond. Volgens een woordvoerder van de am bassade waren de drie mannen in dienst toen de korporaal buiten het gebouw plotseling een van zijn collega's be schoot. Deze vluchtte gewond de ambas sade binnen maar werd door de hem achtervolgende korporaal met enkele vuurstoten gedood. De andere collega, die tussenbeide wilde komen werd aan zijn hand gewond. De reden voor het woeste optreden van de neger-korporaal ls niet bekend. De man is gearresteerd. AMSTERDAM (ANP) De geconso- lideerde balanstelling van de bank Mees en Hope N.V. bedroeg, blijkens de- heden bekendgemaakte halfjaarcijfers per 30-6- '69, in totaal 2158,7 min tegen I 1860.8 min per 1 januari 1969. In de consoli datie zijn opgenomen alle geaffilieerde financiële instellingen waarin bank Mees en Hope een belahg van 50 pet of meer bezit. De bank garandeert de verplich tingen van Mees en Hope, Ned.Overzee Bank, Theodoor Gllissen, Mesdag en Groeneveld's Bank, alsmede van de Ken- nemer Bankvereniging. Tevens werden gepubliceerd de half jaarcijfers. van de Bank en Assurantie Associatie N.V. die een balanstotaal aan het eind van het eerste halfjaar had van 169,7 min tegen f 163,4 min per 1 jan. 1969. De instelling heeft over het eerste halfjaar 1969 een nettowinst behaald van 6.3 min tegen 5,8 min nettowinst als vijftig pet van 1968. De vergelijkbare cij fers van het eerste halfjaar 1968 ontbre ken aangezien de samenvoeging van de bedrijven van de Ned. Overzee Bank en Mees en Hope toen nog niet was ge- effectueerd. Gewoon of super? Dat kan; maar een overval moet je hier niet wc: aldus Benno, die tijdens afwezigheid van zijn baas een pompstation Zaandam bewaakt. Koei Na de wedstrijd van de Poslerholtse Sport Vereniging tegen Rapid Wien vorige week op de beeldbuis, wa we echt benieuwd naar de lichtsterkte van de lampen by de wedstrijd AC MilanEstudiantes in het San Siro- stadion- Commentator Koen Verhoef, een expert op dit gebied liet ons echter lelijk zitten. Hij maakte er een soort quiz van door te stellen: „De kwaliteit van het licht moet u zelf maar beoordelen" Volgens een lid van de Tweede Kamer heeft de heer Verhoef vorige week dc naam van de lampenfabriek le vaak gebruikt en hierin zag deze en v van ontoelaatbare reclame. Maar ja, in het Eindbovens sportpark geen enkel reclamebord te zien. dal ln tegenstelling tot het San Sirosladion. Hetgeen Koen Verhoef deed opmer ken: „Dat is nog eens wat anders dan vorige weck". Inderdaad, zouden wU zeggen De Raad van Beheer van de NOS Is naar aanleiding van de hierbove\ aangehaalde opmerkingen van he Kamerlid Visser tot de conclusie ge komen, dat Koenmentator Verhoef zijn functie als commentator correct heeft uitgeoefend. Sinds gisteravond weten we trom ook dat Koen Verhoef een uitnemend medisch specialist is. Zo deelde hij mede. dat bloedgroep van Argentijnen verschilt van die vai Italianen. Dat de maker van het tweede doel punt, Combin. een Algerijn is mei e Frans paspoort, kart je na zo'n w( strijd als gisteravond ook nooit m< vergeten. Iets nieuws Is voor ons ech ter dat Algeryo in Zuid-Amcrika ligt (kunnen natuurlijk recente grenscor recties zijn). Verhoef stelde im: dal er 13 Zuidamcrikanen op het veld liepen: de 11 van Estudiantes c Milanspelcrs Solman' en Combi- Nauwelijks had onze commentator geconstateerd dat „het niet meet AC Milun van vroeger was", of doel punt nummer twee viel achter Poletti- Zei Koen Verhoef ook niet op 'n ge geven moment: „Wc zitten immer' met zes miljoen voetbalfccnnc.r* onder

Leidse Courant | 1969 | | pagina 13