maak uw postgiro-saldo rentegevend: AR-fractie is voor uitstellen komende verhoging van BTW Verbetering van positie minder draagkrachtigen ±Dompo JONGEREN SLAAGS MET POLITIE OOST-BERLIJN Bakker maakt haast met autokeuring „Twijfels' bij KVP Rusland en China gaan praten Nederlanders plegen overval op bank in België Hamsteren op arbeids markt WIJZIGING SOCIALE WETTEN Kweekschoolleerling - getrouwd - weer naar oude school Benoeming VRAAG AAN GROSHEIDE Snel besluiten over zittenblijvers WOENSDAG 8 OKTOBER 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA o De erwtensoep-affaire binnen de ren van de Scheveninese straf gevangenis is de Tweede Kamer bin nengesijpeld. ARP-Kamerlid Diepen horst vindt het maar niets dat onze gedetineerden bij de vellende hitte van maandag, de groene drab bige substantie kregen voorgescho teld, De ARP-man zegt dat al zes jaar geleden in de Eerste Kamer is ge waarschuwd tegen de bereiding van erwtensoep op hete dagen. De man beveelt zelfs aan om gevangeniskoks eigen vinger in de pap te geven bU de keuze der gerechten. Dat zal niet zo gemakkelijk gaan als men wel denkt. Tenslotte heeft het ministerie Justitie dure voedingsexperts aan getrokken, die op de milligram nauw keurig alle calorieën voor deze broe ders wikken en wegen- Wat praten die gevangenen nou? Alles wordt voor ze geregeld en dan nog commentaar ook. Nou ja, na vier uur was de pret in het gevang weer voorbij. Maar de stof die men hierdoor liet opwaaien dwarrelde inmiddels op het Binnen hof neder- En nu maar afwachten wat volgende week maandag gaat ge beuren. Weer erwtensoep of Indisch voedsel? Een vraag die bij de Marine al sinds Tromp uitgebannen is- Onze zeebonken krijgen namelijk iedere maandag, welke hitte ons ook teistert, snert mèt nassi of bami- Daarom sta ken ze daar nooit. Misschien een sug gestie voor Polak, dan is-ie tenminste, met dat gestrubbel van zijn gevange nen verlost. Voorlopig proberen de gedetineerden iets te versieren. Maar het zal wel loslopen, zeker als men weet dat de soep niet zo heet wordt verschalkt als men hem opdient- De Ierse acteur Richard Harris moet zes maanden brommen als hij og eens iets doet wat niet in de haak De rechter legde hem een voorwaar- ielijke gevangenisstraf op omdat Har- ris met een vrouwelijke parkeerwach ter had gedanst. De parkeerwacht •ef een bon uit voor een auto van >an Richards vrienden. Harris nam de ambtenaresse in de armen om zo te verhinderen dat zij aantekeningen maakte. Harris ontkende voor het ge recht, dat hij de armen om het meisje had geslagen, hij had „slechts een Ier se Jig met haar gedanst". Slechts een kwart van de leden van het mannelijk geslacht, die hun hoofdhuid bedekken met een pruik is vol voltrouwen dat men hun geheim nooit zal ontdekken. Ongeveer de helft, 46 om nauwkeurig te zijn, gelooft dat die pruikjes als zodanig niet opvallen, 18'/z denkt dit wel en 10 Vz denkt dat de fatale ont dekking niet uit kan blijven. Een en ander is te lezen in het Engelse con sumentenblad „Which", dat 196 pruik- dragende mannen heeft ondervraagd en 12 vrijwilligers naar pruiken makers heeft gestuurd om daar eens hun licht op te steken- Minister Den Toom van Defensie heeft korporaal-ziekenverpleger Van Meurs uit Weesp waardering betuigd voor zijn kordate prestatie. In deze randkrant werd reeds eerder melding gemaakt van de gewichtige prestatie van de korporaal: het aannaaien van een duim aan boord van een schip, onder bizarre weersomstandigheden en met een kromme naald. Wij zijn benieuwd of de waardering van minister Den Toom ook met een kromme speld vergezeld gaat- Voor lijders nuwspanningen en psychosomatische symptomen heeft een Britse onderne ming een electronische „ontspanner" en „slaapverwekker" ontwikkeld. Via een band om het hoofd krijgt de sla peloze of lijder aan andere trieste za ken impulsen, waardoor hij zich ge heel ontspannen voelt. De machine is draagbaar en wordt in een klein kof fertje opgeborgen. China wil met Moskou praten. Geallieerde bezwaren tegen parade OOST-BERLIJN (Reuter). Ongeveer tweeduizend Oost- duitse jongeren zijn gisteravond, op de derde en laatste dag de viering van de twintigste verjaardag van de DDR, slaags geraakt met de politie. De jongelui hadden zich bij de r verzameld om te luisteren naar de Britse popgroep De Rolling Stones, die zou optreden op het dak van het hoog boven de muur uittorenende gebouw van de Westduitse uit gever Axel Springer. Toen ze daar op de voorstelling, die overigens niet door ging, stonden te wachten, arriveerden plotseling circa 200 politieagenten die tot charges met de gummieknuppel over gingen. Achtervolgd door de politie renden de popliefhebbers naar de Alexanderplatz in het centrum van Oost-Berlijn, waar zich juist een kwart miljoen leden van dé Oostduitse communis tische jeugdbeweging gereed maakte voor de slotfestiviteiten De groep van de „muur" losjes gekleed en langharig, vormde scherp contrast met de uniform geklede leden van de jeugdbeweging. Aan het eind van het plein begonnen de jongelui zich te verspreiden, terwijl de politie er een aantal in overvalwagens stopte. Volgens de jongeren zijn ongeveer vijftig van hen aangehouden. Onmiddellijk na de grote militaire parade, die dinsdag in Oost-Berlijn is gehouden ter viering van het twintigjarig bestaan van de Oostduitse volks republiek, heeft het hoofdkwartier van de geallieerden West-Berlijn een communiqué uitgegeven, waarin spijt werd uitgesproken over deze parade, waarvan „het militaire karak ter wereld geaccentueerd door vertoon van wapentuig". Ervaren waarnemers beschouwen de parade als de grootste die zij de laatste jaren in Oost-Berlijn hebben gezien. Zij wezen ook op tot nu toe bij deze gelegenheden nog niet getoonde, reusachtige lanceerinrichtingen voor drietrapsraketten. In het communiqué werd betreurd, dat eens te meer erop moest worden gewezen, dat „dergelijke demonstraties in strijd zijn met de speciale gedemilitariseerde status van de stad, dat deze moeilijk te rijmen zijn met de Russische uitspraken over de vreedzame aard van het Oostduitse regime". (ADVERTENTIE) open een renterekening bij de RPS! Dat kost niets - ook geen moeite. Zo kunt u 2\% rente trekken van girogeld dat u niet onmiddellijk nodig hebt. Toch kunt u er door middel van uw giro rekening altijd over beschikken. Schrijf de Postgiro om een renterekeningformulier. Ze liggen ook bij elk postkantoor. RIJKSPOSTSPAARBANK HM® óók rente voorpostrekeninghouders (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Minister Bakker (Ver keer) hoopt nog voordat zijn begroting in de Tweede Kamer komt zijn plan het Nederlandse autopark aan een riodieke keuring te onderwerpen, af te ronden. Hij zou dan bij de behandeling m de begroting de parlementariërs :n concreet voorstel willen voorleggt De opzet van de wettelijke regeling heeft het departement van Verkeer en Waterstaat nog niet rond. Met name wordt nog gezocht naar beschikbare keuringscapaciteit. Daarbij vallen de ;n van de ANWB, de rijksdienst het wegverkeer en de eigen voersorganisatie (EVO). Miniduikboot met vier man in kabel verstrikt SAN DIEGO (Reuter) Een kleine onderzeeboot voor onderzoekingswerk zaamheden, de ,,Deep Quest", bevindt zich met 4 Amerikanen aan boord in de Stile Oceaan ter hoogte van San Diego in moeilijkheden. Het scheepje is op een diepte van ruim 130 m in een kabel ver strikt- De „Lockhead Raket- en Ruimte vaartmaatschappij, die eigenaresse van het scheepje is, zegt dat er voldoende zuurstof is om de bemanning 48 uur in leven te houden- Zij kunnen op die diepte niet uit de „Deep Quest" ontsnappen. De stemming onder de opvarenden, die in radiocontact met de oppervlakte staan, is goed. Zij proberen zich met de grijp armen van de kabel te ontdoen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De AR-fractie in de Tweede Kamer is voor uitstel van de BTW-verhoging tot 1 januari 1971. Boven dien vraagt deze fractie zich af of de belastingcorrectie op 1 januari wel met 600 miljoen gulden moet doorgaan. Daar naast heeft de KVP-fractie „zo zijn twij fels" over de noodzaak van de BTW-ver hoging reeds op 1 juli 1970. De PvdA, D *66, de PSP, de PPR en de CPN zijn ab soluut tegen deze verhoging op 1 juli. Dit mag, wanneer het inderdaad noodzake lijk is, pas op 1 januari 1971 doorgaan, al dus deze fracties. De regering staat hiermee volgende week voor de krachtproef deze fracties te bewijzen, dat: de BTW inderdaad op 1 juli voor een groot deel omhoog moet de belastingcorrectie op 1 januari in derdaad met 600 miljoen gulden doorge voerd moet worden. De portefeuilles rammelen bij wijze van spreken al, hoewel minister Witte- veen voor wat de BTW betreft zich wat soepeler opgesteld heeft. Wil dé Kamer in grote meerderheid uitstel van de verho ging van de omzetbelasting, dan valt daarover te praten. Maar de belasting correctie voor een bedrag van 600 mil joen gulden in 1970 wordt een zeer zwar< zaak. De liberale fractie houdt er name lijk onverkort aan vast. Daardoor kan binnen het regei-ingsblok, dat zich aller minst eensgezind ten opzichte van de nister van Financiën zal opstellen, alles gebeuren. De AR-fractie heeft eind vorige week laten doorschemeren, dat de BTW-verho- op 1 juli een bijna onverteerbare kwestie is. De regering waarscuwt melijk ernstig tegen de gevolgen prijsstijgingen in 1970. Dit is opnieuw gebleken tijdens de debatten rond de loon wet. De BTW-verhoging op 1 juli brengt echter zij het geringe mate prijs verhogingen met zich mee. De kans, dat de vakbeweging daaruit consequenties zal trekken (zeker na alles wat zich rond de loonwet afgespeeld heeft) is groot. De AR wil daarom het liefst het SER-advies volgen: uitstel tot 1 januari 1971. De revaluatie van de Duitse Mark die ieder moment officieel kan afko- en de gevolgen daarvan voor d« Nederlandse gulden stellen de Nederland export-import voor zeer grote proble- ;n. Moeilijkheden, die zo goed als zeker ons land tot prijsverhogingen zullen lelden en die het financieel beleid het kabinet ernstig zullen aantasten. BIJ DEMONSTRATIE Dienstplichtigen betreuren uniforinverbod UTRECHT (ANP) Het gisteren nieuw gekozen hoofdbestuur van de Ver eniging Van Dienstplichtige Militairen heeft verklaard het te betreuren dat de minister van Defensie heeft beslist dat de voor donderdag 29 oktober aangekondig de, in Den Haag te houden, demonstratie niet in uniform mag worden gehouden. Het WDM-bestuur meent bij de demon stratie, zich een gelegenheid voordoet dat het uniform eindelijk zinvol gebruikt kan worden. 2de supersone vlucht van Concorde TOULOUSE (AP) Het Frans-Brit se vliegtuig Concorde heeft gisteren zijn tweede supersone-vlucht gemaakt. Ge durende 52 minuten werd met een snel heid van 1.05 mach, 5 pet. boven die van het geluid gevlogen. De eerste superso ne-vlucht van negen minuten werd op 1 oktober gemaakt. PEKING-MOSKOU (Reuter-AFP) China en de Sovjet-Unie hebben beslo ten besprekingen te gaan voeren ter op lossing van bun grensconflicten. Deze besprekingen zullen op een nog overi te komen tijdstip in Peking beginnen niveau van vice-minister van B tenlandse Zaken. Dit heeft de Chinese regering gistermiddag bekendgemaakt. De drie astronauten, waarvan er twee de maan hebben betreden, zullen morgen in Nederland komen. Zij brengen een bezoek aan Amsterdam, waar ze een tentoonstelling over ruimtevaart openen. Op de foto een sttikje van de expositie: een „maamman" wordst op een stuk maangrond geplant. (Van onze correspondent RETIE Twee Nederlanders, met een nylonkous over het hoofd en bewa pend met revolvers, hebben gister- namiddag in een bank in het Belgische Retir bij Turnhout, honderdzeventigdui- zenr' Irank geroofd. De twee mannen konden ontsnappen, alhoewel politie en rijkswacht bliksemsnel reageerden. De twee overvallers liepen het kan toor van de kredietbank in Retie binnen kwart over twee en dwongen kas- Leo Harts de brandkast open te ma ken. Zij grabbelden het geld bijeen, en spoten alvorens te vluchten de heer Harts uit een „vulpen" een bijtende vloeistof in de ogen. Een getuige zag dat zij wegreden in zuidelijke richting in een lichtgekleurde BMW, met Nederlands nummerbord. Tien minuten later wierp de rijkswacht reeds een wegversperring op en enkele uren later werden twe.' ..verdachte per sonen" voorgeleid, maar die bleken niets met de roof uitstaande te hebben. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „Het hamsterver- schijnsel op de arbeidsmarkt neemt toe". Tot deze merkwaardige con clusie kwam gisteren de hoofdinspe- teur-generaal voor de arbeidsvoor ziening in Zuid-Holland, de heer K. Lewln, die dit één van de sympto men van de spanning op de ar beidsmarkt noemde. Hij gaf ook een voorbeeld. Zo heeft een van de grote frisdrank- en bier fabrikanten voor een aantal van zijn werknemers de contracten toch verlengd, hoewel hij die werknemers op het ogen blik eigenlijk niet kon gebruiken. De frisdrankfabrikant vreest in het voorjaar geen nieuwe werkkrachten voor hen ih de plaats te kunnen krijgen. Andere symptomen van de spanning op de arbeidsmarkt zijn volgens de heer Lewin plannen om nog meer buitenlandse arbeids krachten aan te trekken, evenals de toename van het aantal ontslagaan vragen door werknemrs. Ook dienen zich bij de arbeidsbureaus steeds meer werkzoekenden aan, die een betere werkkring willen. De grensconflicten moeten, king verklaarde, op vreedzame wijze worden opgelost. Toegegeven er TuèSen de tweetanden „onvi re principeverschillen" bestaan die ook nog lang zullen blijven, maar mocht normale betrekkingen op basis van vreedzame coëxistentie niet verhin deren. Kon de grenskwestie momenteel niet geregeld worden, dan moest ieder geval de status quo bewaard wc den en geen toevlucht tot geweld wc den genomen. „China en de Sovjet-Unie hebben totaal geen reden een oorlog over de grenskwestie te gaan aldus Peking. ADVERTENTIE Van onze correspondent) SITTARD Sinds dinsdag telt de pedagogische academie Dr. Van Gils te Roermond onder haar studenten een ge trouwde kwekeling. Het is de 19-jarige Han Titselaer uit Sittard, die dinsdag i schoolvrije dag kreeg om in het hu welijk te treden. Met Annemie Stienen uit Sittard. Om dit huwelijk is heel wat te doen geweest, in deze Roermondse pedago gische academie. Toen Han Titselaer enkele weken geleden zijn directeur dr. Litjens op de hoogte br.acht van zijn trouwplannen, kreeg hij prompt te horen dat hij zijn onderwijzeropleiding maar een andere school moest voltooien. Volgens dr. H. Litjens kon hij in de Roer- DEN HAAG (ANP) Binnenkort is de benoeming te verwachten van de heer J. B. S. Lankamp, tot voor kort buiten gewoon en gevolmachtigd ambassadeur te Yaounde (Kameroen), tot buitenge woon gevolmachtigd ambassadeur te Lima. Voorts is de benoeming te ver wachten van de heer W. P. L. G. de Boer, thans concul-generaal te Hong kong tot buitengewoon en gevolmach tigd ambassadeur te Addis Abeba. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Neem op korte ter mijn een besluit tot afschaffing van het zittenblijven. Dit vraagt de stichting voor onderzoek van het onderwijs (SVO) in een aan staatssecretaris Grosheide (Onderwijs) uitgebrachte nota „opstaan tegen het zittenblijven", samengesteld door drs. K. Doornbos. In die nota wordt voorgesteld het zit tenblijven uit te bannen door interne re organisatie van het onderwijs. De rege ring wordt gevraagd daarvoor geld be schikbaar te stellen en de onderwijs- wetgeving aan te passen. Nog altijd werpt de enorme omvang van het zittenblijven in ons basis-' en voortgezet onderwijs een schaduw over het Nederlandse schoolwezen. In het basisonderwijs bleven sinds 1945 meer dan twee miljoen leèrlingen zitten. De percentages in het voortgezet onder wijs liggen twee a driemaal zo hoog", aldus de nota. „Er is voldoende bekend om op korte termijn een besluit tot af schaffing te nemen". De nota bepleit voorts de vaststelling van een maximum klassegrootte. Dit zou volgens de nota mogelijk zijn indien de voorstellen tot interne reorganisatie van het schoolonderwijs worden aan vaard. De nota spreekt dan ook van „een nauwe samenhang". Gesteld wordt dat de huidige problemen voornamelijk schuilen in de grote spreiding van de klassegrootte rondom het landelijk ge middelde. De nota geeft overigens prio riteit aan verdere verlaging van de leer lingenaantallen per klas bij heit kleuter onderwijs. In het onderwijs moet niet de school of de klasse, maar het individuele kind uitgangspunt zijn, aldus de nota. Dit be tekent opheffing van het leerstofjaar- klassensysteem, dat, wil zeggen ontkop peling van cursusduur en leerstofpakket. Als een viertal belangrijke doelein den van de onderwijsvernieuwing noemt het rapport: democratisering, leerstof vernieuwing, individualisering en effi ciency. Een onderwijsleerplan met deze doeleinden is een alternatief voor het klassikale stelsel, maar blijft volgens de nota nog binnen de bestaande exter ne structuur van het schoolwezen. Om dit alles te realiseren is een voorbereidingstijd van drie en een half jaar volgens de nota wel het absolute minimum. Er zou, wanneer voor 1 ja nuari 1970 een beslissing valt, in 1973 begonnen kunnen worden met de invoe ring van veranderingen in het basis- en voortgezet onderwijs, Die veranderingen zouden per leerjaar ingevoerd kunnen worden, waardoor de hele operatie zes jaar zou duren, mondse school niet langer gehandhaafd blijven en op het mededelingenbord in de docentenkamer op deze school hing de directeur de simpele mededeling op, dat „Titselaer zijn studie beëindigd had". Over deze beslissing van de directeur kwamen de gemoederen danig in bewe ging en er werden over deze vreemde maatregel door Kamerleden zelfs vragen gesteld aan de betrokken staatssecreta ris. Bij de docenten werd dit géval, die de emmer deed overlopen. Er was een groeiend onbehagen bij het docenten korps over het feit dat men helemaal geen inspraak had in voor de schoolge meenschap belangrijke beleidsbeslissin gen. Toen directeur dr. Litjens terug keerde van een reis naar Engeland, vond hij op zjjn bureau een gezamenlijk schrijven van de leraren, waarin him ongenoegen kenbaar werd gemaakt over het dictatoriaal optreden van de directeur en waarin inspraak werd ge vraagd. Gepleit werd onder meer voor de oprichting van een lerarenraad, waar over tussen directeur en leraar thans overleg gepleegd wordt. Enkele dagen voor het huwelijk van Han Titselaer ont ving deze een brief van directeur dr. Litjens, waarin deze de student mede deelt, dat hij zijn studie aan de peda gogische academie in Roermond kan hervatten. Algemeen wordt aangenomen, dat dr. Litjens op zijn besluit is terug gekomen op aandrang van hogerhand en van het docentenkorps. Desgevraagd werd door dr. Litjens over zijn nieuwe beslissing geen nade re motivering gegeven. „Vraagt u dat maar aan Titselaer zlf". De bruidegom- kwekeling Han Titselaer wilde ons kort voor zijn huwelijk dinsdagmiddag in Sittard ook niet vertellen waarom de directeur van de Dr. Van Gilsacademie op zijn besluit is terug gekomen. „Ik ben uiteraard bijzonder blij, dat ik mijn studie aan deze school kan voortzetten Ik vind het machtig". Poging Titanic te bergen BOEDAPEST (Reuter) Een Hongaars-Oostenrijks-Britse groep gaat trachten het Britse passagierschip Tita nic te bergén. Het schip liep op haar eerste reis van Southampton naar New York in 1912 in de Noordelijke IJszee een ijsberg; 1513 mensen kwamen hier bij om het leven. De bergingsgroep gaat, aldus het Hongaars persbureau MTI, een door de Hongaren ontwikkeld procé dé toepassen. Dit bestaat uit het split sen van het water in de elementen en 't vrijkomende waterstof via een buislei ding naar aan het gezonken schip beves tigde containers te brengen. DEN HAAG De minister en de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid hebben bU de Tweede Kamer een wetsontwerp tot wijziging van de algemene ouderdomswet, de zie kenfondswet en de kinderbijslagwet in gediend. Dit wetsontwerp heeft ten doel verbetering te brengen in de financiële positie van enkele groepen minder draagkrachtigen. In de eerste plaats wordt voorgesteld de inkomensgrens van de ziekenfondsver zekering voor bejaarden te verhogen tot 10.395 gulden. Deze grens, die volgens het wettelijke aanpassingssysteem per 1 januari 1970 op 7364 gulden zou moeten worden gesteld, bedraagt nu 7268 gulden. Door de voorgestelde optrekking tot 10.395 gulden zullen meer bejaarden tot de bejaardenziekenfondsverzekering kun nen toetreden. Verder wordt er voorgesteld de drie premietariefklassen in de bejaardenver zekering met een vierde klasse uit te breiden. Hierdoor kan de premiedruk in de derde enigszins worden verlaagd. De kosten van deze maatregelen bedragen ongeveer veertig miljoen gulden. De tweede voorgestelde maatregel komt er op neer dat een bedrag van veertien miljoen gulden boven het thans ter be schikking zijnde bedrag extra zal worden besteed voor de vrijwillige ziekenfonds verzekering. Hierdoor zullen, naast de genen die nu al van een premiereductie profiteren, ook minder draagkrachtige echtparen, die niet bejaard z3jn, onder de premiereductieregeling kunnen wor den gebracht. De derde maatregel betreft de kinder bijslagregeling voor kleine zelfstandigen. In het wetsontwerp wordt voorgesteld de maximum inkomensgrens voor het recht op kinderbijslag voor het tweede kind op te trekken tot het minimumloon, vermeerderd met zes procent vakantie bijslag. Ten aanzien van de maximum Inko mensgrens voor het recht op kinderbij slag voor het eerste en tweede kind wordt een zelfde verhoging voorgesteld. De inkomensgrens waaronder men recht op kinderbijslag heeft voor het tweede kind, wordt dan volgens de nu ter beschikking staande gegevens ver hoogd van ruim 6300 tot 7950 gulden en de inkomensgrens waaronder men recht heeft op kinderbijslag voor het eerste en tweede kind van 5900 tot 7450 gulden. Hierdoor zullen de. inkomsten van kleine zelfstandigen met een inkomen tussen 5900 en 7400 gulden per jaar met circa 1000 gulden worden verhoogd. De aan deze maatregel verbonden kosten bedra gen ongeveer 26 miljoen gulden. Er wordt voorgesteld deze maatregel op 1 januari 1970 te laten ingaan. (ADVERTENTIE) VOOR VADER MOEDS* EN KMD

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5