,Deze handen, die maken kunst meneer 55 Een paar dagen uit t onbuigzame leven van mandenmaker Willem Jacobus van Biezen Helicopterlanding bij opening beurs Gastenboek Democratie '69 )ENSDAG 8 OKTOBER DE LEIDSE COURANT ASSENHEIM „IK BEN MAAR een eenvoudige mandenmaker, it geef ik op als mijn vak. Laatst was ik getuige bij een huwelijk, it een paar mannen met klinkende funkties. Toen ik mijn beroep gaf, mandenmaker, grijnsde de ambtenaar van de burgerlijke stand, aar deze handen, meneer (steekt zijn beide handen omhaag), die iken kunst. ijn vader was ook mandenmaker en zeer welgesteld. Toen kwam crisistijd en het ging steeds slechter, zodat hij zijn zaak moest irkopen. Hij zei tegen mij: „Willem, koop jij mijn zaak," Ik had maar m tientje. Daar kon ik net m'n vrouw en kinderen een week van eten geven. Ik heb 'm niet gekocht. 'n vader had eerst geld genoeg om me van alles te laten worden, n me te laten studeren. Ik kon een witte boordjesman worden, e kunt ook bij mij in de zaak komen," zei hij. /ader, ik kom bij u in de zaak," was mijn antwoord. Dat héb ik .ge- eten. Ik heb het vak moeten léren. Mijn vader was vreselijk precies, ij wilde een vakman van me maken en liet me het werk rustig' weer ithalen als het een geringe afwijking had, als ik scheef ging, al :onden de staken onberispelijk omhoog. oen zei ik op een gegeven moment tegen m'n moeder: Ik stop er lee, dit kan ik niet." Zo heb ik een paar fteer op de wip gestaan om zeggen: .„Vaarwel vader". Maar ik ben er mee doorgegaan en ben mijn 'vader nu dankbaar voor, want c'?r.s handen maken vakwerk, leneer. andenmakers moeten emotioneel zijn. handen moeten constant bezig zijn: is ook je hele lichaam bezig. Als een landenmaker niet helemaal vol bewe- g is, kost hem dit de helft van z'n •k. Je staat er van te kijken, wat er llemaal door een mandenmaker ge laakt kan worden. Ik ontdek steeds eer nieuwe dingen. Een mandenmaker ie z'n vak verstaat behoort beslist bij e kunstenaars. Vijf ingenieurs Uitstervend ben nep Al niijn mensen hier maken vakwerk. Maar ze moeten werken en ik betaal oor. Dit wordt een uitstervend be roep. Dat is de schuld van onze vak- -ganisatie, want ze betalen de mensen yeel te weinig. Die CAO. daar deugt van. Zo krijg je niemand meer, Ik ben dolblij, dat ik nog wat goeie vak- i heb. \V'e hadden een paar jaar geleden een ergadering in Utrecht over ons vak. Daar wordt altijd veel te veel gepraat. Ik dacht, ik kom wat later, net als het agendapunt over de CAO wordt behan deld; ik heb maar een naar minuten no dig. Maar ze hadden het punt net be handeld. Ik vraag: ..Wat is er besloten?" Toen bleek, dat het voorstel over die te ige CAO was aangenomen. Ze wilden r 69 gulden schoon van maken terwijl et minimumloon tot 80 was opgetrok ken. Toen heb ik gezegd: ,,Ik ben er tegen. Zo richten jullie je eigen vak ten gronde. Zo krijg je niemand meer. Mandenmakers werken hard. Dat moet 125 gulden worden." Voor de oorlog dan, kwam Amstel uit met een mand om z'n biervaten. Dat was toen een beetje mode. Toen ben ik naar een barkeeper gestapt en heb ik liem gevraagd of ik die mand mocht be kijken. Toen zag ik het al gauw: er zat een bepaalde rand aan die kruik, waar door ze gauw zouden kunnen breken en de mand niet voldoende bescherming bood. Daarop ging ik zitten denken hoe liet wel zou moeten. Toen liet ik een kennis van me, die in de handel zat, een brief opstellen voor de Amstelbrouwerij, want ik was zelf niet zo'ir schrijver. La ter kwam er bericht terug of ik mijn idee wilde beschrijven. Maar dat deed ik niet, want dan zouden zij er mee gaan schuiven. Toen kwam bericht of ik langs wilde komen. Ik erheen. Een ontvangst meneer. Een portier, een grote entree en of ik maar mee wilde komen. Ik kom op een kamer, daar zaten vyf ingenieurs, meneer. Of Ik mijn plan maar wilde ont vouwen. Ik aan het werk, die lui om me heen. Ik op een kistje aan het vlechten. En ik kreeg m'n uren ook nog uitbe taald. Ik kreeg opdracht die manden te maken. Later gingen ze weer uit de Reit: enuhinit Anderhalf uur Er is vastgelegd, dat er .anderhalf uit nodig is om een bollenmand te maken. Tegen een van m'n eigen vaste klan- i heb ik gezegd, het is geen kunst om een dag een hoop manden af te leve- 1, maar dan zijn ze slecht, het is de kunst om vakwerk te maken. Maar ik kreeg die verhoging er niet door. Ik heb hier overal bij de bollenkwekers ge vraagd wat hun CAO is. maar ze stir- je met een kluitje in het riet. Ieder- 1 gooit er een schenje op, anders krijg je geen mensen meer. Ik ben helemaal opnieuw voor mezelf begonnen, eigenlijk al toen ik nog bij n'n vader werkte. Onze zaak bestaat iu ongeveer 70 jaar en we kunnen het Iverk niet meer aan. Ik hou m'n hart vast met die grote klanten. Ik hou m'n hart vast als ik het niet aan kan. Dit werk kan niet machinaal gedaan wor den. Er is ook geen school voor. De hier hebben het van mij moeten leren. Als ik mensen tekort heb, ga ik thuiswerkers toe. In Gelderland bij zitten er zo'n 20 stuks die wérken. Zo kom ik nog aan Toen wilden ze op een keer een grote mand hebben, van reuzenafmetingen voor reclame op een bierwagen. Ik had met een een ontwerp in gedachten, maar de bedrijfstimmerman kon dat niet maken. Toen heb ik zelf een smid opgezocht, die het gei'aamte voor me laste. Daar heb ik die mand omheen gevlochten. Ik 'lï'eb dié mand éen week thuis laten staan. Anders zouden ze denken, dat 't maar niks was, om zo'n mand in drie dagen te .maken,. Later moest ik de re kening presenteren. Ik dacht toen aan f75; dat vond ik al heel wat, want je maakte toen voor riet dubbeltjes een bollenmand. Mjjn broer die in de bollen zat en erg zakelijk was hij is nu mil jonair zei toen: „Ben je gek, die mand moet f250 kosten." Dat vond ik veel te veel. Toen liet ik hem de reke ning schrijven. En laat ik nou die 250 gulden krijgen: met een dankbetuiging! Enorme besparing Ik heb ook voor Sikkens gewerkt. Ik bemachtigde een paar flessen, waar ze manden omheen maken, voor het be schutten van de chemicaliën, Ik bedacht een manier, waardoor die manden niet steeds weggegooid hoefden te wordèn, omdat ze om de fles heen werden ge maakt. De mijnen konden ze steeds weer gebruiken. Ze waren wel duurder maar hjj, u bent een winkel begonnen, u ver koopt hier spullen en handelt in kera miek. Dat mag niet, daar heeft u geen vergunning voor. Toen zei ik: die potjes wil ik desnoods wel weg doen, maar die kunstnijverheid gaat nooit m'n winkel uit, dat is m'n werk. Deze handen, die maken kunst meneer, zei ik veront waardigd. En als de minister dat niet gelooft, dan zal ik hem persoonlijk ko men invlecbent. Geeft u maar 'n seintje, i ik. Historisch recht Ik beriep ine op mijn kunstnijverheid. Toen liet ik op een gegeven moment, zonder dat ik daar bij had stilgestaan, het woord „historisch recht" vallen. Toen veranderde die ambtenaar op slag. „Maar dat verandert de zaak", zei hij. En ik vertelde dat mijn vader al man denmaker was geweest, en zijn vader daarvoor. En in de wet is er zoiets be paald, dat je op grond van historisch recht een winkel mag drijven. Toen kreeg ik niet alleen een vergun ning voor kunstnijverheid, maai' ook voor keramiek, en voor glaswerk, dat ik nog nooit had verkocht, maar nu natuurlijk wel. Toen m'n zoon van school kwam heb ik die winkel groot opgezet. Ze nemen nu een hoop werk van me over. Een van m'n schoondochters staat nu in de win kel, want m'n vrouw wil dat niet. De drukke tijd is nu net weer voorbij. Nu ga ik rustig een dag vissen, als hei- mooi weer ia. Dan stuurt m'n zoon me soms weg. „Vader, u moet er tussen uit, anders komt u nooit eens tot rust." Nu Hilversum Ik heb nu ook een keer Hilversum ge held. Ik zei, ik zit altjjd naar jullie Iv- decors te kijken. Dat kan lk ook maken. Geef mij maar eens een opdracht. Daar voor heb ik alle omroepen gebeW. Uit eindelijk kwam ik bij de NOS, afdeling decor, terecht. Ik heb al wel vlecht werk gemaakt dat bij toneelstukken op de televisie werd gebruikt, maar nog geen decors. Wel in winkels en grote gebouwen. In een winkel in Rijnsburg maakte ik een plafond van fineer en in een psychia trisch ziekenhuis in Katwijk een wand Als ik een ideetje krijg, werk ik het uit. Ik heb hier diverse staaltjes liggen. Ik heb nu het idee om zomaar voor de aar digheid, voor mezelf, een grote molen van vlechtwerk te maken. En een van mijn zoons wil aan een auto beginnen. ik kan alles voor u vlechten. U hoeft het maar te zeggen; ik maak het. la meneer, deze handen maken kunst." PIETER BüCKMANN Willem Jacobus van het betekende een enorme besparing. Ik schreef naar Sikkens, dat ik een idee had, dat hen veel geld zou opleveren. Ik moest langs komen. Ik ging er heen op mijn fiets, met zo'n mandfles, want ik had nog geen auto. Die fiets moffelde ik ergens weg bij het gebouw, want ik wilde natuurlijk een goeie enti'ee maken. Maar ze hadden me toch gezien. Die opdracht kreeg ik. Ik heb heel wat van die manden voor ze gemaakt. Jammer dat ze nu op plastic zijn overgegaan. Daros De grote ommekeer, dat ik andere din gen ging maken dan bollenmanden begon in 1955. Toen kwam de gróte klap in m'n leven. Ik kreeg tbc. Na een rönt genonderzoek moest ik terugkomen. Toen dacht ik helemaal niet dat het zo erg zou zijn. Ik wilde er eigenlijk niet aan. Maar ik moest naar Davos. Daar ben ik een jaar geweest en heb ik lig gen denken over m'n leven en m'n werk en kwam ik op het idee om het heel an ders aan te pakken als ik terugkwam. Mijn bedrijf ging ondertussen door en een neef hield de administratie en de boekhouding bij. Toen ik terugkwam was ik weer helemaal arm. Mijn ziekte had veel geld gekost en de rest van mijn spaarpotje was in het bedrijf gestopt. Vlak voor mijn thuiskomst kreeg ik een brief van mijn neef dat het geld op was. Alle voorraden waren gebruikt om bol lenmanden te maken. Daar lag het be- Toen ik terug was had iedereen er de lucht van gekregen dat ik met een overschot aan bollenmanden zat. En de mandenmakers hier in de streek kwa men bij me om ze voor een prikkie over te nemen. Dat heb ik geweigerd. Mattenkloppers Toen kwam ik ineens op liet idee om mattenkloppers te gaan maken. Daar had ik materiaal en geld voor nodig. Dus ilc verkocht die voorraad manden tocli maar. Alle mandenmakers in de bollen streek lachten me uit: „Die Van Biezen is gek, die gaat mattenklopers maken." Maar op een gegeven moment verkocht ik erl75d pfcr dag. Daarna beii' ik 'be gonnen allerlei andere dingen te ma ken, wat ik me in Davos al voorgeno men -had. - Zo ben ik ook aan die opdracht voor de Chemische fabriek Naarden gekomen. Dat is een van m'n b'este relaties. Ik breng soms hele wagonladingen manden naar het stationnetje in Noordwijker- hout. Daar heb ik natuurlijk de flessen voor nodig, die speciaal in Naarden worden gebruikt. Die laat ik uit Duits land komen. Huizen rol flessen Op een gegeven dag komen er een paar Duitsers bij me die zeggen dat de fles sen niet meer bij kleine beetjes geleverd worden. Er is een nieuwe machine ge komen. Die gaat alleen draaien voor een halve dag, als er dertigduizend tegelijk worden besteld. Wat moest ik doen, daar ging m'n handel. Ilc kon niet anders: ilc heb ze maar besteld, een kapitaal aan flessen. Ik heb hier aan de overkant nu vyf onbewoonbaar verklaarde wonin gen; die liggen vol inet flessen. Daarom ben ilc ze ooic gaan verkopen aan men sen, die er een aquarium of plantenbak van willen maken. Maar die fabriek heeft achteraf toch voorraden gevormd heb ik ontdekt; nu bestel ik ook kleinere hoeveelheden. Want die mandflessen, daar zit muziek Ik ging uitbreiden en ben naar hier ver huisd. Ik werk nu niet alleen voor de industrie maar ook voor m'n eigen win kel. Die winkel werd ook steeds groter en is nu een hele toonkamer. En ik hou me bezig met import, en export. Met een van mijn Izoons ga ik elke interna tionale beurs af. We kopen alleen het aparte. Ik heb nu een zaak in kunstnij verheid in algemene zin. Bloei dankzij aangifte lk zal u vertellen hoe dat gekomen is. Iemand in Sassenheim heeft nie destijds verraden. Daar ben ik hem nu dank baar voorEr kwam namelijk een lceer een man langs met aardewerlcen potjes. Ik had toen al een winkel met kunstvlechtwerken en die potjes icon ilc er best bij gebruiken. Iemand hier kon dat blijkbaar niet zetten en heeft me toen aangegeven. Er kwam een man van economische zaken bij me. Zo'n controle- ambtenaar. Die begon heel iormeel: ilc kom namens de minister, en zo. Toen zette ik al m'n veren op, maar liet werd al gauw een gemoedelijk praatje. Ja zei Nu Ifles ma nai lessen We zijn begonnen met bollenmanden, zoals iedereen in de Bollenstreek. Nu maak ik alleen al 10.000 mandflessen per jaar. Eerst waren dat er duizend, toen vijftienhonderd. Daarom hebben we het hier druk zat met z'n vijven; ik 1 heb twee zoons en twee knechten in de zaak. De telefoon pact. Van Blezen in bedrijf. Wij zitten in de kunstvlech- terij. We maken alles". erug op z'n zelfgemaakte rotanstoel: In 1940, vlak na de inval van de Duit- zaten we heimaal zonder werk. Bollenmanden hoefden we niet meer te maken. Toen lc/am er een tele foontje van Tie'eman en Dros. u weet wel, die fabriek in Leiden, die failliet is an. Ze moesten ook manden heb ben; of ik die Icon leveren. Maar ik had en materiaal. To-h heb ik ja gezegd toen werd de ha.nclelsgeest in me wakker. Er was now iemand, die maakte manden voor Duitsland. .Daar kocht ilc oor f 2 50 ner stuk en ik verkocht heg] net e j'd.en het Tk Op zolder Toen m'n vader z'n zaak verkocht had. ben ik in Molenstraat 5 met niets op i zolder begonnen. En nu zit ik hier. We hebben het steeds verder uitgebreid en zijn met een kunstwinkel begonnen. Dat zakelijke begon al voor de oorlog, toen we op een gegeven moment niets handen hadden, want dat maken i bollenmanden is seizoenwerk. bollenkwekers kijken niet vooruit. Ze kunnen, nadat de voorraad de deur uit ,rel zien welke manden slecht of op en hoeveel nieuwe er bij moeten komen. Maar ze zijn erg makkelijk. Pas op het laatste moment, als de bollen ge rooid worden, ontdekken ze dat ze man den te weinig hebben en regent het be stellingen. Maar dan moet je vaak nee 'erkopen. En dat doe ik tegenwoordig. Bollennvndcn Im-er ik alleen nog aan vaste klanten. DEN HAAG LEIDSCHENDAM Ze stonden mei z'n allen voor de Haagse politierechter, de drie broers en sclioon- zuster, allen uit Leidschendam. Twee broers als verdachten, de andere broer diens echtgenote als getuige. Hel ging om mishandeling als gevolg van eeu reeds lang durende ruzie, verband houdend met autoparkeren. Daarbij zou de broer-getuige, tevens slachtoffer, hel de anderen zo moeilijk hebben gemaakt door de weg zodanig te versperren, dat de anderen er met hun auto niet door konden. „En ik moet op tijd bij mijn baas zijn," zo klaagde een 27-jarige broer, die een koevoet zou hebben gehanteerd'om zijn broer af te tuigen; terwijl de andere, een 37-jarige broer eveneens een stuk ijzer lin de hand had en' er op los sloeg. Familievete om parkeren van auto Maar beiden verdachten ontkenden dat en betoogden, dat het slachtoffer in het bezit was van een autokrik. „Het is nu maar de vraag wie begonnen is," zo puzzelde de rechter. De mishan delde broer schoof zijn beide broers in de schoenen, daarbij gesteund door zijn echtgenote. „Natuurlijk, die helpt haar man wel", was het bescheid van de broers-verdach- Ien. De Officier van justitie, mr. C. van Steenderen stelde vast, dat alles ls ge beurd lil de sfeer van een familievete waarmee hij bij de eis van f 50 boele legen ieder van de broers rekening wilde houden. Voor wat betreft de oudste verdachte achtte de politierechter het bewijs niet geleverd dat hij de mishandeling had ge pleegd, zodat deze broer werd vrijge sproken. „Ik heb drie dagen'bloed lopen spuwen door de mishandeling," zo deelde het slachtoffer mee. Hij had aanvanke lijk de aanklacht nog in willen trekken, omdat zijn vrouw helemaal van de ze nuwen raakte door deze geschiedenis. „Het zjjn zulke helden als ze samen zijn." verweet hij. De rechter vond voor de jongste verdachte het bewijs wel ge leverd en vernielde overeenkomstig de VOORSCHOTEN Een helicopter van de KLM verrichtte gistermiddag een perfecte landing in Voorscho ten bij het watersportcentrum aan de Hofweg. Uit de helicopter stap ten burgemeester L. de Kool, de wethouders A. F. van der Laan en W. J. lestra, gemeente-secretaris, voorzitter van de winkeliersvereni ging en hiermede werd de najaars- luishoudbeurs van de Voorscho- ".ense winkeliers op een moderne vijze geopend. Dit jaar is deze najaarsbeurs voor het eerst in eht nieuwe watersportcentrum «Camsteeg N.V. aan de Hofweg. De uit breiding in deelnemers en oppervlak- e vroeg om meer ruimte, zodat het vertrouwde Culturele Centrum verla ten werd. Vijftig bedrijven tonen hun nieuwste snufjes en de eerste avond was de toe loop groot. Niet in het minst door de beide harmoniegezelschappen Benvenu- j to en Laurentius, die na een rondgang door het dorp een sleep van een paar duizend kinderen met lampioens mee voerde naar de beurs. Tijdens de opening werden woorden van lof en waardering gericht aan de Voorschotense middenstand door burge meester L. de Kook de heer D. Planje als voorzitter van de Algemene Winke liersvereniging en de heer J. Kamsteeg, die tevens 1.000,- aanbood voor het toekomstige Voorschotense zwembad. De organisatie van de beurs is in han den van de heren Van der Hoek en Van der Zwan. Naast kijken en keuren is er een ruime gelegenheid voor een gezellig zitje met het bekende natje en droogje. Onlangs had ilc het genoegen een Leidse PAK-vergadering bij te wonen. Zoals bekend wordt het PAK le Lei den tot nu toe gevormd door de PvdA, PSP, D '66 en PPR. Op deze vergade ring werden de concept-samenwer kingsovereenkomst tussen deze vier. partijen voor de jaren 1970-1971/ in de Leidse gemeenteraad en hét concept van het gemeenschappelijke gemeente- programma voor deze periode aan de orde gesteld. Over dit conceptprogramma het vól gende. Het bevat eeiy zevental paro- grafen waarin allerlei vaak rede lijkein het algemeen oude eisen en verlangens zijn opgenomen. Een sa menwerkingsprogramma heeft voor mij echter geen enkele betekenis in dien niet de onderlinge prioriteiten tussen deze eisen en verlangens voor de verkiezingen zwart op wit worden vastgesteld. Voorts mis ik in het con ceptprogramma een financiële paro- graaf. Wat wil het PAK beginnen met een gemeenschappelijk gemeentepro gramma zonder dat de verschillende partijen overeenstemming hebben be reikt over het verwerven en het uil geven van gemeentefinanciën t Zulk een financiële paragraaf behoeft niet in details te treden maar kan zich tot de hoofdlijnen beperken. Om redenen van duidelijkheid voor de kiezer dient evenwel vast te staan hoe de toekom stige PAK-fractie denkt over proble men als die van een sluitende begro ting (m.i. nog te veel als een heilige koe beschouwd.) en een aanvullende bijdrage. Toevallig hadden de raadsle den op dezelfde dag waarop het Leidse PAK vergaderde het schrijven van het college van b. en w. ontvangenwaar in het college voorstelt een aanvullen de bijdrage aan te vragen. Officieus was dit voorstel aan veel raadsleden al eerder beleend. Dat aan zulk een aanvraag niet zou zijn te ontkomen was reeds lansier duidelijk; zelf heb ilc hiervoor als voorzitter van de Leid se KVP op een afdelingsvergadering in april 1969 al gepleit. Ik begrijp dan ook niet waarom het PAK-programma niets vermeldt over de consequenties van zulk een aanvullende bijdrage. Immers bij toekenning van een aan vullende bijdrage zullen alle belang rijke financiële beslissingen de in stemming van Den Haag moeten heb ben. Hel PAK dient daarmee nu reeds bij het opstellen van zijn programma rekening te houden. Kwalijk vind ik het dan ook dat de forumleden Ampl- meyer en Gronsch, beiden raadslid, de aanwezigen er niet op geattendeerd hebben dat door een mogelijke aan vullende bijdrage talloze PAK-pro- grammapunten bijvoorbaat al op zijn minst in gevaar gebracht worden. Na de pauze werd voornamelijk aan dacht- geschonken aan de hierboven al vermelde concept-sa nieuwer Icings- Onder meer houdt deze le sluiten overeenkomst in dqt PAK-partijen slechts personen op hun kandidaten lijsten plaatsen die zich expliciet ak koord verklaren met een volledige uit voering van het gemeenschappelijke programma en dat raadsleden die het vertrouwen verloren hebben van huh eigen PAK-partij, moeten aftreden; voorts zal iedere PAK-fractie- voor zo ver 't het PAK-programma betreft, fractiediscipline uitoefenen. Het is normaal dat kandidaat-fractie leden liet programma van hun partij moeten onderschrijven en zoveel mo gelijk moeten trachten uit te voeren, het gaat mij echter te ver om toe komstige raadsleden te verplichten een programma integraal uit te voe ren. Aldus wordt iedere mogelijkheid van een tussenoplossingwat lang niet altijd een compromis behoeft te zijn, uitgesloten; bovendien moeten betere voorstellen van niet tot het PAK behorende fracties zonder meer terzijde worden geschoven op grond van de gesloten overeenkomst. Een zich zelf respecterend iemand zal zulk een beding, dat zijn eigen verantwoor delijkheid, rrijheid en initiatief in de grond boort, niet ondertekenen. Deze zelfde aantasting van eigen ver antwoordelijkheid, vrijheid en initia tief wordt aangetroffen bij de voorge stelde fractiediscipline, wat inhoudt dat de minderheid zich maar bij de meerderheid heeft neer le leggen, m.a.w. een kadaverdiscipline. Deze voorgestelde fractiediscipline vind ik nog onzindelijker dun het hierboven reeds genoemd streven om toekomsti ge fractieleden te verplichten een op gesteld programma wat in feite een momentopname is: er kan in 4 jaar veel gpbeuren - integraal uit te Zoals gezegd, zulen raadsleden die het vertrouwen van hun eigen PAK-partij verloren hebben moeten aftreden. Af gezien van het feit dat je toch niets kunt beginnen als zulle een fractielid blijft zitten, dacht ik dat hierover bin nen de PPR anders gedacht werd. De PPR meent zeker dat wat aan haar toegestaan is, nog niet van anderen behoeft le worden geduld. Indien het PAK bij de komende ver kiezingen ook maar 1 zetel meer be haalt dan alle andere partijen tesamen eist het een meerderheid in het colle ge van b. en w. op. Bij de bestaande verhoudingen (VVD-burgemeester en 5 wethouders) betekent zulks dat er 4 wethouders t Amptmeger, Gransch, In 't Veld en Loose fuit het PAK zullen moeten voortkomt i, de 5e wethouder zal dan vaar alle waarschijnlijkheid door de naar één fractie strevende confessionele partijen mogen worden geleverd. i Indien, ieat veel waarschijnlijker is, de samenwerkende PAK-partijen geen raadsmeerderheid behalen, zal door het PAK geen wethouderszetel wor den geaccepteerd. Het PAK verkiest dan de oppositie. Daargelaten de vraag of het PAK al dan niet een raadsmeerderheid be haalt, treedt uit deze militante hou ding toch wel duidelijk naar voren, dat het PAK niets voelt voor samen werking met andere partijen in de raad of in het college van b. en ie. terwijl juist deze twee instellingen uil- gaan van 'n collegiale bestuursvorm. Collegiaal bestuur wil zeggen dat een ambt niet wordt bekleed door één ambtsdrager, maar door een aantal ambtsdragers gezamenlijk, die ook al leen gezamenlijk dat ambt kunnen vervuilen. Juist de collegiale bestuurs vorm is bedoeld om samenwerking mogelijk te maken, onder meer door ook aan minderheden een reële in vloed toe te kennen. Het PAK verwart m.i. collegiaal bestuur met PAK-dic- t at uur. Bovendien wordt op deze wijze alles veel te veel in het politieke vlak getrokken. Een gemeenteraad en een college van b. en w. dienen een pro bleem zakelijk te bekijken, partijpoli tiek moet hieraan ondergeschikt blij ven. Dat dit laatste bij het PAK niet het geval is blijkt uit een op de ver gadering aangenomen .motie, waar door zelfs bij een raadsmeer derheid. PAK-ioetJidudera zullen moeten aftre den als het PAK-programma niet rea liseerbaar zal blijken le zijn, omdat het Rijk Leiden in de komende jaren in dezelfde financiële situatie laat als thans liet geval is en bedoeld PAK- programma deswege redelijkerwijze, wiel uitgevoerd zou kunnen worden. Niet alleen blijkt hieruit een niet dur ven dragen van verantwoordelijkheid ui moeilijke tijden, maar ook schuilt hierin een PSP-adder. Bedoelde motie veroorzaakte nog al wat weerstand bij de forumleden. Gezien de panieke rige houding van de forumvoorzitter, onstond de indruk dat er tussen de fo rumleden afgesproken was dat moties van dergelijke strekking van de tafel gehouden moesten worden. Van PSP- zxjde werd vanuit de zaal betoogd dat het plat leggen van het plaatselijk be stuur in de grote Nederlandse steden een moderne methode van oppositie- roeren tegen het regeringsbeleid was. Een meerderheid van de ongeveer 60 aanwezige leden van de PvdA, PSP, D '66 en PPR nam de motie tenslotte

Leidse Courant | 1969 | | pagina 3