S)e £aidóe(EotiAaitt Vietnampolitiek van Nixon aangevochten Hongaars vliegtuig schuurde met vleugeltip over landingshaan IK DANKTE DE HEMEL DAT HET KRENG STILSTOND" Waar is beloofde plan?" Montreal - zonder politie - toneel van roof en onlusten Op Schiphol: Passagiers ongedeerd Passagiers hadden de landings- riemen niet vast Verdachte legt gedeeltelijke bekentenis af Auto van prins beschadigd bij kettingbotsing Oppositie komt in geweer Aga Khan gaat trouwen met Britse Bezoekers bepalen zelf prijs van menu Noodwet heft staking op Laatste week Evert Castelein PAPEN GRACHT 32 - LEIDEN GIRO 10 30 03 - Bank Ainro-Bank NV. Leiden 20015 en 25594 ADVERTENTIE AFDELING 20826 POSTBUS 11 TELEFOON 20935 REDACTIE Dir.: Dis .1 H M Biader - J F J M Koens Hoofdred F J Plug - chef red H P M Heruer ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) pw 1 10, p mnd 4 70. p kwart 14 10. fi p post 16 95 ADV (excl BTW).22 ct p. mm Telefoontjes 2.- KLACHTEN bezorging tel 33839 (18 00—19 00 uur) WOENSDAG 8 OKTOBER 1969 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN AANHOUDEND WARM De weersverwachting, meegedeeld door het KNMI, geldig tot morgenavond: Droog, tamelijk zonnig en warm weer. Overwegend matige zuidelijke wind. 61e jaargang, no. 17.871 Het. twéemotorige Tupolev-134- I toestel, gehavend op Schiphol. vliegtuig, dgt z0 ongelukkig neerkwam op Schiphol. (Van Verslaggevers) SCHIPHOL. Een straalvliegtuig van Russische makelij van de Hongaarse luchtvaartmaatschappij Malev is gister avond bij de landing op Schiphol door cén van de twee poten van het hoofd onderstel gezakt en met de rechter- vleugeltip schurend over de landingsbaan tot stilstand gekomen. De vleugel had door de enorme wrijving op het beton vlam gevat; kerosine stroomde uit open gescheurde brandstoftanks cn aan de rechterzijde van de baan liet het vlieg tuig een spoor van verbrijzelde landings- lichten achter. De 47 passagiers en de bemanningsleden konden zich via nood uitgangen haastig in veiligheid stellen. De brandweer van Schiphol wist de brand bij de vleugel snel te blussen en heeft daarmee erger' voorkomen, want uitbreiding van de brand of een explosie in de brandstoftanks zou wellicht een ramp hebben veroorzaakt. Het slecht en daardoor traag verlopen van de maat regelen om de inzittenden in veiligheid te stellen zou daar de oorzaak van zijn geweest, zo meent een van de weinige Nederlandse passagiers, de heer G. H. Zwaan uit Rijswijk^ die directeur is van het Haagse staalconstructiebedrijf „Staalin". (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL. „De mist, die het lucht verkeer eerder op de dag parten had gespeeld, was boven Nederland verdwe nen, waardoor ik de hele landings manoeuvre uitstekend heb kunnen zien. Boven het IJsselmeer klapte het lan dingsgestel uit en toen we even latei- voor de landingsbaan zaten, dacht ik nog: wat doen die piloten dat toch magni fiek, wat prikt hij hem weer keurig aan de grond", aldus de heer G. H. Zwaan, een van de passagiers van het Hongaarse vliegtuig. Hij zat rechts achterin het vliegtuig en heeft de vreemde landings manoeuvre van begin tot einde zien gebeuren. „Toen volgde de beklemmende schrik. Hij heeft hem niet in balans, dacht ik, want ik zag de vleugelpunt steeds dichter naar de grond zakken. Toen de .vleugel nog maar een paar centimeter van het beton af was schreeuwde ik: dat gaal mis. .Maar wonderlijk genoeg soheen geen van de andere passagiers" iets in de gaten le hebben. Ik zag brokstukken rondvliegen, dal moeten de landings- liohlen zijn geweest. Toen zag ik een straal vocht, dat was de kerosine. Daarna volgden vonken en tenslotte een steek vlam. Ik dankte de hemel dat het kreng even later stilstond. We moeten eruit, riep Mc tegen de man- die achter mij op de achterste rij van het toestel zat, maar die reageerde niet, want, hij zat met een gesloten gordijntje rusti te slapen". „Omdat de bemanning voorin niets van ziöh liet horen heb ik toen maar een noodluik boven de omhoog stekende linkervleugel opengemaakt. Dat ging moeilijk, want de hendel, die verzonken in een holte zat, was moeilijk te berei ken. Ik kreeg er met moeite mijn vingers onder. Met mij heeft een aantal passagiers, onder wie drie vrouwen, zich via het noodluik en de vleugel in veilig heid gebracht. Ik heb een jonge vent aan mijn handen op de grond laten zakken en daarna die vrouwen aan hem doorgegeven. De bemanning bleek onder tussen bij de neus van het vliegtuig aan Man (26) door stroom gedood (Van een onzer verslaggevers) STOMPWIJK Gistermorgen Is de 26-jarige J. Keukenmeester te Stompwjjk door een noodlottig ongeval om het leven gekomen. In zijn woning aan de Stomp- wjjkseweg wilde hij met een elektrische hoor een gaatje in de muur maken. Toen zijn vader de stekker in het stopcontact stak werd de zoon, die de boor in zijn hand hield, door de elektrische stroom getroffen en op slag gedood. het worstelen te zijn met een soort glij baan van zeildoek, die zioh automatisch moest oppompen, maar dat mechanisme weigerde. Wij hebben toen maar de glij baan aan de onderkant strak gehouden, waardoor de andere passagiers en de bemanningsleden erlangs naar beneden konden glijden", aldus de heer Zwaan. Naast het niet functioneren van die glijbaan, het moeilijk opengaan van het noodluik en het ontbreken van enige activiteit bü de Malevbemanning, heeft de heer Zwaan nog wel andere bezwaren tegen de gang van zaken. „Na de start van Frankfort is het lichtsignaal, dat de passagiers opdracht geeft de veiligheids riemen vast te maken, blijven branden, ledereen had uiteraard na enige tijd zijn riemen losgemaakt, maar niemand heeft ze bij de Landing weer vastge maakt, omdat daar eenvoudig niet om gevraagd werd, ook niet via de luid sprekersinstallatie. Ik zag de landing (ADVERTENTIE) morgen choc, menagerie melk en puur ISO gram van 124 voor 114 niet te geloven voor die prijs! JAMIN aankomen en ik had mijn riem dus vast. maar ik moet er niet aan denken wat er gebeurd zou zijn, als het vliegtuig zich met zijn neus in de grond had geboord. De meeste passagiers zouden dan waar schijnlijk voorin bij de cockpit terecht zijn gekomen". Het. meest, verbijsterende van het hele avontuur vindt de heer Zwaan achteraf de ontvangst op Schiphol. „Iedereen deed of er niets aan de hand was en voor je het. wist stond je even later met je koffers in je hand builen. Alsof je niet even tevoren met zijn aLlen in levens gevaar had verkeerd. Er is zelfs niemand op de gedachte gekomen ons een kop koffie aan te bieden om ons een beetje op ons gemak te stellen". De heer Zwaan, die eigenlijk later op de avond met een KLM-vliegtuig zou zijn teruggekeerd, nam in Frankfort het Hongaarse Malevtoestel, toen zijn zaken eerder klaar waren dan hij had gedacht. „Aar, boord kreeg ik een grote chocolade medaille. Er staat zoiets op als: n,et de complimenten van de Maiev. Ik ben blij dat ik hem niet tijdens de vlucht heb opgegeten, want ik heli er nu eeri curieus souvenir aan overgehouden". Binnen afzienbare tijd moet de heer Zwaan weer naar het buitenlamp Het is voor hem geen probleem hoe hij zal reizen. „Per vliegtuig natuurlijk". MISHANDELING WEDUWE (Vah ïrsluggeVers) DEN HAAG Kort voordat hjj voor de Haagse officier van justitie werd ge leid, heeft de 36-jarige man, die ver dacht wordt van dc mishandeling van de 71-.jarigc weduwe T. Vrolijk uit de Haag se Falckstraat, een gedeeltelijke beken tenis afgelegd. Onder druk van de getui genverklaringen vertelde de man, dat hij in de bewuste nacht bij dc bejaarde vrouw is geweest. Ook gaf hij zijn weerzinwek kende optreden met een mattenklopper en aardappelmesje toe. De verdachte ontkent echter, dat hij dé weduwe heeft geslagen en gestompt. Hij weigert verder toe le geven, dat hij zijn slachtoffer in de afgelopen twee jaar heeft afgeperst en gedwongen tot het plegen van ontuchtige handelingen. Da man, die zichzelf „een flinke vent" vindt, aldus de mening van de politie, zegt dat het in de bewuste nacht niet zijn opzet was de vrouw te mishandelen, maar dat de weduwe er zelf om zou hebben ver- Prof. Romme vol lof over rapport Groep v. Achttien (Van een onzer verslaggevers LEIDEN Prof. C. P. M. Romme heeft gisteravond op een ledenvergadering van de KVP Leiden het rapport van de groep van 18 over „de herziening van de struc tuur van de onderneming" een zeer goed rapport genoemd. „Het sluit prachtig aan op het SER-rapport over de onderne mingsraad. Ik verwacht dan ook dat er een wet uit zal voortvloeien en dat zal dan na de sociale wetten van Aalberse cn Drees een nieuw hoogtepunt zijn in de sociale wetgeving". Prof. Romme zei dit naar aanleiding van uitlatingen van het NKV-bestuurslid J. C. van der Meer, die in zijn inleiding over het rapport had gesteld, dat de groep van 18 een zeer zwak rapport uitgebracht. De groep had volgens het vakbondsbe stuurslid verzuimd de noodzaak van de voorstellen te motiveren. Voorts brak prof. Romme een laps voor die Kamerleden die in het bedrijfsleven commissariaten vervullen. „Ikzelf ben nooit een vergaarder van commissariaten geweest maar als iets me inzicht heeft gegeven in de sociaal-economische pro blemen van het bedrijfsleven, dan is het wel mijn commissariaat bij de vroegere Amsterdamse Bank geweest. Het is van groot belang dat een Kamerlid van bin nenuit mee maakt hoe het bedrijfsleven reilt en zeilt. Gebeurt dat niet dan krij gen we wereldvreemde volksvertegen woordigers. Afgeven op figuren in het openbare leven dte ook een functie ver vullen In het bedrijfsleven, is toegeven aan de waan van de dag; alsof een com missariaat tegenwoordig iets is, dat, niet door de beugel kan", aldus prof. Romme. (Va verslaggevers) DEN HAAG Prins Bernhard is gis teravond na zijn bezoek aan de „gouden" KLM-receptie in het Nederlands Congres gebouw betrokken geweest bij een ket tingbotsing. De hofauto,. waarin de prins naar Soestdijk werd gereden, stond op de boek van de Laan van Nieuw Oost Indië en de Leidsestraatweg voorgesorteerd, toen er een achteropkomende wagen te- De auto had op zijn beurt een klap ge had van een derde wagen, die weer was aangereden door de auto van de 39-jarige mevrouw H. K. de R.-de R. uit de Haagse Sonderdankstraat, De auto, waarin prins Bernhard zat de „AA 00-13" kreeg schade aan de achterbumper. Bij het on geval, dat om zeven uur gebeurde, liep de 61-jarige mevrouw A. J. H. de R. uil de Van der Aastraat knieletsel op. Zij moest in het Bronovoziekenhuis worden behandeld. De „niet-koninklijke" voertui gen werden aanzienlijk beschadigd. WASHINGTON (Reuter-AFP) President Nixon van de VS ziet zich gesteld tegenover een in omvang steeds toenemende oppositie, zowel van de zijde van het Congres als van de openbare mening. Met name tegen zijn Vietnampolitiek en zijn klaarblijkelijke aarzeling de binnenlandse problemen aan te pakken. Vooral is men teleurgesteld dat van de met ophef tijdens de verkiezingscampagne aangekondigde plannen nog niets is ver wezenlijkt, hoewel Nixon van januari af tot nu toe daar in alle rust de gelegenheid voor kreeg. Gedurende die tijd heeft men zich met opzet van kritiek onthouden om de nieuwe piesident bij de oplossing van de problemen niet in de wielen te rijden. De 32-jarige Aga Khan, geestelijk leider van twintig miljoen Ismaë- lische islamieten, heeft aan gekondigd, dat hij in het huwelijk zal treden met de Britse Sarlth Francis Croker Poole (29) Zij is vroeger al eens gehuwd .geweest en droeg toen de naam lady Chrichton-Stuart. Zij is over gegaan tot de islam. Bij het Congres zijn vandaag twee resoluties ingediend tegen de Vietnam politiek. De eerste is afkomstig van senator Frank Church (dem.) en hij werdt bijgevallen door senator Hatfield (rep.) In de resolutie wordt gevraagd om een snellere terugtrekking van de Ame rikaanse troepen uit Vietnam. De tweede resolutie is ingediend door de democraten Hughes en Eagleton. Daarin wordt van. de regering geëist dat zij zich binnen twee maanden los maakt van de regering m Saigon, tenzij deze vergaande her vormingen doorvoert. De resolutie ver langt van de Zuidvietnamese regering, dat zij politieke gevangenen in vrijheid stelt, politieke partijen laat werken zon der regeringstoezicht en plannen indient voor de vorming van een voorlopige regering, waarin de voornaamste par tijen en religieuze stromingen opgenomen zijn. De resoluties zullen niet voor 27 oktober in behandeling komen. President Nixon heeft weliswaar 25.000 man uit Vietnam teruggetrokken en aan gekondigd dat nog eens 35.000 man zullen gaan. maar zijn critici vinden dat maar „zoethoudertjes". „De oorlog, die Johnsons oorlog was", zo zeggen zij, ..wordt dagelijks een beetje meer Nixons oorlog". Zij menen dat Nixon nu met zijn „beroemde plan dat hij Amerika be loofde" op tafel moet komen. In Naaldwijks restaurant Van een onzer verslaggevers) NAALDWIJK Bezoekers van dc Naaldwhk.se counterbar Wipp-Inn kun nen met ingang van 15 oktober zelf de prijs bepalen van het meuu waaraan zy zich te goed hebben gedaan. Er zijn geen minimum- of maximumprijzen vast gesteld. De bezoeker waardeert de maal tijd naar kwaliteit en persoonlijke smaak en drukt deze waardering uit in geld. Een rekening wordt niet gepresenteerd. De directie van-de Wipp-Inn heeft dit in de horecawereld waarschijnlijk unieke besluit genomen om de drempelvrees weg te nemen die naar zijn mening bij een deel van het publiek bestaat. „Dit is een belemmering voor dit publiek om te kun nen constateren dat tegen werkelijk po pulaire en voor ieder betaalbare prijzen goede maaltijden geserveerd kunnen worden", aldus de directie van het res taurant. Met de „smaak"-prijsservice wil men déze vrees wegnemen. Het omdraai en van het tariefstelsel geldt niet voor dranken. (ADVERTENTIE) Voor verloofde en gehuwde beginnen er deze maand 4 KLUBS Voor jongeren op 5 klubs nog plaats. TOP DANSAVOND iedere zondag 8 uur g Ant. Clubhuis. Mevrouw Lovell, echtgenote van de Amerikaanse ruimtevaarder James Lovell, arriveerde met. de Atlantic Astronaut, het nieuwste schip van de US Lines, in Rotterdam. MONTREAL (AFP) In Montreal zijn gisteren een dode en vier gewonden ge vallen bh onlusten voor een gebouw van een vervoersonderneming, dat door een tweehonderd taxichauffeurs werd be stormd. De taxichauffeurs hadden besloten door de straten van Montreal te trekken ten teken van solidariteit met de politie en brandweer van de stad, die gisteroch tend in staking waren gegaan. De beto ging leidde al gauw tot gewelddadighe- üen voor het gebouw van de onderneming „Murray Hill Limousine'', die de exclu sieve rechten, heeft op het vervoer tussen Montreal en de luchthaven Dorval. De bonden van taxichauffeurs in Montreal betwisten dit monopolie. Legereenheden werden belast mot het handhaven van de orde in Montreal. Tij dens de staking van de politiemannen werden tenminste 19 overvallen gepleegd en tien bankroven. Het parlement van Quebec nam Intus sen een noodwet aan, waarin de politie mannen en brandweerlieden van Mon treal werd bevolen het werk te hervatten. Zowel politie als brandweer hebben aan dit bevel gevolg gegeven. GAZA (AP) Een Israëlisch mili tair tribunaal heeft een verpleegster van de V.N. tot drie maanden gevangenis straf veroordeeld omdat zh in hel ge heim een Arabische saboteur had ver pleegd. Deze werd gewond toen een bom vroegtijdig ontplofte. f (ADVERTENTIE) tot aansluiting. Enkele plaatsen. Gehuwden: Donderdag 9 i ir Boven De 23: Dinsdag 7.30 i Welkom Bel 01710 - 52054 Fijn Dansen:

Leidse Courant | 1969 | | pagina 1