CcidbeSou^cmt Duitse heffing op landbouwinvoer treft Nederland ternauwernood COMPROMIS IN LUXEMBURG Heffing slechts tijdelijk Sitdownstaking in Haagse gevangenis tegen erwtensoep BB liet zich scheiden van Günter Sachs Auto tegen viaductpijler: een dode 19-jarige krijgt ring van Barnard Scholieren vrij bij geboorte prinsenkind GELDMARKT HOUDT REKENING MET REVALUATIE GULDEN Mogelijk, zwevende koers INBREKERS ROOFDEN EXPOSITIE LEEG Verhoging tarieven wordt aan artsen zelf Rohan: ik stichtte brand in El Aksa over: gelat en Ontvoering in Columbia Verdachte van mishandeling weduwe blijft ontkennen PAPENGRACHT 32 - LEIDEN GIRO 10 30 03 Bank: Amro-Bank N.V., Leiden 20015 en 25594 ADVERTENTIEAFDELING 20826 POSTBUS 11, TELEFOON 20935 REDACTIE Dir.: Dis. J. H. M. Brader J F. J. M. Koens Hoofdred. F. J. Plug - chefred. H, P. M. Heruer ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p.w. 1.10, p. mnd. f 4.70. p. kwart. 14.10; fr p post 16.95 ADV. (excl. BTW) 22 ct. p. mm. Telefoontjes 2.- KLACHTEN bezorging tel. 33839 (18.00—19 00 uur) DINSDAG 7 OKTOBER 19G9 DAGBLAD VOOR LEIOEN EN OMSTREKEN TIJDELIJK MEER BEWOLKING De weerrverwichtlng, meegedeeld door het KNMt, geldig tot morgenavond: Nevelig en op de meeste plaatsen droog weer mei tijdelijk meef bewolking. Meest matige wind tussen zuid en zuidwest. Dezelfde temperaturen als van daag of iets lagere. ®le jaargang, no. 17.870 LUXEMBURG (ANP) Via een compromis is West-Duitsland toch in staat gesteld heffingen in te stellen op de invoer van een aantal landbouwprodukten ter bescherming van de Duitse boeren tegen de gevolgen van de .vlottende Mark". Nadat de Europese Commissie vorige weck een invoerheffing van 5,5 procent had afgekeurd en slechts de mogelijkheid had opengelaten van een invoerstop van bepaalde landbouwprodukten, heeft de Europese ministerraad gisteren in Luxemburg ingestemd met een heffing van vijf procent. De beperking van de produkten waarvoor een invoerheffing mag worden toegepast, betekent echter, dat circa 80 procent van de Neder landse landbouwexport naar Duitsland buiten de heffing valt. Dit betekent dat dierlijke produkten als eieren, pluimvee en varkensvlees, alsmede groenten en fruit, niet worden belast. Op rijksweg 13 is gistermiddag een auto in volle vaart op een pfjler van het viaduct b\j het vliegveld Zes tienhoven gereden. De bestuurder kwam om bet leven. De broksiuk- ken lagen over een afstand van een kilometer verspreid. JOHANNESBURG (A.P.). De 19- jarige Barbara Zoellner, een bekende verschijning in de society van Johannes burg, heeft in een vraaggesprek beves tigd dat zij van plan is met de hart chirurg dr. Christiaan Barnard te trou wen. Op een foto toonde zij de ver lovingsring, die zij volgens haar zeggen vorige week van Barnard had gekregen voor diens vertrek naar de Verenigde Staten. Volgens mej. Zoellner is nog geen datum voor het huwelijk vastge steld. Maandag liet Barnai'd in San Fran cisco door zijn woordvoerder tegenspre ken dat hij verloofd zou zijn met mej. Zoellner- De 46-jarige Barnard is" eerder dit jaar nq een huwelijk van 21 jaar van zijn vrouw Aletta (Louwtjie) ge seheiden. Hij heeft een dochter, peirdre, die even oud is als Barbara Zoellner. AMBTENAREN WERKEN DOOR DEN HAAG De regering heelt be sloten de leerlingen van de rijksscho len vrijaf tc geven na de officiële be kendmaking van de geboorte van bet derde kind van prinses Beatrix en prins Claus. De regering zou het op prijs stel len als de besturen van gemeentelijke en bijzondere scholen eenzelfde gedrags lijn zouden volgen. Aan de ambtenaren zal geen vrijaf worden gegeven. Vindt de bekendmaking plaats bij de nieuwsuitzending van zeven uur 's-moi- gens, dan zullen de leerlingen dezelfde dag nog vrij zijn. Volgt de bekendma king na zeven uur, dan wordt de vol gende dag vrijgegeven. Bij bekendma king op een zaterdag of zondag zal de maandag erop vrijgegeven worden. Terstond na de bekendmaking zal van alle rijksgebouwen de Nederlandse vlag met oranje wimpel tot zonsondergang uithangen. Wordt de geboorte na vier uur 's-middags of op een zondag bekend gemaakt, dan zal de volgende dag wor den gevlagd. De minister van Binnen landse Zaken heeft de besturen van pro vincies en gemeenten uitgenodigd op dezelfde wijze te reageren en stelt het op prijs als de bevolking ook de vlag gen uitsleeki. (Van verslaggeve DEN HAAG De koers van de Ne derlandse gulden dreigt in beweging te komen. De internationale geldmarkt houdt reeds rekening met een wisselende koers van de gulden, zelfs met een reva luatie, ondanks de beweringen hiertegen vorige week van minister Witteveen. Het wachten is alleen nog op de revaluatie van de Duitse mark. Mocht deze revalua tie boven de 6,5 a7 procent uitkomen, dan moet de Nederlandse gulden onherroepe lijk mee. Z\j het dan met een lager per centage vand de Duitse mark. De defini tieve revaluatie van de mark is nog al leen een kwestie van een Dnits kabinets besluit. Hoe de situatie voor de Nederlandse gulden ook uitpakt, Nederland komt dooi de hei-waardering van de mark zonder meer in de financieel-economische pro blemen terecht. Prijsstijgingen van een aantal artikelen zijn dan niet' meer le vermijden met alle gevolgen vandien voor de prijsverhoudingen in Nederland. De grote onzekerheid, die ontstaan is na de ministerraad van de E.E.G. doet ALPHEN A D RIJN (A.N P.). Inbre kers hebben in de nacht van zondag op maandag in hel restaurant van het vogel park Avifauna in Alphen aan de Rijn een goede slag geslagen. Nadat ze zioh door verbreking van een ruit toegang hadden verschaft tot een zaal waar tal van waardevolle voor werpen waren tentoongesteld, die deel uitmaakten van een binnenkort te hou den kunst-, antiek- en inboedelveiling, verbraken zij het slot van een vitrine. Daaruit ontvreemdden zij circa 150 gou den voorwerpen (zoals ringen, armban den, colliers en horloges) ter waarde van ongeveer 20.000. Op het moment, van de inbraak en diefstal was er wel een veilingemployee in het gebouw om een oogje in het zeil te houden, maar de man was even „onder zeil" gegaan. Enige werksters hebben de diefstal ont dekt. daaraan geen goed. Niemand weet op hel ogenblik precies wat de zes E.E.G.-lan- den en in het bijzonnder Nederland bo ven het hoofd hangt. Weliswaar zal een aanntal Nederlandse landbouwprodukten bij import in Duitsland buiten de over eengekomen heffing van 5 procent vallen. Maar er blijven nog zoveel produkten over,, die wel belast zullen worden, dat zich nu reeds ernstige problemen voor de Nederlandse landbouwexport aankondi- Nederland staat als gevolg daarvan zeer waarschijnlijk een zwevende koers van de gulden; voor grote exportmoeilijkheden naar Duitsland door de heffing op een aan tal landbouwartikelen van 5 procent. De komende weken moeten hierin veel meer opheldering geven. Feit is echter, dat de regering met dit pakket financi eel-economische problemen nog nauwe lijks houvast heeft aan de rijksbegroting van 1970, die erop het eerste gezicht zo „evenwichtig uitziet". NEW YORK (AFP) Negen landen hebben zich achter Nederland geschaard en willen de kwestie van de luchtpiraterü op de agenda van de algemene vergade ring der VN geplaatst hebben. Deze lan den zijn Argentinië, België, Canada, de Dominicaanse republiek, Equador, Leso tho, Luxemburg, Madagascar en Niemv- Zceland. Hel compromis is gisteren tijdens een spoedvergadering onder leiding van mi nister Witteveen bereikt. De Europese ministers kwamen tot de conclusie, dat er onder de huidige omstandigheden geen andere noodmaatregelen dan heffingen mogelijk zijn. Deze zullen echter slechts zo lang mogen worden toegepast, tot dat de nieuwe Bondsregering de Duitse Mark weer aan een vaste koers bindt. Voor de vaststelling van de nieuwe koers zal evenwel grondig vooroverleg binnen de EEG moeten plaatsvinden, aldus minister Witteveen. Een van de conclusies van de verga dering luidt, dat het wenselijk is lot een betere coördinatie van de monetaire, economische en sociale politiek binnen de EEG te komen. Intussen worden te vens de problemen bestudeerd die voort vloeien uit een grotere flexibiliteit van de wisselkoersen, zoals ook thans door het Internationale ^fönetaire Fonds ge schiedt. Minister Schiller heeft nog verklaard, dat een stelsel van subsidiëring van de Westduitse boeren na opwaardering van de Mark wordt overwogen. Dit zou be tekenen, dat de .landbouwprodukten in West-Duitsland met hetzelfde percentage verlaagd zullen worden, als de opwaar dering bedraagt en dat de importbelas ting direct kan worden afgeschaft. JERUZALEM (Reuter) De verdedi ger van de Australiër Denis Michael Ro han heeft vandaag verklaard dat zijn cliënt toegeeft op 21 augustus brand te hebben gesticht in de EI Aksamoskee in Jeruzalem, maar dat hjj op dat ogenblik geestesziek was, zodat de daad hem niet kan worden toegerekend. De 28-jarige Rohan, een schapenscheerder, heeft gis teren, aan het begin van het proces, ge zegd niet schuldig tc zijn. (Van onze correspondent) UTRECHT Het centraal bestuur van de landelijke huisartsenvereniging is niet van zins haar leden noch progres sief noch regressief te adviseren aan gaande verhoging van particuliere tarie ven. Dat zei ons gisteren dr. Salome van de L.H.V. Dit komt er dus op neer. dat elke huisarts individueel zijn particuliere tarieven kan verhogen naar eigen goed dunken. De moeilijkheden die de indivi duele artsen dan zullen ondervinden bij controle van de economische controle dienst, zijn voor hun eigen rekening. Rohan geeft ook toe dad; hij tien dagen tevoren ook al had geprobeerd de mos kee in brand te steken. Waarnemers ge loven dat de gewijzigde houding van de verdediging het proces zal bekorten. Aanvankelijk verwachtte men dat het meer dan drie weken zou duren. CALI, Columbia (AP). Vier mannen in legeruniformen hebben zondagavond een Zwitserseconsul levensvaarl(jke schotwonden toegebracht en zijn 15 jaar oude zoon en de secretaris van het con sulaat ontvoerd. Zij eisen een losgeld van 300.000 dollar. Consul Straessler is giste ren geopereerd ter verwijdering van de kogels in de borst en het rechterbeen. De twee ontvoerden zijn nog in handen van de bende, die de laatste vier maan den Cali, op twee na de grootste stad van Columbia, terroriseert. Volgens de politie is de eis voor een (losgeld van vijf mil joen Columbiaanse pesos (300.000 dollar) aan hel consulaat kenbaar gemaakt in een briefje dat in 'n leeg talkpoederbusje gestopt was. Dit is ihet hoogste losgeld dat ooit in Columbia is geëist. CHUR (Zwitserland) (AP) Brigitte Bardot heeft zich vier maanden geleden in de Zwitserse plaats Lenzerheide in het geheim laten scheiden van de Duitse multi miljonair Günter Sachs. Dit is meegedeeld door plaatselijke autoriteiten in Lenzer- Als reden voor de scheiding werd vervreemding aanvaard. Brigitte en Günter Sachs traden na een kortstondige romance in juli 1966 in Las Vegas met elkaar in het huwelijk. Binnen een jaar ontstonden de eerste geruchten over verwijdering, maar deze werden ten stelligste ontkend. Sinds begin 1968 werden B.B. en de miljonair niet meer samen gezien. De juridische adviseurs van beide partijen hadden geen commentaar. De 36-jarige Sachs, die een groot appartement in het nabij Chur gelegen St.-Moritz heeft, was niet voor commentaar bereikbaar. Sachs is eenmaal eerder getrouwd geweest, met Anna-Marie Faure, die in 1958 na een operatie overleed. Brigitte Bardot had twee huwelijken achter de rug: met regisseur Roger Vadim en met de acteur Jacques Charrier. Zowel Brigitte als Sachs hadden elk een zoon uit hun vorige huwelijken. Gedetineerden hebben liever nasi of bami (Van e r verslaggever SCHEVENINGEN In de Scheve- ningse gevangenis is gisteren door vijftig van de honderd gedetineerden een sit downstaking gehouden. Men was onte vreden over het menu. De stakende ge vangenen bleven ongeveer vier uur in de gangen bij hun cellen zitten. Na verschil lende gesprekken met de gevangenis directie gingen de stakers weer terug naar de cellen. Motief van de staking was, dat men vanaf gisteren het wintermenu invoerde. Het afgelopen half jaar kreeg men hiervoor nasi of bami. De directie ging niet in op de eis van de gedetineer den om de erwtensoep voor nasi te ver wisselen. Hierover zal binnenkort met het mi nisterie van Justitie gesproken worden, maar of de eis ingewilligd kan worden is nog maar de vraag, omdat het con sequenties met zich meebrengt voor heit hele gevangeniswezen. Een woordvoer der van het ministerie van Justitie zei ons vanmorgen dat men bereid was. een redelijk voorstel in overweging te ne men. „Wij zullen het moeten bekijken". De hoofddirecteur van de gevangenis, drs. J. A. Bróns, noemde de gebeurtenis van gisteren een storm in een glas wa ter Aan de andere kant meende hij dat heit een menselijke zaak was. Of de heer Brons het eens was met de kritiek van de gedetineerden? „Nee, de kritiek is niet gegrond. De stakende gedetineer den wilden de snert niet als hoofdvoed- sel. Als ik thuis ben eet ik het ook afls hoofdbestanddeel. Maar hoe dan Ook, \vij zullen over het gebeurde met het ministerie gaan praten. Wij zijn geen koffiedikkijkers', aldus hoofddirecteur Brons. „Wij hebben gisteren uitgebreid overleg met de gedetineerden gehad- Hierbij is naar voren gekomen, dat de onlangs ontbonde commissie van gede tineerden in zo'n situatie een functie had gehad. Nu mis je enig overlegorgaan, maar ik heb geconstateerd dat men een dergelijke commissie weer in leven wil roepen. Ik ben daar meteen voor", zei de beer Brons ons vanmorgen. Ten slotte verwachtte de hoofddirecteur de komende dagen geen moeilijkheden Fide I Castro heeft hier een onderhoud met.de 12 Brazilianen, die vorige maand door het militaire regiem van hun land z voerde Amerikaans^ ambassadeur. De Brazilianen hebben enkele weken in Mexco doorgebracht en zijn thans naar Cuba blijven, in afwachting van de door han gehoopte terugkeer naar hun land. Als óit tenminste zonder risico kan geschieden (Van e irtzer verslaggevers DEN HAAG De 36-jarige man, die verdacht wordt van de afschuwelijke mishandeling van de 71-jarige weduwe T. Vrolijk uit de Haagse Falckstraat, blijft ontkennen. De politie, die gisteren talloze gtetuigen heeft gehoord, verza melt steeds meer bezwarend materiaal in deze zaak. Onder andere is gebleken, dat de buurman zUn slachtoffer in de afgelopen twee jaa* meerdere malen tot het plegen van ontuchtige handelingen heeft gedwongen. De Haagse politie heeft gisteren met verschillende buurtbewoners gesproken. Bovendien hoorde men opnieuw de oude weduwe en de vrouw van de verdachte. Men kwam er achter, dat de weduwe al twee jaar geprest is tot afgifte van geld. Het begon met kleine bedragen (een tien tje) en liep zo hoog op, dat de weduwe op het laatst geen geld meer had om de rekening van het energiebedrijf te be talen. Verder zijn er getuigen gevonden, dte de verdachte op de bewuste nacht het huisje vaji mevrouw Vrolijk hebben zien binnengaan. Ook zijn er verklaringen van buurtbewoners, die de man naar buiten zagen komen. De kleding, die de verdachte op de avond van het misdrijf droeg wordt onderzocht. De arrestant wordt vandaag opnieuw verhoord en morgen voor de officier van justitie ge leid. De politie heeft overigens het idee, dat de man meerdere vrouwen heeft mis handeld. Fir rijn echter nog geen aangif ten binnen. Hoewel de verdachte ont kent. heeft hij zich in een verhoor op één hoogte gesteld met Hans van Z.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 1