i li 4 Verkeersgedrag in Leidse agglomeratie wordt via straatenquêtes onderzocht Leidse universiteit verleent 3 eredoctoraten ViEUX A3 r - V/1fx J&y V- v.- \*s 3GGJÏP IE5 JENEVER Twaalfde mysterierit start in Groenoordhal Alphen bereid zich voor op Zeskamp Interesse voor jongveedag daalt KVP-ARP- CHU beleggen wijkavonden Sterrenontmoeting in de Vijf-Meihal EEN BEZORGER BIOSCOPEN PAGINA 4 DE LEIDSE COURANT ZATERDAG 4 OKTOBER 1969 LEIDEN Beginnend op dinsdag 7 oktober zullen op de werkdagen (maan dag tot en met vrijdag) van deze maand 's morgens tussen 7 en 9.15 en 's mid dags tussen 3 en 6.30 uur straatenque- tes worden gehouden onder verkeers deelnemers met openbaar en particulier vervoer. Dit gebeurt ten behoevi het verkeers- en vervoersonderzoek in de Leidse agglomeratie om gegevens te verkrijgen over het, verkeersgedrag in en tussen icoon- en werkgemeenten. Het betreft hier de plaatsen Leiden, Leider dorp, Oegstgeest, Voorschoten, War mond en Zoeterwoude. Het onderzoek is opgedragen aan de hoofdafdeling Verkeerszaken van ge meentewerken dat het uitvoert in nau we samenwerking met het Amersfoort- se ingenieursbureau Dwars, Heederik en Verhev n.v. Ongeveer 100 aangeworven enqueteurs en -trices zullen in genoem de gemeenten zogenoemde „trottoir interviews" afnemen. Om voor verkeer en verkeersdeelnemers zo weinig mogelijk oponthoud te ver oorzaken worden de vragen gesteld op de plaatsen waar men zijn al of niet dagelijkse reis begint of beëindigt. Hier door kan het voorkomen dat men meer dere malen zal worden ondervraagd. Dit houdt dan geenszins een doublure in. maar heeft wel degelijk een eigen •betekenis. Het vragenlijstje is slechts beperkt en zal hooguit enkele minuten in beslag nemen om in te vullen. De vragen heb ben voornamelijk betrekking op her komst of bestemming, reisdoel e.d. van de ondervraagde. De Ned. Spoorwegen zullen hun deel van het onderzoek doen op de beide Leidse en op het Voorscho- tense station. Ook personeel van de bus- vervoersbedrijven zal medewerking wor den gevraagd. Het grote belang van een soepele mede werking van de verkeersdeelnemers in de agglomeratie laat zich begrijpen: de resultaten van dit wetenschappelijk on derzoek zullen de basis vormen voor vrijwel alle toekomstige verkeersmaat regelen. wegen- en bruggenplanning. bouwbeleid en tal van andere zaken in Leiden en aangrenzende gemeenten. VOORSCHOTEN Ter gelegenheid van de herdenking vijfde eeuwfeest geboorte Erasmus slaat de Koninklijke Begeer Voorschoten een fraaie penning. De ontwerpen zijn van de Utrechtse beeldhouwer Joop Hekman. De voorzijde toont het portret van Erasmus met de jaartallen 14691969 en de-tekst: „Erasmus Roterodamus". Op de keerzijde is de schrijvende hand van Erasmus afgebeeld, naar een gravure van Hans Holbein. De La tijnse tekst hierbij is een uitspraak van de grote humanist. De vertaling luidt: „Standvastigheid is niet: altyd hetzelfde zeggen, maar: altijd het zelfde doel voor ogen hebben." De penningen worden in muntgoud, zilver en brons geslagen. Uitvoering voor gouden Sonneheerdt LEIDERDORP Woensdag a.s. geeft de Chr. Gemengde Zangvereniging „Ex celsior", o.l.v. B. Siereveld, een uitvoe ring in de Gereformeerde Kerk. Mede werking aan deze uitvoering wordt ver leend door de organist H. Vis. en de sopraan mevr. H. Grims-Strootman. Aanvang 8 uur. Toegang f 1.50. Deze uitvoering wordt gegeven ten bate van het Christelijk Blindentehuis „Son neheerdt" te Ermelo, dat zich nu reeds opmaakt voor een grootscheepse viering van zijn 50-jarig bestaan in april 1971. Kaarten zijn verkrijgbaar bij mevrouw M. J. Blijleven. Koningstraat 18 te Lei derdorp en 8 oktober 's avonds aan de kerk. V rou wenbeweging maakte excursie LEIDEN Donderdag maakten de da mes van de Sted. R.K. Vrouwenbeweging een excursie naar de Hollandiafabrie- ken te Veenendaal. Na enige medede lingen omtrent de fabrikage van de artikelen begon de interessante rond leiding. Na de rondleiding kregen de dames thee met heerlijke gebak aan geboden in een gezellig restaurant. De heer Sterenberg van Hollandia hield nog een rondvraag omtrent wat de bezoek sters in de fabriek gezien hadden, daar werd nog flink gebruik van gemaakt. Mevrouw Uphoff dankte de heer Steren burg voor de prachtige middag die de dames gehad hadden. Via Leersum, waar men in Restaurant Damlust nog wat gebruikte, ging de reis weer terug naar LEIDEN De senaat van de Leidse Universiteit heeft besloten het eredoc toraat in de letteren resp. de genees kunde toe te kennen aan prof. M. Ba- taillon, administrateur van het College de France, prof. dr. C. de Duve, hoog leraar in de fysiologische scheikunde aan de Franstalige afdeling van de katho lieke universiteit te Leuven en de heer W. R. Maxted van het Centraal Public Health Laboratory te Colindale, Londen. De erepromoties zullen plaats vinden tijdens de lustrumviering van 26 juni tot en niet 2 juli volgend jaar. Als ereproinotors zullen optreden resp. prof. dr. S. Dresden, prof. P. J. Gaillard en prof. dr. W. It. O. Goslings. Prof. Bataillon, aldus de senaat, heeft belangrijke studies verricht op het ge bied van het humanisme. Het is aan zijn werk te danken dat men tegenwoor dig weer gevoelig is geworden voor de wezenlijke waarde van Erasmus' reli gieuze denkwijze. Te pi i de '30 vele geleerden nog overtuigd waren in Erasmus een spotter, een scepticus te zien- toonde Bataillon aan dat de grootste invloed hadden in het milieu van het Spaanse „ilimunismo" en zo leidde tot de vernieuwing van het inner lijk en christocentrisch godsdienstige Het belangrijkste onderdeel van het werk van prof. De Duve is de ontdek king van een geheel onbekend onder deel van de levende cel. Op basis van zijn waarnemingen constateérde hij in het begin van de jaren '50 het voorkomen van een celdeeltje, waarvan ondanks een eeuw microscopisch onderzoek van de cel, het bestaan zelfs niet werd ver moed. In 1955 gaf hij aan dit celonder- zoek de naam Lysosoom. Vijf jaar later slaagde prof. De Duve, die door zijn pionierswerk, tezamen met zijn mede werkers een geheel nieuw veld van cel- biologisch onderzoek heeft geopend, er in het bestaan van een nieuw celdeeltje aan te tonen, het peroxisoom. De naam van de heer Maxted is ver bonden aan enkele methoden ter classi ficering van steptococcen op de basis van analyse en identificering van anti genen. De typering van de streptococcen is voor de bestudering van deze onder werpen van essentiële betekenis. Zijn werkwijze die thans algemeen aanvaard is, wordt door talrijke onderzoekers in diverse landen toegepast. Boorsma verlaat gemeente-politie LEIDEN Maandag a.s. zal de adju dant van gemeentepolitie te Leiden H. Boorsma de diénst verlaten. Die dag zal hij in besloten kring afscheid nemen van superieuren collega's en oud-colle ga's, terwijl van 16.00 tot 16.30 uur voor alle belangstellenden gelegenheid bestaat hem tot afscheid de hand te drukken in de kantine van het bureau van politie aan de Zonneveldstraat. LEIDEN In verband met de steeds verder gaande samenwerking tussen de 3 Leidse Christelgke partijen, t.w.: KVP ARP. CHU, hebben de besturen van de- zep artijen besloten in het najaar wijkcontactavonden te beleg gen waarvoor iedere wijkbewoner zal worden uitgenodigd. Op deze avonden zullen vertegenwoordigers uit de ge meenteraadsfracties en van de besturen van de 3 partijen aanwezig zijn om te spreken over zaken van gemeentelijke De avonden, die in diverse wijken van Leiden belegd worden, zullen ruime ge legenheid bieden tot discussie en het stellen van vragen. De bedoeling is dat de drie christelijke partijen hun gemeente-programma voor j de gemeenteraadsverkiezingen in 1970. I mede zullen afstemmen op de tijdens «leze bijeenkomsten gedane suggesties. Zo zal de burgerij op meer directe wij ze bij de gemeentepolitiek worden be trokken. Burgerlijke stand OEGSTGEEST. Geboren: Irene A. C-, d.v. A. H. van Abswoude en C. J. A. M. van den Berg; Petrus z.v. M. L. M. Bakker en C, A. J. Baart: Su sanna C. M., d.v. J. J. M. van Eisen en C. Dekker; Martinus P. C., z.v. C. P. N. J. Frijters en M. A. Oosterveer; Mar co Gustaaf, z.v. L. Terlouw en A. J. Terpstra. Ondertrouwd: P. P. J. M. van Eisen en C. P. M. Driessen; H. A. Deurwaarder en J. A. Los; D. J. Kampmeinert en E. P. Janssen: J. G. Mast en E. E. A. Roe- lofs. Getrouwd: R. F. Riphagen en M. M. Imthorn; G. Schoneveld en E. de Jong; J. W. Verheij en J. van der Wiel. Overleden; C. M. den Hollander; C. W. E. Visser, e.v. F. J. P. Baars; J. H. Geelhuijsen; G. Joseph, w.v. S. Wolf; T. P. A. Sperna Weiland. ZOETERWOUDE Ondanks de niet onbevredigende deelname aan de Jong veedag ziet het bestuur van de Fok en Controle vereniging „Zoerwouds Glorie" de voortzetting van deze jaarlijkse vee- schouw toch met enige bezorgdheid te gemoet. Het aantal bedrijven dat deelneemt geeft een licht dalende tendens te zien. Men be zint zicli dan ook op maatregelen om dit tot stilstand te brengen en zelfs meer leden tot deelname te animeren. Het houden van een voorselectie lijkt daartoe een mogelijkheid. De keuringen hadden ditmaal plaats op het bedrijf van de heer A. C. v.d. Akker aan het Wedde- pad. Burgemeester J. A. Detmers ver richtte de officiële opening van het jaar lijkse hoogtepunt van de vereniging waarna de jury met haar omvangrijke taak kon beginnen. Het geheel was goed georganiseerd en had een vlot verloop. Dit werd mede bevorderd door het feit dat het ditmaal eens niet regende en gebruik kon worden gemaakt van een geluidswagen van het C.M.C. Vooral de afdelingen van het zwartblaar vee wa ren zeer regelmatig. Bij de zwartbon ten was er wat meer verschil. V, HOEVEEL KAARSJES STRALEN HELDER IN HET GROEN VAN ONZE BOOM? Tel en reken U naar Londen of Parijs, dan kunt U daar uw kruit verschieten. ALPHEN' Wat de voorbereidingen I voor het t.v.-programnia Zeskamp in Alphen betreft is het de laatste twee j weken een kwestie van afronding ge weest. De maand oktober wordt «Ie „werkmaand" voor de vrij talrijke vrij- I vviiligers die zich op uitnodiging van de 1 beide comité's willen inspannen om straks voor hun gemeente punten te verzamelen. De krachten die zijn aangetrokken zijn hun repetities begonnen. De jongens en meisjes die de modeshow zullen .lopen" zijn al ter nadere kennismaking bijeen geweest en ontwerpster Inge Cammenga heeft hun maten genoteerd, om haar patronen tc kunnen uitwerken. Andere jongeren hebben samen al wat gemu siceerd en vormen nu de kern van het Zuid-Amerikaanse orkest dat een aan deel in de show krijgt. Enkele andere jeugdige musici zrjn aangezocht om de groep te versterken. Ook (aanzienlijk) ouderen zijn in de weer voor de Zeskamp-show. De heer A. Roos, bekend als auteur, décor-ont werper en -schilder, heeft de tekst ge leverd voor de Swiebertje-scène die een toneelgroep gaat spelen. Dit stukje wordt ingestudeerd onder leiding van de heer M. B. Figee. De heer F. Merkelijn, die bijzonder en thousiast reageerde op de oproep om teksten voor de Spraakwaterval (door nagenoeg alle onderwerpen waaruit mocht worden gekozen zond hij een tekst in) heeft de uitnodiging aanvaard één van deze teksten zelf voor te dragen. Op een vergadering van het comité heeft hij al iets van zijn gaven op dit punt gedemonstreerd. Liefst vijftien ont- wei-pen ontving het comité voor het affiche waarmee de uitzending begint. Een definitieve keus is nog niet ge maakt. De heren H. P. Winkelman en A. Kunst hebben het comité verrast met drie bruikbare, al min of meer uitgewerkte ideeën voor de reclame-spot, die als een soort „binnenkomertje" aan het eigen lijke programma voorafgaat. Ook in dit geval is de keuze nog even uitgesteld. Waarschijnlijk op 17 november zal een generale repetitie worden gehouden van een aantal onderdelen. Daarbij zal pu bliek aanwezig mogen zijn. Op het ogenblik valt weinig te melden omtrent de afdeling sport van de Zes kamp. Over enkele dagen zal van die zyde een communiqué worden verstrekt waarin de stand van zaken wordt uit eengezet. Ook aan die kant wordt hard LEIDEN. De enigszins onverwachte i nederlaag vorige week tegen DED geeft alle reden voor de Bona Stars om hun prestige te herstellen. Zy kunnen re- vanche nemen tegen een andere Amster damse vereniging, die morgenavond naar de 5 meihal komt: Blue Stars. Menigeen zal zich ongetwijfeld de ont moeting Bona Stars-Blue Stars van 't vorig seizoen nog herinneren als een van de beste en spectaculairste wedstrij den in de 5 Meihal gespeeld. Ook toen hadden de Bona Stars de week ervoor van een Amsterdamse ploeg Wilskracht verloren en wilden zij iets goedmaken. Maar de scores van Boot (33) en Smit (29) waren juist iets te veel van het goede en ging de overwinning met 83-90 naar Blue Stars. Uitblinkers aan de Leidse zijde waren H. Stol (22), P. de Jong (16) en A. de ong (24), van wie de laatste er zater dag niet bij zal zijn omdat hij zich in de laatste minuut van de wedstrijd tegen DED verstapte en finaal door zijn en kel ging. W. Stol zal hem vervangen. Toen afwezig en er nu wel bij is Pieter van Tuyll, wat betekent meer verdedi- gings- en aanvals rebound en een voort durend gevaar onder de basket der te genpartij. Wat de verdediging betreft zal coach Kallenberg moeten kiezen tussen een zone en een sagging and floating, elk met zijn eigen nadelen. Bij een zone is de trefzekere Perrier ln zijn element, bij floating weten Boot en Smit elkaar bijzonder goed te vinden. Vergeleken met vorig jaar mist Blue Stars 2 spelers, te weten Kurt Lager- weij (naar Agon) en Kastee, terwijl B. Weber (van Wolves) er bij gekomen is. In poule A zijn ook twee zeer interes sante wedstrijden. Punch en R'dam Zuid beide nog ongeslagen ontmoeten elkaar in Delft en SVE ontvangt de Harlem Cardinals. Van de overige Leidse ver enigingen komt alleen Blitz dit week end in het veld. In Delft spelen zij tegen Ariston, waarbij zij waarschijnlijk meer moeite zullen hebben aan de zaal te wennen dan hun tegenstander. Opstelling Bona Stars: P. van Tuyll. P. Ruysenaars, P. de Jong, H. en W. Stol, B. van Cleef, R. Wallaart, C. Pley en J. Maassen. Programma: 17.30 Bona Stars b-Blitz a; Bona Stars D3-Jumpers D2; 18.45 Bona Stars 3-Jumpers 2; Bona Stars D2-Esso SC; 20.15 Bona Stars-Blue Stars; 21.30 Bona Stars 2-Punch 2; 16.15 Ariston 1-Blitz 1; 19.00 Vodo 2- Bona Stars 5. Pieter van Tuyll en Ben van Cleef hebben zich geplaatst voor 't Nederland Studententeam, dat in de na bije toekomst enkele wedstrijden zal gaan spelen. KATWIJK Ter gelegenheid van de opening zijn deze hele week sportmanifestaties in de Katwijkse sporthal Cleijn Duijn. Zo waren er donderdagavond o.m. bokswedstrijden, die werden gear- britreed door de bekende interna tionale boksscheidsrechter Bén Brit (figuur midden Verlichting voor training LEIDEN De training van de voetbal clubs, die de velden 4 t/m 7 van het sportcomplex aan ae Boshuizerkade be spelen, vindt bij gebrek aan andere mo gelijkheden plaats op de bij hen in ge bruik zijnde velden. Het behoeft, aldus b. en w. tot de raad, geen betoog dat, vooral wanneer de training onder ongunstige weersomstan digheden wordt gehouden, de grasmat van de velden hiervan in ernstige mate te lijden heeft. Temeer daar er met het veldenherstel flinke bedragen gemoeid zijn is uitgezien naar een andere trai ningsmogelijkheid. Deze menen b. en w. gevonden te hebben in inschakeling voor de training van het nabijgelegen halfverharde schoolsportVeld achter de Vijfmeihal. Aangezien de training hoofd zakelijk in de avonduren plaats heeft, zal het schoolsportveld van een trai ningsverlichting moeten worden voor zien. De hiermede verband houdende kosten worden geraamd op f24.770, -. Buurt 1: Herensingel (van Medusa straat tot Lage Rijndyk), Hambroek- laan. Kooilaan (geheel), Celebesstraat, Decimastraat. Sieboldstraat. Floresz- straat, Bloemstraat, Formosastraat, Bor- neostraat, Driftstraat, Lombokstraat, Javastraat, Medusastraat, Parkstraat, Kooipark, Atjehstraat (van Kooilaan tot Sumatrastraat), Ambonstraat, Madoera- straat. Buurt 3: Lage Rijndijk, Voorstraat, Sumatrastraat, Atjehstraat (van Su matrastraat tot Soembastraat). Soemba- straat, Balistraat, Timórstraat. Ring- kade, Bonairestraat, Arubastraat, Suri-- namestraat, Antillenstraat, Curagaostr., Sint Maartenstraat, Sint Eustatiusstraat, Sabastraat, Bankastraat, Billitonstraat, Kooihof. DINSDAG 7 OKTOBER Buurt 2: Aaltje Noordewierlaan, Cornells Schuytlaan, Diepenbrocklaan Joh. Verhulststraat, Rich, Hollstraat, Obrechtstraat, Churchill-laan, Willem Pijperstraat, Peter van Anrooystraat. Joh. Wagenaarlaan, Valeriusstraat, Van Blankenburgstraat, Julius Röntgen- straat, Mozartstraat, Bernard Zweers- straat, Sweelincklaan, Eduard v. Bei- numstraat, Brücknerstraat, Debussy- straat, Ravelstraat, Chopinstr., Moes- sorgskistraat, Verdistraat, Jac. Urlus- plantsoen, César Franckatraat, Buurt 8: Schubertlaan, Mahlerstr., Handelstraat, Beethovenlaan, Vivaldi- straat, Bachstraat, Corellistraat, Tos- caninilaan, Berliozpad, Rossinistraat, Lisztpad, Mendelssohnkade, Wagner- plein, Brahmslaan, Tsjaikowskikade, Sibeliusstraat, Bartokstraat, Kennedy - lana, Max Regerlaan, Jozef Haydnlaan Apollolaan, Smétanastraat, Paganini- straat, Scarlattistraat, Griegstraat, Do- nizettilaan. ADVERTENTIE Th. J. van der Heijden lid van de Nederl. Veren, van Rechtskundige Adviseurs. LEIDEN In de avond en nacht van 17 en 18 oktober organiseert het district 's-Gravcnhage en Omgeving van de R.A.C.-West de 12e Mysterierit. Dit is een open automobielsport-evenement. De start vindt plaats op vrijdagavond 17 oktober vanaf 22.01 uur vanaf het par keerterrein van de Groenoordhal. Er kan worden ingeschreven voor Klasse I of Klasse H. Klasse I is een kaartleesrit. bestaande uit zes trajecten, die meetelt voor het kampioenschap R.A.C.-West. leder traject is een mini-uitgave van de grote Nederlandse betrouwbaarheidsrit- ten, zoals de Brabant Grensrit, West- Nederlandrit, Pijlenrit, Radio Rally, SLS Drie Provinciënrit. Klasse II is 'n oriën- tatierit op basis van i-outebeschrijving en bolletje pijltje. De totale lengte van de rit is zowel voor klasse I als II circa 210 km. ZOETERWOUDE De NIEUWE LEIDSE COURANT vraagt spoedig mogelijk Nadere Inlichtingen Abonnementenafdeling NIEUWE LEIDSE COURANT STEEN STRAAT 37 - LEIDEN - TEL. 01710—91441. De finish vindt piaats op zaterdagoch- I tend 18 oktober vanaf 05.00 uur, even eens op het parkeei"terrein van eerder genoemde hal. Na binnenkomst van de rit moet er een klassementsproef wor den afgelegd. De deelnemers, zowel be stuurders als navigators, dienen in hel bezit te zijn van een Nationaal Licentie categorie I (tenminste), hetgeen zij aan de starttafel moeten tonen. Het inschrijf geld bedraagt voor klasse I 30.- en voor klasse II 20.- per equipe. Inschrijvingen kunnen uitsluitend ge schieden door middel van een fonnuliei dat verkrijgbaar is bij de secretaris vai de R.A.C.-West (na 19.00 uur). Isabella land 81, 's-Gravenhage, tel. 070-83272! Dit formulier moet volledig ingevuld e ondertekend uiterlijk op 14 oktober 196 in het bezit zijn van het seci'etariaul Alle Inschrijvers ontvangen een fraa metalen rallybord. Desgewenst kunnen er nog lnlichtingei verkregen worden by de wedstrydleide van de 12e Mysterierit, de heer P. H Bastiaans, Baron van Ghentlaan 44, te Voorschoten, telefoon 01710-43860 (n. 19.00 uur>. LEIDEN Prof. dr. Reerink ontving taptoe-avond uit handen van burgemees ter Van (Ier Willigen de traditionele ■iemeentelijke onderscheiding. Camera: Het bed en het fatsoen 18 Ji Dageiyks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. 3 okt. en znd.: 2.30. 4.45, 7.00 en 9.15 u. Nachtv. vr. en zat.: De Vreemdeling Nachtv. vr. en zat., 23.30 uur: De Vreemdeling (18j.) Lido: Groene ogen in de nacht (18 j.) Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. 3 okt. en znd.: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 u. Luxor: Rififi in Rio (14 j.) Dageiyks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. 3 okt. en znd.: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 u. Studio: Schande (18 j.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. 3 okt. en znd.: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 u. Trlauon: Funn> Girl (a.l.) Dageiyks: 2.00 en 8.00 uur. 3 okt. en zondag: 2.00, 5.00 en 8.00 u. Rex: Tarzans grootste gevecht (14 j.) Dageiyks: 2.30. 7.15 en 9.15 uur. 3 okt. en znd.: 2.30, 4.45, 7.15 en 9 15 u. Nachtv. zat. 23.30 uur: La Patota, de zedelozen (18j.>.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 4