Binnenstad definitief ontzet r ZATERDAG 4 OKTOBER M9 DE L£4DÖE COURANT PAGINA 3 Beleg voor Groenoordhal LEIDEN De aanblik die Leiden gis teren overdag voor de buitenstaander gaf verried weinig feeststemming. Was in voorgaande jaren de Leidse binnen stad het centrum vóór alle festivitei ten en concentreerde het feestgewoel zich op Haarlemmerstraat en Steen- straat, dit jaar lagen deze gedeelten van de stad er somber bij. Alleen voor de taptoe en de e rijke middagoptocht trok i naar het centrum. Voor het overige viel er nauwelijks iets te beleven. Tot ergernis van de weinige kraameige- naren, die tegen beter weten in toch de Steenstraat en de Stationsweg had den uitgekozen voor het aan de man brengen van hun waar. bleven hard nekkig aan hun posten gekleefd. „We wachten de optocht morgenmiddag nog af, als dat tegenvalt zoeken we het verderop," klonk het nog enigs zins optimistisch, terwijl hun assorti ment nauwelijks verminderde. Op het eerste gezicht werd dé indruk gewekt alsof Leiden dit jaar het 3-oktober- gebeuren liet voor wat het was. 1574 ligt immers al zo lang lichter ons. Hoewel velen zich de gebeurtenissen op die heroïsche datum vaag voor de geest zullen kunnen halen werd er echter wel degelijk gefeest. Het accent van het feest lag nu in noordelijker richting. Vandaar dat in een der café's op de Beestenmarkt en kele zangers een muzikaal onderhoud leken te hebben met de lege stoelen. Langs de Haarlemmerweg stonden nu de palingverkopers, de man van de suikerspin, de oliebollenjongens en al die andere handelaren in feestartikelen. Intieme ontbreekt Hun aftrek was op Taptoeavond nog niet zo groot. De Leidenaren trokken gezapig over het nieuwe pad.- Ze waren er nog niet zo enthousiast over. De sfeer, die de heel wat smallere route langs Molen De Valk wist -op te roe pen, dat intieme, ontbrak. De kruising Maresingel/Haarlemmerweg maakte hen zelfs nog wat wrevelig. Kon het verkeer dan niet voor één dag stilge legd of omgeleid worden? Andere ja ren was dat toch ook het geval? Het kon niet en tot overmaat van ramp kon de menigte die gewend was vanaf de Valkbrug als een grote vloedgolf het Schuttersveld op te stromen, nu niet spontaan het Groenoordterrein binnenvallen. Opnieuw werd een hin dernis opgeworpen. Het verkeer op de Willem de Zwijgerlaan jakkerde, zij het heel wat minder snel, voort. Mis schien was het allemaal nog wel mee gevallen als voor een keer de weg over het Schuttersveld was afgesloten. De kraampjes hadden dan daar opge steld kunnen worden, zodat een wat logischer verbinding tot stand was ge komen. Het feestgedruis werd echter angst vallig uit de stad gehouden. Mede daardoor was men nog niet in de stem ming toen de palingverkopers op sma kelijke wijze hun gladde waar aanbo den. „Kom eens vrouwtje, proef eens," roept een van hen. Een wat oudere dame trekt echter een gezicht alsof ze eens gezworen heeft het glibberige spul nooit meer te zullen aanraken. Een volgende tastte wel toe. Nauwelijks heeft de palingboer echter zijn prijs genoemd of hij staat weer alleen onder zijn grijze tent. Kermis Uit de verte kondigt de kermis zich al aan. Hoog boven de zweefmolens en het reuzenrad verheft zich de Groen oordhal. Als je echter dichterbij komt en je mengt je op de tonen van „Bloo dy Mary" en Pretty Belinda" en al die andere succesvol bezongen meisjes tussen de tenten, dan verliest de grote hal zijn dominerende rol. Hij zinkt weg achter de kermisattributen, die in een bijna gesloten ring om het gevaarte heen liggen „Prijzen, prijzen, altijd maar prijzen, sluit u aan, doet u mee, grijp uw kansen, kwartjes op de gleuf jes, draaien maar." Aan niets is meer te merken dat je op „vreemde" bo dem staat. Prompt voel je je weer hele maal op je gemak tusen al die be weeglijke mannetjes, .die steeds weer hetzelfde deuntje afratelen. Alleen de waarzegster zit om werk verlegen. Het koffiedik is kennelijk genoegzaam be kend en evenals haar hond, die zich behaaglijk onder een stoel heeft uitge strekt, wordt zij met rust gelaten. Over non-activiteit hadden de mede werkers aan de Achtbaan niet te kla gen gehad als zij in deze voor hen zo belangrijke uren niet in de steek waren gelaten. Terwijl overal de lichtjes aan en uit floepten en de standhouders elkaar met stemverheffing probeerden te over stemmen is de Achtbaan in het donker gehuld. Taptoeavond is een verloren avond. Koortsachtig is men in de weer om enkele bouten van de bovenste baan, die het begven hebben, te ver vangen. Een karwei dat enkele uren in beslag neemt. Overal elders kan de Leidenaar, die nu eens niet angstval lig zijn hand op zijn portemonnee heeft geklemd, zijn guldentjes rijkelijk laten rollen. Hij kan nog wat extra uitge ven ook, want het geld voor het sto men van zijn pak kan hij bij zich hou den. Op deze schone, stenen, „vloer" behoeft hij zich geen zorgen te maken over een besmeurde pantalon of wat hij voor deze gelegenheid dan ook aan getrokken mag hebben. De drukte op het Groenoordterrein is veel groter dan anders op het Schut tersveld. Geen wonder ala er verder in de stad niets te beleven valt. Na de Taptoe viel als het ware het gordijn over de binnenstad. Wilde men gezel ligheid dan moest men uitwijken naar de buitenwijken. Tapu oe De Taptoe trok overigens wel duizen den naar zich toe. De rook van de fakkels wekte weer de indruk alsof er een brandje was ontstaan dat op zettelijk werd aangewakkerd. In die lichtstoet moesten vooral de gymnas tiekverenigingen hun beste beentje voorzetten. De Spaanse Degen was voor deze categorie verenigingen be stemd. In de maat lopen en strak voor je uitkijken was dus het parool. Maar maak dat de kleintjse van vier, rijf en zes jaar maar eens wijs. Kris-kras liepen ze vaak door elkaar. Ze kennen immers het begrip Degen niet eens. groot schakelbord dat kennelijk het reactiecentrum Houston moest voor stellen. Zou een prestatie gehonoreerd moeten worden dan was het in onze ogen wel deze. Er werd op deze voor avond van 3 oktober overigens een prijs uitgereikt en wel de gouden ere penning, die ten deel viel aan de voor malige president-curator van de Leid se Universiteit. De Leidenaars zochten ook de bin nenstad op op de vroege morgen van de derde oktober. De, volgens de ge schiedenisboekjes, zo heldhaftige bur gemeester v. d. Werf, die de Leidse be volking in 1574 door de moeilijke pe riode wist heen te helpen en met vele overgeblevenen de komst van de be vrijders kon vieren, werd traditiege trouw met een bezoek vereerd door een grote menigte zanglustigen die met het kinderkoor Ex animo en onder lei ding van Herman de Wolff het v. d. Werfpark muzikaal opfleurden. haalde. Onzin, natuurlijk, het is ge woon een onmisbaar tafereeltje ge worden, dat herinneringen moet op roepen aan de voedselbehoefte in 1574. En toch blijft het een raadsel dat je sommigen met uitgebreide rantsoenen langs je heen ziet schieten. Zoiets is moeilijk te verklaren. Je weet immers niet onder hoeveel „uitgehongerden" dat gedistribueerd moet worden. Sunny Explo Het „ontbijt" is de burgemeester, zo leek het, best bevallen, want even la ter liet hij zich verleiden tot het han teren van de penselen tijdens de paint- in Sunny Explo op de Breestraat. Zonder een bepaalde compositie voor ogen te hebben bracht v. d. Willigen gele banen aan op zijn doek om daar- Parachutespringen Werkelijk avontuurlijk zou het er aan toe gaan op het NBLO-terrein aan de Zoeterwoudse Singel. Vandaar dat naar schatting 15.000 mensen waren samen gestroomd om kennis te maken met parachutespringers. Die bleven voor alsnog verscholen achter de wolken. Parijse majorettes vermaakten het pu bliek intussen tezamen met een Rot terdamse band. Pas tegen half elf boorde de eerste „kist" zich door het wolkendek. Verwachtingsvol werden de blikken omhooggeworpen, maar het be trof slechts een oriëntatievlucht. Voor lopig behoefde er dus nog geen angst te bestaan dat een van de parachutis ten zijn benen in je nek zou leggen. Toen het wolkendek wat dunner werd en de oriëntatievluchten een klein uur tje in beslag hadden genomen, schoten drie springers tegelijk het luchtruim in. Al gauw werd duidelijk dat deze luchtvaarders van de PARA Club ICARUS hun doel grandioos zouden missen. Even leek het er nog op dat een van hen neer zou strijken op de Petruskerk. Hij miste hem ternauwer nood en dreef vervolgens af in de rich ting van de Zeemanlaan en het Room burgterrein waar hij met z'n collega's of op de daken of ln de straten terecht zou komen. Als v. d. Werf dat eens me gemaakt had! prompt bommetjes opzocht en zo nu en dan ook bierblikjes door de hal liet vliegen. Teveel voor directeur Day Ouwens, die deze aanval op zijn hal wat al te gortig vond. Met tegenzin bond de horde wat In, zodat de Shoes wat meer gelegenheid kregen hun hits over te brengen. Vuur pijlen en kanonnades besloten enkele uren later het 3-oktoberfeest, dat ge slaagd genoemd kan worden, vooral omdat de mensen, vooral gistermid dag en gisteravond, sfeer brachten op de promenade, die naar het terrein leidde. De interrupties op de Maresingel en de Willem de Zwijgerlaan hadden eigenlijk vermeden dienen te worden. Al te zeer kon het de feeststemming echter niet drukken. Althans niet voor degenen die echt op een verzetje uit waren. JAN PREENEN. Marjorettes Des te prachtiger is het om deze kleintjes in hun spel aan het werk te zien, speux-end naar vader of moeder die dan met een enthousiaste kreet uit de rijen wordt gelicht. Het grote lawaai wordt door de oude ren gefabriceerd. Hoe meer herrie, hoe meer vreugde, onder dit motto viert Leiden op deze avond altijd zijn ontzet. Dat daarbij gedacht wordt aan de edelen van vroeger, aan de strijd tus sen Willem van Oranje en Koning Phi lips II is natuurlijk nonsens. Alle bouwwerkjes, die in de stoet worden meegevoerd zijn gebaseerd op de mo derne tijd, met uitzondering dan mis schien van de Instrumentmakers School die de Stadhuisbrand van 1929 releveerde. Juist voor het stadhuis werd het ingenieus in elkaar gezette gebouwtje door een geweldige rook pluim aan het gezicht onttrokken. De leerlingen van het MSG trokken met een grote maan door de straten en een Hurin" De Aalmarkt stroomde even later vol. Visliefhebbers en andere uitgehon gerde individuen zochten het Waag gebouw op voor de haring en witte brooduitreiking. Zo ook enige vrouwen, die bij nader inzien toch niet dat brood en die haring hadden gekregen die zij zich wel voorgesteld hadden. „Die is voor jou, die is voor moeder, maar waarom heb je nou die niet ge nomen?", merkte oen van hen op, ter wijl haar beide wijsvingers de maat aangaven van een klein „éénpersoons- broodje". De meesten verlieten het Waaggebouw, waar ook burgemeester v. d. Willigen zijn ontbijt kwam afha len, met veel grotere voedselpakketten en maar al te gretig werd ingegaan op het „Dames, komt u snel, we moeten vandaag nog „los", zodat je je af vroeg of de geschiedenis zloh niet her na zijn besmeurde vingers dreigend op te heffen naar mr. De Ruyter de Wildt, die ontzet terugdeinsde. Opvallend was het dat niemand zich liet Inspireren door het gedeeltelijk in de steigers staande stadhuis, waarvoor zich het evenement afspeelde. Wel diende de band „Blue Planet", die het geheel mu zikaal zou omlijsten, als motief. De naam werd eerst door een jeugdige Picasso op het doek geprojecteerd, waarna de kunstenaar in spé (geïrri teerd door het lange uitblijven van de muziek?) verwoede verf aanvallen op zijn doek ondernam. Omdat hij wat op de achter grond stond, bleven de toeschou wers verschoond van verfimpressies op het pak. Dat dreigde anders te wor den toen in de „spits" een nieuw ont luikend talent heel wat vervaarlljker to werk ging. De Franse majorettes zouden we ook weer aantreffen in de reclameoptocht „Handel in de wandel", die 's middags de Leidse binnenstad weer volzoog met mensen. Ferm applaus ontlokten ze aan de studenten die zich ook nu weer voor Minerva" hadden opge steld. Even dreigde nog een incidentje toen de studenten een der praalwagens bestormden en hun in sherry en bier gedompelde lippen over de wangen van de figuranten lieten glijden. De com mercie vierde dus hoogtij. Vele firma's lieten hun met bloemen voorziene wa gens in de stoet meerijden en ter af wisseling dienden enkele fraaie praal wagens van de Drie Octobervereeni- glng, alsmede een grote verscheiden heid aan muziekkorpsen. Drive-in shoiv Hoe druk het op het Groenoordter rein wel was, bleek 's avonds overdui delijk. Terwjjl de jongeren de vee- markt-sporthal opzochten voor de drive-in show van Radio Veronica en de Zoeterwoudse Shoes bleven de ker misexploitanten handenvol werk hou den. In de hal leek het uit de hand te lopen. Diak-jockey Rob Out, die ter nauwernood het geroezemoes kon over schreeuwen, animeerde aanvankelijk spontaan het Jeugdige publiek, dat Tout Leyde bij de kolonel LEIDEN Was het misschien niet „tout le monde", in elk geval was „tout Leyde" gisteren rond het middag-uur in de kantine van de Doelenkazerne verenigd rond gastheer kolonel Th. H. Wessela, die traditiegetrouw op 3 oktober een ontvangst hield. Vele van zijn relaties, ook van vaak ver bulten Leiden, waren er. Studentendepu taties zongen het hoogste Lied, er werden nieuwtjes uitgewisseld en men deed zich na de borrel te goed aan een portie hutspot, 'n Strijkje van de Kon. Militaire Kapel zorg de voor een stijlvolle muzikale achtergrondsfeer. LEIDEN Door de drie in Leiden werkzaam zijnde gezinscolonnes zijn de exploitatierekeningen over het jaar 1968 ingediend. Aan deze instellingen wordt primair een gemeentelijk subsidie beschikbaar ge steld gelijk aan dat van het Rijk. Hier naast is het gebruikelijk de eventuele exploitatietekorten eveneens voor reke ning van de gemeente te nemen, Gezien de liquiditeitsmoedUjkheden waar mede de stichtingen te kampen hebben stellen B. en W. voor een extra subsidie beschikbaar te stellen van 52.310,-,

Leidse Courant | 1969 | | pagina 3