VREES VOOR ZELFMOORD BIJ DRIE VAN BREDA Stadscentrum kan niet zonder ruime parkeergarage s Bisdom R'dam wil van inkomen parochianen Meer samenwerking bij visserij bepleit „Zwarte dag voor Ned. recht' Menselijk probleem, geen politieke kwestie Luns in V.N.: twijfel aan daad vrije keuze... Demonstratie van jongeren in Den Haag 'Kaas uit het knuistje' is soms een serieuze zaak. Als kinderen gebrek aan kalk hebben. Problemen onderzocht Personeelswerving voor zeevisserij zware opgave WOENSDAG 1 OKTOBER 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 In 1970 ruimere bouw woningen voor bejaarden DEN HAAG (ANP) In 1970 zullen vrij veel zelfstandige bejaardenwonin gen ln uitvoering kunnen worden geno men. De regering is daarom van me ning, dat de bouw van verzorgingste huizen daarop afgestemd moet worden. Dit is onder meer nodig wegens de beperkte subsidiemogelijkheden, aldus een mededeling van het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Orde ning. De bouw van verzorgingstehuizen waarvan de voorbereiding nagenoeg is voltooid zal kunnen doorgaan. Het het opzetten of verder uitwerken van nieuwe plannen in de gesubsidieerde particuliere sector zal men echter te rughoudend moeten zijn. Ir. W. F. Schut heeft dit medegedeeld aan de provincia le besturen en het openbaar lichaam Rijnmond. Voor het bereiken van een meer even wichtige aanpak van de bejaardenhuis vesting in haar geheel vindt intensief overleg plaats met de minister van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk. (ADVERTENTIE) MINISTER POLAK: (Van één onzer verslaggevers) BREDA/DEN HAAG „Men moet niet schrikken als vandaag of morgen bekend wordt, dat een van de drie oor logsmisdadigers in de koepel een eind aan zijn leven heeft gemaakt". Dit ver zekerde ons gisteren iemand, die bijna dagelijks te maken heeft met de „Drie Gistermorgen om half tien heeft de directeur van de Bredase strafgevange nis, de heer A. R. Beèns, Josef Kotalla (59), Ferdinand Aus der Fünten (58) en In augustus 8200 nieuwe woningen DEN HAAG (ANP) In de maand augustus 1969 zijn volgens gegevens van het C.B.S. 8200 woningen gereedgeko men, tegen 10.358 woningen in augustus 1968. Gerekend over een periode van 12 maanden, t.w. van 1 september 1968 t/m 31 augustus 1969 kwamen 124.176 wonin gen gereed. VERKEERSCONGRES IN DEN HAAG Warenhuizen zouden helpende hand moeten bieden DEN HAAG (ANP) Om het parkeer probleem in de stadscentra op te lossen zouden de eigenaren van nieuwe gebou wen wettelijk verplicht moeten worden om bij deze nieuwe gebouwen op eigen terrein parkeerplaatsen aan te leggen. Als dit onmogelijk kan, zullen de eigena ren deze verplichting moeten afkopen, opdat met dit geld parkeergarages gefi nancierd zouden kunnen worden. Daarbij zou gedacht kunnen worden aan subsi dies bij oneconomische aanleg uit de op brengst van de motorrijtuigenbelasting en de accijns op minerale oliën. Dit bracht Ir. F. Braun, verbonden aan de gemeente Keulen, naarvoren op de vandaag in Den Haag gehouden studie dag van de Stichting Weg en de ANWB, gewijd aan het onderwerp ;,parkeex-gara- gfes in en nabij de stadscentra". Hij had gesteld, dat de voortschrijden de motorisering niet is tegen te houden, het aandeel van de werknemers, de vrou wen en de jongeren hierin zal steeds groter worden. Ook was hij van oordeel, dat het behoud en de groter wordende betekenis van de binnenstad als koop- en zakelijk centrum ugnstige parkeermoge lijkheden eist. Ook was ir. Braun van oordeel, dat grote warenhuizen parkeergarages zou den moeten bouwen, die meer plaats bieden dan waartoe zij wettelijk verplicht zouden zijn. Parkeerkaartjes zouden als betaling moeten worden aangenomen. Voor kleinere winkels dacht hij aan de mogelijkheid een parkeervereniging te ereëren, zodat ook de klanten van deze bedrijven gratis zouden kunnen parkeren. Te veel tekens Niet alleen om een ter plaatse onbe kende automobilist te gerieven, maar eveneens voor het gemak van de eigen inwoners zouden eigenlijk alle automobi listen vroegtijdig moeten worden ge ïnformeerd over de parkeer- en verkees- si üua tie in de binnenstad. Deze mening werd gelanceerd door d< Britse ingenieur en stedebouwkundige John Brierley. Eerder had hij opgemerkt, dat het stadium bereikt is, waarin 1 aantal verkeerstekens in het centrum v een stad zo groot is geworden, dat au' mobilisten deze niet allemaal meer zich kunnen nemen en eigenlijk behoefte hebben aan een navigator. Vaste verwij zingen naar een parkeergarage kunnen (ADVERTENTIE) IVÖÜÖL -tanJposia Bfthoud van Uw tanden misleidend zijn. Spreker pleitte dan ook voor variabele, die bediend kunnen yior- den vanuit een centraal punt. Hij meen de, dat dit zou kunnen geschieden met behulp van een radiozender, die niet verder reikt dan de stadsgrenzen. De automobilist zou in het bezit moeten ziin van een eenvoudige transistorontvanger, waarovet hij bij het naderen van de bin nenstad van minuut tot minuut kan wor den geïnformeerd over het verkeer en de paikeermogelijkheden in de stad. Sleutel De voorzitter van de ANWB en vice- voorzitter van de Stichting Weg, ir. F. H. van der Linde van Sprankhuizen, had in zijn openingswoord gezegd: „Alles zal in het -weik worden gesteld om onze uiter mate waardevolle stadscentra niet alleen ruimtelijk, maar ook functioneel in stand te houden. De sleutel daartoe is niet alleen aantrekkelijkheid, maar ook goede bereikbaarheid. Tegenover de verkeers beperkende maatregelen moeten ook rdaatregelen gesteld worden, die de goede bereikbaarheid van de stadscentra particuliere auto waarborgen". NEW YORK (ANP) De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, J. M. A. II. Luns, heeft in de algemene vergadering van de Verenigde Naties gezegd dat het Nederlandse volk twijfelt aan het stelsel dat de Indonesische gering heeft gekozen voor de raadple ging van de Papoea's en aan de wijze waarop het ten uitvoer werd toegepast. Hij zei mededeling hiervan in de as semblee als zijn plicht te beschouwen hoewel de officiële rapporten „daad van vrije kueze" in West-Irian nog niet beschikbaar zijn. Vóór de toekomst hoopt de Nederland se regering echter oprecht „dat de In donesische regering in nauwe samen werking met haar vrienden rekenen ons daarbij het gebouw in ontwikkeling zal brengen, terwijl zij daarbij rekening houdt met de eigen aard van de bevolking". De minister merkte op dat in de ko mende weken de algemene vergadering geroepen zal worden dit punt, dat van onmiddellijk belang is voor Nederland, in behandeling te nemen. Thans was het niet zijn bedoeling er lang bij stil te staan. Minister Luns deelde mee dat de Ne derlandse regering heeft besloten te ver zoeken om het kapen van verkeersvlieg tuigen als een dringende zaak op de egeod» t» plaatsen Franz Fischer (68) op de hoogte gesteld van het besluit van de minister van Justitie over hun verzoeken om gratie, die bijna vijf jaar onderweg zijn ge weest. „De spanning was voor alle drie te hoog gisteren", aldus onze zegsman. „Een zwarte dag voor het Neder landse recht", zei gisteren de heer Y. Postma, reclasseringsdirecteur te Breda. Hij is een van de animators in de vrij latingskwestie. „De regering heeft ons een voldongen feit geplaatst. Mi nister Polak heeft niet eens de kans geboden de meningen te laten uitkris talliseren." Op de vraag: wat nu? antwoordde de heer Postma: „Wat rest ons anders dan eerst afwachten wat de publieke opi nie van deze voorbarige maatregel vindt. Ik vraag me wel af wie dit nu weer moet opvangen in de gevangenis. Nu moeten we weer gaan zeggen dat er geen hoop is." Twijfel Minister van Justitie Polak heeft in een televisie-interview over de afwij zing van het gratieverzoek gezegd dat het hier vooral om een menselijk pro bleem gaat en niet om een politieke kwestie. De minister gaf toe, dat hij in zaak wel getwijfeld had. Anders hij de Kamer niet hebben geraad pleegd. was overigens in het geheel geen aanleiding hen gratie te verlenen dan alleen het tijdsverloop. En als er ooit straf gerechtvaardigd is geweest, dan is het in deze gevallen Door velen worden de afschuwelijke daden, die deze drie mannen hebben gepleegd, thans nog als smartelijk gevoeld, aldus de minister. In antwoord op de vraag of een wets wijziging, waardoor voorwaardelijke in- vrijheidsstelling ook uit een levenslange gevangenisstraf mogelijk zou worden en de Drie van Breda vrijgelaten zouden kunnen worden, geen gekunstelde op lossing zou zijn, antwoordde de minister dat hij dat niet zo heeft aangevoeld. Als men naar die drie oorlogsmisdadi gers alleen kijkt, dan zal men zeggen dat ze die straf verdiend hebben. Maar de andere kant is dat het ook onszelf raakt. Men moet de vraag stellen of het niet met onze zedelijke en rechtsopvat ting in strijd is, mensen vast te houden zonder enig uitzicht. Zelf had hij wel wat voor zo'n wet gevoeld. Er is nu een leemte in de wet, zei hij. UTRECHT (ANP) Zaterdag 1 no vember, de dag die is uitgeroepen als de dag van de werkende jongeren, gaan jonge werknemers uit alle delen van Ne derland naar Den Haag om vertegen woordigers van bejangrijke maatschap pelijke groeperingen met name regering, parlement en politieke partijen „nog eens concreet en duidelijk te wijzen op de achterstelling van de werkende jon- De actie wordt georganiseerd door de KWJ, NVV-jongerencontact, werkende jeugd (CNV) en de raad van de wer kende jongeren. De jongeren willen in diverse gebouwen van de maatschappelij- ADVERTENTIE) Je zou zeggen dat het niet meer mag voorkomen. En toch zegt een onderzoek - zijn er nog veel kinderen in ons land die niet genoeg zuivel krijgen. Is dat dan werkelijk zo belangrijk? Ja. Kinderen hebben kalk nodig omdat hun botten en tanden van kalk 'gemaakt worden'. In de groei vraagt hun lichaam om véél kalk, anders kèrn het gewoon geen sterke botten en tanden maken. Melk is het enige voedingsmiddel dat genoeg makkelijk opneembare kalk bevat. Genoeg melk of yoghurt drinken en kaas eten zijn dus noodzaak. (Weet u dat één pond kaas gemaakt wordt van 5 liter melkZo ziet u dat kaas uit het knuistje meer is dan zomaar een hapje. Het is ernst. Gelukkig geen bittere, maar een lekkere ke groeperingen, van wie het beleid de de leefsfeer van de werkende jonge ren bepaalt, o.a. departementen, parle ment, politieke partijen en vakbonden, op de ochtend van de le november of ficieel gehoor vinden voor hun dringende eisen. Het gaat hierbij niet alleen om onderwijs en vormingskansen, maar om de totale achterstelling van de werken de jongeren. 's Middags voorziet het programma in een gezamenlijke demonstratieve tocht door Den Haag met als afsluiting een kort congres, waarop de conclusies van gespreksgroepen aan de orde komen. aan alle kerkbesturen, parochie-deke nale en diocesane raden, aan de priesters en nog talrijke andere instanties om hun mening te vragen. Hij doet dit op basis van het rapport, dat de diocesane ad viescommissie tot reorganisatie van de kerkelijke financiering in het bisdom Rotterdam in mei van dit iaar heeft uitgebracht. De bisschop deelt in zijn rondschrij ven mee, dat hij het eens is met de grondbeginselen, waarop deze advies commissie haar rapport heeft gebaseerd, namelijk volledige openheid van kerke lijke financiën, democratische besluit vorming bij de verdeling der gelden en de verantwoordelijkheid van allen voor allen. Maar zo voegt hij eraan toe het advies heeft veel vragen opgeroepen. Daarover wil hij eerst helderheid heb ben voordat besluiten genomen worden. Het is de bedoeling, dat de enquête Rotterdam, in het laatste jaar 9ór tö november beantwoord, -wordt zijn bisschoppelijk bestuur, een ingezonden aan het Kaski in Den Haa rondschrijven, met daaraan gehecht een ^er februari 1970 moet het result; 1;ijder enouete van het diocees bèSchikbi Salaris van priesters moet aanzienlijk omhoog ROTTERDAM (KNP) Het bisdom Rotterdam wil twee procent van hef netto-inkomen der diocesancn om zijn financiën op gezonde basis te stellen. Ook wil het de salariëring der priesters aanzienlek verbeteren. Maar de finan ciële reorganisatie van het bisdom zal echter niet gebeuren zonder een gron dige inspraak van het gehele diocees. Daarom heeft mgr. M. A. Jansen, bis- uitvoerig enquêteformulier, toegezonden Lief voorproefje van de Salon de l'Automobile in Parijs, die zo dadelijk de ogen van de autowereld op zich zal vestigen. „Les Frères J arret" hebben een elektronisch wagentje in elkaar geknutseld en dat gedemonstreerd langs de Seine in de Franse hoofdstad. Het wordt bestuurd door een hefboom in het midden. Een accu met een actieradius van zestig kilometer laadt in tien uur op. Gemiddelde snelheid zevenentwintig kilometer per uur, prijs ongeveer 2400 gulden. Brandstichting bij weduwe in Belfast BELFAST (AP) Een bejaarde we duwe en vier van haar gezinsleden zijn vanmorgen vroeg te Belfast uit de ra men van hun slaapkamers naar bene den gesprongen nadat hun huis door een benzinebom in brand was gezet. De slachtoffers van de aanslag waren mevrouw Annie McWiggins, haar twee volwassen dochters Patricia en Louise en haar zoons Martin van 16 en Isaac van 30. Allen zijn met een zenuwinzin king in een ziekenhuis opgenomen. Hun huis staat in Athens Street, een overwegend protestants deel van Bel- fast-Oost. Buren zagen hoe enkele mensen hard w egholden nadat enkele ruiten van het huis waren ingeslagen. Binnen enkele 1 seconden was het huis een vlammenzee. isultaat Ontslag van schrijver-loods ingetrokken DEN HAAG (ANP) Het ontslag van de 18-jarige A. J. Aarnoudsc, schrijver b(j het Rjjksloodswczen in Rotterdam, is ongedaan gemaakt. Dit blükt uit het antwoord van minister W. den Toom van Defensie op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid, de heer Gortzak. De minister zegt aanleiding te hebben gevonden alle aspecten rondom het dienstverband van betrokkene nader in beschouwing 'te nemen. Op grond hiervan en na afweging van alle desbetreffende factoren en omstandigheden is de op zegging van de arbeidsovereenkomst in getrokken. De bewindsman is niet van oordeel, dat bij het antecedentenonderzoek ele menten in het geding zijn gebracht, die bij een dergelijk onderzoek geen rol be horen te spelen. (Van een onzer verslaggevers) De trawlvisserij maakt een uiterst moeilijke periode door. Dalende besommingen hebben inmiddels geleid tot ongunstige bedrijfsresul taten en daardoor tot lagere lonen. Wanneer in deze situatie geen verandering komt, zal rekening moeten worden gehouden met een toenemend verloop, arbeidsonrust en toene mende problemen bij het aantrekken van nieuwe arbeidskrachten, Schepen, behorend tot één rederij, werken als regel weinig samen. Niet in de laatste plaats is dit een gevolg van een door vele reders gewekt gevoel van onzekerheid bij de schippers. Velen zijn van mening dat een schipper, die niet genoeg .besomt, snel zijn funotie zal verliezen. De samenwerking, die er thans tussen de schepen bestaat, wordt sterk door wantrouwen gekleurd. Tot deze opmerkingen komt een rapport betreffende het bemanningsvraagstuk van de zeevisserij, dn opdracht van het Visserijsohap, samengesteld door het Nederlands Instituut voor Preventieve Geneeskunde T-N.O. te Leiden in ■Samenwerking met het Gameensüh appeflijk Instituut voor Toegepaste Psychologie te Nijmegen. Volgens het rapport zijn de voordelen van JsamenwerMng tussen schepen zonder twijfel groot. Zodra d« visserij door een vloot van vijf, zes of meer schepen gezien wordt als een gezamenlijke onderneming, aal da totale hoeveelheid gevangen vis aanzienlijk fcunnen functioneert, kan ook gedacht worden aan een taakverdeling tussen de schepen „Het is onze overtuiging", zo staat in het rapport, „dat de Nederlandse (haring)visserij tot een dergelijk „industrieel" systeem kan uitgroeien. Hoe snelleer dit gebeurt, hoe beter". Het verloop van de bemanning van schip naar schip bleek in alle in het onderzoek betrokken vissarijplaatsen omvangrijk te zijn. In Katwijk en Sohe veilingen verandert jaarlijks ongeveer zevenenveertig procent van de bemanningsleden van schip, terwijl ongeveer een derde van de schepen jaarlijks meer dan de helft van de bemanningsleden aan deze vorm van verloop kwijtraakt. Het verloop van schip naar schip moet voor visserijplaatsen als IJmuiden en Vlaardingen ongeveer even hoog geschat worden. Het beroepsverloop is volgens het rapport veel geringer. In Katwijk en Soheveningen verandert jaarlijks ongeveer acht procent van de bemanningsleden van beroep. Van invloed hierop zijn onder meer een negatieve hopding ten opzichte van de schipper, lange reisduren, slechte werkomstandigheden, een vergelijking met het vorig sahip en de tijd dat men aan boord van hetzelfde schip is. Verschillen in de neiging om van beroep te veranderen moeten voornamelijk worden geweten aan verschillen in de huwelijks- en gezinssituatie van de bemanningsleden. Zo is de houding van de wouw ten opzichte van het „visserevrouw" aajn belangrijk. Naarmate deze houding negatief is, wordt de neiging bij de man om met vissen op te houden groter. Beïnvloeding van het beroepsverloop is mogelijk door de verhouding van voor- en nadelen van het werken in de load yjasarg pnflqfefena mei feej swfean «4tle» Steeds minder Nederlanders zijn bereid om in zee te gaan met de trawlvisserij. In Katwijk en Soheveningen verandert elk jaar zevenenveertig procent man de bemanningsleden van schip of (voornamelijk aan de wal) voor de visserij zo gunstig mogelijk te maken. Ook is het van belang de binding aan het schip te bevorderen, onder andere door een schipper, wiens stijl van leiding geven getypeerd kan worden als „sooiaal leiderschap". Een factor, die van grote invloed is op het beroepsverloop is de mogelijkheid om elders een ander beroep te vinden- De neiging om van beroep te veranderen Ls bij de meeste vissers vrij groot. Beroepsverandering betekent echter vaak een duidelijke teruggang van het inkomen en zolang dit het geval Ls, zal het werkelijke beroepsverloop vrij klein blijven. Het is dan ook volgens het rapport van groot belang zorg te dragen voor relatief hoge inkomens. In Soheveningen onder andere heeft het vissersberoep, afgezien van het inkomen, een zekere aantrekkingskracht als een stoer en mannelijk beroep Tamelijk negatief worden de arbeidstijden beoordeeld, evenals de secundaire arbeidsvoorwaarden, de werkomstandigheden en de toekomstmogelijkheden. Daar in Katwijk en Scheveningen de belangstelling voor de zeevisserij zeer gering is. heeft men daar een meer uitgebreid onderzoek ingesteld. Zo bleek de neiging om naar de zeevisserij over te stappen uiterst klein als jongeren nu eenmaal *n (andere) beroepsopleiding hadden genoten of in een ander beroep werkzaam waren geweest. Van die 194 ondervraagden, die reeds in een ander beroep werkzaam waren, hadden er slechts vijf interesse om naar zee te gaan. Van de zesentwintig schoolgaamden waren dit er zeven- Do conclusie van het rapport is dan ook, dat de werving van arbeidskrachten voor de zeevisserij alleen kans op redelijk succes heeft als ze in een vroegtijdig stadium plaatsvindt. Helaas is gebleken dat onder andere bij het onderwijs in de vissersplaatsen een aantal negatieve vooroordelen ten aanzien van de visserij de aantrëkkmgs- mogelijkheden niet ten goede komt.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5