SfeecicbeSouAcmt honderden fans kwamen MIA SMELT GELUKWENSEN J. W. F. WERUMEUS BUNING, Te weinig eigens in Studen ten ca baret antenne Persoonlijk Herhaling bekroonde filmreportage een conservatief nationalist, géén fascist DE LEIDSE COURANT WOENSDAG 1 OKTOBER 1959 Ten gerieve van de kiezer DIJ alle onduidelijkheid in de pogingen om voor de Nederlandse kiezer meer duidelijkheid te scheppen, wordt het beeld in bepaalde opzichten toch minder vaag. De kans is groot dat bij de eerstkomende Kamerverkiezingen verschillende partij en zich bij liet kiezerskorps gaan aandienen binnen het verband van concentraties; het is niet uitgesloten dat deze concen traties dan met name de man gaan noemen die naar him mening door het staatshoofd moet worden aangezocht als formateur en die in elk geval van de concentratie het stempel krijgt van kandidaatpremier Verder groeit de kans dat de kiezer straks zich bij zijn keuze behalve door intuïtieve of zakelijke voorkeur voor be paalde partijen en kandidaten ook kan laten leiden door duidelijke urgentiepro gramma's. Wat niet zo zeker is. lijkt ons de kans dat er in de volgende parlemen taire periode in Nederland dan ook minder ontevredenheid en gevoelens van onlust zullen zijn, maar het beste is op dit punt voorlopig wat optimistisch te blijven. IJET belangrijkste van alle verduide- H lijfcingen vinden wij de kwestie van het urgentieprogramma. Ten gerieve van Kamerkandidaten en de politieke elite uitgebreid staatkundig- en voor een dito mogen partijen natuurlijk zorgen voor een verkiezingsprogramma. Maar staat in 1971 voorop de wens om de kiezer houvast te geven, dan moet er niet gewerkt gaan worden met ellelange waslijsten, maar met korte, duidelijke urgentieprogramma's. Op dit punt bestijgen wij dan weer eens ons stokpaardje en voegenhieraan toe dat om zoveel mogelijk teleurstellingen te voorkomen de partijen of concenti-aties ook aangeven hoe ze financieel dit ur gentieprogramma denken te verwezen lijken, uitgaande van een zo betrouwbaar mogelijke raming van 's lands financieel- econornisch perspectief op het moment van de verkiezingen. Deze laatste, zeer belangrijke voor partijen die niet tot dezelfde behoren aanzienlijk kleiner wordt dan ze is op basis van louter theoretische be schouwingen. Ook dit duidelijke feit zal men evenwel de kiezer niet mogen ont houden. omdat partijen anders binnen een minimum van tijd na dé verkiezingen waarschijnlijk moeten gaan uitleggen, warden. Na 1955 hebben op deze manier verschillende Nederlandse regelingen zich, eenmaal in het zadel, als de bedrogenen van het vorige kabinet afgeschilderdde massa van de kiezers heeft nooit kans gekregen dit goed te begrijpen. OVERSTAPPEND op het terrein van de partij enconcentraties mag langzamer hand rekening worden gehouden met een paar feiten- Een heel eenvoudig feit as, dat bepaalde partijep van het concen- tawtiestreven afzijdig zullen blijven: De Boerenpartijen bij voorbeeld, de CPN en Staatkundig-Gereformeerde Partijhun aanwezigheid in een concentratie is alleen reeds hierdoor onmogelijk, omdat de politiek die zij voorstaan zich principieel niet laat verenigen, ook niet via com promissen, met de urgente verlangens van andere partijen. Tweede feit is dat ondanks enkele strub belingen, wanneer er geen schokkende dingen gebeuren, de drie christen-deono- oratisohe partijen als één concentratie aan de Kamerverkiezingen gaan deel nemen. Intussen staat ook vast dat deze christen-democratische concentratie iets anders is als één club met én kandidaten lijst en dat KVP, ARP en CHU bereid zijn er naar te streven nog vóór de ver kiezingen van hun trio een kwartet te maken, opdat een gunstige verkiezings uitslag ook de mogelijkheid om regerings verantwoordelijkheid te aanvaarden worden, kunnen i christen-democraten zeggen, omdat De evenwel priori uitgesloten. Ander redeneren op dit ma partijen die eer basis van het Partij van de Arbeid pacifisten en D'66 teleurgesteld zijn, maar ze blijven hopen op een „bekering" van ten minste één van hun beide ontrouw geworden gesprekspartnersdaarnaast zijn de socialisten nog steeds tegen ver- kiezingssamenwerking met liberalen. KVP en op de keeper beschouwd ook met de CHU. doch blijven ze hopen op een deus-ex-machina die de ABP hun richting instuurt en op medewerking van indivi duele KVP'ers en CHU'ers. Eén ding heb ben beide concentraties-in-wordmg met elkaar gemeen: de kans op zo'n stembus succes dat er de mogelijkheid om direct regeringsverantwoordelijkheid te aanvaar den uit af te leiden valt, is niet groot- Tenslotte is er dan nog het trio van partijen die in het randgebied van de concentraties staan: de PSP, die door het Progressief Akkoord als Md begeerd wordt, terugschrikt zich democratische partijen samen de ver kiezingen in te gaan onder het motto „Continueer het beleid" en D'66 die uit electorale overwegingen - tot het laatste moment de handen vrij wil houden en daarom in haar vaandel heeft laten schrijven: „Eerst alle andere partijen ontploffen en dan zullen we nog wel eens zien of we zelf ook daartoe bereid zijn." Wat de praktische kansen betreft is dus in elk geval duidelijk dat vandaag aan de dag de toestand gecompliceerd ls. Wellicht hopen partijen en concentraties dat ze Staten- en raadsverkiezingen een beetje als hulpstellingen zullen kunne" gebruiken voor de slag in 1971. geschoven premier betreft, staat vast dat er van rechtstreeks kiezen in 1971 geen sprake kan zijn. Grondwette lijke obstakels verhinderen dit. Uit de duidelijkheidscommissie van het trio KVP-AR-CHU is de suggestie gekomen om de kabinetsformateur door de Tweede Kamer te laten aanwijzen. Men heeft bij de KVP dus afgezien van het zó naar voren schuiven van een lijsttrekker door één of meer partijen, dat hij de gedoodivefde premier wordt. Het voorstel van de „duidelijkheids- commissie" prefereren we beslist boven het rechtstreeks kiezen van de premier door de kiezers. Maar bij een stemming in de Kamer de wordt de rol t het louter formele. Dan mogen we niet over het hoofd zien, dat er in alle partijen rechts van de PSP mensen zijn met principiële of praktische bezwaren tegen het wijzigen van de rol van het staatshoofd bij de regeringsformatie. Op dit punt is duide lijkheid dan ook nog het meest in nevel of schemer verhuld- En wat is de mening van de kiezer op dit punt? Soms krijgen men zich terzake bij binnenskamers meer druk maakt, dan de kiezer feitelijk doet- De kiezer interesseert zich wel meer dan vroeger voor de poli- tieke structuur van de regering die hij krijgt; voor de persoon van de minister president veel mandei'. Wat dit betreft zijn de uitslagen van opiniepeilingen in zake de populariteit van Nederlandse prominenten onthullend- En laat men reëel blijven: zolang als Nederland niet overstapt op een twee partijenstelsel, zitten er aan het laten kiezen of door partijen naar voren schui ven van adspdrantpremiers grote risico's. Trouwens in landen waar men min of meer met een tweepartijenstelsel werkt is de interne machtsstrijd om de eerste plaats dikwijls ook weer een bron van machinaties, acties van pressiegroepen enonduidelijkheid. Verbetering 1 januari in het vooruitzicht gesteld. In de eerste plaats gaat dan als het parie met meegaat met minister Roolvinks ge dachten de dnkamstengrens van de Zie- kenfondsverendging voor Bejaarden om hoog, zodat meer ouden-van-dagen kun nen profiteren van de lagere premies die deze verzekering vraagt; in de tweede plaats zal de premie voor de bejaarden met de kleinste .«komens verder verlaagd We vinden dit een welkom voorstel van heb kabinet-De Jong. De verzekering te gen ziektekosten is voor vele bejaarde ge zinnen en alleenstaanden een zware last; binnen 'het raam van normale ziekte kostenverzekeringen valt aan de pz-emle niet veel te doen, omdat de kans op het reëel worden van kosten juist bij bejaar den vrij groot as. Er zijn ai bejaarden, die om de relatief dure premie te ontlopen, besloten hebben zelf te sparen voor me dische eventualiteiten, maar die op die manier toch een groot risico lopen, waar bij op het kritieke moment dan weer de Algemene Bijstandswet in het geweer De nieuwe regeling gaat. geld bosten en maakt de uitgaven voor de sociale ver zekeringen nog hoger. Omdat de ziekte kostenverzekering tegen premie voor bejaarden is, beschouwen we het als een verbetering vc menie ving. dragelijke urgente zaak 'Oorstel-Roolvink i' de gehele sa- Zelfs wanneer liierdoor de ruimte voor andere belangrijke zaken wat vermindert, moet het worden aanvaard. Twintig jaar „Moeders wil is wet srkster aankon- dankte Mia allereerst haar trouwe ru- briekmedewerkers(sters) in de afgelo pen jaren. Ook de uitmuntende radio- de KRO, Fons l het KRO-pro- m Fikkert, plv. Made reikte d< (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM De grote concerts van de KRO-studio was veel te kt om dinsdagmiddag al die honden a had besehikbas n deze uitzendin n de KRO, drs. geldprijzen uit. De op geko. t gehele land i i Mia f Hilvei bü het KRO- jp het 20-jarig bes vrouwenprogramma „Moeders wil is wet". Het podium waarop het Metro- pole-orkest zetelde, was ingekort om nog enige tientallen stoelen te kunnen bijschuiven. Toen Frifs van Turenhout na een kort welkomstwoord tot de aanwezigen de als Wilma Driessen, Arjan Blanken, perina de Jong, Willy Schobben, ,s Jansen en het ensemble Quadro tenterre. Bijzonder leuk was het lat de diverse onderdelen werden angekondigd door voormalige KRO- r oud-medewerkers(sters). de Hart-Dijkman uit An- de eerste prijs van f500.— applicatiev CVK/IKOR/RKK PSV—Rapid Vi 20.45 uur: Zendtijd pol. •20.55 uur: Tweede helft i NOS 18.50 uur: Fabeltjeskra NCRV 19.03 uur: De scheepsj op popgebeid NOS 20.00 uur: er voor vliegen" Dagboek van Rembrandt NOS 22.30 uur: Journaal Televisie morgen nbollenbedrijf. De de rechten te studeren, waarna hij i dienst trad van de N.V. de Spaame- Lad. Ook Bert Radersma, thans pro- Waalwijk, met een coll bakkersberoep en derde v Van Hensbergen uit Eindhoven. To slot van de middag volgde een ge noeglijk samenzijn in de KRO-foyër. zijn kleuren tele vi Don Quichocking was het eerste woord en tevens de titel van het eerste lied, dat gisteravond in het Haagse Diligentia over het voetlicht kwam, toen daar het Eind- hovens studentencabaret zjjn opwachting in het westen kwam maken. Dat beloof de veel, want dit neologisme bergt in lust c grote mate van vakmanschap, een eis die men aan amateurs als studenten op dit gebied toch zijn niet mag stellen. Maar studenten kunnen frappant over de brug komen, omdat het studentikoze van ouds her borg staat voor een zekere spirituali teit en omdat hun engagement met de maatschappij als los genoeg mag worden verondersteld om diezelfde maatschappij eens fiks de jas uit te vegen. Het eerste woord derhalve beloofde veel, maar het bijbehorende liedje ont wikkelde zich al gauw tot een aan Ram- Dat had v plaat, reden moeten zijn om er met de vingers af te blijven. Succes is uniek en niet herhaalbaar. Na de pauze stuit gevoelig gezongen poëtische vers „Liefde in West" van Michel v. d. Plas. Dit leentje-buur is punt in dit cabaret, omdat men licht de neiging krijgt zich ook bij de overige nummers af te vragen, of het wel oor spronkelijk willen dan gr. de Toespraak diensten veronderstelling uit en ig pluspunten plaatsen bij it het Ned. volk, dat ver- inwege de originele bena- oude koek, het Telliedje, dat glinsterende ketting vormde ginregels van volksliedjes met als mooie vondst: negen vingers heeft de man dié geen houtjes hakken kan, en het geladen tekstnummer Theater. Maar De Pil is al leen maar een onuitputtelijk thema als men er iets nieuws aan weet toe te voe gen en liedjes zijn alleen maar leuk als ze een sprankeitje spiritualiteit of het juiste woord op de juiste plaats bevatten. Maar wat zijn Vondelparksluipers, die knijzen om van te ijzen? En, Mientje krijgt op het gebied Rembr an d t her denki n g in Amsterdam AMSTERDAM (ANP) Ter herden king van het feit, dat Rembrandt 300 jaar geleden in Amsterdam overleed, zal op initiatief -van het gemeentebestuur van Amsterdam en de kerkeraad van de Wes terkerkgemeente op zondagavond 5 okto- sen zal spreken over het. onderwerp „Twee sohllderijen" en ds. H. A. Visser over „Rembrandt solitair óf solidair". Door het versterkt Westerkerkkoor, het Amsterdams Philharmonïsch Orkest en de solisten Marianne Dieleman (alt), Max van Egmond (bariton) en Aukje van 350ste geboortedag, geschreven werk „Clair obsour" worden uitgevoerd alsmede de „Rembrandtcan- tate" die Herman Srategier in 1956 in opdraoht van het ministerie van O. K. en W. componeerde. Sinterklaas gebruikt Een mislukte voorstelling derhalve? O nee, de incrowd in de zaal had danig ple zier en nogal wat applaus. Dit zij de Eindhovenaren gegund. Maar zelfkritiek had lang voor het applaus al zijn tol moeten eisen; zeker in de, kringen van die weliswaar faculteit uit voldoende (moe ten) hebben meegekregen om met iets meer eigens en geëigends voor de dag te komen. T.O. Staatsprijs voor filmkunst voor Louis v. Gasteren Filmkunst 1'969 toe te kennei film „Bericht uit Biafra" van van Gasteren en een eervolle v ding aan de film „She is like G. J. H. Dujardin, B. stra, F. A. Raadman en W. Verstappen, leden; G. J. van der Molen, secretaris. De minister zal de Staatsprijs en de eervolle vermelding uitreiken op donder dag 9 oktober 1969 tijdens de avond voorstelling in het Rembrandt Theater te de Interna- RADIO PROGRAMMA De „vaste" AVRO-dinsdagavond brengt openba'c om de veertien dagen Voor de vuist foonmua we*. Een hose frequentie weliswaar, maar eigenlijk zou het elke week moe- schappij ten. Omdat pas dan dat vaste-avond- 20.00 R karakter gemarkeerd zou worden. De fóoiuiius vuist is immers zo ongeveer de mar- gramma kantste AVRO-uitzending en als Wil- Parleme lem Duys een goede dag heeft, zoals liet nog een erg aardige Tweewekelijks is naar onze smaak te weinig omdat de actualiteit vaak in het gedrang zal komen. Dat was gisteren het geval met Daniel de Winter. Ove rigens, als gezegd, had Duys een goede dag. Kees (Prix d'Italia) Buurman Sedje Hémon exposeert in Italië opeenvolgende internationale tentoon stellingen in Italië. In het gemeentemuseum van Pistoia bij opening laar werk zaal Ghibellina. In Florence zelf zullen van 4 t/m 15 oktober a.s. werken van Sedje Hémon te zien zijn in de Gad- leria d'Arte „La Scala". Op beide tentoonstellingen komt tot udt/ing op welke wijze deze Haagse kun stenares, na jarenlange studie op het ge bied van de integratie bussen schilder kunst en muziek, ei' in is geslaagd aan haai- visuele voorstellingen auditieve composities te ontlenen. Zoals bekend heeft Sedje Hémon door middel van con certen, exposities, lezingen en uitzendin gen voor radio en televisie in binnen- en buitenland het verband kunnen aantonen, dat ear tussen haai- schilderijen en de mu- üondag 5 oktober brengt het Duitse to neelgezelschap Euro Studio in het Congresgebouw Peter Ustinov's nieuw ste blijspel „Halb auf den Baum". De hoofdrollen worden vertolkt door de bekende toneel- en filmacteur Gustav Knufch en diens echtgenote Elisabeth Lennartz. Van Joh. D. Scherft, deze zomer over leden, worden in de Haagse Kunst kring Denneweg 64, van 6 oktober t/m 22 oktober afdrukken van grafiek ge toond, die hij in opdracht van Neder landse kusten aars vervaardigde. beeld gelukkige programmering. deels op interviews. Contrastwerking is er dus eigenlijk niet. Opmerkelijkste van het magazine was de centrale presentatie. KRO's Brand punt is destijds begonnen met een af kondiging waarbij drie man ineens ontspannen gingen doen. Dat was leuk; VARA's Achter het Nieuws nam het prompt over. Voor het magazine van de AVRO werd voor hetzelfde effect een studio-vol-mannen opgetrommeld. Tegen de tijd dat de TROS groot is, zal haar nieuwsrubriek wel uit een stadion komen. Met een ontspannen schare mannen die niemand tellen kan. vizier. Dns in hoofdzaak studipgesprek- ken, «en gekochte, twee eigen reporta ges. Plus het geluk dat deze avond Eurocupvoetbal werd gespeeld, zij het met verhoudingsgewijs lage doelcijfers. Aardigst was het schakelprogramma waarin correspondenten in Bonn, Pa rijs en Brussel commentaar leverden op actueel nieuws. slag voor de KRO althans, was Ver dinsdag. Een soort kruising tus- Hoepla en Nationaal allerlei, 1 dan heel voorzichtig gedaan. Ook zon der humor. Waardoor we ons tussen het „feestelijke" begin en het „doodse" slot hebben zitten afvragen welke groep van kijkers de KRO met dit program ma denkt te ontspannen, informeren of De KRO sloot ook de serie „Wie zijn toch die mensen?" af. Die afsluiting bevredigde ons niet helemaal omdat ze over een belangrijke periode van onze beschaving heenholde op een wijze die geen werkelijke informatie bood en zich vervolgens nogal onkritisch op- Nederla'rièT'voor het eerst in het win- lijk" uit, waarin personen die in de ac tualiteit staan, worden ondervraagd. Vaste interviewers in dit programma zijn Mr. H. W. Sandberg, hoofdredac- Cuppen hoofdredacteur van „De Tijd". Gespreksleider is W. L. Brugsma, hoofdredacteur van de „Haagse Post" Wie zal worden geïnterviewd zal kort Twee arrestaties in corruptiezaak woningbureau (Van onze correspondent) AMSTERDAM De recherche heeft ties verricht in dat de Amster- iresting bedreigt. Cultui Re< tie en Maatschappelijk Werk m.b.t. de toekenning van de Staatsprijs voor de Filmkunst 1969 aan de film „Bericht uit Biafra" van Louis van Gasteren delen wij nog het volgende mede. De I bijeengebracht t ngezet. Bi- ij ze de miljoenen gul- ïderlandse volk heeft 1* leniging van de hon- corruptieschanda: ie dienst Volkshi rehouden zijn de 26-jarige L. E. e chef H. O., bcidei de N.T irdigde, Che Guevara. En dat niet alleen 'omdat we nog een E. he beetje geloven dat we het heden ook f 1.200.— nog kunnen zien in de aloude spiegel voor he van de eeuwigheid. Maar omdat we helft d; leiden achtig te zeggen. Dat kan misschien welvaart betekenen, maar geen geeste lijke vrijheid. „Die mensen" in de geest van Marx en Che zijn onvrije mensen. Geen status om in een KRO-progi iaganda :en van een woning. De O. ontkent dit. De vrouw die de affaire aan het licht heeft ge bracht door te klagen dat zij f 300, heeft moeten betalen om aan een woning te kunnen komen, heeft haar beschuldi ging ingetrokken. Ze zegt nu, E. het >geven voor beleggings- laken, dach- doeleinden. De verdachte-ai in zijn vrije tijd beleggin ze reportage voor jorlogsomstandighe- bestond uit Louis an van der Keu ken en Roeland Kerbosch. Het pro gramma werd op 18 september van het vorige jaar uitgezonden. In verband met de toekenning van de Staatsprijs zal de N.O.S.-tele- visie „Bericht uit Biafra" woensdag 8 oktober van 20.20 tot 20.56 uur via Nederland 1 nogmaals uitzenden. In ver band hiermee komt het aangekondig de programma „Eigentijds" te verval len en wordt het programma van de Stichting Socutera van 22.45 tot 22.50 uur uitgezonden. Bovendien zal in het NOS -programma „Scala" van de zelfde avond (19.07-19.31 uur via Ne derland I) 'n vraaggesprek met Louis van Gasteren Brief van de VVD J^AMENS het WD-partijbestuur heeft 1 het Liberaal Democratisch Centrum om met D '66 overleg te openen'over po litieke ontwikkelingen in Nederland. De VVD wil praten, maar aan die be reidheid zitten voorwaarden vast. Ten eerste moet het dan niet gaan om een onderste boven keren Van Nederland's staatkundig bestel en ook niet om zulke drastische wijzigingen van de kieswet dat behalve kleine ook de middelgrote par tijen in Nederland gevaar gaan lopen uit de volksvertegenwoordiging te verdwij- Tweede voorwaarde Someren-Downer is, dat het praten niet tot de WD en D '66 beperkt moet blijven. De liberalen begeren naast partijhervor ming ook contacten met de christen-de mocratische groepen en zo mogelijk ook met de Partij van de Arbeid. „In het licht van deze beschouwing zal het u niet ver bazen dat ons beleid er bij voortduring op gericht zal zijn de wegen tot die contac ten te openen", aldus de WD-voorzitster. „Ik kan slechts betreuren, dat dit kenne lijk niet bij allen die zich zo positief over partij vernieuwing uitlaten, metterdaad het geval a de onmogelijkheid op dit r apart gesprek met D '66 te hebben, aan gezien de jonge democraten van Van Mierlo en Gruyters dit vanwege hun image en tactiek niet kunnen hebben. Daarnaast het probleem voor de WD, dat van de grote en middelgrote partijen nie mand veel zin heeft in bijzondere contac ten met de liberalen over partij vernieu wing, over politieke concentraties en her vorming van de maatschappijstructuur. De onwil van D '66 is al enkele malen gebleken, terwijl ook de christen-demo cratische partijen om allerlei redenen niet warm lopen voor de gedachte om een breed gesprek over de onderhavige on derwerpen bij de VVD te beginnen. De Partij van de Arbeid is daartoe zeker niet bereid, omdat ze dan direct in de knoop komt te zitten met het streven naar een progressief akkoord, een onderne ming waaraan toch al veel haken en ogen blijken te zitten. Alles tezamen genomen verkeert de WD bij het vernieuwingsproces dus in een isolement; de brief van mevrouw van Someren-Downer is hiervan een symp toom. We proeven daarin een beetje de toon van „We willen wel, maar we kun nen niet". Wellicht kan de WD dan het beste binnen eigen kring tot dusdanige veran deringen komen, dat ook anderen meer van de wil tot hervormingen overtuigd worden. Hymans, leraar Nederlands LEIDEN Hede Leidse universiteit letteren op een proefschrift over J. W. F. Wcru- ineus Buning (1891—1958), bij velen bekend als dichter van de „Ballade van den boer" en „Maria Lecina". Aan de rol die deze schrijver vlak voor, tijdens en na de oorlog speelde, wordt in het bio grafisch deel van deze studie besteed. Het was bekend dat Buning zich meldde van de Nazistische door onder de oorlog allerlei herdrukken van zijn boeken konden verschijnen. Bovendien was hij vijf oorlogsjaren lang redacteur van de (collaborerende) „Telegraaf". Na de bevrijding leidde dat tot een proces voor de „Ereraad voor Letterkunde": zijn kunstbroeders Anthonie Donker en Ferdinand Bordewijk legden hem een schrijfverbod op van hvee jaar, in hoger beroep tot een jaar terugge bracht. Dit alles veroorzaakte bij Buning zelf een 9terke verbittering en deed bovendien het publieke gerucht ontstaan, dat hij Duitse en zelfs nazistische sympathieën koesterde. Aan de hand van vele documenten tracht dr. Hij- mans rtu aan te tonen dat dit laatste bepaald niet juist was. Hij maakt duidelijk dkt Werumeus Buning voor <ie oorlog een conservatief nationa list was, die de gevaren uit het oosten onderkende. In 1941 organiseerde hij met Nijhoff, Donker e.a. het verzet der schrijvers. In diezelfde tijd weigert hij ook de Goedewaagenprijs te accepteren. Maar dan voltrekt zich. tijdens een langdurige ziekte, de verandering. Verschillende factoren leidden er toe dat hij zich opgaf voor de Kultuurkamer: een zekere druk uil zijn naaste omgeving, zijn slechte 'financiële positie, en gezondheidstoestand, en zijn teleurstelling over de waarde van het schrijvers verzet. Na zijn genezing, in 1943, werkt hij mee DR. P. HIJMANS PROMOVEERT IN LEIDEN aan het klandestien verschenen „Geuzenliedboek' (hij schreef de voorrede voor het tweede deel) ei speelt nog een (kleine) rol in het civiele en mili Lgendevorining Werumeus Buning werd in eerste instantie n aangeklaagd wegens zijn lidmaabsahap van J. W. F. WEREMEUS BUNING Kultuurkamer wat h beschouwde maar vi oorlog van herdrukken e heeft zich veel moeite g de legendevorming ovei liohkeit" ontsond. Hij studie een brief uit 194f land die Buning er var graaf' te hebben meege Duitsers en de N.S.B.", tegen Simon Vestdijk 1 Duitser-s een speciaal on instelden. Hijmans. stelt niet betrokken werd bi; tegen de Telegraafredai op wijst, dat men :elf als de ernstige fout de publikatie onder de 'ertalingen. Dr. Hijmans volgens dr. L, de "oldoende 1 hem moeilijkheden belast scheen in de tij; verkeerde geen enkel artikel over hem in de Telegraaf. In een bepaald opzicht schreef dr. Hijmans een unieke dissertatie. Ongeveer 100 van de bijna 400 bladzijden die het boek telt. bevatten documen tatie. Dat getuigt van een zekere moed omdat hij hiermee zijn critici het materiaal in handen speelt om zijn stelling aan te vechten. Het lijkt me waarschijnlijk dat dit. ook zal gebeuren. Het belangrijkste gedeelte van Hijmans boek be slaat uit commentaar op het poëtisch werk van Werumeus Buning.' Al kan men het geheel niet verrassend noemen, bepaalde gedeelten zijn wel boeiend. Dat geldt vooral voor wat hij schrijft over de „In memoriam"-cyclus (1921) en het vrijwel onbekende epische vers „Frangois Vatel" (1945), waarin men de neerslag vindt van het proces. Men kan ook instemmen met de zevende van de dertien stellingen die aan het proefschrift zijn toegevoegd, waarin bepleit wordt voor een nieuwe, complete uitgave van Buning poëzie. Binnen enkele weken FRITS NIESSEN

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2