BBK protesteert bij opening amateurexpositie in Lakenhal Bij 30-jarig raadslidmaatschap KONINKLIJK GOUD VOOR STEEDS ACTIEVE J. H. VAN DE PLOEG Vaatwasmachines ZOETERWOUDE DOET MEE AAN OPSTELLEN VAN VERKEERSPLAN „Studie van Het gaat best nu, dus een mooi feest! lange adem" SURINGAR 42 Jaar op blauwe tram Veemarkt, vaarwel! GELUKKIG. „öe ouöe post" MARKTEN !I^IDSE< "VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1969 ^Kunstenaar misbruikt voor Kommercie* Codp-directeur: Wij verwachten geen direct commercieel nut LUIDEN' Niet dan oader protest, van de Aksiegroep Leiden/BBK is gisteren in de Lakenlial een tentoon- stelling geopend van een selectie uit de inzendingen werken door ama teurs, die deelnamen aan de Co-op wedstrijd 2, een wedstrijd van z.g. Bondagschilders, -boetseerder», teke naars en grafici, die deze kunstvak- keu in eigen, vrije tijd beoefenen. De genoemde aksiegroep maakte daar bezwaar tegen en verschillende be- roepkunstenaars waren aanwezig om van hnn ongenoegen blijk te geven. Zij droegen protestborden rond en deelden pamfletten uit vóór de ope ningsceremonie in de Grote Pers van het museum. Het protest luidde: „Wij kunstenaars in eigen tijd, protesteren heftig tegen een manifestatie als hier nu plaats vindt. Het begrip „kunstenaar" wordt op deze wijze misbruikt en die dient als dekmantel voor de kommerciële belangen van CO-OP. Bovendien vin den wij, dat een gemeentelijke in stelling als het stedelijk museum De Lakenhal zich niet beschikbaar dient te stellen voor dergelijke z.g. reclame - technisch verantwoorde praktijken. De tijd is rijp voor rotte appels. Aksiegroep Leiden/BBK, 25 september 1969." Tegen woord Zowel mr. A. Knol, directielid van Co-op Nederland, in een inleidend woord, als prof. dr. A. Klasens, die de tentoonstelling officieel opende, gingen op het protest van de beel dende kunstenaars in. Mr. Knol zei tot de aksiegroep onder meer dat een initiatief als dit vrij veel geld kost. Dit geld is dan be schikbaar gesteld voor een culturele manifestatie, waarvan geen directe baten in commerciële zin verwacht kunnen worden. (Na deze woorden verlieten de demonstranten de zaal). „Wij trachten de creatieve krachten in het commerciële leven te ont dekken," aldus spreker. Prof. dr. A. Klasens, directeur van 't Rijksmuseum van Oudheden, spre kende nu als voorzitter van.de Ver eniging „Museumdag" officieel nog geheten „Ver. van Museum directeuren", die verantwoordelijk was voor de recente manifestatie „Musement" in Utrecht, zei onder meer dat, wanneer de kunstenaar burger onder de burgers wil zijn, hij dan ook de amateur onder de burgers moet accepteren. Ook de musea wil- i len functioneren in de maatschappij met hun kunstbezit en hun bezit aan cultuurgoederen. Zij ook willen de grenzen en de drempels overschrij den. De musea zullen zijn of niet zijn: geen kunst- of cultuurtempels meer, maar kunst- en cultuurmach ten. De inzenders in deze wedstrijd van Co-op overschrijden ook grenzen en drempels. Het cultuurbeleid van de overheid dient open te staan voor de ontwikkeling van de creativiteit van de beroepskunstenaar èn van de amateurkunstenaar. En dat laatste talent is ook ontdekt in deze mani festatie „Kunstenaar in eigen tijd," aldus prof. Klasens. Juryrapport Namens de jury, die gevormd werd door drs. M. L. Wurfbain, dir. van de Lakenhal, mevr. dr. R. Hammacher- v. d. Brande, hoofdconservator mus. Boymans-van'. Beuningen en George Lampe, directeur van de Vrije Aca demie voor Beeldende Kunsten en waaraan als secretaris was toege voegd dr. Louis Gans, bracht eerst genoemde het juryrapport uit. De wedstrijd heeft in totaal bijna elfduizend inzendingen opgeleverd, die als foto's van schilderijen, teke ningen, beeld- en houtsnijwerk enz. werden ontvangen. In een eerste se lectie aan de hand van die foto's werden 224 werken uit Zuid-Holland uitgekozen voor een tweede beoor deling, maar nu aan de hand van de originele werken. Uiteindelijk werden Een der leden van de Atctiegroep Leiden-BBK deelt aan de aanwezi gen pamfletten uit. Het bord dat hij draagt spreekt wel voor zichzelf. 70 werken tot de expositie toege laten. Er werden zeven eerste prij zen. drie z.g. aanmoedigingsprijzen en 18 eervolle vermeldingen toege- Eerste prijzen werden toegekend (waarde 100.-) aan C. Balvers, Den Haag, L. A. J. Neervoort, Den Haag, H. Overduin, Leiden, C. Rom- bout, Vianen, A. C. Slingerland, Zoe- terwoude, mevr. G. Tersteeg-Giezen, Rijswijk en J. Wandemaker, Rotter dam. Aanmoedigingsprijzen 50.-) ontvingen W. Eijgendaal, Schiedam, C. F. Kellenbach, Den Haag en G. C. A. Onvlee, Leiden. Onder hen, die een eervolle vermel ding kregen, bevonden zich onder meer S. de Niet en D. Snoeker uit Leiden en J. A. Wijnveld, Oegstgeest. De opening werd bijgewoond door enkele honderden personen, die allen de tentoonstelling gingen bezoeken. Het was daarom voor mjj niet mo gelijk een kritisch verslag te produce ren, doch ik kom binnen enkele dagen nader op deze tentoonstelling terug. Ze duurt tot 13 oktober a.s. en is dagelijks te bezichtigen van 10-17 uur, 's zondags van 13-17 uur. WILLEM PRINS KIES UIT 10 MODELLEN AEG BOSCH ERRES GEN. ELECT. MIELE RONDO VOLGEND JAAR UIT DE RAAD ZOETERWOUDE De verrassing was volkomen voor de heer J. H. v. d. t'loeg, fractievoorzitter van de K.V.F., toen burgemeester Detmers hein en de ande re aanwezigen gisteravond aan het eind van de raadsvergadering verzocht nog even te willen bujven. in aanwe-üeheid van vrouw en kinderen werd de heer v. d. Ploeg gehuldigd bij diens 30-jarlg raadslidscnap. Hoogtepunt daarvan was de mededeling, dat de jubilaris was on derscheiden met de gouden medaille, be horend bjj de Orde van Oranje Nassau. In de toespraak van burgemeester J. A. Detmers die hieraan vooraf ging werden de vele verdiensten van de heer v. d. Ploeg voor de Zoeterwoudse gemeen schap gememoreerd. „Daarbij valt op, dat u erg uithuizig bent geworden," al dus de voorzitter, „waarbij uw vrouw dikwijls eenzaam thuis bleef. Zij heeft dit echter altijd blijmoedig gedaan waar het ging om de goede zaak." Als blijk van waardering werd haar een fraaie bloemenbak aangeboden. Burgemeester Detmers ging terug naar 1939 toen de heer v. d. Ploeg zjjn intrede deed in de raad. Nederland was zich aan het herstellen van de grote economische crisis maar het was opnieuw een zorge lijke tijd door de dreiging van de oorlog. Thans is de situatie geheel anders. Er is een zekere mate van welvaart en Zoetervvoude kent niet meer die tegen stellingen als in 1939. U heeft het raads- lidschap altijd bijzonder serieus geno men, daarvan getuigen de gedegen al gemene beschouwingen die door u wer den gehouden bij de behandeling van de begroting." De jubilaris is sinds 1947 lid van de woonruimte-adviescommissie. Vanaf de instelling in 1955 maakt hij deel uit van de commissie van Openbare Werken en Volkshuisvesting, het tot standkomen van de Stichting Maat schappelijke Zorg was voor een niet ge ring deel zijn werk. Maar ook buiten de raad werden door de heer v. d. Ploeg veel aktiviteiten ontplooid, heel in het bijzonder in de vakbeweging en de wo ningbouwvereniging, die thans 300 wo ningen in bezit heeft. Nadat de ere-medaille door burgemees ter Detmers was opgespeld sprak na mens de raad de nestor, de heer C. J. v. Leeuwen: „Geen tweede Is zo goed als u geinformeerd in gemeentelijke zaken." Als blijk van waardering voor de pret tige samenwerking bood spr. namens de raad een attentie aan. Namens de fracties werd nog het woord gevoerd en de goede samenwerking ge roemd. Namens de woningbouwvereni ging sprak de heer J. W. Vink. ,.U heeft altijd veel van uzelf gevraagd want u kunt geen half werk verrichten". Hij bood aan de heer en mevrouw v. d. Ploeg cadeaus aan. Nadat de heer A. Duindam namens de woonruimte-adviescommissie had gesproken was het laatste woord aan de heër v. d. Ploeg. Daarin deelde hij allereerst mede dat hij gezien zijn gezondheidstoestand definitief heeft be sloten aan het einde van deze zittings periode (1970) niet meer terug te keren I in de raad. Hij was zeer erkentelijk voor de toegezwaaide lof en de koninklijke j onderscheiding. Hij betrok daarin vooral zijn echtgenote maar ook de vele ande ren die hem in die jaren steunden. „We J hadden elkaar in de raad nodig om wat te bereiken, haarkloverij was uit de Natuurlijk was b(j al het werk de inzet voor de gemeenschap achtergrond, „maar als het ook niet voor een ge deelte hobby was had ik het nooit zo lang uitgehouden". ZOETERWOUDE De leden van de tafeltennisvereniging P.I.T. '54 zullen er morgen, zaterdag, weer op uit trek ken om oud papier in te zamelen. Er wordt reeds om 10 uur begonnen. Men wordt verzocht het pak bij voorkeur stevig samengebonden tijdig gereed te Ecbtpiuir Vnii den Esbof in bet goud ZOETERWOUDE De gemeenteraad van Zoeterwoude heeft in zijn vergade ring van gisteravond besloten mede werking te verlenen aan het instellen van een verkeers- en vervoersplan in de Leidse agglomeratie. Daarbij werden evenwel de konsekwenties hiervan nog eens bezien. Allereerst vroeg men zich af of dit nu niet typisch een zaak is voor de gewestraad. Inderdaad, zo zei burgemeester Detmers, ook bij de ge meentebesturen werd in die richting gedacht. De moeilijkheid is echter, dat deze nog geen enkele bevoegdheid heeft. De ver keersproblematiek is echter dermate urgent, dat hierop niet gewacht kan worden. Overigens is het voor elk van de betrokken gemeenten vrij dé konse kwenties van het rapport al of niet te aanvaarden. Waarop dr. T. Pley repliceerde: „Aan vaardt U het als een morele binding"? De voorzitter beaamde dit, maar het behoeft niet in te houden, dat wij ons slaafs neerleggen bij elke conclusie van het rapport. KVP-afgevaardigden v. cl. Ploeg en Koek waren bevreesd voor de financiële konsekwenties van deze „stu die van lange adem", zoals de heer v. d. Ploeg het uitdrukte. „We zullen bij uit voering van werken straks moeten kun nen rekenen op steun van de Rijksover- hied". Burgemeester Detmers was hier over gematigd optimistisch gezien cle huidige ontwikkeling in de drie grote steden. Daarna werd het voorstel zon der hoofdelijke stemming aanvaard. De overige agendapunten bleken hamer stukken. De voorzitter deelde de raad mee, dat Parfum Eau de Toilette Eau de Cologne CHANEL CARVEN LANVIN NINA RICCI Parfumerie BREESTRAAT 108 LEIDEN hij voornemens was geweest op deze avond mededelingen te doen over het sluiten van de Goede Herder, waarover het college 14 dagen geleden was inge licht. Persberichten op deze zelfde dag waren hem echter voor geweest. Op een vraag van dr. Pley werd geantwoord, dat de situatie onder de Rijnegommer- brug voorlopig niet gewijzigd zal wor den. De heer B. C. v. d. Veer kreeg te horen dat de commissie oud-Zoeterwoude waarvan hij deel uitmaakt, weer nieuw leven wordt ingeblazen. De problemen rond het braakliggende stukje grond in de Margrietstraat komen in de e.v. ver gadering van de commissie financiën aan de orde. De heer J. v. d. Ploeg vestigde nog eens de aandacht op de plannen die er be staan voor het gebied tussen Lebuinus- straat en Ommedijkseweg. De situatie vraagt daar om een voor dit gemeente- deel zo gewenste bebouwing.. In de e.v. raadsvergadering komt dit in bespreking. Mogelijk komt er weer een nieuwe uitgave van de Gemeentegids, werd aan de heer P. de Jong medege deeld die zich ernstig zorgen maakte over de moeilijke situatie voor de voet gangers bij de garages die worden nabij de pas voltooide huizen aan de Nassau- straat. De voorzitter en anderen deelden deze niet, temeer daar er pas goed over de situatie kan worden geoordeeld als het werk geheel gereed is. LEIDEN „Op 15 oktober zullen ze er alemaal zijn", zegt Hermanus Franciscus van den Êshof. „Het zal een groot feest worden". Hij bedoelt zijn gouden brui loftsfeest, dat op 15 oktober zal plaats- Corine maakt vijfde geslacht vol LEIDERDORP De afgelopen nacht is op de Zijloordkade 34 een bijzondere baby geboren. Corine, de dochter van mevrouw Willy Borman-De Meij, is namelijk in 't bezit van een grootmoeder, een overgrootmoeder en een bet-over grootvader. Zij maakte vannacht dus een vijfde geslacht vol. Het is niet cle eerste keer dat dit ge beurt in deze familie, want 19 jaar geleden, toen Corine's moeder lei- wereld kwam, werd ook al een vijfde geslacht volgemaakt. Zuster D. van Bemmel, die de baby Willy de Meij destijds verzorgde, maar inmiddels met pensioen is gegaan, stond erop voor deze keer nog eens haaf beroep van wijk verpleegster uit te oefenen. Op de foto: de baby Corine in de armen van haar 19-jarige moedei Links onder de 39-jarige groot moeder. die zelf ook nog een baby van 1 jaar heeft. In het midden de 57-jarige overgrootmoeder. Rechtsboven zuster Van Bemmel De 78-jarige bat-overgTOotvadei ontbreekt op de prent. vinden. Samen met zijn vrouw Catharina van der Zon woont hij in de Anna van Saasenstraat 4b, alwaar we het echtpaar een bezoekje brachten. „Met onze 6 kinderen en 18 kleinkinde ren gaan we 's morgens met z'n allen naar het eonarduszaaltje voor een lekker ontbijt, 's Middags gaan we dineren in Avifauna en 'savonds weer terug naar het zaaltje". Het leek ons of het feest al begonnen was. In de kamer staan twee grote manden met levensmiddelen en tal van fraaie vazen met bloemen. „Allemaal van familie en buren gehad". Mevrouw Van den Eshof: „Hoe wij el kaar vonden? Nou, ik diende vroeger bij een fimilie in Katwijk en daar kwam Herman ook wel eens. Zodoende". „Ik heb 42 jaar op de tram gezeten", zegt de heer Van den Eshof, „in Heem stede, Haarlem, Den Haag, Schevenin- gen, Katwijk, Noordwijk en de laatste jaren de stad. Het was een leuke tijd. Die bus interesseert ons niet meer zo, hè. Die jonge jongens, die er op zitten, ken je niet meer. Met de verhuizing van cle remise naar Leiden zijn wij gelijk mee verhuisd. Vroeger woonden we in Kat- wijk. Tot 1924". Hermanus (73) en Catharina (79) van den Eshof gaan in goede gezondheid -n bruidsdagen in. „Ach, ze hebbes tijdje geleden wel een pond vlee 1 mijn keel gehaald, omdat ik struma i...d, maar dat is weer helemaal beter. Het gaat best nu, met niyn vrouw ook". Om die gelukkige omstandigheden nog eens kracht bij te zetten werd ons een fikse borrel aangeboden, waarmee ons gesprekje eindigde. ZOETERWOUDE SJZ speelt a.s. zondag zijn eerste thuiswedstrijd tegen het ongeslagen Warmunda. Hiervoor is het elftal als volgt geformeerd: Doel: T. Vurens; achter: Th. Schuur, L. Bos man. Jac. Olsthoorn en L. v. d. Ham; midden: G. v. d. Geest en Th. van Klinkt voor: Jac Wortman, L. van Veen, P. Beereboom en Jac. van Slingerland; reserves: M. van Duyn en L. van Tel lingen. Scheidsrechtert P. O. Buiten dijk. Aanvang 14.30 uur. C. dm Hollander ten grave gedragen OEGSTGEEST Hedenmiddag is op de R.K. Begraafpalats van de parochie H. Willibrordus te Oegstgeest de heer C. M. den Hollander onder grote be langstelling ten grave gedragen. De heer den Hollander was gedurende het leven bijna 30 jaar bestuurslid van de Boerenleenbank Oegstgeest alsmede een zevental jaren 2e voorzitter van de veilingvereniging „Flora" te Rijnsburg, waarvan hij tevens ere-lid was. Maar liefst 35 jaar was hij verbonden aan het collectantencollege van de pa rochie te Oegstgeest. I.v.m. hiermede werd hij destijds erelid van dit college in het vakbondsleven nam de overledene een belangrijke plaats in o.a. als be stuurslid van de vakbond bloemkwekers voor de LTB te Haarlem. Te Oegteesgst genoot de heer de Hol lander in de jaren '50 bekendheid als raadslid. LEIDEN De collecte voor het Ko ningin Wllhelmina Fonds (kankerbe strijding heeft te Leiden opgebracht f 20.055,99. LEIDEN Vanmorgen werd formeel de oude Leidse veemarkt gesloten vrijdag 10 oktober wordt de eerste veemarkt in de nieuwe Groenoordhal gehouden. Het uitluiden van de oude markt ging gepaard met enige toespraken. Wethouder Harmsen noemde deze dag van historische betekenis. Het is wonderlijk, dat het met de Leidse veemarkt is gedaan zoals het tot nu toe is gegaan, zei hij. Ondanks de gebrekkige accommodatie en de verre van ideale ligging temidden van de verkeersdrukte, heeft de Leidse markt zich kunnen handhaven. Het verheugt het gemeentebestuur enorm, dat op 10 oktober eindelijk de eerste veemarkt in de Groenoordhal kan worden gehouden. Dat betekent voor velen een hele verande ring en cle wethouder riep daarom op tot collegiaal overleg tussen alle betrokkenen. De heer Karens, die namens de veehandelaren sprak en voor deze gelegenheid zijn hoed afzette, releveerde, dat hier mensen zijn, die al meer dan vijftig jaar zaken doen op deze markt. Hij wilde zichzelf zien als tolk van de veehandelaren, de schapenhandelaren en de schapenexporteurs toen hij zijn grote dank uitsprak aan het gemeentebestuur voor de nieuwe markt. Want ondanks.de verbeteringen, die in de afgelopen twintig jaar op de oude markt zijn aangebracht, zoals de los- en laadplaats en de verlichting, betekent de nieuwe hal toch een grote vooruit gang. Oude veemarkt, ik zeg u vaarwel, zo besloot de heer Karens zijn toespraak. De heer Lok, sprekend namens de Bond van Varkenshandelaren, noemde de Leidse markt van grote betekenis voor de agrarische wereld in westelijk Neder land. Met het verlaten van deze oude, vertrouwde marktplaats verdwijnt een stuk romantiek en het betekent een ingreep in het leven van velen, niet in de laatste plaats de ondernemers van de marktcafé's. Gelukkig komt er een overdekte markt voor ln de plaats, een markthal, die van toekomstvisie getuigt. Voordat marktdirecteur de.laatste woorden aan de oude markt wijdde, sprak de heer De Vrij nog namens de Zuidhollandse Bond van Veevervoerders. De nieuwe hal biedt grote perspectieven zei hij, hoewel er wel wat door je heen gaat als je zelf meer dan veertig jaar de oude markt hebt bezocht. Aangezien het volgende week vrijdag 3 oktober is, wordt de veemarkt dan ver schoven naar de woensdag ervoor; deze markt zal nog op de oude plaats worden gehouden. (Foto N. van der Horst) Auto wachtte niet ZOETERWOUDE H.R. Gisteravond omstreeks 9 uur wilde een Leidenaar met zijn personenauto vanaf de Hoge Rijndijk de Ommedijkseweg oprijden. Om zich eerst nog even te oriënteren stapte hij uit zijn wagen om een betere blik te kunnen werpen op het ANWB- bord. De auto kon schijnbaar niet wach ten en ging eigener beweging „aan de wandel", pardoes de sloot is. Een takel wagen moest het voertuig uit het water (Advertenties) de verbouwing zit er op! Wij kunnen onze gasten weer ontvangen in een totaal nieuwe restaurant Specialiteiten SASSENHEIM Reserveringen telef. 02532 - 7235 LEIDEN, 26 sept. - Vee Stieren 15, melkkoeien 105, vette koeien 280, vare koeien 45, pinken 3, vette kalveren 101 nuchtere kalveren 1, vette schapen 120, weideschapen 140, vette lammeren 1021 varkens 35 schrammen 85, biggen 666, paarden 8. geiten 45, totaal 2670. Stieren 800, 1100, 1350 (fok); stieren 1300, 1650; vette koeien 3.65, 4.30, 5.- en zw. 5.25 vare koeien 600, 975, 1325, vette kalveren 3.50, 3.75 4.-; vette scha pen 90. 105, 325, weideschapen 125, 145 eri 165.-; zeugen 575.-, 625.-, 675.- en schrammen 110.-; 120.-; 130.-, biggen 95.-, 102.-, 108. geiten '25.-, 65.-, 95.-; Handel: fokstieren rustig; slachtstleren rustig, melkkoeien iets williger; vette koeen traag, afloop iets williger; vare koelen matig tot redelijk; vette kalveren vlot; vette schapen goed, vette lamm zeer stug; fokschapen rustig; gelten stroef, zeugen, schrammen en biggen redelijk. N.B. In verband met 3 okto ber feesten wordt de eerstvolgende vee markt gehouden op woensdag 1 okl. GOUDA, 25 september Kaas Aan voer 93 partijen; Prijzen: 1ste kwal. 4.17-4.27 per kg; 2de kwal. 4.00- 4.16 per kg; extra kwal 4.28-4.78 per kg; handel: kalm. BARNEVELD, 25 september Eieren Aanvoer 672.020 st. stemming traag; 51-52 gr. 8.25-8.43; 56-57 gr. 9.23-9.54; 61-62 gr. 10.36-10.55; 66-67 gr. 11.08- 11.46.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5