KERK, POLITIEK EN ONTWIKKELINGSHULP TIMEX PIERROT Leidse brandweer op de EHBO-toer "5" c/benf* Angst en leed bepalen Schande' van Bergman The lost man tapoite „Alhier", „E.V." enz. leidt tot vertraging september C Groenoordhai - Willem de Zwijgerlaan - Leiden Meisjes in extase Tunny girl Dracula VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1969 DE LEIDSE COURANT LEIDEN ln het itaciei van de Vredesweek hielden de sa menwerkende Kerken van Leiden overkoepeld in de Gemeenschap van Kerken gisteravond in de Zuiderkerk een bijeenkomst over de ont wikkelingshulp. De bezorgd heid van de Kerken over deze hulp was samengevat in een drietal vragen en enige po litici gingen hierop onder lei ding van prof. dr. A. J. Ras- De vragen, die afgelopen zondag al in de kerken waren voorgelezen, luidden als volgt: 1. In hoeverre is ontwikke lingshulp alleen maar een on dergeschikt punt in de party programma's. Is uw party bereid de welvaartsstijging in Nederland af te remmen om de levensstandaard in de ont wikkelingslanden op te voe ren? Is uw partij bereid te streven naar twee procent van het nationale inkomen voor de ontwikkelingslanden 2. Wordt het ontwikkelings beleid niet te zeer bepaald door voorzichtige berekening van de politieke betrouw baarheid van gene zijde en het economisch belang aan deze zijde? Vindt u niet, dat an dere maatstaven doorslagge vend moeten zqn? 3. Hoe denkt uw partij te Komen, dat de ontwikke lingshulp niet terecht komt 's mensen en groepen, die het het meeste nodig hebben Heeft uw partij hiervan studie gemaakt en hebt u suggesties daarover te geven? Zyn er situaties, waarbij u de ont wikkelingshulp liever via Kerk of vakbeweging ziet De volgende Tweede-Kamer leden gingen op deze vragen drs. H. M. Franssen (Pv- ir. D. S. Tuynman (wd), dr. M. J. J. Inkamp (D' 66), de heer A. G. van der Spek (psp), en de heer L. La- tour (ppr, geen Kamerlid). De Kamerdebatten waren er debet aan, dat enige forum leden verstek moesten laten gaan, terwyi de wel aanwe zige kamerleden weer tijdig Den Haag terug moesten voor enkele belangrijke stemmingen. Het kerkgebouw flink bezet. ien inleidend woord zei prog. Rasker, dat de Kerk vanuit het Evangelie aanlei ding heeft politici scherpe vragen te stellen over een zaak als ontwikkelingshulp, teneinde mede daardoor mis schien tot nieuwe initiatieven te komen. De heer Latour (ppr) noemde ontwikkelingshulp een be langrijn punt op het program van zijn partij. Hq zou ideaal willen stellen: 10 pro cent van de groei van het nationale inkomen voor ont wikkelingshulp. Internationa lisering van deze hulp zou moeten worden nagestreefd. We zouden eigenlijk op een voorzichtige manier aan de defensienota moeten knabbe len als het om geld voor ont wikkelingshulp gaat, vond de heer Inkamp van D '66. Iedere vorm van percentage vond hij onjuist: daarmee wordt het probleem van de verkeerde kant benaderd. De heer Tuynman (WD): Wij zullen een deel van onze groei en welvaart beschik baar moeten stellen voor lan den, die het slechter hebben dan wq. Er moet gelukkig worden geconstateerd, dat wq als Nederland niet achter blij ven. Ontwikkelingshulp mag nooit een kwestie worden van tegen elkaar opbieden. Con tinuïteit is erg belangrijk. Nooit mag ontwikkelingshulp worden ontkoppeld van de na tionale situatie. Het is eigenlijk niet belangrijk of politieke partijen deze zaak steunen, vond de heer Franssen (PvdA), maar wel of de bevolking dat wil doen. i Volgens een recente enquête staat ontwikkelingshulp by het Nederlandse volk op de dertigste plaats van het ver- langiystjeHoe moeten we het probleem eigeniyk stellen? Als wy de Navo biy- ven steunen en de meer derheid van ons volk is voor, of in elk geval niet tegen de Navo dan gaat al ons geld daarheen. PSP'er Van der Spek: Lief dadigheid bedrijven heeft niets met ontwikkelingshulp te maken. Een betere verde ling van de welvaart ook niet wanneer dat werkeiyk zou gebeuren, betekent dit, dat de ryke landen moeten terug schroeven tot een derde of een vierde van hun welvaart. Waarom het gaat is, dat arme en rijke landen gelijkwaardige produktiepatronen krijgen. Het gaat om de industrialisa tie van de derde wereld met het accent op de zware indus trie. Nu is ontwikkelingshulp nog te veel gericht op hand having van de ongelijkheids- structuur. Foto: Het forum krqgt koffie. Van links naar rechts de heren Van der Spek, Latour, Tuyn man, prof. Rasker, Franssen en Inkamp. HEROPENING Nadat heden in besloten kring de Burgemeester van Leiden, de edelachtbare heer Mr. G. C. v. d. Willigen de officiële heropening van „Lucas van Leyden" heeft verricht, zal het ons een ge noegen zijn, u in aansluiting daarop vanaf zaterdagochtend half negen te mogen ontvangen. „Lucas van Leyden" heropend, betekent de afsluiting van een uitgebreide verbouwing van het „smalste pand van Leiden". De beschikbaar gekomen ruimte stelt ons in staat u het volledige juweliersassortiment te tonen. Wij zouden het bijzonder op prijs stellen, u welkom te mogefi heten, teneinde de kennismaking met „Lucas van Leyden" te hernieuwen. LUCAS VAN LEYDEN N.V. Juweliers Directeur: J. H. J. MENTINK Nieuwe Rijn 4 - in 't smalste pand van Leiden In de kanseloproep van een aantal kerken, laatstleden zondag, hoor- len we het volgende: „De kerken we- :en zich geroepen. de bijbelse ge- -echtigheid te verkondigen en voor iet recht der armen op te komen". Dit is een nogal stoute zin. Wie zijn die kerken? Een paar heren en mis schien dames, die aan een vergader- :afel de plannen voor de Vredesweek lebben zitten uitwerken? Waarschqn- lijk wel. Met welk recht schrijven zij genoem de zin neer? Willen zij zich opwerpen ils „de Kerken"? „De Kerken", daar dacht ik ook bij te horen en zo vele anideren met mij. En aan mij heeft men niets gevraagd. Aan die vele an deren vermoedelijk ook met. Nee, dit is wat rhetoriek. En het klopt ieker niet met de werkelijkheid. Want ils inderdaad die kerken, dat is: die iele geloofsgemeenschap zich geroepen zou voelen het nodige aan dat onrecht te gaan doen, dan zou er vanuit dit kleine land zeker een niet te onder schatten beweging uitgaan in de rich ting van vrede en gerechtigheid op onze HORLOGES! 1 JAAR VOLLEDIGE GARANTIE JUWELIER - HÖKLOGER MAARSMANSTEEG 21 LEIDEN - TELEFOON 20778 Helaas... ik zie dat nog niet. Men kan dan natuurlijk met het oude ïxcuus voor de dag komen: Als iemand >ns maar zegt wat we kunnen doen!. Dit is natuurlijk niet waar. Onze werk zaamheid hangt af van onze mentali teit. Als je weigert nog langer iets te „nemen", dan ga je er op uit; je zoekt wegen om die „doorn in je oog" kwijt te raken; je rust eenvoudig niet meer, tot het euvel is verholpen. Maar de uit drukking „Zeg maar wat ik moet doen" is typisch die van de luie, ongeïnteres seerde mens. Natuurlqk komt er van een werkelijke aktie niets terecht. Als dan ook niet écht de kerken, dat is de geloofsgemeenschap, dus het kerk- VOLK zich geroepen voelt om aan d« wanverhouding rijkdom armoede eer eind te maken, dan komt er zeker ook na Vredesweek 1969 van een genezing op dit gebied niets terecht. Om kort te zyn: interesseert het o of beter: hindert het ons, dat zoveel duidelqk aanwysbaar onrecht de- wereld plaats vindt Zo ja, dan zyn we op de goede weg. Want dan gaan we er zeker iets aan doen. Vooreerst zullen we dan kritischer gaan staan tegenover onszelf: van een vijgeboom komen nu eenmaal geen distels. Maar je gaat er ook op uit. De wegen, die men hierby heeft te gaan, zijn natuuriyk verschillend, gelang aanleg en capaciteiten v; betreffende persoon. Terwijl de één het meest op z'n plaats zal zijn als mede werker van een missiecentrum af als propagandist voor een goed informatief tijdschrift, zal een ander zich aanslui ten bij de Pax Christi-beweging, e~ student een dispuut kiezen dat zich deze problemen verdiept, een ander metterdaad in de Ontwikkelingslanden gaan werken en iedere stemgerechtigde zich nu reeds oriënteren over de poli tieke partij waaraan hij straks z'n stem Maar in ieder geval: je zoekt geestver wanten. Je wordt een vechtjas. Een vechtjas voor de vrede? Ja, want ook de vrede moet bevochten worden, zy het dan niet met gebalde of gewapende [LEIDEN. De LKV „De Spartaan" ontmoet morgen in de kompetitie Sim- son uit Den Haag. De Spartaan heeft in de vorige competitie Simson verslagen maar of dat nu weer zo zal wezen is nog een vraagteken. Er zijn verschil lende atleten welke nog niet in vorm zijn en Nico Faas kon ook niet mee doen; hij moet morgen examen doen in Utrecht. De opstelling is als volgt: A. Swogers, H. Paalvast, Th. Sanders, S. Holswilder, H. Zirkzee en B. van 't Riet. De wedstrijden worden gehouden in de Albert Schweltzerschool en be ginnen om 3 uur. De jeugd van De Spartaan gaat zon dag naar Breda om deel te nemen aan de kamp van Nederland gewichtheffen. Die deelnemers zijn: 16 jaar: C. Sel- lier, kampv. ned. 68 afb. 62 KG; H. van Gellekom 67 kg; 18-21 jaar: H. Ligt- voet, ved. gew.; H. Smit, lichtgew.; P. Labrujere, midd. zw. gew. STUDIO Evenals by menig natio- in „The lost man", die de Nederland- naai budget het geval is, maakt de- se titel „Weg zonder einde" kreeg fensie een van de belangrykste delen en waarin dank zij het initiatief van uit van de begroting voor Ingmar Poitier voor de eerste maal in de ge- Bergmans dertigste film „Skammen", schiedenis een bezetting van 50 pet. „Schande", zogezegd in hei Neder«ands. negers aan de produktie heeft meege- Dwaze militaire kolonnes, aanrazen- werkt, heeft Poitier de zachtheid van de straatvechters, brandende tanks, zich afgeworpen. Wel degeiyk komt Zweedse soldaten-op-verlof en in car- hq als Jason Higgs op voor zyn me- riers, huilende granaten en barstende demensen, maar de wqze waarop hy explosies maakten van „Schande" te- dit doet is weinig aanbevelenswaar- vens Bergmans duurste film. i.'tig. Achter een starre blik en een Bergman heeft met deze film in lege, donkere bril gaat nu een leider schuil kale en onvruchtbare beelden de druk van een groep, die in de ogen van de van de angst willen weeiveven. Twee blanke politie doorgaat voor een jonge, getrouwde mer.sen, worden door gangsterleider, maar die zichzelf ziet de filmmaker gevolgd in hun reacties als iemand die niet langer de ellende op lichamelijk en geestelijk geweld, van het ghetto kan aanzien en de nut- Door niets wordt daarby de aandacht teloos lqkende demonstraties wil ver van de toeschouwer afgeleid: er is vangen door een radicaler aanpak, geen omlijstende muziek, de acnkle- Hij plant een overval om zyn „Orga- ding is de naaktheid van een doodse ndsatie" aan financiële middelen te verlatenheid. Het Instrument, d?t de kunnen helpen, zodat de huren en de arret en het leed voor iedereen pijnlijk kleding van de ghetto-bewoners be- herkenbaar maakt, is d eoorlog. Bij taald kunnen worden. Dat leidt tot Bergman i3 het een burgeroorlog. Mou ,e gevechten en het is duideiyk Geen conflict dus tussen twee landen, lat Sidney Poitier een heel ander maar een menselijke terreur die zin- type neger karakteriseert dan voor loos en redeloos is en waarbij vriend heen het geval was. Het tekent en vqand onwezenlijke begrippen den: de mens Is hier de vijand van zich zelf en van ieder ander. Man en vrouw, beiden gewezen violis ten in een opgeheven orkest (het had den net zo goed twee pottenbakkers kunnen zijnd, worden in het leed onder gedompeld. De vrouw is doortastend, de man egocentrisch, laf en verwekker van zelfmedelijden. De dra. naar zelf behoud maakt de man nog laffer en hij doodt om zelf het leven te redden. In een soort Kaf ka sfeer eindigt de film op een eindeloos schijnende zee, temidden van honderden drijvende militaire lijken. Vóór hen Is alles uit zichtloos, wat zij achterlieten, op hun vlucht is vernietigd. Bergman maakte geen verhaal. Hy tekende met een sterk vakmanschaD, in een geheel eigen sisie. een psychi sche episode uit mensenlevens die in n hopeloze luchtledigheid vervliegen. Vurig is de rode draad van de hev'^e angst die verlammend door „Skam men" heenloopt. Het is een film, die door zijn ontluistering grote indruk maakt, maar waarin op de duur een verflauwende langdradigheid de aan dacht doet verslappen. Toegang 18 jaar. LIDO. Over de kwaliteiten 1 slechts zijn grote veelzijdigheid. CAMERA De nog zo recente Bon ny Clyde-rage heeft de bioscoop exploitanten wellicht doen besluiten om de Richard Wilson-produktle „AI Capone" weer uit de archiefkast te halen. Onze veronderstelling dat een dergelqke film het in uiteenlopen. Feit is echter dat hij op het ogenblik met zijn zelfbewuste op- vaardl£d- Er treden het hoogste honorarium int. Guess who's coming to dinner", „Ln the heat of the night" en „To sir, with love" hebben deze negeracteur doen tameiyk veel belang stelling voor de in beeld gebrachte bio grafie van Amerika's grootste doerak- ker aller tyden. Als we er van uitgaan, dat deze film kennen als een opmerkelijke verschy- !1<^r^dUCe€rd 18 in een ^d dat f LEIDEN Een 50-jarige man kwam gisteren ln zqn woning, de hoogste ver dieping van een pand aan de Breestraat, van de trap te vallen en liep hierby zodanig rugletsel op, dat hy naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Het trappenhuis bleek echter te nauw voor de brancard, zodat het idee werd geopperd om de brandweer te bellen. Zodoende was er gistermorgen een flink oponthoud in het Breestraatverkeer. De Leidse brandweer schoof zijn ladders uit en verrichte zyn ongewone werk. Met een touw liet men de patiënt door zyn raam naar beneden zakken, waarmee deze spectaculaire reddingsmanoeuvre was voltooid. Zoiets kan alleen in Leiden gebeuren. Zet bestemming in adres LEIDEN In verband met bqzondere maatregelen op het gebied van postvervoer ten behoeve van de bestelling op maandag zullen m.i.v. 28 september de brieven bussen te Leiden, HrVrswoude Dorp, Hazerswoude Rijndijk, Hoogmade, Koude kerk aan den RUn, Leimuiden, Noordwykerhout, Roelofarendsveen, Rijnsburg. Rypwetering, Rynsaterwoude, Voorhout, Warwond en Zoeterwoude op zondagen om 23 uur worden gelicht. Aangezien deze lichting vanuit Leiden zal geschieden is het noodzakeiyk dat de afzenders voortaan steeds de naam van de plaats van bestemming in het adres vernielden. Aanduidingen ais „alhier" of „e.v." kunnen tot vertraging ln de over komst of zelfs tot onbestelbaarheid lelden. Van deze centrale lichting zqn uit gezonderd de brievenbussen, gelegen ln de buitenw-yken, die tydens de bestelling worden bediend. Op dinsdag t/ru zaterdag worden de lichtingen op de huidige tyden gehandhaafd. O o op de lublleumtentoonstelllng ven ons en uw BO-|erlg motorhuls Alleen gedurende deze jubileumshow een extra hoge inruilprijs voor uw gebruikte auto. De tentoonstelling is geopend: dinsdag 23 september van 19.30-22.00 u., overige dagen van 10.00-22.00 uur. Toegang vrij Ruime parkeergelegenheid. ning, die koelbloedig op zyn doel af- f dlt, gCnre km' gaat. Als een groot incasseerder. Niet we jongen die by het minste en ge- "f e"kele Poaitiev® Punte? aanvoeren, ringste agressief wordt, maar altijd biografie is het puntig geregls- onder het motto „geweldloos verzet" ®eerd' Rod Steigers vertolking van Al zijn zelfbeheersing bewaart en daar- pone. een zeer 8e»chl^te. De ove- mee sympathie weet te winnen voor ?ge, a^te.urs en actrices geven de In- zijn rasgenoten druk, dat ze blq met een rolletje wa- Beeldde Poitier' in deze films een op !"en' heTgeen zich Prompt manifesteert de sentimenten werkende figuur uit. overdreven enthousiast spel, soms b wat té amateuristisch. De film toont met veel vaart de woeste door haar geholpen jonge deserter,r. XT1*™ C?°"?,Van'! het dat hq zich als lijfwacht van de be ruchte Johnny Torrio in de onderwereld van Chicage nestelt tot aan het eind van zijn bestaan, wanneer hy door zyn medeschavuiten in de gevangenis van Alcatraz koelbloedig wordt vermoord, nadat hy zelf enkele honderden mensen genadeloos heeft doorzeeft. Tijdens de nacht voorstellingen: M&r- celle Mastroianni als „De vreemdeling" naar de roman van Albert Camus. Toe gang 18 jaar. REX Meisjes in extase is een film, waarover eigeniyk weinig valt te zeg gen. Het zal wel de op2et van de re gisseur zyn geweest om de bioscoop bezoeker in extase te brengen, maar dan had hy met iets beters aan moe ten komen. Wat men te zien krygt, zyn wat sui kerzoete kleurtjes en als gegeven een driestuiversromannetje, dat op zich al weinig Inhoud heeft om te kunnen boeien. Daar zyn kennelijk de meisjes voor, maar ook dat gaat op den duur vervelen. Suzanne doet wel haar best. Het begon allemaal al in de school banken en ook een leraar gaat niet helemaal vryuit. Su let niet op en vryt te veel. Alles by elkaar een wat commercieel en wazig Duits werkje. „Een film zon der vijgeblad" is een van de slogans en dat vijgeblad wordt dan gebruikt om de bezoekers een rad voor ogen te draaien. Tijdens de nachtvoorstellingen: „Doc tor Glas". (18 jaar). TRIANON „Funny Girl" doet het log best, zo biykt. Trianon vertoont leze fascinerende rolprent voor de 4e succesweek. Een briljante Barbra Streisand en Omar Sharif zyn kenne lijk de trekpleisters, maar ook de schitterende decors en het koddige verhaaltje dragen tot dit succes by. Voor wie „funny Girl" nog niet gezien heeft, of wellicht ook voor hen, die het allemaal nog een keer willen zien, biyft deze film een aanradertje. Toe gang alle leeftyden. LUXOR De allernieuwste Dracula, zoals „De terugkeer van Dracula" werd aangekondigd, bleek een misser- tje. Het griezelelement gaat volkomen de mist in door lachwekkend amateu ristisch spel. De enige aantrekkings kracht van de film ligt ln de schoon heid van het hoofdrolspeelstertje. En dan natuuriyk de humor, die er aan alle kanten uitspringt. Het ls werke iyk om te lachen, maar zo heeft de regisseur het helaas niet bedoeld Desondanks draait „Dracula" toch voor de tweede week in Luxor. Toe gang 18 jaar.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 3