Von Thaddens partij (NPD): verzameling ontevreden PRAAG STAAT ECONOMISCH VOOR MOEILIJKHEDEN Woedend protest van Peerke tegen visie psychiater WEER of geen WEER Ruggesteun door golf van stakingen Onderzoek bemoeilijkt door angst DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1969 LJC. DEIDSE COURANT PAGINA 7 SUSKE EN WISKE: DE DROMENDIEFSTAL SfNHtitrwmrm msMiKMimaiK- mm viiKimmwar nmmtaiiiMKHvom nimammtcoKHt- LUCKY LUKE:LA CARAVANE Ons land bevindt zich thans tussen twee hogedrukgebïeden in. Het ene druksysteem, waarvan het centrum gisteren boven Polen lag, en dat in ons land voor fraai najaarsweer zorgde, verplaatste K.N.M.I. DEELT MEDE: Tijdelijk meer bewolking zich naar West-Rusland. Het andere hogedrukgebied bevindt zich tussen de Azoren en de Golf van Biskaje. Tussen deze twee druksystemen in trok de afgelopen nacht in de bovenlucht een zwakke storing van het zuidwesten naar het oosten van het land. Dit veroorzaakte op enkele plaatsen in het zuiden een lichte regenbui. Boven de Britse eilanden treffen we een frontensysteem aan, dat zich via de Ierse Zee naar de Noorse kust uitstrekt. Deze storing zal het komende etmaal verder naar het oosten bewegen. Op de nadering hiervan zal in ons land de bewolking toenemen. Er wordt echter geen regen van betekenis venvacht. Na de frontpassage zullen er opnieuw zonnige perioden zijn, waarbij de middagtemperaturen echter iets lager zullen zijn. Vooruitzichten voor zaterdag: veranderlijk met waarschijnlijk enige regen en overdag lagere temperaturen. Weersvooruitzichten voor zaterdag in cijfers gemiddeld over ons land: aantal uren zon: mil tot zes; min. temp.: nul tot vijf graden boven normaal; max. temp.: omstreeks normaal; kans op een droge periode van minstens twaalf uur tachtig procent; kans op een geheel droog etmaal: veertig procent. Weer in Nederland Luchth. Rotterdai Zuld.-Ltmburg Weer in Europa (Van onze correspondent) FREIBURG Ondanks alle weten schappelijke voorspellingen is nog niets zeker in deze Duitse verkiezingsstrijd. Een van de onzekerste factoren in de party van „de tweede Adolf", de NPD van Adolf von Thadden. Zü is «en troe bele verzameling van ontevreden elemen- uit allerlei groeperingen die slechts gemeenschappeiyke eigenschap heb ben: zij zün allen gevoelig voor nationa listische inblazingen. In de wandeling heeft zij daarom dan ook de neo-nazl party, een naam die zü te meer ver dient omdat haar ruggegraat wordt ge vormd door elementen die nog altyd de jaren denken waarin de eerste Adolf met vuist en laars „orde" schiep het land. „Veiligheid, gebaseerd op recht en orde" is dan ook de slogan waarmee deze politieke waar verkocht wordt. Von Thadden, nu een vijftiger, is een han dige verkoper. In zijn prille jeugd stond hij aLs nationalistische hoekman op de politieke beurs. eMt zijn dertig jaren trok hij aan het hoofd van een vijf koppige fractie toen vermomd als Duitse Rijkspartij de Bondsdag bin nen. In intellect torende hij hoog uit boven zijn fractiegenoten. Hij was een vinnig stuk venijn, maar daartoe be perkte zich de parlementaire rol die hy toen kon spelen. Toen de drempel van de vijf pet. voor de Bondsdag gelegd werd, verdween hij van het Bonner toneel. Zijn partij was inmiddels al er versplinterd als onze Boeren, Von Thadden heeft tien jaren In Tiffany's Gallery, Gevers Deynootweg 134 Scheveningen, wordt van 3 tot 5 oktober een surrealistische manisfesta- tie gehouden onder de titel „Zwarte zon/Bloem in opstand". Meer dan 25 deelnemers zullen het internationale surrealisme vertegenwoordigen in een „demonstratieve anti-esthetische, psy- chedelisché, anti-imperialistische en automatische" manifestatie van schilde rijen, collages, tekeningen, objecten, poëzie en beweging. Er zijn deelnemers uit Nederland. Cuba, Frankrijk, Portu gal en de Ver. Staten. HALLENGER t OELWIJK 24 rede Kaapstad i ROTTERDAM 25 te Lasa IESSENKERK 24 te Tema ILVERSUM 23 630 zo van Caj IARATHON "EDER T.EK 24 verwacht Napier •VERIJSEL 25 te Durban 'RINS DER NEDERIANDEN ^lores naar Kingston tOTTERDAM 24 van Southamptoi ANDFONTEIN 2 3te Tenerife ICHELDF. LI.OYD 23 140 7.W van •HERON 24 te 'ISCOUNT 23 v; IELAND 24 Men kan aan de scheepvaartredactie opgeven welk Nederlands schip men aan bovenstaande HJst wil gevoegd. Ook als belangstelling Produktie bij koopkracht achtergebleven (Van onze correspondent) PRAAG Het centrale comité van de Tsjecho-Slowaakse communistische party is vandaag in Praag byeen. zy bespreekt de toekomst van Alexander Dubcek, maar ook een van de ernstige problemen op dit moment: de toestand van de economie. De Tsjecho-Slowaakse regering moet een aantal onplezierige beslissingen in haar economie nemen. Zy moet op korte ter mijn besluiten, hoe zy de huidige hausse in de uitgaven in de economie in goede banen kan leiden met het oog op de grote tekorten in de produktie. Op lange ter- mün moet zy beslissingen nemen ten aanzien van een nieuw economisch plan- :en bredere politieke en prijzenpolitiek is irop de regering van het volk geniet. Dit heeft allemaal betekenis. De Ionen- het enige terrein, wa Husak nog de steun De beslissingen op lange termijn zullen uiteindelijk uitmaken in hoeverre het re gime van plan is om de hervormingen van verleden jaar teniet te doen. Op korte termijn ziet Tsjecho-Slowakije zich voor het probleem van een vastgelopen hausse in de uitgaven geplaatst. Dat wil zeggen, er is te veel geld, maar er zyn te weinig goederen. De nieuwe koopkracht komt uil verschillende, bronnen: investeringen en de vraag van de kopers. In 1967 gingen de prijzen en gros (van de groothandel) met ongeveer 29 pet om hoog en daarom maakten de zaken gro tere winsten. Deze extra-winsten veroor zaakten een enorme stijging in de investe ringen, die in 1968 begon en die tot van daag aan de dag voortduurt. De grootste investeringen werden gedaan in 'de chine-industrle. Meer algemeen kan zeggen, dat er een sterke stijging va investeringen in de industrie is geweest dan in de sociale diensten. In 1968 eisten de vakbonden grote loon stijgingen en de ondernemingen waren ir staat die uit te betalen uit hun gestegen winsten. Maar men stond niet toe, dat de prijzen van de kleinhandel omhoog gin gen tot in het begin van 1969. De kloof tussen de groot- en de kleinhandelsprij zen werden overbrugd door regeringssub sidies, die op hun beurt weer gefinancierd werden door een verhoging van de winst belasting voor de bedrijven. Laag moreel Deze loonsverhogingen en de prijzen- slop in de kleinhandel hadden een grote versterking van de koopkracht van de Tsjecho-Slowaakse consument tot gevolg. Deze hausse werd nog versterkt door het feit, dat men sinds 1948 ontzettend veel had gespaard, omdat er toch niet veel te koop was en door het feit, dat vele Tsjecho-Slowaakse families verscheidene kostwinners hebben. De meeste Tsjecho- Slowaakse vrouwen werken ook buitens huis en vele jonge volwassenen wonei bij hun ouders thuis tengevolge van he woningtekort. De vergroting van koop kracht werd niet gevolgd door een pro duktiestijging. De produktie steeg in de eerste helft van 1969 veel minder dan men gepland had. Het moreel van de arbeiders is laag er zijn weinig werkers, die erg hard w> ken, vooral omdat ze weten, dat bijna 70 pet van de Tsjechische export naa oosten gaat. De regering heeft tot m op deze crisis gereageerd met een paar kleine beslissingen op het gebied vs prijzen en door waarschuwingen. De kop gewerkt om de splinters wee bijeen te vegen. Ontevreden boeren, die het in de Europese markt niet konden rooien, kleine minddenstanders, die het groei tempo der Duitse economie niet konden bijhouden, mokkende Sudeten-Duitsers en andere vluchtelingen uit de afgesne den oostelijke provincies heeft hij weer met luide nationalistische roffels bijeen getrommeld. Zodoende heeft hy in 1964 weer parlementaire grond onder de voe ten gekregen. De arme boeren hielpen hem in de Landdag van Neder-Saksen. de ver beten Sudeten-Duitsers en het achter lijke platteland van het Beierse woud brachten hem ln de Landag van Mün- chen. Ja. zelfs in het modernste in dustrieland van de bondsrepubliek Würt- temberg-Baden, kwam hy tot byna 10 pet. Dank zü het feit dat het volkrijke Roergebied hem schuwde, moest Von Thadden het by de vorige bondsdag verkiezing met een schamele 2 pet. Moet men de opiniepeilers geloven, aan komt hij ook deze keer niet aan de 9 percent. Maar alom bespeurt men in de Bondsrepubliek de vrees dat de peiler= geen vat op deze stroming hebben. Vela ondervraagden, die nationalistische .ïei- gingen hebben, komen da-ar nu eenmaal niet graag openlijk voor uit. Daarbij komt dat de recente stakingsmoeilijk- heden ln het Roergebied daar misschien velen verleid hebben met Von Thadden voor ..recht en orde" te demonstreren. Schiet de NPD daardoor in het land Noordrijn-Westfalen over de 2.5 procent heen, dan maakt zij een reële kans. Hulptroepen De verwachtingen van haar hulp troepen, die wij in Zuid-Duitsland aan het werk zaken, bleken dan ook hoog gespannen. Wel hadden zij ervaren dat protestantse zielen eerder te winnen zijn dan katholieke. Laatstgenoemden blijven op het Beierse platteland voor Franz Josef Strauss en voor de pastoor. In protestantse streken hebben de rechtse ultra's zich echter stevig genesteld. Er zijn dorpen waar zij op een kwart der stemmen rekenen. Hier in Freiburg, hart van het katholieke Baden maken zij evenwel geen kans. De stad gaat er prat op nooit door kanselier Hitier be zocht te zijn. Dat komt omdat de eerste Adolf er in 1932 werd weggejouwd. Deze traditie getrouw heeft zich ln de stad nu een vereniging gevormd onder de naam „burgeractie voor bescherming van de democratie". Haar doel: Van Thadden en zijn bende buiten de deur te houden. De opzet is gelukt. Von Thadden heeft zijn optreden moeten af zeggen omdat geen kroegbaas hem wilde herbergen. Elders betreuren vele kroegbazen die datzelfde gedaan hebben, want vrijwel overal zijn de betogingen der NPD op daverende herrie uitgelopen. Vele snor kende redevoeringen van de nieuwe Adolf zijn gesmoord ln wilde tegen acties van linkse ultra's. De vrees bestaat dat die op 28 sep tember weieens averechts zouden kun- Over éen ding is een ieder het hier eens. De terugkeer van Von Thadden tn de Bondsdag kan van verreikende poli tieke betekenis zijn. Komt hij, dan treedt hij ook meteen met een ploeg van min stens dertig man aan. Vele Duitsers vrezen niet ten onrechte dat het buiten land dit moeilijk zal kunnen verkroppen. Kiesinger roept reeds van alle daken dat de nieuwe nazi's de beste helpers van Moskou zijn, dat niet ophoudt de Bondsrepubliek af te schilderen als een nazi-paradijs. Daar komt dan nog een ernstige complicatie bij als het straks gaat om de vorming van een nieuwe coalitieregering. Want een vierde fractie, nog wel van zo twijfelachtig allooi zet een zwarte streep door alle berekeningen, omdat zij vermoedelijk geen duidelijke meerderheid voor een kleine coalitie zal overlaten. In 1970 weer Cinestud AMSTERDAM Het uitvoerend comité van „Cinestud 70" verwacht een inzending van circa tweehonderd films bij het vierde internationale festival voor studentenfiilms, dat van 26 februari tot en met 5 maart 1970 in het Amsterdamse Kriteruon zal worden gehouden. De Stichting Cinestud werd in 1960 opgericht met afls doel de produktie van films door studenten te stimuleren. Tijdens de festivals in 1960, 1963 en 1967, bedroeg het aantal ingezonden films respectievelijk 81. 62 en 164- Ten behoeve van Cinestud 70 heeft het oomité buitenlandse filmacademies en Nederlandse ambassades in 't buitenland anageschreven. Binnenkort zal nog een duizendtal invitatie-exemplaren naar de universiteiten worden gezonden. De kosten van 't festival moeten grotendeels bestreden worden door subsidies, die zijn aangevraagd bij de gemeente, het ministerie van C.R.M., Prins Bernhardfonds en de Fondation Europeerme de la Culture- Bovendien wordt een beroep gedaan op het bedrijfsleven. de Rude Pravo van 13 augustus luidde: „Woorden zullen de economie niet genezen". Alle belangrijke kleinhan delsprijzen werden op 1 juli vastgelegd, gedeeltelijk vanwege de druk van de vak bonden. De prijzen van buitenlandse werden aanzienlijk verhoogd. Men voerde een tweedelig pryzensysteem Als de mensen bereid zijn om een twee jaar op hun auto le wachten, dan kunnen ze tot 20 pet reductie krijgen. Ze kunnen ook meer betalen en dan kunnen hun auto Oude systeem De regering moet de belangrijke beslis singen nog steeds nemen. Zij kan de rijen bliek verminderen door de prijzen te la ten stijgen. Of zij kan meer goederen trachten te vinden voor de verkoop. Het probleem op de lange termijn is, hoe het Tsjecho-Slowaakse economische systeem uit de huidige verwarde overgangsperiode kan worden geleid. Het oude systeem van economische planning was gebaseerd op de gedetailleerde vijfjarenplannen, die zonder dat daar over gesproken werd aan het land werden opgelegd en die de sta tus van een wet hadden. Dit was onder het bewind van Novotny. De hervor mingsvoorstellen van 1968 voorzagen in een veel grotere vrijheid van de particu liere onderneming, over de produktie en over economische beslissingen. In de praktijk werden de beslissingen maar voor de helft doorgevoerd. De ministeries hadden iets van hun macht verloren maar dit kwam niet bij de zaken terecht maar bij de onhandelbare industriële stichtingen. Hoe dan ook, het vijfjaren plan van 196B tot 1970 is nu een dode letter dat zowel door de centrale mi nisteries als door de individuele bedrij ven wordt genegeerd. Herrie om huis Dylan Thomas CARMARTHEN (Reuter) Na een felle ruzie is gisteren de veiling te Car- mathen in Wales stopgezet van het huis van de dichter Dylan Thomas, omdat de door de makelaars gevraagde minimum- prys by lange na niet gehaald werd. Het hoogste bad was 64.500 gulden. De ma kelaars, die voor mevrouw Caitlin Tho mas. de weduwe van de dichter, optre den hadden minstens 86.000 gulden willen hebben. Nellie Klugt, de voorzitster van het Nederlands Dylan Thomasgenootschap, stromde huilend uiit het veilinggebouw na vergeefs gepoogd te hebben een einde aan het bieden te maken. Zij zei dat het huis var Thomas, dat in Laugharne bij Camarthen ligt, in handen van de dor pelingen moet blijven en dat er geen museum van gemaakt moet worden. De uit Wales afkomstige Dylan Tho mas, door vele critici beschouwd als een van de grootste dichters van de afgelo pen 25 jaar, stierf 13 jaar geleden in New-York op 37-jarige leeftijd. Hij is be graven bij zijn huis in Lauglharne waar hij zijn bekendste werk, „Onder het Melkwoud", schreef, dat oorspronkelijk als hoorspel was bedoeld. In werkelijk heid schree fhij het echter niet in het huis zelf, maar in de garage waar hij rustig kon weiken. (Van onzer verslaggevers) ANTWERPEN Peerke V., veelvoudig moordenaar, die mensen meedogenloos afmaakte als honden, sprong huilend op. Hy kon het niet verkroppen, dat een sychiater zyn ware „ego" nuchter analiseerde: „Totaal ongevoelig, gespeend van elle mensclyke gevoelens. Er moet heel wat gebeuren om hem in beroering te krygen", zei de psychiater. Woedend protesteerde Peer tegen deze woorden. Ten overstaan van de twaalf gezworenen van het Assisenhof schreeuwde hy huilend en met zun vuist slaand: „Dat is een leugen, een leugenik hield van myn vader en mün moeder en myn kinderen". Speelde hy komedie of gaf hy uiting aan zyn enorme geestelyke eenzaamheid? geeft en u er maar twee op u neemt?". „Ach, hoe gaat dat", antwoordde Peerke lyzig, „ik wilde indruk maken. Ik zei hem: wat zeg je daarvan. Ik zo'n klein mannetje heb vele mensen tege- iyk vermoord." Copyright The Guardian, den. Nieuwe methode voor bekleden van auto s een Amerikaans procédé dat grote over eenkomst vertoont met het clektroll- tisch aanbrengen van laklagen in auto- fabrieken. De minieme nylonvezeltjes er ko men er ongeveer 60.000 terecht op een vierkante centimeter worden elek trisch geladen en kunnen eenvoudig op bijv. het koetswerk worden gestrooid dat dan het effect oplevert van eer strak gespannen biljartlaken. De toe passingsmogelijkheden van dit nieuwe procédé, in Nederland uitgebracht on der de naam brush-top", zijn bijzon der groot, want behalve op metalen kan de bekleding ook worden overgebracht op onder meer plastic, hout, glas en steen. Zodoende kan ook in woningen en bedrijven dit procédé nuttig zijn. Het nieuwe procédé is volgens de initiatief nemers bestand tegen chemisch vuil, het verkleurt niet en is roestvrij, brandbaar en heeft een isolerende king. De aanschaf van de apparatuur voor de toepassing van de nieuwe be kledingsmethode kost ruim 11.000 gul- De killer zonder meededogen voelde zich op het hart getrapt. Dit kon hij niet hebben. Hij begon onmiddellijk een ver haal te vertellen over de redding van jongen, die door niemand uit het water werd gehaald. ,.Ik haalde hem op de kant." Peerke een gevoelloos wezen? ,Ik heb toch zeker niet voor niets red dend zwemmen geleerd?", probeerde hij. De psychiater analiseerde onverstooibaar verder: „lomand die gevoelig is. kent genegenheid tot de mens. Dat heeft V. alleen voor dieren. Soms had hij mede lijden met mensen, maar dat is iets anders." Peerke heeft ondertussen zijn zelfbe heersing teruggevonden. De lijkbleke verdachte liet zich weer prompt als een sluw en brutaal mannetje kennen. „Allez dokter, antwoord eerlykik heb geboeid in mijn cel gelegen, kijk maar mijn polsen. Ik ben nu een levend lijk. Ik spreek wel, maar leef niet. Al vijf keer heb ik met het leven afge rekend. Ik ben voor mezelf gestorven, maar anderen haalden me weer terug. U hebt gelijk, ik ben niet gek, maar is dat alios' normaal?", vroeg Peerke. Zijn advocaat haakte dankbaar in: „Is het niet vreemd, dat iemand die vijfmaal heeft geprobeerd om zelfmoord te plegen, volledig toeiekenbaar wordt verklaard, zonder een enkele terughoudendheid?" Een tweede (gerechtelijke) psychiater dr. C. Troch ging daar niet op ln. „Vanaf het eerste moment, dat ik hem zag, is hij koel, emotieloos en energiek geweest. V heeft zelfs gezegd: ik heb tijdens de verhoren gevochten voor mijn leven." Voor het gemak ging de psychia ter eraan voorbij, dat de justitie telkens na een zelfmoordpoging dankbaar van de situatie gebruik maakte om bekentenis sen op te lekenen. Peerke heeft ooit eens heel veel be kend. Dat was korf na zijn zelfmoora- poging in Turnhout. Hij had al viei afscheidsbrieven geschreven. Hij bleef in leven, zodat hij zich genoodzaakt zag een brief op te eten, die aan de heer Boeckx was gericht. Gisteren vertelde Peerke: „Ik had erin geschreven: al hetgeen niet opgelost is in de Bels, heb ik gedaan" Waarom hij die bekentenis gedaan heeft, verteld hij ook. „Om Boeckx te plagen. Ik heb geen details gegeven. Ach, hoe gaat dat, ik vond het leuk om, voordat ik ging sterven, dat neer te schrijven Tip Dit heef'. Peerke weinig geholpen. Hij heeft een bijzonder grote fout gemaakt. „Geklept" tegen een ver familielid, dat op zijn beurt de politie tipte. Peer vertelde nog over vier moorden. Onder meer dat een man vermoord had in de Ardennen. De politie wist van niets, maar het klopte. Het familielid wist ook de nodige details over de moord in Heyst-op-den-Berg. President: „Hoe kan bet, dat vu vier moorden details rresident' „Waarom moest rer vier moorden? Was twee al niet genoeg?" Peerke: „Nou ja, ik heb pas mensen gesproken die in Korea zyn geweest Zij hebben nog nooit Iemand gedood, maar als je ze hoort hebben ze allemaal een heel bataljon uitgemoord." De tips van de neef én de onverzettelijk heid van de onderzoeksrechter Broeckx hebben Peerke tenslotte voor zijn rech ters gebracht. Mr. Brocckx heeft het moeilijk gehad. Om een voorbeeld te noemen: eon geweer moest hij stukje bij beetje terugvinden in een pick-up, een hangklok, in de grond van een tuin en in een moerassige plas. Hij liet dui zenden telefoontjes controleren, honder den buschauffeurs verhoren, riep het leger te hulp met 75 man en 25 mijn- detectors om ruim 25 hectaren land, bos en hakhout af te laten zoeken, kreeg geen medewerkers van de bewoners, omdat iedereen vreselijk bang is voor Peerke en zijn familie, moest weken aan een stuk bijna dag cn nacht werken. Maar iedere dag wist hij weer een stukje van de criminele legpuzzel ln te passen, al moest hij er een heel ven voor laten leegpompen. President M de Smedt complimen teerde mr. Broeckx. De onderzoeks rechter (rechter yan instructie) wist aan nemelijk te maken, dat Peerke een mis dadiger van een lage soort is. Later op de dag bevestigden gerechtelijke des kundigen zijn visie eveneens. Peerke, die de schuld van alles zo veel mogelijk op een dode kameraad afschoof, heeft naar alle waarschijnlijkheid al zijn slachtoffers van achteren neergeschoten. Mini-Holbein onder de hamer LONDEN (AP) Op 10 november zal er by Sotheby's te Londen een miniatuur van Holbein worden verkocht, een van de 12 miniaturen van de 16de eeuwse meester waarvan men het bestaan kent. Het miniatuur heeft een doorsnede van 3,75 centimeter en het wordt tc koop aangeboden door een Amerikaan wiens naam niet is bekendgemaakt. Het zou wel ens een zeer hoog bedrag kunnen opbrengen, 50.000 dollar of daaromtrent. Acht van de 12 miniaturen van Hol bein bevinden zich in Groot-Brittannië, vier daarvan zijn het eigendom van de. koningin. Het miniatuur dat thans zal worden verkocht toont het hoofd van een er zorgelijk uitziende vrouw met licht bruin haar en een scheiding in het mid den. Zij draagt een kapje van Frans mo del. Sommigen geloven dat het een af beelding is van een van de maitresses van koning Hendrik VIII. Het miniatuur is met waterverf ge schilderd, op perkament. Uit de stijl van de kledij van de vrouw meent men te Lond«n te kunnen afleiden dat het werd vervaardigd in het tijdvak van 1532 tot 1543, toen Holbein in Engeland woonde waar hij in dienst was van koning Hen drik als portretschilder en illustrator.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7