sluiting van goede herder TIMEX Gebrek aan zusters leidt tot PIERROT Man op slag gedood Oegstgeest aktief kondigt akties aan Meisjes verlaten internaat op 1 januari Brand na explosie in meisjesstudentenhuis Pater Roessems wil druk uitoefenen op Nederlandse regering PINK FLOYD: „het absolute einde en september c obent Groenoordhal - Willem de Zwijgerlaan - Leiden PAGINA DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1969 70ETERW0UDE Het in- ernaat voor moeilijk opvoed- lare meisjes „De Goede Her- Jer" aan de Zoeterwoudse Hoge Rijndijk gaat per 1 ja- luari a s. verdwijnen. De con- jregatie van De Goede Her- jer, die meer dan 130 jaar in !oeterwoude domicilie heeft jevonden gaat vertrekken imdat het aantal zusters lang- :aam terugloopt en de ko- nende jaren, afgaande op de loge leeftijd van vele zusters, log verder zal verminderen nede omdat er geen aanwas 9 van jonge zusters. Leken reen jplossing dit probleem (het bestuur wijst adrukkelijk op dat het tekort iüet te .•jjten is aan uittreding, zoals elders vaak oorkomt, maar uitsluitend aan ouder- om) is contact opgenomen met het [atholiek Verbond voor Kinderbescher- ning en het Ministerie van Justitie. i het. zo suggereerde het bestuur van Goede Herder, niet mogelijk zijn dit iternaat te handhaven door leken aan te •ekken? Elders in de omgeving is dat ook een sucessvolle oplossing ge leken. De meisjes, die voornamelijk af- omstdg zijn uit Rotterdam, Amsterdam Den Haag hebben teleurgesteld het ealuit vernomen, leken zag men echter geen heil, te er omdat elders in het land voldoen- inrlchtingen zyn. Bovendien zyn in lp en Someren waar prachtige pa- iljoens rond de modern ingerichte te- uizen liggen voldoende zusters aanwe- oin de meisjes uit Zoeterwoude op tak kan een gedeelte van de 110 meis leeftijd variërend van 14-19 jaar) iog opgenomen worden in Apeldoorn, let besluit om het internaat te ont- uimen is pas kortgeleden komen vast e staan. Zo onverwacht is het gekomen lat twee jaar geleden de kapel nog ge- noderniseerd werd. Samen met het kin erhuis. dat voorzien is van een toneel- het klooster zal nu ten deel val- eigenaar. Welke be jel staat vast dat het tehuis voor erkende meisjes, „Sancta Euphra- dat ook aan de Hoge Rijndijk taat behouden blijft met het oog >p de grote behoefte. LEIDEN Na een flinke explosie vatte de bovenverdieping van een meisjesstu dentenhuis aan de Herengracht 51 van nacht om even over twaalven vlam en brandde daarna geheel uit. De brand weer, die vier minuten na het ontstaan van de brand aanwezig was, kon na 23 minuten het sein „brand meester" geven. De nablussing duurde tot kwart In het pand werden werkzaamheden aan de aardgasleiding verricht, waarbij een open pijpeind niet van een afsluitplug was voorzien. Mogelijk heeft iemand de hoofdkraan opengedraaid, zodat het gas de vrije loop kreeg. Een studente op de tweede verdieping hoorde het gesis en begaf zich naar de kamer aai voorzijde. Door het vonkje in de con tactdoos, dat ontstond doordat zij het licht aanknipte, ontstond een grote ex plosie, waardoor brand ontstond. Ook het meisje vatte vlam. Door een paar medestudenten werd zij op een bed geduwd en met dekens bedekt, teneinde de vlammen te doven. Door de politie werd zij zekerheidshalve naar het Aca demisch Ziekenhuis vervoerd, waar haar wonden niet van ernstige aard bleken te zy'n. De brandweer was de vlammen met be hulp van twee autospuiten, een ladder wagen en een gereedschapswagen binnen 23 minuten meester, maar toen was de bovenverdieping van het pand reeds geheel uitgebrand. De schade wordt geraamd op ongeveer 25.000.- Het pand is verzekerd. De bewoonsters zijn vannacht nog naar een ander pand overgebracht. HORLOGES! 1 JAAR VOLLEDIGE GARANTIE JUWELIER - HORLOGER MAARSMANSTEEG 21 LEIDEN - TELEFOON 20778 Loterij LFC LEIDEN. - Ten overstaan van notaris Karstens zal de openbare trekking van de LFC-loterij plaatsvinden op maandag 29 september a.s. om 19.30 uur in de kantine van de LFC. De eerste prijs is een Volkswagen de Luxe, die het LFC- bestuur hoopt uit te reiken op woens dag 1 oktober a.s. Bloemenkoopman stond terecht DEN HAAG/LEIDEN „Nou," zei de Haagse politierechter, „ik heb nog nooit gehoord dat het in Leiden manna regent, zoals het volgens de Bybel In vroeger jaren in Egypte gebeurde." Deze veronderstelling volgde uit de ver klaring van een 25-jarige bloemenkoop man, die zei /niets te verdienen, geen uitkering te krijgen en desondanks toch te eten te hebben. „Naar zoiets heb ik nou lang uitgekeken, maar ik heb het nooit kunnen ontdekken," gaf de rechter „Nou ja, laten we het zo stellen, ik heb geen geld, maar ik heb wel te eten." verduidelijkte verdachte. Hij had vroe ger een baan bij de PTT, doch was over geschakeld op de verkoop van bloemen. Toen had hij 's zondags op het Leven daal te Leiden bloemen verkocht en daarmee de Winkelsluitingswet over treden. „Ik heb die bloemen wegge geven, in ruil voor een kleine vergoe- din," probeerde de koopman listig, doch daar trapte de officier niet in. „Vooral hier in Den Haag komen er aan de lo pende band processen-verbaal tegen bloemenkooplieden die zich aan een der gelijk feit schuldig maken," zo deelde de officier mee. Omdat verdachte voor de eerste maal terecht stond, wilde de officier bij wijze van waarschuwing nog volstaan met een boete van 20.- waartoe de rechter veroordeelde. Fijne stemming op Zoeterwoudse ziekendag ZOETERWOJJDE De eerste Zoeter woudse Ziekendag die gisteren in huize Emmaus mede door het plaatselijk Zon nebloem comité werd georganiseerd is bij de deelnemers bijzonder in de smaak gevallen. Deze ruim 20 mensen waar onder een achttal van buiten Huize Em maus waren zieken en gehandicapten die veelal nooit buitenshuis komen en dus ook niet in de kerk. De dag werd ingezet met een H. Mis in de kapel waarbij het eigen koortje de gezangen verzorgde. Daaronder sprak de celebrant, deken A. Lamot, over de grote plaats die de zieken en gehandi capten innamen in het leven van Jezus en over het leven na de dood. Tijdens het ongedwongen samenzijn wat daarop volgde werd de koffie geserveerd en werd aan de directrice van Huize Emmaus, zuster Theodosia, namens de Zonnebloem een fraai boeket overhan digd. In de eetzaal werd een aperitief ge bruikt waarna in een fijne stemming werd gedineerd. Intussen werd ter plaat- IDEAAL WONEN IN HET HUIS TAN DE TOEHOHS - GARAGE SAUNA ZWEMBAD in 1 dag met plastic stenen gebouwd en door 12 fabrikanten fantastisch ingericht. 150 attractieve stands met vele NOVITEITEN Vrijdag 19 september officiële opening door Burgemeester Mr. V. G. M. Mari|nen HOUTRUSTHALLEN DEN HAAG LISSE. Gistermorgen vond te Lisse een tragisch ongeval plaats met dode lijke afloop. De 53-jarige A. Schakenbos werd door de elektrische stroom op slag gedood. Hy was aan de oven bezig in de bak kerij, welke hij juist 14 dagen geleden gesloten had om tot andere werkzaam heden over te gaan. Op de een of an dere wijze is hij met een stroomdraad in aanraking gekomen, welke contact kreeg met een marinekabel. Hierbij kwam een niet geïsoleerd gedeelte van de draad onder het linkeroog met zijn gelaat in aanraking, waardoor hij naar de mening van technici op slag dood moet zijn. Toen zijn echtgenote door de bakkerij liep ontdekte zij haar man en wilde hem helpen, maar gelukkig greep ze aan zijn mouw, waardoor zij niet met de stroom in aanraking kwam. De naast de fam. Schakenbos wonende kwam toegesneld en scha- se een altaar ingericht en had hel Lof plaats waaronder allen persoonlijk de ziekenzegen ontvingen. Voordat allen bijzonder dankbaar en voldaan huis waarts keerden werd de thee gebruikt waaronder Deken Lamot dia's vertoon de over de bouw van de nieuwe kerk. Men is voornemens een dergelijke dag jaarlijks te houden. kelde onmiddellijk alle stroom uit, het geen niet meer mocht baten. Door de technische dienst en andere instanties werd een uitgebreid onder zoek ingesteld. Het tragisch ongeval verwekte grote ontroering in de omge ving. S. liet een vrouw met een op groeiend gezin van 6 kinderen na. Hulp ongehuwde moeders wordt uitgebreid LEIDEN/NOORDWIJKERHOET Het zowel in Leiden als ln Noordwykerhoufc gevestigde Bureau Moederhulp, dat zich ten doel stelt de niet gehuwde moeder (maar ook de vader) te begeleiden by de beslissingen die zij voor de toekomst van henzelf en het kind moeten nemen, gaat een dagelijks spreekuur instellen. Aan het bureau zijn een maatschappe lijk werskter, een psycholoog, een psy chiater en een jurist verbonden. Spreekuur maatschappelijk werkster: elke morgen van 9-10 uur en volgens afspraak. Noordwjjkerhout: spreekuur elke 4e vrij- van de maand van 1.30-2.30 uur in het bureau Maatschappelijk Werk, He renweg 9. Leiden: Hugo de Vriesstraat 1, dagelijks van 9-12.30 uur; tel. 25708. OEGSTGEEST De herfst heeft zich laar nauwelijks aangekondigd of reeds nu al zijn berichten uit Spanje ontvangen dat St.-Nicolaas op 22 novem ber Oegstgeest zal bezoeken. Hij zal njjn entree in de gemeente maken per lelicopter. De voetbalvereniging A.S.C. heeft spontaan haar terrein als landings plaats beschikbaar gesteld. Rond de Kpectacnlaire aankomst zal het jeugd orkest „De Burcht" een muzikale show- Reven waarna een rijtoer volgt door de (emeente. Dit werd gisteravond mede gedeeld door het bestuur van O.A. tijdens een druk bezochte vergadering in de sociëteitszaal van het gemeente- centrum te Oegstgeest. Tevens komt er er originele Sinterklaas- en Kerst- iktie waaraan talrijke fraaie prijzen ten grondslag liggen. De middenstand wordt belaagd door vele bedrijfsvormen, aldus voorzitter Van Weerlee, toch bewijzen de cijfers dat van de detailhandel verloopt via het midden- en kleinbedrijf. De midden- Btand zit dus nog stevig in het zadel. Het is echter een zaak van levensbe- om zoveel mogelijk als eenheid buiten op te treden om te wijzen >p de funktie van het midden- en klein bedrijf in de samenleving. OA. wil haar leden avonden organiseren interessante onderwerpen ter spra- <e komen. Tevens bestaan er plannen i gezamenlijk een aantal winkelcentra bezoeken en zich daar te laten voor lichten door deskundigen. Met de ge meentelijke overheid zijn vruchtbare kontakten gelegd en er is een recon- itructie-rehabilitatie-commissie in het geoepen t.a.v. de De Kempenaer- Btraat, waarin zitting hebben de heer N'. v. d. Voet (voorz.i. de heer Bak kleinbedrijf) en mr. F. Portheine (mid- ienstandsbond Het lidmaatschap van de Kon. Ned. Middenstandsbond zal gecontinueerd worden. Aanvankelijk stond men scep- iach tegenover de resultaten van deze >ond, maar een onderhoud van het O.A.- het bondsbestuur heeft zeer verhel- lerend gewerkt. Men kan gedurende één •n adviseur ontvangen en het Ko- hnklijk Verbond van Ondernemers K.V.O.) stelt thans leden aan die echtstreeks contacten onderhouden tus- de verenigingen, afdelingen en leden mét de bonden. Maar de leden zélf moe belangstelling tonen in het werk an de K.N.M.B. „Wij mogen niet toe leven aan landelijke verslapping," merk- de heer L. F. Trijselaar op, „heeft nen nog iets over voor z(jn broodwin- #ng doe dan Iets. Aktiveer elkaar. De heer Van Weerlee gaf gisteravond 5e voorzittershamer wederom over aan ie heer L. F. Trijselaar, die to het begin can dit jaar zijn funktie tijdelijk neer gelegd had. De vergadering ging War mee met algemene Tegenkandidaten waren er niet naar voren gebracht. De heer Trijselaar sprak een woord van dank tot de scheidende voorzitter en memoreerde even de moeilijke periode waarin deze de funktie had vervuld. O.m. het royement van een aantal win keliers in het winkelcentrum Lange Voort speelde zich af. Een punt dat O.A. betreurt. Een vijftal winkeliers heeft zich van de Stichting Lange Voort in tussen gedistancieerd vernamen wij nog van de heer Van Weerlee. Plastic zakken Als de proefneming in do gemeente met plastic zakken m.b.t. het vergaren en ophalen van huisvuil slaagt zal waar schijnlijk de vuilnisemmer binnenkort tot het verleden behoren. Tenzij de raad anders beslist. Vooruitlopende hierop heeft O.A. het plan geopperd de plastic zakken via de winkeliers verkrijgbaar te stellen. De gemeente heeft hier gun stig op gereageerd. Besloten werd de contributie, welke sinds 1962 onveran derd was gebleven aan te passen aan beter geldende normen, hetgeen een ver hoging inhield. „Portugal niet meer steunen" LEIDEN. Zolang het Nato-lid Por tugal nog een geschat aantal van 50.000 militairen heeft in de overzeese gebieds delen en 50 pet. van de totale Portu gese begroting gaat naar militaire za ken moeten wij fel protesteren. Gister avond viel o.m. deze kreet te beluiste ren in het Eigen Huis van de RKSV Leiden, waar onder auspiciën van de Bond van Dienstweigeraars (BVD) en de Stichting Polemologische Bibliotheek (SPB) een bijeenkomst werd belegd in het kader van de Vredesweek. De inleiding werd verzorgd door een lid van de werkgroep „Zuidelijk Afrika", die stelde dat het Westen, inclusief Ne derland, mede verantwoordelijk is voor de toestand in Mozambique, Angola en Guinee. In voorkomende gevallen steunt Nederland bij monde van minister Luns direct of indirect de Portugese poli tiek. Hierna werd een korte film vertoond over een groepje vrijheidsstrijders in Guinee met als slot de vernietiging van een Portugese olieopslagplaats in het oerwoud. Na de film kwam roord de Belgische pater R. Roessems, j die zeven maanden en een half jaar als missionaris heeft gewerkt op Mozam bique en kortelings is uitgewezen, om dat hij studenten de weg had gewezen het land op illegale wijze te verlaten. Hij vertelde, dat, ruw geschat, slechts twee procent van de bevolking kan le zen en dat men van Portugese zijde probeert de mensen zo onontwikkeld mogelijk te houden. De politie de zgn. P.I.D.È., vormt een staat in de staat. Volkomen willekeurig wordt de bevol king geintimideerd en willekeurig ge arresteerd. Voor een toegegeven klein vergrijp, hetgeen niet betekent dat men werkelijk schuldig is, krijgt men vyfti" zweepslagen met een zweep gemaakt van neushoornvel of men gaat naar een correctiekamp (lees: concentratie kamp). Officieel is er geen apartheid, maar kleurlingen worden op allerlei wijzen gediscrimineerd. Inheemsen wor den voor gelijke arbeid drie h viermaal zo laag betaald als blanken. Rhodesië is wat dat betreft gunstiger dan Mo zambique. Tot slot deed pater Roessems een klem mend beroep op de aanwezigen om druk uit te oefenen op de Nederlandse rege ring Portugal niet meer te steunen. Tijdens de discussie kwam nog eens duidelyk naar voren dat het hele Wes ten een collectieve schuld heeft. In Hamburg worden op het ogenblik drie schepen gebouwd die zullen worden ingezet door Portugal voor de onder drukking van Guinee. Frankrijk levert helicopters, België wapens, Duitsland schepen en wapens, Amerika geeft fi nanciële steun. Men heeft destijds Por tugal in de Nato gehaald om verzekerd te zijn van een basis op de Azoren, wat Van strategisch belang is voor het hele Westen. Samenvattend hebben wij allen grote financiële en militaire belangen in Por tugal en zijn koloniën. De BVD zag hierin dat liet weigeren van dienst ook kritiek op de huidige maatschappij kon inhouden. Ter herdenking van de strijd om de vrijheid van Angola, die vijf jaar geleden op 25 september begon, zal he denavond door een aantal mensen een krans worden gelegd bij het Leidse verzetsmonument tegenover mplen ,,De Valk". Hieraan wordt steun verleend door de BVD, de SPB. de PvdA, de PSP. de RKSV „Augustinus" en vele anderen. 1 55 LEIDEN Alles is gegeven. Elk geluid, je kunt het niet zo gek bedenken of de jon gens van Pink Floyd kunnen het wel gebruiken. Dat. bleek heel duidelijk gisteravond in de Stadsgehoorzaal, waar deze Engelse topformatie op uitnodiging van Provadya Leiden een concert gaf. Na plaatsen als Amsterdam en Rotterdam kou dan eindelyk ook Leiden genieten van dit uniek gebeuren. Een ruim anderhalf uur du rend concert, waarnaar adem loos werd geluisterd, want wat er door Pink Floyd werd gepresteerd, was geweldig. Een grootse trip in super- stereo. Uit 42 luidsprekers kwam het geluid soms als een orkaan en dan weer al een zacht briesje te voorschijn. De Stadsgehoorzaal was be hoorlijk vol en gemeten naar de belangstelling voor dit soort evenementen, zou men kunen zeggen, dat Leiden hoognodig een Creatief Cen trum nodig heeft. Onder de vele af en toe hip uitgedoste jongeren bevonden zich ook vier leden van de beatgroep The Shoes, die vol aandacht de prestaties van Pink Floyd volgden. Op het toneel staan grote pauken, een Chinese gong, een elektronisch orgeltje, luidsprekers, versterkers en drums. En natuurlijk allerlei kastjes, waaruit de meest vreemdsoortige geluiden wor den getoverd. Voor je het weet, staat David Gilmour al te zingen. Er wordt een beeld gegeven van 24 uur uit het leven van zomaar iemand. Na de pauze volgen zijn kosmi sche avonturen door de ruim te. Ondanks het feit, dat hij op bijzondere serieuze wijze muziek wordt gemaakt, ont breekt toch ook de (typisch Engelse) humor niet. Tijdens het optreden wordt een pauze ingelast, waarin natuurlijk thee wordt gedronken. Er volgt dan ook onmiddellijk applaus. Al gauw breekt een orgie van geweldadig muziek los, die getuigt van een enorm» originaliteit. De drummer, Nicki Mason, wist steeds meer naar een climax toe te werken en in de zaal is de spanning duidelijk merkbaar. Het gaat in een moordadig tempo met telkens dreunende slagen op de gong. Je voelt: nog sneller en nog harder kan het haast niet, maar toch we ten ze het tempo nog iets meer op te voeren. Prachtig is ook Rick Wright op zijn stuwende orgeltje en Roger Waters met zijn scheu rende basgitaar. Wat valt er eigenlijk nog meer te zeggen van dit concert. Zo iets is bijna niet onder woorden te brengen. De Stadsgehoorzaal kreeg er een nieuwe dimensie bjj en zo plotseling als het begon, keerde men terug naai de werkelijkheid. Nog wat wegstervende orgelklanken en twee natrillende gitaren en dan is het voorbij. o cd Qi op dp Jubileumtentoonstelling van ons en uw 50-|arlg motorhuls Alleen gedurende deze jubileumshow een extra hoge inrullprljs voor uw gebruikte auto. De tentoonstelling is geopend: dinsdag 23 september van 19.30-22.00 u., overige dagen van 10.00-22.00 uur. Tosgsjtg vrij Ruime parkeergelegenheid.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5