S)e CcidAeSoiiYcmt De Block moet met Yerolme van het toneel weg Nederhorst in Kamer: EGYPTE ZOEKT WEG NAAR VREDE Begrotingstekort dwingt Leiden bij rijk aan te kloppen Roofoverval door vrouwen gepleegd Duitse beurzen 3 dagen dicht Verolme buigt voor eisen van minister India niel gewenst in Rabat ERESPELD VOOR COR VEROLME Autorijders onderschatten slipgevaar morgen een fijne schaal hachee Blikken met explosieve stof gegooid in Kanaal PAPENGRACHT 32 - LEIDEN POSTBUS 11, TELEFOON 20935 REDACTIE 20015 en 25594 ADVERTENTIEAFDELING 20826 GIRO 10 30 03 Bank: Amro-Bank N.V., Leiden Dir.: Drs. J H M Brader J F. J. RL Koens Hoofdred. F J Plug - chefred. H. P. M. Heruer ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p.w, 1.10, p. mnd. 1 4.70. p kwart. 14.10; fr. p. post i 16.95 ADV. (excl BTW) 22 ct p. mm. Telefoontjes 2- KLACHTEN bezorging tel 33839 (18.00—19.00 uur) DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1969 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WEINIG VERANDERING De weersverwachting, meegedeeld door het KNMI, geldig tot morgenavond: Ekele zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. Matige tot vrij krachtige wind tussen zuidwest en west. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. 60e jaargang, no. 17.861 Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister De Block (Economische Zaken) faalt in zijn beleid tegenover het Verolmeconcern en zal van het toneel moeten verdwijnen. Zo lanceerde de socialist Nederhorst vanmorgen in de Tweede Kamer zijn aanval op de minister van Economische Zaken, die ook bij voorgaande gelegenheden van de P.v.d.A. te horen had gekregen maar beter te kunnen verdwijnen. Gelijk met de minister zou de heer Verolme van zijn A.O.W. I moeten gaan genieten en zou ook de directie van de scheepswerf Rijn-Schelde in Rotterdam het veld moeten ruimen Nieuwe onderhandelaars zouden dan misschien tot zaken kunnen komen, in het belang van de Neder- j landse scheepsbouw en van de werkgelegenheid. Een zakelijk betoog, waarin hij zijn onderhandelingen met Verolme verde digde. Verolme, zei de minister, Ls zon der meer alleenheerser in het scheeps bouwbedrijf. Onder strikte voorwaarden ben ik bereid dit bedrijf een overbrug gingskrediet van 25 miljoen te geven. In de loop van de morgen had de minister, verklaarde hij, van Verolme een ant woord gekregen. Het lijkt erop dat de heer Verolme positief cp de voorwaarde an de minister reageert. „Het zijn redelijke vodrstellen. ik hoop dat de heer Verolme tot. bezinning komt en ze zal aanvaarden", zei minister De Block. Hij verklaarde verder dat het Ver olmeconcern in de toekomst behoefte heeft aan kapitaal, ter versterking van de financiële positie. De vraag hoe groot die behoefte is en welke hulp geboden moet worden om het voortbestaan van het bedrijf te verzekeren, is nu nauwe lijks te beantwoorden- Voorts het zover is moet een uitgebreid en diepgaand onder- s naar de gehele positie van het be drijf en naar de toekomstmogelijkheden worden ingesteld. Een overbruggingskrediet van 25 mil joen wil de minister geven op voor waarde. dat Verolme meewerkt aan een intensief onderzoek en. volledige opening van zaken geeft De voorzitter van het college voor de' scheepsbouw (oud-mi nister Biesheuvel) en de directeur stich ting Nederlandse scheepsbouw industrie zouden bij het onderzoek moeten worden ingeschakeld. Het overbruggingskrediet zal te alle tijde opzegbaar zijn. Als voor waarde geldt verder dat de heer Ver olme de minister tevoren moet kennen In alle belangrijke ïnvestenngsbeslis- signen, in het doen van offertes en vn het aanvaarden van opdrachten in de nieuwbouwseotor. Als verdergaande rijkssteun zou worden gegeven, dan moe ten uiteraard geheel andere vooi-waarder. worden gesteld. De minister leek het eens té zijn met de eis van de heer Neder horst, dat de regering dan zeggenschap i het bedrijf dient te krijgen. Diefstal van postzegels is mogelijk storm in glas water AMSTERDAM (ANP) Hel is niet onmogelijk dat de hele affaire een storm in een glas water zal blijken (e zijn. Dit zei gistermiddag inspecteur A. .1. van Helden van de rijksrecherche en hoofd van de postale recherche naar aanleiding van de postzegeldiefstallen hij het gra fische bedrijf Enschedé en Zn in Haarlem- Algezien van de boekjes met postzegels die gisteren bij de aangehouden P-T-T.- ambtenaarR. B. in beslag waren genomen beschikt zijn dienst volgens hem als enig tastbaar bewijs van fraude slechts over een niet-afgewerkt gecombineerd blok van achttien postzegels (14 van 12 ct. en vier van 1 ct.) dat door de Amster damse postzegelhandelaar A- V was aan geboden. V. was aangehouden maar werd later na een langdurig verhoor heen gezonden. Hij zou het blok in deze nor maar niet in de handel zijnde combinatie zelf uil. een vei zegels hebben gescheurd. Volgens de recherche had V. alleen al aan een zekere L. tweehonderd zegels in deze vorm verhandeld. De fraduleus ver kregen zegels zouden hem zijn geleverd door zijn collega A- P. uil Muiden. die sinds maandag op het Amsterdamse hoofdbureau van politie in de cel zit- P. ontkent deze leveranties, maar inspec teur Van Helden is ervan overtuigd dat de verdachte grote hoeveelheden bij het Haarlemse bedrijf ontvreemde postzegels in de vorm van rollen van een of meer nog onbekenden heeft gekocht. De inspecteur stelde daarbij met nadruk dat het hierbij niet ging om misdrukken- - V'v *331 m Twee gigantische oorbeschermers zorgen ervoor, dat deze twee olifanten niet meer '-iinnen schrikken van overvliegende straaljagers. Enige tijd geleden sloegen ze op de vlucht toen enige van deze lawaaimakers overvlogen NEW YORK (Reuter) De Egyptische minister van Buitenlandse Zaken, Mah- moed Riad. heeft op een persconferentie in New York gezegd, dat Egypte niet de terugtrekking van de Israëlische troepen uit de bezette gebieden als voorwaarde stelt voor een regeling van het conflict in het Midden-Oosten. Een terugtrekking 7.011 een onderdeel van de vredesregeling kunnen zijn, als het akkoord in ander opzicht aanvaard- Premier Golda Meir van Israël, die mo menteel in de V.S. is, heeft in antwoord hierop verklaard, dal haar land bereid is op elke plaats en tijd en zonder afgaande voorwaarden te onderhandelen. Op de islamitische topconferentie in Rabat heeft een conflict over de deelne ming van India praktisch tot een volsla gen breuk tussen de aanwezige landen geleid. Vanmorgen vroeg waren nog wan hopige pogingen gaande om de conferen tie, die eigenlijk gisteren al had moeten eindigen, te redden. Het ziet ernaar uit dat het conflict in het voordeel van Pa- Moord in Zürich Nog een tweede jongen in arrest ZÜRICH De 35-jarige Nederlander J. H. de Mul, die zaterdag dood in een hotelkamer in Zürich werd aangetroffen, is volgens de politie door twee jongelui om het leven gebracht- Behalve de 17-jarigp Didïo Schultheiss, die direct van het misdrijf werd verdacht, heeft ook een 18-jarige jongeman nu bekend bij het doden van de Nederlan der betrokken te zijn geweest. Het tweetal werd dinsdag op het station van Bazel aangehouden. Vaststaat dat zij vrijdagavond op straat kennis hadden gemaakl met de Nederlander. Deze werd kort vóór middernacht met het snoer van zijn scheerapparaat gewurgd- De twee jongelui worden ook verhoord in verband met de moord op een man wiens stoffelijk overschot maandag bij Diessenhofen uit de Rijn is gevist. Vol gens de politie was hij vermoord onder omstandigheden ,.die een zekere gelijkenis toonden" met de moord op De Mul. kistan is beslist en dat India van verdere deelneming is uilgesloten. Pakistan vond dat India, te elfder ure uitgenodigd, niet op een islamitische con ferentie thuishoorde en vertegenwoordigd moest zijn door afvaardiging van de isla mitische minderheid in plaats van door een regeringsdelegatie. Pakistan werd ge steund door Iran, Jordanië en Turkije. Daarentegen kozen Algerije en Egypte krachtig partij voor India en dreigden van de conferentie weg te lopen. Na langdurig beraad achter gesloten deuren deelde de Marokkaanse minister var Buitenlandse Zaken, Laraki, mee dat In dia was „geadviseerd" verder de bijeen komsten niet bij te wonen. Journalisten zagen ook hoe een deel van de Indiase delegatie laat op de avond de toegang tot de conferentiezaal geweigerd werd. Volgens een officieel Israëlisch rap port. dat in Jeruzalem is bekendgemaakt heeft het islamitische lichaam, dat ver antwoordelijk is voor de islamitische hei lige plaatsen in Jeruzalem, onvoldoende aandacht besteed aan maatregelen brand te voorkomen of te bestrijden. Zelfstandigen te duur uit in belasting DEN HAAG (ANP) De adviescom missie voor de bestudering van de be lastingheffing van zelfstandigen in ver gelijking met die van loontrekkenden is voornemens organisaties, instanties en personen die daarop prijs stellen op 21 november aanstaande in openbaar ge hoor te ontvangen om hun gedachten en opvattingen kenbaar te maken. De commissie, die op 28 januari 1969 door de staatssecretaris van Finan ciën, dr. F. H. M. Grapperhaus, is ge ïnstalleerd, heeft tot taak te onderzoe ken of tussen de belastingheffing van zelfstandigen en die van loontrekkenden verschillen bestaan, die leiden tot onge lijkheden bij de verdeling van de be lastingdruk ten r idele van zelfstandigen. Van onze correspondent NAARDEN De stichting „Wij Komen" te Naardcn heeft scheeps bouwer Cornelis Verolme de gou den erespeld van deze organi satie toegekend. De stichting meent, dat vooral nu Verolme op dit moment in moeilijkheden ver keert zü dit gebaar heeft moeten Verolme is de enige Nederlander, die maandelijks zijn AOW over maakt aan de stichting hulpfonds „Wij Komen", de organisatie die zich bezighoudt met reizen van ouders naar hun geëmigreerde kinderen. (Van een onzer verslaggevers) VOORBURG Automobilisten begrij pen het gevaar van natte wegen niet. Ge constateerd is, dat zij wel hun snelheid verminderen tijdens regenval (vermin derd zicht) maar dit zij het gaspe daal weer met een gerust hart intrap pen, zodra de regen is opgehouden, maar i-eg nog nat en dus slipgevaarlijk is. t is te concluderen uit een rapport dat de Stichting Wetenschappelijk On derzoek Verkeersveiligheid heeft gepu bliceerd. Natte wegen bieden meer slip gevaar dan droge. De kans op slippen stijgt nog wanneer het wegdek op zich zelf al niet aan bepaalde minimumeisen voor stroefheid voldoet. Daarenboven is het slipgevaar sterk afhankelijk van de profieldiepte van banden; het profiel is op vele natte wegdekken onveilig wan neer het minder is dan 1 a 2 mm (per sonenauto's). De SWOV stelt voorts dat alle wegen oud en nieuw, buiten en binnen de bebouwde kom moeten vol doen aan een officiële eis van minimale stroefheid. Ministeriële voorwaarden remmen alle voorzieningen af Het lijkt wel of deze ruimtevaarder met de bus naar de maan wil gaan. Zover zijn we nog niet. Dit ruimte- pak werd getoond op een tentoon stelling van een chemische fabriek in Londen. (Van één onzer verslaggevers LEIDEN. „Leiden gaat een harde strijd tegemoet", voorspel len B. en W. van Leiden aan de gemeenteraad. Deze conclusie is gebaseerd op een tekort op de gemeentebegroting voor 1970, dat 7.725.000 beloopt op een totaal aan uitgaven van 98,3 miljoen. De financiële situatie van de gemeente Leiden is door de steeds groter wordende structurele begrotingstekorten (het tekort voor 1970 betekent een verdubbeling t.o-v. 1969, toen het tekort op 3.8 mil joen werd begroot) thans zo uitzichtloos geworden, dat B. en W. de raad noodge dwongen voorste "1 om (voor het eerst) een aanvullende firage uit het Ge meentefonds te vragen aan de ministers van Binnenlandse Zaken en Financiën. Ter verkrijging van de aanvullende bijdrage is door 's rij'ks overheid een aantal zeer stringente voorwaarden ge- ARRESTATIE IN DEN HAAG Twee bejaarde mannen van f 6000.- beroofd verslaggevei DEN HAAG De Haagse politie heeft gisteren een 16-jarig meisje en een 27- jarige vrouw gearresteerd, die op 1 au gustus in de Schilderswijk de woning van twee bejaarde mannen binnendrongen en met een luchtdrukpistool in de aanslag geld eisten. Het tweetal heeft bekend. Zü gingen er met ruim zesduizend gulden vandoor. Ook heeft de politie een 35-ja- rige kennis van de beroofde bejaarden aangehouden, die als „het brein" achter de overval wordt beschouwd. Op de bewuste avond was de „kennis" (ADVERTENTIE) WP V2 li'ar beker 6 een ambtenaar bij de tweè oudere maïmen op bezoek. Omstreeks acht uur verschaften twee vrouwen, gekleed in broekpakken en zonnebrillen, zich toe gang tot de woning. Eén van hen had een luchtdrukpistool in de aanslag. De vrou wen zeiden, dat ze gestuurd waren door negers en vijfhonderd gulden moesten hebben. Uit een kastje pakte een van de bejaarden toen twee- of driehonderd gul den. „Te weinig" was het antwoord en op aanwijzing van hun kennis haalde de mannen toen een geldkist met zesduizend gulden tevoorschijn. Een van de vrouwen graaide het geld weg en beiden namen de benen. De bejaarden waarschuwden de politie. De volgende dag kwam de ambtenaar weer bij de bejaarden op bezoek en zei. dat hii door een paar negers was belaagd, die 2500 gulden moesten hebben. Hij vroeg of 'het tweetal misschien dat bedrag aan hem kon voorschieten. De bejaarden gaven hem tweeduizend gulden, die zij van de bank hadden afgehaald. Gisteren arresteerde de Haagse politie de ..ken nis", het 16-jarig meisje en de 27-jarige vrouw. Zij bekenden van het geld naar Frankrijk te zijn geweest. De ambtenaar heeft de overval met de twee beraamd; het verhaal over de negers volkomen uit de lucht gegrepen. TOKIO (AFP-AP) Radio-Sinkiang heeft gemeld dal voorzitter Mao Tse- loeng van de Chinese communistische partij een défilé zal afnemen ter gele genheid van het feit dat de volksrepu bliek China twintig jaar bestaat. Zoals bekend zijn er de laatste tijd berichten gepubliceerd dat Mao ernstig ziek zou zijn tengevolge van een hersen bloeding. De Chinese partijleider is op 19 mei voor het laatst in het openbaar MAGERE VRUCHTEN YOGHURT BULGAARSE VRUCHTEN YOGHURT UW MELKLEVERANCIER HEEFT 'T! ADVERTENTIEI een goed stuk vlees hoort erbij heerlijk, verse rode kool met smullen maar! (Van t correspondent BONN Viei dagen voor de verkie zing van de nieuwe Duitse bondsdag heeft de verkiezingsstrijd een drama tisch hoogtepunt bereikt. Bondskanse lier Kieslnger heeft op verzoek van de president van de circulatiebank de on- mi'" "'ijke sluiting van de Duitse beur- In de laatste dagen heeft de tot in de verkiezingscampagne voortgezette strijd tussen Kiesinger en Schiller over de noodzaak van een revaluering van de mark nieuwe hevige speculatiegolven doen opgaan, die voornamelijk de Fran se franc en het Engelse pond dreigen te overspoelen. Buitenlandse speculanten vluchten sedert dagen opnieuw met hon derden miljoenen dollar in de Duitse mark. Tot woensdag waren 1.4 miljard mark omgewisseld. In deze omstandig heden heeft Kiesinger een sluiting der beurzen noodzakelijk geacht om schade voor de Duitse economie en acuut ge vaar vopr de andere valuta te voorko men, De sluiting der beurzen betekent het hoogtepunt en de lang tussen CDU en SPD gevoerde strijd over de Duitse mark. De socialistische minister van Economische Zaken heeft lange tijd een revaluatie voorgestaan en in de laatste weken doen doorschemeren, dat een door de SPD beheerste regering niet zou aar zelen tot deze stap over te gaan. Kie singer en zijn minister van Financiën Strauss hebben zich met hand en tand tegen een opwaardering verzet en zij hebben de hele politieke prestige met een behoud van de. oude koers ver bonden. steld. In verband daarmee vrezen B. en W. van Leiden, dat hun gemeente in de praktijk zo goed als onbestuurbaar zal worden. In hun geleidebrief bij de aanbieding van de begroting voor 1970 stellen B. en W. met nadruk, dat het hun volstrekte overtuiging is, dat de regering met de verdediging van de besta Einde wetgeving (Financiële Verhoudingswet 1960) om trent de financiële verhouding tussen het rijk en de gemeenten zidh terugtrekt op een geheel onhoudbare vesting. „De tijd zal ons in het gelijk stellen", aldus het college. B. en W. zien in het grote tekort voor 1970 een duidelijke bevestiging van de oonclusies van de gemeentelijke brochure „Leiden in last?", namelijk, dat de Financiële Verhoudingswet sterk ver- ouderd is en met spoed herzien moet worden. In verhoging van de belastingen en tarieven tev-,gedeeltelijke tegemoet koming in het tekort ziel het ooilege geen heil, omdat deze in Leiden al tot de hoogste in den lande behoren. Wethouder P. S. Harmsen van Finan ciën gaf gisteren op een persconferentie te kennen, dat Leiden er relatief gezien nog beroerder voor staat dan Amsterdam en Rotterdam. Op extra-uitkeringen is voorlopig geen uitzicht en de saldi- reserve raakt langzaamaan uitgeput, De belangrijkste oorzaken van het tekort zijn de gemeentelijke uitgaven voor sociale zorg, die voor het komend jaar op 3,2 miljoen gulden worden ge raamd, en de nadelige verschillen tussen de geraamde kosten van het basis-onder wijs, buitengewoon onderwijs en kleuter onderwijs enerzijds en de rijksuitkerin gen hiervoor anderzijds. Dit verschil zal in 1970 circa 1,5 miljoen bedragen. B. en W. van Leiden menen, dat dit soort kosten integraal door het rijk zou moeten worden vergoed. (ADVERTENTIE) roomboterkoekjes iso gram van 109 voor 95 niet te geloven voor die prijst JAMIN AMSTERD (ANP) Elf twee-li terblikken. die door nog onbekende in zittenden van 'n bestelauto in het Noord hollands kanaal waren gegooid hebben vannacht enkele politiemannen in Am sterdam-Noord de schrik van hun le ven bezorgd, toen zij ontdekten dat dc inhoud uit de explosieve stof Nitro cellulose bestond. Een bewoner van de langs het kanaal lopende Buiksloterdijk had gezien dat twee mannen omstreeks half twaalf een groot aantal voorwerpen in het ka naal deponeerden. Toen het tweetal merkte dat het betrr.-t was, spron gen zij in een bestelauto en reden met gedoofde lichten weg. De burger waar schuwde daarop de politie en gaf het kenteken door. De politiemannen, die een onderzoek kwamen instellen ontdek ten dat op de etiketten van de blikken „nitro cellulose" stond bovendien een ontbrandingstijd. Onmiddellijk werd de politiedeskundige drs. D. Eskes gewaar schuwd. Nadat deze had geconstateerd dat men inderdaad met mtro-cellulose te maken had, werden de blikken over gebracht naar een politiebureau en daar „veilig gesteld". Inmiddels was gebleken dat de bestel auto eigendom is van een groot che misch reinigingsbedrijf in Nijmegen. De directie kon nog niet zeggen welke chauf feur met de wagen reed.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 1