Wetsvoorstel helpt een handje CONCURRENT WIL GOEDKOPE RIJSCHOOL NEK OMDRAAIEN Miljardencontract van Shell met Japan ERKENDE Aardgas uit Broenei Ouders willen geen medische hulp voor doodziek kind Geen onderzoek naar economische macht door Tweede Kamer RADICALEN VERBOLGEN PAUS PRIJST NKV TIJDENS AUDIËNTIE „Blijf trouw aan uw geloof Rijnzwemmer begonnen aan reis naar Rotterdam Niet ver van huis om buiten te zijn Overal ruimte nodig voor recreatie Eén dode bi j onlusten in Londonderry fllUMiRRDT's DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1959 DE L.KIDSE COURANT PAGINA 11 autorijschool Voorzitter Muusers 5 an CBEA: „Een dure autorijles is nog geen garantie voor een goede. (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG Het rommelt al jaren in de Neder landse wereld van autorijscholen. Er zijn er maar liefst 6300 terwijl er slechts plaats is voor 2500 leswagens. Dit heeft uiteraard geleid tot een scherpe concurrentiestrijd, waarvan de aspirant rijders profiteren door de lage lesprijzen, die hiervan het gevolg zijn. Een aantal rijscholen heeft deze situatie trachten te doorbreken door middel van bindende prijsafspraken. Hun beweringen als zouden lagere lesprijzen ook slechtere lessen be tekenen, lijken niet steekhoudend genoeg te zijn. Minister Bakker van Verkeer en Waterstaat heeft echter gemeend dat maatregelen moeten worden getroffen met betrekking tot de rijopleiding. Zijn wetsontwerp met „regelen omtrent de erkenning van rijscholen", gedateerd 14 juli 1969. is onlangs bfl de Tweede Kamer ingediend. Vooruitlopend op dediscussie, die daar straks ongetwijfeld gevoerd zal worden, volgt hier de mening van de heer J. M. Muusers. voorzitter van de Coöperatieve Bond van Erkende Autorijschoolhouders (CBEA), de enige rechtspersoonlijkheidbezittende rijschool houdersorganisatie in ons land. De CBEA heeft beslist geen bezwaar tegen het in het wetsontwerp voorgestelde vrijwillige vak examen voor instructeurs van autorijscholen on der toezicht der overheid, aldus de heer Muusers. Een dergelijke regeling kan het aanzien van onze bedrijfstak alleen maar verhogen. We hebben er echter bezwaar tegen dat aan het bezit van zo n diploma voordelen worden verbonden, die anderen niet hebben. Men wil de leerlingen van instruc teurs, die niet aan het vrijwillige examen hebben deelgenomen, namelijk erplichten een voorexa men af te leggen. Op deze wijze wordt.de vrijheid van onderwijs langs een omweg aangetast. In zijn toelichting bij het wetsvoorstel zegt de minister duidelijk dot door de in de Grondwet ge waarborgde vrijheid van onderwijs het volgen van dat vakonderwijs niet verplicht kan worden ge steld. Hetzelfde geldt voor het officieel erkennen van een rijschool door de o erheid. Om de verkeersveiligheid te bevorderen acht de minister het gewenst dat leerlingen voor ze „onder toezicht gaan rijden" elementaire kennis van ver keersregels en -tekens hebben. Omdat het testen van alle kandidaten voor een rijopleiding door de overheid moeilijk uitvoerbaar I tal zijn heeft de minister de bedoeling „erkende" rijscholen de bevoegdheid le geven deze elemen taire kennis te testen. Leerlingen van „niet-er- kende" rijscholen worder in staat gesteld zo'n test af te leggen voor een door de minister aan- t« wijzen instantie. Het is deze bepaling waar tegen do CBEA zich wil verzetten. Tweede bezwaar Het tweede bezwaar van de CBEA geldt het voornemen van de minister het diploma van de stichting Vakexamen Auto- en Motorrijschoolbe- drijven (VAMOR) aan te wijzen als het diplo ma op grond waarvan de bewijzen van be kwaamheid zullen worden afgegeven. „Wij zijn er altijd een voorstander van geweest, dat het vakexamen zou worden afgenomen door neutrale examinatoren Nu treden echter lieden als examinator op. die zijn aangewezen door de prijs- afsprekende bonden en het Centraal Bureau voor afgifte van Rijvaardigheidsbewijzen (CBR). In de VAMOR zijn niet vertegenwoordigd de ongeorga niseerde rijscholen en ook niet de CBEA. Deze laatste hebben dan ook geen inlvoed of enige garantie bij de samenstelling en de beoordeling van de examens, terwijl ze toch verplicht worden eraan mee te doen. In feite houdt het in dat onze instructeurs examen zullen moeten gaan doen bij de concurrentie", aldus de heer Muusers. Die concurentie (de leden van de VAMOR) zijn er volgens de heer Muusers alleen maar op uit de kleinere en goedkopere rijscholen de nek om te draaien. „Zij hebben de prijs van hun rijscholen altijd kunstmatig hoog gehouden en nu worden de mensen die daaraan niet willen meedoen door de nieuwe wet benadeeld. Onbeperkt Door de grondwettelijke vrijheid van onderwijs konden onbeperkte aantallen mensen een autorij school beginnen; er zijn thans driemaal zoveel rijscholen als nodig is. Het publiek heeft daar echter altijd voordeed van gehad, want het grote aanbod zorgde voor lage lesprijzen van vooral de kleinere rijscholen. Die lage prijzen waren doornen in de ogen van de grote rijschoolhouders. Vijftien jaar geleden zijn die grote rijscholen dan ook bij elkaar gaan zitten om te komen tot bindende prijsafspraken op straffe van een boete. De bedoeling van die prijsafspraken was alleen maar het publiek te dwingen een hogere lesprijs Ie betalen dan noodzakelijk was en ook om de kleine rijscholen uit te schakelen. Dat prijskar- tel is op een mislukking uitgelopen, want er wa ren vele rijschoolhouders, die geen lid werden van het kartel en dus ook niet aan de afspraak gebonden waren. Door een deel van die niet-aan- geslotenen werd een eigen bond (van de lage prijzen) opgericht, de Coöperatieve Bond van Er kende Autorijscholen, die in december 1965 rechts persoonlijkheid kreeg. Kartelkarretje Toen probeerden de aanhangers van het kartel de overheid voor hun kartelkarretje le spannen. Dit leidde in 1957 in Gouda tot een proefproces. Op 10 december van dat jaar besliste de Hoge Raad, dat op grond van de grondwettelijke vrijheid van onderwijs, een artikel uit de Goudse Politiever ordening van 1954 geschrapt diende te worden, waarin een vestigingsverbod werd opgelegd aan rijscholen, die geen gemeentelijke vergunning be- In samenwerking met het Centraal Bureau voor afgifte van Rijvaardigheidsbewijzen (CBR) werd vervolgens door de aanhangers van het prijskar- tel de Stichting VAMOR opgericht, welke stich ting van een vakexamen voor haar rijinstructeurs ging afnemen. Onze bond, de CBEA, heeft een eigen opleiding voor zijn rijinstructeurs. In tien jaar werden ruim 1500 examens afgenomen. Vijftien procent van de kandidaatinstructeurs is gezakt en kon zodoen de geen lid worden van de bond. Wij laten on ze instructeurs in tegenstelling tot de VAMOR wel een medisch-psychologische keuring onder gaan, terwijl het examen wordt afgenomen door vakbekwame mensen, zoals leden van de Haagse en Zaanse verkeerspolitie, van het Verbond voor Veilig Verkeer en rij-examinatoren van het leger. De praktijk heeft echter bewezen dat het VAMOR- diploma geen garantie biedt voor goede rijles sen, want elke rijschoolhouder, die het diploma behaald had, mocht z'n hele leswagenpark uit rusten met een VAMOR-bord. terwijl de rijin structeurs helemaal geen VAMOR-diploma hoef den te hebben. Verder ontbreekt aan de VAMOR-opleiding het vak „praktisch lesgeven", je kunt het diploma be halen na een schriftelijke of mondelinge cur AMSTERDAM (ANP) Na twee jaar voorbereiding en onderhandelingen beeft Shell samen met de Japanse maatschappij Mitsubishi Shoji Kaisha een voorlopige overeenkomst gesloten met Tokyo Electric-Tokyo Gas and Osaka Gas voor de levering over een periode van twintig jaar van ten minste 65 miljoen ton vloeibaar aardgas uit Broenei, aldus een mededeling van de Shell. Hel contract, dat een waarde vertegenwoordigt van circa 5,7 mil jard gulden en fn zijn soort het grootste is dat ooit ter wereld werd afgesloten, voorziet in de levering van aardgas in vloeibare vorm. da uit Broenei me', speciaal ontworpen tankers naar de Baai van Tokio zal worden getransporteerd. Voor Shell Broenei betekent de overeenkomst, die nog de goedkeuring van de regeringen van Japan en Broenei moet krijgen, het begin van de exploitatie van de zeer grote aardgasreserves, die zij voor de kust van Broenei heeft aangeboord. Verwacht wordt dat er nog meer contracten met Japanse maatschappijen voor de levering van aardgas uit Broenei zullen kunnen worden afgesloten De hoeveelheden vloeibaar gas. die Tokyo Elec tric-Tokyo Gas en Osaka Gas jaariijks gaan afnemen zullen oplopen tot ongeveer vier miljoen 1on. Verwacht wordt, dat de aflevering van het gas in de winter periode van 19721973 zal beginnen. Het CBR, rots in de rijschoolbranding. sus en dat is geen garantie voor een goede di dactische vaardigheid. Heel vreemd is verder dat de aanstaande rijinstructeurs niet eens medisch- psychologisch gekeurd worden. De VAMOR-oplei- ding is kortweg een farce, zoals volgens mij ook een schriftelijke opleiding voor mijnwerker een farce zou zijn. In 1959 koos het CBR partij voor de VAMOR door de VAMOR-instructeurs meer faciliteiten te geven dan de instructeurs van andere rijscholen. Die van de VAMOR mochten bij afnemen van het rijexamen van hun leerlingen meerijden en de VAMOR mocht ook de examens onderling ver wisselen. Je reinste discriminatie! Belachelijk In 1959 werd de Commissie Overleg Autorijscho len (COA) opgericht. Hierbij waren uitsluitend het CBR en de VAMOR-leden aangesloten. De COA deed het echter voorkomen alsof zij de meerder heid van de bestaande rijscholen omvatte. Dat was gewoon belachelijk, want zestig procent van de rijscholen was toen niet eens georganiseerd, terwijl twee andere bonden, de NBA en de CBEA. samen tien procent van de rijschoolhouders in zich verenigden. De COA kon dus hooguit dertig procent van alle rijscholen omvatten. De COA bleef er bij de minister op wijzen dat het de niet-aangeslotenen geen goede rijlessen gaven en zo de verkeersveiligheid in gevaar brachten. Dat laatste is nog nooit aangetoond en zal ook nooit aangetoond kunnen worden. Een dure rijles garandeert nog geen goede rijles; de VAMOR-in structeurs bezitten immers ook niet allemaal een diploma, terwijl een goedkope les nog geen slech te les behoeft te zijn. Het percentage geslaagden bij de scholen met goedkope rijlessen ligt ook be slist niet lager dan dat bij de dure. Volgens mijn opinie is het verzwaren van de exameneisen de enige doeltreffende manier zeker heid te krijgen dat er betere bestuurders op de weg komen. Dat examen dient dan te worden afgenomen door de overheid en niet, zoals nu, door een particuliere stichting, waarbij de veelal per examen betaalde examinatoren, althans enige be lang hebben bij de uitsüag. Het wetsvoorstel van minister Bakker biedt te weinig soelaas. Wil men werkelijk bereiken dat de verkeers veiligheid bevorderd wordt, dan zal men zeker ook de automatische verlenging van het rijbewijs moeten laten vervallen. Nu is het mogelijk dat iemand z'n rijbewijs vijf jaar in de kast laat liggen en daarna doodleuk weer achter het stuur gaat zitten. Wie garan deert dat deze mensen nog geschikt zijn om 'n auto te besturen? Ik niet!" HOOGEVEEN (ANP) Onder politie bescherming heeft een ambulance een 8-jarig meisje uit haar ouderlijk wo ning te Hollandscheveld (gemeente Hoo- geveen) gehaald, omdat de ouders elke medische hulp voor dit doodzieke kind weigerden. De toestand van het kind ,dat reeds vijf weken ziek was en nu is opgeno- in het academisch ziekenhuis in Groningen, is zeer zorgwekkend. De ou ders zijn lid van de Pinkstergemeente en hechten grote waarde aan gebeds genezing. Toen de toestand van het kind ach teruitging werd het midden vorige week opgenomen in het ziekenhuis te Hooge- veen. De artsen waren van mening dat een operatie noodzakelijk was om het leven van het kind te redden. Toen de ouders dit hoorden, haalden zij 't kind weer uit het ziekenhuis terug. De kinderrechter in Assen heeft nu de ou ders voorlopig geschorst in de uitoefe ning van de ouderlijke macht, omdat het meisje met lichamelijke ondergang werd bedreigd. Het afgelopen weekeinde is het kind uit het ouderlijk huis, een afgelegen arbeidswoning, weggehaald. Hierbij waren een arts en een maat schappelijk werkster aanwezig. Hoewel de ouders protesteerden, deden zich geen moeilijkheden voor. Vorige week is intussen. in Hoogeveen het driejaarlijkse bevüMngsoiiderzoek begonnen op tubemiiose. Ds. Taverne, presbyteriaan hervormd predikant, heeft ;en brief aan het gemeentebestuur geprotesteerd tegen de voorlichting over dit bevolkingsonderzoek. Ben wettelijke verplichting i6 het volgens ds Taverne niet. en een zedelijke verplichting die iedereen heeft om het welzijn en nut van de naasten te bevorderen, houdt niet in dat men aan elk èvorm van tbc- bestrijding in het bijzondei- en van ziek ten en kwalen in het algemeen mag of moet meedoen. ADVERTENTIE Wastafel verstopt? Fifax lost op. Haal het even bij de drogist. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Ondanks het dringend beroep van drs. J. M. Aarden en drs. P. Janssen op de Tweede Kamer om het voorstel van een parlementair onderzoek naar de economische machtsverhoudingen te steunen, haalt dit voorstel van de groep-Aarden het niet. „De minderheid heeft recht op de steun van de meerder heid bü goede voorstellen. Hierbij is zelfs de democratie in het geding", aldus gistermiddag de radicaal Aarden tot een in meerderheid onwillige Kamer. Deze meerderheid was het, zoals vorige week al is gebleken, wel eens met het doel van het voorstel, „omdat er nog zoveel in het schemerduister gebeurt", maar wees het middel, dat van een parlementaire enquête, af. Dit mede tot teleurstelling van de tweede radicaal drs. P. Janssen, die daaiwoor de woorden van de socia list Vondeling aanhaalde. Vorige week zei dr. A. Vondeling, dat het' voorstel buiten de schuld van de groep-Aarden eigenlijk jaren te laat kwam en dat de Kamer er veel eerder aan had moeten beginnen. „Dit houdt in dat het nu toch hoog tijd wordt om aan een on derzoek naar de economische machtsver houdingen door het parlement te begin nen", aldus drs. Janssen. De meerderheid in dit geval de rege ringspartijen en enkele kleine rechtse fracties zal vandaag desondanks te genstemmen. „Waarom is de Kamer het nu niet van harte eens over de aanvaar ding ervan", verzuchtte gistermiddag dr. Vondeling nog. De twee radicalen hebben zeer veel tijd besteed aan de voorbereiding van het voorstel voor een parlementaire enquête naar de economische machtsverhoudingen in Nederland. Het was voor hen daarom een Rrote teleurstelling, dat drs. Goud zwaard van 'de A.R.-fractie gistermiddag onverwacht met een eigen voorstel kwam. Vorige week liet hij nog weten het mate rieel eens te zijn met de groep-Aarden over dit voorstel. Gistermiddag echter liet hij een eigen voorstel rond gaan: het instellen van een permanente commissie tot het onderzoeken van fusies en de ge volgen ervan. Deze commissie, bekleed met grote bevoegdheden, moet de over heid ook adviseren over mogelijkheden en moeilijkheden bij fusies. Zij moet be staan uit vertegenwoordigers van werk gevers, werknemers en de kroon en even tueel ook van de consumentenorganisa ties. Een soort uitgebreider SER-com- missie dus. De socialist Vondeling was er vrij kort over: „Het bedrijfsleven, want dat is deze commissie, moet dit onder zoek zelf niet doen. Dit zou onjuist zijn". De groep-Aarden noemde dit optreden van drs. Goudzwaard teleurstellend en ingegeven uit behoefte om zich te kunnen rechtvaardigen. VATICAANSTAD (KNP) Paus Paulus heeft gistermiddag tijdens zijn eerste audiëntie in de Sint-Pieter na zijn vakantie in Castel Gandolto in aanwe zigheid van ongeveer 40.000 bezoekers hulde gebracht aan de leden van bet Nederlands Katholiek Vakverbond voor hun trouw aan de katholieke Kerk en de Nederlandse bisschoppen. Bijna 700 leden van het NKV woonden onder leiding van hun voorzitter P. J. J. Mertens de audiëntie bij. Zij nemen deel aan een reis die het NKV in verband met hel 60-jarig bestaan naar Rome heeft ge organiseerd. Aanwezig waren ook kardinaal Alfrink, mgr. P. Niernam, emeritus bisschop van Groningen, de minister van cultuur recreatie en maatschappelijk werk, mej. dr. Marga Klompé, de gezant bij de H. Stoel Z. baron van Voorst tot Voorst en de rector van het nederland college i in Rome mgr. J. Damen. I De paus wees in zijn algemene toe- spraak op de noodzaak van trouw aan de goedsdienstige waarden die men als j vergoed der vaderen ontvangen heeft en die diepte en inhoud aan het leven geeft. Zich tot de groep uit Nederland wendend zei de paus „blijf trouw aan uw geloof, blijf de Kerk liefhebben met een grote sterke opofferende liefde en luister steeds naar de richtlijnen die u van de zijde van de Kerk worden gege ven". Hij dankte NKV-voorzitter Mertens voor zijn toespraak, waarin deze erop wees dat het Katholiek Vakverbond wel iswaar geen kerkelijke vereniging is, toch veel steun van de kerk heeft gehad bij het verwezenlijken van haar doel stelling- het verkrijgen van een mens waardig bestaan voor de arbeidende mens. Hij noemde in dit verband de steun van de Nederlandse bisschoppen en de sociale encyklieken van pausen. Deze goede verstandhouding heeft volgens de heer Mertens „rijke vruchten afgewor pen voor het behoeden en cultiveren van menselijk en christelijke waarden in het sociale en economische leven". ZiiRICH (DPA) De 28-jarige VVent- duitse zilversmid Klaus Pechstein is gis- i teren bjj llanz in Zwitserland begonnen aan een 21-daagse zwemtocht door de 1 Rijn. Hjj hoopt op 15 oktober in Rotter- Hij zal per dag zes tut acht uur in hel water blijven en in die tijd gemiddeld dertig kilometer afleggen. Een rubber boot en een auto zullen hem op zijn tocht begeleiden. Pechstein beschouwt het stuk van Mainz naar Keulen als het zwaarste deel van de reis, aangezien hij dan achttien uren achtereen in het water zal zijn om ongeveer honderd kilometer af te leggen. Bij Schaffhausen, waar de Rijn in een waterval naar beneden stort, zal Pech stein niet blijven doorzwemmenhij zal een klein eindje lopen. ADVERTENTIE (ADVERTENTIE) (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG Vóór 1975 moeten voor heel Nederland basisplannen voor de openluchtrecreatie zjjn ontworpen. Dat is tenminste de bedoeling van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappe lijk Werk. Na 1974 worden door C.R.M. geen plannen meer behandeld, die niet zijn ontworpen volgens een basisplan. Op deze manier hoopt C R M. ook het schep pen van recreatievoorzieningen te bren gen onder een nationaal beleid voor de ruimtelijke ordening. Er zijn op het ogenblik al tien van deze basisplannen klaar- j Een basisplan schetst in grote lijnen I de voorzieningen, die in een regio of provincie moeten komen voor de open- luchtrecreatie. Het wordt opgesteld door I de provinciale besturen in samenwerking met de gemeenten en particuliere organi- 1 saties die zich met nieuwe recreatie voorzieningen in de streek bezighouden. Veel aandacht wordt al besleed aan zgn- „elementen van formaat". Dal zijn grote stukken natuurgebied met allerlei accom modaties voor dagjesmensen dicht bij een grote stad. In hel westen van ons land wonen de meeste mensen. Daar is de accommodatie voor dagrecreatie het slechtst. Het is nu de bedoeling dat de mensen in de weekends niet te ver van huis hoeven om ook eens „buiten" te zijn, vooral met het oog op de verkeers problemen als men 's avonds weer huia- waarts gaat. Een voorbeeld van recreatie is bijvoor beeld Spaarnwoude (tussen Amsterdam en Alkmaar). Daar heeft de overheid al 265 ha grond gekocht. Over 750 ha wordt nog onderhandeld. Aan een basisplan voor West-Friesland wordt gewerkt. C.R.M. heeft daarvoor al ruim 66 mill* op tafel gelegd. Over het beleid van mfeMen-Daifand wordt door de regering nog nagedacht- Een ambtelijke commissie heeft de regering voorgesteld via een wet .te komen tot herstructurering van het totale gebied: 4000 ha landbouwgrond en 1500 ha recreatiegebied- C R M. rekent er op. dat over 15 tot. 18 jaar dit project Den Haag krijgt ook een element van formaat: 's-Gravenwoude. Het zal bestaan uit meerdere recreatiegebieden rondom de stad. De gemeenten Delft, PIjnmcker en Nootdorp zijn bet al eens geworden over hun aandeel: het Delftse Hout. Tus- aen de andere gemeenten in dit gebied wil het nog niet vlotten. Men kan het op bestuurlijk niveau nog niet eena worden- De Veluwe heeft als parkgebied van nationale betekenis, hoge prioriteit. Rond het Veluwemasief, 80.000 ha boa an woeste grond, komen dertien concentra tiepunten voor dagrecreatie. Verschillen de daarvan o.a. de Veluwemeerstranden, zijn vergevorderd. Voor het project- Busselo in de driehoek Deventer-Apel- doorn-Zutphen is bëgonnen met grond aankoop. De militaire oefenterreinen zullen moeten verdwijnen. Het toekoms- stig dagbezoelc is geraamd op 900.000 men sen maximaal. Voor openluchtrecreatie is op de CRM- bc-g robing voor volgend jaar bijna 27 miljoen gereserveerd. Dit jaar wordt door CRM ruim 19 miljoen eraan uit gegeven. In totaal is totnutoe 116 mil joen uit rijksmiddel en betaald aan pro- jektien voor voorzieningen voor open luchtrecreatie. Daarin begrepen is ook de ondehhoudssubsidSe aan particuliere boseigenaren die hun bossen voor het publiek hebben opengesteld. Van deze bossen zijn er nu 942 met een oppen-lak te vu 70.000 ha. Sinds 1960 is al rond 116 miljoen door het rijk beschikbaar gestem voor reorea t iedoelemdenVoor 1969 werd rijksbijdrage o-m. ver leend: Groningen: f 1.593.480 voor uit breiding Paterswoldemeer en de aanleg van een groot strand aan Z uidiaarder-meer. Friesland: 4.169 190 voor aanleg van eilandjes in de Fluessen en Heegermeer en sbrandvooraeaim- gen langs de Friese meren en hel iJsselmeer. Utrecht 4.797.923 voor recrea tiecentrum Maarsseveense paassen en voor verdere voltooiing van l lensehotermeer. Noord-Holland: 7.082.913 voor sluiting kust Texel bij Den Halder CaLlantsoog, Bergen en Heiloo en voor dagrecreatie bij Alkmaarder- meer 6n U utgeeslermeer- Zuid-Holland: t 3.925.326 voor aanleg van de Bletswijkse Zoom, uitbreiding van recreatie langs de Laat in de Krimpenerwaard en een ligplaats voor watersport op het Kagereiland. Zeeland: 141.384 voor aanleg van pioknickplaatsen in Wemel- dmge en Kattendijke. LONDONDERRY. (Reuter, AFP) B(j nieuwe onlusten in de Noordierse stad Londonderry is gisteravond een dode gevallen. Het slachtoffer was een 55- jarige man. Daarnaast vielen er ook ge wonden onder de katholieken en protes tanten, die elkaar na een maand van betrekkelijke rust in een winkelcentrum te lQf bingen. In de katholieke wijk Bogsinde ver- zamelden zich vannacht grote menigten j Lc-den van de burgerwacht trokken, met stokken gewapend, door de straten en controleerden voorbijgangers. Volgens I een ooggetuige begonnen de ongeregeld- j lieden gisteravond met een achtervolging I door katholieke jongelui van een bekend aanhanger van de extremistische protes tantenleider dominee Paisley. Al spoedig stonden twee grote groepen tegenover elkaar, die elkaar met stenen en flessen bekogelden en winkelruiten ingooiden. Gewapende Britse troepen in gevechts tenue kwamen tussenbeide en schiepen een niemandsland van vijftig meter tus sen de strijdende partijen. (ADVERTENTIE) HOOFDPIJN foEotus Die regenjas kan ik zelf wel waterdicht maken. Met Harmispl van mijn drö9let»v.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 11