O Nino Lopez 'werpt' woensdag en donderdag sherry in de copa's de Bijenkorf NEDERLANDS KAMERORKEST Première Jurr. Andriessens Omaggio en Sweelinck Klinische theater- Berlioz'Dodenmis kunst bij Van Manen Congresgebouw Wapenvondst in Noord-Laos DE LETOSE COURANT SUSKE EN WISKE: DE DROMENDIEFSTAL tnm mluiitmdit fWrtwOww? mtndt vlittinde morf nijd Mmrjintii kmwkmmdei!- WEER of geen WEER Een diepe depressie, die gisteren over Zuid-Scandinavië oostwaarts trok, bevond zich vanmorgen boven Finland. Daarachter breidde een rug van hoge luchtdruk zich over onze omgeving uit, waardoor k.n.m.1. i Tempera- mede: r deelt tuurshjgmg er weinig wind was en de afgelopen nacht bij helder weer de temperaturen flink konden dalen. Plaatselijk werden temperaturen van drie graden gemeten, aan de grond daalde het kwik in De Bilt tot even boven het vriespunt. Belangrijker voor het weer in het komende etmaal is een hogedrukgebied, dat zich gisteren uitstrekte van de Azoren naar de Alpen en dat nog wat in betekenis toegenomen is- Het zwaartepunt van dit druksysteem verplaatste zich naar Frankrijk en trekt de komende 24 uur in oostelijke richting naar Midden-Europa. Tussen Groenland en IJsland is een diepe oceaandepressie tot ontwikkeling gekomen. Sa/men met eerder genoemd hogedrukgebied heeft .dit een zuidivestelijke luchtstroming tot gevolg, waarmee vochtige en warmere lucht naar onze omgeving wordt getransporteerd, zodat de tempe raturen hogere ivaarden zullen bereiken dan vamdaag. Vooruitzichten voor donderdag: voornamelijk droog, perioden met zon en stijging van temperatuur. Vooruitzichten voor donderdag in cijfers gemiddeld over ons land: aantal uren zon: twee tot negen; min. temp.: één tot zes graden boven normaal; max. temp.: één tot zes graden boven normaal: kans op een droge periode van minstens twaalf uur: 95 procent: kans op een geheel droog etmaal 80 procent. Weer in Nederland Weer in Europa Hebt u ooit gezien hoe éen Spaanse keldermeester met zijn 'venencia' sherry uit het vat haalt - en dan van 1 meter afstand in de glazen werpt? Maandag en dinsdag kunt u dat in onze sherryhoek meemaken. O ja, hebt u onze zes Colmenas sherries eigenlijk al geproefd? Uit de kelders waar senor Lopez keldermeester is? Kunt u dan meteen even doen... Aanbieding: Colmenas Fïno Pale Dry (normaal 3.95 per flee) 12 flessen voor 40.- Cadean suggestie: Colmenas Fino Special in erg leuke kruiken van Engels aardewerk. 7.95 Misha Dichter in v DEN HAAG In het kader van h Squares, waarvan gisteren in een Ug bezette Kon. Schouwburg de Haag- première ging, sluit de choreograaf ins van Manen een toneelverbond met I zich Bonies noemende constructivist ob Nieuwenhuts. Met Satip's dromerige muziek van diens 'r.vumopédies" als klankdécor proberen II barrevoetse danseressen en een gelijk atal dansers zich te handhaven binnen tweetal nauwe vierkanten van neon- en. Primaire kleuren en ultraviolet lohtclubeffectaccentueren de kli- sche sfeer, waarin geprobeerd wordt het racial te verdoezelen tussen een bewc- mens en een object in de ruimte, lukt natuurlijk niet. maai- het ex- riment, dat aanleiding geeft tot aardige mdsten Van Manen is tenslotte een i'Jtineus theaterman ls er niet. minder durfd om. Hier pas oo kwel eens een »rd van lof voor de technische man n het. Ned. Danstheater. Ben Kuipers, nd er wiens inventieve oplossingen dit Sitballet in de goede bedoelingen zou i blijven steken. Van Manens Three ces zijn limgerieballet zorgde ook weer voor de nodige erotische provo- ie en shocks, diè sommigen misschien cks noemen. Wat evenwel het den ote variatiewerk betreft, moeten we de loreograaf. die elementen als exhibitio- ie en voyeurisme niet schuwt prijzen zijn vindingrijkheid- Van Manen is rtn Job Sanders verre de baas. maar «h doen diens cabaretteske pantomimes zijn Impressies, op thema's van Paul iJee. het. telkens weer ben een goedlachs •k. Tot besluit Tetleys Anatomische aann Jaap Flier de menselijke tra van de man op de snijtafel met dramatische bewegingen uitbeeldde. Ned. Dans Theater met première van Hans van Manen DEN HAAG Het Nederlands Dans Theater geeft vanavond haar tweede voorstelling van dit seizoen in de Koninklijke Schouwburg. Het programma bevat o.m. een première voor Den Haag, en wel het ballet Squares van Hans van Manen op muziek van Zoltan Szilassy (Variaties op een thema van Eric Satie's 3 Gvmnopédies). De wereld première van dit ballet vond in Parijs plaats op 24 juni j.l. Decor en kostuums van Squares wer den ontworpen door de Nederlandse beeldhouwer Bonies. Dal. decor vormt een integraal deel van de choreografische ontwikkeling van het ballet. Het werk zal worden uitgevoerd door An ja Licher. Conny Lodewijk, Annie van Tol, Yteke Waterbolk, Lenny Westerdijk, Jon Benoit. Nils Christe, Eric Hampton, Har- men Tromp en Frans Vervenne. De pianopartij wordt gespeeld door Harrie Broekhuizen. Verder staan op het pro gramma Impressies van Job Sanders, Three pieces van Hans van Manen en Dc anatomische les van Glen Tetley. De voorstelling zal worden begeleid door het Nederlands Balletorkest oJ.v. gast- dirigent Andró Rte*. DEN HAAG In het kader Berliozjaar. georganiseerd ter herden king van de 100ste sterfdag van de be roemde Franse componist Hector Berlioz, wordt op zaterdag 27 september in het Nederlands Congresgebouw (Prins Wil- lem-Alexanderzaal) een groots opgezette uitvoering gegeven van zijn requiem. Grande Messe des Morts. Dit werk wordt slechts zêlden uitgevoerd, o.m. door de grote eisen die het stelt aan de omvang van orkest en koor. Aan het concert, dat tevens de opening vormt van het concertseizoen in het Congresgebouw, wordt meegewerkt door het uit 96 musici bestaande Radio Sym fonie Orkest van Praag en het Hersfelder Festivalkoor (Duitsland) met in totaal 190 leden. Het geheel staat onder leiding Mary Hopkin naar Nederland LONDEN i APMary Hopkin, het. 19 Jaar oude meisje uit Wales dait dooi de Beatles werd ontdekt, zal Groot-Brit- tanndë vertegenwoordigen op het Euro visie Song Festival dat. 21 maart ln Nederland zal worden gehouden, the days" en -Goodbeye" zijn. werd ge- Marv. wier grote successen ..Those were kozen door de BBC- Het nummer dat zij op het. songfestival zal brengen zal door de Britse t.v-kijkers worden gekozen. Galerie Pulchri Studio, Lange Voor hout 15 Den Haag, exposeert van 27 september tot en met 16 oktober schil derijen. etsen en tekeningen van Harry op de Laak. Dreigende sluiting Britse kranten LONDEN De Britse dagbladuit gevers hebben gedreigd de nationale bladen te sluiten als represaille tegen de intimidatietaktiek van de werknemers bij verscheidene bladen. Na een ver gadering met het hoofd van het Britse vakverbond hebben de uitgevers er in toegestemd een beslissing uit te stellen inzake ontslag voor alle leden van de nationale grafische vakverbond. Dit ontslag voor het technische perso neel zou een sluiting ten gevolge hebben Engelands 15 nationale bladen waaronder zes zondagsbladen en twee avondbladen in Londen. De moeilijkheden zijn drie weken ge leden begonnen bij de Daily Mirror en de Sunday Mirror, waar het technisch personeel loonsverhoging eist. De tionale uitgevers zeiden dat als gevolg van wilde wisselstakingen over de afge lopen drie weken 9% min. exemplaren niet gedrukt konden worden. Bij The People kwamen zaterdagavond 900.000 exemplaren niet van de pers, toen tech nisch personeel gedurende twee het werk neerlegde Waarnemers zijn van mening dal ln geval van een langdurige sluiting drie VIENTIANE Laoliaanse regerings troepen hebben in de Vlakte der Kruiken in het noorden van Laos een enorme wapenopslagplaats ontdekt. Dit is meegedeeld door goed ingelich te kringen in Vientiane. In de opslag plaats bevonden zich enige tienduizen den tonnen munitie en wapens, genoeg om een hele divisie gedurende drie jaar te voorzien. Deze ontdekking bevestigd de berichten dat de Noordvietnamezen zich uit dit gebied hebben teruggetrokken en de bewaking van de munitie en de wapens aan soldaten van de procom- munistische Pathet Lao hebben over gelaten. in Mozart Verheugend groot was de belangstel ling voor het eerste concert van het seizoen 1969-'70 gisteravond door het Nederlands Kamerorkest onder leiding van David Zinman in de Willem-Alexan- derzaal van het Nederlands Congres gebouw gegeven. Voor een uiterst boeiend programma had de dirigent gezorgd: twee „speel stukken", het ene van Carl Philipp Emmanuel Baoh, het andere van Igor Stravinsky, respectievelijk van 1773 en 1941-'42 daterend: een Sinfonia in Bes groot en de Danses Concertantes. Voor het eerste had Zinman het Kamerorkest nog uitgedund, een heel klein strijkersensemble restte, dat in tieme, verrukkelijke muziek bood met kennelijk sledhts één doel: divertisse ment op hoog niveau. Ook Stravinsky bracht amusement, dodh hieraan kwamen behalve de strij kers een aantal blazers te pas: fluit, hobo, klarinet, fagot, twee hoorns, trompet, trombone en pauken, tezamen een dans suite spelend, zonder dat de maker daar bij aan concrete, traditionele dansvormen gedacht behoefde te hebben; wel is het mogelijk op deze muziek plastische lichaamsbewegingen uit te voeren, waar voor de ohoreograaf Georg Balanchine dan ook vrij spoedig gezorgd heeft. Wat eöhter aan het melodisch element in het werk bepaald geen afbreuk deed: beluistert men aandachtig het Thème Varié, een van de vijf onderdelen, dan wordt men getroffen door een syllabisch gezang; de instrumenten hebben de nei ging met elkaar in gesprek te zijn en zich al zingend met elkaar te verstaan. David Zinman deed deze eigenaardig heden voortreffelijk tot hun recht komen en zo ontstond een interpretatie, die een positieve blijheid bracht, zowel in de zaal als op het podium Wellicht hadden de strijkers voor ietwat meer reliëf kunnen zorgen- Misschien: we weten namelijk niet in hoeverre de accommodatie hun daarbij parten speelde. Wat we mede zeggen naar aanleiding van de première, die na de pauze ging: de Omagigio a Swee linck, door Jurriaan Andriessen gecom poneerd voor het Nederlands Kamer orkest in opdracht van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappe lijk Werk. Twee strijkersgroepen deed hij hier optreden: een solokwintet, dat achter op het podium op een verhoging had plaats genomen en de rest van het ensemble: verbonden, ook auditief verbonden door het klavecimbel. In het programma vertelt Jurriaan Andriessen, hoe bij de vormgeving van deze Omaggio het werk van M. C. Escher, meer in het bijzonder diens houtsnede „Metamorphose" hem heeft beïnvloed, natuurlijk niet in die zin, dat hierdoor wat men noemt „illustratieve" muziek ontstaan is. Huiveringwekkend de volledige rijp heid van beider talent, huiveringwek kend door hun visie op de muziek, die een visie op het leven isLeek hel niet, of ze hierin alles zeiden, wat er te zeggen valt? Wat moet daarna nog komen? Maar laten we niet filosoferen, liever vertellen wat we gehoord hebben: een spel, waarin een volstrekt evenwicht tussen de solist aan de vleugel en de andere solisten in het orkest zich open baarde. Een spel, dat door een somi dreigende dynamiek in de hoekdelen ge dreven, verstilde in de tragische, berus tende mineurtoonsoort van het Andan- Van e verbijsterende schoonheid Cinemanifestatie in Althans trachtte te prevaleren want de zaal gaf niet mee, waardoor het solokwintet onvoldoende kans kreeg zich ruimtelijk te doen gelden. Wat we eigenlijk wel jammer vonden, want belangstelling Hoewel we het oeuvre van Escher kennen en persoonlijk mede om muzi kale redenen ten zeerste bewonderen, zouden we deze associatie niet gemaakt hebben, all bjj zulks niet had meege deeld. Achteraf trof ons wel, toen we naar het aan de hoorder hoge attentie- eisen stellende werk luisterden, hoe het telkens weer opnieuw spelen met de Utrecht en Eindhoven we hi'rm" iD ,eil<'nie' UTRECHT De directeur van de stichting Oinemanifestatie-in-oprichting, de heer H. Bals, heeft gisteren meege deeld dat van 28 januari 1970 in Utrecht en Eindhoven een „Cinemanifestatie" zal worden gehouden die tot doel heeft om het medium film en de bioscope te populariseren en jonge regisseurs en films in Nederland te introduceren. De stichting verwacht 22 nieuwe films in Utrecht en Eindhoven te kunnen projecteren. De premières zul len worden verdeeld over beide plaat - I sen. terwijl de heer Bals heeft aangekon digd in Utrecht een wereldpremière te willen brengen. Regisseurs, hoofdrolacteurs en -actri ces zullen in beide steden aanwezig zijn bij de presentatie van hun films. Aan de I programmering van de cinemanifestatie '70 is evenals vorige, jaren geen bepaald thema verbonden. Er is ruimte gelaten voor korte Nederlandse en Belgische films. In informele sfeer zal het publiek met de filmmakers kunnen discussieren. De cinemanifestatie werd vorig, jaar be zocht door 15.000 betalende bezoekers, het jaar daarvoor door 12.000. Voor de financiering van de manifes tatie tracht het stichtingsbestuur subsi die van gemeenten, provincies en ook het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk te verwerven. De algemene begroting toont 'n totaalbedrag van f. 100.0:0.-, daarnaast zijn er nog de afzonderlijke begrotingen voor Utrecht en Eindhoven. Roemeens Staats Operette Theater presenteert ..Grafin Maritza" In het Sclieveningse Circustheater vraagt op zondag 28 september het Roemeens Staats Operettetheater de aandacht voor een opvoering van Emmerich Kalmans „Grafin Maritza". Ze doet dat, geleid door haar intendant (en medespeler) prof. Ion Dacian, die erop wijst, dat al heel vroeg in de muziekhistorie van zijn vaderland de belangstelling voor dit genre heeft geleefd. Reeds in 1848 werd met veel succes de operette „Baba Hirca" (Moederjle Hirca) van de Roemeense componist Alexander Flechtjenmacher opgevoerd: dat was dus nog vóór het ontstaan van de grote werken van Jacques Offenbach, die algemeen als de vader van de operette wordt beschouwd. Na de eerste wereldoorlog opzet en uitwerking van deze Omaggio hebben ons bepaald geïntrigeerd. Zinman beëindigde de avond met het Concert voor piano en orkest in E groot (KV 271) van Mozart, waarin de Pools- Amerikaanse Misha Dichter solieerde: confrontatie van twee' heel jonge men- Benoeming kard. Willebrands VATIKAANSTAD (AP) Paus Paulus heeft drie kardinalen benoemd tot leden van de commissie voor herziening van het kanonieke recht Het zijn Jan kardi naal Willebrands. voorzitter van het Va- tikaanse secretariaat voor christelijke eenheid. Francois kardinaal Mary van Parijs en John kardinaal Wright van Pittsburgh. V.S. Galerie Krikhaar, Spuistraat 330, Am sterdam, exposeert van 26 september tot 19 oktober space objects van Frans de Boer Lichtveld en Mar ja. r operette in Roemenië enigszins af. Eerst in 1940 kwam een keer ten goede, dank zij het werken en streven van de dichter en schrijver N Vladoianu: opgericht werd toen het Operebtegezelschap Alhambra, dat tien jaar lang opmerkelijk goede voorstellingen bracht. Hierdoor aangemoedigd besloot de regering in 1950 tot oprichting van het Staats Operettetheater te Boekarest. Een keur van artiesten werd geëngageerd, een orkest gevormd, evenals een koor en een ballet, benevens een grote technische en administratieve staf. Momenteel beschikt men over 430 man personeel, in drie tot vier bezettingen werkend. Twee daarvan maken in de komende dagen een tournee door 'Europa, waar België, Nederland en West-Duitsland worden aangedaan. Deze reis duurt van 25 september tot 15 december, het grootste gedeelte daarvan, namelijk twee maanden, speelt men in West-Berlijn. Ter nadere, wellicht met overbodige informatie: „Grafin Maritza" wordt in het Duits gebracht

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7