mening LEIDSE RAAD DACHT EERST AAN MORGEN EN OVERMORGEN EN STEMDE IN MET PARKEERNOTA Parkeergarage Driessenstraat gaat voor Garenmarkt HUW COLLEGE STOND NIET AFWIJZEND TEGENOVER LAGERE „LIFTGRENS" Brons voor A. Onvlee MARKTEN Groenoordhalcommissie krijgt meteen al werk DINSDAG 23 SEPTEMBER 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 De Parkeernota 1969 is door de Leidse raad aan genomen. Dit gebeurde ook met de Informatieve nota betreffende de samenhang van de Parkeer nota en het Wegenplan en Basisplan Sanering en Stadsvernieuwing 1961. De besluitvorming werd vannacht om half een afgerond na urenlange de batten en „verlucht" met een aantal voorstellen (of moties, „hoe heet dat ook weer vroeg burge meester Van der Willigen aan zijn secretaris). Een fikse stoot tot het aannemen van de nota was gegeven door wethouder mevrouw Den Haan- Groen, die met haar vijf kwartier durend betoog veler bewondering afdwong. Mini-bussen van de stadsperiferie naar de city vond zij een aardige vondst, maar daar zijn we de eerste tientallen ja ren nog niet aan toe: „Laten we reëel blijven, lieve mensen," zei ze; „als we zo futuristisch doorgaan ligt straks de hele stad op z'n gat. We moeten eerst zorgen voor vandaag en morgen. Daarna kunnen we aan overmorgen denken." Het verheugde mevrouw Den Haan, die antwoord gaf op drie weken geleden gestelde vragen wit de raad over de Parkeernota, dat aan deze nota zoveel aandacht was besteed; „men draagt de stad een goed hart toe". Ook het comité ..Leefbaar Leiden" kreeg een pluim, maar niet alles moet van de overheid ko men, dacht zij. Zo zullen de Horeca- offers moeten zorgen voor de gezellige terrasjes, om maar eens wat te noemen. De bestaansreden van de binnenstad is een complexe problematiek. Hofjes, mu sea, stadsschoon vragen om betrekke lijk rustig verkeer. Dit moet worden ver wezenlijkt. Het Gerecht, het Pieters kerkplein vragen om een parkeervrije zone; veel vraagt om rust. Maar de be zoekers van de historische binnenstad vragen om parkeerruimte. Voor het interlokaal doorgaand verkeer wees mevrouw Den Haan op de noord- ronte Willem de Zwijgerlaan naar Oegst- geest. het lokale doorgaand verkeer is gediend met de noord-zuidverbinding in het begin en de oost-westverbinding met straks de Trekvlietweg. „Alles gebeurt in een tempo, dat voor een benauwde stad als Leiden niet gek is". De om- vaarroute, in 1966 begonnen in aanleg, is het volgend jaar klaar. Dan kan de laatste brug (Oude Vest) in de noord-zuidverbinding worden ge legd. „Over een jaar of twee zullen we met Leidse ontzetting zien, dat er vele miljoenen in elkaar zijn gepast. In Lei den is het vaak: eerst resultaten zien, dan pas geloven. Dat is wel eens teleur stellend", vond mevrouw Den Haan. Mevr. Den Haan-Groen: reëel blyv Leidens binnenstad op Amsterdam na de grootste city van het land trekt veel dagverkeer aan. Dit brengt leven in de brouwerij. Maar het cen trum heeft geen functie in het nacht leven, in het uitgaansleven. Het particu lier initiatief, aldus de wethouder, ziet daar niet veel in, zo dicht bij grote ste den in de buurt. Dit is een lacune ifi de levendigheid en de leefbaarheid. Tempi Sinds 8 jaar is het beleid van b. en w. gericht op het bevorderen van de cen trumfunctie en het dagverkeer. dat hieruit voortkomt. Het doorgaand lo kaal en interlokaal verkeer daarentegen moet worden geweerd. Bodegraven, 28 september. Haas Aanvoer 52 partijen Goudse kaas. Prij zen: lste kwal. 4.15-4.25; 2de kwal. 4.00-4.14; extra kwal. tot 4.78. Handel ROTTERDAM. 23 sept. - Vee - Aan voer totaal 2939, weekaanvoer 4463, slachtrunderen 150, gebruiksvee 562, vette kalveren 140, graskalveren 372, nuchtere kalveren 1435, varkens 4, big gen 26, paarden 7, veulens 8, schapen, lammeren 198, bokken, geiten 37, slacht runderen 515-530, 430, 480, 365-400, 350- 360; vette kalveren 360-400, 335-355, 320-335; stieren 455-530, worstkoeien 345-360, kalf- en melkkoeien 1100-1575, vare koeien 700-1225, vaarzen 950-1125, pinken 650-900, graskalveren 425-525, nuchtere kalveren 115-150, mestkalve- ren 265-360, schapen 85-120, lammeren 120-140, slachtrunderen: als vorige week levendig, als gisteren; kalf-, melkkoeien gewoon, matig, stabiel; vare koeien: als vorige week, rustig, nauwelijksprijsh. vaarzen, pinken; ruimer, stil, onveran derd; graskalveren: groter, flauw, prijs houdend; vette kalveren: klein, traag, lager; nuchtere kalveren: ruimer, stug, afloop traag, gedrukt, schapen, lamme ren: kleiner, stil, goed prijshoudend. De Parkeernota '69 gaat met het par keren verder dan de nota van ander half jaar geleden aangaf. Het beleid blijft verder gericht op het bevorderen van het openbaar vervoer en het schei den van de „zwakke" en ,^terke" ver keersdeelnemers. In dit verband ver telde de wethouder, dat in samenwer king met de politie een plan in voorbe reiding is om op de Breestraat en de marktroute (Boter-, Vis-, Aal- en Boom- markt) 's zaterdags de personenauto's te weren. Verder dacht zij, dat over het algemeen niet zoveel bezwaren waren tegen uitbreiden van de blauwe zone en de parkeermeters. Kort- en semilangparkeerders krijgen straks voorrang boven de langparkeer- ders. De kortparkeerder maakt het cen trum levendiger, hoewel ze strubbelin gen geven in de verkeersstroom. Op de belangrijke routes zal het parkeren dus ingeperkt moeten worden. Ter vervan ging dient het „stapel"-parkeren en het instellen van een vervangende route. Er is een onderzoek gaande naar een bete re bewegwijzering. Superlange parkeerden Het Pieterskerkhof willen b. en w. niet volzetten met parkeermeters, „hooguit alleen in hoekjes"; ook de mogelijkheid voor een blauwe zone wordt hier beke ken. De komende Leidse zorg voor de ..superlange parkeerders", de autobe- zittende bewoners langs het blauwe zon- negebied, noemde mevrouw Den Haan uniek voor Nederland. „We denken hier aan ontheffingen (niet gratis) en spe ciale regelingen voor deze bewoners. Het zou om ca. 200 auto's gaan. Drin gend nodig zijn maatregelen tegen 's nachts langs de straat geparkeerde bussen en vrachtwagens. Brigade Ingaand op verschillende gestelde vra gen zei de wethouder voorts, dat in Lei den een goede regeling bestaat voor in valide autorijders. Het aantal parkeer- controleurs zal van 4 gebracht moeten worden op 8 voor een doeltreffende en gerichte controle. Namens de burge meester kon mevrouw Den Haan mede delen: „de politie doet wij zij kan. Sinds half juni heeft de speciale witte-moto- renbrigade 650 processen-verbaal opge maakt". Bestemmingsplannen en parkeergarages hebben in de raad weken terug veel stof doen opwaaien. Wat het eerste be treft is inzake de beschermde stadsge zichten contact opgenomen met Monu mentenzorg. Dit wordt voortgezet. Ver der zullen, volgens de wethouder, zowel de zakenlieden als de overheid een ag- gressieve politiek moeten voeren: uit breiding van het assortiment en betere bereikbaarheid moeten het resultaat Bij b. en w. gaat het allereerst om twee parkeergaragesdie aan de Ir Driessen straat en aan de Garenmarkt. „Beide liggen verkeerstechnisch zeer goed" (mevrouw Den Haan toonde dit zeer ontwapenend aan), dit in tegenstelling tot wat de heer Kret had beweerd. De Garenmarkt b.v. ligt op een secundaire weg vlak bij een verkeers-tangent (de huidige verkeerscongestie rond de krui sing Jan van Houtkade-Korev straat). Niet lelijk De parkeergarages zullen moeten vol doen aan hoge esthetische eisen; ze hoe ven echt niet lelijk te zijn, stelde de wethouder de raad gerust. Er moet een werkgroep worden gevormd die met ge gadigden om de tafel gaat zitten om de voorwaarden en de aanvaardbaarheid te overwegen. „We zullen morgen met de voorbereidingen moeten beginnen met grote zorS|BHMMrita Maar wacht u vc „Het is niet gemakkelijk voor de raad sen keus te maken. Maar indien u niet over gaat tot het aanvaarden van het voorstel van b. en to. neemt u op het zelfde moment de volle verantwoorde lijkheid voor de huidige onbevredigende toestand en een verslechtering daar voor het repliceren door de raadsleden bestond veel belangstelling. De heer Amptmeijer (PSP), die het knappe be toog van de wethouder prees (welis waar licht bestraffend voor hen die het niet met haar eens waren) hield staan de, dat de privé-auto niet in de binnen stad kan en mag. De heer Kret (Prot. Chr.) vond, dat btj de Garenmarkt al tijd nog een kruising moet worden over gestoken om bij de parkeergarage te komen. Hij bleef veel zien in een pen del (mini) bus, gelet op het succes van de Leidato-bus. De heer Kret kwam met een voorstel teneinde gelijktijdig met het uitbreiden de blauwe zone de route Breestraat- marktroute geheel te verbieden voor het parkeren en wel op werkdagen van 13- lur en op de zaterdagen van 8-18 (met uitzondering van Stadhuis plein en Boommarktterrein). Het voor stel, mede ondertekend door de heren de Wilde en Pompe, werd op verzoek van de heer Kret door b. en w. in pre-advies genomen. Andere opmerkingen kwamen van de heren Pompe, Hewitt, De Wilde en Van Aken. De laatste vroeg om een duide lijker en scherper optreden van de po litie in verkeerszaken. De burgemees ter kwam hem een eindweegs tegemoet door te ve.'.ellen. dat er maandelijks zo'n 1000 verkeersovertredingen be straft worden. Ook vroeg de heer Van Aken spoedige maatregelen m.b.t. het Kettingbek langs Hoge Rijndijk ZOETERWOUDE B. en w. van Zoe- terwoude zijn voornemens langs de rijks weg Leiden - Alphen a. d. Rijn plaatse lijk genaamd Hoge Rijndijk, nabij de Antoniusstraat, over een lengte van 67 meter een kettinkhek te laten plaatsen. De veiligheid van de voetganger wordt ter plaatse niet voldoende gewaarborgd, omdat de hoofdrijbaan aan de noordzijde op gelijke hoogte ligt met het voetpad. Door het aanbrengen van een kettinghek (kosten 2.000,—) wordt een afdoende afscheiding verkregen. ZOETERWOUDE Morgen wordt in Huize Emmaus een ziekendag gehou den, welke mede wordt georganiseerd door het plaatselijk Zonnebloem-comité. De dag zal worden geleid door deken A. Lamot en begint om 10 uur met een H. Mis. Daarna is er koffie, gezellig samenzijn en diner. De dag wordt afge sloten met een lof in de kapel waarna men nog enige tijd bijeen blijft. Er zullen zowel zieken van het bejaardenhuis als van daarbuiten deelnemen. ZOETERWOUDE Het Kath. Vrou wengilde organiseert a.s. donderdag 25 september de eerste excursie van het nieuwe seizoen. Er zal een bezoek wor den gebracht aan de Lakenhal te Leiden. Dames die wensen deel te nemen worden architect kiezen, verzocht om 14.30 uur aanwezig te zijn manipulaties die tijd bij de ingang van de Lakenhal. fietsenstal- openbaar lingen. In een motie stelde de heer Van Aken de raad voor, in te stemmen met de eerste vijf punten van de Parkeernota, maar niet mede te werken aan de bouw van een parkeergarage op de Garen markt. Hij wilde prioriteit geven aan de garage aan de Driessenstraat en daarna over de andere praten. Deze mo tie werd aangenomen met 17 tegen 14 stemmen. Zijn voorstel, te besluiten tot het vast stellen van een structuurplan voor de gehele bebouwde binnenstad en een der gelijk plan voor stukken van de binnen stad, waarvoor dit nog niet bestaat, werd door b. en w. overgenomen. De motie-Van Aken om vanuit de burgerij een orgaan in het leven te roepen waar in particulieren, instanties en groepen de mogelijkheid wordt gegeven buiten b. en w. om zich gecombineerd over de binnenstadszaken een oordeel te vor men ondervond ook geen bezwaar bij het college, mits alle geledingen in dit orgaan worden betrokken. De heer Lambermont vond het parkeren langs de Breestraat en de marktroute een vrij geordende aangelegenheid en achtte daarom het parkeerverbod al daar niet opportuun. St. NicoLwspendel In tweede instantie deelde mevrouw Den Haan nog mede, dat de winkeliers van de Haarlemmerstraat in de St.- Nicolaasweek busjes willen laten pen delen van de city naar de Groenoord- hal-parkeerplaats v.v. Met gegadigden die een parkeergarage willen bouwen wordt contact gezocht. Na verschillende schorsingen werd uit eindelijk na middernacht de teerling over ging t LEIDERDORP. Sinds gisteren fungeren in Leiderdorp de ouders van school kinderen als „klaar-over"Met name op de steeds drukker wordende Van der Valk Boumanweg is dat geen overzodige luxe. Een van de deelneemsters maakte van het „klaar-overen" ook een uitstapje voor de- baby. Op het trottoir mag ht) toekijken hoe moeder het er afbrengt bij haar debuut. VOORSCHOTEN, 22 sept. Door het college van b. en w. van de gemeente Voorschoten is een ontwerp- bestemmingsplan ontwikkeld voor het centrum en de Voorstraat. Tegen dit plan zijn door de ter plaatse gevestigde winkeliers zodanig veel bezwaren inge bracht, dat de Algemene Winkeliersver eniging Voorschoten, waarin ruim 95 pet. van de ter plaatse gevestigde win keliers zijn georganiseerd, dit plan geheel heeft afgewezen. Naar aanleiding hier van heeft een gesprek plaats gehad tus sen het bestuur van de AWV en het col lege van b. en w., waarbij partijen op dit stuk niets dichter bij elkaar zijn ge komen. Onderdeel van het ontwerp Centrum plan en plan Voorstraat is de aanleg van een zgn. kernringweg. Door de afwijzing van het gehele plan door de AWV werd dus ook bezwaar gemaakt tegen de aanleg van deze weg. Door het college van b. en w. werd, naar aanleiding van het gesprek met het bestuur van de AWV, medegedeeld, dat alle wijzigingen in het ontwerp nog mogelijk zijn. Immers het plan zou ten tweede male in de Middenstandsadvies commissie ter tafel worden gebracht. Bovendien zou bij de ter visielegging ieder de gelegenheid krijgen om zijn be zwaarschriften in te dienen. De leden Raadsvergadering was goed geregisseerd toneelstuk van de Algemene Winkeliersvereniging hebben zich bij deze procedure, die over eenkomstig de wet is. neergelegd. Wie schetst echter de verbazing van het bestuur toen kennis werd genomen van het voorstel van b. en w. om aan de gemeenteraad een voorbereidingskrediet te verzoeken van maar liefst f 42.000, voor het laten besteksklaar maken van een onderdeel van het betreffende ont- Zulks was dan ook aanleiding voor ons bestuur om ons tot de leden van de ge meenteraad te wenden met het verzoek de goedkeuring aan dit voorstel te ont houden. Immers over het betreffende plan moet de burgerij (bij de ter vièie- legging) en de gemeenteraad nog oor- De democratie werd echter wel tot een formaliteit gemaakt toen zonder enige tegenspraak de wethouder van Openbare Werken dit voorstel met de volgende argumenten wist te verkopen: le. De Sporthal gaat straks verkeer aantrekken en dit moet ook van de zijde van de Radahuislaan kunnen aan- en afvloeien. 2e. De Vlietwijk moet beter bereikbaar worden. 3e. Doordat de markt vrijdags de Voor straat bezet, is deze kernringweg gewenst. 4e. De supermarkt van Albert Heyn moeten beter bereikbaar zjjn. 5e. In het vorige bestemmingsplan stond deze weg reeds geprojecteerd. Toen had niemand bezwaren. Om bij het laatste te beginnen: Indien men zich op wetten, welke pooit wer- (Van onze raadsverslaggever) Het moet gezegd: de Leidse raad doet zoveel als hij kan om straks in de nieuwe Merenwijk het de bewoners zo aangenaam mogelijk te maken. Daarop was ook het voorstel van de socialistische mevrouw Kerling- Simons gericht. Zij wil al een lift aangebracht zien in woningwetflats van 3 bouwlagen met een onderbouw. „Als de woningnood eenmaal voorbij is zal men de voorkeur aan lift-service geven. Bovendien wordt de door stroming er sterk door bevorderd; in het algemeen: de leefbaarheid in een stad wordt er beter door," zo bepleitte zij nogmaals haar standpunt bij b. en w. Ter onderstreping kwam zij met twee moties. De eerste wilde de liftgrens brengen op 5.80 meter (gezien de toekomstwaarde van de Merenwijk) en de minister zou deze motie onder de aandacht moeten krijgen. De tweede motie beoogde - bij het uitblijven van de ministeriële toestemming - de meergezinswoningen zó te ontwerpen, dat in de toe komst een lift op gemakkelijke wijze aangebracht kan worden. Tegen de eerste motie hadden b. en w. geen bezwaar en de tweede namen zij in pre-advies. In afwachting van dit pre-advies werd het voorstel van b. en w. om het voorstel-Kerling te verwerpen aangehouden. In grote trekken stonden de raadsleden achter de zienswijze van mevrouw Ker- ling. De heer De Bree (KVP) b.v. vroeg extra aandacht voor gehandicap ten en „moeiiyker ter been"; de medi sche sector behoeft bovendien inspraak by de bouw. Verder voelde hy veel voor een soort buiteninstallatie aan het ge bouw voor ziekenvervoer. De heer Zit man (VVD) stelde realistisch, dat het door de curvepryzen niet mogeiyk zal zyn nog 3 of 4 woonlagen met lift te bouwenmen zou nu al lege lift schachten moeten aanbrengen om later er de lift in aan te brengen. Curveprijs Nadat ook de heren Koopmans (PSP), Hewitt (PvdA) en Pompe (Noodraad) en de dameB Geelkerken-Brusse (Prot. Chr.) en v. d. Blom-Vijlbrief (CPN) het hunne in positieve zin over de lift- kwestie hadden gezegd antwoordde wethouder Plena, dat liftbouw in wo ningen van 3 hoog (met twee trappen) in de woningbouw een onhaalbare zaak is, „gebonden als we zijn aan de cur- veprys". Voorlopig is er dus geen wij ziging te verwachten en blijft de „lift grens" op 8.60 meter gefixeerd (in dien een economische exploitatie moge lijk is, aldus een ministeriële richtiyn). Een andere zaak de de raad gistermid dag aansneed was het Instellen van een commissie van advies en bystand voor de Groenoordhal. Zo aks gebruikeiyk zal deze commissie uit vyf leden bestaan. De heren Pompe en Amptmeyer, de laatste PSP, wilden alle fracties in deze commissie betrekken. De heer Ampt meyer kwam hiertoe met een voorstel om de commissie tot 7 leden uit te breiden. De burgemeester antwoordde negatief, omdat men niet incidenteel wilde af wijken van een regel. Ook de heer Van Aken (PvdA) was van mening, dat de kleinere fracties te vaak van informatie verstoken biyven. De heer Lambermont (KVP), die betreurde, dat er nog geen Groenoordhal-directeur was be noemd, had op het financiële vlak wat de hal betreft wel enige zorg voor de toekomst. De raad moet regelmatig In zicht verschaft worden in de gang van zaken; een commissie is zeker nodig. Het voorstel-Amptmeyer werd tenslot te verworpen met 17 tegen 13 stemmen. De PSP-fractle stemde daarop tegen de instelling van de Groenoordhal-commis- den aangenomen, kan beroepen is alles geoorloofd. De overige punten maken de verkeers situatie in het centrum alleen maar moei lijker. Het betekent in feite, dat in dien de verkeersintensiteit welke de wet houder suggereerde zich werkelijk zou voordoen het punt Kon. Marinelaan/ Schoolstraat/Voorstraat door de gepro jecteerde doorganade weg een derde ver- keerspuzzel zal worden. Knooppunten op de kruispunten Leidseweg/Raadhuis en Wingaardenlaan/Kon. Juliana laan/ Schoolstraat worden hierdoor niet op gelost. De argumenten van de (reeds negen jaar bestaande) weekmarkt en de vestiging van Albert Heyn z(jn niet steekhoudend. Men heeft blijkbaar over het hoofd ge zien, dat door de tracering van deze weg goede, naoorlogs gebouwde woningen zullen moeten worden gesloopt. Dat de kinderen in „Plan het Kan" zich be roofd zullen zien van hun speelweide. Wat ons echter het meest deot ergeren is het feit, dat de gemeenteiyke over heid f 42.000,gaat uitgeven aan een plan, dat by zeer velen de goedkeuring niet kan wegdragen. Dat een en ander reeds in besloten commissievergaderin gen wordt klaargestoomd is in ïynrech- te tegenspraak met de uitlatingen van het college van b. en w. over meer open heid en inspraak. De vergadering van de gemeenteraad wordt dan een door het college van b. en w. goed geregis seerd toneelstuk. De AWV overweegt dan ook in deze de hulp in te roepen van een hoger be stuursorgaan. Algemene Wnkeliersverenlglng Voorschoten. Op verzoek van de heer Van Aken wer den de nodige voorstellen tot overdracht van verschillende bevoegdheden aan B. en W„ teneinde verhuur van de Groen oordhal mogeiyk te maken, en het vast stellen van een instructie voor de direc- teür van de dienst voor de Groenoord- hal aangehouden om eerst in de gister middag benoemde commissie te worden besproken. Eervol ontslag De raad verleende per 1 oktober a.s. eervol ontslag aan de directeur van de Lichtfabrieken, ir. Y. Ykema. De heer Van Aken ging daarmee graag akkoord, maar hy wilde wel weten, waarom de termyn van zes maanden die de heer Ykema nog na het bereiken van de pensioengerechtigde leeftyd (januari '69) in zyn functie heeft vervuld, met twee maanden verlengd moest worden. Het ging hem zuiver om de procedure kwestie en niet om de persoon van de heer Ykema. Overigens wilde zyn frac tie, dat de directeur van de lichtfabre- ken geen adviseur zal worden bij de bouw van de eventuele nieuwe elektri sche centrale. Wethouder Menken gaf te kennen, dat er moeiiykheden waren geweest (vakanties enz.) met de op volging van de heer Ykema. Dezer da gen zullen de kandidaten ter beoorde ling door de resp. commissies worden voorgelegd. Een motie van de PSP om voortaan de uitgifte van gronden uitsluitend via erfpacht te doen geschieden werd door B. en W. met algemene goedkeuring in pre-advies genomen. Ook wethouder Harmsen („de wethouder van de ping ping", aldus zijn collega Menken) stem de voor, hetzy zeer „contre coeur". Eerder had de PSP-fractie zich tegen een aantal grondverkopen verklaarjd. Het vernieuwen van de openbare ver lichting van de Bolsotkade was voor de heer De Wilde (KVP) aanleiding om nog eens te vragen naar de meer ge vraagde „aangepaste lichtpalen" (niet van dat moderne); wethouder Plena kon hierover nog geen uitsluitsel geven. LEIDEN Hedenmorgen werd in de koffiekamer van het stadhuis door bur gemeester G. C. van der Willigen de bronzen ere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, toegekend aan de heer A. Onvlee. De heer Onvlee werd op S0 november 1914 fe Leiden geboren. Op 23 september .1929 trad hy in dienst bij de Rotogravure Maatschappij als leerling-vellendiepdrukker. In 19SS be haalde hij het diploma. In de afdeling Vellendruk heeft de heer Onvlee de ontwikkeling op technisch ge bied in de orderbezetting meegemaakt. Door zyn vakbekwaamheid was het mo gelijk hem op alle machines in de vel lendruk in te schakelen, maar ook bulten de direkte werksfeer heeft het bedrtjf van de kennis en kwaliteiten van de heer Onvlee geprofiteerd. Zo is hy, toen een jaar geleden de vel- lendrukkerij gereorganiseerd werd in geschakeld als bewerker van cylinders door middel van het „Albowsysteem" in de afdeling na-etsery.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 3