Televisie vanavond: f. GOUDEN PIERPRUS VOG CHRISTINE DEUTEKOM Het andere Duitsland Avery Brundage Verbinding met... Stuttgart Laatste „Woobinda en „Dubbelspion DAMESBEURS Onbekende Hemingway- manuscripten gevonden PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT DINSDAG 23 SEPTEMBER 1969 Verzet tegen parlementaire enquête M^AARSCHIJNLIJK valt deze week in de Kamer de beslissing over het voorstel van de heer Aarden c.s. om een parlementaire enquête te organiseren linzake het f usieverschijmseL De P.PR.-pariemenibariërs willen aan de hand van een paar steekproeven een indruk krijgen van het hoe en waarom van eoonomische machtsconcentraties met hun ondoorzichtige en mogelijk ook wel voor het algemeen welziitn riskante gevolgen. De kans dat Kamerlid Aarden zijn parlementaire enquête krijgt, lijkt kleiner dan een half jaar geleden. Wil het beoogde onderzoek geen jaren gaan vergen, dan kan de enquête slechts op een beperkt terrein plaatsvinden. Vele volksvertegenwoordigers twijfelen eraan, dat dan valdoende materiaal los komt voor steekhoudende conclusies. Vooral nu de regering actief is geworden inzake de ondernemingsstructuur en het enquêterecht voor werknemers als controle op de gang van zaken in het bedrijf, kan de vraag rijzen of een beperkte parlementaire nog wel nut heeft. Bovendien heeft de P.P.R wat eigen glazen ingegooid door enkele malen demonstratief te verkondigen, dat de stemming over het voorstel-Aarden een unieke gelegenheid m de Kamer wordt om vast te stellen wie vóór en wie tegen maatschappelijke vernieuwing en politieke duidelijkheid zijn. Zon dreigement doet het meestal niet goed bij politieke partijen, die aan de andere karyt van de streep tussen regering en oppositie staan. In de politiek gaat het immers niet alleen om de knikkers, maar ook om het spel; staat de duidelijkheid van de knikkers niet helemaal vast, dan komt de nadruk des te meer op het spel te liggen. OOK partijen,die vóór de enquête van dis. Aarden c.6. willen stemmen, lijken niet helemaal overtuigd te zijn van de kwaliteit van zijn voorstel- Dr. Vondeling bijvoorbeeld verdedigde de enquête vooral als mogelijkheid voor de volksvertegenwoordiging om nu zelf actief te zijn op een terrein dat de publieke opinie sterk interesseert. We kunnen ons voorstellen, dat parlementariërs, die aanvankelijk met sympathie tegenover bet enquètevoorstel hebben gestaan, door hel opdringen van een standpuntbepaling als de PPR-leiding probeert en door de aamoedigingen van dr. Vondeling die sympathie voelen Want decreteren dat een bepaald standipunt beslissend is voor het al dan niet aanwezig zijn van vooruitstrevende bedoelingen doet niet zo democratisch aan. En voor de kwaliteit van de Tweede Kamer blijft het belangrijker dat de energie in de eerste plaats besteed wordt aan werk, dat zakelijk het meest urgent is en niet aan demonstraties van flinkheid en onafhankelijkheid ten opzichte van de regering. BEGIN van dit jaar- hebben we als onze mening ten beste gegeven, dat het voorst el-Aarden door alle partijen op zijn zakelijke mérites beoordeeld zou moeten worden. We hebben nadien begrepen, dat er ook zakelijke bezwaren tegen het voorstel zijn en dat de P.P R, niet de wijsheid heeft gehad zoveel mogelijk dit project buiten d^ partij-politieke sfeer te houden. Nog zouden we ertoe overhellen op aanvaarding van het voorstel te hopen, als kan worden aangetoond dat het om meer gaat dan iets wat niet schaadt zo het al niet baat Na de voortvarende beloften van het kabinet-De Jong inzake de wetgeving op het gebied van de ondernemingsstructuur en aanverwante zaken, vragen we ons af of de aandacht deskundigen niet beter rechtstreeks op deze nieuwe plannen kan worden gericht van Kamer en niet-parlementaire in plaats \~an op een tijdvergend en complicaties scheppend onderzoek, waarvan nog niet aannemelijk gemaakt is, dat het meer waarde krijgen zal dan die van een steekproef. Drs. Aarden kan ook zonder zijn enquête met rede beweren, dat zijn activiteiten als reactie op de fusie-epidemie mede bijgedragen heeft tot grotere waakzaamheid en meer spoed bij de voorbereidingen om de ondernemingsvorm uit haar oude jasje te halen. De gang van Verolme TTEROLME naar de 3t vandaag zijn gang Kamercommissie voor n. Het overleg in die oommissie is belangrijk, maar het besluit van Verolme te buigen voor de eis om te komen praten is wellicht nog belangrijker. In zekere zón is het een afgang van Verolme om te vragen- Verolme is een man, die zegt goede kaarten in de hand te hebben en daarom kan eisen. Het heeft er lange tijd naar uitgezien, dat Verolme een spel speelde. Zijn image is goed voor een smak publiciteit. En wanneer een man ails Verolme gaat vragen, levert dit nog meer sensatie op. Het lijkt erop dat Verolme óp een makkelijke manier wat extra-geld wilde krijgen. Geld om te investeren en niet om uit gesuggereerde moeilijkheden te geraken. Maar die moeilijkheden zijn er zeer zeker, zo blijkt nu toch wel. Daar zijn geen boeken voor nodig. Een derde van het aandelenkapitaal en twee van de zes commissar issenplaatsen aanbieden is voor Verolme de sprong van een wanhopige- Verolme zal vandaag moeten inbinden. Dan krijgt hij het geld wel. Gaat hij met lege handen heen, dan is hij toch niet de grote zakenman, waarvoor iedereen hem ,Verjaard" Mgr. DEPREGGERS advocate heeft goede hoop dat heropening van het onderzoek naar de schuld van de Mün- chener hulpbisschop aan de massa- executie dn Flletto geen proces tot gevolg hebben zal. Niet omdat mgr. Defregger onschuldig zou zijn- maar omdat hem geen mede plichtigheid aan moord, doch slechts medeplichtigheid aan doodslag ten laste kan worden gelegd- En volgens het geldende Westdultse recht is doodslag in 1944 begaan een ..verjaarde'- misdaad. Als dit ao de conclusie van de openbare aanklager in Miinchen wordt, kan mgr. Defregger maar één ding doen: aftreden. Hij kan geen bisschop blijven op basis van een vrij spaak op basis van verjaring van-een-misdaad - Op 7 oktober a.s. bestaat de Duitse Democratische Republiek oftewel Oost- Duitsland 20 jaar. Vanaf 1949 heeft het oostelijk deel van Duitsland zich ont wikkeld tot een gesloten, communis tische eenheid, van West-Europa af gesloten door het ijzeren gordijn, van West-Berlijn door dc beruchte Berlijn- se muur. Hoe leven die 18 miljoen mensen achter de prikkeldraadversper ringen en wachttorens in dit land. waarmee Nederland geen diplomatieke betrekkingen onderhoudt. Om die vraag te kunnen beantwoorden heb ben Jaap Walvis en Almar Tjepkema in opdracht van de NOS-televlsie deze zomer een reis gemaakt door Oost- Duitsland. Zij bezochten de havenstad Rostock aan de Oostzee, Berlijn, de universiteitsstad Dresden, de bcurs- stad Leipzig, de kunststad Haile, Wit tenberg (bekend door Maarten Luther) en het speelgoeddorp Seiffen. Zij spraken met arbeiders, studenten, professoren, parlementsleden, kunste naars, militairen enz. De samenstellers hebben getracht zoveel mogelijk naar voren te laten komen wat de doorsnee- Oostduitser van zijn eigen land denkt. Het merendeel van de geïnterviewden bleek te geloven in zijn eigen socialis tische boeren- en arbeidersstaat, meen de er zeker van te zijn dat zijn land van fascistische smetten is gezuiverd en daarom nooit de aanstichter van een nieuwe oorlog zal zijn. Zelfs de Ber- lijnse muur, waarachter men volgens de Westerse opvatting gevangen zou zit ten, ziet men als een positieve bijdrage tot de opbouw van de economie in eigen land en een garantie voor de vrede in Europa. De confrontatie met al deze meningen, al dan niet juist in onze ogen. kan wel licht meer begrip opleveren voor de Oostduitsers, die materieel en geestelijk even goed willen leven als wij dat wil len en menen te doen. Uit het filmmateriaal stelden Walvis en Tjepkema een documentaire samen die de NOS-televisie vanavond onder de titel „Het andere Duitsland" (in af wijking van de in de omroepbladen aangekondigde titel ..Het gezicht van Oost-Duitsland") uitzendt. Het camera werk is van Hans van Genderen. Op zondag 5 oktober zal de NOS in het programma „Panoramiek" nogmaals terugkomen op enkele belangrijke politieke vragen in de DDR. Dit ge beurt in de vorm van een interview met minister-president Willi Stoph. (Nederland II 20.2021.10). De AVRO interviewt vanavond Avery Brundage. voorzitter van het Inter nationaal Olympisch Comité en hoog bejaard voorvechter van het amateu- (Nederland I 19.3220.00). Klachten op komst /IINSTER SCHUT te gevreesd wordt, dait de ten die op de begroting -voor 1970 geres veerd zijn. achterblijven bij de verm dedljke uitkomsten voor een even gr kwantum in 1969 en dit (terwijl de bot prijzen in de loop van dit jaar weer i 12 procent gestegen zijn. De bezorgdheid van de raad over overheid dit jaar wat minder ruimte gaac eisen op de open kapitaalmarkt, zal de schaarste aan kapitaal voortduren, omdat We zijn het a zijn dan de woning- de wanneer als gevolg van kapitaalschaarste bij de woningbouw geprobeerd gaat worden het kwantum toch te halen, maar dan ten koste van de kwaliteit. Om dezelfde reden vinden we het evenwel zinloos nu toch te gaan aandringen op een groter kwantum dan 125 000 woningen. klaagt en de Wachten zijn deel redelijk. Maar elke klacht die terug te brengen is op gebrek aan geld. sleept wegenaanleg, ruimtelijke ordening, cultuur of sociale voorn MÈMH klachten: niet Woningraad. D Iedereen is er zelf e betalen krijgt. Het ergste is, dat de volkshudevestings- sector voor een deel zelf onmachtig is om een mogelijke bijdrage te oplossing van het duidelijkheid komt op het punt van de offers die men bereid is voor deze urgente zaak te brengen. In het programma ..Verbinding met. vanavond een ballet van John Cranko dat het Wlirttemóergse Staatstheater opvoerde bij de opening van de Duitse Radio- en Televisietentoonstelling '69 in Stuttgart Op het programma staan: „Divertisse ment" op muziek van Peter Tsjaikovski, „Salade" op muziek van Darius Mil- haud, „Hommage au Bolsjoi" op muziek van Alexander Glazounov en „Jeu de cartes pokerparty in three rounds" op muziek van Igor Stravinsky. Het Symfonie Orkest van de Süddeutscher Rundfunk staat onder leiding van Ashley Lawrence. (Nederland II 22.0022.55). Prix Italia voor Nederlandse radio documentaire HILVERSUM (ANP) Op het 21ste radio- en televisieconcours om de Prix d'Italia, dat de afgelopen 14 dagen in de Italiaanse plaats Mantua is gehou den, is de prijs van de Italiaanse per toegekend aan Bob Uschi, chef docu mentaires en hoorspelen van de N.O.S.- radio voor diens radiodocumentaire „De vogels blijven zingen in Newe Ur". De Italiaanse persprijs is de enige prijs die in de categorie radiodocumentaires kan worden behaald. De onderscheiding is de heer Uschi maandagmiddag na af loop van het concours uitgereikt. De bekroonde documentaire maakt deel uit van een serie van vijf radiodocumen taires over Israël, die dit voorjaar zijn samengesteld en geproduceerd. Voor de laatste maal verzorgt de NOS- televisie het dinsdagavondprogramma op Nederland II. Met ingang van het nieuwe winterschema zal deNO in plaats van op dinsdagavond op zondag avond op Nederland II uitzenden. Met de dinsdagavond van de NOS ver dwijnen ook twee series. Ten eerste de jeugdserie „Woobinda", waarvan van 19.03 tot 19.28 uur de laatste af levering „Gevaar uit de lucht" wordt uitgezonden. Van 21.10 tot 22.00 uur nemen de bekende, onafscheidelijke vrienden Kelly en Scott afscheid in de „Dubbelspion"-aflevering „De man met de blauw-bruine ogen". Het lijkt erop dat zij deze laatste maal op het Neder landse scherm komen met een alledaag se opdracht: het vergezellen (dat ia: bewaken) van een belangrijk regerings persoon op zijn dienstreis naar Mexico. Maar al spoedig blijken onze vrienden een fantastische complot op het spoor te zijn waarbij het leven van de Amerikaanse president op het spel staat. Gastspelers zijn ditmaal Dan Tobin als senator Panlchurst, John Fiedler als Andrew. Armando Gonzales als Jorge en Francisco Cordova als VAR A-abonnee komt op de koffie AMSTERDAM (ANP) De VARA mag geen geschenken in de vorm van een koffiefilter en een pak koffie meer geven aan nieuwe abonnees op de VARA-gids. In het algemeen mag si) geen goederen geven behalve die arti kelen die de VARA uit hoofde van bet bedrijf, het exploiteren van een roepblad, tegen betaling pleegt te strekken. Anders is het een overtreding van de wet beperking cadeaustelsel. Op overtreding van het verbod staat een dwangsom van 16.000, Dit vonnis heeft de president van de Amsterdamse rechtbank vanochtend ge wezen in een door de exploitant van Televizier, de N.V. Nederlandse Roto gravure Mij., aangespannen kort geding tegen de VARA. De Rotogravure Mij. zag in het verstrekken van deze ge schenken aan nieuwe abonnees op de VARA-gids een onrechtmatige concur rentie en achtte ddt in strijd met ge noemde wet. De VARA werd voorts veroordeeld in de kosten van het ge ding, 300, De VARA bracht gisteren haar eerste „vaste zendavond". Dat betekende de première van de rubriek Opmaat, een programma dat niet bü voorbaat aan strikte regels ltykt gebonden te zijn en dat daarom vele kanten uit kan. Dat is alleen maar plezierig omdat het een mogelijkheid tot variatie inhoudt. Zeker voor een „première" vonden we die eerste aflevering geslaagd, al waren er uiteraard wat kleine schoonheids foutjes. Dat geslaagde was voor een deel toe te schrijven aan de presentatie van Letty Kosterman, die na jaren van ontjouw terug was bij de t.v. en wier vakkundigheid er door die jaren niet onder geleden leek te hebben. Zo'n „vaste zendavond" biedt mogelijk heid om bepaalde rubrieken met gro tere regelmaat uit te zenden. Dat gold gisteren eigenlijk alleen Ironside. Coro nation Street en Achter het Nieuws hebben immers een grotere frequentie dan eenmaal per week en zijn dus niet speciaal gebaat met het feit dat zij op maandag een vaste plaats hebben. Onderwijs nu en morgen, een serie van vijf in vijf maanden, kreeg zijn eerste aflevering. Een ongelooflijk chaotische aflevering. Men had de methode toe gepast om een aantal interviews en uitspraken in kleine stukjes te hakken en die stukjes in een andere volgorde weer aan elkaar te lijmen. Methode, die, als ze zorgvuldig wordt uitgevoerd, tot meer duidelijkheid kan leiden. Maar de samenstellers waren kennelijk niet zorgvuldig genoeg geweest. Gevolg: de stukjes pasten niet meer. Ze werden tot kreten zonder zinnig verband, waar bij heel wat open deuren het moesten ontgelden, maar waarbij eigenlijk van geen enkele teneur sprake was. Het eerste vervolg is pas over een maand. Dan zijn we de chaos van gisteren ver geten. maar zullen we ons ongaarne aan het verteren van een nieuwe chaos zetten. Als andere kijkers er ook zo over denken hebben de samenstellers de serie al om zeep geholpen voor ze goed en wel van start is gegaan. Bij de KRO zagen en hoorden we het FIRATO-concert van Bertil Vollers New Sound Inc. Een fijn concert omdat die „sound" inderdaad iets aparts heeft, het orkest goed was en zelfs uitnemend in de begeleiding van de solisten van wie Henny Vonk, intelligent en goed bij stem, de erepalm wegdroeg. Vg. NEDERLAND I nos: 18.50 uur: De Fabeltjeskrant 19.00 uur: Journaal CVK-IKOR-RKK: 19.07 uur: AVRO: 19.32 uur: Avery Brundage 20.00 uur: Journaal (NOS) 20.20 uur: NV Moord, thriller 21.10 uur: Televizier 21.35 uur: Skvmasters big band 2.10 Het monster van Loch Ness. reportage 22.20 uur: Orde van Vrijmetse laren, discussie 22.50 uur: Journaal (NOS) NEDERLAND II NOS: 18.50 uur: De Fabeltjeskrant 19.00 uur: Journaal 19.03 uur: Woobinda 19.28 uur. Scala 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Het andere Duitsland 21.10 uur: Dubbelspion 22.00 uur: Ballet John Cranka 22.55 uur: Journaal Televisie morgen NOT-NOS: 11.10 uur: Schooltelevisie VARA: 17.00 uur: Midweelc, voor .reugd De mei aangegeven programma's zijn kleurenlelevisieprogramma's. RADIO PROGRAMMA DINSDAGAVOND HILVERSUM 1 402 m 18.00 Stereo: Me- tropole-orkestamusementsmuziek. 18.19 Uit zending van de Katholieke Volkspartij. 18.30 Nieuws. KRO: 18.41 Actualiteiten. 91.00 Ste reo: Luc Lutz. 20.00 Stereo: Semi-klasslekc operafragmenten (gr). 21.00 Stereo: Firato- ke kamermuziek (gr). 22.25 Overweging. 22.30 Nieuws. 22.38 Parlementair overzicht. 22.45 Mededelingen. 22.50 De zingende kerk: moderne orgelmulzek (opn). 23.05 Gif sluipt langs sluwe wegen, documentaire. 23.30 Ste reo: Licht platen programma. 23.55 Nieuw6. 24.00-0.200 Stereo: Laat op: gevarieerd mu ziekprogramma l.v.m. Firato. (00.55-01.00 en HILVERSUM II 18.00 Nieuws. 10.11 Radiojournaal. 18.25 Promenade orkest en geet 't maar maar: gevarieerd programma. 21.00 Pianorecital (opn). 21.30 Hierlng: jeugdprogramma. 22.05 Muze zonder make up: cabaretprogramma met jonge artiesten. 22.30 Nieuws. 22.38 Raiojournaal. N.O.S.: 22.55 Stereo: Muziek van deze eeuw (gr). bericht en S.O.S.-berichten nma voor de militairen. (8.30- Cab a re Up og r amjn^a °^SL 35 V oor e eu ers. [nggoUg Op 6.15 Voor oudere luis teraars. 17.00 Nieuws, weerbericht en mede delingen. Aansluitend: Jazzscene. 18.00 Nws. 18.03 Popmuziek. 18.28 Paardesportuitslagen. 18.30 Franse les. 18.32 Grammofoonmuzlek. 18.35 Wegwijs wezen. 18.40 Grammofoon- muziek. 18.45 Sportkroniek. 18.52 Taalwen- ken. 18.55 Grammofoonmuzlek. 19,00 Nieuws, Ligging van de zeeschepen. .dualiteiten. 11.55 Mededelingen. KRO: /an twaalf tot twee: gevarieerd pro- ia. (12.22 Wij van het land; 12.26 Me- reo: Semi-klassieke orkestmuziek, izlek uit uw vakantieland (gr), suws. 16.02 Stereo: Voor de jeugd. ïrheidsvoorlichting: 17.50 Vast en ze n programma van het ministerie van reo: Instrumentaal ensemble: oude t. (gr). 12.00 Stereo: Promenade-orkest list: amusementsmuziek. 12.30 Stereo: en plano: populair 12.54 Voor he Actualiteiten. muziek (gr). 13.45 Gesproken portret Stereo: Operettefragmenten (gr). 15.00 reo: Omroeporkest en solist: klassieke ziek. 15.30 Stereo: Pianorecital: mod muziek (opn). 16.00 Nieuws. 16.02 Muzle) brieven, muzikale lezing. 17.00 Stereo: derkoor met planobegeleiding. 17.20 Wav- jeugdprogramma. 17.55 Mededelingen. HILVERSUM III 240 m en FM-kanale NCRV: 9.00 Nieuws. 9.02 Zing. zing, zing: WOENSDAG (ADVERTENTIE) Radio moet kiezen Hoewel levend in de schaduw van de televisie weet .het communicatie medium radio dat ook op zijn terrein naar meer zendtijd wordt gestreefd. Op gezette tijden pleiten kopstukken uit Hilversum voor de mogelijkheid van een avondprogramma via Hilversum m: even eens op gezette tijden wordt er een lans gebroken voor radiouitzendingen via een der Hilversumse zenders na middernacht of in de vroege ochtenduren. Vooral de NCRV -directeur propageert de gedachte dat Hilversum ten gerieve van luisteraars feitelijk dag en nacht in de ether moet zijn. Hoewel uitbreiding van radiozendtijd een koopje zal worden, wanneer men ze vergelijkt met meer uren televisie. Is deze uit breiding toch een financieel vraag stuk. Minister Klosnpé heeft in haar nieuwe begroting de financiële mogelijk heden duidelijk als medebeslissende factor naar voren geschoven. De bewindsvrouwe laa/t zelfs doorschemeren dat. wanneer er financiële ruimte gevonden wordt, een keuze gedaan moet worden uit één van drie mogelijkheden: uitzendingen na mid dernacht, vervroeging van aanvangstijden ln de morgen of het in de ether blijven van Hilversum III na 18 uur. Natuurlijk moeten ook in Hilversum de dubbeltjes goed geteld worden vóór men ze uitgeeftmaar het lijkt, ons vrij zin loos ander dan experimenteel de programma's van de Hilversumse zenders met een paar uur te gaan verlengen. Onze indruk is dat in de eerste plaats nagegaan moet worden in hoeverre radio en tele visie als eikaars complementen tot een betere coördinatie kunnen komen van contrastwerking tussen de verschillende radiozenders onderling. Wanneer dit niet te veel complicaties schept, moeten ook de regionale en in structieve programma's in het beraad worden betrokken. Mocht dan blijken dat financieel niet alle uatbreidingswens-en kunnen worden Ingelost, dan moet er o-i gekozen worden voor het permanent, in de ether blijven van één der radiozenders of voor Hilversum III van 8 tot 24 uur. Niet voor een uurttfe hier en een uurtje 593ste Staatsloterij 23 september 1969 10.zijn gevallen op nummers eindigende op: 50,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 50,zijn gevallen op nummers eindigende op: 100,zijn gevallen op nummers eindigende op 100,zijn gevallen op nummers eindigende op. 200,zijn gevallen op nummers eindigende op: 400,zijn gevallen op nummers eindigende op: f f f f f f f 1.000,zijn gevallen op nummers eindigende op: Een prijs vi f 2.000,is gevanen op f 2.000,is gevallen op het nummer f 7 000 ik npvellon nn is gevallen op het nummer het nummer t.vuw,— is gevanen up net iiuiiiinei f 2.000,is gevallen op het nummer f 2.000,— is gevallen op het nummer: f 2.000,is gevallen op het nummer: De prijs van f 5.000,is gevallen op het nummer: f 25.000,is gevallen op het nummer: De extra prijs van f 50.000,is gevallen in de serie A op het nummer: Let wel: op dit nummer zijn twee prijzen gevallen. 9979 004363 050572 034576 026878 039279 080876 080876 De Gouden Pierprp* van de Exploitatiemaatschappij Schevenimgen was tot nu toe bestemd voor bekroonde fotograf envan World Press Photo. Gisteravond heeft de heer R. Zwolsman die bestemming veranderd en meegedeeld dat hg deze prijs in het vervolg aan elke kunstenaar wil geven, die m de badplaats bijzondere prestaties levert. Daarom reikte hij de prijs uit aan de 'coloratuursopraan Cristmc Deutekom, die even te voren 'in het vrijwel geheel bezette Circustheater triomfen had gevierd met aria's uit Donizetti's Lucia di Lammermoor en Bellini's I Puritani. De heer Zwolsman vertelde, dat hij mevrouw Deutekom graag een hogere pier had willen schenken, maar aangezien er in Den Haag nöet hoger mag worden gebouwd dan zeventig meter, moest de prijs navenant wel lager uitvallen Hij gaf de zangeres de prijs overigens voor haar gouden stem; voor haar gouden hart voegde hij er een boeket bloemen aan toe. Onnodig te zeggen, dat deze huldiging door de toch al geestdriftig gestemde aanwezigen met overweldigende bijval werd onderstreept. Erkend moet worden, dat mevrouw Deutekom in slechts enkele jaren een alleszins opmerkelijke oarrière heeft gemaakt. Bij de vroegere Nederlandse Opera kreeg zij niet zo heel veel kansen, wat ook wel begrijpelijk was. want al beschikte zij over grote, sterke stemmiddelen met veel draagkracht, en al had rij een behoorlijke techniek, rij zong nogal eens tegen de toon aan en was in haar voordracht eenzijdig op het vocaal-virtuoze ingesteld. Ook nu aal zij aan het mjanceringsvermogen van de toon, aan stijlkennis en het innerlijk beleven van tekst muziek nog haar volle aandacht moeten geven. De roem kwam voor mevrouw Deutekom toen internationale operatheaters in haar de altijd nijpend probleem. Dat probleem is en blijft de heel korte, maar heel penibele rol van de Koningin van de Nacht in Mozarts Zauberflöte. Het effect van deze opera kan voor een deel bedorven worden als deze hooggestemde partij mislukt, maar bij Oristine Deutekom bleken de koloraturen glashelder en bedrijfszeker Daarna kreeg zij kansen in grotere rollen, en die kansen gaat zij nu uitbuiten door zich in het buitenland te vestigen Men moet hopen, dat zij haar vocal iteit dan tevens gaat verfijnen en haar voordracht gaat verdiepen. Bij Mozart komt zij vooralsnog niet veel verder dan de noten en soms nog niet eens de exacte noten. Maar Mozart vraagt veel meer dan de noten. Mozart vraagt muzikaal stijlbesef en nuanceringsvermogen in toon. tempo en dynamiek. Uiteraard liggen de Italiaanse romantici en de muziek van de Weense wals- en operettekoningen mevrouw Deutekom met haar open en ongecompliceerde spontaneïteit van nature beter, maar onder goede leiding moet zij tot meer in staat zijn dan gisteravond bleek, vooral in artistiek-expressief opzicht. Natuurlijk is een concert met allerlei veel te korte, soms zelfs onverantwoord abrupte fragmenten geen mogelijkheid om 'n opera - en operettezangeres in haar volle ontplooiing te beluisteren. Daarom moet men hopen, dal de Nederlandse Operastichting haar in het winterseizoen 19701971 eventueel de kans geeft in een complete Lucia di Lammermoor te laten zien en horen wat zij werkelijk waard is, niet alleen vocaal-technisch, maar ook muziek-dramatisch. Want daar is het haar toch om begonnen, en Een ferme kus van Reindert Zwolsman was de eerste felicitatie, die Cristine Deute kom kreeg na het in ontvangst nemen van de Gouden Pier- prijs. haar bewonderaars van nu Gisteravond werd Deutekom begeleid door het Frysk Orkest, dat zich met toewijding van rijn taak kweet, maar toch wel wat schriel en kaal klonk. De Belgische dirigent Charter Vanderzand leek ouverture van Mozarts Figaro meer te beloven dan hij later in de Urendans van Ponchelli en Ln ouvertures Johann Strauss en Offenbach vermocht te geven, maar I sloeg zich er vaardig door toonde zich een volgzaam accompagriateur. Dirigent orkest deelden royaal in bijval, die de zangeres ten deel viel. (ADVERTENTIE) en vanavond naar de DEN HAAG Het beroemdste en oudste Duitse cabaret. Das Kom(m)öd- ehen, geeft op vrijdag 26 en zaterdag 27 september met als thema „Es geht om den KopF een tweetal voorstellin gen In de toneelzaal van het Nederlands Congresgebouw. Het uit DQsseldorf af komstige geselschap draagt e en voor namelijk politiek/literair karakter. PENNSYVANIA (AP) B(j een grondig onderzoek van de niet gepubliceerde manuscripten van Ernest Hemingway het eerste sinds de dood van de Nobel prijswinnaar zijn een onbekende roman en verscheidene novellen gevonden. In totaal hebben de 22,5 kg manuscripten, die eigendom zijn van de weduwe van de schrijver, Mary Welsh Hemingway, vier romans, 19 novelles, 11 andere geschrif ten en talrijke gedichten, aantekeningen en brieven opgeleverd. Er is nog geen beslissing genomen of een deel van de manuscripten gepubliceerd zal worden. De onbekende roman „Jimmy Breen" werd in 1927 geschreven, één jaar na de eerste roman van Hemingway „The sun also rises". Het handelt over een jongen, die met zijn revolutionaire vader van Chicago naar Parijs reist. Een andere vondst was een onvoltooid manuscript van 850 pagina's over Afrika, dat tussen 1954 en 1955 werd geschreven. In een beperkte oplage zal de volgende maand oen inventaris van de Hemingwaymanuscripten verschijnen.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2