Dit wordt het najaar van de ontmoeting tussen Elvi en Wol. Peerke V. ruimde alle getuigen op Vervoersbonden gaan samenwerken Ontwikkelingshulp los van emotie en liefdadigheid Oud president Lopez Mateos van Mexico overleden Een Belgische Hans van Z. Tien doden m vier maanden Gezamenlijk beleid van 5 bonden Vlieger gedood bij ongeluk met Starfighter Haarlemse rechter voor rechtbank Een vrouw kan zichzelf zi)n bii PAGINA 10 DE LEIDSE COURANT DINSDAG 23 SEPTEMBER 196? Van éin onzer verslaggevers) TURNHOUT Vandaag beeft het Antwerpse hof van assisen zich voor het eerst over de stapels hoge dossiers gebogen, die betrekking hebben op een van de groot ste Belgische misdadigers: Peerke V. (40) uit het Kempische Averbode. Peerke groot van misdadig kaliber, maar klein van stuk: 1.58 m. wordt verdacht van zes moorden. Vier zQn hem ten laste gelegd. Hjj zou tevens de hand hebben gehad in vier pogingen tot moord. Peerke V. vaak vergeleken met Hans van Z. had juist zeven jaar in de gevangenis gezeten wegens gewapende roofovervallen. In de vier maanden dat hij eind 1967, begin 1968 op vrije voeten is geweest, ging de Belgische Kempen gebukt onder een zware terreurgolf; opgeroepen door Peerke en zijn compagnon-in-het-kwaad. Jef van R. (41) uit Turnhout. MEXICO STAD (AP) Oud-presi dent Adolfo Lopez Mateos van Mexico, een van de populairste politici van het land. is gisteren na een langdurig ziek bed op 59-jarige leeftijd overleden. Lopea Mateos was van 1958 tot 1964 staatshoofd. Krachtens de grondwet werd het hem niet toegestaan een twee de ambtstermijn van zes jaar aan te gaan. In 1967 werd hij getroffen door een hartaanval, tengevolge waarvan hij lange tijd in coma lag en hij bijna ge heel verlamd werd. In mei van dit jaar was hij weer zover hersteld dat hij enige ledematen kon bewegen en vanuit een rolstoel sportevenmenten op de televisie kon Lopez Mateos, die vroeger zelf ama teur-bokser en voetballer is geweest, was een van de populairste presidenten uit de geschiedenis van Mexico. Hij was 48 jaar toen hij als kandidaat van de socialistische partij tot het hoogste ambt werd gekozen. Als zijn grootste verdien ste geldt volgens vele Mexicanen dat hij het internationaal prestige van het land heeft opgevijzeld. Vele staatshoofden en ministers brachten hem in Mexico een bezoek en hij had verschillende malen ontmoetingen met de Amerikaanse pre sidenten uit die periode. In 1963 was hij een van de kandidaten voor de Nobelprijs voor de vrede, die aan het Internationale Rode Kruis werd toegekend. In 1963 bracht hij ook een be zoek aan Nederland. Volgens Peerke was Jef met het idee gekomen eikaars tips uit te werpen. Als Peerke in de omgeving van Turnhout zou opereren, zou Jef ervoor zorgen een ali bi te hebben. Als Jef omgekeerd in de andere provincie en het andere justitie- arrondissement in de omgeving van Averbode ging optreden, zou Peerke ge waarschuwd zijn. Jef van R. zal zich niet meer hoeven te verantwoorden. Op 20 juni 1968 hing hij zich op in de ge vangenis te Turnhout. In dezelfde ge vangenis probeerde Peerke zich ook meerdere malen van het leven te bero ven. Bewaarders en medegevangenen hebben hem er steeds op tijd van weten te weerhouden. Peerke was tijdens zijn rooftochten afschrikwekkend meedogenloos. Zeven jaar eerder was hij verraden door een slachtoffer dat hij het leven had gela ten. In de gevangenis nam hij het be sluit dat zijn werk bij terugkeer in de maatschappij niet meer door getuigen zou worden onderbroken. Peerke zou iedereen die zijn nachtelijke roverspad onverhoeds zou kruisen, zonder meer neerschieten. Bij hem telde een mensen leven meer of minder niet. Daarentegen wel het leven van een dier. De Turnhout- se onderzoekrechter (officier van justitie) A. Boeckx, zei van de vrijgezel: „Hij kon gaan zitten huilen bij een gewond vogeltje. Hij was helemaal begaan met het lot van bosdieren". Het eerste slachtoffer van Peerke en Jef was de Belgische Nederlander Cor- nelis Bosman, een 47-jarige vertegen woordiger uit Antwerpen, die het twee tal naoij luik een lift gaf. Hij moest dit gastvrije gebaar met de dood beko men. Op 25 november 1967 werd dia mantslijper Louis de Groof uit Herent- (Van i r parlementaire redactie) DEN HAAG De vijf vakorganisa ties in de vervoerssector, aangesloten bij N.V.V„ N.K.V. en C.N.V., zullen in tensiever gaan samenwerken. Daartoe hebben zij opgericht het „samenwer kingsorgaan vervoersvakbeweging Ne derland". De samenwerking richt zich in de eerste plaats op het bereiken van een gezamenlijk beleid tegenover de meer algemene problemen van de ver voerssector, waarbij de werknemers gro te belangen hebben. Zowel ten opzichte van nationale als internationale vraag stukken willen de vijf bonden tot gelijk- Filmproducent Rudy Meyer overleden AMSTERDAM (ANP) Gistermorgen is in allo stilte op Westerveld het stoffe lijk overschot gecremeerd van de film producent Rudy Meyer, die 16 september in Eusohklrchen (Did.), waar hij op va kantie was, op 67-jarige leeftijd is over- De heer Meyer werd 27 september 1901 in Suhl (Thuringen) geboren. Voor de oorlog werkte hij o.m. bij de UFA. In j 1933 kwam hij naar Nederland waar hij zich in Amsterdam vestigde. Hij werkte aan vele filmprodukties van Nederlandse speelfilms, waarvan de bekendste „De kribbebij-ter", ..Pygmalion", „Vadertje Langbeen", „Morgen gaat het beter". „I> spooktrein" en „Ergens in Neder land". In 1944 werd hij gearresteerd wegens het illegaal verspreiden van distributie bonnen aan onderduikers. Hij werd naar Auschwitz getransporteerd en in 1945 al daar door de Russen bevrijd. In juli 1945 koerde hij in Amsterdam terug waar hij I weer met de produkties van Nederlandse speelfilms begon. Hij produceerde o.a. „.Sterren stralen overal", „Fnafare", „De overval" en „Mensen van morgen" Rudy Meyer, die in 1947 tot Nederlander v.erd genaturaliseerd, werd door zijn 1 verdiensten voor de Nederlandse film be noemd tot ridder in de orde van Oranje Ia het Stedelijk Museum te Amsterdam wordt van 26 september tot en met 26 oktober een tentoonstelling gehouden nder de titel Overzicht Nederlands visuele communicatie '68, zoals ver zameld in da Art Direotors Annual De vijf samenwerkende bonden zullen hun autonomie handhaven. Een geza menlijk beleid wordt echter zo belang rijk geacht, dat zij bereid zijn ten gunste van het gezamenlijk standpunt een deel van de eigen opvatting op te geven. Eigen initiatieven, die een gemeenschap pelijk werkterrein zouden kunnen wor den, zullen eerst in het samenwerkings orgaan worden besproken. Partners in het gesprek, die zich dan beroepen op een principieel uitgangspunt, zullen dit goed moeten argumenteren om op grond daarvan een afwijkend standpunt to mo gen handhaven en vervolgens moeten zij hartelijk meewerken aan het vinden van een alternatief, dat als gezamenlijk stand punt kan dienen. Het S.V.V.N. bestaat uit tien leden. De twee leden, die elke bond aanwijst, be schikken over zo'n ruim mandaat, dat in het samenwerkingsorgaan een open discussie mogelijk is en besluiten geno men kunnen worden. Behalve het bevor deren van een gezamenlijk beleid zal het S.V.V.N. zoeken naar verdere vormen van samenwerking tussen de vijf ver voersbonden en activiteiten, die beter en doelmatiger samen kunnen worden ge- De samenbundeling behoeft zich niet te beperken tot de vijf initiatiefnemende organisaties, zo is verklaard, ook an deren kunnen toetreden. De bonden, die het S.V.V.N. hebben opgericht, zijn de Nederlandse bond van vervoerperso neel, de protestants-christelijke bond van vervoerpersoneel, de federatie van werknemersorganisatie in de zeevaart en de christelijke bedrijfsgroepencentrale. hout in zijn woning doodgeschoten. In Beersel is op 7 december 1967 een al leenwonende man neergeschoten. Hij bleef in leven. De alleenstaande Frans Cuypers (61) uit Heist-op-den-Berg ver loor in de nacht van 7 op 8 januari 1968 hét leven. Hij Is met een kapmes de schedel ingeslagen. Een week later (15- 1-1968) werd pompstationhouder Emiel Andries (36) uit Herenthals beschoten. Hij overleefde de overval. Zijn beide be dienden Alfons Daems en Alfons Gij- bels zijn op hetzelfde station op 12 maart 1968 beschoten. Zij zweefden we ken op de rand van de dood. Inmiddels heeft zich echter het ernstige geval in de lugubere reeks afgespeeld. In de vroe ge morgen van de tweede februari 1968 ontdekte de Turnhoutse politie dat drie leden van een familie op een afgelegen boerderij zijn vermoord, waarna hun hof stede in brand is gestoken. Jan (53) en zijn vrouw Juliana (51) Mijnendonkx- Loots en Henri Loots (61) zijn. voordat ze hun moordenaar een woord kunnen toeroepen, van achteren doodgeschoten. Alle tien slachtoffers (op een na) zijn met 6 mm kogels uit een longvifle kara bijn neergeschoten. (Van een onzer verslaggevers) DUISBURG De 38-jarige gehuwde adjudant-onderofficier H. H. Musch uit Uden is gisteren verongelukt toen zijn Starfighter in een bos bij Duisburg neer stortte. De vlieger was met zijn toestel opgestegen vanaf de luchtmachtbasis Volkel. Het vliegtuig is omstreeks half twaalf gistermiddag verongelukt. Toen het toes tel in de buurt van Duisburg een bocht van negentig graden maakte om terug te keren gebeurde het ongeluk. Het toestel stortte door onopgehelderde oorzaak neer. De vliegtuigwrakken lagen verspreid over een kilometer lengte. Het is de achtste Nederlandse Star fighter, die is neergestort. Duitsland heeft bijna honderd Starfighters door ongelukken verloren. Op 28 oktober a.s. DEN HAAG (ANP) In overleg tus sen de president van de Haagse recht bank en de officier van justitie hoofd arrondissementsparket is voorlopig 28 oktober vastgesteld als datum, waarop voor de rechtbank de zaak zal worden behandeld tecen de Haarlemse rechter mr. H. G. R De Haarlemse rechter wordt ervan verdacht in februari van het vorige jaar in Haarlem onder invloed met zijn auto een ongeluk te hebben veroorzaakt. Daarbij werd de 17-jarige H.nk Lam mens uit Haarlem aangereden en dode lijk gewond. Verdachte had aanvanke lijk bezwaar gemaakt tegen de dagvaar ding. Zowel de rechtbank als in beroep het gerechtshof verwierp deze bezwaren. Robert Stolz is te Brussel onderscheiden met het commandeurschap van de Bel gische kroonorde. Josephine Baker heeft haar tehuie. Met de steun i>an het prinselijk paar van Monaco en het Rode Kruis heeft zij onderdak gekregen voor haar twaalf kinderen Op de foto: Josephine met haar geadopteerde kinderen op een van de balkons van de villa „Maryvonne" in de buurt •an Morvte Carlo TTC« Elvi gaat dit najaar vieren in zuiver scheerwol. En dat wordt een onvergetelijke gebeurtenis. Want welke stof is beter in staat om de elegante en gedistingeerde Elvi Couture blijvend gestalte te gevendan zuiver scheerwol? Het afgebeelde voorbeeld uit onze uitgebreide collectie hebben we voor u in grijs, groen en rose en in de maten 40 t/m 46. Prijs: 115,- Voortvluchtige vrouw gezien in Oldenzaal OLDENZAAL De 31-jarige A. G. A. G.-B. uit Hasselo die ervan wordt ver dacht haar kind te hebben gewurgd, en sinds donderdag voortvluchtig is, is za terdagavond gezien in Oldenzaal. Ze zou een cafetaria hebben bezocht en daar enkele inkopen hebben gedaan. De betrokken cafetariahouder die op dat moment alleen in de zaak stond heeft anderhand de politie ingelicht. Hoewel direct daarop de omgeving is afgezocht, is de vrouw nog steeds niet gevonden. Voor het speurwerk is een surveillantenschema opgesteld. Speciaal wordt gelet op leegstaande en in aan bouw zijnde woningen. Het vermoeden beslaat dat de vrouw de nachten in Ol denzaal doorbrengt. Het gaat vooral om wat rijke landen doen Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Drs. B. Udink, minister voor Ontwikkelingshulp, stelt het met voorzichtige tevredenheid vast: „De ontwikkelingsproblematiek is in Neder land nu losgeweekt uit de sfeer van de emotie en van liefdadigheid. Voorop staat in de toekomst de strukturele po litiek van samenwerking met de ont wikkelingslanden". Het bewijs ervoor is voor het eerst te vinden in de begroting van Buiten landse Zaken, speciaal in de toelich ting gezamelijk geschreven. Met ande woorden: ..We hebben nu het punt bereikt, dat de ontwikkelingshulp 'n oor deel geworden is van het buitenlandse beleid" aldus drs. Udink. „We zijn nog wel niet zover, dat iedereen de ontwik kelingsgelden op de rijksbegroting als de gewoonste zaak van de wereld be schouwt. Zoals bijvoorbeeld de posten voor onderwijs en voor sociale voor zieningen vanzelfsprekend zijn. Zover is het met de ontwikkelingshulp nog niet. Maar we zijn in ieder geval op de goe- Hel blijft nog steeds een politiek fel omstreden vraag, of Nederland finan cieel wel voldoende doet voor de ont wikkelingslanden. Moet de bijdrage een of twee procent van het Nationale in komen zijn? Hoe regelt men de parti culiere investeringen, die om welke re den in de ontwikkelingslanden verloren dreigen te gaan? Minister Udink: „Nederland moet finan cieel zijn rol in de wereld niet over schatten. Ook al zouden we het dubbe le beschikbaar stellen van wat we nu Ie bijdrage in het lolale wcreluLcrM weinig. Onze bijdrage kan het probleem niet oplossen. Het hangt vooral af van de grote landen als de Ver. Stalen, Rus land. 't Verenigd Koninkrijk, Japan en wat de ryke wereld financieel doet voor de ontwikkelingslanden. Dit maakt 't er voor de kleine landen niet eenvoudi- Anders ligt het met de politieke in vloed. De minister van ontwikkelings hulp is er namelijk van overtuigd, dat Nederlands politiek meer invloed heeft dan wijzelf dikwijls denken. „Er wordt in de internationale wereld van de ont wikkelingsamenwerking wel degelijk naar ons geluisterd. Daarom zijn we inter nationaal verplicht medestanders te zoe ken om gezamelijk te proberen de blok vorming ongedaan te maken. De rij ke landen meten hun bijdragen af aan het land, dat 't minste geeft. De ontwikke lingslanden scharen zich achter 't land, dat het meeste eist. Tussen deze blokken een brug te slaan van begrip en verstand houding is vooral de taak van de klei ne landen, ook van Nederland". TIENJARENPLAN In 1970 begint dc tweede tienjaren- je.iode in de ontwikkelingssamenwerking. Een periode, waarin een internationale ontwikkelingsstrategie ontwikkeld moeten den. „In deze tien jaar is een kapitaal stroom van maar lieft 200 miljard dol lars nodig om de ontwikkelingslanden te kunnen helpen. Iets meer dan de helft moet uit de begrotingen van de rij ke landen komen. De rest bestaat uit de particuliere kapitaalstroom. Zoiets maakt zonder meer 'n internationale sa menwerking volgens 'n geheel nieuw plan 'noodzakelijk". In de komende tien jaren moeten de rijke landen met elkaar per jaar dus minimaal 20 miljard dollars, ofwel 70 miljard gulden, opbrengen, alleen al om de tekorten in de ontwikkelingslanden on gedaan te kunnen maken. Het is bij na duizelingwekkend probleem, vooral wanneer men ook nog bedenkt.'dat in i robleem opkomt: dat van de onderontwikkel landen, de minder ontwikkelden hogere of hoogst-ontwikkelde landen. Misschien wordt het wel noodzakeli om nu reeds in de rijke landen te g> denken aan een gezamenlijke inkomsti belasting met progressie, zoals Fran rijk destijds in een ontwlkkelingspl voorgesteld heeft", aldus minister Udii Voor dit ogenblik acht hij het belai rijk. dat Nederland met een aa: andere landen „de scherpe kanten de internationale groepsvorming probe te slijpen. Verschillende landen kunn daarin veel doen: gelijkgezinde land Canada, Zweden, Joego-Slavië, Nedi land en anderen, waarmee ons land r matig contacten heeft". Intussen staat op de begrolin 1970 voor ontwikkelings hulp eei van 767 miljoen gulden. „Dat Is ver,' leken met 1969 een stijging van I na 20 procent, zelfs iets meer nationale raad van advies voor ontwi kelingssamenwerking voorgesteld hef Hoger ook dan voorheen geraamd v Volgens de nieuwe ramingen beloopt 1 nationaal inkomen in 1971 namelijk n dan 90 miljard en niet 83 miljard i als oorspronkelijk berekend was. Als volg daarvan wordt het bedrag procent in 1971 ook hoger: m 900 miljoen inplaats van 830 miljoe aldus drs. Udink. Uitgever Bakkei overleden DEN HAAG De uitgever Bert I ker, directeur van de Haagse uitgev: Bakker/Daamen is gisteren op 57-jar leeftijd in Ilpendam overleden. De 1912 geboren Bert Bakker trad voor oorlog toe tot de uitgeverij Daamen. de oorlog boekte hij grote successen r de bekende Ooievaarspocketreeks. Daa verschenen behalve de verhalenbunc uit de praktijk van politiecommiss; Voordewind ook talrijke deeltjes dichters en schrijvers als Bloem. A. I land Holst, Nijhoff en Achterberg. Bert Bakker, die in de jaren dc' zelf de roman Drijfzand schreef en en:-: dichtbundels publiceerde, was sarr met de dichter Martinus Nijhoff in H oprichter van het letterkundig tijdsch: Maatstaf. Het eerste nummer verach* na Nijhoffs dood. Met ingang van mei in dit jaar d< Bert Bakker wegens zijn slechte heidstoestand Maatstaf over aan beiderspers in Amsterdam.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 10