Islamitisch topgesprek: weinig kans van slagen Religieuze leven verkeert in crisis Duitsland wacht op een gelijkspel tussen CDU-SPD PEKELER JEUGD GOOIDE EIEREN Bernadette Devlin gedagvaard Drie meisjes gewond in zweefmolen Onprettige verrassing mogelijk ONENIGHEID IN CNV OVER AKKOORD ONDERNEMINGEN VNDAG 22 SEPTEMBER 1969 (Van onze correspondent RABAT. De islamitische top- ïferentie, die vanavond in Rabat opend wordt, heeft, naar alge- en aangenomen wordt, maar inig kans van slagen: Syrië wil t komen en Irak ook niet. Het e.| van de conferentie is een ;ehele islamitische veroordeling O de brand in de El-Aksamoskee Jeruzalem en de schuld van de &nd op Israël te werpen. Voor overige verschillen de deel- inende landen van mening over vraag of verdere acties ge- men moeten worden Men ge- »ft dat de conferentie meer problemen opwerpt dan oplost. De voorbereiding is gebrekkig geweest- Er zijn al boze woorden gevallen dat India niet is uitgenodigd hoewel dit land zestig miljoen islamieten telt. Egypte poneert dat eerst de onderlinge geschillen maar eens opgelost moeten worden om dan alle krachten tegen Israël te ge bruiken. Egypte (Nasser woont wegens ziekte de conferentie niet bij) en Saoedie- Arabië wensen voorts een veroordeling van de Israëlische bezetting van Ara bisch gebied, maar lang niet alle Afri kaanse islamitische landen zullen dit voorbeeld willen volgen. De hoop op een „heilige oorlog" is al lang vervlogen. Het enige dat kans van slagen heeft is koning Fedsals voorstel, een permanente islamitische organisatie op te richten. Inmiddels is de toestand in Egypte niet veel duidelijker geworden. Geruch ten dat secretaris-generaal van de Ara bische Socialistische Unie, Satory, de bons heeft gekregen, omdat hij allerlei Rus sische geschenken het land zou hebben binnen gesmokkeld, worden met klem tegengesproken. Al Ah ram meldt dat Sabry weliswaar ontslag heeft ingediend, maar toch deel blijft uitmaken van het uitvoerend comité van de Unie. De re cente mutaties in de legerleiding noemt Al Ahram „normaal in tijden van oor log". Ook de ziekte van Nasser is niet hele maal duidelijk. Feit is dat de Russische onderminister van Gezondheid, dr. Ivgeni Tsjazov, twee dagen in Cairo is geweest om Nasser te behandelen voor de acute influenza waaraan hij nu al enige tijd zou lijden. In sommige westerse kringen is de gedachte geopperd dat Nassers ziekte meer van politieke aard zou zijn. Phantom botst op lijntoestel: 77 doden DA NANG (AP) De regering van Zuid-Vietnam en de Amerikaanse lucht macht zijn begonnen een grondig onder zoek in te stellen naar het vliegtuigon geluk van zaterdag, waarbij een Ame rikaanse straaljager van het type F-4 Phantom In de lucht in botsing kwam met een DC-4 van de Vietnamese lucht vaartmaatschappij Air Vietnam. Hierbij kwam iedereen in het ver keersvliegtuig., 75 personen in totaal, om het leven, met uitzondering van een jon gen van 14 jaar die geheel achter in de machine had gezeten. Hij werd ge wond, maar maakt het goed. De piloot van de jager kon met zijn parachute overboord springen en kwam behouden aan de grond Op de grond werden een vrouw en haar dochter gedood, zodat het totale aantal slachtoffers 77 bedraagt. Rapport pastoraal concilie Commissie ziet geen kans op kwantitatief herstel (Van een onzer verslaggevers! DEN HAAG Voor de komende ja ren is geen kwantitatief herstel van het religieuze leven te verwachten. Er moet rekening worden gehouden met een ge ring aantal toetredingen. Dit wettigt de hoop op authentieke evangelisch gemo tiveerde toetredingen, alhoewel het risi co blijft, dat mensen, die zich in de maatschappij niet thuisvoelen in het re ligieuze leven een schuilplaats zoeken. Dit is een van de conclusies uit het ontwerp-rapport over de religieuzen van een commissie van het Nederlands Pas toraal Concilie. De commissie is ervan overtuigd, dat de crisis, waarin de re ligieuze wereld verkeert, ernstig is, maar dat er een aantal elementen zijn die duiden op een nieuwe groei. Op het ogenblik, zo blijkt uit het rap port, telt Nederland 30.500 zusters. 6 500 broeders en 9 00 priester-religieuzen. De religieuzen zijn verdeeld over 34 or den en congregaties en 11 abdijen. In de missie werken 4.000 priester-religieuzen, 3.000 zusters en 1.500 broeders. De scherpe daling in de toetredingen duidt er volgens de commissie op, dat het religieuze leven steeds minder aan spreekt bij de katholieke jongeren. Het aantal uittredingen duidt er volgens de commissie op, dat de religieuzen zelf steeds minder de zin van hun leven dui delijk is. Het rapport spreekt van een vervaging. De beleving van de seksualiteit is een tweede factor voor het gering aantal toetredingen en uittredingen, .longeren kunnen blijkbaar moeilijk in de onge huwde levensstaat een volwaard.1: men selijk leven en een vorm voor echte menselijke liefde ontdekken Zes miljoen liter bier ligt in Miinchen gereed voor de jaarlijkse oktoberfeesten, die zaterdag geopend zijn. Burgemeester Vogel deelt de eerste pul uit; de eerste van een onafzienbare reeks. t nieuwste modesnuf in Parijs: parapluknoppen, die het beroep van de drager ingeven. Er zijn er voor rechters, musici, artsen en zelfs pelgrims. Men mag .en dat niet allen rechters zijn die de rechterknop BELFAST (AFP) De Noordierse strijdster voor gelijke burgerrechten, Bernadette Devlin zal gerechtelijk wor den vervolgd wegens haar optreden tij dens de onlusten van vorige maand in Londonderry, zo is in Belfast vernomen. De ambtenaren die haar zaterdag de dagvaarding wilden betekenen, troffen haar echter niet thuis. Bernadette, die lid is van het Britse Lagerhuis, bevindt zich volgens vrienden op het Euro pese vasteland. PSP-afdelingen zo weinig mogelijk progressieve samenwerking DEN HAAG Door een defect aan een zweefmolen hebben drie 15-jarige meisjes zaterdagavond op de kermis in de Amsterdamse Jordaan lichte verwon dingen opgelopen. Tijdens het draaien sloeg het schuitje, waarin zij zaten van ongeveer 1*2 meter hoogte tegen de houten vloer doordat de spankabel van de zweefarm afbrak. Jonge visser op Belgische kotter zwaargewond (Van onze correspondent) DEN HELDER Chirurgen van het gemeenteziekenhuis in Den Helder stellen pogingen in het werk om dc benen van de 22-jarige visserman W. C. Neyts uit Heist (België) te behouden. Een helikopter van de mai-ine-lucht- vaartdienst uit Valkenburg haalde de jongeman zondagmiddag in volle zee van de kotter „Natacha" uit Zeebrugge, die op de Noordzee aan het vissen was. Het vermoeden bestaat dat dc jonge visser met beide benen bekneld is geraakt tus sen de vislijnen en de winch. Op het moment dat het ongeluk plaats vond bevond de kotter zich op ongeveer 60 km uit de kust van Den Helder. Corruptie in hoger onderwijs te Moskou MOSKOU (Reuter) Een geval van omkoping aan een instituut voor hoger onderwijs te Moskou heeft dezer dagen iets aan het licht gebracht van de pro blemen, verbonden met de hevige strijd om een plaats aan de universiteit in de Sovjet-Unie. Tientallen ouders en vijf leden van de staf zijn betrokken bij een groot om kopingsschandaal. Een leraar en een lerares zijn veroordeeld tot de hoogst mogelijke straf: vijftien jaar gevange nis. Een andere leraar kreeg tien jaar cel. terwijl twee leden van de toelatings commissie respectievelijk acht jaar ge vangenis en een jaar „corrigerende" arbeid tegen zich hoorden uitspreken Aan het licht is gekomen dat bij dit ge val in totaal meer dan 7.000 roebel (on geveer 25.500 gulden) aan steekpennin gen is betaald door ouders die ervoor wilden zorgen dat hun kind zijn examen (Van i correspondenten) AMERSFOORT De PSP heeft zich nog verder verwijderd van het progres sief akkoord. Ook de afdelingen van deze partij hebben opdracht gekregen zich zo voorzichtig mogelijk tegenover dit akkoord op te stellen en de bespre kingen met andere progressieve partijen maar liever te verbreken. Alleen wan neer dit progressief akkoord met de Partij van de Arbeid en de PPR en eventueel D '66 in de provincies en ge meenten werkelijk iets voor de PSP be tekent. willen de afdelingen samenwer ken. Dit heeft de partijraad van de PSP zaterdag in Amersfoort vastge steld. de PSP-afdelingen reeds bindende afspraken gemaakt hebben met andere progressieve partijen, kunnen zij verder gaan. De partijraad van de PSP zou de afdelingen het liefst geen dere pogingen laten aanwenden on nieuwe progressieve afspraken te ko men. Daarmee trekt de partijraad de lijn door, die de PSP landelijk reeds uitgestippeld heeft. Enige weken geleden heeft de partij zoals bekend de landelijke besprekingen in het PAK met de Partij van de Arbeid en PPR verbroken. (Van c t speciale verslaggever) BONN In het heetst van de verkie- ngsstrijd heeft kanselier Kiesinger zijn ibinet naar Bonn moeten terug roepen, lorzaak: allerwegen komen de werkers in rerheidsdienstopstand om 100 mark per tand meer uit de zak van minister van n Strauss te kloppen. ZU lopen in het kielzog der succesvolle ilde stakingen in de industrie, die met loonsverhogingen zijn afgekocht, rauss en Kiesinger willen zich tegen en weren, ofschoon de vuilnis- imers al op tal van plaatsen overlopen. De vraag is wat de socialistische minis- in het gezicht der verkiezingen zui doen. Hun standpunt is kort en goed: hele economische ontsporing van het [enblik is het gevolg van de weigering Kiesinger de Duitse mark te ver- igen. Nu dit op wens der werkgevers niet is beurd en nu de prijzen uit de hand pen. valt de hele verantwoordelijkheid r mg op de CDU Het zal er dus spannen, morgen Het spant trouwens in heel het nd. Het aftellen voor de met intens anning verwachte zesde verkiezing vai Duitse bondsdag is begonnen, waarbi verwachtingen voor de verkiezingen Hf het een week voor de stemdag nog tijd op een gelijkspel tussen de beide ■ote partijen CDU en SPD houden is in de bondsrepubliek ove emming der kiezers bijzonder goed ge- 5rof. Kostermans gaf revolver aan pleegzoon DJAKARTA (ANP) De in Neder- nd geboren prof. A. Kostermans, die in uli werd gearresteerd op beschuldiging aanzetting tot moord, heeft toegege- dat hij een revolver heeft gegeven de 29 andere aan- leoomen zonen heeft doodgeschoten. Dit :ft het districtshoofd van de politie ln 'jarkarta, luitenant-generaal Soekahar, leegedeeld. De revolver was bedoeld voor zelfver- ediging, aldus prof. Kostermans, die erklaarde, dat hij de jongen niet had evraagd om de ander te doden. De 65- irige geleerde, die nu de Indonesische ationaliteit bezit, is een bekend hoinm- informeerd. Dank zij de computerdocto ren, die al maandenlang de vingers aan de pols houden. Resultaat: duidelijke onzekerheid bij een grote groep van kiezers die al maan denlang met hun sympathie schuifelen tussen CDU-Kiesinger en SPD-Brandt. Ja, zelfs wisselt tussen de vinnigste te genstanders in de wankelende coalitie, de Beierse trompetter Strauss en de nuchte re economische rekenmeester Schiller. Er schijnen evenveel christelijke stemmen naar de socialisten om te zwenken als andersom. De jongste cijferblokken die uit de rekenmachines flitsen, tonen nen echter een nieuwe tendens die moge lijk van beslissende aard zal worden. De kiezers lopen nu namelijk in drom men van Duitslands derde partij, de on duidelijk liberaal getinte FDP over naar de beide grote kolossen. Zo wordt ter elder ure misschien toch nog een echte stap geforceerd naar het werkelijk twee partijensysteem dat de coalitie vier jaar geleden beloofde, doch dat ze niet heeft dui-ven forceren door een wijziging het kiesrecht. In ieder geval spreekt men hier n van een massavlucht der liberalen de beide grote partijen. In de laatste ken is volgens de demoskopen de aanhang der FDP 6 a 7 procent gezonken. De partij komt daardoor gevaarlijk dicht-bi de rode streep, want wie minder dan 5 procent haalt wordt in Duitsland zonder meer aan de dijk gezet. Zover zal het waarschijnlijk deze keer niet komen, maar wel voorspellen de kijkers in hef politieke koffiedik dat de partij bij zo'r klap (tot dusver had zij nog bijna 10 pro- cent) uiteen zou spatten en haar afge vaardigden zich gelijkelijk over CDU er SPD zouden gaan verdelen. Op die ma nier zou de grote coalitie misschien toch nog haar politieke doel gaan bereiken De SPD schijnt eindelijk bereikt hebben wat haar bij vijf voorgaande ver- I kiezingen niet is gelukt: door te breken in burgerlijke geledingen. Zij dankt het zonder twijfel aan het professorale ge zicht van minister Schiller, dat geen ver beten socialistische trekken vertoont. Niet gerust Onder de neiging der kiezers naar de twee groten, lijdt overigens ook de meest besproken en meest verfoeide partij. Adolf von Thaddens NPD Krijgen de eleetronische profeten gelijk, dan haalt de NPD de race niet. Maai men is er hier nog niet zo gerust op dat de neo- nazis' in het zand zullen bijten, want ten slotte is er nog een deel dei kieze're waar zelfs de computer geen vat op Keft. Zo'n twintig procent heeft zijn keuze nog niet bepaald en zal dat pas in het ir-mhnl-Je doen. Zo blijft er ruimte voor verrassin gen. Ook voor de onprettige verrassing dat in het Roexgc-biod de verstoring van Jaren van sociale vrede de no dige proteststemmen naar Von Thadden zou kunnen doen vloeien. Die zou dan zijn nog ontbrekende pro centen kunnen incasseren in een gebied wordt. De nazibolwerken moet men na melijk zoeken in de industrieel en ook mentaal achtergebleven hoeken der bondsrepubliek. Als men zich hier zorgen maakt over de kwade kans dat de tweede Adolf het nog zal kunnen halen, dan is dat niet i herleving van de ezen. Veeleer reali gn opmars der NPD i het buitenland, in zou schaden. Daar omdat oude nazipartij zou vr seert men zich dat ee het Dxiitse prestige ir oost en west, ernstig komt bij dat een intrede van de rumoe rige protestnazi's in de Bondsdag de hel derheid van de politieke situatie zeer zou vertroebelen. Waar het heen gaat als de grote el kaar in evenwicht houden en het bij drie blijft, tekent zich nu duidelijk af: een regering van SPD en FDP. Mochten ech ter de nieuwe nazi's kans zien de vierde fractie te worden, dan kan de slinkende FDP niemand meer aan een meerderheid helpen. Dan loopt het daverende vuur werk van deze verkiezing op een sisser af en komt dezelfde gx-ote coalitie terug, die Duitsland in de laatste vier jaren bestuurde. Geen wonder dat de pijlen die de grote schutters op elkaar afvuren wel schex-p zijxi, maar niet giftig. Nie mand durft nog de bruggen achter zich te verbranden. Zelfs niet al huivert men in het gezicht der doldrieste „buitenpar lementaire oppositie". Bij de gedachte dat men het nog eens vier jaren met een par lement zonder oppositie zal moeten stel- D '66 met eigen lijst in Zuid-Holland DEN HAAG (ANP) D '66 zal aan de verkiezingen voor de Provinc:ale Staten in Zuid-Holland deelnemen net een el- gen lyst en een eigen politiek program ma. Gesprekken met andere politieke partijen in deze provincie zxxllen dit zelfstandig optreden niet beïnvloeden. Dat hebben de Zuidhollandse democra ten zaterdagmiddag in Leidschendam be sloten op een provinciaal congres. Met overgrote meerderheid van stem men besloot D '66 in te gaan op een tweede verzoek van de PPR te praten over samenwerkingsmogelijkheden. Dit gesprek zou kunnen gaan over de moge lijkheden van samenwerking na de ver kiezingen op 18 maart 1970. Hierbij wordt gedacht aan gemeenschappelijk fractieberaad, gemeenschappelijke stand puntbepaling en samenwerking in het geven van steun aan de fracties in de Provinciale Staten. Het conceptprogram ma van D '66 voor deze verkiezingen in Zuid-Holland werd zonder ingrijpende wijzigingen goedgekeurd. Op 10 januari 1970 volgt een nieuw provinciaal con gres, evenals in de andere tien px-ovin- cies, waarna de verkiezingsstrijd begint. In de zeven Zuidhollandse kieskringen komt D '66 met één lijst uit Op de lijst zijn de eerste vijftien kandidaten in alle kringen gelijk. De resterende vijf kandidaten zullen in de kringen zoveel als mogelijk is afwijkend zijn. Het vijfentwintigjarig bestaan van het regiment Stoottroepen is zaterdag in Ermelo gevierd m?t een reünie Prins Bernhard arriveerde in een oude jeep, dezelfde waarmee hij in 1944 het bevrijde deel van Nederland binnenkwam. Hoger personeel: delegaties SER hebben mandaat overschreden UTRECHT (ANP) Ln het christe lijk nationaal vakverbond bestaat geen eenstemmigheid over het vrijdag Dat de ondernemingsraad als enige instantie aan werknemerskant tegenover drie instanties aan werkgeverskant (di rectie, aandeelhouders en commissaris sen) namen mag noemen voor de voor dracht ,komt volgens dr. Van Gorkum grotendeels overeen met het oorspronke lijke werkgeversvoorstel om de onder nemingsraad te horen alvorens een be slissing te nemen. De grotere bevoegdheden van de raden I van commissarissen die de vakbewe ging heeft bedongen verliezen naar het I oordeel van dr. Van Gorkum elke bete kenis als de werknemersvertegenwt Geen beerput van Europa OUDE PEKELA (ANP) Zaterdagmiddag heeft mr. L. B. van Ommen, hoofd directeur Jeugdzaken, Volksontwikkeling en Sport van het ministerie van CRM. een sporthal in Oude Pekela geopend. De sporthal kreeg de naam „Wenakker". Vóór de openingsplechtigheid hebben betogers geprobeerd de genodigden duidelijk te maken, dat uitstel van de oplossing van de verontreiniging van het Pekelder Hoofddlep niet langer mogelijk is. Een tweehonderdtal demonstranten met borden protesteerden tegen het drabbige, stinkende watex' van het Pekelderdiep. Op dit water, dat dwars door de ongeveer drie kilometer lange bebouwde kom van Oude Pekela loopt, lozen een twintigtal aardappelmeel- en strokartonfabileken Op de borden stonden leuzen als: Pekelderdiep, de beerput van Europa; wij willen zonder stank leven; Roolvink en Bakker, woid wakkei-. Nadat het actiecomité het bevel tot de armars reeds had gegeven, gooiden enkele jeugdige personen eieren en vuil water uit het kanaal naar de ge ui kostuums van beide wethouders v, ex-den hierdoor besmeurd. Dc rijk? i toen ingrijpen, waarbij even van de gummiknuppel gebx-uik Is gemaakt Sociaal Economische Raad bereikt ak- jigex-s in die raad niet een evenredige koord met betrekking tot de struktuur jnvloed gegarandeerd krijgen. Een com- van de onderneming, zo blijkt onder promjs 0p dit punt is niet mogelijk, zo meer uit een reactie van dr. B. H. van ineent dr. Van Gorkum, omdat bij minder Gorkum. voorzitter van de Nederlandse ^an helft van het aantal zetels in de christelijke vereniging van hoger perso- ,.aa(j werknemers wel mede verant- neel. HU noemt het SER-advies on- woordelijk zijn voor het beleid, maar aanvaardbaar, omdat het akkoord zo ^een beslissingen kunnen tegenhouden, fundamenteel afwijkt van hel door de Qr van Gorkum heeft de indruk dat bestuurscolleges van de drie vakcentra- zjjn af ijzing van het SER-akkoord Wie wil een schip kopen TORONTO (AP) De Nederlandse Oranjelijn uit Rotterdam heeft iets te koop waarmee de ware opschepper, die bovendien uitzonderlijke goed in de slappe was zit, indruk kan maken m zijn jachtclub- De lijn biedt namelijk de zeventien jaar oude koopvaarder „Prins Philips Willem", een schip van 5120 ton, te koop aan voor het ronde bedrag van 400.000 dollar oftewel anderhalf miljoen gulden. En dit gebeurt op een originele manier. Het schip ligt namelijk in de haven van Toronto en op de brug is een groot bord geplaatst met daarop de woorden: For sale (te koop). De kapitein uon de „Prins Philips Willem", de heer K. J. Wieling, heeft meegedeeld dat een Griekse reder al belangstelling heeft getoond en het schip thans bekijkt. Dp Oranjelijn wordt opgeheven en de „Prins Philips Willem" is het laatste schip dat nog niet verkocht is van de veertien boten, die de maatschappij bezat. legaties in de SER hun mandaat ver hebben overschreden. De heer Van Gorkum, die lid is van de verbondsraad van het CNV, heeft van zijn ontevredenheid blijk gegeven tijdens vandaag gehouden vexbondsraadsverga- j dering in Utx-echl. Dr. Van Gorkum wenst I dat de discussie over het SER-akkoord wordt heropend 1 Hoewel uit de kranteverslagen nog j niet precies duidelijk is geworden wat I vrijdag in de SER-vergadering pre- I cies is gebeurd, is dr. Van Gorkum wel I zoveel bekend dat in het SER-akkoord van enige Invloed van de kant van de werknemers zelf geen sprake zal zijn. In de eerste plaats niet omdat de zit tende raad van commissarissen net als nu de bindende voordrachten maakt en voorts niet omdat de onderneminesrnad door meer functionarissen van het CNV in de verbondsraad zal worden gedeeld. „Men is dermate van het zorgvuldig vastgestelde standpunt van de vakcentra les afgeweken, dat er wel moeilijkheden moeten komen in de beleidscolleges", aldus, dr. Van Gorkum. SALZBURG De Hagenaar Ed Swart is gistermiddag met een Fiat Abarth 2000 vierde geworden in een In ternationale openingsrace op de Salzburg- ring. Hij kwam tot een gemiddelde van 180 kilometer per uur. De Duitser Kurt Ah rends werd met een Porsoh 908 pro totype winnaar. De tweede plaats was voor de Britse Lola-rijder David Piper or de gewezen Amerikaan- Vliegramp in Mexico MEXICO-CITY (Reuter) BIJ het verongelukken van een Mexicaans lijn- vliegtuig is vermoedelijk meer dan de helft van de 118 Inzittenden om het le ven gekomen: 45 mensen hebben de ramp overleefd, zij het dat dertig van hen ernstig gewond zijn geraakt. Het toestel een Boeing-727 van „Mexicana Airlines" verongelukte zondagavond bij het vliegveld van Mexi- co-City. Komend uit Chicago had het al voor de landing gemeld dat het een de fect landingsgestel had, waarop tiental len ambulancewagens naar de luchtha ven werden ontboden. De noodlanding verliep fataal. De Boeing kwam, moge lijk door het slechte weer, op honderd. rx meters van de landingsbaan neer, sloeg over de kop en brak in tweeën. Het voorste deel kwam in een meer terecht. tt'* Hegtuig geslingerde i i 800 r eter

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7