NIEUW VAANDEL VOOR R.K. HARMONIEKAPEL Als PAK niet wint, worden geen wethouders geleverd Majorettes lopen voortaan voorop Imperium en Fry Aafje Heynis vervangt zieke alt Noordwijkerhout schudt wereld wakker Burgemeester Bosma opent expo vredesweek in Leeuwenhorst CONCEPT-OVEREENKOMST PAK Suiker op warenmarkt Pater en dominee verkochten 300 kg MARKTEN Dragline stond in de vlammen Leidse agenda VAANDAG 22 SEPTEMBER W09 DE LEIDSE COURANT LUDEN De Leidse r.k. Harmoniekapel is een nieuw vandel rijker, maar het oude, dat Perosi en St. Gregorius nig (voor de oorlog) heeft gediend zal niet afgedankt wor- dn, zo verzekerde de heer L. van Bilsen, de secretaris van d Harmoniekapel ons zaterdagmiddag tijdens de receptie, de ter -gelegenheid van het 20-jarig bestaan in het zaaltje an de Maria Gijzensteeg werd gehouden. De Harmonie- lapel zal voortaan ook leden van het vrouwelijk geslacht ii haar gelederen hebben. Een maiorettengroep zal in het \ervolg het optreden van de kapel meer luister geven. De kostuums voor de 13 meisjes tellende groep, werd het jutlerend bestuur zaterdagmiddag aangeboden door de danes A. v. Bilsen-Brkes en Van Bum en-Jacobs, die de beodigde gelden het afgelopen jaar hebben bijeengebracht door kaart- en sjoelavonden te organiseren. De stroom cadeaus was daarmee nog niet afgelopen. Tambourmaitre R. Montfrooy zal voortaan met een nieuwe stok het ritme aangeven. Marsen heeft de kapel voorlopig ook genoeg, want alle Leidse muziekgezelschappen boden het jubilerend bestuur een nieuwe mars aan. Met geen cadeau, maar wel met een uitnodiging om eens langs te komen op het stad huis kwam loco-burgemeester S. Menken, die ramens het gemeentebestuur de kapel feliciteerde met haar 20-jarig bestaan. „Houwen zo," besloot de wethouder zijn toe spraakje, waarin hij een brokje jeugdsentimènt ophaalde. Tot besluit van de viering van het 20-jarig bestaan zal de r.k. Harmoniekapel 15 november a.s. m het St. Antonius Clubhuis een jubileumconcert geven. IMPERIUMLEIDEN Waaraan moet de voorkeur gegeven worden wanneer een stuk als „Droom der gevangenen" van Christopher Fry gespeeld wordt: aan de vorm of de inhoud? Algemeen wordt de Qua ker Fry niet als een groot schrijver aanvaard. Hij is een poëtisch ver- haler, die veel (te veel) woorden gebruikt om duidelijk te maken, wat hfl bedoelt. Imperium, dat zaterdag avond in het microtheater in de Vestestraat de première gaf van dit religieuze stuk, is daar niet aan voorbij gegaan. Ze heeft Fry's woord gelaten, daarmee riskerend dat de inhoud, de bedoeling, Frey's visie verloren ging. Of dat gebeurd ls? Ik moet een tweeledig antwoord geven: ja en nee. Ja, omdat Fry het publiek aanvan kelijk zeer onzeker laat. Het is niet duidelijk welke kant hy op wil. Hij laat vier soldaten bijna omkomen in een geestelijke crisis. Fry gebriukt daarbij taal, die (by mij) niet over komt. Nee, omdat als hij tenslotte toch een van de vier soldaten raak formulerend zijn levensvisie laat zeggen. Op de manier van een bet weter, die het allemaal zo goed weet en zijn wijze kennis en raad andere „zielepoten" wil opdringen. Weideman, 3e vierde man. is in ve ler ogen een Godsfiguur of tenmin ste een mens, die Gods woord ver tolkt. Imperiumregisseur Benjamin Sars ziet hem meer als vaderprojec- tie. Of dat in wezen veel uitmaakt? Ik dacht van niet. Feit blijft, dat de drie, die er behoefte aan hadden zich aan Weideman op te trekken, bevredigd werden. Daar hoeft geen God of vaderfiguur in betrokken te worden, maar wel de leidende mens. Sars regisseerde dit duistere stuk desondanks heel aannemelijk waar door het niet onverteerbaar werd. Hulde overigens nog aan de vier acteurs, die zich - zo bleek later ook uit de discussie - sterk in hun rol hadden ingeleefd. J. L. I VALKENBURG Geboren: Daniëlle Esther Elisabeth d.v. L. H. Schrok en I E. de Zwart. LEDEN Het zeer aantrekkelijke ccnert, dat morgenavond door het Ne- cLrlinds Madrigaalkoor in de Stadsge- tpoizaal gegeven zal worden, dreigde "te ef<fcr ure niet door te gaan. Ie alt Elisabeth Cooymans is plotseling dor ziekte verhinderd. Men kon echter tdig contact opnemen met Aafje Hey- 18, die haar nu zal vervangen. Toegangsbewijzen en jeugdkaarten zijn no( verkrijgbaar bij de fa. Bender, Ho- gewerd 90 te Leiden, tel. 20097. De aairang is om 20.15 uur. Raad spreekt over Leids verkeersplan 20E"ERWOUDE De gemeenteraad van 'oeterwoude komt a.s. donderdag- avoiii om 20.00 uur bijeen. De agenda vermfldt o.m. het voorstel tot aanbren gen -an een kettinghek aan de Hoge Ryntjjk nabij de Antoniusstraat, het naken van een douche-gelegenheid in d( woning Miening 6, de benoeming van le leden van woonruimte-adviescom- ni.sse voor het zittingsjaar 1969/1970. h«t aangaan van een kasgeldlening t jroot 350.000,-). let treffen van Salarismaatregelen ie secretaris en ontvanger, let treffen van salarismaatregelen let overige gemeentupersoneel en de ten aste van de gemeente komende gepen sioneerden, invoering van rechtspositieregelingen, medewerking aan een venieers- en ver voersplan in de Leidse agglomeratie. Goed teamverband bij DOCOS LQDEN DOCOS is gisteren dan aaide competitie begonnen. Vorige week waf de start van de Leidenaars reeds gepand doch door onvolkomenheden van de IN VB kon het duel tegen SJZ niet doocaan. Dat belette DOCOS niet suc cesvol van start te gaan. Ten opzichte van net vorig seizoen werd er goed -ge- comlineerd en dat leverde een alleszins verdsnde 2—1 overwinning op, waar voorin de eerste helft de basis werd gelejd. Na twintig minuten zette Stan v. do Meel de bal voor en Henk Monta- nus zorgde voor de afwerking. In de dert^ste minuut ontfermde Stan zich zelf over de afronding van de aanval toen hij in het strafschopgebied de bal kree, toegespeeld. Zonder zich te be- denlen nam hij de bal op de schoen en via >en vertwijfelde back, die nog pro- beeiie het gevaar af te wenden trof zijnschot doel. DCXOS bleef na de rust het spel con- troiren. Helaas werd het wat rommelig en /oor de toeschouwers werd het een wonig interessant schouwspel, dat vijf miuten onderbroken moest worden toen eci der Boskoopse aanvallers wat al te oratuimig inliep toen de Leidse doelman ce bal reeds stevig omklemd had. Ge- :a-d bleef versufd liggen, maar achteraf bliek zijn verwonding dusdanig mee te villen dat hij de wedstrijd gemakkelijk kon uitspelen. De riante voorsprong van DOCOS leek nog in gevaar te komen toen de scheids rechter een charge van Leo Dickhoff bestrafte met een strafschop. De bal werd echter over het doel geschoten. Toen zeven minuten voor tijd BGC. Flo- reant alsnog de eer redde restte er te weinig speeltijd voor de gasten om enige puntenwinst naar zich toe te halen. Bij meerderheid ook meeste zetels in B. en w. LEIDEN Als de programmatisch samenwerkende partijen in Leiden, PvdA. PPR, PSP en D'66, bij de gemeenteraadsverkiezingen in 1970 niet de meerderheid halen, zullen er uit het PAK geen kandidaten voor wethouderszetels worden voorgedragen. Haalt het PAK een meerderheid dan zal men een meerderheid van de zetels in het college van b. en w. opeisen. Dit zijn de meest opvallende punten in de concept-overeenkomst van de samenwerkende partijen, waaraan de ledenvergaderingen deze maand hun goedkeuring moeten geven. Daar de ledenvergaderingen reeds in principe besloten hebben tot samen werking moet de goedkeuring van de leden op de concept-overeenkomst bijna automatisch volgen. Worden de hoofd lijnen niet aanvaard dan houdt dat in. dat de voorgestelde PAK-samenwerking niet door zal gaan. Het beleid van het PAK ten aanzien van de bezetting van de zetels in b. en w. is ingegeven door de wens naar meer dui delijkheid in de gemeentepolitiek. ,.Om te voorkomen, dat de bestaande toe stand van onduidelijke compromissen blijft bestaan," zo is te lezen in de ontwerp-overeenkomst. De overeenkomst geeft verder aan, dat de afzonderlijke partijen slechts mensen op de kandidatenlijst mogen zetten, die zich uitdrukkelijk akkoord verklaren met de overeenkomst en een integrale uitvoering van het programma. Verliest een raadslid het vertrouwen van zijn PAK-party dan moet hij aftreden. De PAIv-fracties vergaderen eerst afzon derlijk, maar vergaderen daarna met de andere PA K-fracties. Pressiebevolking Tenslotte wordt In de ontwerp-overeen komst een alinea gewyd aan de binding kiezer-gekozene. De actieve steun van de bevolking wil men ook na de verkie zingen. „Indien bijvoorbeeld het PAK- progranima niet gerealiseerd kan wor den omdat het Rjjk de gemeente in de zelfde financiële situatie laat zal dat voor het PAK geen reden zjjn by de pak ken neer te zitten, maar zal z\j proberen de Leidse bevolking zover te mobiliseren, dat de benodigde pressie op die manier resultaten oplevert." Uitvoering van het PAK-programma, zo wordt gesteld, is het minimum, dat Leiden nodig heeft om haar inwoners een menswaardig be staan te bieden. Weer veel vraag naar Haring en wittebroob LEIDEN Zoals steeds was het zater dag een gezellige drukte ln de Jacoba- zaal van „De Burcht", waar van 16.00 tot 20.00 uur gelegenheid was zich op te geven voor de feestgave op 3 oktober a.s. In totaal gaven zich 8700 Leidenaren op voor de haring en wittebrooduitdeling. Velen maakten van de gelegenheid ge bruik zich op te geven als lid van de 3 October-Vereeniging. Chr. Lyceum Kagerstraat Oud-concierge op feestdag overleden LEIDEN Zaterdagavond overleed in het Diaconessenhuis op 71-jarige leeftyd de heer R. H. Schipper, die van 1937 tot 1963 concierge was van het Chr. Lyceum in de Kagerstraat. Daarna was hij nog enige jaren aan de administratie van de school verbonden. Voor het zaterdag gevierde gouden ju bileum van de schoolvereniging en school had ook de heer Schipper voorbereidend administratief werk verzet en hij vond het heel jammer, dat hij nu niet zelf het feest kon meemaken. Daarom had hij gevraagd of zaterdagmiddag een deputatie van de reünisten hem in het ziekenhuis kon bezoeken, wat tot zijn grote vreugde inderdaad is gebeurd. Hij had zeer verlangend naar dit bezoek uitgezien. Voordat de heer Schipper in 1937 in dienst trad van het lyceum, was hy kleermaker. Woensdagmiddag heeft de begrafenis plaats op Rhijnhof na een rouwdienst in de aula van de begraaf plaats, die om half 1 begint. LEIDEN Als het maar even een beetje weer is stromen duizenden Leide naars tiaar de zaterdag- markt. Velen zoeken hun vaste punten om hun boodschappen te verzame len, anderen kijken gretig x-y actie. Op de straat ting betaalt m". drie keer eenzelfde ry voor de kraam tussen het aandrommende marktpu- praat, soms gedebatteerd. Op de Hooglandse Kerk- gracht zien zij eenmaal in studenten, sommigen met een bord op de rug als lerlei oude onzin te berde gebracht: „die mensen de drie weken stand van ds. Schoonheim en pater Matthee. Daar is altijd weer iets anders te zien en te horen. Ir. verband met de vredesweek icas een partij rietsuiker, keu rig verpakt in kolozakken uitgestald. De affiches wa zen zonder meer duidelijk verdeling van de wereld- koek in. 18 stukjes voor ruim twee miljard mede mensen in ontwikkelings een sandwich-man. Ds Schoonheim en pater Mat thee waren ook van de partij, een zak suiker in de hand, met een aantal vredeskranten en folders. „Rietsuiker ten bate van ontwikkelingslanden'. o heeft het zaterdag onaf gebroken over de markt aan de Hooglandse kerk geklonken en cr werd suiker gekocht. Drie hon derd kilo totaal. 'Mevrouw zijn gewend aan honger; wat doen zij als wij hen ontwikkelen f Gaan ze oorlog voeren. Als zij om hoog komen economisch gaan wii ten gronde". Een prachtige gelegenheid om wat in de kerken wordt gezegd tegen een aantal mensen die geduldig lui steren en niet foeteren of protester- uit te leggen, in een rr -cht gesprek. landen en 82 stukjes voor ons in bevoorrechte lan- het gaat ons natuirl'ik niet om de suiker' wij wil len hier op de markt dui Ga vooral a.s. woensdag en ook a.s. zaterdag eens jard. De Vredeslcrant hing uitgespannen, de bekende delijk mak"n dot ds ont wikkelingslanden neen 1-ans hebben hun suiker luisteren en ais het kan meehelpen bij de stand van de suiker-ivformatie- busjes „een gast aan ta fel" van de NOVIB ston den naast een leeg bord. tussen de pakkend-kor geschreven folder van de tegen lagere prijs dan on ze bietsuiker aan U te verkopen. Vijf en vijftig centen extra aan belas- actie. Het is een uitste- end stukje vredes-werk informatie en een hoopvol jongerenaktiviteit. NOORDWIJKERHOUT Na een gron dige voorbereiding heeft de werkgroep I Leeuwenhorst voor de Vredesweek za- terdamiddag het startsein gegeven voor de aktie in Noordwijkerhout. Het thema „Werken voor de vrede; welvaart voor I de wereld" werd die middag op het drrukste punt van het dorp onder de [aandacht van de voorbijgangers ge bracht. Met muziek, spandoeken, het uitreiken van folders en het uitlokken van discussies werd ieders denken wak- iker geschud over de tegenstelling tussen Ide rijke en de arme landen en de plicht en de noodzaak voor ieder persoonlijk om er nu eens iets aan te doen, .Dftt dit aansporen tot denken en doen hard no dig is zei zondamiddag burgemeester H. J. M. Bosma nog eens duidelijk bij de [opening van een tentoonstelling in de ruime aula van het College Leeuwen- i Protestliederen luisteren de actie op die gisteren in Noordioijkerhout tijdens de vredesweek werden gehouden. reld is gestegen. Ieder eerlijk mens zal moeten toegeven, dat hij met die pro blemen te weinig bezig is. Hij sprak de wens uit dat deze tentoonstelling en de verdere aktie van de werkgroep Leeu wenhorst het besef dat er nodig iets aan moet worden gedaan zou wakker roepen en to tdaden brengen. In de kerken zijn speciale Vredesdien- sten gehouden en op vrijdagavond, 27 september is er op Leeuwenhrost lezing, waarin onder mej. Huizing de Tiltenberg in Vegelen :ang van haar werk in Ghana en Uganda vertelt. Korfbalver. Crescendo twintig jaar LEIDEN Ter afsluiting van de viering van het twintigjarig be staan hield Crescendo zaterdag avond een grote feestavond in de Grote Burcht. De voorzitter van de feestcommissie opende de avond en constateerde in zijn openingswoord, dat veel oudge dienden aanwezig waren, waar onder mevr. Klarenbosch, de heer Uljee, de fam. Cornelissen en oud voorzitter Spijkers. Er werd het bestuur een cadeau in de vorm van een bingo-apparaat aangebo den, waarna de jongste leden op traden als zang- en balletgroepje. Vervolgens bracht het toneelge zelschap „Rika Hopper" uit Noordwijk het „Mirakel van Cu pido" op de planken, dat vooral bij ouderen in de smaak viel. Een groot bal tot twee uur besloot de avond, waarbij „De Mellowtones" het muzikale gedeelte verzorgden. Al met al kon Crescendo terugzien op een in alle opzichten geslaagde viering van het twintigjarig be- Tentoonstelling I Daar is veel materiaal samengebracht dat geheel is toegespitst op het misera- bele leven in de onderontwikkelde ge- bieden en op de druppel, die de z.g. be schaafde landen op die gloeiende plaat laten vallen. De werkgroep heeft ook de leerlingen van de scholen in de om trek over deze problemen aan het den ken gezet en deze hebben hun indrukken hierover in tekeningen, opstellen, ge dichten, boetseerwerk enz. weergeven. Over dit alles ging de tentoonstelling in Leeuwenhorst met als doel de eerlijk ge- interesseerde informatie over de noden in de arme landen te verstrekken. Wakker roepen Burgemeester Bosma benadrukte de noodzaak van dit soort informatie. Te gemakkelijk leven wij met onze eigen „welvaarts-noden" zonder te beseffen hoe groot de werkelijke nood in de we- Wilbert veroverde Mariken in Nijmegen OEGSTGEEST Aan het slot van een grote feest- en herdenkingsweek „Vreug de om vrijheid", t.g.v. het feit dat Nij megen voor 25 jaar werd bevrijd, vond gisteren in de stad aan de Waal een Nationaal Bevrijdings Drumband Festi val plaats. Hieraan werd deelgenomen door een 23-tal drumbands uit alle de len van Nederland waaronder de „Wil bert Drummers" uit Oegstgeest o.l.v. de heer W. Driessen. De band trad tweemaal op, de eerste maal met een tweetal andere bands in een daartoe aangewezen stadswijk. Per wijk werd het optreden gejureerd. De Wilberts maakten met de grote ma- iorettegroep een prima indruk op de Nijmegenaren en zo wonnen ze de le prijs van de stadswijk waar ze optra den. Deze bestond uit een beeldje van ..Mariken van Nieumeghen". Een zevental bands kwamen in de fi nale. De Wilbertdrinmners wisten hiel de vierde plaats te behalen. Na afloop van het festival werd er voor de burgemeester van Nijmegen door al len gedefileerd. De heer W. Driessen kreeg voorts een prachtig herinneringsvaantje overhan digd waarvan de leden van de band al len een miniatuur ontvingen. LEIDEN, 22 sept. - Groente - Appelen 16-22, peren 32. andijvie a 59-78, b 50- snijbonen 1.25-2.00, stambonen 90-175, kroten 14-19, kroten, gekookt 55. rode kool 25-29, groene kool 9-12, postelein 25-45, prei 36-44, spinazie 39-82, stoof- sla 23-32, spruiten a 87-106, B 96-107, komkommers 25-39, tomaten A 3.60- 3.80 B 3,50-3.60, C 3.30-3.40, uien 30-32, witlof 2.16-2.49, meloenen 75-227, bloem kool 33-125, knolselderij 18-24, sla A 14-24, sla b 5-12, bleekselderij 15-31, bospeen 26-51, peterselie 6-15, selderij 6-17. LEIDEN Vermoedelijk doordat er in de cabine een aantal poetslappen begonnen te schroeien, stond zaterdagmiddag een dragline in lichter laaie. De dragline, waarmede het nieuwe kanaal wordt gegraven, was gemon teerd op een werkschip in de Korte Vliet nabij de Haagweg. Zowel de brandweer in Voor schoten als die van Leiden was gealarmeerd. Daar de dragline midden in het land stond en derhalve moeilijk met de auto's te bereiken was, maakten de brandweerlieden gebruik van zg. droogpoederapparaten. Het resultaat liet niet lang op zich wachten: binnen twee minuten was men de vlammen meester. Met een draagbaar motorspuitje werd daarna de nablussing verricht. Door tijdig ingrijpen van beide brandweerkorpsen liep de schade niet hoger op dan 2000,De bewuste dragline draait vandaag alweer. MAANDAG 22 SEPTEMBER Zomerzorg Ned. Kappers Patroons bond. 20.00 uur. Stadhuis Gemeenteraad van Leiden. Voortgezette behandeling Parkeernota. 19.30 uur. DINSDAG 23 SEPTEMBER Stadsgehoorzaal Concert Madrigaal koor 20.15 uur. Groenoordhal Receptie Het Motor huls. 16.00 uur. Aula Rijnlandflat Verg. „Peerke Don ders". 20.00 uur. Eigen Huis Vredesweek R Sawh over „Black Power en de Derde Wereld." 20.00 uur. INTERKERKELIJK VREDESBERAAD GOED BEZOCHT ZOETERWOUDE Nadat 's morgens ln de diensten en prediking ln de kerken veel aandacht was geschonken aan de Vredesweek was er gisteravond een In terkerkelijke samenkomst ln de Aloy- siuskapel aan de Schenkelweg. In deze noodkerk waren werkstukken geplaatst van leerlingen van de basis scholen, waarin het thema van de vre desweek „Werken voor de vrede: wel vaart voor de wereld" tot uiting was ge bracht. Er bestond een goede belang stelling voor deze samenkomst, die ge- 'eid werd door de hulppredikant van de c.vo. r. lo Gemeente, de eerw. heer E. 'joe -akker en deken A. Lamot. Mevrouw M. J. J. Eylstia-dcn Haan van de Gere formeerde Kerk verzorgde de schriftle zingen. Met medewerking van enkele 'onge-en werden op indringende wijze de sch-ille tegenstellingen en de steeds l groter wordende kloof tussen arm en ryk onder woorden gebracht. Met zang, be- zinrmg en gebed ging men hier tijdens de dienst nader op in. Ook op de scho len zal o m. met klasssenmlssen veel aandacht worden geschonken aan de Vredesweek die a.s. z'ondgg zal worden af^ealot^n met speciale jongeren-eucha- risl'-viering in de Sint Jan, aanvang 11.00 uur. beginnen weer LEIDEN De Nationale Bond voor EHBO afd. Lelden organiseert a.s. sei zoen weer een cursus Eerst Hulp Bij On gelukken. In eep rondschrijven zegt de bond onder meer: weet u, dat er ver moedelijk een wettelijke regeling tot stand komt, dat rijexamenkandidaten over enige EHBO-kennis moeten be schikken, maar dat gedriplomeerde EHBO'ers hiervan worden vrijgesteld." De cursus begint 30 september a.s. in het leslokaal van het St. Elisabethzie- kenhuls. Gelegenheid tot aanmelden be staat op de propagandaavond, welke ge houden wordt op dinsdag 23 september in de Aula van de Rijnlandflat aan de Bachstraat hoek Churchilllaan. Aan vang 20 uur. Inlichtingen ook bij de heer W. v. Linden, P. v. Anrooystraat 67, Leiden, tel. 30621.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 3