ZOETEMELK: „LUKT HET NIET BIJ DE PROFS DAN WORD IK WEER TIMMERMAN Het is niet waar, heb ik toch zilver?" Een atleet betrapt op gebruik van doping: Edward de Noorlander Touwtrekken om Rondewinnaar Dag voor finish bijna nog uit trui gereden „NIET GESLIKT" AL JAREN EEN EVERGREEN n EINDSTRIJD 1500 METER ONVERGETELIJK EVENEMENT Medailles in Athene SPORTBIJLAGE MAANDAG 22 SEPTEMBER 1969 (Van c sportredactie) CLERMONT FERRAND Joop Middelink, de naar orpulentie neigende ploegleider in de Tour de l'Avenir, egt: „Eerlijk, ik wil niet sentimenteel doen, maar als die jongen professional wordt, laat ik een traan". Met ,die jongen" wordt Joop Zoetemelk (22) bedoeld; de erste Nederlander die (gisteren) de Ronde van de Toekomst won. Joop Zoetemelk kan verdraaid hard 'fietsen en dat heeft zo'n indruk gemaakt, dat hem nu ran alle kanten profcontracten zijn aangeboden. Sinds ij op de vierde dag van deze Ronde van de Toekomst Ie gele trui pakte en bekwaam verdedigde, is zijn ster jnel gestegen. Men diende hem eigenlijk al te ken nen, want hij won dit jaar o.a. de etappewedstrijd Circuit des Mines, de Ronde van Joego-Slavië en het lergklassement in de Ronde van Oostenrijk. Maar wie cht naam wil maken, moet in de Tour de l'Avenir (de Tour de France voor amateurs) uitblinken. Dan valt iet oog van de Fransen Frankrijk is nog altijd het warm kloppend hart van de Europese wegrennerij op je en is je kostje voorlopig gekocht. In Nederland heeft Ton Vissers verteld, dat hij met Zoetemelk al een voorlopige overeenkomst heeft, dat deze voor Willem II-Gazelle gaat rijden. Zoetemelk ontkent dit echter. Hij zegt: „Ik heb met Ton Vissers drie minuten in het stadion te Amsterdam gesproken. Hij zei toen: „Als je prof wordt, laat het me dan weten. Dat is alles." Maar de zaak wordt weer onduidelijk als zijn huidige ploeg leider Herman Krott (van Amstel), die in Clermonc Ferrand aanwezig is, meedeelt: „Waarschijnlijk rqden René Pijnen en Joop Zoetemelk de Tropheo Barrachi". En aangezien dat een internationale tijdrit voor beroeps- renners te Bergamo in Italië is, rijst onmiddellijk de vraag: „Hoe kan dat Herman Krott: „Omdat Zoe temelk prof wordt bij Willem II". Maar Zoetemelk ont kent iets met Willem II te hebben afgesproken. Krott: „Dat weet ik, maar toch gaat het door". Er blijkt dat ook de Belgische forma- e Mann intresse heeft getoond. Ploeg- eider Colls belde Krott en vroeg: „Hoe- veel kost Zoetemelk?" En op de ho telkamer van Zoetemelk in Clermont Ferrand vraagt de al twaalf jaar in Frankrijk wonende ex-prof Sjoerd Vries (37), zelf ooit drie dagen Oran je truidrager in de ronde van Nederland ,Zal ik voor je aan Jacques Anquetil vragen wat hij voor je wil betalen?" )e vijfvoudige Tourwinnaar, die bezig is aan zijn afscheidstournee, begint volgend met Raphael Geminiani zelf een nelerploeg (Simca) en is naarstig op ïers. Zoetemelk: „Ja, ig het maar, het kan nooit kwaad", aan Joop Middelink toevoegt:,, Hij nóg een aanbieding uit het buiten- Van wie zeg ik niet, want Joop het zelf nog niet. Ik maak me ech- zorgen hoe hij wordt opgevangen, jongen is eigenlijk veel te lief voor de irde profsport. Hij moet echt naar een iloeg die op de jongeren let. Maar ik imoei me er niet mee, Ik zou het al- erg jammer vinden als zo'n jongen een buitenlandse ploeg zou moeten, s niet nodig." Waarop Joop vraagt of Ottenbros en al bij Willem II getekend hebben. Iet antwoord luidt: ja. Dan is het bepaald verrassend als Zoetemelk verklaart: ,Ik heb eigenlijk nooit proffessional wil len worden. Je hoort en leest zoveel dingen. Die wordt geschorst en met die is de hand. Dat heeft me afge> ichrikt. Aan de andere kant kun je ook niet eeuwig amateur blijven. Daarom )ieb ik na dit goede seizoen besloten J kans te wagen. Ik ben van beroep merman en lukt het niet bij de pro- essionals, dan word ik weer gewoon immerman. Ook geen schande." Net op tijd Joop Zoetemelk, stammend uit Rijpwe- ering, wiens vader in de aardappelhandel is: it, heeft het drie dagen erg moeilijk ge had. Dat was op de zesde, zevende ichtste dag. Toen had hij veel duren van aanvallen van de Fransen de Spanjaarden, tegen wie hij praktisch alleen moest vechten omdat de rest i de Nederlandse ploeg moegestreden Het kritieke moment kwam eigenlijk een helse rit over de kronkelende weggetjes van de Auvergne, een aaneen schakeling ook van heuvels, pakte een groepje met de Spanjaard Zubero (op dat moment vijfde in het algemeen klas sement met een achterstand van iets r dan vijf minuten) een voorsprong bijna zeven minuten. De Spanjaard reed toen theoretisch in de gele trui en niemand in het peleton wilde rijden. In een lange afdaling ging tenslotte Joop Zoetemelk in 'n alles-of-nietspoging er >ndoor en tot zijn grote geluk kreeg hij twee van de sterkste renners mee, wereldkampioen Mortensen en Sture Pet- terson. Zij waren bereid mee aan de lei ding te komen om de kopgroep te ach terhalen. Was dat niet zo geweest, dan Joop Zoetemelk waarschijnlijk dag voor de finish van de Tour de l'Avenir deze alsnog verloren. Genadeslag aar op dt laatste dag liet hij er weer geen twijfel over bestaan wie de eindzege in deze Ronde verdiende. In het eerste gedeelte van de laatste etappe (gisteren) nam hij mede het initiatief en eindigde als tweede in een kopgroep van drie, daarmee niet alleen opnieuw winst boekend in het algemeen klassement maar ook de concurrenten een morele genadeslag toedienend. Wie Zoetemelk na zo'n zware rit van de fiets zag klim men, was oprecht verbaasd over zijn frisheid. Hij keek helder uit de ogen en niets wees erop, dat hij had moeten for ceren. Zoetemelk: „Ik ben gelukkig al tijd gezond moe. Als ik vijf minuten op bed lig, slaap ik al". Heeft met Zoete melk zich een nieuwe vedette aange diend? Die vraag is moeilijk te beant woorden. Sedert de instelling van de Tour de l'Avenir in 1961 is van de winnaars (1961 De Rosso; 1962 Gomez del Moral; 1963 Zimmerman; 1964 Gimondi; 1965 Diaz; 1966 Denti; 1967 Robini; 1968 Boular) alleen Felice 5^38,15; 12. Van Daley (GB) z.t. Z\Vlele (Belg.) 5.: De Koning (Ned. Nieuwe Janssen Joop Middelink is er echter tuigd dat Zoetemelk een nie Janssen zal worden. De zeer bescheiden, eigenlijk verlegen, Zoetemelk („Als een meisje naar me kijkt, bloos ik") is echter als weinig an deren een realist. En wat eveneens be langrijk is: hij verstaat de kunst te luis teren naar goede raadgevingen. Kwaliteiten die hem misschien straks toch naast een Gimondi kunnen brengen. TOURRAPPORT Negende etappe De uitslag van de negende etappt ding 5.37.17) ;l 2. Botherel i - tljdsvergoeding 5.37,52); 3. Lasa (Spanje) z.t. -«m met tijdsveigoeding 5.37,57); 4. Le Bourvellec (Fr.-West) 5.38,04; 5. Mariano Martinez (Fr.- >1 v S jf* Centrum) 5.38.08; 6. Duchemin (Fr.) z.t.; 7. r 4 v'„<" Goesta Petterson (Zwed.)^z.t.; 8.^Mortensen >,p i v Eerste deel tiende etappe 3.55.56); 3. Zuber 3.56.26); 4. Lasa (Sp 3.57.30; mid (Zwits.)-. 7. Du- (Ned.) 4.31.34. Tweede deel tiende etappe De uitslag van het tweede gedeelte van d tiende en laatste etappe, een criterium ove 80 kilometer In Clermont-Ferrand, is: l. Fuchs (Zwits.) 80 km ln 2 uur 20 mlr 17 sec. (met bon. 2.19,57); 2. Alcantara (Sp 2.20.58 (met bon. 2.20.48); 3. Hubschmi (Zwits.) 2.21,16 (met bon. 2.21,11); 4. Morter sen (Den.-Noorw.) 2.21,16: 5^ S. Petterso (Pol.) (Belg.); (Der 2,3; 62. Van den Burgh (Ned.) 2.24,0< mjamins (Ncd.). Eindklassement 5,01; 3. Goesta Petterson (Zwed.) op Mortensen (Den.) op 9.2; 9.59; 9. Hubschmid (Zw Hertog (Ned.) op 11.58; 8. Bilsland (GB) op s.) op 10.52; 10. Den 11. Oosterhof (Ned.) Dl.) op 12.53; 13. La- 14. Dangulllaume iz (Belg) op 15.11; Een lach en een traan in Athene: de lach van de zilveren Maria Gommers en de (vreugde) traan van de Tsjechische outsider Jehlickhova, die op de 1500 meter niet alleen goud won, maar bovendien het wereldrecord vestigde. 16. Van de Vijve teau (Fr.) op 15.17; ib. Besnard (Fr.-Centr. op 15.23; 19. Martinez (Fr.-Centr.) op 15.24 20. Sture Petterson (Zwed.) op 15.26; 23. Ben Jamlns (Ned.) op 16.34; 24. Spetgens (Ned.) oj 20.04 34. De Koning (Ned.) op 25.54; 77. Var den Burg (Ncd.) op 1.14.27. Algemeen pioenenklassement Het elndploegenklassement ls: 1. Nederland 141.10,41; 2. Frankrijk 141.26.52 3. België 141.28.33; 4. Groot-Brittannli 141.37.28; 5. Denemarken-Noorwegen 141.39.41 Sture Petterson' (Zwed.) Peroklassement (Van een special- verslaggever) ATHENE Minutenlang brandde het zaterdagavond op het elektronische scorebord van het Karaiskakistadion: correctie uitslag tienkamp; atleet De Noorlander, startnummer 443, is wegens overtreding van regel 144, doping, geschrapt in de uitslag van de tienkamp. De simpele regels veroorzaakten een pijnlijke stilte in het tot de laatste plaats bezette stadion. Op de deel nemerstribune. waar de Nederlandse ploeg kort tevoren ziin vreugde had uitgeschreeuwd over de zilveren medaille van Maria Gommers en het uitstekend lopen van ilja Keizer en Anneloes Bosman, sloeg de stemming ineens om. Bewust had de ploeg leiding het onthutsende nieuws voor de atleten nog stil gehouden om de prestaties van de 1500 meterloopsters niet nadeha te be ïnvloeden. De wedstrijdcommissarissen hadden begrip gehad voor dit standpunt en de aankondiging enige tijd uitgesteld. Kort daarvoor had een geëmotioneerde Jo Moerman, de chef d'equipe, in een geïmproviseerde bijeenkomst de Neder landse verslaggevers op de hoogte ge bracht: „Vrijdagmiddag zijn wij door een van de artsen van de medische commissie opgebeld met de mededeling dat De Noorlander positief op het do- pingsonderzoek had gereageerd. Wij heb- ATHENE „Ik was zo bang geweest om vijfde of zesde te worden. Wat ben ik ge lukkig met die zilveren medaille." Maria Gommers kon haar geluk na de enerverende finale van de 1500 meter niet op. „Nu wil ik met topatletiek stoppen. Volgend jaar j trouwen en dan voel ik er niets meer te trainen. Voor de club zal ik af en iwe nog eens een wedstrijd lopen, maar het grote werk is nu definitief voorbij. Vorig jaar nad ik in Mexico op de 800 meter brons nu zilver. Het is mooi geweest." De eindstrijd van de 1500 meter is voor Nederland een on vergetelijk evenement geweest Behalve Maria Gommers hadden ook Ilja Keizer en Anneloes Bosman zich voor de finale geplaatst, die met de Tsjechische Jaroslava Jehlickhova e rassende winnares opleverde. ?Na de halve finales was men er algemeen 'erutigd dat de strijd om het goud zou gaan tus sen wereldrecordhoudster Paola Pigni en Maria Gommers, die de beste indruk hebben gemaakt. 1 Voor Paola Pigni was er slechts brons. De Italiaan- e moest echter ook nog de teleurstelling verwer en van het verlies van haar wereldrecord, dat zij ka begin juli in een duel met Maria Gommers in ve< Milaan op 4 minuten en 12,4 seconden had ge- bracht en dat door de Tsjechische was verbeterd 'ot 4.10,7. He drie Nederlandse atletes hebben hun stempel gedrukt op de snelste 1500 meter die ooit in de nog d jonge geschiedenis van dit nieuwe damesnummer «s gelopen. „Ik wist dat wij in de finale een grote rol konden spelen. De afspraak was dat Maria vo Gommers vanaf het begin een hoog tempo :en om de andere loopsters kwijt te raken en de 'indsprint van Pigni af te slijpen. Dat is voortref felijk gelukt, al had ik nooit rekening gehouden net die Tsjechische", vertelde een opgetogen bondscoach Ben Kusmic na afloop. „Natuurlijk lag bet aanvangstempo voor Anneloes Bosman i 2 minuten en 13 seconden op de 800 meter veel te hoog. Dat zij desondanks tooh nog negende werd in 4.17.6 was een complete verrassing. Wat Ilja Keizer betreft; zij heeft zich van de klap op de 800 meter voortreffelijk hersteld. Vijfde worden in dit gezelschap met een tijd van 4.13.3 is een gewel dige prestatie". Niets te verliezen Ilja Keizer had de finale 1500 meter heel wat rustiger tegemoet gezien dan enige dagen tevoren de eindstrijd van de 800 meter. „De 1500 meter is mijn nummer nu eenmaal niet en ik had niets te verliezen. Het ging heerlijk. Alleen was het jam mer dat ik geen gat kon laten vallen om Maria Gommers ruimte te geven". Het was een geweldig gezicht toen onmiddellijk na de start de drie Nederlandse meisjes zich vooraan het veld nestelden. Onbarmhartig hard trok Maria Gommers aan de kop. De eerste ronde van 63 se conden was voor het merendeel van de dames nog te doen maar toen de Nederlandse recordhoudster bleef doorgaan en na 800 meter op 2.13,- door kwam, voelde Paola Pigni het gevaar en wrong zich tussen de „Nederlandse trein". Anneloes Bos man moest na een kilometer afhaken waarna Maria Gommers en Ilja Keizer, die opvallend ge makkelijk liep, met de Russin Bragina, Pigni en de Engelse Ridley, doorgingen. Ontstellend snel Aan de staart bungelde toen nog Jaroslava Jeh- lickova. De 27-jarige Tsjechische, die 's morgens nog tegen haar ploegleider had gezegd niet te wil len starten, rukte in de laatste 300 meter ontstel lend snel op. En bij het uitkomen van de voor laatste bocht bereikte zij de verbeten vechtende kopploeg waarin Pigni de leiding had genomen. Jaroslava Jehlickova ging in één ruk door. Zij schudde eerst Maria Gommers af en daarna ook Paola Pigni. De duidelijk teleurgestelde Italiaanse zei later: „Nadat ik Maria Gommers was gepas seerd, kon ik wel jubelen. Het goud was voor mij". Het werd echter geen goud en ook geen zilver voor de Milanese. De laatste tachtig meter werd een getrouwe kopie van de 800-meterfinale van Mexico. Dit keer kwam Maria Gommers niet, zoals op de Olympische Spe len, net iets te kort. Zij kreeg Pigni vlak voor de streep te pakken en wierp zich met een laatste krachtsinspanning over de streep. Toch nog gered Maria Gommers wilde pas geloven dat zij zilver had gewonnen toen enige minuten na afloop een jurylid de eerste drie atletes kwam ophalen voor de cérémonie protocolaire en Maria's startnummer (213) als tweede stond genoteerd. „Het is niet waar. Heb ik het met me naar voren te gooien toch nog Gered? Wat ben ik gelukkig". Hoe snel het was gegaan blijkt het duidelijkst uit het feit dat drie loopsters onder het oude wereld record bleven en in totaal zeven nationale records sneuvelden. Wereldrecords Colette Besson, de donkerharige Frangaise, olym pische 400-meterkampioene van Mexico, bracht twee wereldrecords op haar naam, op de 400 meter en 4 x 400 meter. Maar zij moest beide keren ge noegen nemen met een zilveren medaille. In het individule nummer werd zij op de streep geslagen door landgenote Nicole Duclos en op de estafette overkwam haar dat door de Engelse Lilian Board. Op de voorlaatste dag van de kampioenschappen sneuvelde nog een wereldrecord. Anatoli Bondart- sjoek, de verrassende winnaar van het kogelslin geren, wierp 74,68 meter en zette daarmee olym pisch kampioen Romoeald Klim, die tweede werd, af als wereldrecordhouder. In totaal werden vijf wereldrecords verbeterd. Nadesja Tsjisjova (kogelstoten 20,43), Nicole Du clos en Colette Benson (400 meter, 51,7) ;Jaroslava Jehlickova (1500 meter, 4.10,7), Engeland en Frank rijk (4 x 400 meter, dames, 3.30,8) en Anatoli Bon- da rtsjoek. Nederland heeft niet zijn miniploeg van negen dealnemers geen slecht figuur geslagen. Tweemaal zilver, voor Wilma van den Berg (100 meter) en Maria Gommers (1500 meter) plus finaleplaatsen op alle andere nummers, behalve voor de teleur stellende Van Ekhuizen, is geen slecht resultaat. De medailles in Athene werden als volgt verdeeld: Oost-Duitsland Rusland Engeland Frankrijk Tsjecho-Slowakije Hongarije Zwitserland Italië Oostenrijk Bulgarije Roemenië Finland Nederland Zweden West-Duitsland België Denemarken Ierland Joego-Slavië Noorwegen ben daarna uren met hem gesproken. De Noorlander hield echter vol dat hij geen stimulerende middelen had ge bruikt, waarop wij een contra-experlise hebben aangevraagd. Maar nok bij de tweede controle, die dooi p-n'r Agioutandis werd verricht en waarbij dokter De Jongste aanwezig is l, kwamen duidelijk sporen van amfetami ne te voorschijn. Wij moesten ons toen wel bij de beslissing neerleggen Het blijft echter de vraag hoe de stimulan tia in het lichaam van De Noorlander terecht zijn gekomen". Rustig slapen Die vraag van het hoe en waarom zal waarschijnlijk nooit beantwoord worden. Een opvallende kalme De Noorlander zei later: „Ik weet dat ik absoluut niets geslikt heb, behalve de vitamineprepara ten die ik altijd gebruik en mij door de dokter zijn voorgeschreven. Ik kon daarom vrijdagnacht, nadat ik de uit slag had gehoord, rustig gaan s'ar>en Natuurlijk weet ik dat ik nu met de be kende verklaring van „ik begrijp het niet" kom. Maar het is nu eenmaal zo. Het probleem is dat ik nooit kan aanto nen dat een ander niets in mijn eten of drinken heeft gedaan". „Ik heb uit thermosflessen van enige andere atleten gedronken, maar dat is in een tienkamp normaal omdat je met vrienden onder elkaar bent. Namen zijn en daar pas ik voor. Ook al ben ik zelf het slachtoffer. Tot voor het ge val met die Roemenen, die enige weken geleden werden geschorst, had ik nooit SP0RTC0MMENTAAR Bittere nasmaak Unie, die de laatste tijd toch al op minder prettige wijze Ln het nieuws was, heeft er weer een affaire bij. Uitgerekend de Nederlandse atleet Edward de Noorlander reageerde positief op het dopingonderzoek. Ook al zou hij totaal onschuldig zijn, dan nog blijft er altijd iets van hangen Het gebruik van doping is zo doorgedrongen in verscheidene takken van sport het ergst bij wielrennen dat het geijkte „ik heb niet geslikt ik ben onschuldig" doodeenvoudig niet meer wordit geloofd- Al te veel werd ontkend. Welke wielrenner heeft ooit toegegeven? Altijd werd per ongeluk uit andermans flesje gedronken of was er een boeman die stiekem het een of ander in de bidon had gedaan. Het kan allemaal waar zijn, maar het klinkt zo ongeloofwaardig. En al is Edward de Noorlander een atleet, die de hersens beslist wel bij elkaar heeft, men zal hem toch (voorlopig) met de vinger- nawijzen. Het zai als zwak worden aangemerkt, dat hij uit thermosflessen van anderen heeft gedronken, naar hij verklaarde, maar dat vele tienkampers negatief hebben gerea geerd. Mag men zich dan af- vrag en of hij heel toevallig de thermosfles aan de mond heeft gezet van iemand die even toevallig niet werd gecontroleerd? Nogmaals: men kan vain zeer goede wil zijn en zelfs geloven dat iemand onschuldig is. De nasmaak zal toch bitter blijven. Oneerlijk UR moet geconstateerd worden weer een sport- Het is bekend dat vele gewichtheffers stimulerende middelen gebruiken, dat er boksers zijn, die zichzelf oppeppen, dat er zelfs clubartsen zijn, die hun voetballers ongeoorloofde middelen toedienen. En nu ook de atletiek, die altijd nog ais een „zuivere sport" word beschouwd. Men moet onderhand aan alles gaan twijfelen. Als ergens een „plotselinge" prestatie wordt geleverd, duikt meteen het woord doping op Hoe meer gevallen bekend worden, des te meer zal men Ln hel achterhoofd het lampje voelen branden. En er blijkt geen mogelijkheid te zijn het kwaad een halt toe te roepen. Helaas, want de sport wordt erdoor verziekt en zij, die de middelen gebruiken, behalen prestaties op oneerlijke gronden- Afgezien van de mogelijke verwoestingen, die zij bij zichzelf aanrichten. Kleine ploeg en behoudens 'n enkele teleurstelling mag de KNAU wat de keuze betreft tevreden zijn. Het aantal medailles was niet overweldigend, maar men mag niet van elke uitgezondene hel maximum verlangen. Er is behoorlijk werk geleverd. En voor het prestige van een sport is dat noodzakelijk. Het kan een les zijn voor andere bonden, die blijven streven naar grote afvaardigingen en weten dat het aantal teleurstellingen daarmee in overeenstemming zal zijn. Beter klein en van kwaliteit dan groot en alleen maar kwantiteit. gehoord of geloofd in het gebruik van doping in de atletiek. Ik weet dat ik alles tegen heb maar gelukkig hebben de andere tienkampers zeer positief ge reageerd. Het ongelukkigste vind ik het voor mijn ploeggenoten want zoiets drukt toch de stemming". Goede advocaten Wat er verder met De Noorlander gaat gebeuren, is nog niet bekend. De KNAU heeft in haar reglementen nog geen artikel dat het gebruik van doping verbiedt. Technisch leider Hes Grewer, die enige maanden geleden op een der gelijk artikel aandrong en de eerste dopingcontrole al bij de nationale kam- oioenschappen in Groningen wilde laten houden, zei: „Het is bijzonder naar, dat wij er hier mee geconfronteerd worden. De Noorlander heeft in. dokter De Jongste en mij, wanneer de zaak in Nederland verdei- wordt uitgezocht, goede advoca ten. Tic ben ervan overtuigd dat hij on- schu'dig is". Er zijn in Athene elke dag zes deel nemers, die door het lot van tevoren waren aangewezen, maar dat uiteraard niet vernamen, gecontroleerd op het ge bruik van stimulerende middelen. Van de 24. die tot en met vrijdag waren ge- contro'ceid. reageerde alleen De Noor lander. die een voortref fel iike tienkamp had gemaakt en met 7598 punten het nationaal record van Eef Kamerbeek tot op 34 punten benaderde positief. Voor De Noorlander een nare zaak, ook al blijft hij ontkennen iets te hebben gebruikt. Het ver velende voor hem is dat het ,,Ik heb niets geslikt" al jaren een evergreen is. Edward de Noorlander: van l(jat geschrapt.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 11