Léhars Zarewitsch repeteert op z'n Russisch WEER of geen WEER Onderhoudende opvoering Rob de l\ijs als idool Mouvements bij Four net in uitstekende vertolking SUSKE EN WIS&E: DE DROMENDIEFSTAL DE LEEDSE COURANT „Holland Show" naar Amerika SCHIPHOL (ANP' - De „Holland Show", bestaande uit Willy en WdMeke Alberts. goochelaar Fred Kaps. het ac cordeontrio „The Three Jacksons", de ko miek Jan Blaaser en pianist Cas Oost hoek. is gistermiddag vertrokken voor een tournee van drie weken door Canada en de V.S. Tijdens deae tournee, die geor ganiseerd wordt door de Nederlandse emi- grantenclub in Ontario en de Dutch Club Avio in Californië. zal in totaal dertien keer worden opgetreden in o.a. Toronto. Montreal. Oliicago. Grand Rapids en Los Angeles. Het gezelschap wordt 7 ok tober m Nederland terug vernacht- Impressario Dick Binnendijk vertelde dat. de „Holland Show" volgend ja-ar april voor de tweede maal naar Australië en Nieuw-Zeeland zal gaan. waai- reeds eer der dit jaar succesvol werd opgetreden Pater Girardi ontslage VATICAANSTAD (Reuter) Een Vaticaanse deskundige op het gebied van het communisme, pater GkUlAo Girardi, is ontheven vain zijn leraarsambt aan de kaüiodiéke universiteit in Rome, omdat hij openlijk met opstandige studenten sympathiseerde en nauwe betrekkingen met marxistische kringen onderhield- Pater Girardi, die filosofie doceert, heeft het verzoek gekregen zijn colleges aan de Romeinse universiteit voor een periode van minstens drie jaar te staken. Hij heeft besloten in Parijs wetenschappelijk onderzoek te gaan verrichten. CREBBEÜYIC 15 170 GULF HANSA 16 te Isle of Grain GAA8TERDYK 16 v pto Alegre nr Rlo Gi ÖAHOMEYKUST 16 ESSO DEN HAAG 17 te Djlbou! GAROET 15 100 z vn Dakar GEESTSTAR 15 390 no v hollani Durban itTERSüm 16 te Wilmington t,ASON ie paranam nr Georgeto' S»?NDYK 17 Bermuda j port Everglade# M Galerie Cojean. Stevinstraal 103 Sche- veningen, exposeert van 27 septem ber tot 17 oktober keramiek van Mie- ke Hansen en schilderijen en aquarel len van Marian van Berkel en Joop Rooijers. In het Toneelmuscuin. Herengracht Amsterdam, wordt maandagavond 29 september de tentoonstelling Minl-the- aters, toneel als speelgoed in de 19de geopend. De nalatenschap mr. P. van Eeghen vormt de kern van deze expositie, die mede be doeld als bijdrage toi de kinderboeken- I week 1969 zal worden -ingeleid door mejuffrouw dr. I. H. van Eeghen In de Kloosterkerk aan het Lange Voor- i hout wordt op 20 september een con cert gegeven in de reeks „Zaterdag- avondmuziek" door organist Gerard Akkerhuis en bariton Bernard Kruysen. Op het programma staan onder werken van Bach. Telemann, Wolf, Franck, Fauré en Alain. In het Stedelijk museum Het Calharijne Gasthuis te Gouda wordt van 12 okto ber tot en met 30 november een ten toonstelling gehouden van schilderijen en aquarellen van Kees Verwey. In het Prentenkabinet van hel Gemeente museum te Arnhem wordt tot 20 de cember een tentoonstelling gehouden van prenten en tekeningen uit de 17de, 18de en 19de eeuw, die allen spel en sport tot ooderwer» hebhask Een vlak lagedrukgebied beheers te ook in het afgelopen etmaal het weer in een groot deel van midden-Europa. Jn de vochtige lucht, die zich boven ons land be vond, vormde zich gisteravond en K.N.M.I. Minder DEELT I - MEDE: VOChtlg vannacht plaatselijk mist. Boven deze mist bevond zich onstabiele bewolking waaruit in de noord- oostelijke provincies regen vielIn Leeuwarden ging dit zelfs gepaard met onweer. Daar werd vanmor gen cm 7 uur zelfs 21 millimeter regen afgetapt. Het komende et maal zal het weer voor een groot deel bepaald worden door druk- stijgingen, die boven Scandinavië plaatsvinden. Hierdoor zal de wind in ons land uit oostelijke richtin gen blijven waaien en wordt min der vochtige lucht aangevoerd Morgen zuüen dan ook zonnige perioden voorkomen, waarbij de temperaturen ongeveer dezelfde waarden zullen bereiken als van- Donderdag 18 sepl.: Zon: 6.19 18.48; maan: 14-55—21.18; hoog water te Schevenmgen: 6.40-19.04. Vooruitzichten voor vrijdag: aan tal uren zon: 4 tot 11; min. temp.: omstreeks normaal; max. tenvp-: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procentkans op een geheel droog etmaal: 90 procent Weer in Nederland Weer in Europa iw. bew. zw. bew. I. bew. K- bew. Toen (Franz Léhar een eindje in de vijftig was en mei een goede twee dozijn 1 operettes in de beproefde traditie alom veel succes had geoogst, kwam er een onverwachte wending in zijn werkwijze. Hij ging zich meer en meer verwijderen van de klassieke operettestijl van Johann Strauss en zocht ook geen aanknopings punten meer bij de Franse trant van Offenbach. Integendeel: hij ging in zijn zang spelen steeds sterker dramatische, operar-achtige elementen invoeren en ook in scene? van grote, lyrische bewogenheid, al handhaafde hij daarnaast voor de contrast werking toch ook, maar in mindere mate, de komische scenes en de dans. die niet meer per se de wals behoefde te zijn, maar ook de vorm van de toenmalige mode dansen als tango en onestep, foxtrott en valse boston kon Parti* Stockholm Léhars Zarewitsch, dat in 1927 in Ber lijn zijn première beleefde, is in zijn originele gedaante een sprekend voor beeld van deze latere werkwijze van de componist. Hij had een toneelstuk gezien van een Poolse schrijfster, die daarin een historisch gegeven behandelde, na melijk de geschiedenis van de oudste zoon van tsaar Peter de Grote en de uit zichtloze liefde van de troonpretendent voor een meisje uit het gewone volk. Léhar pakte de uitbeelding van dit ge geven bijzonder „serieus" aan en inspi reerde zich harmonisch in de liefde en wanhoopsscénes zelfs duidelijk op Pucci ni. Overigens gaf hij zijn muziek, over eenkomstig het Russische thema, duide lijk een Slavische weemoedige inslag. In de opvoering, die de Stadtische Bühnen Oberhausen gisteravond in het Congresgebouw van Der Zare witsch hebben gegeven, is het werk niet onaangetast gelaten. Na het korte ka rakteristieke voorspel van Léhar zelf, zweeg het orkest en klonk van achter het toneel een mechanische weergave van Russische koorzang en balalaikamuziek, wat in de derde acte nog eens werd her haald. Ook werden in de uitvoering tal van Russische dansen in de klassieke stijl en ook van het type van de folklo- rische karakterdans opgenomen, inter mezzi die wel 't dramatische gegeven versterkten maar niet overeen kwamen met de stijl van Léhar, en die 't werk als geheel duidelijk een andere allure ga ven. De bovengenoemde modedansen van de jaren twintig verdwenen helemaal naar de achtergrond. Naar voren kwamen een bojaren- en een kozakkendans, Rins- ki's Shéhérazade en zelfs Katchaturians Sabeldons, die de luisteraar wel ve de koers van Léhar brachten. Gezegd moet worden dat desondanks de ze opvoering, die het begin was van operettefestival dat tot en met zondag aanstaande in totaal zeven voorstellingen omvat, 'n heel verzorgde indruk maakt. Het voorgordijn met een aardige stile ring van Russiche paleis- en kerktorens deed een wat minder conventionele kleding verwachten maar in zijn soort was die aankleding kleurrijk en goed, en het simpele reisdécor was in elk ge val heel praktisch. Hoewel de uitvoering van de talrijke dansen niet overweldi gend was, was zij zeker vakkundig, zo wel in de klassieke als in de folklorische stijl. vredigde ook omdat regisseur Heinz Schickel voor 'n levendige actie had ge- j zorgd. Zuiver muzikaal stond de opvoe- ring niet op zo'n hoog peil. Wel speelde 't i kleine orkest, enkele haperingen en fout jes daargelaten, o.l.v. de vaarigde Ru- dolf Reinhardt heel aanvaardbaar, maar in de soms slepende tempi wist men de innerlijke spanning niet altijd goed te handhaven. Het koor leverde onder lei ding van Willy May zijn bescheiden aan deel heel bekwaam, maar de vocale so listen, ja die waren nu niet bepaald de sterkste stroeven in het geheel In de titelrol kon de tenor Thomas Tarjan in het algemeen wel bevredigen Mary Lou Sullivan kon de grote partij van Sonja eigenlijk niet aan. Bei den moesten het trouwens meer hebben hun vlotte spel en hun geroutineer de expressie dan van hun stemmen en hun zangkunst, wat voor hun erger was voor het komische duo Ernst Kosc en Ingrid Thissen, die als lakei Iwan diens vrouw de lachers gemakkelijk op him hand kregen, niet alleen door de obligate actuele mopjes (over de ver kwisting van Jackie en Onassis en na tuurlijk ook weer over de belastingen) tevens door hun zwierige bewegin gen. De uitstekend bezette zaal heeft zich kennelijk goed geamuseerd, ook blij kens de vele opendoekjes. Het mocht dan geen „echte" Zarewitsch zijn geweest, nen te zien en te horen kreeg, het in elk geval 'n kleurig kijk en vaak een onderhoudend hoorspel. Het Amsterdamse theater Carré gonst dezer dagen van bedrijvigheid. Ook overdag, want de Nieuwe Kome die reperteert er op het toneel, in de grote foyer èn in de artiesten- foyer aan de nieuwe Nederlandse musical die op donderdag 23 oktober in het Circustheater te Scheveningen in wereldpremière gaat De musical „Sajjens Fiksjun, van Harry Geeleti concentreert zich rond een tiener idool en de muzikale nummers (ruim twintig!) zijn goeddeels opgebouwd uit pop-, beat- en soulelementen Het tieneridool is Rob de Nijs, tweede van rechts, die zijn debuutmaakt wi een toneelrol. Reeds miljoen stakers in Italië ROME (AP) Op het ogenblik zjjn meer dan een miljoen Italianen in staking en er zyn geen tekenen dal een eind komt aan de golf van arbeidsonrust. Verwacht wordt dal nog voor het eind van de week ruim 2'j miljoen arbeiders het werk zullen hebben neergelegd. Zij behoren tot de massa van 4',i mil joen wier arbeidscontracten dit najaar vernieuwd moeten worden. Over het algemeen komen de eisen van de werk nemers neer op salarisverhogingen tot 20 en vermindering van de arbeids week van 44 tot 40 uur. Vandaag is het opnieuw de beurt aan de 800.000 arbeiders in de bouwindustrie, die voor de tweede maal in vijf dagen het werk voor 48 uur neerleggen, Daar naast zijn acties aan de gang van 200.000 arbeiders in de chemische industrie en 24.000 arbeiders in de cementindustrie. die dinsdag voor twee etmalen in staking zijn gegaan- Succes voor Ton óp Leeuw Airborners voor laatste maal naar Arnhem OOSTERBEEK (ANP) Dinsdag middag werd in de Ned. hervormde kerk te Oosterbeek een begroetingssa menkomst gehouden voor de 350 Airbor- nepelgrims die speciaal voor de 24ste Airborneherdenking overgekomen ren naar Oosterbeek en Arnhem met een extra-trein van Hoek van Holland. Onder het gezelschap bevond zich ook een Airborner die blind geworden was tijdens de septemberdagen van 1944. Door de groep pelgrims werden aan de kerk twee zilveren kandelaars aangebo den die dienst kunnen doen bij de avond maalsviering. De hervormde kerk v de laatste verzamelplaats van de ovi gebleven Airborners voordat zij o streeks 27 september 1944 zwemmend de nacht de terugtocht door de Rijn aa vaardden. Zuidelijk toneel Globe geeft dinsdag 23 september in de Konklijke Schouw burg de eerste voorstelling voor Den Haag van De Gijzelaar van Brendan Behan in de bewerking van Wilbert Bank en onder regie van Adrian Brine. In bet gebouw van de Haagse Kunst kring wordt zaterdag 27 september een concert gegeven door Lida Claus cla- vecimbel en Ab Bronkhorst gitaar. In deze ongewone combinatie zullen wer ken worden uitgevoerd van Pasquini, Carulli, Diabelli. Zagwijn en Wijde- veld. Galerie Mokum. Amstel 186,Amsterdam, exposeert van 19 september tot 17 oktober werk van de surrealist Le- harlv Jean Fournet staat niet bekend als een wild enhousiast voorstander van de mo derne muziek; wanneer hij een eigen tijds werk op zijn program neemt, kan men ervan verzekerd zijn dat óf Four net ergens persoonlijk door het stuk ge boeid wordt óf dat de waarde ervan blijkens de praktijk is komen vast te staan. Dinsdagavond in de Doelenzaal hadden we de indruk, dat beide elemen ten in het spel waren. De „Mouvements rétrogrades" van Ton de Leeuw zijn we van uitvoering tot uitvoering meer gaan waarderen. Waarschijnlijk hebben we ona in het be gin te veel geconcentreerd op de knap pe techniek van deze „teruglopende be wegingen"; het is inderdaad een boeien de bezigheid om te ontdekken welke om keringen De Leeuw ritmisch en melodisch op zijn materiaal weet toe te passen. Maar deze "sport" brengt het ri sico met zich mee, dat men meer de bomen dan het bos ziet. En het is juist de compositie als geheel welke ons bij verdere audities zo zeer is gaan boeien. In de voortreffelijke uitvoering welke Jean Fournet gisteravond van de „Mou vements" gaf, maakten we onwillekeurig een vergelijking met het beste wat Ne derlandse componisten in de twintif ste eeuw geschonken hebben: de ..de de" van Pijper en de middelste reek symfonieën van Badings. Fournet moet wel door Ton de Leeuw nu twaalf jaar oude vernuftige variatii werk geboeid zijn; hij had de „mouvi ments" niet alleen helder geanalyseerd, maar gaf ze ook bezieling mee. bijval in de Doelen bewees, dat menigeen zich door het werk gegrepen voelde. Klassiek Voor de rest was dit openingsconcert van de seizoenseries van het Rotterdams Philharmonisch Orkest op klassieke leest geschoeid: ouverture „Egmont", een pia noconcert van Mozart en de vierde sym fonie van Schumann. Mozart bracht niet de in de prospec tus aangekondigde solist; het was gister avond een van de eerstemalen dat de concertbezoekers bemerkten dat Hana Henkemans achter zijn praktijk als certpianist een punt heeft gezet. Michel Block heeft zijn concerten aan het be gin van het Doelenconcert overgenomen; Henkemans placht te doen; Block's spel er poëtisch, maar vaak introvert. Wat natuurlijk uitstekend van pas komt in het ontroerend mooie andante van Mo- zarts concert K.V. 453, maar wat even problemen schiep in de samenwerking tussen orkest en solist in het eerste deel. We hadden de indruk, dat Jean Fourne zijn ensemble toen in relatie tot Michel Block met de volle zeilen liet varen. Trouwens de ouverture „Egmont" zat ook niet helemaal „rolvast"; in de lyriek Schumann wisten Fournet en het Rotterdams phliharmonisch ons ditmaal r te bekoren dan in de dramatiek Beethoven. G. v. L. Bij demonstraties 13 arrestaties in Haags centrum DEN HAAG (ANP) Ongeveer dui zend jongens en meisjes hebben gister avond in Den Haag een demonstratieve optocht gehouden „tegen de macht van het grootkapitaal". De optocht voerde van het station Hollandse Spoor via de binnenstad naar het Buitenhof. Tijdens ongeregeldheden na afloop van de mars vooral in de omgeving van het Plein en later in de Grote Marktstraat, trad de oproerpolitie beschermd met helm en schild op met de lange wapenstok. Er werden enkele charges uitgevoerd om de menigte te verspreiden. Er werden dertien arrestaties verricht. De jongelui, afkomstig uit kringen van ANV.T, Rode Jeugd, Socialistische Jeugd en sympa thisanten voerden tijdens de optocht door de stad spandoeken mee met teksten als „Nederland neutraal en atoombom- vrij", „Dienstweigeraars vrij" en „Veer- tigurige werkweek". Zij droegen vlaggen mee en fakkels en wierpen tijdens de tocht door de stad vuurwerk en rook- bommetjes. Op het Plein werden nogal wat geparkeerde auto's in het gedrang beschadigd. Rond half elf gingen de demonstranten langzamerhand terug in do richting van bet station Hollandse

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7