en Vredespaleis Barricaden worden geslecht in Belfast JN 0ClCrl3.ilCISC Z3K6Ili Verpleegster in Y.N.: West-Irian, door scholier gewurgd Luchtreizigers krijgen steeds meer last van tijdsverschillen Splitsing dreigt in partij van Vorster Rugbyteam met Maori's wel niet welkom „R" weer in de maand DAMES! S ABN Spaar -biljet 1969175 Algemene Bank Nederland Bogside: wij hogen ze op WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1969 PAGINA 5 Verliefde bok produceert ongekende diersoort MELBOURNE (Reuter) Een ver- liefde bok. losgelaten in een kudde scha- in Australië, heeft voor een nieuwe I diersoort op de boerderij gezorgd.... de gaap. De bok, Billy genaamd, was door i boer op de Lanyon Farm, 32 km ten noorden van Melbourne, vrijgelaten in i kudde van ongeveer duizend scha- pen, omdat hij, volgens ervaren boeren, ossen weg houdt, als de schapen I moeten lammeren. Billy deed echter meer dan zijn plicht...en de eerste ge volgen van zijn liefdeavonturen hebben zich nu kenbaar gemaakt op de farm in de vorm van jonge diertjes, half schaap, half geit. Het nieuwe dier op de boerde rij heeft zwarte, harige wol, een geel en wit achtereind, witte kringen om de ogen eel-bruinig haar op de poten. We- tenschappelijke medewerkers van het Ge menebestlaboratorium voor onderzoek naar de gezondheidstoestand van dieren bestuderen nu de nieuwe diersoort. Wat Billv betreft... hij ligt nu veilig aan de ketting in een kleine schaapskooi. „Hij I is niet tevreden met deze situatie" zegt Dick Lanyon vandaag, „maar ik I wil lammeren en geen gapen". Treinstaking in Frankrijk weldra ten einde PARIJS (Reuter) Het ziet er naar uit dat de nationale spoorwegstaking in Frankrijk spoedig beëindigd zal worden. De directie van de Franse spoorwegen heeft vergaande voorstellen gedaan die tegemoet komen aan de eisen van de treinmachinisten voor betere arbeids voorwaarden. De onderhandelaars van de vakbon den hebben verklaard dat zij de machi nisten zullen vragen de voorstellen te bestuderen. Dit resultaat is bereikt na onderhandelingen tussen de vakbonden en de directie van de spoorwegen die dertig uur geduurd hebben. Inmiddels was de staking ook uitgebreid tot de Parijse Metro, waar hoger personeel ook klaagde over de slechte werkom standigheden. Gistermiddag waren hier door acht van de veertien metrolijnen lamgelegd. Wegenaanleg in Den Haag DEN HAAG Op de begroting bel Rükswegenfonds voor 1970 komen- rfrie projecten voor die betrekking heb ben op het gebied rond Den Haag. Voor het jaar 1970 is op de begroting één miljoen uitgetrokken voor het project-Wassenaarseweg, dat via de Landscheidingsweg Wassenaar verbindt met rijksweg 4 Amsterdam-Den Haag- Dit werk omvat onder meer de omstre den ster van Wassenaaren moet gereed zijn in 1974 en zal dan zonder B.T.W- 120 miljoen moeten kosten. Acht miljoen is voor het komende jaar uitgetrokken voorhet 87 miljoen kostende tracée, dat in 1973 klaar moet zijn er dat als Utrechtsebaan rijksweg 12 ver lengt van Voorburg naar het Bezuiden- hout- Vijf miljoen is bestemd voor het laten aansluiten van de Kruithuisweg bij Delft aan rijksweg Den Haag-Rotterdam- De aansluiting van het verkeersplein Ypenburg op de Beneluxtunnel met brug over de Vliet komt voorlopig nog niet voor op het lijstje van de minister. -| -| I Traigiaohe zaak voor rechter Verwijten van voorzitster aan Alg. Vergadering NEW YORK (ANP). De Nederlandse delegatie tot de vierentwintigste alge mene vergadering van de Verenigde Naties, die in New York is geopend, gaat een zware tjjd tegemoet. Allereerst wordt de volksstemming in West-Irian ter tafel gebracht. Hoewel men ook van de kant van de Verenigde Naties deze zaak zo snel mogelijk wil afdoen, zal er toch midden november een debat komen, waaraan zowel de ministers Luns als Malik zullen deelnemen en waarvoor en kele Afrikaanse landen interesse hebben getoond. Daarmee is de volksstemming afgedaan en blijft alleen het werk van Fundwi over, het instituut dat de ont wikkeling van West-Irian moet versnel len, dat veel hulp van Nederland heeft ontvangen en dat zeer traag te werk gaat, ook al door het vrij stroeve con tact met de Indonesische regering. Een zaak die de Nederlandse delega tie eigenlijk veel hoger zit is de resolutie die de rechters van het Internationale Gerechtshof hebben ingediend. De rech ters vinden Den Haag niet langer de meest ideale plaats om te leven en te werken en zij vragen aan de leden van de V.N. om ook eens ergens anders Gevolg van grotere snelheid Nodige rust voor piloten ook probleem (ADVERTENTIE) Rphnnd van Llw tanden AMSTERDAM (ANP) De aanpassing van het menselijk lichaam aan de steeds groter wordende tijdsverschillen als gevolg van de snelheidsontwikkeling in de burgerluchtvaart is een van de be langrijkste onderwerpen tijdens het con gres over de lucht- en ruimtevaart- geneeskunde. dat in deze dagen in het R.A.I.-congrescentrum in Amsterdam wordt gehouden. Volgens de president van het congres, Verkiezingen in Zuid-Afrika luchtmachtgeneraal b.d. De Vries, is dit zelfs een probleem van de eerste orde. Steeds meer mensen reizen over grotere afstanden en met toegenomensnelheden door de lucht. Het menselijk lichaam zal zich onder diverse klimatologische om standigheden moeten aanpassen aan een andere dagelijkse cyclus. Voor de gezon de mens is dit nog niet zo bezwaarlijk, maar de mensen met kwalen zelfs in lichte mate kunnen hiervan nadelige gevolgen ondervinden- Vooral bij hel supersonisch vliegen zal de vermoeidheid in het algemeen sterk toenemen. Er worden momenteel experimenten uit gevoerd met inneembare stoffen om deze vermoeidheid van de supersonische lucht reizigers tegen te gaan. Deze verstoring van het biologische proces geldt vanzelfsprekend ook voor de piloten. In vele gevallen worden door de bestuurders van vliegtuigen kalmeren de en stimulerende middelen gebruikt om hun conditie op peil te houden. Het gebruik van deze middelen kan echter ook grote gevaren opleveren. De medici zoeken thans naar andere middelen om de piloten de nodige rust, die dikwijls door de spanningen en de tijdsverschillen wordt verstoord, te verzekeren. Professor Stanley A. Ziemnowicz van de stichting hersenonderzoek in Wash ington sprak over een nieuwe methode het menselijk lichaam tot rust of zelfs In slaap te brengen met behulp van elek tronische apparatuur- De resultaten van proeven op 400 personen zijn tot nu toe bevredigend geweest- BLOEMFONTEIN (AP). Premier John Vorster van Zuid-Afrika heert dins dagavond aangekondigd dal begin vol- ?end jaar parlementsverkiezingen zullen worden gehouden een jaar eerder dan verwacht werd om een eind te maken aan de geschillen in de boezem van de Zuidafrikaanse regering. Vorsters verklaring komt na het ont staan van een open breuk tussen de meerderheid van de aan het bewind zijnde nationalistische partij en de con servatieve vleugel van de partij, geleid door ex-minister Herzog. Het meest emotionele twistpunt tussen de gematigden en de extremen is dat over de uitnodiging van een Nieuwzee- lands rugbyteam. dat volgend jaar naar Zuid-Afrika komt. Vorster heeft ver klaard dat aan het bezoek geen voor gaarden zijn gesteld en dat ook Maori's 'de autochtone, niet-blanke bevolking van Nieuw-Zeeland) welkom zijn als zij in de rugbyploeg zijn opgenomen. Herzog heeft verklaard dat geen en kele sportploeg met niet-blanken tot Zuid-Afrika toegelaten mag worden. Hij sloot de mogelijkheid niet uil dat Maori's in het rugbyteam „met onze jongens en meisjes aan tafel zullen zitten en met onze meisjes zullen dansen". Door de openlijke twist tussen Vorster en Herzog is de reeds lang bestaande on enigheid tussen de meer gematigde aan- van Vorster en de extreme aanhan- van de apartheidsleer, die Herzorg steunen, volledig aan het daglicht getre den. Verwacht wordt dat dit zal leiden tot de vrijwillige of gedwongen ver dwijning van Herzog en een kleine groep putra-conservatieven uit de natio nalistische partij. In Zuid-Afrika werden 111 1966 voor het laatst algemene verkiezingen ge houden. waarbij de toenmalige premier Verwoerd een nieuw regeringsmandaat voor vijf jaar kreeg. Geen doden in vermist Chileens vliegtuig SANTIAGO AFP) De eenentwintig inzittenden van een vliegtuig van de Chileense luchtmacht, dat sedert zondag werd vermist, zijn allen in leven, zo is vandaag in Santiago bekendgemaakt- Het vliegtuig is gevonden in een oerwoüd in het zuiden van Chili, waar het een noodlanding heeft gemaakt. Aan boord bevonden zich twaalf kinderen. De luchtmacht heeft helikopters gezonden om bemanning en passagiers op /te halen. Zuid-Vietnamees leger wekt niet veel vertrouwen SAIGON (Reuter) Verschillende Amerikaanse officieren in Vietnam staan sceptisch tegenover de vraag of Zuidvietnamese leger het vacuum opvullen dat ontslaat als de door presi dent Nixon aangekondigde 35.000 mili tairen uit Vietnam zullen zijn terugge trokken. „Het zal me zeer verbazen als zij dat kunnen houden", zei een Amerikaan se officier die tien maanden lang in di Mekingdelta heeft gevochten. En eer andere officier zei: „De delta is hei proefterrein voor de Zuidvietnamezen geworden. Het is een situatie van over winnen of sterven en ik geloof nu juist niet dat zij zullen overwinnen". Deze meningen staan tegenover de verklaring die het bureau van presi dent Van Thieu uitgaf, waarin de aan gekondigde terugtrekking wordt om schreven als „een maatregel genomen vanwege de steeds groter wordende kracht van het leger van de republiek Vietnam". Een van de Amerikaanse officieren zei ook: „Ik haat deze maatregel nu we zo vervloekt dicht bij de overwinning O". - De „R" bleek gisteren weer dui delijk in de maand te zijn. Dat manifesteerde zich op het Binnen- hof waar men voor de Ridderzaal de heer Romme kon ontdekken, na afloop van dc opening van de Staten-Generaal, waarin hij zo lang, zo vaak, zijn rol op het voor plein placht te spelenIn gala tenue, zoals bij hem past, was hij nu toeschouwer, in gezelschap van dochter en twee kleinzoons.. Bei den kennelijk de Nederlandse strijdkrachten een goed hart toe dragend, gezien de sabel, die de een hanteert en het marine-uni form van de ander. Een uniform overigens, dat perspectieven opent, gedragen als het is door zowel de minister-president als de minis ter van Buitenlandse Zaken Minister Klompé naar Rome SCHIPHOL (ANP) Minister Klompé s van Schiphol naar Rome vertrokken, vaar zij de jaarlijkse vergadering van de drie jaar geleden door de paus ingestelde commissie Justitia et Pax zal bijwonen. Ook aan de twee vorige jaarlijkse bijeen komsten heeft zij deelgenomen. West-Berlijner gearresteerd in O.-Duitsland BERLIJN (AFP-ADN) Het Oost- duitse persbureau ADN heeft meege deeld dat de directeur van een West- berlijnse porseleinfabriek, Klaus Curdts, is gearresteerd wegens spionage. Hij werkte volgens het persbureau voor dc Westduitse geheime dienst onder di de naam „Huber". Hij is zaterdag ge arresteerd terwijl hij zich over de weg ïaar West-Bcrlijn begaf. Zijn arrestatie heeft in West-Berlijn, vaar hij zeer bekend is, opwinding ver oorzaakt. Gistermiddag heeft de West- berlijnse senaat energiek tegen zijn ar restatie geprotesteerd. Curdts was op te rugreis van Parijs over de grens ge gaan bij Marienborn-Helmstedt op de autoweg van Hannover naar Berlijn. Hij werd door mannen in burger aangehou den toen hij op het punt stond via de contro epost Drewitz-Berlijn Oostduits gebied te verlaten. Zijn echtgenote, die met hem reisde, mocht West-Berlijn binnengaan. Nixon overweegt afschaffing van dienstplicht WASHINGTON (AP) Het Witte Huis heeft te kennen gegeven dat pre sident Nixon overweegt de militaire dienstplicht af te schaffen, in elk geval voor enige tijd. Woordvoerder Ronald Ziegler bevestig de in antwoord op vragen dat de presi dent en zijn adviseurs bij de bestude ring van herziening van het selectieve dienstplichtstelsel ook „van tijd tot tijd" gesproken hadden over de idee van on volledige opschorting van de dienst plicht. Hij wilde echter niet bevestigen of tegenspreken dat zo'n voorstel kans maakt in de nabije toekomst aangeno men te worden. bijeen te mogen komen. Het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken ziet dat als erosie. Het is fel gekant tegen dez eresolutie en doet zijn best om in de Verenigde Naties zoveel mogelijk tegen stemmers op te trommelen. Minister Luns ziet het zelfs als een persoonlijke zaak. De rechters vinden dat zij door het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken niet goed genoeg worden behan deld. Op de juridische afdeling van het secretariaat van de Verenigde Naties is :n verbaasd over de briefwisseling die Den Haag heeft plaats gevonden. Men vraagt zich af hoe het conflict ooit zo heeft kunnen komen. Nederland wordt een gebrek aan souplesse ver weten. De rechters hebben vooral onder de Afro-Aziatische delegaties vele vrienden. Voor Nederland is het een zeer pijnlijke zaak. Het enige internationale instituut betekenis wordt niet graag verloren men betreurt het dat deze lokale strijd in Den Haag nu in de openbaar heid komt. Minister Luns is gisteren naar New York vertrokken. Morgen beluistert hij de rede van president Nixon, terwijl hij volgende week een lunch heeft met de Amerikaanse minister Rogers. Bilaterial problemen zal hij in de komende dagen bespreken met de Franse minister van Buitenlandse Zaken Maurice Schumann en met de andere ministers van de EEG- landen. Voorts voert mr. Luns bespre kingen met zijn ambtgenoten van Egypte en Israël: Riad en Abba Eban. Deze laatste zal deze herfst een officieel be zoek aan ons land brengen. Voor mr. Luns in oktober naar Nederland terug keert, hoopt hij nog een bijeenkomst van de „groep van 10" die streeft naar toe nadering tussen oost en west. bij te De Liberiaanse afgevaardigde mej. Angie Brooks werd gisteren met alge mene stemmen voor dit jaar tot voor zitster gekozen. Zü verweet de assemblee geforceerde goedkeuring van resoluties zonder ernstig in overweging te nemen of ze ooit zouden worden uitgevoerd. Het ontbreekt ons in dit opzicht aan zin voor realiteit, aldus mej. Brooks. Ook gaat het publiek steeds minder gunstig over de Verenigde Naties denken, omdat de grote problemen bewust of onbewust worden genegeerd. (Van onze correspondent) ROERMOND Met gesloten deuren behandelde dc Roermondse rechtbank dinsdag de zaak tegen de 16-jarige middelbare scholier O. II. uit Venray. die op 14 januari van dit jaar de elf jaar oudere verpleegster Hcrmien van der Vorst in de bossen van Venray heeft gewurgd. De officier van justitie, mr. Bartels, eiste ontslag van rechtsvervolging en plaatsing in een bijzondere inrichting. Over veertien dagen volgt de uitspraak. De moord op de verpleegster, die erop getraind was met psychisch gestoorde patiënten om te gaan, heeft in het begin van dit jaar grote beroering gewekt. Hermien van der Vorst ging gewoonte getrouw 's middags met haar hondje wandelen in de bossen bij het zwem bad vlakwater. Het hondje kwam alleen thuis, 's Avonds tegen half twaalf werd het verminkte lichaam van de verpleeg ster door de politie gevonden. Aanvan kelijk dacht men dat het slachtoffer ge wurgd was met het hondenriempje Na dagenlang in het duister te hebben ge tast, kwam de politie op het spoor van de 16-jarige scholier met zijn bijzondere voorliefde voor biologie. Vaak zwierf hij met zijn verrekijker door de bossen. Hermien van der Vorst bleek na een hevige worsteling, waarbij zij zeven rib ben brak en haar milt scheurde, ge wurgd te zijn met het riempje van B's verrekijker. (ADVERTENTIE) WITTE KRUIS helpt e"<e/x..X'\ maand Poeders, tabletten, cachets. (ADVERTENTIE) f.100.- groeit naar f.150.- in vijf en een kwart jaar dat is een samengestelde interest van 8 per jaarl de inkomstenbelasting verschuift, en dat kan fiscaal voordeel opleveren en bovendien krijgt u, als u meedoet met het Algemeen Premie Spaarplan 'n extra premie, omdat er 5 jaarwisselingen in de spaarperiode vallen elk kantoor van de ABN kan o alle inlichtingen verstrekken over de financiële voordelen van het ABN spaarbiljet 1969/75 U bent welkom bij de BELFAST (AP-Rcuter). Het Britse leger is gisteren begonnen inet het afbreken van de barricaden in de katho lieke wijk Falls Road en drie batal jons zijn de wijk binnen getrokken om de bewoners „maximale bescherming" te bieden tegen eventuele aanvallen van protestantse extremisten. Het slechten van de barricaden vond bij vele wijkbewoners een gunstig ont haal, enkele extreme katholieke groepe ringen riepen evenwel op tot verzet, dat, met name in dc Gilfordstraat werd op gevolgd. De wijk Falls Road was de vorige maand het toneel van zeer ern stige onlusten. Verwachten wordt even wel, dat vanavond alle versperringen uit het straatbeeld verdwenen zijn In Londonderry hebben de bewoners van de katholieke wijk Bogside verklaard dat daar de barricaden onder geen voor waarden opgeruimd zullen worden. In plaats daarvan zullen ze opgehoogd wor- Engeland heeft dinsdag opnieuw ver klaard dat het alle pogingen van de Ierse republiek om de Noordierse kwestie door HERDER MAG KATECHISMUS UITGEVEN FREIBURG, (K.N.P.) De moeilijk heden om de uitgave van de Nederland se katechismus in Duitsland tussen de bekende uitgeverij Herder cn het Duitse episcopaat is bijgelegd. De uitgeverij heeft thans officieel toestemming ge kregen het boek met in de bijlage de gewenste correcties van Rome uit te Vorig jaar publiceerde Herder zonder bisschoppelijke goedkeuring via een Nederlandse uitgeverij de Duitse uit gave van de nieuwe katechismus, waarop kardinaal Frings en mgr. Schaufele van Freiburg openlijk hun afkeuring lieten blijken door het beschermheerschap over een belangrijke uitgave van concilie- werken in te trekken. Henri Marceau overleden PHILADELPHIA (AP) Henri Mar ceau, de oud-directeur van het Museum voor Schone Kunsten te Philadelphia en een internationaal vermaard deskundige en architect' is op 73-jarige leeftijd te Philadelphia overleden. Marceau, die af studeerde aan de Col umbla-uni verettert te New York heeft lange tijd gedoceerd in de architectuur op de Amerikaanse Aca demie te Rome- Tijdens de eerste wereld oorlog diende hij als officier bij de artil lerie. Na de oorlog werd hij door België onderscheiden met de Belgische Kroon orde. De overledene heeft veel over kunst en architectuur gepubliceerd, en onder meer studies gewijd aan de werken van Thomas Eakins. Cézanne, Benjamin West en Coroi. de algemene vergadering te laten behan delen, zal trachten te verijdelen. De Britse VN-delegatie zei dat Engeland VN- interventie in de aangelegenheden van Nrd.-Ierland noodzakelijk, „passend noch nuttig" acht. Talrijke leden van de agen- dacommisie waren van oordeel dat op neming van dit punt "een allerschade lijkst procedent zou scheppen voor de toekomst", aldus een Britse woordvoer der. Sommige kringen verwachten ech ter, dat Engeland zich niet zal verzet ten tegen een bespreking van de toe stand in Ulster als onderdeel van een debat over de rechten van de mens in een der assembleecommisies. Vrouwen van VS-gevangenen gaan praten met N.-Vietnamees PARIJS (AP) Vier Amerikaanse vrouwen van Amerikaanse krijgsgevan genen hebben een afspraak gemaakt om met iemand van de Noordvietnamese de legatie bij de vredesbesprekingen te spreken, aldus heeft een Noordvietna mese woordvoerder meegedeeld. De vier vrouwen, allen uit Dallas, waren zondag naar Parijs gekomen om te weten te komen „of wij echtgenoten of weduwen zijn". Zij hebben gedurende perioden van acht maanden tot vier jaar niets meer van hun mannen gehoord. Twee treilers aan Engelse kust gestrand IJMUIDEN. (A.N.P.) Op oen zand bank ter hoogte van Great Yarmouth, aan de oostkust van Engeland, ongeveer 90 mijl ten westen van IJmuiden. zün woensdagmorgen twee Nederlandse vis sersvaartuigen gestrand. Het zijn de treilers IJmuiden 239 „Nooit Gedacht" van de rederij P. Plug te IJmuiden en de Katwijk 185 „Valk" van de rederij De Jong te Katwijk aan Zee. De twee schepen visten met elkaar in span op haring. De schippers hebben de hulp ingeroepen van de sleepboot „Titan" uit IJmuiden. die tegen de avond bij het gestrande tweetal hoopt aan te komen. De bemanningen van beide scheoen zijn aan boord gebleven. Vertrouwen voor Chaban-Delmas PARIJS KAFP-DPA-Reuter) De Franse Nationale Vergadering heeft met grote meerderheid haar vertrouwen in de regering Chaban-Delmas uitgesproken. Deze had aan de gisteren door de premier afgelegde verklaring over de saneningspoliitdek na de devaluatie van de franc de vertrouwenskwestie verbonden De verküaring is door het parlement met 369 tegen 85 stemmen goedgekeurd. Er waren acht onthoudingen.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5