„HARTELIJK DANK, IK KAN NIKS ZEGGEN, IK BEN ZO ONTROERD" WE VOELDEN DE BEHOEFTE AAN STUK MET RELIGIEUZE INHOUD KANAALZWEMSTER JUDITH DE NIJS MASSAAL GEHULDIGD IN KOUDEKERK Een stimulans voor zwemsport in Koudekerk Twee meisjes aangereden Broers bekampten elkaar om aan het vonnis te ontkomen Na Sartre, Boll, Pinter, nu Fry bij Imperium WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1969 DE LHD6E COURANT KOUDEKERK A. D. RIJN Op uitbundige wijze heeft Koudekerk gisteravond Judith (van Berkel") de Nijs gehuldigd. De blonde kanaal- bedwingster wist niet wat haar overkwam. Van haar levensdagen had ze niet gedroomd dat haar bij het afscheid van een zo succes volle zwemcarriere zo'n geweldig feest zou worden bereid. Judith de Nijs gehuldigd. De blonde Kanaal- wil „Koudekerkse" te zijn. Bijna heel Koudekerk kwam voor haar op de been. Tegen half acht gister avond werd het een drukte van be lang voor de drogisterij „Margriet" aan de Prins Bernhardstraat. Rob van Berkel na het feest: „We wisten echt njet wat er ging gebeuren. We hadden net gegeten toen Juud zei: „Wat is dat toch voor een la waai buiten". Ik zei: „Nou kijk eens. Het zag zwart van de mensen. Geweldig". Drukte In een open rijtuig werd het echtpaar Van Berkel door het dorp gereden. Het muziekgezelschap „Kunst na Arbeid" ging voorop en twee amazones bege leidden de stoet. Men was het er dik over eens, dat Koudekerk nog'nooit zo'n drukte had gekend. Sommige Koude- kerkers begrepen zelf ook niet zo best, waarom men zo dol enthousiast was. Een oude, vergrijsde Koudekerker zei, de ge weldige sportprestatie van Judith niet begrijpend: „Wat een drukte hè, voor zo'n zwemstertje", en een middenstan der ietwat jaloers: „Ik wou, dat er voor dé Lichtweek zoveel belangstelling be stond." En een klein kind tegen haar moeder op het feestelijke met veel oranje versierde terrein voor het ver enigingsgebouw, waar de officiële huldi ging plaatsvond: „Komt de koningin daar dén ook voor, mama?" De koningin was er uiteraard niet, maar wel Koudekerks burgemeester C. M. m. d. Linden met zijn wethouders. Weet het meerendeel van de Koudekerkse be reiking pas sinds een paar maanden, dat profzwemster Judith de Nijs een dorps- genote is, burgemeester Van der Lin den wist dat al eerder: „Ik dacht, toen ik in december vorig jaar de drogisterij opende: Is ze het nou wel of is ze het nou niet? We weten nu, dat ze het wel is. En hoe! Vol belangstelling hebben we haar trai ningen in het Alexanderbad en later in grootscheeps vaarwater gevolgd. Ze ROELOFARENDSVEEN Op het kruispunt Sotaweg/Alkemadelaan wer den gistermiddag om 17.20 uur een tweetal meisjes op hun fietjes aangere den door een personenauto, komende uit de richting van Leiden. Beide meisjes kregen hierbij vrij ernstige hoofdwonden, terwijl één van hen een hersenschudding opliep. Ze moesten naar het ziekenhuis worden vervoerd, van waar er inmiddels al weer één is terug gekeerd. De leeftijden der kinderen wa ren 6 ea 7 jaar, zo werd ons van politie zijde medegedeeld. De fietsjes waren to taal vernield. Paardenmarkt zonder paard Vandaag is de jaarlijkse paarden- 8 markt te Alphen a. d. Rijn. Wie j-j echter gedacht had hiervan een glimp te kunnen opvangen kwam bedrogen uit. De handel was „zeer flauw", want er was geen enkel paard te zien en bijgevolg waren <5 ook geen kopers. Ditmaal moest men het doen met de goederenmarkt op de Oranje- straat, een evenement, dat ook jaarlijks terugkeert. Vanmorgen viel hier al een grote en gezellige drukte te constateren. traint bovendien onze zwemjeugd. Kort om ze is een geweldige stimulans voor de zwemsport in ons dorp. Koudekerks eerste burger later in zijn toespraak tot Judith: „Koudekerk is een levende, brui sende gemeenschap; ook erg chauvinis tisch. Je hebt onze bewondering afge dwongen. Als de baas." Erepenning Als beloning voor haar laatste plosie en als bewijs, dat ze in Koukekerk geaccepteerd is, kreeg de vroegere Hil- versumse prof zwemster (die nooit eerder gehuldigd was (ondanks haar vele Ne derlandse, Europese en wereldrecords) de ere-penning van de gemeente Koude kerk aangeboden. Het comité, dat de huldiging had georganiseerd bleef niet achter. Zwemclub-voorzitter K. v. d. Burg: „Judith, de zwemcarrière is nu voorbij en je gaat nu aan een carriëre werken voor huisvrouw. Een naaimachine kan daar niet bij ontbreken. De tot tranen ontroerde Judith de Nijs in haar dankwoord: „Ik kan niks. Ik ben zo ontroerd. Hartelijk, hartelijk be dankt." Jan Stender, de vroegere trai ner van Judith uit haar Hilversumse amateurtijd was ook gekomen. Emotio neel vertelde hij over de zwemsport en besloot met drie cheers: Hoera, hoera, Moe De Kon. Ned. Zwembond accepteert geen beroepszwemmen. Toen Judith de Nijs dan ook eenmaal de eerste guldens met het zwemmen van monstertochten had verdiend, kende de KNZB Judith de Nijs niet meer. Hetzelfde lot ondergingen in 't verleden Herman Willemse en Mary Kok. Daar zijn harde woorden over ge vallen. Toch was er gisteravond een KNZB- bondsbestuurslid aanwezig. Districts commissaris J. J. Hafkamp gaf de reden: „Judith heeft zo'n geweldige prestatie geleverd. We konden niet achterblijven. Bovendien betekent ze een geweldige sti mulans voor de zwemsport in het alge meen." Een poederdoos met embleem vormde het KNZB-cadeau. Vele tientallen deputaties uit het Kou dekerkse verenigingsleven kwamen daar na met bloemen en cadeau's. Honder den handen moest de nieuwe ere-burger van Koudekerk drukken. Na afloop keek ze vermoeid glimlachend naar haar rechterhand en dacht: Tsjonge, daar wordt je even moe van als van over het Kaneel Zwemclub-voorzitter K. van der Burg: Judith, je gaat nu werken aan een car rière als huisvrouw". Promt werd de Kanaalbedwingster 'n naaimachine aan geboden. Foto rechts: het gelukkige echt paar met de koets door het dorp. Aankoop weiland HAAG/NIEUWKOOP Het be- van de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten in Nederland vraagt Prov. Staten om subsidie in de kosten van aankoop van een perceel weiland ter grootte van ongeveer 2.69.40 ha, ge legen in de Nieuwkoopse plassen. Mei deze aankoop is een bedrag gemoeid van f 16.140,exclusief bijkomende kosten. De Vereniging beschikt in het onder havige gebied reeds over omvangrijke ceel ligt in het aan- koopgebied van de vereniging; de aan koopprijs achten G.S. aannemelijk. Geadviseerd wordt een subsidie te ver lenen van maximaal 50 pet. in de kos ten van aankoop, zijnde maximaal f8.070,plus 50 pet. van de bijkomen de kosten. Véle tientallen deputaties uit het Kou dekerkse verenigingsleven kwamen met bloemen en cadeau's. Ook burgemeester C. M. van der Lin den. De burgemeester: „Ik dachttoen ik vorig jaar de drogisterij opende: is ze het nou wel of is ze het nou niet? We weten nu, dat ze het wèl is. En hoe! WOUBRUGGE Aan de Nederlandse Economische Hogeschool te Rotterdam is geslaagd voor het kandidaatsexamen in de rechtgeleerdheid de heer P. Ver- faille uit Woubrugge. Foreholte bijna weer aan de kop VOORHOUT De uitwedstrijd tegen AHC in Den Haag, welke de Foreholte- dames met enige vrees tegemoet zagen, omdat er na de eerste twee wedstrijden het naar uitzag dat beide ploegen even sterk waren, hebben de dames uit Voor hout met ruim verschil in hun voordeel beslist. Coach Bonte had voor deze wed strijd twee wissels ingezet en met suc- Na een eerste aftast-periode met enkele schoten net naast en over het doel, schoot Hanny van Dijk Foreholte naar 1o. Met verrassend veel gemak kwam zij steeds langs haar directe tegenstand ster heen en al gauw bracht zij 20 op het scorebord. De AHC-verdediging bleef in het valletje trappen en voor de schietgrage Hannie van Dijk was dit een mooie gelegenheid. Zij scoorde nog drie doelpunten voor het rustsignaal en AHC slaagde er niet éénmaal in de hechte Foreholte-defensie te verschalken. Rust stand dus 5—0. Na rust kreeg Hannie van Dijk, zoals te verwachten was, heel wat minder bewegingsvrijheid en had dan ook bijna constant twee verdedigsters om haar heen. Zij lokte haar tegenstandsters steeds mee naar buiten en gaf zo volop gelegenheid aan haar mede-voorwaart- sen tot scoren. Nora Turnhout profiteer de al vlug en scoórde 60. Even later bracht Hanna Wang de stand op 7—0 en als Nora Turnhout niet zoveel pech had gehad met paal en lat, had Fore holte de dubbele cijfers nog gehaald. De aanval van AHC was niet in staat Lia van Werkhoven te passeren, zelfs niet toen zij bij deze stand een strafworp mochten nemen. Lia van Werkhoven stopte ook deze bal en tenslotte bracht Nora Turnhout de eindstand op 80. Een grote zege dus, en als Foreholte a.s. zondag de uitwedstrijd tegen Wil ton Feijenoord in Schiedam weet te win nen, staan ze als debutant in de dis- LEIDSE KANTONRECHTER trictsklasse toch weer a lan kop. De stand na drie wedstrijden is: Wilton Feijenoord 3—6 23—11 Foreholte 3—5 30— 8 A.H.C. 28 3—3 21—14 Kwiek Sport 3—3 21—18 Union Sport 3—2 13—141 MOK 3—2 11—18 Roda 3—2 6—341 Spartaan 3—1 16—24 Overige uitslagen: CWP 2Foreholte 2 1—12. Jun. Foreholte— ■Hygiëa 6—10. ,.Ik had hem die brom fiets kort tevoren cadeau gegeven, dus was hy niet hem", zo verklaarde een 29-jarige timmerman uit Leiden ter zitting. De officier repliceerde prompt: „Tegen verbali sant gaf u destijds direct toe, dat die bromfiets van broer had uitgeleend". „Dat heeft die agent dan verkeerd begrepen", trach- te verdachte daarop zijn verhaal geloofwaardig te maken. Tevergeefs overi gens. De bromfiets waarover 't ging vertoonde nogal wat gebreken, w.o. een on deugdelijke voetrem. Ver- dachtes 18-jarige broer werd destijds op de Sta tionsweg aangehouden. „Hij is niet van mij. maar van m'n broer", zo pro beerde de berijder des tijds aan een proces-ver baal te ontkomen. Zoals reeds vermeld gaf zyn broer dit toen volmondig toe. De berijder hield ook ter zitting vol, dat de bromfiets van zijn broer was en het hier een uit lening betrof. Al met al trachten de broers elkaar het eigendomsrecht in de schoenen te schuiven en aldus aan een vonnis te ontkomen. Hun poging was reeds bij voorbaat tot mislukkig gedoemd. Tegen de 18-jarige berij der eiste de officier een boete van 30,- subs 6 dagen. De 29-jarige „uit lener", die zonder twijfel, aldus de officier, ook de eigenaar was, hoorde een totale boete van 70.- subs. 14 dagen tegen zich „Ik ben onschuldig" bleef de oudste volhouden. De jongste onthield zich van enig commentaar. De von nissen werden uiteindelijk resp. 30,- en 55.-. Voorrang Een 26-jarige kantoorbe diende uit Katwijk stond terecht omdat hy met zijn auto op het voorrangs kruispunt Troelstralaan- Hoorneslaan te Katwijk geen voorrang had ver leend aan een van rechts komende auto. Hij voelde zich niet zo erg schuldig aan de bot sing, die door zijn fout was ontstaan. „Jé moet daar wel een eindje de weg opryden om te zien of er wat aan komt want het uitzicht is er niet best. Ik stopte meteen toen ik hem zag aankomen en h(j reed pardoes tegen mij aan". „U stopte pas toen uw auto zich al voor een groot deel op de rijbaan van de Hoorneslaan be vond en belemmerde dus de vrye doorgang voor de ander", zei officier mr. J. van Wessel. „Dat kan daar niet anders vanwege het slechte uit zicht", aldus de verdach- De officier achtte het feit dat verdachte om welke reden dan ook geen voor rang had verleend over duidelijk bewezen en eiste ter correctie een boete 70,- subs 14 dagen. De kantonrechter wilde ditmaal nog wel rekening houden met het feit, dat automobilisten ter plaatse mogelijk geen geheel vrij uitzicht hebben en von niste daarom met slechts 30,- subs 6 dagen. Law aai Toen een 19-jarige ban ketbakker uit Katwijk in de avond van de 28ste juni jj. met zijn brom fiets over de Koningin Wilhelminaboulevard tuf te, trok hij daarby de aandacht van twee poli tiemannen. De bromfiets reed nanielyk niet alleen vry hard, maar maakte ook opvallend veel lawaai. Bij zijn aanhouding werd dan ook gauw ontdekt, dat de cilinder 'n grotere inhoud had dan toelaat baar is en dat de geluid demper uit de uitlaat was verwijderd. Verdachte verzekerde de rechter, dat hij zelf niet aan zijn bromfiets had geknoeid. „Ik kocht hem tweedehands en heb mij dus nergens aan schuldig gemaakt". „U reed erop en was dus verantwoordelijk voor de fouten", vertelde de kan tonrechter. De officier reageerde nog met de op merking: „U heeft toch wel bemerkt, dat de brom fiets abnormaal hard kon rijden en teveel lawaai maakte?". Dat was hem niet zo op gevallen, zo vertelde hy. Het rechtscollege kon dit moeilijk geloven. De officier eiste een to tale boete van 40,- subs 8 dagen, alsmede vernie tiging van de in beslag genomen foutieve onder delen. Hoewel vetrdache blééf vinden, dat hij geen LEIDEN Het wordt zaterdagavond weer even druk in een van de,vaalste stegen van Leiden. Een kleine twee honderd man zal de Vestestraat bin- Mendrommen om een grauwe afge dankte fabriek binnen te gaan. Enkele tientallen versleten traptreden op, een door in theater, een micro-theater. Imperium bijt de spits af van het Leidse toneel seizoen met „Droom der gevangenen" van Christopher Fry. De „Droom der gevangenen'', geschre ven in opdracht van „The Religious Drama Society" in Engeland, werd in Nederland in het begin van de jaren '50 vele malen met succes opgevoerd door het Amsterdamse Toneelgezel schap. Albert van Dalsum speelde toen een onvergetelijke rol. Imperium heeft dit stuk al jaren willen spélen. Er was geen regisseur die het aandurfde. Fry schrijft namelijk voor, dat het stuk in een kerk moet spelen. Toch heeft Imperiums regisseur Benjamin Sars het nu toch aangedurfd. Waarom Sars: Omdat Imperium er innerlijke behoefte aan had een stuk te spelen waarin de christelijke inspiratie een rol speelt. Wat dat inhoudt? Dat van uit het stuk een christelijk antwoord wordt gegeven op bepaalde wereld problemen. Met name oorlog". De Leidse vormgever Willem Mulder veranderde in overleg met Sars het microtheater in een tijdloze kerk. Een pyramidevormige zeer ruimtelijk wer kende kansel, een vreemdsoortig orgel en suggestief werkende ramen het kerkgebouw. Benjamin Sars: Men zou kun gen, dat het publiek als zij naar het microtheater gaat in een valstrik loopt. Het gaat naar het theater, maar als het binnen is zit ze in de kerk. Bijbels Er komen in de „Droom der Gevan genen" drie personen voor, die zich door hun namen identificeren met fi guren uit de Bijbel. Ze heten: Jozef Adams, Pieter Abel en David Koning. Er is nog eenvierde persoon wiens naam Weideman luidt hetgeen bete kent: leidsman, wijze man. In het En gels heet hij Meadows, dat associeert ogenblikkelijk met grazige weide. De vier personen zijn krijgsgevangenen in een vreemd land. De vijand heeft hen opgesloten in een kerk. In het begin van het stuk ziet de toeschou wer hen vlak voordat ze naar bed gaan. Later beginnen ze te slaapwan delen en al slaapwandelend' komen zij in eikaars dromen voor. Fry maakt gebruik van de aloude theaterwet dat het toneel alles kan voorstellenIn het stuk wisselt de plaats van handeling voortdurend. Voorts vindt er een voortdurende osmose tussen realiteit en droom plaats. De vier soldaten ver tellen in hun dromen ontzettend veel over zichzélf. De rem van de dag is er niet meer en zij spreken ongeremd en handelen naar wat «ij in hun diep- Beroeps is dood Benjamin Bars zegt over Fry's stuk: „Overdreven gezegd is Fry een tweede klas schrijver, met eersterangs be doelingen. Dat is een van de redenen ook dat Imperium hem opvoert. Daar om werk ik ook zo graag met ama teurs. Om het enthousiasme, waarmee men zoveel goeds doet. Neem het be roepstoneel. Dat is dood. Dat ligt op z'n kont. Maar tussen beroeps en ama teur in kim je nog een hoop leuke dingen doen. Zeker als dat amateur toneel een beetje niveau heeft. Dan zegt het ook vaalc meer dan beroeps toneel. Waarom? Bij een amateur zie je vaak gebaren die van hemzelf zijn, zijn persoonlijkheid doorzie je meestal in de rol en door het enthousiasme is de gegrepenheid veel groter. De tech- Teilen vol woorden Terugkomend op Fry en de „Droom der gevangenen": „Fry gebruikt ont- etfcud veel adjectieven, metaforen en symbolische taal. Hij is te vergelijken met een dominee, die van puur enthou siasme teilen vol met woorden over de kerkgangers smijt. Door de vele woor den overigens een zeer geladen en luisterrijke poëzie) zou men de kans lopen het bos van Fry niet meer te zien. De toeschouwer helpen we daar om met o.a. licht. Werkelijkheid en irraliteit lopen in het stuk door elkaar. Vormgever Willem Mulder („Vormge ven is voor mij de betrekkelijkheid bij die visuele uitingsvorm die voor mijn doen per gelegenheid belangrijk schij nen") zegt: „We hebben het decor ei genlijk evenals de regie van het stuk democratisch met de hele groep al pratend en discussiërend gemaakt. Het decor doet maar tijdelijk dienst. In het begin vraagt de toeschouwer zich af: zit ik nou in de kerk of in het theater. Als het goed is personi fieert hij zich, zit hij niet meer in een kerk". Gewone jongens Benjamin Bars op de vraag tot nog toe bij Imperium alles zo'n succes is: „We hebben Pinter gespeeld, we hebben Satre gespeeld en BöU. En nu Fry. Allemaal geslaagd. Misschien omdat het door gewone jongens wordt gespeeld, die met de cultuurontwikke ling bezig zijn. Leiden is toneelarm. De burgemeester heeft bij de opening van het Imperiumtheater twee jaar geleden gezegd: „Ik hoop, dat dat be gint te veranderen". bezig". De premiere van ,J)room der gevan genen" is zaterdagavond a.s. Verder worden voorstellingen gegeven op: S0, 25 en 27 september; 3, 9, 11, 16 en 30 oktober en 1 en 6 november. Aanvang 20.30 uur.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 3