loneel antenne Sou/ïont Vanavond °p WERELDPREMIERE „IN THOSE DAYS" VAN HANS KOX BIJ HERDENKING ARNHEMSLAG The lady from Shanghai Arnhem begin oktober filmstad Film week heeft oog op jeugd gericht De veilige manier van sparen Rijkspostspaarbank altijd safe! PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT WOENSDAG 17 SEPTEMBER 198» Driemaal is scheepsrecht het pad dat leiden boirwsubsidie naar behoefte. Op langere termijn zou dus niet moeten worden volstaan met het bouwen van woningwet woningen met door rijksbijdragen voor de lagere inkomens betaalbare huren. Onze gemeenschap zou de richting moeten in slaan van een stelsel, waarbij de minder- betaalden zoveel individuele huursubsidie kunnen krijgen als voor hen nodig is om redelijk te wonen- De eerste stap van minister Schut be staat hierin, dat hij medio volgend jaar een systeem van aanvullende individuele huursubsidies wil invoeren; op die manier kan allengs ook worden voorkomen dat er goedkope huizen gebouwd gaan worden met gemeenschapsgeld waarin dan zouden kunnen betalen. Nu wil de minister deze stap koppelen aan een andere: een correctie op het objectief subsidie voor woningen waarvan de huurders, gezien hun inkomen best een hogere huiur zouden kunnen betalen. Kennelijk denkt de heer Schut: „Driemaal is scheepsrecht". Reeds tweemaal heeft een ministerieel voorstel om de woning- woners die meer zouden kunnen betalen, bij de V van ex-minister Bogaers afkomstige, stel regel, dat het te laken valt wanneer be woners met een redelijk inkomen genieten van het subsidie op de sociale woningbouw. 'TAXEERT de hew Schut zijn kans can 1 het pleit te winnen nu hoger? Hij houdt nog een paar slagen om zijn arm. door te spreken van „wellicht". Hij schijnt ook te willen werken met het lanceren goedkope woning wetwoningen op grotere schaal vrij te maken voor de minder draagkrachtige woningzoekenden- Op dit onderdeel van het huisvestingsbeleid schijnt dus mi nister Schut „pluriform" te willen worden. Wat hij precies wil. zit nog in de doos van Pandora verborgen. Terecht veron derstelt de minister dat de weg via optrek ken van de woningwethuren (harmoni satie) met het toekennen van individuele subsidies een lange weg kan gaan worden, zodat er middelen gevonden moeten wor den die de doorstroming op kartere ter mijn bevorderen. Maar dan moet hij nu toch denken aan middelen die de in de Staten-Generaal geuite bezwaren tegen huurbelasting e.d. ondervangen. We vragen ons af welk ei- van-Columbus de minister gevonden heeft. Of richt hij zich toch uitsluitend op nieuwe gevallen om voor de anderen de oplossing via de lange weg te vinden? WE zijn benieuwdmaar wat de minister gaat voorstellen, moet wel „water dicht" zijn. ook wat betreft kritiek van Want de bewindsman kan niet riskeren dat in dit geval „driemaal scheepsrecht" op een derde nederlaag zou uitdraaien. Onmisbaar en onvermurwbaar christen-democratische partijen en de P.v.cLA- aan één gesprekstafel zou hebben, heeft het nu nadrukkelijk uit Vondeldmgs eigen mond gehoord: herstel van de brede basis is niet zo zeer onmogelijk, omdat de K.V.P. en andere christelijke partijen niet wilen, maar omdat de socialisten over een vooruit strevend programma alleen wensen te praten met sympathisanten uit de K.V.P- en niet met de partij van Van der Stee en Schmelzer zelf. Dr. Vondeling onthaalde prof. Ailbeda op het fraaie argument, dat het de kiezers onbegrijpelijk wordt, wanneer dezelfde K.V.P., die nu het kabinet- De Jong steunt, straks weer de partner van de Partij van de Arbeid zou worden- De socialistische partij voorzitter ver geet dan dat de kiezers het even onbegrijpelijk zouden kunnen vinden, wanneer het nieuwe programma van de christen-democratische partijen goede aanknopingspunten vertoont voor herstel van samenwerking,, maar de P.v.d.A. „neen" blijft zeggen, zelfs wanneer dit de mogelijkheden om te komen tot een regering die dit programma uitvoeren kan, ernstig bemoeilijkt. De waarheid is natuurlijk, dat een meerderheid van de socialistische partij leiding eerst de kiezers de kans wil geven om achter de Politieke Partij Radicalen te gaan staan en op die mamder de potentiële nieuwe kracht van de christen-democratische partijen als programmaconcentraitie te verzwakken. Deze P.P.R. komt, blijkens alle uit slagen van opiniepeilingen, moeilijk van de grond en een gesprek tussen P.v.dA en K.V.P- nu, fcou voor de heer Jurgens c.s. het begin van het einde kunnen betekenen Maar door welke oorzaken dan ook, prof. Albeda heeft tevergeefs gepleit; als A.R.-radicaai moge hij vinden, dat het goede programma van de werkgroep van „de achttien", zonder de Partij van de Arbeid niet uit te voeren is, bij dr. Vondeling heeft hij geen weerklank gevonden- De Partij van de Arbeid vindt met prof. Albeda dat ze onmisbaar is; ze is tevens onvermurwbaar. De socialisten zweren in dit stadium nog altijd bij hun eigen progressief akkoord; mis schien blijven ze er zelfs bij zweren, wanneer de kans op succes ervan tot nul gereduceerd is. .Liever zoals SER adviseert" T°Üf een paar maanden geleden de S.E.R. zijn mening ten beste gaf over de sociaal-economische politiek in 1970, laaide er bij ondernemers, vakbeweging en politici geen enthousiasme op. Nu wordt niettemin dit S.E.R-advies aan minister Witteveen als voorbeeld gesteld. Te verwachten viel dat kritiek op de (overigens uitgestelde) BTW-vehhoging, op het doorgaan van de belastingver laging en op de offers die van de onder nemers worden gevraagd, in de eerste reacties op de miljoenennota zou culmi neren. Ettelijke keren kon men gister avond en vanmorgen dan ook lezen of horen: „Waarom toch nog een verhoging van de BTW per 1 juli en waarom een ruimere belastingverlaging dan de S.E.R. voor 1970 adviseerde (de helft in plaats van tweederde)? Op dit punt kunnen bij de algemene beschouwingen de discussies zich wel eens gaan toespitsen. Want ondernemers veronderstellen dat bij minder belasting verlaging de druk op hen lichter zou kunnen zijn en vakcentrales hebben al ongeveer neerkomt op het bedrag dat de BTW-weihoging voor 1970 gaat vergen. Zijn minister Witteveens berekeningen op dit punt sluitend? Zal de «prijsver hoging per 1 juli voor het gewone con sumptiepakket inderdaad niet verder gaan dan hij veronderstelt. Is hij nu te optimistisch dan komt ook zijn prog nose: „Voor 1970 een kleine groei van het besteedbaar inkomen", niét uit en ziet het kabinet zich in de late zomer van dat jaar in een moeilijke positie Het laatste woord over de amende menten van de heer Witteveen lijkt ons nog niet gezegd te zijn. Maastrichts uitverkiezing IfOOR onze krant, die reeds enkele jaren aandringt op het vestigen van 'n instituut voor wetenschappelijk onder wijs in de Zuid-Limburg, is minister Veringa's beslissing om de achtste me dische faculteit in Maastricht te vesti gen, er een waarmee we gaarne adhe sie betuigen. Nog liever ware het ons geweest, als het wetenschappelijk onderwijs in het Limburgse met andere faculteiten had kunnen beginnen, terwijl dan aan de be hoefte aan meer medische opleidings mogelijkheden op een andere wijze wellicht praktisch nog beter tegemoet gekomen had kunnen worden. Meer re gionale en kwantitatieve spreiding van hoger onderwijs is immers voor vrij wel alle faculteiten van belang, om daardoor het gevaar van de heersende massificatie aan onze hogescholen en universiteiten te voorkomen. Wanneer de regering zich vooral uit financiële overwegingen nu meent te moeten beperken tot de medische sec tor, dan is daarvoor Maasstricht's uit verkiezing een logische zaak. Ons spreekt het eerste argument van minister Veringa „stimulans voor de ontwikkeling van de volksgezondheid in Limburg" niet zo erg aan; veel meer de twee andere hoofdargumenten: bevordering van cul turele ontwikkeling plus nationale ver bondenheid en een ruim perspectief voor Limburg, wanneer er de medische we tenschap in verband kan worden ge bracht met andere takken van weten schap. Intussen is het financiële offer dat van de natie gevraagd wordt, niet gering: alleen reeds aan investeringen een be drag van vierhonderd miljoen, een be drag dat alleen vanwege de inflatie ten dens tegen 1980 wel blijken zal niet vol doende te zijn. Ondanks dit forse bedrag vindt dr. Veringa het juist de voorzie ningen aan de bestaande medische fa culteiten uit te breiden, zowel door het aanstellen van meer personeel als door het betrekken van meer ziekenhuizen bij klinische opleidingsplaatsen. Voor oplos singen van het probleem is dit inderdaad noodzakelijk. Met de minister achten wij het ten slotte gewenst, dat er ten opzichte van het beginnen van een medische studie beperkende bepalingen van kracht wor den, wanneer de grootte van de belang stelling voor die studie praktische pro blemen zou gaan scheppen en het aan tal gegadigden groter wordt dan rede lijke normen (niet de optimale) van de volksgezondheid vereisen. Trouwens, met welk een vuur men principieel de volledige vrijheid van ho ger onderwijs ook moge verdedigen, de maatschappelijke ontwikkeling beweegt zich onherroepelijk in een richting waar men uitzonderingen op die regel om re denen van het algemeen zal moeten dul den, zo niet bevorderen. Al was het ai- leen maar omdat ook de kosten voor ons wetenschappelijk onderwijs altijd aan vaard moeten worden binnen het sche ma van een urgentieprogram. Op deze waarheid kan men zich beter geleidelijk aan voorbereiden, dan dat de natie straks via harde klappen moet wor den wakker gemaakt. Twee dirigenten leiden vijf groepen avond in Musis 'n herdenkingsconcert gegeven dor het Omroepork., 't Promenade ork. en het Groot Omroepkoor. Er zal de wereldpre mière worden uitgevoerd van In those days, 'n werk dat in opdracht van het Airborne Comité speciaal voor deze herdenking is geschreven door de Ne derlandse componist Hans Kox. In those days is geschreven voor drie instrumentale en twee vocale groepen, die worden geleid door twee dirigenten (Edo de Waart en de componist). Iede re groep heeft ten opzichte van de an dere groepen verschillende „vertrek punten", zodat er geen sprake is van één onveranderlijke, gedefinieerde vormgeving, maar juist van een fluc tuerende vorm. De componist koos wat de teksten be treft voor twee universele talen: het „dode" Latijn en het „levende" Engels. De tekstfragmenten vond hij bij Livius, in het Oude Testament en bij Chru- chilL Het werk bestaat uit vijf delen. In het eerste deel „Dies calamitatis" (Dag van onheil) vermeldt het ene koor hoe de vijand de argeloze tegen stander zonder lawaai overweldigt. Het andere koor beschrijft hoe deze argeloosheid omslaat in een angstig afvragen wat er aan de hand is. Deel 2, „Hitleriana" (furor teutonicus), ver tolkt het bittere van de oorlog. Na de veldslag blijft slechts een lijst over van gesneuvelden en vermisten. Het deel besluit met de kreten „Let war die" en „Have mercy". In deel 3 wordt de lof op de tweedracht „Laus discordiae" beschreven.' Nergens, ook niet in het kamp van de geallieerden, is er eensgezindheid. Het besef dat dit altijd zo zal zijn veroorzaakt een diep gevoel van nostalgie. Het vierde deel „Vox clamantis in deserto" (Stem van een roepende in de woestijn) stelt de vraag aan de orde: Is de mens dan zo blind geworden? In het vijfde deel „Nunc dimitus" (Laat ons nu gaan) gaat het om de vraag of er nu voor ons nog hoop is. Hierbij wordt ge refereerd aan een toespraak van Chur- de ballast van het verleden maakt de toekomst tot een onzeker heden. In de koralen wordt commentaar ge-, geven op datgene wat steeds weer op nieuw plaatsvindt. De koralen hebben een contemplatief karakter, distantië ren zich van de turbulente gebeurtenis sen en vormen op die manier een rust punt in het geheel van het werk. NOS-radio zendt het concert volledig en rechtstreeks uit (Hilversum I 20.30). Men hoort daar ook het gedeelte na de pauze, werken van Walton, Wieniawski, Paderewski, Wood, Hugo de Groot en Elgar (onder meer Rule Brittania en Land of Hope and Glory). Van de uit voering van Kox' werk vóór de pauze maakt t.v. een opname die later op de avond wordt uitgezonden. (Nederland I 22.25) Orson Welles, de Amerikaanse duivels kunstenaar die in 1941 als filmregis seur debuteerde met Citizen Kane, le verde met zijn in 1947 uitgekomen werkstuk. The lady from Shanghai, eveneens een opmerkelijke film. In Amerika werd ze niet best ontvangen „obceen" zei de kritiek. Welles speelt zelf de rol van. een eerlijke, robuuste zeeman, die door de verleidelijke Elsa (Rita Hayworth) aan boord van een luxe-jacht wordt gelokt, waar haar man en diens corrupte compagnon een plan hebben om door geknoei met een levensverzekering aan geld te komen. Het is een meeslepende geschiedenis. NEDERLAND I NOS: •18.50 uur: De Fabeltjeskrant Journaal 19.07 uur: Scala Journaal 20.20 uur: Politieke uitzending ARP van de Staten-Generaal gisteren was in de Ridderzaal een so bere aangelegenheid, maar prinsjes dag in de heel drukke Haagse binnen stad was iets feestelijks, ook zonder de zon. Waarom de NOS van het geheel zo iets sobers maakte is ons dan ook niet duidelijk. Rechtstreeks was er eigenlijk alleen een radioreportage- met-beelden van de troonrede. Met een paar camera's méér was er ook van dat feestelijke iets kunnen overkomen. Maar de NOS zet pas groot materiaal in voor zaken als parachute springen en dergelijke. Zelfs in het journaal 's avonds was er vrijwel al leen dié ene rookbom die door een schoffie naar de paarden werd ge gooid. Het nationale evenement was daarmee afgedaan. Het NOS-journaal vulde het grootste deel van de zendtijd met miljoenenno- tacijfers. Cijfers zijn gemeenlijk het ondankbaarst denkbare t.v.-matc- riaal, zeker in een opsomming als hier werd gegeven. Bovendien hadden de meeste kijkers wel hun krant onder handbereik waar die cijfers wél te overzien waren. Over een paar van die cijfers ging het bij Vanavond in Nieuwspoort. Ter dis cussie was slechts een klein deel van de miljoenennota, de discussie was ech ter heel levendig, de redactie bleef keurig-objectief en Willibrord Frequins regie zorgde voor sprekende plaatjes, vooral als hij geen sprekers, maar toe hoorders in het vizier had. Ook de NOS „deed" de miljoenennota. Maar met Jasperina de Jong op het eerste net beschouwden wij ons als voldoende voorgelicht. We hadden er geen spijt van. Jasperina heeft een komt. Iets dat wellicht te maken heeft met familiale omstandigheden want Rita is onder meer ook een tijdje me vrouw Welles geweest. Rijkskeuring: 18 jaar. (Nederland I 21.00) (ADVERTENTIE) NEDERLAND II NOS: •18.50 uur: De Fabeltjeskrant 19.00 uur: Journaal AVRO: •19.03 uur: Arfcle en de hertogin, de geschiedenis van een renpaard NOS-journaal 20.20 uur: Peyton Place •21.05 uur: Les McCan Trio met Rita Reys en Piet Noordijk Teleac cursusinformató# 22.10 uur: Het monster van Loch Ness, reportage Televisie morgen NEDERLAND I NOS/NOT: Dieren in dierentuin 14.50 uur: Sluiting De mei aangegeven programma's zijn kleurentelevisieprogramma's. RADIO PROGRAMMA i_ Gymnastiek (opn). KRO: 1 eken. 11.55 Med gevarieerd Veel gevraagde ^gewijde ^muziek ^(gr>. 18.30 Openbaar Kunstbezit. 19.10 De Slag om Am- Herdenking van de belangrijkste gebeurtenis sen rond de 25e herdenking. 20.30 Herden kingsconcert: I. Omroeporkest t Omroepkoor en solist: mo Gesprekken). 22.30 N?euws. 22.38 i overzicht. 22.45 Mededelingen. •„i ..mnioioniiiiu;,:iek. 1 dagdienst. N.O.S.: maga zine over liefhebberijen ^en vrijetijdsbeste- e voorgrond treden. 17.30 i Sport actualitei- grammofoonmuzlek. Stereo: Lichte grammofoonmuziek. N 20.10 Reportage van de Feijenoord—KR Reykjavik, eigen klasse. Dat bewees zij vooral door een aantal liedjes uit Rust noch Duur, dat kleinkunstparcltje van de KRO. Die bleken, zelfstandig levend op het moeilijke concertpodium, het weer- horen alleszins waard te zijn. „Wie zijn toch die mensen?" was bij de KRO aan de voorlaatste aflevering toe. Een heel goede aflevering, naar onze smaak. Ook al omdat de samen stellers niet vergaten om bij de gesig naleerde fouten van ons verleden de kanttekeningen te plaatsen die de ge toonde zaken in eigen verband zetten. Het is te hopen dat historici in de ver re toekomst dat ook zullen doen met on ze twintigste eeuw. Anders zal die eeuw gekenschetst staan als bloedig, liefdeloos en wellicht donder als de middeleeuwen. Vg. de voetbalwedstrijd Vik, om d< landskampioenen Ochtendgymnastiek. gramrr 1 Radiojournaal. i Morgenwijding. :estmuziek (gr). 9.40 Schoolradio. populair verzoekplatenprogramma. (12.4i dag- Meisjeskoor'. Sport- Operettemuziek' 22.00 quiz. 1 harpmuziek I Koorzang. de 'jeugd. 'rammofoonmuziek voor de t "e jeugd. 17.55 Mededelingen. tiekkampioensci Europese Micronotities. KRO: i countrymuzlek. (Tus- gezellig aanplaten. ountr„ onderbreking een reportage van de Ronde va^le^Toe- hltparade. 17.00 Nieuws. 17.02 Actualiteiten. 17.07—18.00 Draaijijofdraailk: verzoekplaten- ACTUEEL (Door Jan Verstappen) Het toneelseizoen 1969-1970 is weer vol op aan het draaien. De meeste gezel schappen hebben al een première uit gebracht, de Haagse Comedie zowaar reeds drie. Natuurlijk zijn er met het seizoenbegin ook de eerste strub belingen te constateren. De grootste problemen heeft Centrum. De ope ningsvoorstelling van dat gezelschap zou geweest zijn: „Purperstof", een stuk van de Ier Sean O'Casey, dat gaat over de taalstrijd in zijn land. De repetities daarvan, onder leiding van een Duits regisseur, waren al vol op aan de gang, toen de directie van Centrum bekend maakte, dat de voor stelling niet zou worden uitgebracht, omdat „de repetities niet tot een be vredigend resultaat hadden geleid". Dat is een tamelijk merkwaardige uit leg van de werkelijke gang van zaken, die later bekend werd. Shireen Stroo ker, die een rol zou spelen in het stuk van O'Casey, is om deze affaire vertrokken bij Centrum. Ze heeft ver klaard. -dat de acteurs en actrices van het stuk totaal geen heil zagen in *L\\véè' vróuwen treden hierin op: Henny Orri en Elsje de Wijn naast Frans Vorstman en Jules Hamel. De voor- stelling,die een aardig succesje lijkt te zijn, is reeds in première gegaan en wordt nog deze maand in de Ko ninklijke Schouwburg vertoond en wel Christine Deutekom, de Nederlandse sopraan die o.m als Koningin van de Nacht. in enkele jaren/wereld- faam hreeg, zmgt maandagavond 22 september opera- en operettesucces sen in het Circustheater te Scheve- ningen. Zij wordt begeleid door het Frysk Orkest onder leiding van Charles Vamderzans. deze repertoirekeuze, land volstrekt wezenloze problematiek bevatte. Daarom heeft Centrum zijn reper toire moeten wijzigen. Een tamelijk ingrijpende zaak in de planning van een seizoen, die bij een gezelschap al tijd lang van te voren moet geschie den. Het vervallen van „Purperstof" betekende, dat de première van „Ge mengd Dubbel" eerder moest plaats vinden. Dit stuk bestaat uit een aan tal losse eenakters, sketches soms, van Engelse schrijvers, onder anderen Pinter. Vier acteurs, twee Centrum had overigens al repertoire- moeilijkheden. Er was een opdracht verleend aan Gerben Hcllinga voor een stuk, dat nog vóór 1 januari zou moeten worden uitgebracht. Maar Hel- linga heeft het niet af en de directie van Centrum met alle respect voor Hellinga heeft moeten beslissen, dat daarom een verschuiving in het repertoire zou plaatsvinden. Gezien 't feit dat Centrum nog steeds moet doubleren, lijken de moeilijkheden op deze manier onoverwinbaar. Het komende seizoen lijkt verder de doorbraak te zijn van de kleine thea ters. De Haagse Comedie kan einde lijk de Oosterkerk openen als nieuw Haags theatercentrum. Een volledig variabele toneelopstelling, vele moge lijkheden. Daar zal veel kunnen ge beuren. Het repertoire van de Haagse Comedie voor die Oosterkerk is nog niet be kend gemaakt. De openingsvoorstel ling wordt in ieder geval een première van een nieuw Nederlands stuk: „De Clown in het Sousterrain" van Henk Sparreboom. Wel is bekend, dat ook toneelgroep Studio zal gaan optreden in het Oosterkerktoneelcentrum (waarvoor overigens nog steeds een goede naam moet worden bedacht). Studio zal er zowaar zelfs een pre mière brengen. Wat gaat Studio doen in het eigen kleine theater in Amsterdam, de Brakke Grond? Zeker één opvallend ding op het repertoire: de musical ..Your Own Thing" naar Shake speare's „Driekoningenavond", dat naar onze tijd verplaatst is. Viola is een meisje dat na een schipbreuk in New York terecht komt en daar schrikt van het stadsleven: „So much glass, so much steel, what's there to cave, what's there to feel? Can I ever call this place home?" zingt zij in deze Amerikaanse musical, die in New York nu al meer dan twee jaar loopt en in het vorig seizoen een aar dig succes was in Londen. Gerrit Kou- wenaar heeft hem vertaald en Johan Greter regisseert. Viola wordt ge- speeld door Edda Barendse ze komt - óok ht p*ubliek wordt betrokken. Dat tiemë theater in Loendersloot heel gemakkelijk te vinden vijfmaal zien geweest. Op 16 september gaat dan een under- groundgroep uit Londen voorstellingen geven van „Tennis" en „Beachballs", twee experimentele stukken, waarbij in het verhaal terecht in pop groepjes en zo en de treurende da me, die bij Shakespeare Olivia heel wordt gespeeld door Coby Stunnen- berg. Wat de kleine theaters betreft: het meest veelbelovende theatertje, dat tot nog toe veel pretenties, maar te weinig resultaten had, Mickery in Loe- nersloot, belooft nu, voor het eerst met een bijzonder interessant seizoen te komen. Onder de titel „Mickery Morgen" wordt een veelomvattend programma aangeboden. De eerste voorstelling daarvan is reeds in pre mière gegaan: „Macbeth" van Shake speare door Studio '68, geregisseerd door Steven Runbelow, een medewer ker van Peter Brook. Van het stuk is een gestyleerd balletachtig geheel gemaakt. De voorstelling is in het in- blijft te zien tot en met 28 september. Dan volgt de Traverse Theatre Group met o.a. „Dracula" (van 1 tot en met 19 oktober): van 21 oktober tot en met 2 november gaan er vijf Ameri kaanse eenakters en dan volgt, naar mijn mening het te verwachten hoog tepunt: „Dionysys in 69" een gerucht makende New Yorkse versie van „De Bacchanten" van Euripides, die „uit mondt in totaaltheater, waarin vooral veel naakt en publieksparticipatie een grote rol spelen", zoals Mickery het aankondigt. Een voorstelling waar de theatertijdschriften de laatste jaren zeer uitgebreid over schreven en die een werkelijk groots theatergebeuren schijnt te zijn. Mickery geeft coupon boekjes uit en geeft inlichtingen volop. Adres: Rijksstraatweg 202-204, Loe- nersloot, telefoon 02949-587.750. (ADVERTENTIE) De zevende Arnhemse filmweek, die van 6 tot en met 11 oktober in de Gelderse hoofdstad wordt gehouden is géén festival. Men is afhankelijk i de verhuurkani den niet geïmporteerde film voor deze ene ge legenheid naar ons land te krijgen lopen in de praktijk meestal op niets uit. Voor de nachtvoorstellingen zijn dan ook pas twee films vastgelegd t.w. Ingmar Bergmans „Ritten" en de Japanse film „The hanging" van Nagisa Oshima. Dank zij een groot aanbod van de zijde der verhuurders leverde de keu ze van elf films voor de „gewone" voorstellingen in het Arnhemse Rem- brandttheater minder problemen op. Frankrijk is vertegenwoordigd met liefst vier films waarvan twee met Jean Louis Trintegnant Italië en Tsjecho-Slowakije schitteren door afwezigheid. De selectiecommissie bepaalde tenslotte dat de Amerikaan se inzending „Last summer" van Frank Perry op de openingsavond vertoond zou worden. De andere Amerikaanse vertegenwoordiger „The rain people" van Francis Ford Cop pola komt dinsdagmiddag 7 oktober op het scherm, 's avonds staat de enige Oosteuropese film, het Joego slavische „Horokop" van Boro Dras kovic, op het programma. Deze film kreeg in Berlijn de Unicritprijs. Woensdagmiddag 8 oktober wordt de Berlijnse openingsfilm „Three into two won't go" van Peter Hall met Rod Steiger en ex-echtgenote Clair Bloom vertoond, terwijl 's avonds de Nederlandse film „Obsessions" van Pun de la Parra zijn Nederlandse première beleeft. Donderdag 9 okto ber is een Frans dagje met Eric Rohmers „Ma nuit chez Maud" en Nadine Marquand Trintignants „Le voleur de crimes", beiden met Jean Louis Trintenant in de hoofdrol. Vrijdag komt Zweden aan de beurt met „Bamse" van Arne Mattson en „Adalen 31" van Bo Widerbeig in de avondvoorstelling. Op de slotdag zaterdag 11 oktober "s middags Claude Chabrols „Que la béte meure" en in de feestelijke avondvoorstelling hel luchtige „Erotissimo" van Gerard Rondom de officiële voorstellingen is er die week in Arnhem genoeg te beleven. Woensdag wordt in het pro gramma „Open doek" een serie films veelal van nog onbekende makers, vertoond. Iedereen heeft er zijn films voor kunnen inzenden en naast een grote bijdrage van het ministerie van C. R. en M. zijn er werkjes uit België en zelfs Amerika. Donderdag wordt een acht uur durend retro spectief gegeven van de Nederlandse kort film sedert 1955, waarvoor de toegang vrij is. Vierdejaars studenten van de filmacademie zullen met de camera hun impressies van de film- week vastleggen, die dan op de sluitingsavond in vertoning komen. In de filmweek Arnhem zal ook weer de Staatsprijs filmkunst worden uit gereikt, terwijl de Nederlandse be roepsvereniging voor filmers een programma „Filmen voor je brood" zal presenteren. Gepraat zal er ook worden en Wel in de Korenbeurs on der leiding van dr. H. S. Visser in een discussie die voor een ieder open staat en in een drietal causerieën nauw verband houdend met filmen toekomst. De blozende in celluloid ge wikkelde baby, die ons van de affi ches wat verschrikt aankijkt bena drukt het feit, dat de Filmweek Arn hem deze keer vooral het oog op de jeugd heeft gericht. Dat die dan maar in grote getale mogen komen 1;! 'mt) 23Ö0;vee.tt<)i/i£eii. Op^e'postkaniürl^kuni u irate dagn<vóö„ht aantal cfdöu/an tólfe ook pp vjtidagav^jrat. - \qpfe' pfaatsoIrjke'ki&dp^Voft^'geópè'nö. V I Vgynfschsppi qelden^parte ogerungsti/den

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2