Menselijk welzijn tegenover materiële welvaart WIJZIGINGEN IN BELASTINGEN EN ACCIJNZEN Grote hoeveelheid plannen in miljoenennota Speciale taak voor veel ministeries Zo komen de centen binnen Zo geeft de staat ze weer uit. DINSDAG 16 SEPTEMBER 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 DE INKOMSTEN EN UITGAVEN VAN DE STAAT Cijfers in miljoenen guldens(intlamposfen) Van onze parlementaire redactie) i DEN HAAG De moderne maatschappij nog teveel ingesteld op alleen materiële welvaart is hard op weg allerlei waarde loze en schadelijke zaken te produceren of in bezit te krijgen. Als gevolg daarvan remt deze maatschappij het welzijn van de mens. Zinloze luxe, genotmiddelen, die de gezondheid schaden, veront reiniging van water, lucht en bodem, geluidshinder, verkeerscon- gesties en geestelijke overspanning zijn daarvan helaas spreken- de voorbeelden. Een geïntegreerd beleid van een groot aantal ministeries moet in plaats van de welvaart-alleen het welzijn van de mens sterk bevorderen. Dit beleid raakt de belangen van grote bevolkingsgroepen en individuele burgers, aldus de regering in haar miljoenen-nota 1970. ■nze parlementaire redactie DEN HAAG Door middel van wetsontwerpen hebben minister itteveen en staatssecretaris Grap heus wijzigingen in belastingen qnzen voorgesteld aan de Tweede er. Zij hebben betrekking op: Verlaging van de tarieven van de inkomsten- en loonbelasting met circa 11 te realiseren in 1970 i 1971. 0 Lichte verhoging van de omzet belasting (B.T.W.) per 1 juli 19" Het definitief maken van de 'accijnsverhoging op bier, alcohol en benzine, welke verhoging op I juli 1969 inging en toen voor een half jaar werd geregeld. Verhoging von de motorrijtulgen- belasting op 1 januari a.s. met II r». Handhaving van de vermogens belasting in 1970 en 1971 op het bestaande peil van 6 pro mille. Handhaving van het tarief van de vennootschapbelasting op 46 Wijziging van de tijdelijke heffing van omzetbelasting op investe ringen. Verschuiving naar 1 januari voor een deel van de terugbetaling van omzetbelasting op voorraden. joonbelasting De verlaging van de inkomsten- en oonbelasting mag niet als een wezen verlaging worden beschouwd. Het feile een bijstelling, een wegnemen de onrechtvaardigheid van het be- astingsysteem. Wanneer namelijk' de enomhoog gaan als gevolg van de ostenstijgingen, krijgt de werknemer wezenlijke inkomstenvermeerde- mg, doch slechts een compensatie. Niet- wordt over het hogere loon een iogere belasting ingehouden. De bewinds eden zijn van plan, zo hebben zij aan- ekondigd, hieraan in de toekomst jaar iets te doen: geen hogere belasting- leffing voor wat betreft dat deel van loonsverhoging, die slechts de kosten- erhoging compenseert. Op dit moment illen zij de „schade" van de afgelopen ijd goedmaken. Zij zijn daarbij uitge- een stijging van de prijzen ijdens hun eigen zittingsperiode (medio 967 tot medio 1971) met 11 procent. Met lit percentage zullen thans de belasting- arieven worden bijgesteld, wat voi taatskas een inkomslenverlaging 00 miljoen gulden betekeDt Van de bijstelling zal 600 miljoen tweederde) worden gerealiseerd in het bomende jaar en 300 miljoen in 1971. iet alleen kan de staatskas de 300 niljoen in 1970 nog moeilijk missen. ook wordt erdoor bereikt, dat de •'ederlanders niet opeens veel meer geld laan uitgeven. De 900 miljoen gulden betekent uame- ijk, volgens de berekeningen van het ministerie van Financiën, een reële v*r- niming van het besteedbare inkomen, lat or de lagere inkomensgroepen od >5 procent kan worden gesteld. In de lieuwe belastingtarieven is naast de miljoen gulden bovendien nog erwerkt de belastingverlaging voor de £gere en middelinkomens (tot 27.000 lulden), die aanvankelijk alleen voor was ingevoerd. „De belastingcorreo- betekent een belangrijke overheids- >ijdrage tot het doorbreken van de loon- In Prijsspiraal. De mensen krijgen meer leid in handen, zonder dat er sociale >remies van dat extra afgaan en zonder 'at de verhoging van het besteedbaar tornen prijsstijgingen tot gevolg heeft". zo stellen de bewindslieden ongeveer. Zij wijzen er voorts op, dat deze tarief- bijstelling het systeem van de loon- en inkomstenbelasting niet aantast. Zij vinden wel, dat deze belasting zou moeten worden verlaagd met gelijk tijdige verhoging van de omzetbelasting, want algemeen wordt de druk van de loon- en inkomstenbelasting als zeer hoog ervaren en is in de E.E.G. verhoudings gewijs ook zwaar. Deze verschuiving moet thans echter achterwege worden gelaten, omdat eerst een rustiger prijzen- situatie moet aanbreken. Omzetbelasting Niettemin zal per 1 juli 1970 de omzet belasting (thuis beter bekend als belas ting over de toegevoegde waarde, de BTW) enigszins worden verhoogd. Het normale tarief wordt gesteld op 13 pro cent (nu 12 procent) en het lagere tarief (geldend voor de eerste levensbehoeften) wordt nu van 4 op 4,3 procent gebracht. Tegenover deze verzwaring staat, dat een aantal artikelen van het normale naar het lagere tarief worden gebracht: aardappelmeel, cacaopoeder, maizena, puddingpoeder, bouillons en soepen, vruchtenconserven, gebak, koekjes en biscuits, geraffineerde suiker, chocolade melk, condens, koffiemelk, volle melk poeder, róom en vla. De BTW-verhoging betekent voor de staatskas een hogere ontvangst van 460 miljoen gulden per jaar, de verlaging voor een aantal artikelen een inkomsten derving van 150 miljoen gulden, derhalve een winst van 310 miljoen gulden per jaar, dat is voor 1970 omdat de correctie op 1 juli ingaat 155 miljoen gulden. Op jaarbasis betelcent deze ope ratie volgens debewindslieden een stijging van de kosten van levensonder houd met een kwart procent, in 1970 met een achtste procent. De operatie was nodig om de overheid aan wat meer geld te helpen. Om te voorkomen, dat door de BTW-verhoging (net als bij de invoering van deze belasting) de prijzen uit de hand gaan lopen, is de verhoging beperkt gehouden, terwijl de ingangs datum niet 1 januari zal zijn, zoals aanvnakelijk de bedoeling was, maar 1 juli. Dan zal, zo wordt verwacht, het prijzenfront wel tot rust zijn gekomen. Overigens zal ervoor worden gewaakt, dat de handel op 1 juli de prijzen niet méér verhoogt dan op grond van het nieuwe BTW-tarief toelaatbaar is. Ider oppositie sterk op verhoging is aangedrongen en ook de S.E.R. verhoging in overweging gaf. Sedert 1965 bedraagt het tarief 6 pro mille, wat 50 miljoen j gulden inkomsten voor de staat betekent. Vennootschapsbelasting In het ontwerp voor de nieuwe ven nootschapsbelasting was enige tijd ge leden sprake van een tarief van 45 pro- jongeren cent. Het parlement heeft dit percentage geschrapt en bepaald, dat het tarief nader by de wet zal worden geregeld. Hoewel die 45 procent voor de staatskas reeds interessant was uit een oogpunt van meeropbrengst, willen de bewinds lieden toch, dat het huidige percentage van 46 gehandhaafd dient te worden om aldus een extra-dekking te vinden. Voor de meeste N.V.'s betekent dit een druk gelijk aan de huidige. Wegenbelasting Investeringen O De bewindslieden gaan in hun voor stellen betreffende tijdelijke heffing van omzetbelasting op investeringen verder dan de S-E.R. heeft aanbevolen. In 1970 zal het percentage worden gebracht op 70 procent van het normale tarief (m plaats van 40 procent), in 1971 op 40 pro cent (in plaats van 10 procent) en in 1972 10 procent (in plaats van nihil). Wat betreft de teruggave van omzet belasting op voorraden is voorgesteld de uitkering van de helft van de laatste termijn de termijn die vervalt op 1 april 1970 uit te stellen tol 1 janu ari 1971. Rookwaren Hoewel te venvachten is, dat op 1 juli de meeste prijzen iets hoger komen te liggen dan thans als gevolg van de verhoging van de BTW. zal dit niet. het geval zijn met rookwaren. Op die datum zal de accijns op tabaksfabrikaten name lijk dusdanig worden verlaagd, dat de fabrikanten evenveel zullen moeten be talen aan omzetbelasting plus accijns als vóór die datum. Tot diilt beleid behoren de strijd tegen de milieuverontreiniging, de zorg voor ouden van dagen, de verbetering van de volkshuisvesting en vooral de verdere democratisering van staat en maatschappij. Bij dit alles zijn ten nauwste betrokken de ministeries van Onderwijs en Wetenschappen. Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, Sociale Zaken en Volksgezondheid. Binnenlandse Zaken, «Justitie, Verkeer en Waterstaat, Volkshuisvesting en Ruimtelijke Orde ning, Landbouw en Visserij. De af zonderlijke departementen moeten ieder voor zich de nodige wettelijke regelingen treffen of voorbereiden om dit welzijnsbeleid te bevorderen. Daarbij zijn ook zeer nauw betrokken de opvattingen, die over dit allés leven bij de burgers zelf. Daarom beraadt de regering zich op de vraag in hoeverre en op welke manier voldaan kan worden aan het groeiend verlangen naar pu blieke discussie over de voorbereiding van de noodzakelijke maatregelen. De democratisering van staat en maat schappij staat hierbij in feite bovenaan. Nog deze maand komt daarom de staats commissie CalsDonner met een tussen rapport over de wijziging van grondwet en kieswet. Dit wil de regering nog de verkiezingen van 1971 afronden. In het komende jaar dient zü daarom a stellen in voor een partiële herziening van de grondwet, die tot doel heeft de staat verder te democratiseren door de kiezer meer rechten toe te kennen. Afzonderlijke wetsvoorstellen over het afschaffen van de opkomstplicht en een grotere kans voor de voorkeurstemmen op bepaalde kandidaten behoren tot het zelfde proces. Het maaftsohappelij k welzijn moet volgens de regering bevorderd worden HOE DE STAAT GULDEN! UITGEEFT door de bestaande maatschappelijke in stellingen verder te democratiseren. Dit geldt voor de structuur van de onder neming (een nieuwe wet op de onder nemingsraden staat op stapel), met daarbij ook meer medezeggenschap in de onderneming. Dit geldt ook voor de onderwijshervormingen, waarin de jon geren ten zeerste betrokken moeten zijn. Het beleid ten opzichte van jeugd- en jongerenwerk wordt daarom gewijzigd. Een pakket maatregelen en plannen ligt gereed om het onderwijs te demo cratiseren en een nieuwe structuur te geven. Bovendien wil de regering uit drukkelijk tegemoet komen aan de ge rechtvaardigde wensen van de werkende jongeren naar een meer adequate rege ling voor de speciale vormen van onder wijs, aldus de miljoenennota. Het welzijn van de bejaarden vraagt eveneens de nodige maatregelen. Een wij ziging van de wet op bejaardenoorden is in voorbereiding. Bijzondere aandacht wordt geschonken aan de bouw van de bejaardenwoningen en de dienstverlening voor zelfstandig wonende bejaarden. Een individuele huursubsidie moet econo misch zwakkeren en jonge gezinnen de kans geven behoorlijke woningen te ver- WAAR GAAT HET GELD HEEN UITGAVEN NAAR 0NERWERPEN WJ STAATSZORG 6EHEIE DIENST, cijfers in De bewindslieden willen op 1 januari a.s. de motorrijtuigenbelasting verhogen met. 11 procent. Ook dit wordt een bij stelling genoemd. Gelijk daarmee gaan ook dc opcenten voor het rijkswegen fonds met dit percentage omhoog. Zoals bekend is de motorrijtuigenbelasting j voor dieselauto's hoger dan voor benzine auto's. Deze zogenaamde „dieseltoeslag" bedraagt thans 255 procent. Teneinde deze toeslag nominaal gelijk te houden, zal ze op 1 januari worden gesteld us 230 procent Accijnzen De verhoging van de accijnzen op 1 juli jil. op bier, alcohol en benzine, ingevoerd voor een periode van een half jaar, zal volgens de voorstellen ook na 1 januari a.s. worden voortgezet. Minister Witteveen wilde een half jaar geleden deze verhoging al voor onbe paalde tijd doen gelden, doch het parle ment maakte er een (voorlopige) wer kingsduur van een half jaar van. De minister zet thans dU6 zijn aanvankelijke plan door. Vermogensbelasting De minister en de staatssecretaris adhten het in de huidige omstandig heden niet onredelijk de vermogens belasting nog twee jaar te handhaven i op hel bestaande peil, hoewel vanuit het parlement met name van ée zijde JustitieK06 Iminguwmtjwd- Verkeer en Waf, 3038 3063" Gefensie38l-- ft PUI Onderwijs enWetensch.778t Nationale schuld kost 2,25 miljard Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Voor het betalen van rente en het doen van aflossingen op de naiionale schuld zal volgend jaar bijna twee en een kwart miljard gulden nodig zijn. ruim 200 miljoen gulden meer dan in 1969. Door dit hogere bedrag wordt de verhoging van ae rentestand weerspiegeld. Rente en kosten vam schulden kunnen voor het komende jaar worden geraamd op 1.637 miljoen gulden, voor aflossingen is 576 miljoen nodig- De nationale schuld bedroeg medio 1969 bijna 30 miljard. "urbruiksbHasling auto's /,10 f(eqistrolie-»nzege;recbi -,-,5 13.-.y.v,jr> oikohol 620 Oi»'ider*i-envermorjer*ö«!.75Q n ./eerrechten 780 Tabaksaccijns 890 1MB Benzine-en molomjluigenM.2120 HM Vennootschapsbelash2825 Inkomstenbelash 5100 Omzetbefash6600 Op de mdher verdient de ovorKeéd dit jaar veertig miljoen -minder. 6961 O a if c I i 11 1 S .5 '3 1. kostprijsverhogende belastingen: invoerrechten 800 780 omzetbelasting 5.000 6.600 bijzondere verbruiksbelasting van personenauto's 350 410 benzineaccijns 1.325 1.450 olieaccijns 270 280 tabaksaccijns 850 890 alcoholaccijns 400 430 bieraccijns 125 140 wijnaccijns 45 50 suikeraccijns 65 25 rechten van zegel 110 115 rechten van registratie 295 330 motorrijtuigenbelasting 1. exclusief opcenten 375 425 2. opcenten ten behoeve van rijkswegenfonds 210 245 grondbelasting (rijksopcenten) 52 54 totaal 1 10.272 12.224 2. belastingen op inkomen. inkomstenbelasting loonbelasting dividendbelasting kansspelbelasting vennootschapsbelasting commissarissenbelasting vermogensbelasting successierechten totaal 2 Totaal 1 en 2 aandeel van hel gemeentefonds aandeel van het provinciefonds aandeel van het rijkswegenfonds ten bate van de rijksbegroting voorgestelde wijziging van de bepalingen inzake gemeentelijke en provinciale belastingen a. verhoging aandeelpercentage gemeentefonds nu b. opbrengst opcenten personele belasting GEWONE DIENST: aanvullende post met betrekking tol belastingen winsten en andere baten van bedrijven aandeel in de opbrengst van de omroepbijdragen en opbrengst radio- en televisiereclame ontvangsten van de dienst der domeinen overige ontvangsten buitenlandse betrekkingen (excl. ontwikkelingshulp) ontwikkelingshulp justitie en politie (incl. civiele verdediging) verkeer en waterstaat handel en nijverheid landbouw en visserij onderwijs en wetenschappen cultuur en recreatie sociale voorzieningen volksgezondheid volkshuisvesting: huursubsidies leningen woningwetbouw overige uitgaven volkshuisvesting oorlogsschade nationale schuld (aflossingen verminderd met afschrijving) afschrfivingcn reserv b.v. prijsstijging als gevolg van invnr van de nieuwe omzetbelasting totaal buitengewone dienst 15.847 28.071 4.361 23.710 totaal gewone dienst 22.790 25.743 BUITENGEWONE DIENST: ontvangen aflossingen en bij het rijk belegde gelden overige ontvangsten (incl. ontvangensten wegens aflevering munt en bijdragen in de kosten van waterstaatswerken) 664 390 639 390 totaal buitengewone dienst 1.054 1.029 totaal gehele dienst 23.844 26.772

Leidse Courant | 1969 | | pagina 9