Werklui sprongen voor hun leven van vallende steiger Jacht op monster van Loch Ness geopend Nog meer troepen uit Vietnam terug Gokkers wagen kans Rasterwerk stortte als kaartenhuis in elkaar NIXON: NAAR MARS IN IAREN TACHTIG Rijndam met olietanker in botsing Ook staking bij metro in Parijs Intimidatie: wapen in strijd N.-Ierland Haarlemse rechter niet in cassatie VERTROUWEN STUK AFGENOMEN Y.N. moeten oorlogen beëindigen Topgesprek I van de EEG in Den Haag DINSDAG 16 SEPTEMBER 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 'an één onzer verslaggevers DEN HAAG. Een vijftig meter hoge steiger rondom de nieuwbouw van een P.T.T.-centrale aan de Prinses Beatrixlaan te Den Haag, maandagmiddag voor een groot deel ingestort. Op de steiger be- onden zich op dat moment zeven mannen. Ze wisten zich allen in veiligheid te stellen. Overbelasting waarschijnlijk de oorzaak van de instorting. De schade beloopt in de tonnen. Niet alleen moet een zeer groot deel de steiger als onbruikbaar worden leschouwd maar ook tientallen natuur- platen voor de bekleding van de [evel werden beschadigd. De instorting ond plaats om ongeveer vier uur. Ter ioogte van een lier aan de zijkant van iet gebouw begon de zaak plotseling te •erzakken. Bij deze lier waren drie man- het werk. Een van hen, marmer etter G. W. Block vertelt zijn relaas. „Ik juist bezig een plaat steen te dragen de steiger begon te zakken. Een mo- t on ik niets doen. Toen Liet ik de "laat vallen en rende voor mijn leven. )m de hoek van het gebouw sprong ik balkon in. Ik was gered evenals mijn e maats die voor mij uit waren ge- Deutekom, ook e de r die zich op de steiger bevond, kon aan een richel van het gebouw beet- rijpen. Met donderend geraas stortte de teiger in. Hij bleef twintig meter boven de grond aan de gevel hangen. Hij slaag- erin hangend aan de richel een raam bereiken en zich in veiligheid te stel- tn. Drie steigerwerkers, A. J. Diegie, A. lisbergen en T. Meijer maakten de rong van hun leven om aan de vallen- steiger te ontkomen. Zij sprongen vijf iter naar beneden en wisten zich on- ireen beton afdak te redden. Steiger- lier Diegie: „Die steiger was goed. Hij aod hier al een jaar. We hebben hem ilmatig nagekeken. Afgelopen vrij- hebben we de zaak nog gecontro- erd". /an de marmerzetters is ervan 'ertuigd, dat overbelasting de oorzaak n de instorting is. „Op het punt waar inzakking begon, lagen veertig platen, INVERNESS. (A.P.) Heel wat Britse gokkers houden het erop dat het monster van I Loch Ness werkelijk bestaat. J Lndbroke's één van de groot- I ste Britse bookmakers, heeft i de uitbetaling als het monster gevonden wordt, beperkt van tegei tot gevonden „Als het wordt zal ons dat al een ver lies van 84.000 dollar bezor gen en dit zou oplopen tot een miljoen dollar of meer als wij de uitbetaling niet bijna gehalveerd hadden", aldus een medewerker vdn Ladbroke. De weddenschappen stromen sedert het weekeinde bij de bookmakers binnen in ver band met de voorbereidingen die bij het meer worden ge troffen voor de grootste aan val op het monster ooit on dernomen. Twee ploegen Brit se geleerden hebben gisteren in het 32 km lange meer geluidsapparatuur beproefd die zij zullen gebruiken om het monster op te sporen. Ook wordt een dwerg onderzeeër, bestuurd door de 28 jaar oude Amerikaan Dan Taylor, in gereedheid gehou den. Tot op de bodem van het meer zullen elektronische geluiden doordringen. Men hoopt dat dit lawaai het mon ster zal opdrijven naar een deel waar het met behulp van geluidsgolven en radar zal kunnen worden opgespoord. Technici van de Britse Plessey Electronics Company en des kundigen van de universiteit van Birmingham hebben de leiding van hel onderzoek. Sedert het monster in 1933 voor het eerst werd waar genomen. zijn meer dan 3000 meldingen binnengekomen van mensen die het gezien zouden hebben. Mensen in de omgeving nemen echter aan dat het monster Loch Ness heeft verlaten en via een on deraardse rivier Lorch Morai heeft bereikt waar men de laatste maanden verscheidene malen een vreemd zeedier gezien meent te hebben. Tien tallen bussen met toeristen stonden gisteren geparkeerd bij het Loch om de voorberei dingen voor de grote jacht gade te slaan. .Ladbroke heeft als voor gaarde voor uitbetaling ge steld dat „een wezen niet ninder dan negen meter lang en dat voorheen in Groot- 3rittannië onbekend was, per t januari positief als zodanig noet worden geïdentificeerd". KY WAS NIXON VOOR Voor Kerstmis 40.000 man (Van onze correspondent) WASHINGTON Nog voor Kerstmis zullen ruim 40.000 man Amerikaaanse en andere troepen Vietnam verlaten hebben. Dit zou president Nixon vanmiddag be kendmaken. De vice-president Ky van Zuid-Vietnam ish em gisteren evenwel al voor geweest, tot grote ergernis van Washington. De bedoeling was namelijk geweest, dat de aankondiging tegelijker tijd in Saigon en in Washington zou plaatshebben. Waarom Ky Nixon voor heeft willen zijn is niet geheel en al duidelijk. Het kan zijn, dat hij zijn onafhankelijkheid van de huidige regeringspolitie wil tonen. In een recent interview waarschuwde hij ervoor, dat het Zuidvietnamese leger niet zou toestaan, dat er verdere coi sies aan de Vietkong werden gedaan. Een waarvan het gewicht ligt tussen de 200 en 250 g. Kort tevoren hadden we het net over instortingsgevaar omdat onze stei ger heen en weer schoof. Soms kwam hij wel 10 cm. van de gevel af. Ik zei nog tegen pen van mijn maats: jongens, er liggjen te veel platen op. In Rotterdam is ook al eens een steiger in elkaar gestort omdat hij te zwaar belast was", aldus deze marmerzetter. De steiger is vast- Maanstenen ouder dan aarde WASHINGTON (Reuter) President lixon heeft ingestemd met een ruimte- raartprogram op lange termijn, met als oofddoel in of na de jaren tachtig een aens op de planeet Mars te brengen, len preciescr tijdstip moet nog aan de in studies worden vastgesteld, al- i bekendmaking van het Witte luis. Het program is Nixon voorgelegd oor een speciale werkgroep. Het vol tige rapport wordt in de loop van de- week gepubliceerd. Het bevat 3 keu mogelijkheden: twee voor een lan- tg op Mars deze eeuw en de derde )r een landing van het jaar tweedui- end. Twee uitersten waren door de erkgroep afgewezen, namelijk een "liksemprogram", om een mens op tars te brengen zodra dat technologisch "ogelijk was en ongeacht de kosten, of voorlopige stopzetting van alle be lande ruimtevluchten. Sommige van de maanstenen die de stronauten van de Apollo-11 mee terug ebben gebracht, zijn ouder dan enige esteente op de aarde, zo hebben intus sen Amerikaanse geleerden meege deeld. De ouderdom van de stenen heeft hen verrast. Ze moeten drie tot vier mil jard jaar oud zijn, en de geleerden ge loven dat toekomstige astronauten elders op de maan nog wel oudere stenen zul len vinden. „Het is heel duidelijk, dat er een zeer goede kans bestaat dat de kristallisatie van sommige van de Apol- lo-ll-stenen heeft plaats gehad in vroege re tijden dan die van de oudste stenen op aarde", zo staat in het rapport van het bureau voor ruimtevaart. De ouder dom van de stenen houdt in dat gebie den als de zee der stilte waarin Arm strong en Aldring in juli landden niet ontstaan zijn door betrekkelijk recente vulkanische activiteit, zoals tot dusver was aangenomen. De maarumonsters be staan overigens uit hetzelfde materiaal als op aarde wordt aangetroffen in stol lingsgesteente en meteorieten. Vastge steld is dat er aan de oppervlakte van de Zee der Stilte nooit water heeft be- ADVERTENTIE Het mag een wonder worden genoemd, dat bij deze ravage Pan stangen, buizen en latten niemamd een schrammetje opliep. gezet aan de gevel met ijzeren palen die in het gebouw lopen. Bij het plaatsen van de natuurstenen worden sommige van deze palen weggehaald. De steiger wordt dan aan de muur gehouden ter hoogte van de ramen. Mogelijk door overbelasting op de plaats waar juist ste nen werden geplaatst is de steiger Inge zakt. Onzekerheid Na de instorting was er een moment onzekerheid over het lot van diverse mannen die zich nog op de steiger zou den moeten bevinden. Later kwam ech ter het bericht dat deze eerder naar huls waren gegaan. Ten overvloede heeft de brandweer het ingestorte deel nog beke- De kolossale instorting werd ook waar genomen vanuit het kantoorgebouw er tegenover. Korte tijd na het grillige ge beuren spraken wij met de 27-jarige J. R. office manager van het reisbureau Wagon-Lits Cook. Op het moment van de instorting zat hij al telefonerend ROTTERDAM (ANPt Het pansagiers- hlp ..(Rijndam" van de Hol land-Amerika Jjn is vanmorgen tijdens dichte mist in tavarig gekomen met de Belgische bin- entanker ..Marconi". Het ongeluk ge- eurde op de Nieuwe Maas toen de ..Rijn- op weg was naar de werf van Wilton Ijenoord in Schiedam. Het met gasolie sladen blnnenitankertje werd door het assagiersschip midscheeps geraakt. Het keepje sloeg daarbij lek en verloor ruim 10 ton gasolie. De vrij zwaar beschadigde Uarconi" werd overgebracht naar de irkkade, waar de resterende lading gas te werd overgepompt. Het deel van de din dat in de rivier terechtkwam levert ïgens de politie geen gevaar, op. De Bondam" werd nauwelijks beschadigd. li het Noord-Brabants Museum in Den Bosch wordt van 19 september tot en met 4 oktober in het kader van het Bruegheljaar 1969 een expositie ge- houden van fotovergrotingen van de bekende kunstfotograaf van meer dan veortig Brueghelschilderijen. Ook worden gravures uit eigen bezit ge- exposeerd. Ballon vloog van Breda naar Canada (Van onze oorrespondent) BREDA. Saskia Hendrickx uit Breda deed op 13 augustus enthousiast mee aan een ballonwedstrijd. Pas gister kreeg zij bericht over haar ballon, helemaal uit Montreal in Canada. De KLM-steward P. Mannerts, stuurde Saskia het aan de ballon bevestigde kaartje retour. „Dit kaartje", zo schreef hij, „werd gevonden in het landingsgestel van een DC-S na de landing in Montreal". De ballonwedstrijd was inmiddels al afgesloten, maar het Is duidelijk, dat geen enkele ballon zo'n verre reis heeft gemaakt dan die van de tweejarige Saskia, die daarom alsnog met een enorme pop werd verrast. buiten te kijken. Hij verbrak de verbin ding direct en belde de politie. „Het vol trok zich in hoogstens zes seconden. Ik zag dg stellage eerst heel langzaam naar beneden komen. Het zakte als een c pudding in elkaar. Daarna ging* het met een sneltreinvaart. Ik zag van de onder ste stellage nog wat mensen wegsprin gen. Zij kwamen op een afdakje terecht. Een collega van mij belde de G.G.D., een enorm gekraak volgde. We hoorden nie mand gillen, de wereld leek voor een moment afgesloten te zijn van geluid. Het voorbij razende verkeer hoorde je niet meer, het ging als een kaartenhuis, dat woest in elkaar geslagen werd. Een ge luid dat boven het angstige gekraak uit kwam, was dat van krassend metaal". Nieuwe directeur Heidemij. ARNHEM (ANP) Ir. A. Franke heeft in verband met zijn benoeming tot hoog leraar aan de landbouwhogeschool te Wa- geningen met ingang van 1 oktober 1969 zijn functie als directeur van de Kon. Nederlandse Heidemaatschappij en van haar dochteronderneming N.V. Ilaco neergelegd. Dr. ir. F. Sonneveld is met ingang van 1 oktober 1969 benoemd tot zijn opvolger; met ingang van dezelfde datum is ir. R. Maris tot adjunct-direc teur benoemd. waarschuwing, die sommige waarnemers hier opvatten als een dreigement aan president Thieu om niet te zeer aan Ame rikaanse druk voor een politieke oplos sing toe te geven. Generaal Creighton Abrama, de Ame rikaanse bevelhebben in Vietnam, en de Amerikaanse waarnemend ambassadeur in Saigon, Samuel Burger, hadden hun tweede ontmoeting binnen twee dagen met president Thieu om over de komen de troepenverminderingen te spreken. De houding van de Zuidvietnamese regering is nog niet bekend, maar er gaan geruch ten, dat de Zuidvietnamezen zeer ver ontrust zijn. (Copyright The Guardian) PARIJS. (A.F.P.. Reuter) Bij de ParUse ondergrondse is vanochtend een staking begonnen. Op twee lijnen wordt in het geheel niet gereden, terwijl van twee andere verbindingen verscheidene stations dicht zijn. Overigens werkt het personeel normaal. Dit geldt ook voor de autobusdiensten. Vakbondsleiders van het al zes dagen stakende Franse spoorwegpersoneel heb ben maandagavond na een bespreking met de spoorwegdirectie gezegd dat „de voorstellen die de SNCF (spoorwegen) heeft gedaan belangrijker zijn dan eer dere voorstellen". Tijdens de besprekin gen. De onderhandelaars voor de staken de treinbestuurders hebben toegezegd hun vakbondsleiders te raadplegen. Zij zullen later op de dag vergaderen Zelfs dieren zijn slachtoffers BELFAST (A.P.). Vijfentwintig par kieten, honderd witte muizen, tientallen tropische vissen zijn de jongste slacht offers van de haatcampagne die in Bel fast heerst. Veel erger is het dat in de strijd tussen protestanten en katholieken, die vorige maand uitbarstte, acht mensen het leven hebben verloren. Als alle be dreigingen die dagelijks in Belfast wor den geuit waar gemaakt werden, zouden het er waarschijnlijk nog veel meer worden. De vogels, muizen en vissen kwamen zondagnacht om bij een brand in een dierenwinkel, waarvan de eigenaar, Robert Matthews, protestant is. Hij heeft een katholieke bedrijfsleider. Vijf dagen voor de brand werd hem per telefoon door een onbekende stem meegedeeld: „Stuur die katholiek weg". „Natuurlijk deed ik dat niet", aldus Matthews. Vijf dagen lang hield hij tot laat in de avond de wacht in zijn zaak. De zesde dag liet hij zijn aandacht ver slappen. Toen brandde de winkel af. Om aan deze haat- en intimidatie- campagne een eind te maken heeft de Noordierse minister van Binnenlandse Zaken, Robert Porter, een openbare beschermingsautoriteit in het leven ge roepen, die, uitgerust met „vliegende brigades" van militaire en burgerlijke politie, gereed staat om elke klacht over bedreiging onmiddellijk ter plaatse te onderzoeken. De telefooncentrale van de organisatie, die dag en nacht bemand is, heeft in de afgelopen week gemiddeld tachtig mel dingen per dag ontvangen. De mede werkers achten de kans dat de intimd- datiecampagne centraal geleid wordt, niet uitgesloten, maar zij zijn er ndet De meeste bedreigingen worden vol gens hen geuit tegen katholieken die in „gemengde" woonwijken wonen. Zij worden op verschillende manieren over gebracht: per post, per telefoon, door briefjes die onder de deur door worden geschoven en soms door een nachtelijke klop op de deur, waarachter dan een gewapende man blijkt te staan. Bij een brand in Belfast zijn gister avond een Pakistani en zijn drie kinde ren om het leven gekomen. De brand had plaats in een woning op Mersey Road in een voornamelijk protestantse wijk, waar de toestand de afgelopen tien dagen zeer gespannen is geweest. Volgens de politie is er nog geen reden om aan te nemen dat de brand iets uit staande had met de strijd tussen de katholieken en protestanten. ■,k v spiegelende gevolge DEN HAAG De Haarlemse rechter mr. H. G- R. heeft geen beroep in cas satie aangetekend tegen de beschikking van het gerechtshof in Den Haag, inzake het bezwaarschift van mr. R- tegen de dagvaarding. De strafzaak zal, naar verwacht wordt nog deze herfst voor de Haagse rechtbank dienen. De Haarlemse rechter wordt er van verdacht in februari van het vorige jaar in Haarlem onder invloed met zijn auto een ongeluk te hebben veroorzaakt. Daarbij werd de 17-jarige Henk Lam- mers uit Haarlem aangereden en dode lijk gewond. Op 17 en 18 november TOETREDEN VAN LONDEN President Nixon zal don derdag de Verenigde Naties toespreken. Dit is een belangrijk gebaar. Het ver trouwen in de Verenigde Naties is de laatste jaren erg afgenomen. Dit komt voornamelijk, omdat zij er niet in zijn geslaagd een oplossing te vinden voor die oorlogen, die nog steeds voortduren, in het Midden-Oosten, Nigerië en Viet nam. In zijn toespraak moet Nixon niet alleen het vertrouwen van zijn land in de Verenigde Naties bevestigen, maar het Is ook noodzakelijk, dat hij het ge- vöcl van fatalisme bestrijdt, dat verhin dert dat er met vrucht onderhandeld wordt om oplossingen te vinden. De oorlogen beperken zich niet meer tot Vietnam en zijn ook niet meer ge makkelijk uit Washington of Moskou te beïnvloeden. Het is tragisch, dat de wens van voorafgaande jaren, namelijk een goede verstandhouding tussen de twee grote machten, vervuld is, terwijl er toch geen vermindering van de spanningen in de wereld te zien is De oorlogen in Azië. Afrika en het Midden-Oosten ra ken de belangen van de supermogend- heden nauwelijks en in theorie zijn zij beiden voorstanders van vrede. In de praktijk doen ze er niet veel aan om dit te verwezenlijken. Russische vlieg tuigen gaan naar Egypte. Amerikaanse Phantoms naar Israël, en B-52's helpen president Thieu. De grote mogendheden houden zich afzijdig, terwijl Egyptische en Vietnamese boeren een strijd op le ven en dood leveren en Biafraanse kin deren omkomen van de honger. De stem van hen. op wie al die afschuwelijke moderne wapens gericht zijn, hoort men stand te brengen en historisch gezien zit daar een kern van waarheid in. Maar een van de doelstellingen van dé bescha ving moet de overwinning van de fou ten van de geschiedenis zijn en er moe ten nieuwe wegen gevonden worden, waarbij geen geweld nodig is. De doden en gewonden hebben er niets aan te we ten, dat zij de weg voorbereiden voor een betere toekomst aangenomen dat dit waar is. Natuurlijk is de oorlog niet het enige punt. Er is honger, verwaar lozing, armoede en gewelddadige ver drijving van mensen uit hun huizen. De tragedie van de oorlog wordt scherp be licht door het feit, dat een fractie van de kosten van de oorlog in het Midden Oosten voldoende zou zijn om grote ge deelten van de Sinai woestijn vruchtbaar te maken en de Mekongdelta zou weer de grote rijstschuur van Azië kunnen worden, als die oorlog daar beëindigd weid. Nixon moet een steeds sterker twijfelende en cynische wereld er weer van overtuigen, dat het nog steeds de moeite waard is om vrede en ontwikke ling op de agenda te plaatsen. Dat is niet zo'n moeilijke opdracht. Een andere benadering, een kleine verandering van politiek kan een heleboel verschil uit maken. Het is toch niet noodzakelijk om aan te nemen, dat de Israëliërs en Arabieren elkaar altijd zullen blijven haten; en het is ook niet onmogelijk dat er eens een dag zal komen, dat de ge weldige energie die voor de oorlog ge bruikt worden, gebruikt zal worden voor de opbouw. Maar de wereld gelooft pas, dat dit mogelijk is, als de president Nixon dui delijk maakt dat de Verenigde Staten de moed heeft om het conflict in Viet nam te beëindigen. (Copyright The Guardian) ENGELAND IN HET GEDING BRUSSEL (AP - ANP) De Europese topconferentie zal op 17 en 18 november in Den Haag gehouden worden. Deze con ferentie kan beslissend zijn voor een spoedige toetreding van Engeland tot de E.E.G. Het besluit om deze Europese top op 17 en 18 november in Den Haag te hou den viel gistermiddag tijdens een lunch van de ministers van Buitenlandse Zaken van de E.E.G. in Brussel. Met name Frankrijk, tegenstander van Engelands toetreden, hecht zeer veel be lang aan deze conferentie. Minister Schu mann is van mening dat de conferentie kan leiden „tot nieuw Europees elan". Het is dan ook zo goed als zeker dat president Pompidou er aan zal deelnemen tezamen met premier Chaban Delmas. Of dit nu odk betekent dat Frankrijk ge makkelijker staat tegenover een even tuele Britse toetreding, is niet duidelijk. De Fransen laten hierover weinig los. Mogelijk doen ze dat wel op het in ok tober te houden vooroverleg in Luxem-

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5