antenne S)e£cidde(Sow^cMit NCRV- VOORZITTER: Radio dreigt kind van de rekening te worden Zendtijd na middernacht noodzakelijk Vanavond op televisie ACHTSTE MEDISCHE FACULTEIT VOOR ZUID-LIMBURG Versnelde afbouw van academische ziekenhuizen Verdachte van treinroof aangehouden PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT DINSDAG 16 SEPTEMBER 1969 Troonrede met meer visie dan tekst laat zien pOED gebruik makend van het ..zilveren feest" der bevrijding heeft het kabinet-De Jong voor zijn. waarschijnlijk vóórlaatste, regeringsboodschap. als cen trale thema gesteld het leveren van een bijdrage voor de grondige vernieuwing waarnaar, een kwart, eeuw na 1945. op vele terreinen wordt gestreefd. De regering wil openheid en medeverantwoordelijk heid bevorderen; wat zij precies onder ..openheid" verstaat, moet komende maanden in de praktijk blijken; de troon rede bevat wel passages die serieuze pogingen om tot spreiding van verant woordelijkheid te komen, voorspellen. Aankondigingen over maatregelen tot democratisering van het onderwijs kunnen geen verrassing meer zijn; meer- verant woordelijkheid voor betrokkenen bij jeugd- en Jongerenwerk gaat even belangrijk worden; zelfs zo dat eerlang wellicht ook de bejaarden op een gelijkberechtigde Positie moeten gaan aandringen- Zowel overheid als bedrijfsleven hebben de neiging ook dn hun geval te veel te „lelden" en te weinig (te ..begeleiden". Belangrijk en concreet vinden we de passage over de spreiding van verant woordelijkheid in de onderneming; meer medezeggenschap voor de werknemers en een wijziging van de structuur der naam loze vennootschappen zullen als het kabinet deze zaken tot een goed einde weet te brengen, straks behoren tot dc belangrijkste daden van het kabinet- Hoewel de gewone burger één vogel in de hand nog altijd belangrijker vindt dan tien in ide lucht, zou hij goed eraan doen niet uitsluitend te kijken naar wat volgend Jaar- met lonen en prijzen gaat gebeuren dat is belangrijk, maar de structurele veranderingen waarnaar het kabinet-De Jong blijkens deze troonrede serieus streeft, wegen zwaarder. WANNEER aldus de sociaal-economische welvaart in Nederland In 1970 in de troonrede van vandaag niet centraal staat, ze staat tussen de leefbaarheids- problemen en de internationale kwesties wel tin het midden. Er zijn heel wat regeringsboodisohappen geweest met een pessimistischer grondtoon voor deze para- De basis voor een gezonde sociaal- economische ontwikkeling behoeft volgens de troonrede niet meer te worden ge schapen. doch ..is aanwezig"; zaak is alleen dat de inflatiespiraa! onderbroken wordt en daarop is uiteindelijk het complex van „geven en nemen" dn de mlljardenmota gericht. Premier De Jong en zijn team ver wachten voor 1970. ondanks een voor zichtige -politiek, voor de werknemers (ook voor de achtergebleven groepen zoals de bejaarden?een „redelijke verbetering van het reële besteedbare inkomen". Maar die verwachting wordt door het kabinet dan wel gekoppeld aan een andere hoop: dat de volksvertegenwoordiging de, ,gfde$lte-t lijke belastingverlaging zal laten doorgaan. We kunnen ons een constructie i voor- 1 stellen 'waarbij de verbetering' Vdii het! inkomen ook mogelijk wordt zonder die nog steeds omstreden verlaging. Maai- nu - ln het verleden voor deze methode ge kozen Is, moet men het kabinet maar de kans geven te bewijzen dat het zoal niet de beste, dan toch een goede is. BEPAALD mager is de troonrede 1969 op het terrein van de internationale politiek: brengen de ..binnenland"-para grafen op diverse onderdelen concreet nieuws en proeft men. tussen de regels door. wel degelijk de aanwezigheid van visie op de zich veranderende samen leving, wat Europa en de wereld betreft heet. het. „vanuit Den Haag geen nieuws". Binnen het summiere bestek van de Jaarlijkse regeringsboodschap is dit ook moeilijk omdat Nederland slechts een klein schakelt je is. maar toch elke zin snede als op een goudschaaltje moet worden gewogen. Niettemin hopen we. dat minister Luns in de Kamer en dan via de minister-president liefst reeds bij de algemene beschouwingen ook iets ten beste zal weten te geven van een visie en niet alleen van diplomatieke begaafdheid. Want de openheid en medeverantwoor delijkheid waarvan de 'troonrede fier gewag maakt, kan niet stilhouden bij de nationale grenzen. Op de grens van binnen- en buitenland liggen de Koninkrijksaangelegenheden; men kan uit de termen waarin het kabinet over de West spreekt, afleiden, dat Den Haag bereid is op verzoek ran Suriname en/of de Antillen over het Statuut te praten, maar dat premier De Jong c.s- liever* geen initiatief daartoe nemen om niet op rich de verdenking te laden, dat Nederland van zijn verplichtingen af wil. nu het in de Caraïbische wereld wat rumoeriger begint te worden. KORT samenvattend zouden wij ten slotte de troonrede van vandaag als volgt willen typeren. Deze regeringsboodschap van het kabinet-De jong heeft uiterlijk weer ken merken ran het bekende drog estuk dat de troonrede tot een weinig-inspirerend obligaatpartij tje maakt- Niettemin zien we op de achtergrond meer visie dan na 1945 om niet te spreken van daarvoor vele malen het geval was. Aan concrete beleidsdaden stelt het kabinet niet alles wat verwacht werd in het vooruitzicht maar toch wel veel wanneer men de voorgenomen maatregelen (kwalitatief ver gelijkt met de inventarisatie van menig andere troonrede. Belangrijk vinden wij bij voorbeeld dat de regering de behoeften van het onder wijs onderkent maar door het rumoer aan universiteiten en door demonstratieve bij eenkomsten heen de nog veel belangrijker problemen ziet die voor de leefbaarheid van onze samenleving en voor het welzijn van de gewone burger zwaar moeten warden gewogen. Het plan-de-campagne van premier 'De Jong voor 1970 is politiek kwetsbaar; wat met wegneemt dat het plan op verschillende onderdelen goed en op enkele zelfs uitstekend is. Wanneer de regering de moed heeft om zich waar nodig en dan bijtijds te corrigeren en. waar noodzakelijk, stand te houden, kan ze vóór haar periodieke aftreden een flinke oogst binnen halen. Hoever de regering daarmee komt. hangt ook ün belangrijke mate af van- tie- moed en wijsheid waarmee de partijen die haar steunen het. spel in het.parlement en in de politiek gaan spelen. NEDERLAND I NOS 18.50 uur; De Fabeltjeskrant 19.00 uur: Journaal IKOR 19.07 uur; Kenmerk KRO 19.32 uur: Koeweit, reisfilm NOS 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Vanavond in Nieuwspoort 21.05 uur: Tour de chant Jasperina de Jong 21.42 uur: Wie zijn toch die 22.20 uur: HIRO-uitzending NOS 22.37 uur: Journaal NEDERLAND II NOS 18.30 uur: Samenvatting van de opening der Staten- Generaal 18.50 uur: De Fabeltjeskrant 19.00 uur: Journaal 19.03 uur: Woobinda, feuilleton 19.28 uur: Scala 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Dubbelspion, herhaling 21.10 uur: De miljoenennota, discussie 21.35 uur: Europese athletiek- kampioenschappen te Athene 22.20 uur: Teleac-cursi informatie 22.25 uur: Journaal Televisie morgen NEDERLAND I NOS/NOT 10.45 uur: Beeldverhaal van de 11.10 uur: Nederland in West-Europa 11.35 uur: Walter en Connie 12.00 uur: Sluiting AVRO 17.00 uur: De met aangegeven programma's zijn kleurentelevisieprogramma's. RADIO PROGRAMMA Maar ze moeten er voor vliegeneen gedeelte uit een rede van dr. Albert Pietman, dat nu als motto van een t.v.-uitzending, ter gelegenheid van het jubileum van de KLM, wordt gebruiktDe NCRV maakte op Schiphol opnamen van vlieger en pasagier van het begin van de eerste luchtlijn (Schiphol Londen). Niet in een vliegtuig, maar in een oude T-Ford uit 1915, iets ouder dan de oudste luchtlijn. De NCRV zal dit programma op 1 oktober uitzenden. moderne orgelmu; i Gif ^sluipt langs •e. 23.30 Stereo: uur in Nijmegen. HILVERSUM II <298 sementsmuziek. 18.5: ■arts vous parle. door Jan •relpunt: discussierubriek voor en. 19.30 Nieuws. 19.35 Vergeet evarieerd programma. gina). VPRO: 7.: iliteiten. 8.20 Ster ■20.35 N.O.S.: markten thuis, praatje voor de huisvrou' 9.00 Stereo: Uit eigen huis: studio-opnam exclusief gemaakt voor VARA-radio. 9 Begroting 1970: waardering naast aanleiding tot controverses MINISTER Witteveen kan to geen geval de eer ontzegd worden, dat hij erin geslaagd is de natie een mfljardennota voor te schotelen die op het eerste gezicht een aantrekkelijke indruk maakt. Het ge raamde tekort is vergeleken bij vorig jaar behoorlijk teruggebracht: van 2540 miljoen tot 2193 miljoen. Weer is de kanselier van de schatkist er niet in geslaagd de stijging van de uitgaven tot een maximum van zes procent te be perken, maar hij blijft er niet vei- vanaf, wanneer men ook de door hogere niet- belasttogontrangsten gedekte hogere uit gaven to aanmerking brengt. Waardevol is. dat het kabinet-De Jong ter dekking van het tekort slechts voor een bedrag ad 850 miljoen een beroep op de open kapitaalmarkt wil doen: vorig jaar werd hiervoor de som van 1.2 miljard aangekondigd. Kan minister Witteveen hier zijn voornemen gestand blijven, dan zal de druk op de kapitaalmarkt komend jaar Inderdaad minder worden; weet ook het particuliere bedrijfsleven zich te beheersen, dan vloeit hieruit een kans rijke poging om de inflatie terug te dringen voort- Conjunctureel gezien is er dan ook alle reden om de rijksbegroting voor het nieuwe parlementaire jaar met een plus-punt te beoordelen. Knap zit deze miljardennota ook in elkaar, omdat de uitgavenstijging ge construeerd is vanuit een aantal taken die de laatste jaren in de politiek en bij de publieke opinie ate urgent zijn aan bevolen; ontwikkelingshulp, ziektekosten- premiedruk voor minder draagkrachtigen, krotopruimmg. onderwijs cn tegemoet komingen aan de financiële nood van de gemeenten. IJELAAS voor een minister van Financiën O is het altijd zo. dat het in eerste aanleg gestreelde oog bij nadere beschou wingen dingen ziet die de waardering doen verminderen. En dat zal hier zeker gebeuren, wanneer men de nieuwe begroting aansluit op de politieke verwik kelingen in de eerste twee dienstjaren van het zittende kabinet. Om te beginnen is er het feit. dat minister Witteveen zijn gunstig begro- tdngsbeeld alleen heeft kunen bereiken via extra-belastingmaatregelen die in 1970 bijna 650 miljoen gulden moeten opbren gen. Wel raakt het grootste deel van die verzwaringen alleen het bedrijfsleven en de vermogenssfeer. maar verhoging van de BTW gaat, hoewel uitgesteld tot l juli. van de ..gewone burger" toch altijd het bedrag van 105 miljoen extra vragen. De regering blijkt oprecht van plan te zijn om artikelen van de gewone gezins consumptie hierbij zo veel mogelijk te ontzien, maar er komen weer prijskaartjes met hogere prijzen.: de tabaksartikelen worden niet goedkoper en de motorrij tuigenbelasting gaat direct al met elf procent omhoog. Politiek blijft dit onderdeel van minister Witteveens voorstellen die naar onze mening op zichzelf redelijk zijn con troversieel. omdat de voorstellen gepaard gaan met handhaving van het belasting verlagingsplan: door de verlaging tot tweederde te beperken (het restant volgt in 1971) laat minister Witteveen volgend jaar ongeveer 600 miljoen aan loon- en inkomstenbelasting schieten. Een bedrag dat bijna even groot is als dat van de aangekondigde verhogingen en een bedrag dat ongetwijfeld ook genoemd zal gaan worden deMongEmogehjkheid voor opnemen. ONS zou het niet verwonderen, deze belastingverlaging vanuit meer dan één politieke richting aangevochten gaat worden, omdat voor onderwijs, wo ningbouw en ontwikkelingshulp niet meer gedaan wordt dan de miljardennota aan kondig. De woningbouw bijvoorbeeld belooft ongeveer hetzelfde als op Prins jesdag 1969 is gedaan; nu is het nog maar de vraag, of minister Schut nog vóór 31 december erin slaagt het gevaar dat die voornemens bedreigt, af te weren, maar we kunnen ons voorstellen dat menigeen in wiens ogen de volkshuis vesting nog altijd het nationale probleem no. 1 is. de conclusie trekt dat de woning- bouwplannen voor 1970 op een stilstand dn het offensief wijzen. Minister Witteveen put zich in de toelichting op zijn belastingverlagings plannen uit met argumenten dat deze correctie op de progressie mede door het optrekken van ..de voet" ook juist lagere inkomens zullen baten- Hij redeneert hiermee niet weg. dat voor iemand die gehuwd is en f 15.000,— verdient de be lastingwinst 200 gulden bedraagt en voor een ander met een inkomen van f 45.000, ruim 900 gulden. Deze belastingverlaging is op zichzelf beslist een heel reële zaak, maar het zijn de omstandigheden die haai- politiek aan vaardbaar moeten maken. Op dit moment geloven we. dat- die omstandigheden onder meer gevormd worden door de reële ver wachtingen terzake van het loon- en prijsbeleid in 1970. Wat dit betreft hopen we dat het kabinet-De Jong meer zeker heid kan geven dan vorig jaar, toen het naar achteraf blijkt feitelijk niet heeft kunnen doen dan het beste ervan veronderstellen. Een veronderstel ling die niet uitgekomen is. en sociaal en economisch vervelende consequenties heeft gehad. rRZAKE van de sociaal-economische politiek in het algemeen vaart de miljarden-nota ditmaal grotendeels op het kompas van het jongste SER-rapport, inclusief dus het advies om de huurverho ging tot de zomer uit. te steil en. Minister Witteveen is er dus ook vanuit gegaan dat de loonstijgingen volgend jaar in de buurt van de vijf procent, zullen blijven steken en dat- de prijsstijgingen ten minste één procent daaronder zullen blijven. Wat betekent, dat in het nieuwe parle mentaire jaar de regering op sociaal ij economisch terrein een veel krachtiger politiek zal moeten voeren dan in 1968/'69. Geraamde cijfers over de betalingsbalans, werkgelegenheid en produktivMeit stem men tot een gematigd optimisme; niette min vermoeden we dat er tegen het kabinet nog wel sterke kritische wind vlagen zullen opsteken, zowel vanuit de hoek van de ondernemers als die van de vakbeweging. Het kabinet staat daarbij in zoverre sterk, dat het materiaal heeft om aan te tonen dat het zeker geen eenzijdige bereidheid tot offers om een welzijnspolitdek te kunnen voeren, vraagt. Interessant vinden we de aangekondigde nota inkomensverdelingminister Witte veen stelt zich nogal wat kleurloos hier tegenover op. Maar bij het indienen van deze nota kan het niet blijven. Wanneer het kabinet-De Jong uit de gedachten- HILVERSUM Mr. A. H. v. d. Veen, directeur van de NCRV, heeft het be spottelijk genoemd dat de Nederlandse radio nog steeds om middernacht uit de ether gaat. Dit in tegenstelling met bijna alle omringende landen. Met gro te nieuwsgierigheid zal hij uitkijken naar de enquête-resultaten tijdens de proef uitzendingen welke 's nachts tij dens de Firatotentoonstelling zullen worden gehouden. Een levensgroot vraagstuk noemde mr. v. d. Veen de verdeling van de om roepbijdrage in 1970 over radio en te levisie. Vroeger had de radio alleen de beschikking over luistergeld en de televisie over kijkgeld. Sinds de ene omroepbijdrage is ingevoerd en boven dien de NRU en de NTS tezamen een rechtspersoon zijn geworden onder de naam Nederlandse Omroep Stichting, komen de zaken aanzienlijk ingewik kelder te liggen. De radio dreigt nu al het kind van de rekening te worden. Als voorbeeld haalde hij de algemene klacht van de radiomedewerkers aan die zeggen dat tv maar raak kan bou wen, terwijl er voor de radio geen geld beschikbaar is Het ledental van de NCRV bedroeg aan het begin van dit jaar 461.000, en ver toont nog steeds een stijgende tendens. Aan de jubileumviering ter gelegenheid van het 45-jarig bestaan, zal de NCRV een half miljoen uit de verenigingskas spenderen. Prinsjesdag Als u overdag niet heeft kunnen kijken hebt u vanavond nog gelegenheid een samenvatting te zien van de reportage iin kleuren van de opening van de Staiten-Generaail (Nederland II, 18.30)- Troonrede en miljoenennota komen ter sprake in Vanavond in Nieuwspoort (Nederland I, 20.20), terwijl in het NOS-programma mr. A. C. Dake ook de miljoenennota aan een analyse onderwerpt. (Nederland II, 21.10) jreld. hoorspel. 15.15 Ster :hoolradio. muziek (opn.). mededelingen. 18.00 Nieuws, desportuitslager 0 Nieuws, weerbericht lansluitend: Jazzmuzie 1 Popmuziek. 18.28 Paa Taalwenken. 18.55 Lichte muziek. Nieuws, weerbericht en actualiteiten. Dansmuziek. 19.45 Syndicale kroniek. Intermezzo. 20.00 Grammoloonmuziek. Nieuws, berichten en De Zeven Kun 22.15 Gevarieerd muziek. 23.00 Nieuws. Gevarieerde muziek. 23.40 Nieuws. 2: 23.55 Ligging van de zeeschepèn. Nieuws. 8—11 Als c •en de zestig. N.O.S.: 17.02 Oude liedjes. VARA: 17.20 Voor de jeugd. 17.55 Mededelingen. HILVERSUM XII (240 m) 9.00 NCRV. 11.00 N.O.S. 13.00—18.00 AVRO. lichte jvocale muziek. 10.00 'Nieuws. 10.03 verzoekplatenprogra irbeidsvitaminei Dubbelspion Jasperina Dit jaar deed ook de kleine k mee aan het Holland Festival. Er waren drie uitvoeringen van „Holland Festival Music Hall", tour de chants van Ramses Shaffy, Liesbeth List en Jasperina de Jong met het Metropole Orkest onder leiding van Dolf van dei- Lijnden. Het meest geslaagd was het aandeel van Jasperina de Jong. Dal wordt thans door de KRO uitgezonden. (Nederland I, 21.05)- Kelly ontmoet de vrouw van zijn dromen. De liefde maakt hem volslagen blind. En ook doof. want hij luistert niet meer naar zijn beste vriend. Alexander Scott, die een vaag wantrouwen koestert tegen de hartveroverende fotografe Tatia (Laura Devon). Dat wantrouwen berust onder meer op het feit, dat alle mannen, die zij heeft laten poseren voor een fotoreportage in haar damesblad, op verdachte wijze om het leven gekomen zijn. Nu is het verliefde Kelly, die voor haar camera staat Leukste t.v. leverde gisteren de eerste Loch Nessreportage op. Vooral door de toon waarmee het onderwerp benaderd werd. De monstergelovers werden n.l. niet helemaal onserieus genpmen. De samenstellers lieten thans een schijn van geloofwaardigheid bestaan zonder welk zo'n onderwerp morsdood zou Dat onderwerp is eigenlijk heel char mant. We hopen daarom een beetje dat ook na de laatste reportage de schijn van geloofwaardigheid zal*blijven be staan. We hebben toch al zo weinig sprookjes over. Dat van Loch Ness mag Nota medisch wetenschappelijk onderwijs (Van nroepcorresponden t DEN HAAG Na ampele overweging heeft de regering gemeend de voorkeur te moeten geven aan Maastricht als plaats van vestiging voor de achtste me dische faculteit, aldus staat vermeld in de nota medisch wetenschappelijk onder wijs die de minister van Onderwijs en Wetenschappen, dr. C. G. H. Veringa. aan de Tweede Kamer heeft aangebo- Deze faculteit zal omstreeks 1980 ten gaan draaien. Doorslaggevende factor I bij het komen tot deze beslissing is voor de regering geweest de spreiding van het wetenschappelijk onderwijs. Vestiging van een instelling van wetenschappelijk onderwijs past volledig in een beleid van gelijkmatige nationale spreiding en zal de culturele ontwikkeling en de structuur van de volksgezondheid ten goede ko- De bewindsman voegt hier aan toe dal wisseling erover geen consequenties meer kan of wil trekken, zullen de politieke partijen waarop liet steunt, dit wel moeten doen. Wij achten het niet uitge sloten dat dan. naast de bestaande, nieuwe middelen worden ontdekt of erkend om in de naaste toekomst, een beleid te construeren dat nog beter bij draagt tot een welraarts- en welzijns beleid voor allen. Op basis van de begroting l969/'70 heeft het. kabinet-De Jong de mogelijkheden om daarvoor bouwstenen aan te dragen. de regering wellicht anders zou hebben gekozen als in Limburg reeds een instel ling van wetenschappelijk onderwijs ge vestigd zou zijn geweest. In dit geval zou aan de samenwerking tussen de techni sche en medische wetenschap een zwaar der accent zijn gegeven. Bij de afweging van de verschillende factoren die een rol spelen waren drie i argumenten van betekenis, te weten: een nieuwe medische faculteit geeft een sti mulans aan de ontwikkeling van de volksgezondheid in de streek waar zij wordt gevestigd: zi.i stimuleert de weten schap en leidt tot nieuwe ontwikkelingen als zij in nauw verband wordt gebracht met andere takken van wetenschap; zij bevordert de culturele' ontwikkeling en de nationale verbondenheid als zij wordt j gevestigd in een gewest dat tot nu toe van instellingen van wetenschappelijk onder wijs verstoken is geeweest. I Minister Veringa is met de studiecom- I missie „achtste medische faculteit" van mening dat de faculteit en het daarbij behorende academische ziekenhuis rijks- I instellingen behoren te worden. Verder vindt hij dat de oprichting van de acht- j ste medische faculteit de uitbouw en ver- nieuwing van de bestaande faculteiten niet zal mogen belemmeren. De kosten voor dc exploitatie van de nieuwe medi- sche faculteit bedragen volgens een schat ting van de commissie-Van Walsum. ge baseerd op het jaar 1967. 35,4 miljoen gulden per jaar. Hierbij is geen reke ning gehouden met de algemene univer sitaire kosten en de kosten van affiliatie. Voor de investeringen noemt de commis sie het bedrag van 400 miljoen gulden, eveneens op het prijspeil 1967. Minister Veringa schaart zich achter het advies van de meerderheid van de commissie-Van Walsum, die aanbeveelt omstreeks 1980 een achtste medische fa culteit haar wex-kzaamheden te laten be ginnen. Hij voegt daar echter in afwij king van dc commissie aan toe, dat hij reeds nu zou willen overgaan tot de in stelling van een commissie van voorbe reiding die over het juiste tijdstip van opening van advies zou kunnen dienen. Veringa gaat knelpunten onderwijs te lijf DEN HAAG Minister Veringa (O. en W.) heeft in een „nota medisch we tenschappelijk onderwijs" aangegeven hoe hij de knelpunten in dit onderwijs te lüf wil gaan. Zijn denkbeelden komen hierop neer: BEIROET AFPOp verzoek van Interpol heeft de Libanese politie in een i hotel in Beiroet een man gearresteerd, die wordt verdacht van deelname aan de over val op de Britse posttrein in augustus 1963. De Libanese pers berichtte dat de man, die een Libanees zou zijn en Ray mond Naccaoliian zou heten, in verband met de overval werd gezocht door Scot land Yard. Bij zijn arrestatie was Nacca- cluan in het bezit van drie paspoorten, die alle een andere naam droegen. heeft voor Maastricht. 2. Versnelde afbouw van de aanwezige akademische ziekenhuizen. Er komen drie nieuwe in Amsterdam, Leiden en Utrecht. 3. Om de knelpunten in het medisch onderwijs op korte termijn tot een op lossing te brengen zullen „pesonele en materiële injecties" worden gegeven. Op de begroting voor 1970 zijn in totaal 35 personeelsplaatsen extra voor de medi sche faculteiten vervroegd beschikbaar gesteld. Ook krijgt iedere faculteit 13 extra plaatsen in verband met het nieu we curiculum. Een drastische uitbreiding van de opleidingscapaciteit is echter on mogelijk. zo meent de minister op grond van de rapporten van de commissies van Walsum en Verdam. 4. Voor wat het belied op langere ter mijn betreft moeten er volgens de minis ter nu reeds maatregelen getroffen wor den. voor het geval het aanbod van me dische studenten de opleidingscapaciteit op ontoelaatbare wijze zou gaan o schrijden. Daarom zal dc regering wetsontwerp indienen voor de instelling van een onafhankelijke capaciteits adviescommissie Deze moet per facul teil. mede op grond van de daar ver richte capaciteitsonderzoekingen, de maximale opleidingscapaciteit bepalen. 5. Tenslotte denkt de minister aan t instellen van wachtlijsten voor het be gin van het tweede cursusjaar. De stu denten. die op een wachtlijst komen hoe ven niet langer dan één jaar te wachten. Als het aanbod zich zo zou uitbreiden dat een cumulatie van wachtenden ont staat, zullen volgens minister Veringa meer ingrijpende maatregelen overwogen moeten worden „Het is dan onontkoom baar te denken aan een strikt doorge voerd stelsel van vergel'ijknde examens vóór of na de proprdeuse. Ook deze maatregel dient op wettelijke basis ge nomen te worden". Ronde van de T< 121Raaio}óü"niaalf r?7ÏÓ5 k. 17.50—18.00 Repoj-ta- kampioenschappen to wat ons betreft nog lang blijven. We waren blü met de gelegenheid al thans het tweede deel te kunnen zien van de Intertelproduktie van Schnitz- lers „Professor Bernhardi". Een heel mooie voorstelling, voortreffelijk ge speeld. Merkwaardig vooral die titelrol zoals die door Karl Paryla gespeeld werd: heel anders dan door Max Croi- set destijds bij dc sublieme Haagse Co- medicopvocring. Wat minder nobel, want „slimmer", maar een prachtig karakter! De" enscenering was voorbeeldig. In dit mannenstuk is het voor t.v. nog rr lijker om nuancering aan te brengen dan in een theateropvoering. De regis seur van deze voorstelling, Peter Beauvais. realiseerde die nuancering door heel kleine details mitutieus te verzorgen. Doodjammer dat we het eerste deel niet hebben kunnen Hier en Nu had een goede aflevering. Minister Luns werd nu pas (t.v.-colle- ga's hadden dit laten liggen!) gecon fronteerd met zijn uitspraak dat hy wellicht in een volgend kabinet niet langer zitting zal nemen. Hier en ondervroeg de minister pittig zoals het deze bewindsman past en Z. Exc. lever de voortreffelijk weerwerk als meestal. De rest van Hier en Nu was al even zeer de moeite waard. Van de AVRO zagen we een stukje Boy Edgar in een sessie met Ann Bur ton. Greetie Kauffeld en Henny Vonk. Die leverden goede vocale prestaties maar het programma als zodanig kwam tussen twee stoelen te vallen. Enerzijds werd gesuggereei'd dat het hier een vol komen spontaan samentreffen van jazz musici betrof. Maar regisseur Bob Rooyens voerde zo veel artificiële ele menten in dat die suggestie iets van boerenbedrog kreeg. Een kleinigheid: voor het tweede .jour naal werd op „I" gisteren de cursus informatie herhaald over Teleac-Sta- tistiek. Mei een kleine omzetting zou zyn voorkomen dat iedere kijker die het laatste journaal wilde zien niet gedwongen werd nogmaals naar deze cursusinformatie te kijken. Sinds we weten dat er in Hilversum een coördi natiecommissie bezig is het coördinatie- vak tc leren, lijkt het ons goed die com missie op gemakkelijk te vermijden fouten te attenderen. Voor het moei lijkere werk zal ze uiteraard heel lange tijd nodig hebben. Vg. Feijenoord-Reykjavik alleen op radio HILVERSUM De NOS-radio zen. op woensdag 17 september van 20.00 uur tot 20.15 uur via Hilversum II een direct verslag uit van het laatste kwar tier van de wedstrijd Rapid Wien— PSV in Wenen, de eerste wedstrijd in de eerste ronde om de Europa Cup voor bekerwinnaars. Verslaggever in Wenen is ir. Ad van Emmenes. Aan sluitend volgt van 20.15 tot 22.00 uur op dezelfde zender een direct verslag van de wedstrijd FeijenoordK.R. Reykjavik in Rotterdam, de eerste v strijd in de eerste ronde voor Europa Cup voor landskampioenen. Verslaggevers zijn Theo Koomen en Dick van Rijn. Naar de woordvoerder van de NOS ons meedeelde zal van de wedstrijd Feijenoord—Reykjavik geen televisie reportage worden gegeven aangezien het Feijenoordstadion niet is uitvei kocht.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2