Economie vertoont grote spanningen WERKGELEGENHEID BLIJFT GROOT HUURVERHOGING HALF JAAR LATER IN WERKING Regering volgt rapport van SER slechts ten dele Lonen en prijzen matigen Plan bureau profeteert Aanpassing van huren aan salaris? Meer delicten, minder ophelderingera ffllsraH?:' m gaseasraBasg-"" PRIJS BELEID MOEI' STRAK BLIJVEN VERZEKERING ZIEKENFONDS Geen uitstel hoge lasten: hoge rente het gevolg DINSDAG 16 SEPTEMBER 190» DE LEIDSE COURANT PAGINA 13 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering wil haar uiterste best doen om de loon- en prijsinflatie te beteugelen. Centraal in het sociaal-economische beleid voor 1970 staat dan ook het matigen van lonen en prijzen. De spanningen in de economie blijven echter behoorlijk groot. Dat blijkt uit de macro- economische verkenning 1970 van het Centraal Planbureau. Minister De Block (Economische Zaken) wil wel weten dat deze verkenning ge kenmerkt wordt door grote onzekerheden. Ons land is met zijn economie namelijk sterk afhan- lijk van het buitenland: als buiten de grenzen in de economie een briesje opsteekt, kan het hier al gaan stormen. Dit jaar, zegt de directeur van het Centraal Planbureau, wordt gekarakteriseerd door toenemende con juncturele spanningen. Nederland staat echter met zijn problemen niet alleen, want diverse andere landen West- fluitsland, Frankrijk, Japan hebben •lOstig met de inflatie te kampen. Ook in die landen hollen de lonen en prijzen elkaar achterna en wordt geprobeerd de inflatie te matigen. Ondanks het feit, dat in diverse landen het beleid van de overheid gericht was op afremming van de vraag, liet de wereldhandel een uit zonderlijk grote groei zien. Hierdoor liepen de prijzen van grondstoffen op de wereldmarkt op, waardoor Nederfand hogere invoerprijzen moest betalen- Dit bepaalt mede de forse prijsstijgingen van dit jaar, waardoor het leven voor de gezinnen zeveneneenhalf procent duurder wordt. De sterke groei van de wereldhandel gepaaid gaande met forse binnen landse prijsstijgingen zorgde voor een opmerkelijke toeneming van de uit voer. Terwijl dit jaar de verkopen aan particulieren slechts met drie procent toenemen, stijgt de export met maar liefst vijftien prooent. De betrekkelijk kleine groei van de particuliere con sumptie wordt mede bepaald door de grote prijsstijgingen. Het is niet te verwachten, dat de gun stige exportresultaten van dit jaar zich in 1970 en 1971 zullen voortzetten. Tegen het einde van dit jaar en in 1970 zal de economische groei in het buitenland wat worden vertraagd, hetgeen op de wereld handel afremmend werkt. Ook in ons land zal de economische groei in de i I komende tijd wat langzamer gaan. Voorzichtig uitgeven In de economische verkenningen haakt het Centraal Planbureau aan bij het in juli uitgebrachte advies van de Sociaal-Economische Raad over de be teugeling van de loon- en prijsinflatie. Een noodzakelijk uitgangspunt bij deze verkenning vormt een strak uitgaven beleid van de overheid- Mede hierdoor wordt ervan uitgegaan, dat de binnen landse bestedingen volgend jaar minder zullen stijgen dan in 1969. Vooral het bedrijfsleven zal in mindere mate in- sten zullen nog vei-der toenemen en er VERWACHTING VOOR 1970 IIFT WONINGBOimPROGRAMMA lüTAAi. MMTALWONINGEN (volgens miljoenennota] 25 000 12 5.000 1965 '66 '67 '69 1970 In percenten zien de prognoses van het centraal planbureau voi 1970 en 1971 er als volgt uit 1970 1971 Loonsom per werknemer in bedrijven 7 7.5 Groei particuliere consumptie 4 4 Groei investeringen in bedrijven 4 7 Groei uitvoer 9 8.5 Stijging invoer 7 7,5 Stijging produktie in bedrijven 4 4.5 Verhoging prijzen particuliere consumptie 3.5 a 4 3.5 Belastingdruk 29 29 Premiedruk sociale verzekering 16 16.5 PR'JSST'JGINEENEM AANKOPEN zullen aanzienlijke bedragen aan res tituties op voorraden worden uitgekeerd, vesteren wat op den duur weer gevolgen kan hebben voor de werkgelegenheid. Anderzijds is er voor het bedrijfsleven optimistische voorspelling: de win- Uiteindelijk wordt het meest waarschijn lijk geacht dat de bedrijfsinvesteringen een verminderde toeneming van vier procent zullen vertonen. Gelijk met de mindere groei van de afzet, wordt niet alleen de voorraadvormiing maar ook de kleiner. De produktie in de be- n zal met \-ier prooent toenemen, wat. lager is dan in de afgelopen jaren. Voor een deel is deze lagere produktie het gevolg van de matiging in de uit gaven, zowel bij overheid als particu lieren, voor een ander deel is zij het gevolg van een verkorting van de werk tijd. die zich in 1970 en 1971 voortzet. De werkgelegenheid neemt verder toe, maar het aantal „werklozen" zal hier door nauwelijks verder dalen. De zoge naamde geregistreerde arbeidsreserve blijft gesteld op een jaargemiddelde van zestigduizend man- Het is niet on mogelijk. dat de voortdurende spanning op de arbeidsmarkt in de loop van 1970 of andeis in het jaar daarna iets zal verminderen. Het Planbureau stelt de geregistreerde arbeidsreserve voor 1971 dan ook op zestig- a zeventigduizend Door de aanhoudende economische spanningen blijft de prijsstijging groot. De prijzen voor de gezinsconsumptie zullen met drieëneenhalf tot vier pro cent toenemen, wat iets meer is dan de drieëneenhalf procent waarvan de S.E.R. in zijn advies uitging voor de loon stijgingen in nieuwe arbeidscontracten (vijf procent) Ook voor 1971 wordt uit gegaan van een prijsstijging van drieën eenhalf procent. Een loonstijging van vijf procent in nieuwe arbeidscontracten resulteert in een toeneming van de loonsom per werknemer met zeven procent- Een werknemer met twee kinderen kan dan ongeveer tweeëneenhalf procent netto van de loonsverbetering overhouden, wat ongeveer het streefcijfer van de S.E.R. benadert. Het Planbureau gaat daarom niet uit van looncompensatie voor de mogelijke prijsstijgingen boven drieëneenhalf procent. De loonsverhoging gaat belangrijk uit boven de stijging van de produktivitedt, die m3ar met drie procent toeneemt. Opmerkelijk is dat de internationale concurrentiepositie van ons land hier door niet verslechtert. Zonder devaluatie van de Franse franc zou die positie zelfs wat zijn verbeterd. Het voor 1971 te verwachten beeld komt ongeveer overeen met dat 1970. De prijsstijging zou misschien iets kleiner kunen worden, doordat de prijzen van de invoer iets minder omhoog gaan. De produktie zal zich weer wat meer uit breiden. De uitvoer wordt iets minder, de binnenlandse bestedingen zullen wat toenemen. De betalingsbalans, die olgend jaar er iets gunstiger komt uit e zien, verandert nauwelijks. Het Centraal Planbureau geeft ook enkele varianten op de prognoses, ii I een aantal uitgangspunten zich DL WERKLOOSHEID xlOü 120 Aanvragen van W werkgevers c*l Werkloze mannen 1964 '65 '66 '67 '66 'b9 anders aandienen- Zouden bijvoorbeeld de lonen in 1970 meer stijgen dan nu wordt aangenomen, dan heeft dat een ongunstige invloed op de bedrijfs investeringen en op de uitvoer, niet alleen in 1970, maar ook in 1971. De prijzen zouden meer stijgen, er zou een tekort komen op de lopende rekening de betalingsbalans en vooral in 1971 de arbeidsmarkt meer aanbod van werknemers laten zien. Ook grotere prijsstijgingen dan waarop wordt hoopt, laten ongunstige effecten zit (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het aantal der kenni: van de politie gekomen misdrijven in ons land blüft nog steeds aanzienlijk stijgen, vooral in de sector vermogens- en ver keersdelicten. Het gemiddelde ophelde ringspercentage is echter opnieuw ge daald: van 47 pet. in 1967 tot 46 pet. in 1968 Deze constatering doet minister Polak (Justitie in zijn begroting voor 1970. De voornaamste oorzaak van deze voortgaan de daling ligt. in de sterke toeneming van het aantal diefstallen waarvan de opspo- rig dikiwijls zeer moeilijk is bij gebrek aan concrete aanwijzigen. Een verbetering van het opsporingsresultaat ls in dit soort gevallen nauwelijks te verwachten. Minister Polak zegt: „De oplossing moet gevonden worden in voorkoming van deze diefstallen door de burgers zelf- Die bur gers geiven nuaar al te vaak blijk van onverschilligjheid en zorgeloosheid ten aanzien van hun eigendommen, zoals fiet sen en bromfietsen'" Een andere ooi-zaak van het teruglopen van het ophelderingspercentage ligt vol gens de minister vermoedelijk ln de steeds groter wordende mobiliteit van de mis dadigers. Daardoor bestaat bij de re cherche-organen van vele zelfstandige politiekorpsen behoefte aan samenwerking en coördinatie (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De regering wil de jaarlijkse huurverhoging niet op 1 ja- lar op 1 juli 1970 laten ingaan. ZU komt hiermee voor een deel tege moet aan de wensen van de SER. Minis ter Schut (Volkshuisvesting en Ruim- lijke Ordening) wil in de zomer van 1970 beginnen met het systeem van aan vullende individuele huursubsidies voor met lage inkomens die in ver houding te duur wonen. Intussen wordt nog bestudeerd op welke wijze degenen die te goedkoop wonen, extra kunnen worden belast. Minister Schut heeft aangekondigd dat de aparte bijdragenregelingen voor krot opruiming en voor doorstroming zullen orden gecombineerd in een nieuwe sub sidieregeling, die hogere rijksbijdragen kent. Ook voor de woningverbetering komt er een nieuwe subsidieregeling. Voor reconstructie en sanering van be bouwingen wordt een veel groter bedrag op de begroting van het ministerie van Volkshuisvesting gezet. Het uitstel van de jaarlijkse huurver hoging met een half jaar heeft minister Schut met veel pijn in het hart gedaan. Hij heeft hiermee zijn steentje willen bijdragen aan de beteugeling var loon- en prijsinflatie. De minister verwacht nog steeds veel ?il van de doorstroming. Hiervan moet de voornaamste bijdrage komen om to' een betere bezetting van de woningvoor raad te geraken. De gemeenten zullen van het rijk financiële tegemoetkomin gen ontvangen teneinde goedkope ningen vrij te krijgen, waardoor bewo ners van krotten aan betere huizen kun nen worden geholpen. 125.000 woningen Het bouwprogramma 1970 gaat uit vai het in aanbouw nemen van 125.000 wo ningen, waarvan er 25.000 zonder sub sidie worden gebouwd. De subsidiewo ningen zullen als volgt worden verdeeld 45.000 woningwetwoningen met rijks leningen, en 55.000 gesubsidieerde parti culiere woningen, waarvan 10.000 te bou wen door woningbouwverenigingen. Dit jaar zal het woningbouwprogram ma van 125.000 huizen worden gehaald. De particuliere, ongesubsidieerde sector zal achterblijven bij de raming. Er zul len niet veel meer dan 20.000 woningen in de vrije sector in aanbouw worden genomen, zo'n 5000 minder dan de ra ming. Om toch het totale bouwprogram ma te halen, zullen meer woningen in de gesubsidieerde sector in aanbouw worden genomen. Voor het grootste deel is dit al gebeurd. Woningtekort In de na-oorlogse jaren is de behoefte aan woningen steeds weer te laag ge schat. Ondanks het feit dat de produktie aan woningen ln de jaren 1964 tot en met 1968 hoger lag dan was gepland, was er op 1 januari van dit jaar nog een zgn. kwantitatief woningtekort van ongeveer 63.000 huizen. Dat is 11.000 meer dan de raming in 1964 aangaf. Bij de algemene volkstelling in het laatste kwartaal van 1970 zal het Cen traal Bureau voor de Statistiek ook een woningtelling houden. Hierbij zullen be langrijke gegevens over de woningvoor raad worden verkregen. In het voorjaar van 1971 zal weer een landelijk onder zoek naar de woningbehoefte worden ingesteld. Meer werk Minister Schut acht de bouw van 12.000 bejaardenwoningen per jaar tot en met 1974 het minimum. In de laatste jaren schommelde het aantal voltooide bejaardenwoningen rond 4.000. met in 1968 een verhoging tot ruim 7.000. De toetieming van het aantal bejaarden- "f'„ Het woningtekort is steeds te laag geschat Het programma richt zich op 125.000 unningen, waarbij de particuliere niet-gesubsidieerde bouw op de raming achterblijft. woningen wordt zeer toegejuicht. Niet alleen omdat huisvesting van bejaarden in afzondeiyke huizen de voorkeur ver dient boven opneming in tehuizen, maar ook omdat de doorstroming hierdoor wordt bevorderd. Naarmate het aantal bejaardenwoningen stijgt, vermindert de behoefte aan verzorgingstehuizen. eraan gedacht om in begin 1970 in enkele delen van Gelderland de huren vrij te maken. De gemeentebesturen en besturen van woningbouwverenigingen krijgen van minister Schut binnenkort een brief, waarin ocncrete maatregelen worden voorgesteld om te bewerkstelligen dat waarin concrete maatregelen worden vrijgemaakt voor mensen met lage in komens. oaBTVAaarw DEN HAAG In de toelichting op de rijksbegroting 1970 zegt de regering dat in het komende jaar aller inspanning geboden is om de inflatie te bestrijden. De regering is vastbesloten in de komende tijd een zeer strak prijsbeleid te blij ven voeren. Weliswaar is begin september aan het bedrijfsleven toegestaan bepaalde kostenstij gingen in de prijzen door te be rekenen, maar tegelijk is 4m ver plichting opgelegd om dalingen in de kosten eveneens in de prüaaa tot uitdrukking te brengen. Aan de economische controledienst is opgedragen erop toe te zien, dat aan de prijsvoorsrhriften strikt de hand wordt gehouden. Minister De Block (Economische Zaken) acht verdere opvoering van de produktiviteit ten zeerste geboden. Dat kan worden bereikt door verdergaande modernisering van het produktieapparaat. De re gering zal hieraan meewerken door onderzoekingen in de be drijfstakken en plannen tot mo dernisering en sanering te steu nen. Het speur- en ontwikkelings werk binnen de ondernemingen, dat in ons land onvoldoende tot ontplooiing is gekomen, dient krachtig te worden gestimuleerd. De stimulering van de toepassing van computers wordt voortgezet. Nagegaan wordt in hoeverre de overheid de opleiding van com- puterpersoneel kan bevorderen. Binnenkort zal de regering bij de Tweede Kamer een nota in dienen over de structurele si tuatie van het midden- en klein- hedrijf. In deze nota worden de lijnen voor het middenstandsbe- leid in de komende jaren uitge stippeld. zo gauw mogelijk zal een ontwerp voor een nieuwe vesti gingswet worden ingediend. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Binnenkort zal minis ter Roolvink (Sociale Zaken) een wets ontwerp indienen, waardoor de financiële positie van bejaarden en kleine zelfstan digen enigszins zal worden verbeterd. De verbeteringen betreffen de zieken fondsverzekering voor bejaarden, de vrij willige ziekenfondsverzekering (mogelijk heid van extra premiered uotde voor min der draagkrachtige echtparen en de kin derbijslag voor kleine zelfstandigen (ver hoging van de inkomensgrens voor het recht op kinderbijslag Ongewenste gastarbeiders gaan terug per vliegtu ig DEN HAAG Werkzoekende vreemdelingen, die niet in Nederland kunnen worden toeglaten. worden sinds enige t(jd veelal rechstreeks per vliegtuig naar hun land van horkomst teruggzonden. Minister Polak (Justitie) heeft de indruk dat daardoor minder werkzoekenden, vooral uit landen rond de Middellandse Zee, op goed geluk naar Nederland komen. H(j zfcgt daarover in zijn begroting voor 1970 o.m.: „Vaak lukt het deze mensen niet om passend werk te vinden en missen ze de waarborgen van arbeidscontract en sociale zekerheid die wei gelden voor degenen, die zich in hun land van herkomst bjj de wervingsacties hebben gemeld. Door de nieuwe handelswijze van terugsturen per vliegtuig wordt ook de pas afgesneden aan ronselaars en andere profiteurs". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering heeft voor haar begroting-1970 slechts ten dele het halfjaarlijks economisch advies van de Soeiaai-Economische Raad kunnen over nemen. De voorstellen van de Sociaal- Economische Raad (uitstel van de ver hoging BTW' van 1 januari 1970 naar 1 januari 1971 en uitstel van de huur verhoging eveneens met een jaar) gingen de regering te ver. Had zjj het advies namelijk wel gevolgd, dan zou het over heidsbeleid op verschillende punten in moeilijkheden gekomen zijn. De advie zen van de Soriaal-Eeonomische Raad over het uitstellen van de belangrijke lastenverzwaringen baden ten doel ook de regering tot een grotere zuinigheid aan te sporen. Daarmee wilde de SER bereiken, dat de groei van de rijksuit gaven. die door het kabinet-De Jong op 6 procent gesteld is. aanzienlijk lager zou uitvallen. Minister Witteveen wijst er in zijn rijksbegroting op. dat de regering dit niet kan doen. omdat zij te veel voor zieningen moet treffen Onderwijs, Ver keer en Waterstaat. CRM, om maar enkele voorbeelden te noemen, hebben ook voor 1970 geld nodig. Verder zijn voorzieningen nodig voor de laagstbe taalden en de economisch zwakkere groepen (Dremieverlaging, individuele huursubsidies e.d.). „De regering heeft het niet verantwoord geacht de groei van de rijksuitgaven te brengen beneden de structurele begrotingsruimte van 6 pro cent", aldus de minister van Financiën. Desondanks heeft de regering in de i BTW-sfeer. zoals men elders kan leren I toch nog voorzieningen kunnen trpffe« die vooral de laagstbetaalden en de er- I nomisch zwakkeren ten goede kunnen komen Dit geldt ook vooi de belasting- correctie, die minister Witteveen eveneens 'in tegenstelling tot het advies van de Sociaal-Economische Raad, die deze correcie wilde halveren op 1 januari 1970 voor tweederde van in totaal 900 miljoen gulden wil doorvoe ren. Het resterend bedrag van 300 mil joen gulden wordt hiervoor op 1 januari 1971 gebruikt. De regering houdt ook aan deze cor rectie vast, ondanks het politiek verzet, dat hierover in het vorig parlementair jaar gerezen is. onder meer bij de rege- roingsgzinde AR.-fractie. De regering acht deze correctie urgent", schrijft de minister vtn Financiën in zijn toelich ting op de begroting-1970. ..Want een verdere verschuiving ervan zou de dek kingsproblemen slechts naar 1971 ver plaatsen". De minister doelt hierbij on de regeringsverklaring in 1967 over de •reiastingcorrectie. ..Door een volledie ■■'•stel naar 1971 kriigt men evenmin een del Witteveen. Als belangrijkst argument voor de correctie in 1970 voert de minister aan, dat bij uitstel ook lagere inkomensgroe pen een kleiner besteedsbaar inkomen zouden krijgen. Dit scheelt, aldus dc minister maar liefst een kwart van dit inkomen. Ter dekking van deze correc tieplannen kan dd minister volgend jaar putten uit ruim 645 miljoen gulden en in 1971 uit 815 miljoen gulden, die hij ontvangt uit verschillende belastingont vangsten. Hieronder vallen extra ver mogensbelasting. extra vennootschaps belasting. extra omzetbelasting op inves teringen. en de BTW-verhoging. „Deze belastingen betekenen volgens prof. Wit teveen een extra offer voor de onder nemingen ten bate van de belasting betaler. Het tekort van begroting 1970 (uitga ven ?8.96.r! miljoen gulden, ontvangsten 26.772 milioen euldcn) van 2193 miljoen gulden, plus 220 miljoen gulden tekort gemeentefonds (in totaal rnlm 2.4 miliard gulden (donk) rmnistrr Witteveen te kun nen onvanren door 1.6 miljard gulden hii voorincebritvineen te talen finaneie- de Vnnpanlmnrkt te lenen. Mei de re'dende hnee rentevoet hl «lft dit ■thare aangelegenheid. Bovendien 1969. zoals hit nu heeUferd heeft. Ook d<« bedrag wil hit on de nnen kanitaalmarkt verkrügen tegen de even hoge rentevoet van dit ogenblik. financiële tegenvallers komen

Leidse Courant | 1969 | | pagina 13