Landmacht, luchtmacht en marine RAMPENBRIGADE STAAT GEREEÜ Defensie blijft gericht op NA VO Afstoting onrendabele lijnen? Sanering Spoorwegen dringt Autowegen krijgen meer stopplaatsen Rotterdam: te grote landhonger Civiele verdediging ook in vredestijd 1700 man met vliegtuigen, voertuigen en veldhospitaal Op weg naar één pet. voor ontwikkeling Slagvaardig beleid milieuhygiëne PAGINA ia DE LEIDSE COURANT DINSDAG 16 SEPTEMBER IJ Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Zeventienhonderd mili tairen van de landmacht, luchtmacht en marine staan gereed om op de eerste oproep hulp te bieden bij natuurrampen in Nederland en buiten de grenzen, zelfs buiten Europa. De hulpverleners nemen hun speciale taak vrijwillig op zich, naast hun militaire werkzaamheden bij de parate eenheden. De rampenbrigade is uitgerust met alle mogelijke hulpmiddelen: vlieg tuigen, helikopters, voertuigen en (in handen van een compagnie geneeskundii troepen) allerlei medische verpleegvoc zieningen. Een veldhospitaal met ei capaciteit van 90 bedden completeert i noodzakelijke hulpmiddelen van speciale vredesbrigade. 06 De brigade in actie. Bij natuurrampen als aar dbevingen worden de militairen ingeschakeld- Verkeer en Waterstaat voor 1970 wordt vijftig miljoen meer dan voor dit jaar uitgetrokken voor het openbaar ver voer. De spoorwegen slokken daarvan dertig miljoen op. als dekking voor de te betalen rente op leningen om de ge leden verliezen te financieren. Voor het openbaar vervoer in de steden is dertig miljoen uitgetrokken, zeven miljoen meer dan voor 1969. Ook het streek- vervoer xal volgend jaar zwaar gesub sidieerd worden, n.l. met vijftien miljoen tegen slechts drie miljoen dit jaar. De totale begroting van Verkeer en Waterstaat beloopt ruim drie miljard. Dat is een toename van 16 procent. Van de extra-uitgaven gaat het overgrote deel naar de grote projecten van waterstaat. Volgend jaar zal minister Bakker een wetsontwerp indienen om de N.S. finan cieel gezond te krijgen. Naar verwach ting zal het verlies over 1969 bij de N.S. 95 miljoen bedragen. Daarmee zal het bedrag aan verliezen, dat de spoorwegen uit leningen moet financieren, zijn op- Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Zuidwest-Nederland dringt zich op als probleemveld van de eerste orde uit een oogpunt van ruimte lijke ordening. Dat schrijft de regering in een toelichting op de rijksbegroting 1970. Op verschillende terreinen zullen de activiteiten moeten worden geconcen treerd om bouwstenen te vergaren voor wat de tweede nota ruimtelijke ordening ten aanzien van dit veelbelovende maar kwetsbare deel van het land behelst. Als een gelukkige omstandigheid ziet minister Schut het dat deze activiteiten gelijk op kunnen gaan met de studies voor de regionale ontwikkeling en de infrastructuurprogramma's. De prognoses van de 'erreinbehoefte voor zeehavenindustrieën, die in de zee havennota en de tweede nota ruimtelijke ordening voorkomen, zijn niet meer ac tueel. Er wordt bii het rijk aan nieuwe ramingen gewerkt. In bedekte termen neemt minister Schut stelling tegen de landhongeri^e plannen van Rotterdam. De drie Rotter damse studierapporten gaan ervan uit. dat aan de zeer grote vraag naar ter reinen volledig voldaan zal moeten wor den Maar er wordt aan voorbijgegaan dat zowel de nationale economi als het menselijk leefmilieu van het Delta gebied bepaalde grenzen stellen. STEEDSMEER DODEN IN VERKEER (Van ome parlementaire redactie) DEN HAAG Het aantal verkeers doden is vorig jaar maar weinig toegeno men ten opzichte van 1967. Volgens de voorlopige cijfers van het CBS bedroeg het aantal doden ten gevolge van ver keersongevallen 2890 <2862 in 1967); het aantal gewonden 62.087 (61.102 in 1967). Minister Bakker geeft deze cijfers in toelichting op zijn begroting voor volgend jaar. Hij tekent hierbij aan, dat uit de geringe toename niet mag worden gecon cludeerd. dat de verkeersveiligheid op de weg is toegenomen. Pas wanneer de ge ring etoename in de komende jaren trend matig zal zijn. is een dei-gelijke conclusie gerechtvaardigd, aldus de minister zijn. De pomphouders kunnen eventueel automaten plaatsen. Alle snelwegen zijn momenteel voor zien van middenbermbeveiliging. Het komende jaar zal verder worden ge werkt aan de vangrails langs de zij bermen. Aan het Verbond voor Veilig Verkeer is verzocht een t.v.-cursus verkeersveilig heid te organiseren. Als beloning voor de activiteiten van het verbond is het rijkssubsidie opgetrokken tot bijna drie miljoen gulden. De uitdieping van Europoort en van de vaarweg naar deze haven zal volgend jaar klaar komen, maar de aanleg van de havendammen in zee zal pas omstreeks 1974 zijn gerealiseerd. P.T.T. De P.T.T. is niet van plan volgend jaar haar tarieven te verhogen. Op de begroting van Verkeer en Waterstaat 600 miljoen gulden uitgetrokken voor i vesteringen bij de P.T.T., met name de sector telefoon. gelopen tot 400 miljoen. De regering hoopt nog dit jaar een beslissing te nemen over de vijftien onrendabele lijnen in verschillende delen van Neder land. Verwacht wordt dat de verliezen op het reizigersvervoer zullen blijven toenemen. Daarom overweegt de regering ernstig door afstoting van de vijftien lijnen de N.S. te helpen saneren. Zo lang de financiële positie van de N.S. nog niet gezond is, wil de regering geen nieuwe spoorlijnen laten aanleggen. Ook met het goederenvervoer per spoor zit het nog niet goed. Het lukt de N.S. niet met de binnenscheepvaart voldoende te concurreren, maar mogelijk zal het goederenvervoer van de N.S. binnen enkele jaren zichzelf kunnen bedruipen. Snelwegen Het uitvoeringsprogramma wegenbouw wordt dit jaar uitgebreid met 175 km autosnelweg, verdeeld over dertien baan vakken. Dit is de grootste jaarlijkse uit breiding sinds de instelling van het rijkswegenfonds. Tot nu toe is 360 km autosnelweg aangelegd door het rijks wegenfonds. Voor 1970 moet 800 km klaar zijn. De rijksbijdrage voor ver- keersvoorzieningen rond de steden wordt met eenderde verhoogd tot 31 miljoen. Langs de autowegen zullen meer par keerplaatsen worden aangelegd. De be doeling is om de tien kilometer een parkeerplaats, per twintig kilometer een benzinestation en per veertig a tach tig kilometer een wegrestaurant. Het ministerie wil dat de benzinestations langs de snelwegen ook 's nachts open Ook sociale voorzieningen voor militairen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Dienstplichtigen kun nen binnen niet al te lange tijd rekenen op de faciliteiten van de ziektewet en de arbeidsongeschiktheidsverzekering. Voorzieningen daartoe worden op het de partement van Defensie getroffen. Zeer binnenkort krijgt de Tweede Ka mer hierover een wetsontwerp. De ver dere bezoldiging van de dienstplichtigen hangt af van de resultaten, die de com missie ddenstpliohtbeleid in haar voor stellen weet te formuleren. In dit kader valt ook de kostwinnersvergoeding. Een wijziging van deze vergoeding is op het ogenblik in 6tudie. Defensie heeft een nieuwe regeling van het streng arrest al in een wetsontwerp vastgelegd. Binnenkort kan dit ontwerp bij de Tweede Kamer ingediend worden. Holland 31.052.655.- Minister Den Toom van Defensie heeft hierover in zijn begroting-1970 uitvoerige mededelingen gedaan aan de Staten- Generaal, nadat hij vorig jaar de op- richt'ng van de Nederlandse rampen brigade aangekondigd had. In het ver leden hebben, zoals bekend, Nederlandse militaire onderdelen incidenteel reeds veel hulp geboden. Dit was het geval bij de watersnoodramp in Zuidwest- Nederland, waar duizenden militairen al of niet georganiseerd zijn bijgespron gen. Het gebeurde na de grote aard beving in het Turkse Agadir, in Florence, na de watersnood in en buiten de Po- vlakte en opnieuw na de aardbeving op Sicilië. De hulp van Nederlandse mili tairen om de droogte in India te be strijden behoorde in zekere zin (preven tieve hulpverlening) ook tot deze inzet. Thans staat de rampenbrigade officieel gereed voor directe bijstand, waar ter wereld deze gevraagd zal worden. De bevelhebber van de landstrijdkrachten, luitenant eneraal Van Pijn, voert het bevel over de brigade, die samengesteld is uit onderdelen van de landmacht, de luchtmacht en de marine. Hij heeft bij deze hulpverlening vooral een coördi nerende taak, om de militairen van de drie krijgsmachtonderdelen tot een zo sterk mogelijke eenheid te vormen. Nadrukkelijk wijst minister Den Toom het spreekt eigenlijk vanzelf erop, dat de 1700 man ongewapend bij de hulpverlening zullen optreden. Alleen de marechaussee, tot een sterkte van dertig man bij de brigade ingedeeld, blijft de persoonlijke wapens bij zich en. Zij treden namelijk vooral op de handhaving van de orde, ook in de brigade zelf. De organisatie is zodanig opgezet, dat de kwartiermakers binnen tweemaal 24 uur na de oproep kunnen vertrekken. Daarna volgen de eigenlijke eenheden, waarbij het eerste deel binnen drie dagen gereed moet zijn voor vertrek. De een heden met het zyfjue materiaal en de reservevoorraden moeten tenslotte zo snel mogelijk naar de plaats van de bijstand kunnen' vertrekken, afhankelijk uiteraard van de transportmiddelen zoals vliegtuigen, marineschepen en der gelijke. Het gaat bij dit laatste vooral om grote transportvliegtuigen, die de Amerikanen beschikbaar hebben voor het overvliegen van de zogenaamde mobiele eenheden. Deze vliegtuigen kun nen zeer veel personeel en materiaal tegelijk vervoeren. Dit is in Florence al aangetoond. De taak van de rampenbrigade is zeer uitvoerig. De eenheden verlenen bijstand Provinciefonds Zuid-Holland ruim 31 miljoen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De provincies zullen in 1970 ruim 226 miljoen gulden uit het provinciefonds ontvangen. Op grond van de huidige verdeelsleutel krijgt Zuid watersnoodrampen, aardbevingen, ook bij zware explosies, eventueel bedrijfs- en stadsbranden, epidemieën, e ijsgang op grote rivieren, wervel stormen, kustverontreiniging enzovoorts. De inzet van de brigade vraagt niet eer dan 500.000 gulden, omdat het overgrote deel van de eenheden tot het V.N.-detachement behoort, dat Neder land vorig jaar beschikbaar gesteld heeft. Allerlei uitrustingen en voorzie ningen voor dit detachement zijn al aanwezig. De brigade is als volgt samengesteld: Koninklijke Marine: twee compagnieën mariniers; het bevoorradingsschip Pool ster en schepen ten behoeve van een eventueel hoofdkwartier en/of logistieke ondersteuning, afhankelijk van de situa tie en de plaats van de ramp. Koninklijke Landmacht: een panty infanteriebataljon; een brigade gene kundige compagnie; een peloton konit lijke marechaussee; een geneeskun detachement; een genieveldcompag- een lichte transportcompagnie. Koninklijke Luchtmachteen ship met vliegend personeel; drie ht kopters, type Alouette III, met bijt horend vliegend en technisch persons Helikopters en vliegtuigen maken een o nmisbaar onderdeel i de Rampenbrigade: de manschappen staan opgesteld bij jeeps en personeelsvoertuigc I Van parlementaire redaeti DEN HAAG De regering heeft voor 1970 büna 105 miljoen gulden uitgetrok ken voor de verdere voorbereidingen van de civiele verdediging. Deze verdediging is uiteraard in de eerste plaats bedoeld tegen dc gevolgen van een oorlogstoestand maar in de vandaag gepubliceerde staats stukken wordt er nog eens op gewezen dat zij ook van grote betekenis kan zün bij ernstige rampen, van welke aard ook in vredestijd. De voorbereidingen geschieden In het kader van een vierjarenplan (lopend tot en met 1971). dat in 1968 door het par lement. is goedgekeurd. Voortgang wordt gemaakt met het treffen van voorberei dingsmaatregelen om de bevolking een redelijke mate van bescherming te bieden tegen primaire en secundaire effecten van de uitwerking van vijandelijke wapens en om het maatschappelijk verkeer in ge troffen gebieden zo goed mogelijk in stand te houden. Studie over oefenterreinen en herhalings oefeningen (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Minister Den Toom van Defensie beeft het plan van het C.H.- Tweede-Kamerlid Kikkert over een sterke concentratie van oefenterreinen bü Ter Apel in studie genomen. Bestu deerd wordt eveneens een plan om her halingsoefeningen effectiever te maken. In zün begroting-1970 schrijft minister Den Toom, dat Nederland moet blüven vasthouden aan zyn NAVO-verplichtin- gen voor dc veiligheid van land en volk. „De financiële en pcrsoonlyke offers die hiervoor gebracht moeten worden zyn te beschouwen als de prys. die wij zowel als onze NAVO-partners betalen om strevend naar welvaart en welzijn Europa en de wereld van crises en oorlog te vrywaren en om de weg tot harmoni sche internationale betrekkingen open te bouden", aldus minister Den Toom. Van de defensiebegroting van 3.777 miljard gulden krijgt de marine 936 miljoen gulden; de landmacht 1.794 miljoen gulden en de luchtmacht 910 miljoen gulden. De plannen van de krijgsmachtonderdelen zijn als volgt: Marine De twee te bouwen geleide-wapen- fregatben krijgen eer geavanceerd geautomatiseerd geleide-wapensysteem tegen de modernste luchtaanvalsmid delen. Hiertoe behoort ook de z.g. in Nederland ontwikkelde 3-D radar, die doelen binnen de kortste tijd onder alle weersomstandigheden kan opsporen. De inschrijving voor ei. de gunning van de bouw van deze schepen zullen in 1970 hun beslag krijgen. Voor de bouw van 4 onderzeeboot- bestrijdingsjagers, ter vervanging in de periode na 1975 van de Hollandklasse, is een eerste termijn opgebracht. De nieuwe schepen zullen van het fregat type zijn, waarbij de nadruk wederom op de onderzeebootbestrijdingstaak zal komen te liggen. Aan de bouw van de onderzeeboten van de nieuwe Zwaardvisklasse wordt voortgewerkt. In de jaren 1971/1972 komen deze schepen bij de vloot. De bestaande jagers en fregatten van de Van Speijkklasse krijgen nieuwe anti- aircraftsystemen of geleide wapens. Op het haventerrein te Den Helder is een begin gemaakt met de bouw van een onderzeebootbestrijdingsschool ter vervanging van het opleidingsschip Hr. ms. „Zeearend". Ook in 1970 zal door de koninklijke Meer aandacht voor misbruik van drugs (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecretaris Krui sing» (Volksgezondheid) wil in de komen de jaren toenemende aandacht besteden aan het probleem van de verdovende mid delen. Voor het eerst is op de begroting voor Volksgezondheid een post opgeno men voor de bestrijding van het mis bruik van stimulerende en verdovende middelen. Dc toeneming van het aantal mensen met geslachtsziekten vraag om een orga nisatie tot een effeoteive bestrijding van deze ziekten, aldus de staatssecretaris. mari..e aan de maritieme taak in NAVO- verband deelnemen. Door de ingebruik neming van de „Atlantic" maritieme patrouillevliegtuigen zal de verkennings capaciteit ten behoeve van de NAVO aanzienlijk worden vergroot. Evenals in 1969 wordt in 1970 met schip permanent en eventueel met nog een schip tijdelijk aan de „Standing Naval Force Atlantic" deelgenomen. Begin 1970 gaan 2 schepen naar Japan in verband met de wereldtentoonstelling te Osaka. Landmacht De eigenlijke mechanisering wordt met de invoering in 1969 van de 155 mm houwitser op rupsaffuit en van de 120 mm mortieren afgesloten. De verbindings middelen worden gemoderniseerd. Een bedrag van 48 miljoen is bestemd vooi de aanschaffing van een aantal moderne radiozendtoestellen met groot bereik, v troposcatter-apparatuur voor ver bindingen over grote afstand, van materieel voor de inrichting van mobiele verLindingsinstallaties en van het nood zakelijke toebehoren als meetapparatuur, componenten enz. Voor het nieu.ve pantserbestrijdings- wapen blijft de aandacht primair geves tigd op de z.g. tweede generatie draad- geleide wapens die semi-automatisch zul- Een aantal prototypen van nieuwe 25 mm boordwapens voor de pantser- bestrijding van verkenningseenheden is momenteel in beproeving. Een herzie ning van het systeem van herhalings oefeningen is in studie. Gedacht wordt aan een systeem meer gericht op (functionele) oefening van een militair of van groepen van militairen dan op die van volledige eenheden. Het ligt in de bedoeling een oproepoefening van een r.i.m. mobilisabele eenheid te houden. Luchtmacht van de z g. Multi Role Combat Aircraft (MRCA) als opvolger van de F-104G Starfighter zal de koninklijke luchtmacht bestuderen, welke vliegtuigprojecten voor vervanging van de F-104G in aan merking komen. Men zal trachten ook andere landen bij deze studie te betrek- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Nederlandse bydi ge in de ontwikkelingsbystand zal in 1970 met 135 miljoen gulden worden verhoogd tot een bedrag van 767 miljoen gulden. „Een flinke stap op weg naar het door de regering aangekondigde streefcyfer van 1 procent van het nationale inkomen aan ontwikkelingshulp in 1971", zo wordt in de miljoenennota geconstateerd. Dat uit- eindelyke doel in 1971 komt neer op 833 miljoen gulden. In de miljoenennota wordt een nieuw programma aangekondigd voor een meer intensieve inschakeling van de Nederland se universiteiten en hogescholen bij de ontwikkelingssamenwerking. Dit program ma voorziet in de financiering van re- searchprojeoten. die een bijdrage willen leveren aan de oplossing van ontwikke lingsproblemen. In 1970 zal de Neder landse voedselhulp aan minder ontwik kelde landen worden uitgebreid, opdat beter en sneller kan worden voorzien in acute noodsituaties. In dit verband is een bedrag van 24 miljoen gulden beschikbaar voor zuivelhulp. Van c e parlementaire redactie) DEN HAAG Op het terrein volksgezondheid dwingen dc tcchnold sche en maatschappelyke ontwikkel: de overheid tot een slagvaardig beleid I bescherming van de bevolking. Vooral het gebied van dc milieuhygiëne zuil: de nationale inpsanningen in de komen: jaren moeten worden opgevoerd. De samenwerking op het terrein milieuverontreiniging van het ryksins'j tuut voor de volksgezondheid met bedt ven en particuliere instellingen die: nog meer te worden gestimuleerd, voor de ontwikkeling van au torna tis meetapparatuur voor de watervervuilift Restauratie van Vredespaleis kost Nederland 2.5 miljoen (Van c e parlementaire redactie) DEN HAAG Het Vredespaleis Den Haag is aan restauratie toe. Volgd de huidige inzichten zal hiervoor ruim miljoen gulden nodig zyn. De restaura! zal circa vier jaar duren. In de miljoenennota is voor 1970 e bedrag van 1 miljoen opgenomen voor werkzaamheden, waarvan de kosten t heel door Nederland zullen worden e dragen.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 12