TROONREDE Commentaar dagbladen Huurverhoging uitgesteld Aanpassing inkomsten- en loonbelasting Democratie in onderwijs en cultuur Schmelzer vol lof voor miljoenennota FRISSE AANPAK Nieuwe opzet van B.B. Kans op licht* werkloosheid in de bouw PAGINA 10 DE LEIDSE COURANT DINSDAG 16 SEPTEMBER 19® H.M. do Koningin heeft van middag ten overstaan van de leden van beide Kamers in de Ridderzaal de volgende troonrede uitgesproken: LEDEN VAN DE STATEN-GENERAAL, IN 1970 zal het vijfentwintig jaar geleden zijn, dat de tweede wereldoorlog eindigde. De vrijheid was herwonnen, de democratie hersteld. Met aller inspanning is sindsdien veel tot stand gebracht dat van blijvende betekenis is. Er is dan ook alle reden om deze herdenking in grote dankbaarheid te vieren. Inmiddels streven velen naar een nieuwe wereld en naar een nieuwe wijze van leven. Ook van die wereld moeten de weder ver worven waarden van vrijheid, verdraagzaamheid en democratie de grondslag vormen. De regering wil richting geven aan een ont wikkeling in die geest. Haar be leid is dan ook gericht op meer openheid en medeverantwoorde lijkheid DE regering wil met betrek king tot onderwijs en cultuur een verdergaande democra tisering helpen tot stand brengen. Op korte termijn zal zij een wets ontwerp indienen ter hervorming van het bestuur der universiteiten en hogescholen. Om de groeiende stroom van studenten op te vangen zijn uitbreiding en spreiding van het wetenschappelijk onderwijs noodzakelijk. Daarnaast is ook een nieuwe structuur voor dat onder wijs zelf nodig. Een nota over het medisch wetenschappelijk onder wijs. waarin de regering haar voorkeur uitspreekt voor vestiging van de achtste medische faculteit in Maastricht, wordt u heden aan geboden. Voorts wil de regering betere mogelijkheden scheppen voor on derwijs en vorming van de wer kende jongeren. Ter bevox-dering van het dragen van medeverant woordelijkheid zal het beleid worden gewijzigd ten opzichte van jeugd- en jongerenwerk. In het nieuwe begrotingsjaar zullen de leerlingenschalen bij het kleuter- en lager onderwijs verder worden verlaagd. Binnenkort zullen u voorstellen bereiken voor een nieuwe experimentenwet en voor een wet die het toezicht op het schriftelijk onderwijs regelt. Ook komt er een nieuwe regeling voor de ontwikkeling van be paalde vormen van hoger beroeps onderwijs. Voorstellen uit de kunstwereld met betrekking tot het te voeren beleid zullen in samenwerking tussen kunstenaars, de Raad voor de Kunst en de overheid op hun mogelijkheden worden getoetst. Zorg voor de samenleving brengt mee dat een wijziging van de Wet op de Bejaardenoorden voor wat betreft de planning, het op- namebeleid en het toezicht op de prijzen, wordt voorbereid. De dienstverlerxing voor de zelfstan dig wonende bejaarden zal worden verbeterd. De bouw van woningen voor bejaarden zal worden opge- Ter verbetering van de leefbaar heid van ons land zullen meer voorzieningen worden getroffen voor milieuhygiëne, openlucht recreatie, het veiligstellen van bos- en natuurgebieden en wo- ningverbeteiïng. Voor krotop ruiming en stadsvernieuwing zijn aanzienlijk grotere bedragen ge raamd. Teneinde geluidsoverlast te verminderen zullen maatregelen I worden getroffen om het les- verkeer op Schiphol te beperken, j Het komende parlementaire jaar zullen u enkele voorstellen be- I reiken tot herziening van de j grondwet. Een nota over terri- I tonale bestuurlijke organisatie I wordt heden aangeboden. Wets- voorstellen zullen u worden voor gelegd onder andere op het gebied van het privaat- en het strafrecht ter aanpassing van Ions recht aan de maatschappe lijke ontwikkeling en aan nieuwe inzichten. De regering acht uitbreiding nodig van de medezeggenschap van de werknemers in de onderneming. Weldra zal u een ontwerp voor een nieuwe Wet op de Onder nemingsraden bereiken. De rege ring zal zo spoedig mogelijk na ontvangst van het advies van de Sociaal-Economische Raad over wijziging van de structuur van de naamloze vennootschap met een wetsontwerp ter zake komen. MET de regeringen van Su riname en de Nederlandse Antillen zal, na de ver kiezingen aldaar, overleg worden gevoerd over hun opvattingen aangaande de onderlinge staat kundige verhoudingen. Door uit breiding van de financiële bij stand zal in deze landen aan meer sectoren van het maatschappelijk leven aandacht kunnen worden geschonken. ONZE economie heeft zich in 1969 voorspoedig ontwikkeld. De werkloosheid is mede ten gevolge van het gevoerde beleid gelukkig sterk verminderd. In grote delen van het land overtreft de vraag naar arbeidskrachten het aanbod en is er sprake van span ning. Hoewel de noodzakelijke invoering van de nieuwe omzet belasting grote problemen heeft gegeven, is nu een goede basis aanwezig voor 'n gezonde sociaal- economische ontwikkeling. Het beleid is gericht op door breking van de inflatiespiraal. De regering stelt ernstig rekening houdend met het ter zake door de Sociaal-Economische Raad uitge brachte advies de volgende maatregelen voor. De jaarlijkse optrekking van de huren vindt eerst op 1 juli plaats. De verhoging van de tarieven van de omzetbelasting wordt tot 1 juli 1970 uitgesteld; tegelijkertijd wordt voor een aantal levens middelen het tarief verlaagd, zo dat de invloed van deze tariefs wijzigingen op de kosten van levensonderhoud zeer gering zal zijn. Een aan veranderende om standigheden aangepast actief prijsbeleid blijft gehandhaafd. Tezamen met de voorgenomen gedeeltelijke aanpassing van de tarieven van loon- en inkomsten belasting op 1 januari, kunnen genoemde maatregelen leiden tot een redelijke verbeteringvan het reële besteedbare inkomen van de werknemer in 1970. Deze ver betering komt overeen met die welke zou zijn voortgevloeid uit de vooretellen van de Sociaal- Economische Raad. De regering zal het overleg met het georga niseerde bedrijfsleven voortzetten. De regering wil bij een voort gaande groei van het nationale inkomen het economisch even wicht handhaven en een verdere verdeling van de welvaart tot stand brengen. In de financiële positie van enkele groepen bejaarden en kleine zelf standigen zal verbetering worden gebracht via de ziekenfondsver zekering en de kinderbijslagwet voor kleine zelfstandigen. Het financiële beleid, dat op deze wijze een rustige prijsontwikke ling helpt mogelijk maken, zal tevens moeten bijdragen tot een beperking van de spanningen in de conjunctuur en op de kapitaal markt. Teneinde onder meer de noodzakelijke sanering van het gemeentefonds te verwezenlijken zijn enkele fiscale maatregelen nodig. Naast de gematigde ver hoging van de omzetbelasting per 1 juli 1970 wordt voorgesteld de vermindering van omzetbelasting op investeringsgoederen een jaar uit te stellen en de vennootschaps belasting en de vermogensbelas ting op het huidige peil te hand haven. In het kader van de inflatie aanpassing zal de motorrijtuigen belasting worden verhoogd en zullen de reeds bijgestelde tarie ven van de accijnzen op benzine, alcohol en bier ongewijzigd blijven. De regering verwacht, dat door gezamenlijke inspanning van alle betrokkenen het produktieniveau van 125.000 woningen, ondanks de stijging van de kapitaalx-ente, zal worden gehandhaafd. Van groot belang acht zij het scheppen van betere voorwaarden voor de huis vesting van economisch zwakke groepen en jonge gezinnen. In dit verband zullen individuele huur subsidies en maatregelen ter be vordering van de doorsti-oming worden voorgesteld. HET bedrijfsleven maakt een periode van versnelde aan passing door. Dit geldt zowel voor grote ondernemingen als voor het midden- en kleinbedrijf en de land- en tuinbouw. Verdere versterking van de economische structuur is noodzakelijk en kan ook, gelet op de gunstige con junctuur, plaatsvinden. De nood zakelijke begeleiding van dit proces en vooral het opvangen van de moeilijkheden die daaruit voor betrokkenen voortspruiten, stellen hoge eisen aan het be drijfsleven en de overheid. Over de ontwikkeling in het midden- en kleinbedrijf en het daarbij te voeren beleid kunt u binnenkort een nota tegemoet zien. Het regionaal onderzoekprogram- ma zal in het komende zittingsjaar nieuwe bouwstenen leveren voor de onderlinge afstemming van planologische en economische maatregelen ten behoeve van de verschillende delen van het land. Dezer dagen zal een nota worden aangeboden inzake de mijnindus trie en de industriële herstructu rering van Zuid-Limburg. Het groeitempo van de uitgaven voor het openbaar vèrvoer en voor de waterstaat gaat dit jaar dat van de totale uitgaven aan zienlijk te boven. Een groot deel van de waterstaatsinvesteringen gaat naar de zeehavens, waarvan de regering een verdere ont plooiing essentieel acht voor de toekomstige economische ontwik keling van ons land. Wel noopt de schaal waarop de zeehaven- ontwikkeling zich thans voltrekt, tot grote waakzaamheid van het leef- en woonklimaat. IN de land- en tuinbouw en in de visserij voltrekken zich in snel tempo ingrijpende ver anderingen. Ter vergroting van de arbeidsproduktiviteit in de agra rische sector zal de vernieuwing van het produktieapparaat ge paard moeten gaan met een ver dere vervlechting van het land- en tuinbouwbedrijf met de agrari sche handel en industrie. Een voorlopige standpuntbepaling over de structuurvoorstellen van de Europese Commissie wordt u heden aangeboden. Een aantal maatregelen moet worden genomen ter beteugeling van verdere overproduktie van enkele belangrijke landbouwpro- dukten. De oplossing van dit pro bleem zal in de eerste plaats moeten worden gevonden in het kader van het markt- en prijs beleid van de Europese Econo mische Gemeenschap. HET buitenlandse beleid van de regering wil bijdragen tot de opbouw van een vreedzame en welvarende internationale ge meenschap. Ons koninkrijk is hierbij actief betrokken. Voor de Europese samenwerking zal het komende jaar van bij zondere betekenis zijn. Naar het zich laat aanzien, kan op 1 janu ari 1970 de overgangsperiode naar de gemeenschappelijke markt worden afgesloten. De regering ziet hierin geen eindstation, maar een vertrekpunt voor een her nieuwde inspanning terwille van de Europese integratie. De vol doening over de gemaakte vorde ringen van de Europese gemeen schappen zou in aanzienlijke mate woi'den getemperd, indien in de nabije toekomst niet eindelijk een begin zou kunnen worden gemaakt met de reeds lang verwachte uit breiding. De regering hoopt dan ook, dat de komende topconferen tie in Den Haag succesvol zal zijn. In de Europese Economische Ge meenschap is het noodzakelijk te komen tot een betere coördinatie van het sociaal-economische be leid van de lid-staten. Dit is ook nodig om te komen tot een betere monetaii'e samenwerking. De Benelux regeringsconferentie, waarbij onder meer is besloten tot spoedige afschaffing van de controles en formaliteiten aan de grens, heeft aan de onderlinge samenwerking een nieuwe stimu lans gegeven. De ontwikkelingen in de commu nistische wereld zijn weinig ge ruststellend en verplichten tot onverzwakte handhaving van het Atlantisch bondgenootschap. Ook ons land moet zich daarvoor een aanzienlijke inspanning blijven geti oosten. Inmiddels wordt in het bondgenootschap het onderzoek voortgezet naar mogelijkheden tot het bereiken van een werkelijke ontspanning tussen oost en west. Het stemt de regering tot voldoe ning thans ook actief te kunnen deelnemen aan de besprekingen over wapenbeheersing en wapen beperking in de Ontwapenings commissie te Genève. MET betrekking tot de con- 1 flicten in "Nigeria, "'in Viet nam en in het Midden- Oosten zal zij alles doen wat in haar vermogen ligt om het men selijke leed te verzachten en een vreedzame oplossing, te bereiken. De Verenigde Naties blijven, on danks tekortkomingen, de be lichaming van het verlangen der volkeren naar een vreedzame, rechtvaardige en welvarende in ternationale samenleving. De re gering zal het werk van de Ver enigde Naties en hun gespeciali seerde organisaties aan een nieuwe internationale structuur van de ontwikkelingssamenwer- i king in de zeventiger jaren met kracht ondersteunen. Zij tracht haar eigen hulpverleningsbeleid reeds thans te passen in een inter nationaal kader en de doeltref fendheid verder te vergroten door meerjarenplanning, inschakeling van zo veel mogelijk geledingen van ons volk en concentratie van de hulp op een beperkt aantal landen. Leden van de Staten-Generaal, Het komende parlementaire jaar is het laatste volledige vóór de verkiezingen in 1971. Het kabinet spant zich in cm een groot aantal van zijn doeleinden in deze pe riode te verwezenlijken. Het ver trouwt daarbij uw steun te ver werven. Een doeltreffende ge zamenlijke besluitvorming is noodzakelijk voor ons land en ons koninkrijk in deze jaren van ver andering en vernieuwing. Moge op onze gemeenschappelijke in spanning Gods zegen rusten Hiermede open ik de nieuwe zitting van de Staten-Generaal. DEN HAAG (ANP) „M«n algemene indruk van de miljoenennota is ,dat het kabinet-De Jong een evenwichtige koers vaart, maar ook blijk geeft van een frisse aanpak en tevens oog heeft voor noodzaak van maatschappelijke vernieu wing". Dit zei drs. VV. K. N. Schmelzer, voorzitter van de KVP-fractie in de Tweede Kamer, in een eerste reactie op de miljoi „Het verheugt mij, dat de regering nog geheel afgezien van de aanpak der democratisering bij het bedrijfsleven en in het bestuurlijke en onderwijsvlak duidelijk heeft aangegeven op welke con crete punten zij het leefklimaat in onze gemeenschap tracht te verbeteren. Ik noem onderwerpen, die voor nu en de toekomst van veel betekenis zijn: door het beter leefbaar maken van de steden (aandacht voor openbaar vervoer, sane ring der binnensteden, krotopruiming e.d.), verder de sanering van het gemeen tefonds en extra-bijdragen aan de grote steden." Uit de miljoenennota blijkt naar de mening van drs. Schmelzer, tevens, dat er in 1970 nauwelijks ruimte is voor avonturen op het terrein van de over heidsuitgaven. Dit betekent voor het par lement, de regering en het bedrijfsleven de uiterste zelfbeheersing. Drs. Den Uyl „Met dit kabinetsprogramma voor het komende jaar kan de zittingsperiode van het kabinet-De Jong worden overzien. De oogst is schraal. Het staat nu reeds vast, dat het kabinet met dit program niets wezenlijks zal bijdragen tot de structuur hervorming van de samenleving. Het doet niets aan de verkleining van de te grote inkomensverschillen, niets aan de nood zakelijke spreiding van vermogen en macht. Er zijn veel mooie woorden over de democratisering, maar de hervormin gen blijven uit", aldus drs. Den Uyl in een commentaar op de miljoenennota. „Na de buitensporige prijsstijgingen", zo vervolgt hij, „mocht men verwachten, dat de regering alles zou nalaten wat de prijssplraal opnieuw in werking zou kun nen brengen. Het kabinet verhoogt niet temin de B.T.W. op dezelfde datum waarop het de huren met zes procent wil verhogen". eraan, dat de bewindsman nog slechts enkele maanden - geleden heeft meege deeld, dat het rijk zich op 150 miljoen na voor de rest van dit jaar al had ingedekt. De kapitaalvoorziening van de gemeenten in 1969, die toch al een grote achterstand vertoont, dreigt nu, aldus de V.N.G., nog verder in het slop te geraken. V akbeiveging Het overlegorgaan van de drie vakcen trales (NVV, NKV en CNV) heeft, aan zijn beoordeling van ae miljoenennota ten grondslag gelegd de vraag in hoe verre deze een bijdrage levert aan de noodzakelijke doorbreking van de prijs- en loonspiraal. Ondanks de prijsgolf heeft de regering tooh voorgesteld de B.T.W. in de loop van 1970 te verhogen. Daardoor dreigt de grondslag te vervallen voor een door de SER aanbevolen beleid, dat er op gericht is de prijsinflatie te be teugelen door een samenwerking van overheid, werkgevers en werknemers. Mellema Troonrede en miljoenennota bevestigen de wil van dit kabinet om zijn beleid een duidelijker en concreter gestalte te geven. De in de troonrede en de departementale begrotingen aangekondigde wetsontwer pen en beleidsnota's bevestigen de politie ke productiviteit van dit kabinet. Ten aanzien van het financieel-economische beleid blijkt, dat het advies van de SER in zijn essentie is gevolgd, zij het met andere modaliteiten. Hoezeer ik ook over tuigd ben van de noodzaak van de BTW- tarieven ten behoeve van de structurele dekking rijst bij mij tooh de vraag of wij er verstandig aan doen om reeds in de herfst van dit jaar vast te leggen pp een invoeringsdatum van d'eze verhoging van 1 juli 1970. Dit zei de vooratter van de CHU-fractie in de Tweede Kamer, J. T. Mellema. Ned. gemeenten De Vereniging van Nederlandse Ge meenten zegt in een commentaar met grote zorg kennis te hebben genomen van de mededeling van minister Wittc- veen in de miljoenennota, dat het rijk in 1969 nog 650 miljoen op de open kapitaalmarkt moet lenen. Z(j herinnert W erkgevers In afwijking van de door de SER aan vaardbaar geachte combinatie van maat regelen ter bestrijding van de inflatie- spiraal, is het kabinet thans, door ver andering in die combinatie, in aanzme- lijke mate van dat advies afgeweken ten koste van het bedrijfsleven, aldus een eerste commentaar van de kant der fede ratie van katholieke en protestants- christelijke werkgeversverbonden op de miljoenennota. Het punt, waar het hier om gaat, is dat de door de SER aan vaardbaar geachte combinatie nu In het gedrang Is gekomen. Die aanbevolen combinatie bestaat uit een beperking der stijging van overheidsuitgaven, een ver- sohuiving der voox-genomen verlaging van loon- en inkomstenbelastingen naar 1971, een zekere afzwakking van de afbouw van de B.T.W. op bedrijfsmiddelen. Bo vendien stijgt nu weer de B.T.W. Ondernemers Een miljardendans op het scherp de snede. Zo ziet het Verbond Nederlandwse Ondernemingen VNO de miljoenennota voor 1970- Duidelijk blijkt, dat de overheid op een steeds groter deel van het nationale inkomen beslag legt. Na aftrek van de overheidsuitgaven en uitgaven voor sociale voorzieningen, resteert de helft van het nationale komen over voor particuliere consump tie en investeringen. Het VNO consta teert, dat de lastenverzwaringen voor namelijk op de bedrijven zullen drukken. De tijdelijke verhoging van de vennoot schapsbelasting wordt gehandhaafd. De niet in het B.T.W.-systeem passende definitieve heffing van omzetbelasting op investeringen wordt verzwaard en verlengd. Dit kost het bedrijfsleven in de komende jaren 1.35 miljard gulden. Dat is ruim vijfmaal het bedrag dat dooi de S:E.R- aanvaardbaar werd geacht Katholieke jongeren Het hoofdbestuur van de K.V.P.-jon- geren is teleurgesteld over het gebrek aan visie, dat in de troonrede naar voren komt. Nergens komt het besef naar voren, dat deze tijd behoefte heeft aan radicale veranderingen op alle gebied. Vage algemeenheden, zoals die in de troonrede onder meer zijn neergelegd in de paragrafen over het buitenlands beleid, kunnen bij de jongere generatie geen enkel enthousir>*mo losslaan. Het sociaal-economisch beleid wordt geken merkt door een fantasieloos voorbordu- n op het in het verle leid- Stichting Weg In zijn uitvoerige toelichting op begroting-1970 van het rijkswegenfonö opent minister Bakker enig perspecti' op een tijdige uitvoering van het t> staande rijkswegenplan, zo meent Stichting Weg, die in een comments, op de miljoenennota releveert, dat fo uit 1965 daterende plan de bouw va circa 800 km autosnelweg (waarva 550 km dubbelbaansweg) in het voorui' zicht stelde. Thans na vijf jaren hiervan ongeveer 360 km gereed komen en voor het autoverkeer ope; gesteld. Hoewel ook in het lopende e het komende jaar het aantal gere« gekomen kilometers belangrijk onder h gedachte, aantal blijft, is aldus i Stichting Weg enig optimisme gerech: vaardigd- ANWB De aangekondigde verhoging van benzineaccijns wordt definitief. Dit ca lokte de ANWB het commentaar, dat i geenszins verbaast. Men heeft de laats jaren herhaaldelijk ervaren, dat een t; delijke heffing definitief werd. Het fe dat de motorrijtuigenbelasting met 11 p: wordt verhoogd, acht de ANWB onaa; vaardbaar. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De opzet en de organ satie van de georganiseerde zelfbescht ming als onderdeel van de organist! Bescherming Bevolking (B-B.) moet c nieuw in beschouwing worden genomt Hierover is overleg met de B.B.-kring Dit zegt minister Beernink (Bini landse Zaken), in zijn begroting 1970- Hierin staat ook, dat de BB. stra naar een zo spoedig mogelijke ver ging van als noodwachtplichtigen i lijfde gewoondienstplichtigen door fc. tengewoon dienstplichtigen. Besloten om het fallout-beschermingsonderze dat reeds in enkele kringen heeft pk gevonden, verder uit te breiden. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Het is de verwacht van minister Schut (Volkshuisvestii dat op de bouwmarkt de vraag iets achterblijven bü de geraamde groei v de produktiecapaciteit. Dit zou kunnen leiden tot enige spanning op de arbeidsmarkt voor bouw. Er zijn echter nogal wat onzeto heden en daarom is nog niet te voorzi of er een toeneming van het i werkloze bouwvakkers zal komen. 1 gekozen Statenleden van de Nederlandse Antillen op bezoek bij gouverneur Debrot. Twee van hen moesten, omdat i arrest zijn, onder politiegeleide gebracht worden. Van links naar rechts: P. Nita. gouverneur Debrot en de zich onder arrest bevindende vakbondsleid ers Stanley Brown en „Papa" Godett. Van één onzer verslaggevers DEN HAAG De dagbladen hebben vandaag uitvoerig commentaar gegeven op de miljoenennota. Financieel Dagblad ..De regcring-De Jong blijft ook dit jaar haar karakter getrouw. Zij laveert zorg vuldig en behoedzaam tussen alle klippen door en probeert zo min mogelijk in opspraak te kanen. De miljoenennota is een voorzichtig stuk. Zij geeft blijk van gezonde Inzichten op beheersgebied." Het Vaderland „Omdat het publiek er anders misschien niet achter zou komen, staat op de eerste bladzijde van de miljoenennota al te lezen dat het mogelijk was een begroting in te dienen, waarin de lastenverlichting voor de burgers de nog onvermijdelijke lastenverzwaring overtreft., terwijl de be groting toch bijdraagt tot het economisch evenwicht. Uit het cijfermateriaal blijkt dan evenwel dat de overheid aan de hand van de belastingheffing beslag legt op een opnieuw gestegen deel van het natio nale inkonvn: van 30 procent in 1967 is l)e Tijd ..De troonrede 1970 is geschreven legen de achtergrond van veler streven naai- een nieuwe wijze van leven. Deze vraagt om een andere beleving van de vrijheid en dc democratie die nu bijna 25 jaar geleden herwonnen is. De regering zegt: ..richting te willen geven aan dat streven naar een nieuwe wijze van leven en ze laat er on middellijk op volgen dat ze ..dan ook een beleid wil voeren dat gericht is op meer openheid en democratie", aldus het com mentaar van het dagblad .De Tijd" hond. Het Noorden telt in Den Haag niet mee. want het kan politiek geen vuist maken, zeals Limbing dat zijn medi sche faculteit krijgt en waarover straks een nieuwe nota gaat verschijnen. ..Geen woord echter over de Ecmshaven. noch in de troonrede, noch in de miljoenennota, noch in de begroting van verkeer en waterstaat hetgeen in de praktijk zou kunnen betekenen: in 1970 gaat niet de eerste schop in de grond - een andere interpretatie lijkt niet mogelijk." Nieuwsblad van Het Noorden De Waarheid Over het beleid zoals dit blijkt uit troon rede en miljoenennota zegt het Nieuws blad van het Noorden: „Vcag en ondui delijk". Het commentaar spreekt van „vrijblijvend gebeuzel over de onrust der tijden' - 'cn - d r.v in dc miljoenennota weer de gebeten i plundering lil de tijd ..De Waarheid" noemt de miljoenennota een directe aanslag op het levenspeil. De verhoging van de BTW. een volgende huurronde en het. optrekken van de rno- toirijtuigepjbelastdng dreigen het prijspeil verder omhoog te drijven- Tege1MV*riiH N-' d" re-— big matiging Onthullend is het hoe de regering voor bij gaat aan het voortduren van de werk- loosheid voor 60 a 70.000 Nederlanders. waaronder bijzonder veel boven-vijftig- Het program van lastenverzwaring wordt dienstbaar gemaakt aan de politiek van NAVO-bewapening. Inplaats van een miljard eraf doen de NAVO-bewapenaars I er in enkele jaren tijd een miljard bij. De belastingverlaging door de wijziging in i de loon- en inkomstenbelastingtarieven tot een bedrag van 600 miljoen geeft slechts een deel terug van het veel en j veel grotere bedrag dat bij toenemende I geldontwaarding en onveranderde pro gressietabellen door een genadeloze fiscus werd af eenomen. aldus De Waarheid Het Parool Het Parool schrijft o.m. dat de iroon- dieuze begrippen als dat is onvoldoende ..Van belang is met wat voor politieke en social einhoud die begrippen worden ge vuld. het antwoord, ol ook maar een po ging tol een gedeeltelijk antwoord, zoekt men in dc troonrede tevergeefs. Men krijgt de Indruk dat de regering nauwelijks weg weet met. de tendenzen die zij signaleert, en dat. zij zioh niet in staat voelt daaraan mede richting te geven." Sensationeel proza heeft de troonrede i zelden opgeleverd. Maar het zou geen verbazing wekken als die van 1969 de ge- i scliiedenis ingaat als e enrecord van voor zichtigheid en vrijblijvendheid, aldus het Algemeen Handelsblad. J Het kabinet-De Jang is in het derde I jaar van haar bestaan, het toont weinig tekenen van vermoeidheid, maai- ook geen hoogumjia druk maakt- De regering signaleert mo- i ling van de Nederlandse sai i een onvergetelijke inspiratie te geven. Bo- 1 vendien weten onze bewindslieden hoe langer hoe minder, op weLke meerder heden bij het electoraat, zij steunen. NRC De NRC schrijft over dc troonrede om.: ..Niet zonder reden begint de opsomming van de concrete problemen die beleids bepaling eisen, met de problematiek van ondei-wijs en cultuur. Zij is in Nederland, gelijk in zovael andere landen, acuut en zij betreft, een der essentiële factoren die het peil van ons voortbestaan bepalen, Naar de inhoud beoordeeld is deze troon rede lang niet d esleohtste, het is een stuk dat een kabinet bij de aanvang van zijn derde jaar siert." Haagsclie Courant De Haagsche Courant is van oordeel, dat het onrechtvaardig zou zijn de troon rede van dit jaar uitsluitend te veroooi"- delen op de overweging dat deze plechtige toespraa kinderdaad nog alle kenmerken in zich heeft van het boodschappenlijstje. <n. i .vn dren t'ijken Oiuecht- vaardig omdat de grotere visie waart blijk is gegeven schuil gaat achter de ffi dedeling dat .t,eneinde geluidsoverlast verminderen maatregelen zullen worol genomen, om liet lesverkeer op Sohipti te beperken." Het 1 ije olk Geen woord, geen aankondiging, e belofte geeft aan de rijksbegroting 1 een vonk van hoop en verrassing. De u komsten liggen benauwend dicht bij voorspellingen, aldus het „Vrije Volk" of de troonrede- De heiligheid van een liberale vevti zingsbelofte blijkt de grootste bron r inspiratie. De inflatiecorrectie op de lod en inkomstenbelasting moet en zal volge jaar beginnen. De toppen van txèt beleid reiken in )f niet veel hoger dan voorzichtige woon! over democratisering, medezeggenschap inkomensverdeling, over anderhalf 1 minder in de dichtbevolkte klassen lager- en kleuteronderwijs, (zodat we achterlijke Portugal een neuslengte v< blijven), over het schrappen van opkomstplicht bij verklaringen, een e' soort lintjesregen ca een zilveren taent*

Leidse Courant | 1969 | | pagina 10