WINST VAN TOTALE PTT MET 27 MLN GESTEGEN Stakingsgolven leggen leven lam PTT kampt met personeelsgebrek Beperking van verlies postdienst Beroep vani Haarlemse rechter werd verworpen Wilde acties in Roergebied PTT start adresmutatiedienst Met auto-tutor helft minder lessen Begeleiding van PTT- personeel verbeterd Met de trein hengelen op Wester schelde Ambassadeurs van Arabische landen uitwijzen Kamer wenst betere bescherming huurder Welwillende ontvangst initiatiefwet DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1969 DE LEIDSE COURANT (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De PTT heeft over 1968 27 miljoen gulden meer winst geboekt r 1967. De postdienst, die al eni- it jaren veel verlies oplevert, kostte de vorig jaar vier miljoen gulden min der dan in 1967. Dit is een verliesbeper- ongeveer tien procent. De winst bü de postgiro liep echter met ruim 30 procent terug tot bijna zestien miljoen. Dit staat in het jaarverslag over de PTT. De produktiviteit vai TT steeg met 5.6 procent. Daardoor ;onden de aanzienlijke loon- en prijsstij iingen van het vorige boekjaar, aldus de iirectie in haar verslag, „meer dan ge ompenseerd" worden. De totale bedrijfs- an bijna 190 miljoen zal worden 'ebruikt om de noodzakelijke groei iet bedrijf te financieren. De postdienst lijdt verlies omdat het loor de arbeidsintensiviteit van deze be- Irijfstak, vrijwel onmogelijk is de sterke oonkostenstijging steeds op te vangen produktiviteitsverbetering. Dat het ■erlies desondanks is teruggebracht, chrijft de directie toe aan het gezamen- jk effect van hogere opbrengsten vai stvervoer en een relatieven verminde- ïg van de lasten door verbetering van produktiviteit, stijging van de conjunc- ur en beïnvloeding van de afzet. Er wordt bij de postdienst doorlopend csleuteld aan werkmethodieken en struc- irele voorzieningen teneinde de efficiën- verder op te voeren. De afschaffing i de tweede postbestelling, die eer paring van 15 mij. zou opleveren, blijft punt van overweging. Veel van de ritiek op dit voornemen acht de bedrijf s- tiding onredelijk. Wanneer tarieven en ütroon van dienstverlening niet worden erzien, is een sluitende exploitatie bü postdienst onmogelijk, aldus het jaar- tiro Bij de girodienst lukte het niet de stij- i de kosten door batenvermeerde- ng op te vangen, zodat de winst aan- enlijk daalde. Het aantal rekeningen toe, maar de nieuwe rekeninghou- hielden een lager saldotegoed aan. odoende hield de giro minder geld over elders te beleggen. Weliswaar daal- het aantal transacties per rekening, ar dat was onvoldoende om het ge- alde saldotegoed per rekening te com- /eel toekomst zit er in de telexdienst, derdeel van de telegraafdienst van de TT. De winst steeg tot 7,7 min.(5,0 min. 1967.) Terwijl de openbare telegrafie et verlies werkte, bedroegen de baten n de telexdienst ruim 150 procent van lasten. De openbare telegrafie zal ver- t inkrimpen. Daar staat tegenover dat lar verwachting het aantal telexabon- *s en het particuliere telexverkeer ver- t zal toenemen. Omdat de personeels- sten bij de openbare telegrafie tweeder bij de abonnee- telegrafie echter ;chts eenderde van de totale lasten uit- aken, zal d; verschuiving van openba- telegrafie naar particuliere telex het sultaat van de sector telegrafie gun- bg blijven beïnvloeden. Het telecom- unicatienet zal door verdergaande au- matisering van de informatieverwer- steeds belangrijker rol gaan elen. zo voorspelt het jaarverslag, rtc bij de telefoon steeg de winst vorig namelijk ongeveer eenderde tot .8 min. Oorzaak is de toename van telefoonverkeer met ruim tien pro- Wel zullen de opbrengsten per aan hing dalen, omdat de nieuwe telefoon- ■°nnees over het algemeen minder vaak hun telefoon gebruik blijken te ma- Op de draadomroep, die inmiddels liquidatie is, legde de PTT vorig jaar, miljoen bij tegen 3,3 miljoen in 1967. ntevreden Een apart hoofdstuk wijdt de PTT- rectie in haar verslag aan haar on- vredenheid met de huidige wijze van lanciering, waarbij de PTT-begro- r Verkeer en Waterstaat, en als danig onderwerp der politiek discus- is voor een sterk expanderend pitaalintensief bedrijf, zoals de te- onie, waarin voor een bedrag van geveer 2,6 miljard gulden, is genï- steerd, nu eenmaal onmogelijk om verantwoorde meerjarenplan- ng te komen met handhaving van het uidige) wettelijke systeem", aldus het arverslag. Minister Bakker van Ver- Waterstaat heeft indertijd be- cfd als oplossing in deze oude kwes- voor het eind van dit jaar met een ilsontwerp te komen, waarin de PTT N.V.-vorm zal krijgen. Deze oplos- ig zal, zo kondigt het jaarsverslag deel de huidige remmingen bij leidsvorming en beheer van het PTT- drijf wegnemen. DEN HAAG De beschikking van het rechtshof in Den Haag op het beroep de Haarlemse rechter mr. H. G. R. leen de beslissing van de Haagse recht- betekend. De prooureur-gene- F. J. F. baron van Voorst tot torst, heeft afgezien van cassatie. De Haarlemse rechter heeft drie da- gen|tn om na de betekening van de be- ükking van het gerechtshof beroep in L atie aan te tekenen. Ziet hij hiervan dan komt de strafzaak tegen hem in tonbare zitting voor de rechtbank in "fn Haag. rechter wordt ervan verdacht in ruari van het vorige jaar in Haarlem der invloed met zijn auto een onge- i te hebben veroorzaakt, waarbij de iarige Henk Lammers uit Haarlem rd aangereden en dodelijk werd ge- nd. Bestelling in middag van de baan (Van parlementaire redactie) DEN HAAG De P.T.T. kan niet aan voldoende nieuwe werkkrachten komen. Vooral in het westen van het land, waar de arbeidsmarkt toch al krap is, lukt het niet genoeg krachten aan te trekken voor de uitvoerende postdienst. Deze dienst met zijn wisselende werktijden blijkt voor velen onaantrekkelijk. Dit deelt de PTT-directie mee in haar jaarverslag 1968. Hei tekort aan post- bestellers is een van de redenen, waarom de PTT de namiddagbestelling wil afschaffen. Ook het aantrekken van gekwalificeerde krachten levert de PTT moeilijkheden op. Aanpassing van het apparaat aan de technologische ontwikkeling maakt voor al uitbreiding van gekwalificeerd personeel noodzakelijk. Aan deze speciale des kundigheid bestaat echter ook bij het particuliere bedrijfsleven grote behoefte. Het blijkt dat de salarisvei'betering van enkele jaren geleden voor hoger over heidspersoneel niet voldoende is om volledig met het particuliere bedrijfsleven te concurreren, aldus net jaarverslag. De goede pensioenregeling voor ambtenaren kan de lagere salarissen niet compenseren. De PTT-directie zou willen kunnen afwijken van algemene rijksregelingen op personeelsgebied om maatregelen te treffen, die op specifieke PTT-situaties zijn afgestemd. De bestaande verplichting de rijksvoorschriften aan tc houden levert problemen op voor een goede bedrijfsvoering, zegt het jaarverslag. De nieuwe Peugeot 304, die half september in Frankrijk. wordt geïntroduceerd en begin oktober in ons lamd op de markt komt, In technisch opzicht heeft de 304 grote overeenkomst met de 204; de wagen is uitgevoerd met een bovenliggende nokkenas en is uitgevoerd in Lichtmetaal Alle wielen zijn onafhankelijk geveerd. De motor kan een top bereiken van 150 km per uur. Het verbruik is ongeveer één liter op de tien kilometer. Opzienbarend is de 304 zeker niet en dat is ook niet de bedoeling geweest. De bedoeling was dat dit nieuwe model de ruimte zou opvullen tussen de 204 en 404. FRANKRUK-DUITSLANDITALIE PARIJS-ROME De staking van het Franse spoorwegpersoneel die vani gen vroeg is begonnen zal 24 uur duren, maar „vernieuwd" worden als er geen spoedige oplossing wordt verwacht het geschil. Dat geschil om hogere lonen en korte werktijden duurt al lang en de eerste besprekingen erover zijn reeds in november van het vorige jaar begonnen. 1 De directie van de staatsspoorwegen zal trachten de diensten op enkele lange trajecten te handhaven, maar het is nog niet bekend welke dat zijn. Om middernacht zijn in Italië 1.260.000 arbeiders in de metaal- en de machine industrie voor 24 uur in staking gegaan. De eis is: een loonsverhoging van 20 procent en een verkorting van de werk week van 44 tot 40 uur. De industrie zei NIEUWE HULP RIJSCHOLEN Cursist wordt niet meer moe of bang WILNIS (ANP) De Nederlandse autorijschoolhouder zal zich over een half jaar in maart 1970 zullen de eerste exemplaren leverbaar zijn een nieuw hulpmiddel kunnen aanschaffen om leerlingen in de eerste weken ver trouwd te maken met de bedicnlngs- organen van de auto en deze correct te leren gebruiken op de weg. De Engelse fabriek Redifon Air Trainers Ltd. heeft namelijk een rij- simulator ontwikkeld, waarmee in Enge- land al goede resultaten zijn geboekt. In Nederland krijgt dit nieuwe hulpmiddel bij de rijopleiding de naam „Auto-tutor". Deze hometrainer simuleert een natuur getrouw gebruik van onder meer staiter, versnellingshandel, gas-, rem- en kop pelingspedalen, handrem en richtingaan wijzers van de auto. De leerling-chauf feur ziet door de voorruit een weg voor zich compleet met bochten. In deze ruimte bevindt zich een cirkelvormige maquette, die naar alle kanten kan be wegen. Volgens deskundigen heeft deze rijsimulator (kosten bijna 10 mille) vele voordelen: het aantal lesuren voor iedere cursist - wordt teruggebracht tot de helft en de cursist wordt niet moe of bang. Ook de rijschoolhouder zelf trekt er profijt van, omdat hij de slijtage van zijn wagenpark sterk vermindert. Bij de Auto-tutor kan ook nog een apparatuur worden geleverd, die het reactievermogen van de aspirant-automobilist test. (Van één verslaggevers DEN HAAG. De PTT gaat een „Adresmutatiedienst" oprichten ten bate van de eigen bedrijfsonderdelen en ook van andere bedrijven, die willen be schikken over een volledig en up-to-date adressenbestand. Met ingang van 1 okto ber geeft de PTT verhuisformulieren uit. Dit „Verhuisbericht" is op alle post kantoren, telefoonkantoren en bij de ANWB-kantoren te krijgen en kan ook telefonisch bij de klantenservice (0017) worden besteld. Op dit formulier kan men aangeven waar de post, gericht aan het oude adres, moet worden bezorgd en aankruisen welke bedrijven van de ver huizing in kennis moeten worden gesteld. Twee grote instellingen, het Rode Kruis en de ANWB, zijn nu al bij de Adres mutatiedienst (A.M.D.) aangesloten. Minder francs voor Esro PARIJS (Reuter). Frankrijk gaat zijn bijdrage in de Europese organisatie voor ruimteonderzoek ESRO verminderen in het kader van de algemene bezuiniging na de devaluatie van de frank, hebben welingelichte kringen in Parijs meege deeld. De bijdrage wordt teruggebracht van 50 miljoen tot 20 miljoen frank. Nieuw herfstprogramma (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De Spoorwegen hebben het feit indachtig dat de zeehengel sport steeds meer beoefenaars trekt in het programma voor het naseizoen een gooi gedaan ook de zeehengelaar tot klant te maken. In Vlissingen lig nu de sportvissers de „Barracuda" ge reed, een 240 ton metende coaster, om gebouwd tot een modern sportvaartnig met een gezellig interieur. De trein brengt de zeehengelaar tot op 1 minuut lopen van het schip. De „Barracuda" vertrekt elke werkdag tus sen 8.30 en 8.45 uur. Aan boord zijn hen gels te huur. een kop koffie wordt gra tis geschonken. Bier, frisdranken en har tige hapjes zijn tegen normale prijzen verkrijgbaar. Zelfs de lastige zeeaas- kwestie is voor de hengelaar opgelost, het is aan boord verkrijgbaar. Voor de hele dagtrip betaalt de hengelaar 17.50 gld. Daarin is begrepen de treinreis van elk station in Ned. naar Vlissingen en terug, de bootreis met de Barracuda, een kop koffie en last but not least de BTW. Dit is niet het enige nieuws in 't nieuwe programma. Het reeds bestaande pro gramma. Van minitrips zal het komen de seizoen één uitbreiding ondergaan, met een driedaagse bergreis, tevens een soort foto-safari-reis. Tien dagtochten hebben de n „snippertrips". Zij zijn voornamelijk ge richt op musea. De vraag naar wintersportreizen in de periode Kerstmis tot eind maart is nu al zo groot dat de kans op teleurstelling heel groot is voor hen die hun reis pas op het laatst willen regelen. Dit geldt in het bijzonder voor de kerstperiode. De mogelijkheden om extra-treinen leggen in de dagen voor Kerstmis zijn nu al bijna uitgeput, zowel bij de Neder landse als bij de buitenlandse spoorwe- Tegen de 900.000 arbeiders in de bouw- vakbedrijven gaan ook staken, geduren de 48 uur. Ongeveer 200.000 werkne mers in de chemische en farmaceutische industrie zijn iets dergelijks van plan. Duizenden mijnwerkers in het Ruhr- en Saargebied in West-Duitsland hebben woensdag in weerwil van tussen de vak bonden en werkgevers bereikte akkoor den hun wilde stakingen voortgezet. De regering heeft een beroep op de stakers gedaan het werk te hervatten. In het Saargebied bleven woensdag 20.000 mijnwerkers thuis. Zij zijn niet tevreden met de loonverbeteringen die hun bonden bij de werkgevers hadden bedongen. In Dortmund, in het Ruhrge- bied, liepen ongeveer tweeduizend mijn werkers voor het hoofdkwartier van hun vakbond te hoop. Zij protesteerden tegen de met de mijndirecties afgesproken loonsverhoging van 11 tot 15 procent en scholden hun vakbondsvoorzitters voor verraders uit. Miljoenenroof uit hotelkamer PARIJS (AP) Uit de hotelkamer van de Amarikaanse mrs. Simone Ka- roff. eigenaresse van kunstgalerijen in verscheidene Amerikaanse steden, zijn gisteravond juwelen ter waarde van zes miljoen gulden gestolen, zo blijkt uit haai- aangifte bij de politie. Suggestie Koekoek DEN HAAG (ANP) De ambassa deurs vsn de Arabische staten In ons land moeten tot „Persona non grata" worden verklaard. Deze suggestie heeft de heer H. Koekoek, voorzitter van de fractie van de Boerenpartij in de Twee de Kamer, neergelegd in schriftelijke vragen aan minister-president De Jong over de recente bomaanslag in Den Haag door wat in de vragen genoemd wordt Arabische terroristen. De heer Koekoek wijst er op, dat bij deze aanslag „lijf en goed van Nederlanders en in ons land verblijvende vreemdelingen ernstig in gevaar werden gebracht". Hij vraagt of de regering bereid is op korte termijn ernstige maatregelen te nemen tegen „de door de Arabische staten georganiseerde en gesteunde wan daden". De ambassadeurs van de Ara bische staten in ons land zouden moe ten worden gedwongen op de kortst mo gelijke termijn ons land te verlaten. De heer Koekoek vraagt of de door deze aanslag aangerichte schade door de Ne derlandse staat moet worden betaald en zo ja, waarom die schade niet op de Arabische staten wordt verhaald. Kunsthandel Ina Broerse, Nieuwe Spie gelstraat 57 Amsterdam, exposeert van 13 september tot 7 oktober schilderij en van Clara de Jong. ceramiek van Adrana Baarspul en kleur hoogdruk ken van Sees Vlag. Kinder- NEDERLAND NEDERLAND NEDERLAND zegels van Bruna Vanaf 11 november zullen op alle postkantoren weer kinderzegels te krijgen zijn. Op de ierie kinderpostzegels van dit jaar komen afbeeldingen voor van kinderfiguurtjes. Het ontwerp is van Dick Bruna uit Utrecht. (Van c e parlementaire redactie) DEN HAAG De directie van de PTT wil de sociaal-psychologische he geleiding van haar personeel intensive ren. Meer aandacht zal worden besteed j aan de voorbereiding van het personeel op organisatorische veranderingen in het bedrijf. „Werkpakketten veranderen, veelal wordt een andere instelling van het per soneel verlangd, het werkklimaat wij zigt zich, een grotere mobiliteit is nood zakelijk. Wij hebben er alle begrip voor dat dit veel vergt van het aanpassings vermogen van het personeel", zo schrijft de directie in haar jaarverslag over 1968. De PTT wil via experimenten de ba sis leggen voor een betere werkstructu- rering. Bij de afdeling bestelling brief post van het postdistrict Utrecht gaat binnenkort een experiment van start, waarbij wordt getracht de bestellers meer inspraak te geven in de verdeling van het werk. Een dergelijke proef is eerder al genomen in enkele codeerccn- tra met betrekking tot een grotere af wisseling van het werk (Van c parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede-Kamerleden Van den Doel en Wierenga (P.v.d.A.) hebben het initiatief genomen om de huurders in de zogenaamde geliberali seerde gebieden meer rechtsbescherming te geven. Gisteravond zaten zü in de Tweede Kamer achter de regeringstafel om een door hen ingediend wetsvoorstel te verdedigen. Het voorstel heeft betrekking op de ontruimingstermijn in geval huurder en verhuurder het niet eens zijn geworden over een hogere huurprijs en de laatste In Arnhem is de drijvende tentoonstelling van de PTT in ge bruik genomen, waarover wij al eerder schreven De e.cpositie is ondergebracht in. een zesendertig meter lange ark, die de PTT speciaal voor voorlichting heeft laten bouwen. Op zoek bij PTT, heet de tentoonstelling, die de opvolger is van de gelijknamige expositie, die drie jaar geleden vernieuwd moest worden en in de acht jaar, dat hy op verschillende plaatsen in Nederland was opgesteld, zo'n 250.000 bezoekers trok WACHTLIIST TELEFOON KRIMPT (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het aantal wachtenden op een telefoonaansluiting is vorig jaar verder gedaald. Door een hoge produk- tie van de P.T.T. was hel aantal nieuwe aansluitingen In 1368 groter dan het aantal nieuwe aanvragen. Ook de ca paciteit van het verkeersnet is wat uitgebreid. Sinds 1966. toen 156.000 mensen op een aansluiting wachtten, is de wacht lijst korter geworden. Eind 1967 wachtten 127.000 mensen op telefoon, eind 1968 nog 116.000. Hel aantal telefoonabonnees begint nu de 3 miljoen te naderen. wil dat de woning wordt ontruimd. Nu kan de huurder langs gerechtelijke weg uitstel van de ontruiming tot maximaal twee jaar krijgen. De heren Van den Doel en Wierenga vinden deze termijn tekort en willen tot grotere bescherming van de huurders de maximale termijn, waarbinnen uitstel van ontruiming wordt gegeven, verlengd zien tot drie jaar. De Tweede Kamer toonde zich vrij welwillend tegenover het initiatief. De gedachte om de huurders in de gebie den van vrije huren meer rechtsbescher ming te geven werd zonder me^r aan vaard. Wat dat betreft hadden de heren Van den Doel en Wierenga gauw een een succesje geboekt. Maar de jonge liberaal Wiegel kon dit keer sprekend namens de regeringspartijen niet na laten de heer Van den Doel wat vinnige steken toe te dienen. Hij vond de pre sentatie van het initiatiefvoorstel nogal een „rommelige indruk maken". Ook dr urgentie was naar zijn mening niet zo groot als de indieners wilden suggereren. Van ellende bij huurders tengevolge van de huurliberalisatie in het noorden, zui den en oosten van heet land was volgens de heer Wiegel niet veel gebleken. Bezwaarlijk werd het gevonden, dat het wetsontwerp alleen betrekking had op woningen en niet op bedrijfspanden Daarom diende de heer Wiegel een aan vulling in om niet alleen van de wo ningen maar ook van bedrijfspanden te spreken, wat voor de heer Van den Doel acceptabel was. Verder werd over de tekst van dit „stukje gelegenheidswet geving" dat een tijdelijke werking heeft nogal uitvoerig gepraat. In tegenstelling tot het voorstel van Van den Doel. waarin wordt gesproken van uitstel van een jaar en daarna van maximaal twee jaar, wilde de heer Wiegel spreken van uitstel van de ontruimingstermijn met telkens één jaar tot eveneens maximaal Kamerleden het jammer, dat in deze drie jaar. Overigens vonden diverse niet het initiatief van minister Schut was gekomen. De heren Van den Dool en Wierenga mogen het kabinet dankbaar zijn, zei mej mr. Goudsmit (D '66».

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5