mening Equipe gevreesd van meesters en knechten in Ronde van de Toekomst EMANCIPATIE IN WERELDROEIBOND Poloteam kon Russen niet meer bijbenen OPROER OM CLUB DUURT VOETBAL VOORT IN ITALIAANSE COMPETITIE VIER PLOEGEN ZONDER BUITENLANDERS •&UN Nog nooit een individuele Nederlandse winnaar Bij excessen in E.C.-duels: ZELFS ZEGE VOOR BEZOEKENDE CLUB WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA' LE MANS In de Ronde van de Toekomst (1220 septeber), die voor de tweede keer in zijn negenjarig bestaan naast de Tour de France een afzonderlijk leven leidt, wordt de helft van de Nederlandse ploeg door iedere buitenlandse renner en ploegleider gevreesd. Vier van de acht Nederlandse renners, die donderdag in Le Mans in het mini-tijdritje over tien kilometer zullen strijden om de eerste gele trui met de witte banden van de Tour de l'Avenir, hebben (Van onze sportredactie in 1969 opzienbarende resultaten behaald. Fedor den Hertog was winnaar in de Ronden van Bel gië, Engeland en Rijnland-Palts, Joop Zoetemelk triomfeerde in het Circuit des Mines en de Ronde van Joego-Slavië. Thijs de Koning werd eerste in de Ronde van Oostenrijk en Popke Oosterhof won vijf ritten in de Britse „Melkrace'', werd tweede achter Den Hertog in het eindklassement, winnaar van het puntenklassement en eindigde bovendien in het wereldkampioenschap op de weg als beste Nederlander op de vierde plaats. Dit viertal, aangevuld met de in Nederland zeer regelmatig rijdende Henk Benjamins, met meesterknecht Sjef van den Burgh, die in Joego-Slavië veel bijdroeg tot de overwinning van Zoetemelk, met Piet Hoekstra en Jan Spetgens, een van de weinige Nederlanders die zich „prettig" voelt in bergachtig terrein, vormt inderdaad een ijzersterke ploeg. Pelé levenslang bij Santos BELGRADO „Ik blijf bij PC Santos tot het einde van mijn carrière. Genach ten als zou ik een contract willen tekenen met een Mexicaanse of een Italiaanse club zijn ongegrond", heeft de Braziliaan se voetbiller Pelé gisteren in Belgrado vertelaard. Pelé is met zijn club op tournee door Joego-Slavië. Volgens het Joego slavische persbureau Tanjung speelt San tos vier wedstrijden waarvoor de club 30.000 dollar per wedstrijd ontvangt. Het Nederlandse achttal is vergelijk baar met de grote equipes uit 1962 (Hu- gens, Nijdam, Knops, Janssen) en 1967 (Wagtmans, Den Hertog, Duyndam, Tes- selaar) en bevindt zich bovendien in een gunstiger uitgangspositie. In de nieuwe conceptie van de Tour de l'Avenir wordt dat deel van Frankrijk aangedaan, dat de Grote Ronde links laat liggen. Het par cours voert de rond 120 amateurs over bijna 1900 kilometer van Le Mans, door Normandië, Bretagne en een gedeelte van het Massif Central naar finishplaats Cler mont Ferrant. In dit traject ontbreken de Alpen en de Pyreneeën. De Nederlan ders behoeven op voor hen betrekkelijk vreemd terrein geen slag te leveren met Fransen, Italianen en Spanjaarden, die zich gewoonlijk al veel vroeger in hun carrière vertrouwd hebben kunnen ma ken met de moeilijkheden van echte berg- Ook in de beste jaren verloor Neder land daar de slag en daardoor hebben de Nederlandse ploegen in de zeven jaar dat werd deelgenomen aan de Tour de l'Ave nir slechts successen van het tweede plan mee naar huis kunnen nemen. In het rij tje van individuele overwinnaars ont breekt nog een Nederlandse naam, het ploegenklassement werd in 1962 wel een prooi van de Nederlanders en Harrie Mevr.Gambon in technische commissie KLAGENFURT De mannengemeen schap in de hoogste regionen van de roei-organisatie is doorbroken. Gisteren is tijdens het in Klagenfurt gehouden congres van de FISA de Nederlandse mevrouw N. Gambon-De Vos uit Den Haag als eerste vrouw in de technische commissie gekozen. Zü zal in deze com missie, die van vyf tot zeven leden werd uitgebreid, speciaal worden belast met het damesroeien. Mevrouw Gambon-De Vos kent ove rigens op bestuursgebied het klappen van de zweep, want zij maakte vele jaren deel uit van het bestuur van de Kon. Ned. Roeibond en is thans zelfs vice- voorzitster van dit college. De verkiezing van mevrouw Gambon was niet het enige Nederlandse succes het het congres. Op voorstel van Neder land werd besloten met ingang van 1970 voor de junioren een FISA-kampioen- sohap in te stellen waarin bovendien ge mengde ploegen mogen starten. Tot nu toe werden deze wedstrijden aangeduid als FISA-Regatta. Resultaten van koersen Hilversum HILVERSUM De uitslagen van de gis teravond gehouden koersen ln Hilversum NeroprUs (2000 m): 1. Gerda Kraan (H. A. van Ooyen) km-tijd 1.28.2, 2. High Flyer, 3. Hertog Cavaljos. Toto: w. X4,60, pl. f 1,30, 11,20, f 1,40; kop pel f 10,60: cov. £3,10; trio: 1 55,60. King augustusprljs (1500 m): 1. Iwan Bui tenzorg (P. R. R. Koppejan) 1.30.3, 2. Immer Treu, 3. Interest. Toto: w. £21,70. pl. £9,80, £2,80. £2,90; kop pel f 15,30; cov. £6,60. Othoprbs (2400 m): 1. Gonda's Juweel (A. Th. Knijnenburg) 1.26.5, 2. Hendrik, 3. Godelieve. pel 8^40; 'cov'. £5,50; trio:' ii.8l7.G0.' SeverusprtJs (2000 m): 1. Gento BH (G. L. J. Kleyweg) 1.23.6. 2. Filippine, 3. Gina Narciso. Toto: w. f3,70, pl. £1.40, £1,70, £1,40; kop pel £6,50; COV. £5.50. Trajanusprüs (2000 m): 1. Boy van Quick (G. G. M. Gommans) 1.22.7, 2. Nick, 2. Brün Toto: w. £5,—, pl. £1,50, £1,90, £3,40; kop pel £9,—; cov. f 7.20. Tiber!uspr(js (2000 m): 1. Goudplevier S (F. A. Hartman) 1.23, 2. Danny Boy BS, 3. Dea Alkestis v. E. Toto: w. £2,50, pl. £1,80, £3.10. £4,90; kop pel £4,80; cov. £14,20; trio: 3388,80. Scverusprljs (2000 m): 1. Fleetwood (.T. Dui venvoorden) 1.25.2, 2. Farro Bond, 3. Flipsen. Toto: W. £15,—pl. £3,80, £1.60, £1.80: kop- Valensprijs (2400 m): 1. Double Six II (P. R. R. Koppejan) 1.24.3, 2. Ella Ross. 3. Electric Kinlev. Toto: w. £23.70. pl. f3.40, £1,30. f 1.70; kop- Titusprijs (2000 m): 1. Guy Nathan H (J. Costing) 1.25.4, 2. Fandango. 3. Guy Nathan H (J. Oosting) 1.25.4, Volann. Toto; w. £6.—. pl £2.90. f 1,80. £3,60: kop pel £18.60: cov. £5,50: trio: 246.20. ValenspriJs (2400 m. 2de afd.): 1. Edmund van Peterhof (M. Vergay) 1.25, 2. Chic Spen cer M, 3. Fantastica. Toto: w. £3,40, nl. £1,60, £4.40. £1.70; kop pel £7,40; cov. £11,90. Totalisatoromzet f 244,289.—. Opening Rotterdams boksseizoen ROTTERDAM Het Rotterdamse boksseizoen wordt op maandag 15 sep tember geopend met wedstrijden voor wnateurs in gebouw Odeon. Op het pro gramma staan o.m. de partijen Gerard Bok (Robterdim t—Roesli (Amsterdam}. Stan Driessen 'F' Merdanri-J. van Kuijk Dongenh m de a lasse en voorts pirtijen in de b-, ©- en n-klesEe- VOLGENDE STAP De Nederlandse delegatieleider A. J. H. Dokkum was verheugd over deze gang van zaken. De volgende stap is dat er officiële landenploegen zullen starten en dat er ook voor junioren Europèse- en wereldkampioenschappen komen. Méde daarom stelde Nederland zijn kandidatuur voor de organisatie van de wereldkampioenschappen 1974 voor dames, heren en junioren. Medegegadig den zijn Oost-Duitsland en Zwitserland, maar die landen willen alleen het dames- en herenroeien hebben. Het eerste FISA- kampioenschap voor junioren zal overi gens ln 1970 in Joanina (Griekenland) worden verroeid. Het jaar daarop zijn de wedstrijden op het meer van Bied in Joego-Slavië. Andere data voor de internationale roeikalender voor de komende jaren 1970; Europese kampioenschappen dames op de Tatasee in Hongarije van 20 t/m 30 augustus; 1970: wereldkampioenschappen heren in Canada van 6 t/m 9 september: 1971: Europese kampioenschappen dames en heren op een nieuwe baan in Denemarken. Tiveede titel voor Margaret Court NEW YORK De Australische pro fessionals Ken Rosewall en Fred Stolle hebben gisteren de finale van het heren dubbelspel van het tennistoernooi om de open kampioenschappen van de Verenig de Staten te Forest Hill gewonnen. Zij versloegen de Amerikanen Charles Pasa- rell en Dennis Ralston met 26, 75. 13—11, 6—3. Pasarell en Ralston kwamen op ge makkelijke wijze in de eindstrijd. In de kwartfinales trokken de Australiërs Newcombe en Roche zich bij de stand 64, 32 in hun voordeel terug en ook in de halve eindstrijden hadden Pasarell en Ralston een walk over. Dit maal verschenen Emerson en Laver niet op de baan. De finale gemengd dubbelspel leverde een overwinning op voor de Amerikaans- Australische combinatie Martin Riessen- Margaret Court. De Amerikaan Dennis Ralston en Frangoise Durr (Frankrijk) moesten zich met 75, 63 gewonnen geven. Het was de tweede titel voor Mar garet Court, die zondag reeds de eind strijd in het enkelspel in haar voordeel besliste. Jaarbeursstedenbeker ROUAAN FC Twente heeft gister avond in Rouaan met 2—0 verloren van FC Ouen Het was de eerste wedstrijd tussen beide clubs voor de openingsronde van het toernooi om de Jaarbeurssteden beker. voor welk toernooi Arsenal in Londen de eerste wedstrijd tegen Glen- toran (Ierland) met 3—0 won. Doorlichting van sociale verzekering DEN HAAG (ANP) De voorzitter van de SER. drs. J. W. de Pous. heeft het raadgevend bureau ir. B. W. Berenschot NV en het raadgevend efficiencybureau Bosboom en Hegener NV aangewezen een oriënterend onderzoek te doen bij de uit voeringsorganen van de sociale verzeke ring. De resultaten van dit oriënterende onderzoek, dat gcscihiedt op grond van de wet. vereenvoudiging sociale verzekering, zullen mede worden betrokken in de op stelling van een gedetailleerd werfcpro- een nader door de SER in to Minder stevig Dit jaar lijkt er grond voor optimisme, maar het fundament van die goede voor uitzichten is iets minder stevig dan in eerste aanleg wordt verondersteld. Neder landse renners hebben inderdaad eerder in het seizoen opvallende prestaties be reikt, maar de waarde van een overwin ning kan slechts beoordeeld worden naar de kracht van de concurrentie. En bij een aantal van de triomfen was de tegenstand niet van indrukwekkende allure. Door de constellatie van de Nederlandse wielren nerij, waar ook de amateurs vrijwel de ge hele zomer van wedstrijd naar wedstrijd kunnen trekken en door het goede gemid delde dat aansluiting heeft achter de niet zo erg brede top, heeft de KNWU steeds zeer representatieve vertegenwoordigers naar het buitenland kunnen afvaardigen. Nuchter beschouwd verdwijnt daardoor een gedeelte van de schittering van de Nederlandse successen. Tussen Le Mans en Clermont Ferrand zijn de tien etappes niet overladen met angstaanjagende cols en de hele ronde telt slechts twee bergen van de eerste ca tegorie, La Roche Vendeix en La Croix Saint Robert, die de renners op de laat ste dag zullen moeten bedwingen. Niet compleet Ploegleider Joop Middelink, die maan dagmorgen met zijn renners uit Breda is vertrokken om in twee etappes per bus naar de startplaats Le Mans te reizen, ziet gunstige vooruitzichten, hoewel hij meer dan voldoende realist is om niet meer te verwachten dan redelijk is. „Mijn ploeg", vertelde hij, „is niet compleet. Ik had er graag een echte sprinter, zoals Harrie Jansen of Jan Aling, bij gehad. Maar ik geloof dat uit de beschikbare renners de beste ploeg voor deze wed strijd, op een na de belangrijkste na het wereldkampioenschap bij elkaar is gebracht". Middelink verwacht dit jaar niet de grootste concurrentie van de Italianen, Spanjaarden en Fransen. Hij ziet in de eerste plaats het gevaar komen uit de Scandinavische hoek, daar zowel Dene marken aangevuld met enige Noren, als Zweden met een sterke ploeg verschij- Gangmaker na val overleden BLOIS Tijdens een dernywedstrijd 1 in Blois is de Franse gangmaker Fernand Wambst bij een ongeluk om het leven I gekomen. De gangmaker van de Tsjech Jiri Daler, Reverdi, kwam na een fou tieve manoeuvre ten val en sleurde Eddy I Merckx met gangmaker Wambst met zich I mee. Alle betrokenen werden onmiddel lijk overgebracht naar het ziekenhuis van Blois, maar voor Wambst baatte medische hulp niet meer. Eddy Merckx liep een diepe wond aan zijn gezicht op en Reverdi een gebroken neus en een hoofdwond. Vanmorgen verklaarde dr. Lutz van het ziekenhuis in Blois dat de toestand van Merckx niet zorgwekkend is. De diepe wond aan zijn gezicht is gehecht en als er zich geen complicaties voor doen, mag Merckx vrijdag het zieken huis verlaten. Okker gewipt in eerste ronde EVANSTONE. In de eerste ronde van het toernooi voor beroepstennissers in Evanstone (Illinois) heeft de Spanjaard Andres Gimcns de als derde geplaatste Tom Okker met 75, 46. 62 ver slagen. Engelse league LIVERPOOL Liverpool heeft gisteren een thuiswedstrijd voor de Engelse'league met 2—0 gewonnen van Sundeland. Ex-prof Dufetelle naar E.k. biljarten DEN HAAG. De onlangs tot de amateurrjjen teruggekeerde Fransman Roland Dufetelle zal, evenals zijn land genoot Jean Marty, deelnemen aan het Europees kampioenschap ilbre, dat van 2 t.m. 5 oktober in Nuenen wordt ge houden. Nederland wordt vertegenwoordigd door Henk Soholte en Joop Roodeniburg. De overige deelnemers zijn de Span jaard Jose Galvez, de Westduitser Claus Hose, de Oostenrijker Otto Hitzinger, en de Belg Anton Sohrauwen. De biljarters die de eerste vijf plaatsen bezetten, gaan naar het wereldkampioenschap libre, dat van 20 Lm. 23 Oktober in Linz wordt gehouden. BERN Secretaris-generaal Hans Bangerter van de Europese Voetbalunie (UEFA) heeft in het laatste nummer van de bond gewaarschuwd, dat krach tig zal worden opgetreden tegen wangedrag bij Europese bekerwedstrijden. Hij waarschuwde ervoor, dat het afsteken van vuurwerk, hel weipen met pro jectielen of het belleden door toeschouwers van het veld, zelfs aan het eind van de wedstrijd, ertoe kan leiden, dat het stadion niet mcei gebrtiikt mag worden voor ÜAiropese bekerwedstrijden of de'uitsluiting van de club van de toernooien gedu- rend bepaalde tijd tot gevolg kan hebben. Scheidsréchters is meegedeeld, dat zij, als toeschouwers een wedstrijd onderbreken, het recht hebben onmiddellijk een zege toe te kennen aan de bezoekende club, aldus Bangerter. Nederlaag (7-2) ia „Coppci Hongaria BOEDAPEST Het Nederlandse wa- tcrpoloteam heeft gisteren in de Hon gaarse hoofdstad Boedapest de eerste wedstrijd in het toernooi om de C'oppa Hongaria verloren. Rusland versloeg Leven ontwricht in dol geworden Caserta CASERTA. De onlusten in de Italiaanse stad Ca serta hebben gisteren een aanzienlijk grotere vorm aangenomen. De politie verklaarde dat ook ele menten van buiten de stad zich in de strijd hadden gewérpen en dat het oproer weinig meer te maken had met de oorspronkelijke protestactie tegen het be sluit van de Italiaanse voetbalbond om de plaat selijke vereniging Caser- tana terug te zetten van de tweede naar de derde divisie. Het leven in de Zuid- italiaanse stad is na twee dagen rebellie volkomen ontwricht. Alle winkels, kantoren, fabrieken cn scholen zijn gesloten, ter wijl vrouwen en kinderen zonder zich aan gevaren bloot te stellen, zich niet meer op straat kunnen vertonen. Boven het cen trum hangen dikke rook wolken als gevolg van de vuren die de demonstran ten op de pleinen hebben ontstoken. Vijftig politieagenten, die het station bewaakten, kregen het zwaar te ver duren toen een massa van tenminste duizend oproer lingen tegen hen optrok. Slechts door zich in het stationsgebouw terug te trekken en 'n dicht traan gasgordijn te leggen, Met hem is het allemaal begonnen in Caserta. Renzo Selmo, speler van de plaatselijke club, werd geschorst door de Italiaanse voetbalbond, omdat hij tegenstanders ordebewaarders 'zich omgekocht zou hebben. Reden waarom Caserta nu hun tegenstanders van het een divisic lager speelt nen, onder wie verschei- nadat bekend was gewor- dene agenten, zijn gewond, den dat tijdens een promo- De loco-burgemeester van tiewedstrijd tussen Caser- Caserta, dr. Francesco tana en een ploeg uit Rossi, verklaarde, dat de Taranto een speler van ernstige situatie alleen kan laatstgenoemde ploeg door worden opgelost als de een speler van Casertana Italiaanse voetbalbond de zou zijn omgekocht. Caser- beslissing herroept en Ca- tana won wel maar Ta- toe sertana weer tot de tweede ranto nam de plaats in de 67 demonstranten gearres- divisie toelaat. tweede divisie in na de teerd. Meer dan 70 perso- De bond nam de beslissing omkopingsaffaire. lijf te houden. Tweederde gedeelte van de stad zit zonder water en ook de elektriciteitsvoorziening stagneert. Voorts is het telefoonverkeer geblok- wegen naar de stad gebar ricadeerd of opgebroken. De politie heeft tot i ROME De Italiaanse voetbalcompetitie begint zon dag cn Fiorentina (Florence) de landskampioen, is op nieuw favoriet, met als zwaarste concurrenten dc Europa Cupwinnaar AC Milan cn Cagliari. de twee ploegen die in het vorige seizoen gelyk als tweede eindigden. Internazionale Milan cn Juvenilis (Turijn) worden als gevaarlijke outsiders beschouwd in de com petitie van de zestien ploegen. Na de zomertransfermarkt. waarop vele miljoenen omgingen, was Fiorentina de ploeg, die de minste wij zigingen onderging, slechts een. Fiorentina heeft met een soliede defensie, snel middenveldspelers en blik semsnelle, goed schietende voorwaartsen met als grote uitblinker de Bi-aziliaanse linksbuiten Amarildo Ta- vares en Silveira. AC Milan kan weer steunen op de defensie, die vorig seizoen de beste van Italië was. Het midden veld steunt op Gianni Rivera, dc „golden boy" van het Italiaanse voetbal, en de Braziliaan Angel Bene- dicto Sormani. Om de voorhoede te versterken het grootste probleem van Milan is de Franse midden voor Nestor Combin aangekocht van Torino. Niet te koop I Caglior^ Internaaforeée an Jmwmtno hebben, veel meer Kampioen Fiorentina weer favoriet veranderingen ondergaan dan Fiorentina en AC Milan. Cagliari stond middenvoor Roberto Boninsegna af aan Internazionale maar kreeg er drie topspelers voor terug, waardoor het spelersarsenaal, waarin goede re serves ontbraken, is uitgebreid. Opnieuw heeft Caglia ri geweigerd Luigi Riva. Italics grote goalgetter voor wie aanbiedingen van meer dan twee miljoen dollar werden ontvangen, te verkopen. De ploeg heeft verder de Braziliaanse middenveldspeler „Nene" Claudio Olinde de Carvalho in de gelederen. Internazionale wordt opnieuw geleid door de Spaanse ster Luis Suarez. De tweede buitenlander in de ploeg is de Braziliaanse rechtsbuiten Jair da Costa die zon dag gewond raakte en een aantal wedstrijden zal ontbreken. Internazionale heeft voorts van Juventus coach Heriberto Herrera (afkomstig uit Paraquay) overgenomen en van Torino doelman Lido Vieri aan- Aderlating Voor het tweede achtereenvolgende jaar heeft Juven tus de grootste financiële aderlating ondergaan. Maar de ploeg, die vorig seizoen vijfde werd, heeft nog steeds problemen. Herrera werd vervangen door dc Argentijnse coach Luis Carniglia. Een recordbedrag van 1.1 miljoen dollar werd neergelegd om linksbin nen Roberto Vieri. een opkomende ster, van Sampdo- ria over te nemen. Voorts werden aangekocht doel man Luigi Tancredi, de verdedigers Francesco Morini en Giuseppe Furino en de aanvallers Lamberto Leo- nardi en Pietro Marchetti. Op het middenveld spelen de Spanjaard Luis del Sol en de Duitser Helmut Haller. De Brazilianen Sergio Clerici (Verona), Jose Altafini (Napoli), Sydney „Cinessinho" Cunha (Vicenze), Fau- stinho Cane Jerbas (Bari) en de Argentijn Giancario Morrone (Lazio) completeren en Zuidamerikaanse ko lonie. Andere buitenlanders zijn de Spanjaard Joa quin Peiro (Roma), de Deen Harald Nielsen (Samp- doria) en de Zweed Kurt Hamrin (AC Milan), die in de transferperiode van november waarschijnlijk zal worden verkocht omdat AC Milan over het toege stane aantal buitenlandse spelers heen is. Bologna, Brescia, Torino en Palermo hebben geen buitenlandse spelers meer onder oontraoL Voor Nederland scoorden Parrel (straf- worp) en Wouda. De Russische doelpun ten werden gemaakt door Akimov (2x), Zmudski, Radjanov, Sjidlovski, Ossipov en Dreval. Het Nederlandse team kon de Russen in de eerste twee periodes aardig bij houden. In het begin van de wedstrijd lag het tempo laag en de Russische aan- valslinie kon niet tot een gevaarlijk schot komen. Toen echter Hans Parrel (ZIAN) uit het water werd gestuurd, sloeg Rus land onmiddellijk toe (10). Ook Neder land kreeg een numerieke meerderheid in de eerste periode, toen Semjonov na overtreding op de kant moest, maar deze werd niet uitgebuit. Vlak na het begin van de tweede speeltijd kwam Nederland zelfs gelijk met de Russen toen Hans Parrel doelman Bovin uit een strafschop passeerde. De Russen gingen sneller spelen en binnen korte tijd hadden zij een voor sprong van twee doelpunten. Na een op leving van de Nederlandse ploeg aan het begin-van de derde periode, die resul teerde in een fraaie treffer van Hans Wouda (De Meeuwen) sloegen de Russen definitief toe en liepen zij uit tot 72. In de laatste speeltijd hielden zij de bal in tergend langzame combinaties voort durend in bezit, zodat Nederland kans loos bleef. Coach Harry Vriend kon na afloop de nederlaag niet anders dan als verdiend kwalificeren. De Russen speelden in een hoger tempo dan wij en vormden een betere eenheid. Bovendien laat het schie ten bij ons nog steeds te wensen over. De overige uitslagen van de eerste dag warenOost-DuitslandHongarije 77 (3—2. 0—1, 2—1, 2—3); Italië—Joego- Slavië 4—3 (10, 0—1, 1—2, 20). Een kronkel in de hersenen Die constateerde prof. Otten vroeger nogal eens in zijn rubriek voor de K.R.O. „Het brandende antwoord op kwellende vragen". Speciaal dus wanneer de meest waardevolle ideeën niet geaccepteerd werden Daaronder valt nü het leergezag. Wanneer men dat verwerpt, noemt men aich toch nog katholiek- Veroorzaakt men zelf een schisma door niet meer naar de Kerk te luisteren, dan geeft men bovendien de Kerk daarvan nog de schuld ook. Eenvoudig omdat de tegenwerkers hun zin niet kunnen krijgen. Dat feilt doorziet prof. Berkhouwer, de niet-katholiek waarnemer op het Vaticaans concilie heel scherp. In zijn boek „Verontrusting en verantwoording" schrijft hij over de beangstigende uitholling van 't leergezag rond de dreigende breuk met Rome. Alles staat op het spel, vervolgt hij, door het laten wegvallen van de absolute geloofszekerheid. Zeer juist opgemerkt. Thans wordt aanval op aanval gelanceerd op het systeem, dat is op de hiërarchie met de curie. Maar ln, het decreet over het herderlijk ambt, hoofdstuk 2, paragraaf 9, staat: „De Paus wordt bij de uitoefening van zijn hoogste, volledige en rechtstreekse bevoegdheid over héél de Kerk, bijgestaan door z'n congregaties, die in zijn naam het gezag uitoefenen. Wie niet langer hetzij priester of leek de Paus onvoorwaardelijk wenst te volgen, houdt op katholiek te zijn. Namen we eindelijk deze uitspraak van Paus Paulus maar ter harte. De sensus Ecclesiae met zijn ootmoed, volgzaamheid en edelmoedigheid behoedt ons voor elke ontsporing. We zouden dadelijk en duidelijk het onderscheid inzien tussen: ware voorlichters en misleiders. Dan zou verwarring en verlies van dc éénheid uitgesloten zijn. -H. B- D. H. Verticalisme Het A.P.-bericht over het resultaat van een onderzoek door de socioloog James D. Davidson („Verticaal gelovige heeft geen aandacht voor zijn medemens") is, onder deze kop en zonder relativerend commentaar van de redactie, beledigend voor die gelovigen, waartoe behoren sympathisanten van ..Confrontatie", Michael-Legioen, „Waarheid en Leven". Deze richten zich tegen dc eigentijdse mentaliteit van Godvergetende stof- en mensaanbiddors. Christus' gebod. Ls tweeledeig: 1. (verticaal) God beminnen boven alles, dus meer dan mijzelf of een ander mens; én, dus niet óf: 2. (horizontaal) mijn naaste beminnen als mijzelf- Hoe moeten we God beminnen? Christus antwoordt: „Wie Mij liefheeft, onderhoudt Mijn geboden". Dit betekent dat de mens zich moet houden aan de leer van de R.-K. Kerk. Alleen op deze grondslag is het voor de mensheid mogelijk, om tot het einde van de tijd in de naastenliefde te volharden. Het verticalisme is dus het eerste van de twee wezsbestanddelen van het christendom en het benadrukken ervan is een gezonde reactie op 't hedendaagse leven en streven zonder God of gebod. J- H. M- (Leidsohendam^

Leidse Courant | 1969 | | pagina 9