Burgemeester weerstaat kunstenaars Frans Molenaar bouwt ROOF MET DISTINCTIE BIJ BEROEMDE CARTIER Oirschotse heide door vierduizend scholieren bezet aan toekomst van de mode „Vredeslinie' tussen wijken in Belfast „Vakbeweging laat ons in de steek Even wachten op zwager Pleidooi voor verkiezingen Europees parlement moet sterker worden Heengaan van vicaris maakt leven moeilijk WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1969 DE LEIDSE COURANT (Van c s moderedactie (Van onze correspondent) AMSTERDAM De opstandige Am- erdamse kunstenaars hebben gistermid- oor het gemeentehuis aan de udezUds in Amsterdam een demonstra- gegeven, na in de ochtend vergeefs tt StedelUk Museum te hebben be- ormd. Het is een manifestatie gewor- i, zü het niet zozeer van de beeldende unstenaars dan wel van politieagenten, zien de hoeveelheid waarmee zU op komen waren om de hekken van het tmeentehuis hermetisch te sluiten. Burgemeester en wethouders waren est bereid tot praten. Zij stemden er in dat twee afgevaardigden van de B.K. binnen zouden komen om hun en kenbaar te maken. Dit werd de beeldende kunstenaars gewel- erd. Een compromisoplossing was, dat s kunstenaars vandaag zouden komen •aten op het gemeentehuis. Ook dit erd door de kunstenaars geweigerd. De unstenaars stelden als eis, dat binnen half uur naar hen allen geluisterd iu worden. Hierop werd niet Ingegaan, an de kant van de B.B.K. kwam toen conclusie: doorgaan met de actie, iervan is gisteren weinig meer gebleken. ui\; De overvalwagens van de politie staan klaar om de opstandige Amsterdamse kunstenaar vn te tomen. BELFAST (AP—Reuter) Generaal blan Freeland, de commandant van Britse troepen in Noord-Ierland teft meegedeeld dat zijn troepen een redeslinie van hout en prikkeldraad n aanleggen tussen de protestantse katholieke gemeenschappen in Bel- ist. Daarna zal begonnen worden de irricaden in de wijken te slechten. De Britse regering overweegt verster- ingen naar Noord-Ierland te sturen ter erlichting van de druk op het contin- m 6.000 man Britse troepen daar. i gaan om het zenden van een ba al jon van 600 a 700 man. De militan- protestantse leider in Nrd.-Ierland ds. an Paisley heeft geen toegang gekregen »t het bureau van burgemeester Lind- n New York. Hij kreeg te horen at de agenda van de burgemeester vol i. De predikant noemde dit een „ge- van discriminatie" omdat Lindsay nlangs wel de katholieke afgevaardigde lernadette Devlin had ontvangen. Overval Ommen werd gepleegd door één man OMMEN (ANP) De dader van de oofoverval, die gisteren op het kan van de Amsterdam-Rotterdam ank in /Ommen is gepleegd, blijkt de •jarige Johnny J., een man met een ndonesisch uiterlijk, te zijn. Al bij het eerste verhoor viel hij door le mand; hij legde een volledige be ekenis af. Uit verklaringen van de ver lachte heeft men geconcludeerd, dat hij ie enige dader zou kunnen zijn. Aan- rankelijk meende men, dat er twee man ui bij betrokken waren. De dader heeft met een karabijn on weer vijf schoten gelost op waarne- nend kassier H. Boeve. Twee kogels roffen hem in de buik en een zou een ong doorboord hebben. Zijn toestand kritiek. Enkele kilometers buiten Ommen zag m boer ongeveer een uur na de over al een verdacht figuur, die iets in het struikgewas gooide. Hij waarschuwde reet de politie, die de man even later lanhield. Het bleek de overvaller te zijn, die k heef Boeve had neergeschotèn. De karabijn was spoedig in het struikge was gevonden. Dodenherdenking in Amsterdam: DEN HAAG (ANP) De Kamerleden Den Uyl en Van Thijn (P.v.d-A.) hebben minister-president De jong schriftelijke dragen gesteld over de jaarlijkse doden herdenking. Zij vragen of de regering overweegt om de nationale dodenherden king volgend jaar niet, zoals gebruike lijk. in Amsterdam te laten concentreren, "naar in Rotterdam. Betekent dit, dat onder andere de Jaarlijkse kranslegging op 4 mei door 'aden van het koninklijk huis by het nationale monument op de Dam in 1970 niet zou plaatsvinden, aldus de vragen stellers? De berichten als zou „de regering overwegen de nationale dodenherdenking volgend jaar niet, zoals gebruikelijk, in Amsterdam te laten concentreren, maar in Rotterdam", zijn door een woordvoer der van de rijksvoorlichtingsdienst intus- *n volstrekt onjuist genoemd. (Van onze correspondent L. Klepn) PARIJS Een middag van een v de laatste dagen van augustus. De wyzers van de klok kropen langzaam naar drie uur In de middag. Het begint weer druk te worden in de Rue de la Paix by de opera In de binnenstad. Nog een paar da gen en dan zyn alle Paryzenaars van vakantie thuis. Een fync motregen begon uit de hemel op het asïalt neer t< druppelen. De deftige portier van Car- tier schoof wat naar binnen om zyn keu rige uniform niet door de nattigheid te laten bederven. Want hy vertegenwoor digt Cartier. En Cartier moet zich van de beste kant laten kennen. Cartier is niet de eerste de beste. Wat Dior is voor kleren is Cartier voor de juwelen. Wie dik In zijn geld zit, koopt bij Oartier sieraden, hetzij om er mee te pronken, hetzij om er zijn geld in te beleggen, want juwelen houden hun waarde en een franc is maar een franc, die wel gezond is, maar geleidelijk toch hoe langer hoe magerder wordt. Om drie uur houdt de portier onderdanig de deur open voor een echtpaar Aan hun neus kan hij niet zien of ze'getrouw? zijn of niet. Dait is ook zijn zaak niet. Hij en zijn patroon staan er alleen maar om juwelen te verkopen- De man en de vrouw komen de winkel binnen. Hij elegant gekleed. Zij met een VOORZITTER P.P.R.: UTRECHT (ANP) De voorzitter van de Politieke Party Radicalen, mr. E. Jur- gens, heeft in „Ruim Zicht", het officiële orgaan van het Nederlands Katholiek Vakverbond, gezegd dat hö zich in de steek gelaten voelt door de vakbeweging. Zün teleurstelling richt zich niet tegen het feit dat het NKV en ook het CNV zich nooit uitdrukkelü'k voor de PPR hebben uitgesproken, maar wel tegen het onvoldoende stimuleren van de politieke bewustwording van de massa door de leiders van het NKV. Die leiders zouden moeten vertellen, waar hun leden op moeten letten om de regeringspolitiek te kunnen beoordelen. Mr. Jurgens meent, dat het NKV en „Ruim Zicht" een te weinig kritische hou ding hebben ingenomen tegenover de be- leidsdaden van de regering-De Jong en met name tegenover de KVP-Kamerle- den in belangrijke kwesties. Zeer recente, nog niet gepubliceerde opinie-onderzoeken hebben volgens mr. Jurgens uitgewezen, dat ruim een derde van de kiezers nog geen keuze heeft be paald, tweemaal zoveel als in overeen komstige periodes voor vroegere Tweede- Kamerverkiezingen. Als de komende Ka merverkiezingen ongunstig zouden uit vallen voor de PPR, dan is mr. Jurgens bereid daar de consequenties van te trek ken en bijvoorbeeld aansluiting van zijn partij bij een progressieve volkspartij te bepleiten. longens sloegen agent invalide ARNHEM (ANP) Voor dc rechtbank te Arnhem stonden gisteren zeven jonge lui uit Didam terecht, die op 16 augustus j.l. twee rykspolitiemanncn, een opper wachtmeester en een wachtmeester eerste klasse, te Loil bü Didam zouden hebben afgetuigd. De wachtmeester, de heer A. Kruddcr, werd met een staaflamp uit de politieauto een zware hersenschudding geslagen. De medische prognose is ber, waarschyniyk kan hü nooit dienst doen als politieman. De jongelui brachten voor 1500 gulden schade dan de surveilanceauto toe. De vechtpartij begon door een misverstand. De 17-jarige Stef A, had een aanrijding met een bromfiets gehad met zijn fiets, en riep de politie te hulp, maar toen deze kwam wilde hij geen medewerking meer verlenen. Er ontstond een woordenwisse ling en hierp mengden zich vechtend zijn vrienden in de zaak, veronderstellend dat de politie Stef wilde meenemen. Zij wa ren bezig de verjaardag van een hunner te vieren in een schuur dichtbij de plaat3 waar de politie met Stef bezig was. Ge middeld hadden zij acht flesjes bier dronken. zware bontmantel over de schouders. Ze verontschuldigen zich Engels te moeten spreken, want van Frans begrijpen ze niet veel meer dan „oui" en „non". Ze hebben een afspraak met hun zwager, die over een kwartiertje of zo zijn gerepareerde horloge zou komen halen. Met een beleefd gebaar nodigt de man achter de toonbank de lady en de gentleman uit om plaats te nemen en zet ze neer op twee gemakkelijke stoelen met hun rug tegen een gilazen vitrine. Onder het glas fonkelen de juwelen. Er ligt zelfs een hadssnoer in met pa rels zo groot als stoofperen, waarvan de waarde een slordige 2.200.000 franc be draagt. Geen oude, maar nieuwe francs: zware francs nog uit de tyd van De Gaulle, toen het met de financiën nog botertje tot de boom was. inderdaad verschijnt de zwager. Een week geledefï heeft-hij zijn horloge, weliswaar niet bij Oartier gekocht, bij Cartier laten repareren en dat komt hij nu halen- Davies-Phillps „Op wat voor naam?", vraagt de Juwelier. „Op naam van Davies", zegt de man. Zoeken en nog eens zoeken in de boeken, rqaar nergens staat de naam van Davies. „Oh dear", zegt de dame met de bontmantel, „you told them mister Philips". Dat is dus een heel andere naam, maar daar neemt de juwelier geen aanstoot aan, want hoeveel graven en gravinnen, prinsen prinsessen reizen tegenwoordig niet incognito. Dus wordt in de boeken opnieuw gezocht en gezocht en zowaar de naam van Philips komt voor de draad. Het horloge is inderdaad 't gerepareerde harloge. Het tikt weer, als van ouds de man betaalt. Waarschijnlijk een behoorlijk bedrag, want ook met de reparaties is Cartier niet mis- Wat is er onderwyi gebeurd De ele gant geklede heer heeft zyn rechterhand gracieus over de schouder van de lady in het bont gelegd, laat die hand geruisloos zakken en terwyi de juwelier in zyn paperassen staat te zoeken naar Davies en naar Philips opent die hand de vitrine achter zyn rug en haalt er het collier 2.200.000 franc uit, dat hy even geruis loos in zyn binnenzak laat glyden. „Oh dead-", zegt de dame nogmaals, „you told them Philips". Een vergissing is menselijk. Het horloge is gerepareerd en betaald, met een lichte buiging zegt men elkaar „good bye". De portier houdt de dejir open en het driet de drukke straat van de De Juwelier is 2.200.000 franc armer gewprden. maar dat merkt hij pas bij het opmaken van de inventaris als de winkel sluit. Als de gentleman en de lady allang weg zijn. Klein begonnen In het verre verleden was de eerste Cartier maar een arme diamantbewerker in de buurt van de Parijse hallen- Van vader op zoon of op schoonzoon breidde de zaak zich geleidelijk uit met filialen in Londen, New York, Cannes, Deauville of Palm Beach. In 1962 verkocht Oartier zijn filiaal in New York, want naar zijn oordeel hadden de Amerikanen geen smaak en van zijn zaak wilde hij geen DEN HAAG In de ontwerpen van de jonge couturier Frans Moleanar (29), wordt een steeds geprononceerder mo numentale vormgeving duidelijk. De herfst- en wintercollectie die hij aan de pers toonde, was nog weer strakker op gebouwd dan de rorigeHij legt zich hiermee grote beperkingen op: alles wat zweemt naar toegevoegde garnering, zoals borduursel of dessinering van stoffen, wuivende mousseline, gedra peerde shawls e-d„ schittert door af wezigheid. Molenaars opvating van mode verhoudt zich tot die van véle collega's als de functionele bungalow tot het kneu terig huisje met rieten dak. Hij heeft naar onze mening dan ook meer gevoel voor de toekomst dan voor het heden, dat nog niet los is van een hang naar romantiek. Belangrijke punten uit deze collectie: de roklengte uitsluitend tien centimeter boven de knie (behalve de lange avond jurk). het breokpak. talrijk tegenwoor dig. heeft pijpen zonder vouw maar met omslag, daarbij mantel of jasje in nor male roklengte, of driekwart daarvan, ofwel zeer kort. Er is een grote voor liefde voor de col en een negatie van het décolleté. Zeer oorspronkelijk is deze ontwerper in zijn spel met twee tegengestelde kleu ren, voornamelijk rood en wit. rood en zwart, of wit en zwart. In de dubbel- geweven wollen of zijden stoffen met body, zet hij van de contrastkleur een enorm bochtig figuur, een kolossale letter S die zich om het lichaam slin gert. Soms breng?t hij deze incrustatie terug tot enkele cirkels. Andermaal is ook de stof contrasterend: zwart glim mend vinyl op zwarte dan wel op witte jersey. Eveneens van zwart vinyl is het overgooier-hansopje met uiterst korte pijpjes over een gebreide trui. Het zwart en wit los van elkaar is even als grijs favoriet voor mantels met zeer hoge dwarsnaad op de rug, en voor zomers lijkende mouwloze mantels en tailleur-s. Voor de avond lange rechte japonnen, waarbij een groen-oranje koker weer in het teken van de bocht staat. Bij een effen groene avondjapon echter zijn twee cirkels uitgespaard om er volgens de regels van gewone foundationfabri- kanten een bh in te zetten van dezelfde dubbelgeweven zijde. Het kan geen kwaad Molenaars opmer kelijke activiteiten te volgen: hij is al reeds rijksgeoomiteenie voor de mode afdeling van de Arnhemse kunstacade mie, en er ds geen mode jury in het land samen te stellen of Molenaar heeft ei- zitting in. kruidenierswinkel maken. Heit enige waar hij zich bereid toe verklaarde was het openen van een kleinere zaak naast de grote winkel in de Rue de la Paix, waar ook minder gefortuneerden juwelen konden kopen, tussen de driehonderd en tienduizend franc. Zoals Dioi'töïfeS verkoopt „prêt a porter" (gereed om onmiddellijk aan te trekken). De laatste van de Cartiermahokanen, Pierre Cartier, stierf in 1964 op zesentachtig jarige leeftijd. De zaak werd toen een n.v. De directie hoopt erop, dat de dieven van dinsdag een arrangement zullen maken met de verzekeringsmaatschappij om de juwelen tegen een behoorlijke beloning terug te brengen- Want gaan de stenen naar Amsterdam, Rotterdam of Antwerpen dan verliezen zij bij het opnieuw tailleren tachtig procent van de waarde (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Terwille van de demo cratisering van dc Europese gemeen schappen dienen de bevoegdheden van het Europese parlement te worden uit gebreid. De KVP-er Westerterp stelde dit gisteren met kracht tüdens het debat in de Tweede Kamer over de situatie, waar in de Europese eenwording verkeert. Drs. Westerterp ondersteunde zyn stelling met de motie, die ook namens P.v.d.A., V.V.D., C.H.U., A.R. en D '66 werd ingediend. In die motie wordt gezegd, dat het Europese parlement bevoegdheden moet krygen wat betreft de benoeming van de leden van de Europese commissie, het begro- tingsrecht en de wetgeving. Verder wordt gesteld, dat de defini tieve regeling van de financiering der Europese landbouw, de toekenning van eigen geldmiddelen aan de gemeenschap pen en de uitbreiding van de bevoegd heden van het parlement onlosmakelijk met elkaar zijn verbonden. Van de rege ring wordt gevraagd pas in te stemmen met de definitieve regeling voor de Euro- EINDHOVEN (ANP) In de namiddag, als gevolg van de grote afstand veel later dan verwacht werd, is gisteren de bezetting van de Oirschot se heide door de middelbare scholieren te Eindhoven toch nog een feit geworden. On danks het verbod van recto ren en directeuren daagden naar schatting vierduizend jongelui op, die met brom fietsen, fietsen en zelfs met bussen en pendeldienst naar de Oirschotse heide kwamen. De heer Lambert Tegen- bosch, met wie deze actie door de redactie van Fenikx Schoolblad van de katholieke academie voor onderwijzers Ondanks verbod van rectoren en directeuren en onderwijzeressen te Eind hoven) georganiseerd werd, bracht een bezoek aan de rec tor van het Vanderputtlyceum die te kennen had gegeven dat eindexamenkandidaten die aan deze demonstratie zouden deelnemen, hun examen in ge vaar brachten. De deuren van het Van Maerlantlyceum te Eindhoven, speciaal die van het sousterrain, waarin fiet sen en bromfietsen van de leerlingen staan, werden afge sloten, zodat degenen die als nog konden ontsnappen geen vervoermiddel ter beschikking hadden. Ook op deze school werd gewaarschuwd dat deel neming moeilijkheden zou kunnen opleveren voor het eindexamen. Op de Oirschotse heide was het een gezellige drukte; er werd gezongen, gevoetbald en ook gediscussieerd over mili tarisme en aanverwante on- werpen. De Eindhovense politie bege leidde de demonstranten on der de gemeente Eindhoven en buiten de gemeentegrens was deze taak aan rijkspolitie en marechaussee opgedragen. De demonstranten 6tuurden een Scholierenbezetters voeren op de Oirschotse helde onder het bordje „verboden voor rupsvoertuigen", een muziek werkje uit. protesttelegram aan de minis ter. Er werden voorts reso luties aangenomen over de mogelijke uitbreiding van het militaire oefenterrein op de waarin aan rectoren en di recteuren van scholen ver zocht werd geen sancties te zullen ondernemen tegen deel nemende leerlingen. Voorts werd gevraagd bij het onder wijs niet alleen gelegenheid tot militaire voorlichting te geven maar ook de mogelijk heden en gevolgen van dienst weigering te laten bespreken. BREDA (KNP) In een brief aan de priesters van het bisdom Breda is bis schop H. Ernst andermaal kort ingegaan op het aftreden van dr. H. Ruygers als vicaris-generaal. Bisschop Ernst geeft in deze brief de verzekering slechts zeer kort geleden op de hoogte te zijn gekomen van de mo tieven. die tot het aftreden van mgr. dr. Ruygers hebben geleid. In het slot van de brief zegt hij: „Ik weet. dat priesters en gelovigen lijden onder het verlies aan geloofwaardigheid, dat het gevolg is van stappen als deze. Ik leef met u mee, wanneer uw leven en werken hierdoor moeilijker geworden zijn en ik ben graag tot alle hulp be reid, die ik geven kan, maar tegelijk wil ik vragen met mij verder te willen gaan op de weg van onze gezamenlijke verantwoordelijkheid. Oud-Kamerlid PvdA Leibbrandt overleden UTRECHT (ANP) In Rotterdam is op 39-jarige leeftijd na een kortstondige, ernstige ziekte overleden drs. J. G. Leib brandt, die tot twee jaar geleden voor de Partij' van de Arbeid zitting had in de Tweede Kamer. Hij had voorts functies in het ziekenfondswezen en het maat schappelijk welzijn. De crematie zal plaats vinden vrijde/? 12 september in het cre matorium Ockenburgh ia Looeduinen. pese landbouwfinanciering als het Euro pees parlement op bevredigende wyze is versterkt. Het Kamerdebat over het regerings- verslag betreffende de stand van zaken in de Europese gemeenschap was niet erg opgewekt. Duidelijk bleek de verontrus ting over de impasse, waarin de ontwik keling van de Europese eenwording ver keert. Anderzijds werd verwacht, dat de Europese ontwikkeling over haar diepte punt heen is. Economisch mag er in Europa behoorlijk wat zijn bereikt, van een gemeenschappelijk politiek beleid, van een gezamenlijk sociaal beleid en een Europese visie op de ontwikkelingshulp is echter nauwelijks nog sprake. Al met al een weinig opgewekt beeld, zoals mr. Bos (C.H.) het typeerde. De liberaal Berkhouwer hoopte, dat de laat ste rechten van herlevend nationalisme in Europa gauw zullen verdwijnen en drs. Boersma (A.R.) bleef hopen op hernieuwd De Kamer ziet uit naar een topconfe rentie, waar orde op zaken kan worden gesteld en een nieuwe politieke lijn zal worden uitgestippeld. Wie het politieke gesprek mijdt, kiest voor verstarring en achteruitgang, zei de K.V.P.-er dr. Schuyt. Zün fractiegenoot Westerterp kwam met ideeën om in ieder geval de veer tien Nederlandse leden van het Europese parlement rechtsstreeks te laten kiezen. Die verkiezing zou gelüktüdig kunnen gebeuren met de verkiezingen voor de Provinciale Staten in 1974. Nederland zou dan een kieskring kunnen vormen. Voor verkiezing zouden alleen In aanmer king komen zy die op de dag van de be noeming lid van de Eerste of Tweede Kamer zyn. Alvorens de K.V.P.-er met een concreet plan zal komen, zou een onderzoek moe ten worden ingesteld naar de mate, waar in de Nederlandse kiezers zijn geïnteres seerd, zei drs. Westerterp. Zo'n opinie onderzoek zal met steun van de overheid onder auspiciën van de Europese be weging kunnen worden gehouden. Ook, de socialist Vredeling bepleitte eveneens rechtstreekse verkiezingen. Nu hebben de Europese gemeenschappen een ondemo cratisch karakter, zei hij. NED. ANTILLEN NYP werkt niet samen met DP WILLEMSTAD (ANP) De drie ge kozen statenleden voor de Nationale Volkspartij op Curacao (J. Everetsz, mevr. L. da Costa Gomea-Matheeuws en R. MacWilliam) hebben met nadruk verklaard, dat zij niet met d© Democra tische Partij op Curacao zullen gaan sa menwerken. De verklaring werd uitgegeven met het oog op geruchten, dat er een kans bestond, dat de NVP met de DP in een coalitieregering zitting zou nemen. Par tijfunctionarissen van de NVP deelden echter mee, dat het niet samenwerken met de DP van Curacao niet betekent, dat men ook niet voor samenwerking met de Arubaanse patriottische partij op Aruba openstaat. De voorzitter van de NVP. J. Evertsz, was vanochtend niet bereikbaar voor commentaar hierop.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7