Uitbreiding EEG nog niet urgent Twee Nederlanders nemen deel aan bisschoppensynode Verdachte van diefstal van schilderijen vrijgelaten Corpsstudenten hielden vreselijk huis in hotel Ho Tsji Minhs testament: strijd tot eindzege Afschaffing tarieven staat voorop Uitbreiding Schiphol is noodzakelijk KROMHOUT MOTOREN SLUIT: 350 MAN GEEN WERK MEER Wie zeier ook weer dat alle verpakte brood hetzelfde was? 0 Suriname ontruimt beschoten kamp Bezetting was onvoldoende bewapend Hoorzitting in Tweede Kamer Geldschieters: nieuwe wet overbodig Oproep aan Nigeria en Biafra strijd te staken WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 LAREN (ANP) De Amsterdamse monteur J. B. S. (33), die vrijdag uit het Larense politiebureau was ontvlucht maar zich gisteren daar terug meldde, is door de Amsterdamse rechter-commis- saris vrijgelaten. Na een uitvoerig verhoor vond de rechter-commisaris geen termen voor be waring aanwezig. Nog steeds bestaat 't vermoeden dat S. iets te maken heeft ge had met de diefstal uit 't „Singer Muse um", maar omdat de monteur 't onder zoek niet verder brengt, voordat de ver moedelijke andere daders zijn aangehou den, heeft de rechter-commissaris tot vrijlating besloten, aldus de officier van justitie. Smeerboel bij ontbijt na doorzakken (Van één c verslaggevers) UTRECHT Koffie en room druipend van het gobelinbehang, restanten van ser vieswerk, vermengd met eierstruis, ham. kaas en braaksel her en der verspreid over de vloer, een spiegel van enkele vierkante meters ingesmeerd met boter, bewerkte houten stoelen vol boter en jam, bet serviesgoed wat nog heel was in een tafellaken büeen geknoopt in een doek. Zo zag zaal 9 van Utrechts standinghotel Pays-Bas er uit na 25 minuten orgie- ontbijt van 28 leden van het Utrechts studentencorps. Traditiegetrouw waren de heren de nacht er voor „doorgezakt" na een inwijdingsfeest en even traditiegetrouw werd daarna het ontbijt „genoten" in Pays-Bas. De wanorde was op het laatst zo groot, dat de al wat oudere kelner niet meer binnen durfde komen. De heren moesten de koffie maar aan de deur komen halen. Dat gebeurde ook prompt, om tegen het behang te worden gesmeten. Drie stoelen moesten als verder onbruik baar uit de zaal worden verwijderd voor een zeer grondige schoonmaakbeurt. Meer dan twee uur lang hebben schoonmakers de zaal onder handen moeten nemen. Voorzichtigheidshalve waren tapijt en schilderijen reeds voor het ontbijt uit de zaal verwijderd. De heer Das, directeur van Pays-Bas, tilt er niet zo zwaar aan. Een aanklacht zal hij zeker niet indienen. Tenslotte heeft zijn zaak traditiegetrouw elk jaar corpsfestijnen. Het corps tilt er officieel wel zwaar aan. Men betreui-t dit wangedrag en denkt aan royement. De heer H, J. L. Vonhoff t Tweede- Kamerlid voor de V.V.D., heeft gisteren zijn boek „Bewegend Ver leden" geïntroduceerd. Het boek is een biografische visie op het leven van wijlen prof. mrP. J. Oud. Op de foto: minister Polak laat een exemplaar van het boek door de heer Vonhoff signeren. TOKIO (AP). Meer dan een mil joen mensen zijn op de been geweest voor de staatsbegrafenis van de Noord- vietnamese president Ho Tsji Minh. On der de buitenlandse dignitarissen bevon den zich Sovjetpremier Kosygln en het Cambodjaanse staatshoofd Norodom Sihanoek. De plechtigheden begonnen met het spelen van het Vietnamese volkslied door een kapel van het volksleger. De eerste secretaris van de partij Le Doean sprak vervolgens de begrafenisrede uit. Hij las ook het testament van Ho voor waarin deze zei „Wij moeten vastberaden zijn in de strijd tegen de Amerikaanse aggres sors tot de totale zege is bereikt" Le Doean zei dat de strijd zal worden voort gezet totdat de Amerikaanse aggressors zijn verslagen en het zuiden bevrijd is. Na de begrafenisrede werd in 6tilte gebeden waarna de militaire kapel treur muziek speelde en 21 saluutschoten wer den gelost. Boven het plein vloog een formatie van Noordvietnamese jacht vliegtuigen om een laatste grote aan Ho te brengen. KIESINGER-POMPIDOU Van onze correspondent) BONN Zowel Frankrijk als West Duitsland geven voorrang aan de af schaffing van de EEG-tarieven en aar de versterking van de huidige gemeen schap boven onderhandelingen over de toetreding- van nieuwe leden. Dit werd duidelijk, nadat de besprekingen tussen de Franse president Pompidou en d< West-Duitse kanselier Kiezinger geëin digd waren. De Fransen wilden geen definitieve da tum vaststellen voor het begin van de onderhandlingen met Engeland en de andere kandidaten voor toetreding, maar gaven er de voorkeur aan om deze kwes tie te bespreken op een topconferentie van de EEG-regeringsleiders, die, naar men hoopt, in november plaats zal heb ben. Naar de mening van de Fransen en Duitsers moeten de huidige EEG-leden eerst een gemeenschappelijke opvatting hebben over de gevolgen en de effec ten van de uitbreiding van de EEG. Dit kan.een eventueel begin van de onder handelingen tot in het oneindige uit kunnen blijven stellen. De Fransen zei den, bereid te zijn om de vergaderingen van de Westeuropese Unie weer bij te gaan wonen, die zij sinds enige maan den geboycot hebben zolang de WEU tenminste niet zou worden gebruikt om aanvallen op de Zes te doen. De Fran- Tienen, dat de WEU niet gebruikt moet worden om zaken te bespreken, die alleen de EEG aangaan. Een pas- in een tafelrede van KiesiQger gisteravond heeft grote aandacht getrok ken. Hij zei, dat ook Bonn vond, dat het weinig zin had om Europa met lan den te verenigingen, die niet eens «zelf orde op zaken hadden gesteld, en gezond en stabiel waren „want je kan geen sterk Europa bouwen, dat be staat uit onstabiele en zwakke landen" Hij zfei er niet bij, welk land bedoeld Copyright the Guardian SCHIPHOL (ANP) De nieuwe luchthaven Schiphol, twee jaar geleden in gebruik genomen, zal aanzienlijk moe ten worden uitgebreid. Met bepaalde uit breidingen is al een aanvang gemaakt, maar de directie is er van overtuigd, dal de ontwikkeling van het luchtverkeer een drastische vergroting van de totale capaciteit van de luchthaven binnen enkele jaren absoluut noodzakelijk maakt. Zij doelt daarbij ten eerste op de uitbreiding van het huidige en zelfs op de bouw van een tweede stationsge bouw op korte afstand van het be staande. Dit blijkt uit het jaarverslag over 1968, dat vandaag is verschenen. In het jaar verslag erkent de directie van de N.V. Luchthaven Schiphol, dat op de duur de aanleg van een tweede nationale luchthaven in Nederland noodzakelijk kan worden, doch zij acht het uit eco nomisch oogpunt gewenst zo lang mo gelijk vanuit één luchthaven te opereren. Een premature aanleg van een tweede luchthaven zou leiden tot voortijdige du plicering van vele voorzieningen, zo staat in het verslag vermeld. (ADVERTENTIE) KYP wil hearing over nota-Veringa (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De KVP-fractle in de Tweede Kamer heeft het initiatief geno men tot het beleggen van een openbare hearing door de vaste commissie van on derwijs en wetenschappen over de nota van minister Veringa inzake de bestuur lijke organisatie van de universiteiten en hogescholen. Het is de bedoeling deze hoorzitting te beleggen nog voor de hier op betrekking hebbende wetsvooorstellen. die binnenkort worden Ingediend, door de Kamer behandeled worden. AMSTERDAM (ANP) Kromhout Motorenfabriek, sinds 1966 onderdeel van VMF-Stork-Werkspoor, moet in de loop van het volgend jaar worden ge sloten, zo heeft de directie van de groep Werkspoor-Amsterdam gisteren aan de vakbonden en vandaag aan de ondernemingsraad van Kromhout en daarna aan het gehele personeel mede gedeeld. Alleen de service-afdeling met ongeveer vijftig man wordt gehand haafd. 350 werknemers zullen moeten worden ontslagen. Voor hen zal de al eerder met de vakbonden overeengekomen en gepubli ceerde afvloeiingsregeling gelden. Deze regeling werd vastgesteld toen eerder dit jaar het besluit viel de personeels bezetting van Kromhout terug te bren gen van 600 tot 435 man. Doordat ook elders bij andere VMF-ondernemingen het beleid erop gericht is activiteiten die niet winstgevend zijn te maken zo spoedig mogelijk te beëindigen, zijn de overplaatsinsgmogelijkheden voor het personeel van Kromhout binnen het con cern op dit moment beperkt. Waar schijnlijk kunnen slechts enkele tiental len medewerkers ander werk binnen vinden. Waarschijnlijk niet die meneer die laatst z'n lunchpakketje aan de eendjes voerde, omdat z'n vrouw hem voor de verandering eens géén King Corn had meegegeven. King Corn wordt overal in Nederland elke nacht vers gebakken. Komt dus dagelijks vers op tafel en blijft dagenlanger vers. King Gom ...'t enige dat u weggooit, is de verpakking alleen King Corn kan dat zeggen) Internationaal EHBO-concours (Ven onze correspondent) GEMERT Onder de naam „Europees Concours eerste hulp 1969" worden op 19, 20 en 21 september in Gemert natio nale en internationale wedstrijden ge houden in eerste hulpverlening. Het con cours is georganiseerd in het kader van de feestelijkheden rond het 60-jarig be staan vpn de Koninklijke Nationale Bond voor Reddingswezen en Eerste Hulp bij Ongelukken. „Het Oranje Kruis•'. Prinses Paola van België wordt morgen 32 jaar. Deze foto is een recente opname van de echtgenote van prins Albert- CURATOREN IN TILBURG TREDEN UIT STRUCTUUR COMMISSIE (Van een onzer verslaggevers) TILBURG Dc curatoren van de Tilburgse hogeschool zijn uit de struc tuurcommissie getreden. Zij zullen van hun vetorecht geen gebruik maken als er constructieve plannen uit die commis sie komen voor een nieuwe beheer- en beleidsstructuur van die school. Voor waarde is dan dat voor zulke plannen in elk van de vier geledingen senaat, wetenschappelijke medewerkers, techni sche en administratief personeel en stu denten- een meerderheid is. Als de conclusie van de structuurcom missie voor de minister in strijd zouden worden bevonden met de wet op het al gemeen belang, dan kunnen curatoren er echter hun goedkeuring niet aan hechten. De drie geledingen kunnen dan zelf met de minister in contact treden. Deze ver rassende beslissing van de curatoren is gistermiddag in de structuurcommissie medegedeeld. Dubcek weigert zelfkritiek PRAAG (AP) Alexander Dubcek, in Tsjecho-Slowakije vorig jaar, de man van de hervormingen, verzet zich, vol gens welingelichte zegslieden, tegen de eisen dat hij openlijk kritiek op zijn eigen daden moet leveren. Dubcek heeft zich er bij neergelegd dat hij uit het openbare leven wordt weg gewerkt, maar hij weigert openbare zelfkriteik. Hij maakte dit bekend op de vergadering die de vorige week werd ge houden van het partij presidium, waar van hij een van de 11 leden is. Zijn op vatting is kennelijk dat toegeven van fouten het vertrouwen zou schenden van de miljoenen Tsjecho-Slowaken die hem vorig jaar hebben gesteund en het risi co van politieke processen op grote schaal zou vergroten. PARAMARIBO (ANP) Naar het ANP van zeer welingelichte zijde in Parama ribo verneemt, heeft de Surinaamse de- fensiepolitie het kamp Spari in het be twiste gebied tussen Suriname en Guya na in opdracht van de regering in Pa ramaribo ontruimd. Deze maatregel was genomen, nadat de post gisterochtend door Guyanese troepen was beschoten. Er zou tot de terugtrekking rijn be sloten, omdat de bezetting van het kamp onvoldoende was bewapend. De terug getrokken politiemannen bevinden rich nu op 't nabijgelegen eiland in de Coran- tijnrivier, dat niet tot het betwiste gebied behoort. Op dit eiland rijn ook ongeveer twintig Nederlandse militairen gelegerd, die slechts van hun wapens gebruik mogen maken, als Guyanese 'roepen 't niet-betwiste Surinaamse ge bied binnentrekken. Deze grens is echter niet door Guyanezen overschreden. Wei- vloog gisteren een Guyanees vliegtuig ten zuiden van het eiland, maar het ver dween toen de Surinaamse defensiepoli- tie het vuur had geopend. De rijksvoorlichtingsdienst heeft gister avond in Den Haag in antwoord op vra gen meegedeeld, dat ondanks het nieuwe gewelddadige optreden van Guyana, de regering van mening blijft, dat de oplos sing van het conflict langs de weg van overleg moet worden gevonden. De re gering zal met al haar ten dienst staan de diplomatieke middelen trachten het Guyanese gewelddadige optreden te doen beëindigen en besprekingen zo snel mo gelijk te doen aanvangen. De regering zal hiertoe de Guyanese ambassadeur op korte termijn ontbieden, al dus de RVD. Zoals bekend, heeft de Guya nese ambassadeur, Sir Lionel Luckhoo, Londen als standplaats. Voorts zei de RVD dat de Nederlandse regering de Surinaamse aanspraken op het betwiste gebied volledig onderschrijft. I Snuif en wrijf I DAM Veertien dagen Nog gaan de poorten ven Kromhout open. Volgend jaar sluiten ze definitief. in oktober VATICAANSTAD (KNP) Aan de buitengewone zitting der bisschoppen synode. die op 11 oktober in het Vati- eaan begint en naar verwacht wordt 14 dagen zal duren, zullen 146 ver tegenwoordigers uit de leiding der Kerk deelnemen. Dit maakte gisteren de se cretaris-generaal der bisschoppensyno de, mgr. L. Rubin, in een persconfe rentie te Rome bekend. Onder de deel nemers bevinden zich twee Nederlan ders: kardinaal Alfrink als voorzitter van de Nederlandse bisschoppenconfe rentie en kardinaal YVillebrands als hoofd van het secretariaat voor de eenheid. Maandag 13 oktober beginnen de eigenlijke beraadslagingen over de af zonderlijke delen van het schema. Het theologisch gedeelte wordt ingeleid door kardinaal Seper, hoofd van de congre gatie voor de geloofsleer. Kardinaal Marty leidt hel thema over de verhou ding tussen de H. Stoel en de bisschop penconferenties in, terwijl mgr. McGrath van Panama het onderwerp van de onderlinge betrekkingen tussen De voorschriften en richtlijnen voor de synode zijn, blijkens de mededeling van mgr. Rubin gewijzigd en uitgebreid. De paus heeft er eind juni zijn goed- (Van c parlementaire redactie) DEN IIAAG Het wetsontwerp op het consumptief krediet betekent de galg voor de commerciële voorschot banken. De oude geldschieterswet 1932 heeft goed werk gedaan. De woeker- excessen zijn verdwenen. Het nieuwe ■wetsontwerp ademt dezelfde geest als de huidige wet en deze wet is geheel overbodig geworden. Dit oordeel velde gistermiddag de Stichting Consumentenkrediet tijdens de hoorzitting, die een commissie uit de Tweede Kamer over het wetsontwerp hield. De voorgestelde wet moet 6e praktijken Volgens de Stichting Consumenten krediet discrimineert de voorgestelde wet. De commerciële kredietbanken (voorschotbanken) worden er in gebon den aan een vergunningstelsel. Ze mo gen geen persoonlijke en zakelijke ze kerheden (borgstelling) eisen van hun kredietnemers. Ze worden onderworpen aan bijzondere ambtelijke controles. An dere kredietverstrekkers zoals handels- en spaarbanken, die evenals de voor schotbanken consumentenkredieten ver strekken, komen eohte* ont onder de nieuwe wet te vallen. De stichting acht de commerciële kre dietbanken hierdoor in hun bestaan be dreigd. Zij stelde de Kamerleden een regeling voor om alle consumenten- kredietverstrekking beneden de 2000 gul den aan bepaalde regels te onderwerpen. De vereniging van Ned. Gemeenten liet de Kamerleden weten, dat zij ak koord gaat met de opzet van het wets ontwerp, namelijk de oude geldschie terswet aan te passen aan de huidige situatie. Zij onderkent, evenals de Stichting Consumentenkrediet de discri- minatio in bel ontwerp tussen voor- (krediet ak het schotbanken en andere persoonlijk kre diet verstrekkende bankinstellingen. Zij pleit er echter voor, in tegenstelling tot de stichting, alle bankinstellingen onder de nieuwe wet te brengen voor zover zij consumentenkrediet verstrekken. De vereniging is tegen colportage bij geldleencontracten. Zij is daarom wei nig gelukkig met de regeling van col portage in het wetsontwerp. De nieuwe wet zou kredietcolportage geheel moe ten verbieden. De Vereniging van Ned. Gemeenten sprak zich tijdens de hoor zitting tot slot uit voor één wettelijke regeling voor zowel het consumptief keuring aan gehecht. Het is thans mo gelijk dat er ook in discussiegroepen ver gaderd wordt in de taalgroepen Engels, Frans, Italiaans, Spaans Portugees en Duits. Voorts zijn er tijdens de synode bij eenkomsten voorzien van de voorzitters bisschoppenconferenties met de hoofden van de curiale bureaus, hoe in de praktijk beter kan worden samenge- ADDIS ABEBA, (REUTER-AFP) De organisatie voor Afrikaanse Eenheid, in Addis Abeba bijeen, heeft een oproep tot Nigeria en Biafra gericht hun strijd te staken en onmiddellijk vredesonder handelingen te beginnen. De oproep was vervat in een resolutie. Geen land stem de tegen. Sierra Leone, Gabon, Ivoor kust, Tanzania en Zambia onthielden zich van stemming. De laatste vier lan- den-leden van de O.A.U. hebben Biaf ra erkend. BIOGRAFIE OVER OUD (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Onder de titel „Bewe gend verleden" heeft het liberale Twee de-Kamerlid H. Vonhoff een biografische visie geschreven om prof. mr. P. J. Oud, de ruim een jaar geleden overleden libe rale staatsman, die jarenlang lid van de Tweede Kamer, minister en burgemees ter van Rotterdam is geweest. Oud was ook een groot staatsrechtge leerde en had als geen ander groot gezag als kenner van de parlementaire zeden en gebruiken. De heer Vonhoff heeft de eerste exemplaren van zijn boek, ver schenen bij uitgeverij Samson, aangebo den aan de voorzitter van de Tweed# Kamer, mr. F. van Thiel en aan de op volger van Oud als leider van de liberale Kamerfractie, mr. E. H. Toxopeu*

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5