BEZINNING OP TOEKOMST VAN BISDOM ROTTERDAM Twee echtparen op overweg gedood Israël waarschuwt tegen terreurdaden Wettelijke regeling voor fusies nodig NKV STELT EISEN OP Kunstenaars bezetten museum Op 18 oktober in Noordwijkerhout Journalisten in Praag weigeren zelfkritiek Toch bestand in Z.-Vietnam Taak van D.P.R. Delegatie uit China naar begrafenis Ho IN HENGELO 4 PERSONEN BIJ BOTSING OMGEKOMEN Felle brand in Hoogeveen: miljoen schade Politie Ulster gevraagd om streng optreden Vliegers verzoeken hulp van regering In principe steun aan staking Vrouw slaat haar slapende man met hamer Pompidou akkoord met EEG-top in Den Haag DINSDAG 9 SEPTEMBER 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Beraad priesters en religieuzen HEEMSTEDE (KNP) Vertegen woordigers van de priesters en religieu zen in ons land komen in oktober en november byeen om op een landelijk beraad te spreken over hun rapporten „over het ambt" en „over de religieu zen". Beide rapporten worden op de ja- nuarizitting van het pastoraal concilie volgend jaar in Noordwykerhout be handeld. Er wordt thans de laatste hand aan gelegd. De religieuzen komen het eerst bijeen, n.L van 2022 oktober en wel in Noordwijkerhout. De priesters volgen een maand later van 2425 november. Twee jonge Duitse onderzoekers, Klaus Brantl (22) en Viktor Brantl (18), hebben hun dagelijkse krant gebruikt voor de bouw vam, een raketHet werd een projectiel van 2.40 m lengte, dat met een snelheid van 700 m per seconde een hoogte van dertig kilometer kan bereiken. (Van onze correspondent) UTRECHT „In ons land zijn wet telijke voorzieningen noodzakelijk, die een afdoende waarborg scheppen, dat bij fusie en concentratie e.d. alle in het ge ding zijnde belangen voldoende aandacht krijgen. Van een fusie-code kan, mede gezien de ervaringen in Engeland, niet het gewenste effect worden verwacht. Het NKV verzet zich dan ook tegen dè opvatting van het kabinet zoals die in aanvraag voor een SER-advies over deze materie is neergelegd, dat kan wor den volstaan met richtlijnen of normen van niet-wettelijke aard". Dat is de mening van het NKV, zoals die is naar voren gebracht in „Ruim Zicht", het or gaan van het NKV. De vertegenwoordigers van de drie vakcentrales zullen deze opvatting ver dedigen in de SER-commissie fusierege ling, die het advies aan het kabinet voorbereidt. Vier punten moeten volgens de vak beweging duidelijk worden bastgelegd: In een stadium, waarin de besluitvor ming nog niet is afgerond, dienen de betrokken vakbonden te worden geraad pleegd over de motieven voor de fusie en over de te verwachten consequen ties; de ondernemingsraad dient zo spoe dig mogelijk te worden gehoord en geïn formeerd; de fusieregelingen moeten concreet aangeven over welke onder werpen raadpleging moet plaatsvinden; het uitvoeringsorgaan, de „commissie voor fusie", zal een SER-commissie kun- AMSTERDAM (ANP) Als reactie op een actie die de beroepsvereniging van beeldende kunstenaars vandaag on dernam. waren alle Amsterdamse ge meentelijke musea gesloten. Het Rijks museum werd zwaar bewaakt. Een woordvoerder van de BBK deelde mee. dat het plan was om het Stedelijk Museum te bezetten en permanent in beheer te nemen. In een pamflet werd gezegd, dat het Stedelijk Museum een van de belang rijkste cultuurinstituten in Nederland is en tevens een symptoom van een auto ritaire maatschappelijke structuur en daarmee een cultuurbeleid, dat „wij door onze instellingen en onze acties aan vallen en willen veranderen". De actievoerende kunstenaars zijn vanochtend nochtans het Rijksmuseum binnengegaan. Circa twintig man be vonden zich in de Nachtwachtzaal. Bij de binnenkomst van de BBK'ers ontstond een handgemeen. De megafoon, die een van hen b*j aich ha<A weed alg^akt. i(Van één onzer verslaggevers) DELFT Om na te gaan wat het bisdom Rotterdam in de nabije toekomst zal moeten trachten te bereiken en om datgene te onderkennen wat er aan waarheden en prioriteiten leeft in het bisdom, zullen de leden van de dio cesane pastorale raad op 18 oktober in Noordwijkerhout een bezinningsdag houden. Na twee inleidingen, die gegeven zullen worden door de commis saris van de koningin in Zuid-Holland, r. J. Klaasesz, en de vicaris van de bisschop, drs. W. M. I. van der Ende, zal de raad, aangevuld met een groot aantal genodigden, in de namiddag over de ter sprake gekomen pro blematiek van gedachten wisselen. Een en ander vormde op de gister avond in de Adelberthof te Delft ge houden vergadering lange tijd onder werp van bespreking. De bezinningsdag, die door drs. V. d. Ende gekenschetst werd als een eerste handreiking inzake de komende bisschopsvoordracht, heeft overigens geenszins de strekking van „kritiek op het beleidsprogramma". Men wenst gewoon gezamenlijk de levende problematiek grondig door te spreken, daarbij gesteund door een panel van des kundigen. De deken van Delft, pastoor J. G. Sul vroeg zich af of drs. V. d. Ende nu wel het woord zou moeten voeren op de bij eenkomst van 18 oktober in hotel De Witte Raaf. Zijns inziens zou er wel licht meer behoefte zijn aan iemand die uit een pastorale bewogenheid de ver gadering zou kunnen voorliohten. De voorzitter van de DPR, studentenpastor J. van Well, deelde daarop de vergade ring mede dat men een en ander in de planning zou betrekken, maar dat de uiteindelijke beslissing toch door het dagelijks bestuur zou worden genomen, wat deken Sul deed opmerken „dat het kwaad reeds geschied was", duidend op het feit dat eigenlijk alles al in kannen en kruiken was. De diocesane pastorale raad heeft zich in de gisteravond gehouden vergadering ook uitgesproken over het initiatief van de groep Septuagint (kritische groep priesters) die een pragmatisch beleid voorstaan) om een afvaardiging te sturen naar de priestervergadering, die in Rome gelijktijdig zal worden gehouden met de bisschoppensynode van 7 tot 11 oktober. De bedoeling van de priestervergadering is dezelfde als onlangs in Chur, n.l. om een tegenwicht te vormen tegen datgene wat officieel op de agenda van de bis schoppen staat. Om duidelijk te maken dat er in de kerk heel anders gedacht wordt dan in de officiële contacten wordt verwoord. Volgens Septuagint werkt het benadrukken van de algemene collegialiteit in de R.-K. Kerk op den duur bijzonder remmend, omdat de wil van de een een halt toeroept aan de wens van de ander. Na een langdurige discussie heeft de DPR zich gesteld achter de idee dat priesters, lp Rome een gelijktijdige bij eenkomst beleggen. Woordvoerders van Septuagint zouden na afloop de DPR moeten informeren over de gang van zaken, zoals die zich in Rome heeft voorgedaan. Hoewel de voorzitter van de verga dering aanvankelijk voorstelde het thema „Vredesweek" van de agenda af te voe ren, bic-ken verschillende afgevaardigden erop te staan enkele opmerkingen om trent dit punt te plaatsen. Men ging zelfs van de scholen zou voorstellen er bij de zo ver dat men de rectorenverenigingen gen gedurende de week van 21 tot 28 minister van Onderwijs op aan te drin- septernbor 1 of 2 dagen vrij te maken ten behoeve van de activiteiten van de vredesweek. Deken Sul bracht zelfs nog een motie op tafel met de volgende nen zijn, waarin dan ook vertegen woordigers van de Vereniging voor de Effectenhandel zitting kunnen nemen. De code moet van toepassing zijn op alle naamloze vennootschappen, zowel open als besloten. BOND ONTBONDEN PRAAG (AP) De Prrage journalis- tenbond, een van de meest progressieve organisaties in welk communistisch land dan ook is gisteren ontbonden. Dit ge beurde nadat de leden hadden geweigerd terug te nemen wat zij voor de Sovjet invasie van 1968 hadden geschreven of gezegd. Do opheffing van de bond is door het Centrale Partijcomité van de com munistische partij bekendgemaakt. De meeste journalisten vele hunner waren geen lid van de bond hadden in de laatste weken veel kritiek gele verd op de pogingen van Husak om de Tsjechoslowaakse pers, radio en televi sie om te buigen tot propaganda-organi- saties voor de staat en de partij. De Praagse journalistenbond was zeer groot en telde ongeveer 2.100 leden: schrijvers, redacteuren en radiomensen waarvan velen hard hebben meegewerkt aan de liberalisatie in Tsjecho-Slowa- kije. Zij maakten ten volle gebruik van de vrijheid die de pers onder Dubcek had gekregen. SAIGON (Reuter) De Verenigde Staten sohijnen de Zuid Vietnamese regering ertoe bewogen te hebben het bestand in acht te nemen, dat hun tegenstanders hebben afgekondigd als teken van rouw om de dood van president Ho Tsji-minh van Noord-Vietnam. Nadat Zuid-Vietnam eerst had verklaard, dat het aan de oproep geen gehoor zou geven, gaven het Amerikaanse en het Zuidvie tnamese opperbevel gisteren een verklairing uit. waarin zij zeiden hun gevechftsactiviteit gedurende het voorgestelde bestand te zullen afstemmen op die van de tegenpartij. Deze verMaring kwam af, toen het communistische bestand van drie dagen al vijftien uur van kracht was. Kort daarvoor had een Zuidvietnamese woordvoerder meegedeeld, dat Zuidviet namese troepen sinds het begin van het op zondag begonnen bestand ruim vijftig acties hadden ondernomen. Hun bond genoten hadden toen al de omvang van hun offensieve aobie# verminderd Van één onzer verslaggevers) DELFT Dc diocesane pastorale raad (DPR) van bet bisdom Rot terdam is een gekozen advies- en overlegcollegc, waardoor het bis schoppelijk handelen begeleid en geïnspireerd wordt >n het geheel van het bisdom. De eerste taak yan deze raad is zoveel mogelijk het geloof en de wensen van de diocesanen tot uitdrukking te brengen, opdat het bisschopsambt kan toenemen in dienstbaarheid voor het gehele bisdom. Samen met tie bisschop beraadt de DPR zich over fundamentele as pecten van het leven der Kerk. In het algemeen brengt men gevraagd of ongevraagd adviezen uit op het hele terrein van de pastorale zorg. De raad beziet en bekritiseert zo nodig het beleid van het bisdom. De te bespreken vraagstukken worden vaak door het diocesaan bestuurscollege ingebracht. De DPR onderhoudt een directe band met de verschillende dekenale raden (alle dekenaten zijn name lijk in de DPR vertegenwoordigd) en heeft tot taak de verschillende dekenale raden te inspireren en te begeleiden. strekking: „De DPR acht het zich een plicht gedurende de vredesweek een ieder op te roepen zioh te bezinnen op de schrijnende en steeds groter wor dende kloof tussen arme en rijke landen. De raad spoort oen ieder aan de Vredes krant te lezen en te verspreiden. Deze krant kan ei-toe bijdragen iets meer in zicht te krijgen in de ingewikkelde pro blematiek van het ontwikkelingsvraag stuk. Ontwikkelingshulp is geen kwestie liefdadigheid maar van gerechtig- De motie van deken Sul werd met een de raad ondersteund. De gekantelde Deense vrachtwagen combinatie na de rampzalige botsing in Hengelo, waarbU vier mensen om het leven kwamen, in het tuintje waar juist nog een bloemen be gietende bejaarde man werd gemist. HONGKONG (Reuter) Een Chine se delegatie onder leiding van vice-pre- mier LI Hsien-Nien is alsnog naar Hanoi gevlogen voor de begrafenis van president Ho Tsji Minh, die vandaag plaatsvindt, aldus het persbureau Nieuw Donderdag arriveerde een andere Chi nese delegatie onder leiding van premier Tsjoe En-lai om de Noordvietnamese lei ders te condoleren, maar deze vertrok dezelfde avond weer. Een mogelijk Rus- sisch-Chinees gesprek in Hanet, het geen waarnemers hadden vermoed, ging daardoor niet door. DEN HAAG Acht personen werden maandagmiddag by twee zeer ernstige verkeersongevallen gedood. Het ene ge beurde in Hengelo (O.) waar een per sonenauto tussen twee vrachtwagens werd gemangeld, het andere op een met automatische knipperlichten beveiligde overweg by Loenersloot. Daar kwam een DAF-automobiel in botsing met de stop trein AmsterdamUtrecht. brand uitgebroken, die gepaard ging met hevige explosies, waardoor drie be drijven zijn geweest. Het vuur ontstond in bet kantoor van een doe-het-zelf garage, vermoedelijk door kortsluiting in een telmachine. Het vuur breidde zich arnorm snel uit Een aantal geparkeerde auto's gingen verlo ren en enkele benzinepompen explodeer den. Het vuur sloeg over naar een con- fectie-ateller, waarvan de 25 modinettes zich door dikke rookwolken een weg naar buiten moesten zoeken, en voorts naar een toonzaal van meubelen, die eveneens in vlammen opging. Volgens een voorlo pige schatting bedraagt de schade bijna een miljoen gulden. De ravage op de overweg bij Loener sloot waar een DAF-je werd gegre pen door een stoptrein uit Amster dam en velkomen werd vernield. Twee echtparen kwamen om 't leven. BELFAST (AP) De leiders van de ■twee grote gemeenschappen, die in Noord-Ierland in onmin leven, de protestanten en de katholieken, hebben gezamenlijk de autoriteiten verzocht strenger te gaan optreden opdat er een einde komt aan de onrust in Belfast. Zij stellen voor dat iedereen, die wegens het bezit van een vuurwapen wordt gearresteerd, niet op storting van een borgsom wordt vrijgelaten, maar in hechtenis blijft, totdat hij terecht staat- Bovendien moeten de militaire autoriteiten een avondklok instellen „daar en op het ogenblik waarop men dit noodzakelijk achf'. Guerrilla 's dreigen met aanval op Libanese leger (Van één onzer verslaggevers) AMSTERDAM De Vereniging van Nederlandse Verkeersvliegers zal er b(j de regering op aandringen, dat het kapen van vliegtuigen een punt van behande ling wordt in de Verenigde Naties dit naar aanleiding van het feit, dat een TWA- toestel vorige week door leden van het Palestijnse bevrUdingsfront werd gedwongen in Syrië te landen. In principe is de vereniging bereid om mee te doen aan een vierentwintig- uursstaking van de wereldluchtvaart, om de regeringen er toe te dwingen maatregelen tegen de luchtplraterlj te treffen. Men wil met een dergelijke ao- I de regeringen van alle in de Verenigde Naties vertegenwoordigde landen reage ren op de eis van de internationale fede- J ratie van vliegersverenigingen, om het j kapen van vliegtuigen internationaal te verbieden. I De internationale federatie van vlie- hebben. Zo niet, dan zal alsnog opge roepen worden tot de reeds eerder drei gende staking van 24 uur. Inmiddels heeft de KLM besloten, veiligheidsmaat regelen te nemen om het kapen van vliegtuigeh te voorkomen. De aard ervan wordt geheim gehouden. Geruchten wil len, dat de vliegers voortaan uitgerust zullen zijn met pistolen, en dat er op de toestellen naar Tel Aviv voortaan een extra bewaker mee zal gaan. In vlie gerskringen worden welke maatregelen dan ook ronduit belachelijk genoemd en een bedreiging geacht voor de vei ligheid van passagiers en bemanningsle den. De piloten verwachten alleen heil van een internationale overeenkomst tus sen de luchtvaartbedrijvende landen, waardoor de luchtpiraterij als een ern stig en zwaar strafbaar misdrijf geboekt TEL AVIV (AFP, Reuter). Israël heeft gewaarschuwd, dat er maatregelen zullen worden getroffen tegen terroris tische aanvallen op zijn lucht- en scheepvaartkantoren in het buitenland en dat degenen die voor dergelijke aan slagen verantwoordelijk zijn de volle prijs voor hun acties zullen moeten be- De minister van Verkeer, Mosje Car- mel, noemde de recente aanslagen geen teken van kracht, maar van zwakheid. Na hun mislukte poging om in Israël hun terroristische activiteiten te ont plooien, proberen de terreurorganisaties nu Israëlische instellingen in het buiten land aan te vallen. Zij richten zich op burgerlijke doelen, brengen onschuldige mensen in gevaar en schenden alle wet ten van de landen waar zij zich be- Arabische guerrillastrijders hebben ge dreigd ce strijd met het Libanese leger aan te binden als dit probeert te ver hinderen dat Libanon gebruikt wordt als basis voor acties legen de buurstaat Israël. In afwachting van de besprekingen die in Beiroet tussen guerrillaleiders en militairen het kamp zouden binnen trekken als de verdachten niet uitge leverd werden. Een militair en drie vluchtelingen zijn bij de schietpartij op 28 augustus ge dood, nadat de vluchtelingen geweigerd burgerlijke en militaire autoriteiten wor den gehouden, is het ultimatum aan de 10.000 Arabische vluchtelingen om de verdachten van een schietpartij met het leger uit te leveren, opgeschort. Vluch telingen in het grote Nahr al Baredkamp bij Tripoli waren gewaarschuwd dat hadden gevolg te geven aan een politie- bevel om een guerrillahoofdkwartier dat in het kamp wordt gebouwd, af te De guerrilla-uitvallen op Israëlische nederzettingen hebben de vorige week geleid tit vier Israëlitische vergeldings acties tegen dorpen in het zuiden van IiitonidBi ia Ldmnfio rmnoé dn mnk de Israëlische vergeldingsmaatrege- Volgens persberichten zouden 6.000 Is raëlische militairen aan de grens zijn samengetrokken om eventueel een aan val te doen op het kamp Ain al Wilwej, bij de in het zuiden gelegen stad Sidon, waar zich 17.000 vluchtelingen velen gewapend bevinden. Commandotroepen van de Israëlische marine hebben in de Golf van Suez twee Egyptische" torpedoboten tot zinken ge bracht. Een militaire woordvoerder heeft verklaard dat drie Israëli's zijn omge komen bij een ontploffing aan boord var hun vaartuig na de actie. ECHTELIJK DRAMA EINDHOVEN (ANP) Maandagmor gen heeft zich in Eindhoven in een ge zin een echtelijk drama afgespeeld. Een 28-jarige vrouw heeft toen haar man, 32 jaar oud nog op bed te slapen lag, met een huishoudhamer verscheidene slagen op het hoofd gegeven. Onmiddellijk na het plegen van haar daad is de vrouw geheel overstuur naar buiten gelopen waar zij de werklieden die in de straat grondwerkzaamheden ver richtten aanriep. Vervolgens liep zij door naar de buren waar zij het gehele ver haal van het gebeurde vertelde. Op haar verzoek hebben de buren toen de politie gewaarschuwd. De inan, die zwaar ge wond op bed werd gevonden, werd voor een spoedoperatie overgebracht naar het ziekenhuis. Door de slagen was een zwaar hersenletsel toegebracht. Zijn toestand is levensgevaarlijk. Het echtpaar heeft twee dochtertjes van respectievelijk vijf en acht jaar die eerst door de buren, later door de fami lie werden opgevangen. Het slachtoffer, wever van beroep, was reeds enige tijd zonder werk. In het gezin traden telkens stuurder trok niet vlot genoeg op waar door de auto gegrepen werd door een Deense vrachtwagencombinatie, die rich ting Hengelo reed. Bovendien kwam van de andere kant eveneens een kleinere vrachtwagen aanrijden. De personenauto werd Vissen beide wagens bijna platge drukt, de Deense combinatie begon daar- nog te slippen en schoof door de middenberm. Een fietsende vrouw, die juist wilde afstappen, werd onder de wielen vermorzeld. De Deen kantelde daarop en kwam in het voortuintje, waar man bezig was de bloemen te be gieten. Op een meter afstand van hem n de combinatie tot stilstand. De chauffeur van de Deense wagen en zijn bijrijder werden ernstig gewond. In de personenauto zaten vier mensen van wie drie omkwamen. De ravage was .groot. Inmiddels is in de buurt van het ongeluk een handteke ningenactie gaande. Bewoners vinden de keerssituatie ter plaatse al lang ge vaarlijk. Twee raadsleden hebben be loofd de vragen aangaande de situatie aan B. en W. van Hengelo te stellen. Dodenrit Een bejaard echtpaar uit Zwanenburg (Haarlemmermeerpolder) en één uit Middelburg waren het weekeinde er op uitgetrokken met hun DAF-je voor een pleziertocht door midden-Nederland. Op weg naar huis eindigde de tocht in een dodenrit. Hun autootje werd op de met knipperlichten beveiligde overweg bij Loenersloot door een trein gegrepen en de auto op een ander spoor. Mogelijk werd jaarna de auto nog geraakt door een trein uit de richting "Utrecht. De twee echtparen werden op slag gedood. De slachtoffers waren de heer W. J. Wal raven (69) en zijn 66 jaar oude echtge note. voorts de heer J. F. Schouten (71) uit Middelburg en zijn vrouw (68.) Het treinverkeer had ruim één uur opont houd. Hartverlamming" Op de oprit van de IJsselbrug bij Zwolle verloor een 57 jaar oude man uit Hat tem, kennelijk getroffen door een hartaanval, de macht over het stuur. De auto schoot het rijwielpad op en raakte nog een 14-jarige scholiere. Zij werd licht gewond De man werd gedood; de auto botste tegen de brugleuning en werd volkomen vernield. In Amsterdam raakte een 21-Jarige bijrijder op het terrein van Van Gend en Loos bekneld tussen een achteruitrijden de vrachtauto en de laaddeur van een andere wagen. Bij aankomst in het zie kenhuis bleek de man te zijn overleden. In het ziekenhuis te Tilburg overleed een 48-jarige man, die als mede-inzittende van een personenauto op 26 augustus bïj een frontale botsing tussen een personen auto en een bestelwagen levensgevaar lijk werd gewond. Bij dit ongeval wer den de bestuurder en een passagier op slag gedood. (Van onze correspondent BONN. De Franse president Pom pidou en de Westduitse kanselier Klesin- ger z(jn gisteren in Bonn overeenge komen dat er in november een E.E.G.- topconferentie in Den Haag moet worden gehouden, waarop onder meer de toe treding van Engeland besproken zal worden. Westduitse bronnen menen, dat Pompidou meer begrip toont voor de moeilijkheden die Engeland moet over winnen voer zUn toetreden tot de E.E.G., dan zijn voorganger De Gaulle. Dit moet men echter niet opvatten, als zou het betekenen, dat Frankrijk nu volkomen positief tegenover de Engelse toetreding staat. De andere vier landen van de E.E-G. hebben tijdens recente besprekingen met de Duitse minister van Buitenlandse Zaken, Willy Brandt, laten weten, dat zij een topconferentie willen, indien er genoeg punten op de agenda staan. De Westduitse en Franse regering zullen bilaterale besprekingen gaan voeren over de doelstellingen van poli tieke samenwerking in Europa en men verwacht, dat de resultaten op de top conferentie besproken zullen worden. Belangrijk onderwerp daarbij is de over tollige produktie in de landbouw. Pompidou, die vergezeld was door de Franse premier en verscheidene minis ters, is in Bonn voor een bezoek van twee dagen voor besprekingen in het kader van het Frans-Duitse vriend» schapsvedirag. Het is het eerste buiten landse bezoek van de president sinds hij

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5