HETHOET Jersey Tersey in de Bij enkorf JERSEY STOFFEN TELEGRAM Jersey in close-up JERSEY^ ORNAMENTEN Vocalistenconcours Den Bosch Jury-oordeel was niet bevredigend Beslissingen opnieuw niet gemotiveerd Uitslagen .Ongeveer 90 soorten (meest wol) in de Bijenkort Uit Italië en Frankrijk komen toedrukte jerseys, twee- en driekleurig, vaak op witte fonds. Ingebreide structu ren: zware ribjerseys voor mantels; ruige boucléjerseys voor jurkjes. Vernieuwing in jacquard: enorme Argyleruiten: Tu- schinski-motieven (Art-Déco) la Jean Cacharel. En Marcel Blanc maakte hele panels van jersey-jacquard - de breedte is genoeg voor een lange jurk. Erg sexy: glimmerige, glibberige ciré-jersey. En andere dunne effen bloeze-jerseys. We vers maken stoffen die op jersey lijken (maar zonder rek!) Aanbieding:bedrukte jersey, grof gebreid, lt5 cm brééd, voor 15.95 p.m. nu allemaal met jersey Kort jurkje, lange sjaal: jersey imprimé en Vogue patroon 7619' Rok en heel lang vest: jersey compo8é en EUe patroon 5824 Femme fatale gewaad van glimmend ciré jersey: Vogue 7630 tet Vogue patroon 2083 en reuzen-Argyle jersey maakt u een Cardinjurk De overall is het fijnste in effen jersey (patroon Jardin des Modes 4224) Bedrukt Deze heel Art Déco. Een van de glad en fijn in 'primi- heel-veel geometrische tief rood-op-wit (115 dessins&laJeanCacha- cm breed, 21.95 p.m.), rel, in jacquard jersey, andere meer angora- 150 cm breed, 32.95 p.m. achtig in herfstige tin ten. Argyle. Diagonale ruit, Tweed. En töch ge- jacquard gebreid in breid. Ze zijn erg knap, roestige herfstblad- de jerseymakers, kleuren - 7 varianten. In grijs, beige en bruin. 140 cm bree d, 29.95 p.m140 cm breed, 29.95 p.m. Jersey moet gevoerd Daarom: fijn dat mijn heer Novaline/Japo- nette zo ontzaglijk (160!) veelkleuren voe- ringstof maakt en óók nog krimpvrljheld ga randeert: u krijgt nieuw als er Iets mis gaat 140 cm breed, 5.50 p.m. Bang voor jersey? Wat kan u gebeuren? We hebben een folder, die kost u niets en daarin staat precies hoe u jersey moet knippen en naaien. En als uw schaar uit schiet: Knipverzekering (bij aankoop van een patroon). De Bijenkorf geeftu gewoon eennieuw stuk stof. Gespen rijn niet méér dan vastmakers. Coutu riers (Cardin!) bemoeien zich ermee, het worden sieraden, ornamenten die de simpele jurkjes en pakjes van nu iets heel persoonlijks geven. Deze zijn van zeer glimmend goud- of zilvermetaaL 6.95 16.95 KANT KLAAR U wéét dat jersey móet en uwilt het niet zelf maken? Nou, we hebben immers ook aardig wat jersey 'prêt porter'. Jurken, broekpak- ken, jassen, rokken, ellen lange vesten, bloezes! We moeten wel - jersey is ver plicht dit jaar. Composé van effen en gestreepte dralon-jersey met Shetland-appeal. m Erg, erg goed voor pakjes. 140 cm breed, 19.95 p.m. .fj'/j De reuzen-Argyle, met bijpassendei 150 cm breed, 2S Van ciré-jersey maken ze van die hele opwindende bloesjes: strak en glimmend. Kunt u ook maken. Zwart, wit, rood, blauw. 120 cm breed, 12.95 p.m. t is zo'n jersey-paneel van Marcel Blanc. Ze zijn er in allerlei geometrische dessins, vanaf 44.95 p.m. De zeer zware ribbeljersey waar men zich een mantel uit maken kan. Wel twaalf effen kleuren. 150 cm breed, 36.95 p.m. t-jersey: dit is geweven door Van Spaendonk. Weet u meteen hoe belangrijk het brei-effect is, dit jaar. 85 cm breed, 29.95 p.m. Van onze muziekredacteur 's-HERTOGENBOSCH Toen zater dagavond om kwart over zeven Manus Willemsen in het Bossche Casino in zijn kwaliteit van voorzitter van de jury de einduitslagen van bet zestiende Interna tionale Vocalistenconours mededeelde, hadden we precies negenenvijftig minia tuurrecitals van plus minus 25 minuten per stuk beluisterd zulks binnen drie da gen. Te veel van het goede zult u zeggen en dan hebt u gelijk. De oorzaak ervan: die was te zoeken in het feit, dat men gemeend had negenendertig kandidaten, dat is vijftig procent van het totaal aan tal deelnemers tot de demifinale te moe ten toelaten, volgens het unanieme oor deel van de jury, „omdat het niveau zo verrassend hoog lag". Maar zulks had bedenkelijke conse quenties. Een daarvan: men moest de tijdsduur van elk vocalist(e) beperken. Een andere: aan het kritisch waarne mingsvermogen van de jury, bestaande uit mensen van formaat, werden exorbi tante eisen gesteld: de gevolgen daarvan, de minder goede gevolgen althans, deden zich, ons inziens althans, bij de vorming van een opinie bij de eindronde glden doch daarover later. Veel écht talent In één opzicht had de beoordelings commissie een juiste diagnose gesteld. Het peil lag verheugend hoog. We kun nen zeggen, dat we zelden of nooit od de vele Bossche concourses met zoveel ple zier geluisterd hebben. Geboeid werden we ook door de vele jonge talenten, echt jonge talenten, die zich presenteerden, zeer gevarieerd bleek bovendien het aanbod. Doch er moest geschift worden, duchtig geschift zelfs. En zo zag men, met een bepaalde weemoed overigens, dat tijdehs de demi-finale een aantal uiterst ver dienstelijke vocalisten gedwongen wer den, de arena te verlaten. Wat België betreft denken we hier aan de bariton Josef Baert, een bijzonder in telligent zanger van het lied (hij deed ons even denken aan de Fransman Gerard Souzay) en zijn landgenote Marceline Keirsbulck die de aria uit Menotti's „The Consul" I shall find for you bepaald beklemmend wist voor te dragen. En ook John Broeckeler, met zijn collega Hubert Waber een van de tien Ne derlandse deelnemers werd in deze faze gedwongen de strijd op te geven. Maar er moest, wilde men op de slot dag niet vastlopen, flink gehakt worden. Het resultaat was, dat er voor de eind ronde toch nog twintig gegadigden over schoten, door de jury gekeurd naar „stem techniek, artisticiteit, presentatie" Die slotdag, we zullen hem nooit kun nen vergeten. Er heerste elektriciteit in de atmosfeer, de stemming was geladen en er werden en waren door oude rotten in het vak prognoses gesteld, die geen van allen zijn uitgekomen Onze voorkeuren Zonder ons zelf als „rot" te willen kwalificeren, moeten we zeggen dat ook wij onze voorkeuren hadden, onze ge prononceerde voorkeuren zelfs. Wat de bassen/baritons aangaat, ge voelden we ons zeer geporteerd voor de Engelsman Brean Rayner Cock (voor keurslied) die ons op de finale weer ons hart stal met de weergave van „See, the raging flames arise" uit Handels Joshua. We geven u de eerlijke verzekering: hier werden we geconfronteerd met een Han del Ln terpretatie vocaal tech m seh zó knap, stilistisch zó verantwoord, als we zelden of nooit gehoord hadden. En ok bij de (weinige) alt/mezzo's was er iemand, die Handel monumentaal en Dvozak uiterst gevoelvol bracht: dat was de Engelse oratoriumzangeres Patricia Ook bij de tenoren (zeldzaam artikel in de vocale wereld) was opvallend goed aanbodWat zou de Engelsman Geoffrey Shovelton (opera, tweede prijs winnaar in het congres 1964) bereiken, die ons intens van Soarlatti deed genie ten. En wat de Duitser Karl Markus be treft, we waren zeer onder de indruk van zijn. vocalistiek. Hoe dan ook: we weren overtuigd, dat hier meer dan één prijs moest vallen. Zes sopranen presenteerden zich op de laatste dag: zes bij het uitgebreide audi torium omstreden figuren. Daar had men de Australische Geraldine Hacket-Jones reeds in een der kranten als de ster van het concours 1969 uitgeroepen prog nose overigens, waar wij ons zeer over vewronderden daar had men Leslie Johnson uit de Verenigde Staten „met een stem als een kanon", zoals te recht werd opgemerkt. Terecht, wanneer men maar bedenkt. Lieveling van het publiek En ook was daar de Joegoslavische operazangeres Branka Beretovac: tijdens de demifinale ietwat schuchter in haar optreden, doch die in de eindronde het publiek, met Rossini, met Verdi, met Puccini haar gehoor terecht in extase bracht: de lieveling van het publiek Vox populi, Vox deiwas de uit spraak van het volk, de uitspraak van God, incasu die der jury? Het leek er niet op! Maar goed, er was nog iemand, wier prestaties we met stijgende belangstel ling hadden gevolgd: dat was de heel jonge, heel getalenteerde Zwitserse 'ied- vocaliste Barbara Martig-Tülier, Welk een intelligentie, welk een voorname stilistiek manifesteerde zich hier. Doch de uitslag, zaterdag kwart over zeven, van de jury bij monde van Manus Wilkemsen.mogen we de ondeugendi veronderstelling uiten, dat hij niet meestemmend voorzitter daarmedi lichtelijk en peine was? Bekijk het lijstje'eens nauwkeurig, zie. wat er wel, doch ook, wat er niet op staat. Merk op, dat er bij de tenoren de eerste prijs niet werd toegekend. En dat. terwijl door de jury zelve de categorie te voren in een persbijeenkomst zéér hoog gewaardeerd was. Vormde hier de wezigheid van drie tenoren in de beoor delingscommissie toch nog een belem merende factor? Een andere vraag: hoe is het mogelijk, dat de Roemeense sopraan Maria Slati- naru. als eerste in haar rubriek eindi gend. tenslotte de Prijs van de stad 's-Hertogenbosch werd toegekend, v door ze tot ster van het 'concours 1969 werd uitgeroepen. Een reeks van vragen, die we niet kun nen beantwoorden. En met ons de ft derden hoorders, die dit moeten nog speciaal vermelden bij het vei men van het feit, dat de Joegoslavische sopraan Branka Beretovac er met „eervolle vermelding" afkwam, op bijna aggressaeve wijze in hun enthou siasme reageerden op een koude douche, hun door de jury toegediend! Met dat al zat men met beslissingen waar vrijwel niemand, neen, helemaal □iemand bet mee eens was. Beslissingen, wat bijvoorbeeld de Prijs van de stad 's-Hertogenbosch betreft „unaniem" ge- Vermoeidheid Verklaring voor de impasse en het daaruit voortvloeiende gevoel van onbe hagen, waarin men geraakt is? Wij ons geloven, dat vermoeidheid der juyr, ontstaan door de excessieve arbeid, die wen in te weinig dagen heeft moeten verzetten, hiervan een der oorzaken is. Bassen/baritons: le prijs Walker Wyat (Verenigde Staten); 2e prijs: Huben Waber (Nederland); 3e prijs: -Maurice Brown (Canada). Alten/mezzosopranen: le prijs: Else ToonkunstvocallstenprJjs: de bariton Broecheler (Nederland). Prijs ambassade Duitse Bondsrepu bliek: de bariton Wolfgang Schoene Voorts werden de volgende vocallster Hackett-Jones en Tüller (resp. uit Barbara Martlg- Hoe dan ook: meer dan ooit openbaart zich de noodzakelijkheid, dat eenbeoor delingscommissie niet alleen beslissingen neemt, doch deze beslissingen ook moti veert. Dat gebeurt overal: bij de toeken ning van prijzen voor beeldende kunst, voor letterkunde. Een wens, die we niet voor de eerste maal uiten, slechts nu met de nodige aandrang herhalen. Omdat het onze vaste overtuiging is, dat het prestige van het Internationaal Vocalistenconcours 's-Her togenbosch hiermede ten zeerste gediend zal worden. u kunt wel de De levenskracht van de haarwortel wordt in deze tijd ondermijnd door span ningen, verwaarlozing enz. Uw haar heeft daarom Horpanta nodig, v Horpanta gaat dieper. Haar kunt u natuurlijk niet zaaien. haarwortels activeren en uw haar nieuwe vitaliteit geven. Pas echter vooral bij haarverlies, roos enz. tijdig Horpanta haartonicum toe. Wilt u bij ernstige gevallen het resultaat nog verhogen? Gebruik dan de volledige Horpanta haarkuur, bestaande uit: Horpanta biologisch haar tonicum, Horpanta shampoo, Horpanta massage-olie en Horpanta. haarcrèine. Tallozen bereikten hiermee verrassende successen (zie de foto's).

Leidse Courant | 1969 | | pagina 6