Veldslag onder Ambonezen in kamp Wierden Priesters komen in Rome bijeen Saigon toch bereid bestand te volgen Jongen bij bomontploffing Na kettingbotsing 2 echtparen in auto levend verbrand zwaar gewond overleden Verpleegde uit Mesdagasiel aangehouden Schubvis niet enkel reserveren voor de sportvisserij Man in café na biljartruzie doodgestoken Nijmeegse curatoren schorsten vergadering EHBO -cursus dubbel vlug MAANDAG 8 SEPTEMBER a 969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Aanhangers van twee „regeringen" slaags met elkaar Van c correspondent) WIERDEN Vannacht hebben onge veer 50 zwaar gewapende manschappen van de rijkspolitie continu gepatrouil leerd in het Ambonezenkamp De Vossen- bos te Wierden. Deze bewaking werd in gesteld nadat zich zondagmiddag ernstige ongeregeldheden hadden voorgedaan. By vechtpartijen tussen aanhangers van de Zuidmolukse regeringen die zich thans in Nederland bevinden werden drie mannen ernstig gewond dat zc moesten worden behandeld in een ziekenhuis te Almelo. Er werd veel schade aangericht in het kamp. Bij de vechtpartijen werd onder meer gebruik gemaakt van vuurwapens. De moeilijkheden begonnen zondagmid dag in Nijverdal. waar twee uit De Vos- senbos afkomstige jongens werden mis handeld door aanhangeers van de „Tatu- hey", de premier van de contraregering dei Zuid-Molukken in ballingschap. De „gewone" regering in ballingschap staat onder leiding van J. Manusama uit Rot terdam. De knapen spoedden zich na de mis handeling terug naar De Vossenbos. Hun relaas verhitte de gemoederen onder de aanhangers van ir. Manusama. In het Wierdense kamp zijn deze ver in de meer derheid. Een strafexpeditie moest de mis handeling in Nijverdal doen vergeten. Het werd een treffen tussen beide groe pen dat in 't vooi-deel van de aanhangers Manusama werd beslist. De leden vier gezinnen werden mishandeld en de ruiten van hun barakken werden in gegooid. Bij deze ongelijke vechtpartij werden twee personen zodanig gewond, ze naar het ziekenhuis moesten. Ze hadden steekwonden in armen en benen. De groep „Tatuhey" liet het er bij zitten. Ze waarschuwden de mede standers overal in Nederland. Uit andere kampen in ons land kwamen vele aan hangers van de „Tatuhey" naar Wier- den. Terwijl de vrede leek te zijn her steld en de inmiddels gewaarschuwde po litie er zelfs al over dacht in te rukken, overviel een groep uit Vaassen het kamp. Het was binnen de kortst mogelijke tijd een complete veldslag, aldus ooggetuige majoor J. J. Zuid. Er werd gevochten met messen en stokken, krissen en klewangs, terwijl er ook geweerschoten klonken. De politie koos de zijde van de aanhangers van Manusama omdat deze werden aan gevallen. De massale vechtpartij duurde ongeveer vijf minuten. Daarna vluchtten de uit Vaassen afkomstige groep aanhan gers van de „Tatuhey". Het bleef nog een tijdje onrustig in het kamp, toen Manusama-aanhangers viei gezinnen van de tegenpartij lastig vielen. Bij de vechtpartij viel een aantal licht gewonden dat ter plaatse kon worden ge holpen. Chauffeur met vrachtwagen in boerderij Rome is zaterdag opgeschrikt door een explosie van een tank met 600.000 liter ruwe olie in de havenplaats FiumicinoEr ontstond brand, die oversloeg naar andere tanks, waarbij naar schatting vier miljoen liter olie verloren ging. De Senator Dirksen GROESBEEK (ANP) Bij een ont ploffing in het dorp Breed eweg te Groes- beek bij Nijmegen is zaterdagmiddag een twaalfjarige jongen dennate gewond, dat voor zijn leven wordt gevreesd- De knaap was in de tuin bij het ouderlijk huis bezig met een schop, toen een vreselijke klap volgde en een rookwolk opsteeg. Uit enkele restanten wordt vermoed dat het een brisantbom betrof- Bijna 25 jaar geleden was Groesbeek het grootste mijnenveld van Europa. WASHINGTON (Reuter) De Ame rikaanse republikeinse senator Everett Dirksen is gisteren op 73-jarige leeftijd overleden. Senator Dirksen was leider de republikeinse fractie. Vijf dagen geleden was hij geopereerd aan eer zwel in de rechterlong. Senator Dirksen werd 4 januari Pekin in de staat Illinois geboren. In 1950 werd hij tot senator gekozen er rig jaar november werd hij vooi vierde achtereenvolgende maal voo: /an zes jaar herkozen. (Van onze oorrespondent) GRONINGEN. Op de Grote Markt in Groningen is zondagmorgen door de politie de 34-jarige verpleegde W. H. v. V. uit het Van Mesdagasiel in Gro ningen aangehouden. De man was van proefverlof niet teruggekeerd en sinds 1 juli spoorloos. Hij werd herkend door een personeels lid van het asiel. Er werd de laatste dagen in Groningen in het bijzonder uit gekeken naar een andere verpleegde, de 33-jarige J. C. S. uit Breda, veroordeeld wegens vermogensdelicten. S. verdween uit het asiel sinds donderdag, toen hij van proefverlof niet terugkeerde; hij is nog steeds spoorloos. Wel is komen vast 1e staan dat VanV. tijdens zijn afwezig heid enige diefstallen heeft gepleegd. Zo nam hij uit Deventer een auto weg. die •gisteren in Groningen weer werd aange troffen. In het Limburgse Arcen sitapten zaterdag enkele artiesten op de fiets voor een sportief treffen, waarvan de baten bestemd zijn voor een vakantie voor enkele bejaarden Op de foto Fred Oster, Cees de Lange en Willy Alberti, voordat de strijd losbrandde. Visserijdag in Den Oever Hengelaars gaan steeds meer op de aalvangst Kath. onderwijs in één stichting DEN HAAG (KNP) De herstructu rering van het Katholiek Pedagogisch Centrum, die 14 mei 1968 statutair tot stand kwam, is thans geëffectueerd. Dit heeft tot gevolg dat de zelfstandige stichtingen, die voorheen op vrijblijvende basis binnen K.P.C.-verband functio neerden, geheel zijn opgegaan in de „Stichting Katholiek Pedagogisch Cen- Het betreft hier het Katholiek Peda- ;ogisch Centrum, afdeling l.o. c.a., het Katholiek Pedagogisch Bureau ten be hoeve van het v.h.m.o., het Katholiek Pedagogisch Centrum voor het beroeps onderwijs en het Katholiek Pedagogisch Bureau van de K.N.B.T.B. voor het land- i tuinbouwonderwijs. De nieuwe stich ting is gevestigd te 's-Gravenhage en heeft ten doel het bevorderen van de verbetering en de vernieuwing van het onderwijs in pedagogisch, didactisch en methodisch opzicht. Aansluitend aan de voor de herstruc turering bestaande situatie blijven de bestaande bureaus voorlopig nog ge scheiden gelokaliseerd in 's-Gravenha ge, 's-Hertogenbosch en Maastricht. Be sloten is het gehele werkapparaat in 1972 onder te brengen in een nog te bouwen pand in 's-Hertogenbosch. (Van een onzer verslaggevers! DEN OEVER In het Noordhollandse Den Oever heeft de Stichting van de Ne derlandse Visserij vandaag een nationale visserydag georganiseerd. Daarop heeft de heer J. M. E. Volgers, voorzitter van de combinatie IJsselmeervissers en de afdeling zoetwatervissers van de Heide maatschappij o.m. gesproken over de sportvissery en de beroepsvissers. Hij keerde zich om te beginnen tegen de slagzin: „Schubvis voor de sport - Aal voor het beroep". Het door sport vissers aan beroepsvissers op de binnen wateren en het IJsselmeer gemaakte verwijt dat ze door hun wijze van vis sen de schubvisstand vernietigen noem de hij „niet meer dan een kreet". Het doet volgens hem zeer onaangenaam aan als men beroepsvissers voorschrijft in aalfuiken meegevangen snoek, snoek baars e.d. terug te zetten, terwijl de hengelaars, waarvoor die schubvis zo hoogst noodzakelijk moest worden ge reserveerd, zich steeds meer op de aal vangst gaan toeleggen. Anders dan in de landbouw gebeuren in de visserij de „verzorging van het gewas" zijnde het uitdunnen van de visstand om een betere groei van de overblijvenden te bereiken, de „onkruidbestrijding" zijnde het weg vangen van pos, en het „oogsten" van marktwaardige vis tegelijk. Die markt waardige vis zal het hele werk lonend moeten maken. Laat men nu de maatse schubvis uitsluitend aan de hengelaars over, dan blijft de verzorging van de visstand door de visserij met beroeps vistuigen volledig achterwege, en in de grote, ruime wateren (IJsselmeer, rand meren, Friese meren) zal dat tot een zeer sterke achteruitgang van de vis stand leiden. Ergo: splitsing van het vis recht is alleen mogelijk in hengelvijvers, in de grote wateren is ze een onding. Krijgen de hengelsportorganisaties daar het uitsluitend beheer over de schub visstand, dan gaat het zowel met de schubvis als met de aalstand mis. De heer Volgers was er boos over dat vissers, die in 1967 en 1968 niet hebben gekuild, dat jaar door de onverwachte invoering van twee soorten domeinver gunningen volledig van de kuilvisserij zijn uitgesloten. Men moet, volgens de heer Volgers, ophouden met het beramen van plannen om de individuele vissers nog verder te beperken in hun visserijmogelijkheden: wel is er dringend behoefte aan een af vloeiingsregeling voor IJsselmeervissers waardoor de stagnerende vermindering van het aantal bedrijven weer op gang Laffe overval op doofstomme man VENLO (ANP) Te Venlo is een 54- jarige doofstomme man zaterdagnaoht mishandeld en van zijn bezittingen be roofd. Even na middernacht werd het slachtoffer op de Parade te Venlo aan gesproken door een drietal jongens, die de man meetroonden naar de Maaskade. Hier hebben ze hem overvallen en mishandeld en hem vervolgens van zijn twee gouden zegelringen, een polshorloge en porte monnee beroofd. Het berooide slachtoffer was door de mishandeling zodanig aan zijn hoofd gewond dat hij naar het zie kenhuis moest worden gebracht TIJDENS BISSCHOPPENSYNODE „Bevrijdt Kerk opdat zij de wereld bevrijdt" (Van één onzer verslaggevers) BRUSSEL (KNP). Afgevaardigden van de Europese priestergroepen uit Bel gië, Duitsland, Frankrijk. Italië, Oosten rijk. Portugal. Spanje en Nederland (Sep tuagint) hebben afgelopen zaterdag op vergadering besloten om, naar het voorbeeld van het bisschoppensympo- te Chur, van 8-16 oktober in Rome internationale vergadering te hou- Het onderwerp van deze vergadering, die rond het begin van de bisschoppen synode op 11 oktober valt, zal zijn „Be vrijdt de Kerk, opdat zij de wereld kan bevrijden". De afgevaardigden van de verschillen de Europese priestergroepen hadden el kaar voor het laatste ontmoet op de priestervergadering in juli tijdens het bisschoppen symposium in Chur (Zwit serland). Daar werd toen een voorlopig internationaal secretariaat gevormd. Zaterdag heeft men in Brussel een euwe organisatie en een breder secre tariaat gevormd. Men zal voortaan op treden als „internationale priesterver gadering" die de vernieuwing van de Kerk en de solidariteit tussen de zo ver schillende landen wil dienen. Deze internationale vergadering wil studiebijeenkomst zijn geïnspireerd talloze problemen die overal liggen, ook rond de vernieuwing van de Kerk. De bisschoppensynode die op 11 oktober Rome begint, zal zioh eveneens bezig houden met verschillende kerkproble- maar waarschijnlijk langer duren. De gedelegeerden van de verschillende priestergroepen, waaronder uit Neder land Jan Ruyter en Joost Reuten, hopen hun vergadering in Rome geïnspireerd zal zijn door waarachtig christelijk ge loof en daardoor een teken van hoop zal Vorige week heeft de priesterraad uit het bisdom Haarlem besloten twee afge vaardigden naar de bisschoppensynode te sturen. De raad nodigde andere pries terraden uit dit voorbeeld te volgen. (Van onze correspondent) DEN HAAG Een verschrikkelijk on geluk gebeurde zondagavond om kort over acht op de rijksweg by Nykerk, waar een auto in brand vloog by een kettingbotsing en twee echtparen levend in de vlammen omkwamen. De auto werd bestuurd door de 54 jaar oude Amsterdamse ingenieur H. J. Devas, naast hem was zijn 54 jaar oude vrouw gezeten, achterin zat het echt paar Burgers eveneens uit Amsterdam. De auto werd van achteren aangereden bij een kettingbotsing; meteen sloeg een enorme steekvlam uit de motor waarna de auto in een ommezien in lichterlaaie stond. Uolitiemannen uit Nijkerk en mensen die te hulp schoten, konden niets meer uitrichten. Machteloos moesten zij toezien hoe de twee echtparen in de vuurzee omkwamen. Een 27 jaar oude chauffeur van vrachtwagen, afkomstig uit Delfzijl, bij Leer (Neder-Saksen) de macht het stuur en reed een boerderij binnen. De gevel werd totaal vernield. De chauf feur werd zwaargewond en moest door brandweerlieden met snijbranders wo den bevrijd. Bij een botsing tussen tw auto.s op de weg tussen Roermond Sittard raakten personen gewond v; wie twee ernstig. De enige niet gewonde was de bestuurder van de auto, die het ongeval veroorzaakte. Op Texel reed een auto met grote snelheid in op groep van vijf Duitse jongens (11-13 jaar). Een Duitse jongen werd daarbij gedood, voor het leven van een tweede wordt gevreesd. De chauffeur verklaarde met dimlicht te hebben gereden, w door hij de jongens te laat zag. Bq frontale botsing op de Amsteldijk in Am stelveen reed een vrachtauto tegen een met grote snelheid rijdende en te veel links houdende auto. De 20 jaar oude bestuurde daarvan kwam om het leven. In het ziekenhuis te Heerlen overleed Piloten eisen maatregelen tegen kapen PARIJS (Reuter) Slechts een snel optreden van de Verenigde Naties tegen kapers van lijnvliegtuigen zou een we reldomvattende staking van vliegers kun nen voorbomen. Dit heeft gezagvoerder Nitaly Nicolaieff, woordvoerder van in ternationale federatie van verkeersvlie gers (IFALPA) in Parijs gezegd. Volgens Nicolaieff is het wachten nu op antwoord van de 52 aangesloten ver enigingen op het voorstel tot staking. Mocht tot een staking worden besloten dan zal deze pas vijftien dagen na af kondiging van kracht worden om passa giers niet meer ongemak te bezorgen dan strikt nodig. Zaterdag zijn 2 Ecua- doriaanse legervliegtuigen gekaapt. Een militaire piloot is daarbij om het leven gekomen toen hij verzet pleegde en een sergeant van het leger liep verwondingen op. Het waren twee transportvliegtuigen van het type C-47. Zij werden op een binnenlandse vlucht gedwongen naar Tu- maco in Colombia te vliegen. Daar zijn de inzittenden van het ene in het ande re toestel overgeladen, waarna dit laat ste naar Cuba vertrok. In het Amsterdamse bos is zaterdag de landelijke rashondendag gehouden. Op de foto een van de kleinste deelnemers, een Chihuahuaeen Mexicaans dwerghondje, (Van c orrespondent BREDA. De 26-jarige A. de K. uit Breda is zondag overleden aan de ge- 'olgen van een vechtpartij. Kort voor sluitingstijd kwamen het slachtoffer en vriend het café binnen. Ze dronken een pilsje aan de bar. Kort daarna be klaagde een biljarter zich er by de café houder over dat hij door het tweetal werd lastig gevallen. De caféhouder suste de ruzie en lieip daarna naar aöhterèn om een grammo foonplaat op te zetten. Intussen moet de 17-jarige J. A. zijn binnen gekomen. Deze heeft zioh waarschijnlijk met de ruzie bemoeid. Kort nadat de caféhouder zioh naar achteren had begeven, hoorde hij het slachtoffer, dat gestoken was, gillen. Hij nam hem mee naar de keuken en toen daar bleek dat A. de K. een diepe steek in de buik had opgelopen, heeft hij onmiddellijk de politie en een zieken wagen gebeld. Het slachtoffer (gehuwd) was met een dolk gestoken en bloedde hevig. De dader is aangehouden. Galerie Nonvelles Images, Westeinde 22 Den Haag, exposeert van 12 septem ber t e m. 1 oktober werk van de Oos tenrijkse kunstenaars Peter Bischof en Erwin Reite», Kosygin voert besprekingen in Hanoi SAIGON (A-P-). Het Amerikaanse en het Zuidvietnamese opperbevel heb ben verklaard, dat de geallieerde mili taire operaties tydens een bestand, voor gesteld door de Vietkong, gelijke tred zullen houden met de communistische activiteiten. In het gezamenlijke com muniqué wordt het bestand stilzwijgend aanvaard, maar zorgvuldig vastgehouden aan: „Het is niet onze bedoeling op dit ogenblik over een bestand te spreken". Het communiqué laat doorschemeren dat de geallieerde troepen tijdens het bestand een verdedigende houding zullen aannemen, maar ook zullen schieten als dit noodzakelijk is om communistische concentraties te verminderen. De Viet kong had verklaard, dat zij het bestand zal nakomen tijdens een periode van rouw gedurende de begrafenisplechtig heden voor de president van Noord- Vietnain, Ho Tsji Minh. Aanvankelijk had Zuid-Vietnam bezwaren, gemaakt om, in navolging van de Vietkong, een bestand af te kondigen. De Russische delegatie die voor de begrafenis van president Ho Tsji Minh in Hanoi is, heeft besprekingen gevoerd met de Noordvietnamese leiders over de „Amerikaanse aggressie in Vietnam", zo meldt Radio Moskou. Premier Kosygin sprak met de eerste partijsecretaris Le Doeam, de voorzitter van de nationale vergadering Troeong Tsjiruh, premier Pham Van Dong, vice-president Le Doec Tho en minister van Defensie Vo Nguyen Prehistorische grotten in Zuid-Celebes DJAKARTA (ANP) Een groep Aus tralische en Indonesische onderzoekers heeft in Zuid-Celebes grotten ontdekt die, naar zij geloven, vijf tot zesduizend jaar geleden door mensen bewoond, zo heeft het Indonesische persbureau Antara meegedeeld. een 52-jarige, kleermaker uit Kerkrade. Na een botsing van zijn wagen met een auto van een monteur, die hem geen voorrang h2d verleend, hadden beide mannen de beschadigde wagens buiten het drukke verkeer gereden. Blijkbaar in gedachten liep de kleermaker de rij baan op waar hij door éen auto werd gegrepen met het vermelde gevolg. Een 24 iaar oude Pool kwam om het leven op de rijksweg Yer.'o—Nijmegen, toen de stationcar, waarin hij zat. tegen een boom reed. Eer. 65 jaar oude bromfietser, die in Amsterdam geen voorrang verleende aan een busje werd daardoor geschept tegen een circa vier meter verder gepjar- keerde vrachtauto geslingerd. De man overleed in het ziekenhuis. Een 73-jarige man uit Schiedam overleed in het zie kenhuis te Rotterdam nadat hij zaterdaf- middag op een parkeerplaats in het cen trum van de Maasstad bekneld raakte tussen een geparkeerde en een wegrij dende auto. NIJMEGEN (A.N.P.). Zaterdag heeft een actiegroep van studenten geprobeerd de vergadering van het college van curatoren van de Nijmeegse universiteit bij te wonen, om te discussiëren over de procedure en de inhoud van de discussie nota over de bestuursstructuur van de universiteit, die door de commissie van curatoren is opgesteld. De voorzitter, prof. Van Melsem, wei gerde de discussie en besloot de verga dering niet door te laten gaan. Niet om praktische of ideologische redenen, zoals hij desgevraagd tegen de aanwezige vijf entwintig studenten verklaarde, maar omdat destijds curatoren met het bestuur van de Unie van Studenten te Nijmegen overeengekomen was dat slechts twee studenten de vergaderingen van de cura toren mochten bijwonen. Het bestuur van de U.S.N. ziet evenmin als prof. Van Melsem praktische of ideo logische bezwaren, zo deelt het mee. In tegendeel, het bestuur van de U.S.N. is van mening dat openbaarheid het best gerealiseerd kan wordien door alle ge- interesseerden toegang tot de vergade ringen en documenten te verschaffen. STUDENTEN VERZETTEN ZICH TEGEN WACHTLIJST GRONINGEN (ANP) In Groningen weigeren de tweedejaars medische stu denten. die door de medische faculteit voor de tijd van één jaar op een wacht lijst zijn geplaatst zich bij deze regeling neer te leggen. Zij vinden dat het prin cipiële recht op vrijheid van studiekeuze wordt aangetast en dat door het cumula tieve effect van de wachtlijsten toege werkt wordt naar een situatie waarin een numerus fixus onafwendbaar is. een communiqué delen de studenten dat zij hopen zo mogelijk met de faculteit een onderhoud met minister Veringa te arrangeren. Hierbij zal worden aangedrongen op afdoende maatregelen door de betrokken regeringsinstanties in Den Haag. zodat de wachtlijst in Groningen zal kamen tc verwallen. (Van e r verslaggevers) "DEN HAAG Binnenkort wordt ovcr- I in ons land gestart met de EHBO- jrsus-nieuwe-stijl. Nieuw Is bijvoor beeld dat het aantal lessen is terugge bracht van 26 op 12. Deze drastische verkorting van de EHBO-opleiding is mogelijk gemaakt door een grondige herziening en moder nisering van het EHBO-onderwijs; over tollige leerstof is geschrapt en ouder wetse en in onbruik geraakte verband- technieken zijn verdwenen. Mocht er in de toekomst een wettelijke egeling tot stand komen, waarin wordt bepaald dat rijexamenkandidaten over enige EHBO-kennis (vuistregels) moe ten beschikken, dan zullen gediplomeer de EHBO-ers van deze verplichtingen worden vrijgesteld. Maagdenhuisfilm was nog niet klaar HEERLEN (ANP) De Amsterdamse cineclub is er niet in geslaagd de Maag denhuisfilm tijdig gereed te krijgen voor de première tijdens een „creatief kermis feest" te Heerlen, waaraan zaterdagavond naar schatting 900 jongelui hebben deel genomen en waarbij om Ramses Shaffy, de popgroep 1850 en theater Micro-skoop uit Broekhuizen optraden. De landelijke première van de Maag denhuisfilm is thans vastgesteld op maan dagavond 8 september, in liet kader van een tweede creatief feest, in een grote tent op het Europaplein in Gennep. De film zal verder worden vertoond in een serie jeugdmanifestatios van een aantal sam e nwerkend e Limburgse vor mingsinstituten, in ojn. de Bergmans sociëteit in Maastricht, op dinsdag 9 sep tember. in „De Doolhof' te Tegelen (10-9), in de Rodahal te Kerkrade (12-9). In de Schouwburg te Venray (13-9). in een grote tent op de markt te Nieuwe- hagen (14-9) en in Brunssum, eveneens n tent. op het Kouterveld (16-9).

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5