BOMAANSLAG ISRAËLISCHE AMBASSADE Granaatexplosie in Haagse diplomatenwijk Brussel: aanval op El Al Moord en brand in centrum Belfast Vijftien gevangenen geboeid met vliegtuig naar Mexico Dans- en Praethuis Evert Castelein Konstantijn moet realiteit aanvaarden 199 charmante meisjes Britse troepen grijpen in Politiekapel niet naar Dortmund KIDNAPPERS GEVEN ELBRICK VRIJHEID Verwonding na kolfslag Patiënte van Barnard ernstig ziek Dr. Pike dood gevonden PAPENGRACHT 32- LEIDEN POSTBUS 11, TELEFOON 20935 REDACTIE 20015 en 25594 ADVERTENTIEAFDELING 20826 GIRO 10 30 03 - Bank: Amro-Bank N.V., Lelden Dir.: Drs. J. H. M. Brader J F. J. M. Koens Hoofdred. F. J. Plug - chefred. H. P. M. Heruer ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p.w. 1.10, p. mnd. 4.70, p. kwart. 14.10; fr. p. post 16.95 ADV. (excl. BTW) 22 ct. p. mm. Telefoontjes 2.- KLACHTEN bezorging tel. 33839 (18.0019.00 uur) MAANDAG 8 SEPTEMBER 1969 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN RUSTIG WEER De weersverwachting, meegedeeld door het KNMI, geldig tot morgenavond: Droog en vrij zonnig weer. In do nacht en ochtend plaatselijk mist. Overwegend zwakke wind en dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. 60e jaargang, no. 17.846 Van één onzer verslaggeversI DEN HAAG Om twaalf uur vanmiddag is er een bom aanslag gepleegd op de Israëli sche ambassade in Den Haag. Een Arabisch sprekende jon gen gooide een granaat naar de ambassade, die ontplofte in de aangebouwde woning van de eerste secretaris van de Duitse ambassade, aan de Klatteweg, gelegen in een di plomatenwijk. Ook in Brussel is een aanslag gepleegd en wel op het Al Al-kantoor De dader van de aanslag in de Klatte weg is gegrepen door een bij de Israë lische ambassade patrouillerende agent. In de zakken van de jongen werd nog een granaat gevonden. De gegooide granaat veroorzaakte een enorme ontploffing en veel rook. Er zijn geen gewonden. Bij een eerste ondervraging van de jongeman, waarbij de kanselier van de Israëlische ambassade, de heer J. Segev,- als tolk optrad, bleek dat de jongeman, die bibberend als een rietje en die hele maal wit was weggetrokken, 's morgens om acht uur nog zijn kameraad en hand langer had gezien. Deze was evenwel niet ter plaatse. Door de explosie schrokken de Israë lische ambassadeur en de overige vier personen die in de ambassade aanwezig waren dusdanig, dat ze naar buiten ren den. De heer Segev ging met de politie mee om als tolk te fungeren bij het ver horen van de jongeman. De granaat was kennelijk bedoeld voor het openstaande raam van het kantoor van de ambassaderaad en woordvoerder van de Israëlische ambassade, de heer Y. Yannay. Hij verklaarde, dat hij had gezien, dat de jongeman door de politie agent werd gepakt, gearresteerd en ge fouilleerd. Het raam van zijn werkkamer is enkele meters verwijderd van het bal kon van de aangrenzende woning, waar op de granaat terecht kwam. De schade bestond onder meer uit een aantal ver nielde ruiten. Bomaanslag In Brussel hebben twee jongemannen eveneens omstreeks het middaguur twee granaten geworpen naar het kantoor van de Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al in Brussel. Drie employe's van de maatschappij diepen verwondingen op. De ontploffingen richtten vrij veel schade aan. Een politieman die bij het kantoor op wacht stond, slaagde erin de beide daders te arresteren. Volgens ooggetuigen waren de beide daders in Brussel te voet komen aanlo pen en hadden zij hun bom of bommen bij het kantoor aan de Cantersteen, aan de rand van de Brusselse binnenstad bij het centraalstation, neergelegd. De poli tieman die enkele meters verder op wacht stond, werd niet door de rondvliegende scherven getroffen en wierp zich onmid- delijk op de daders. De gewonden zijn naar het ziekenhuis vervoerd. Het zijn twee mannen, van wie er één tamelijk ernstig getroffen leek. en een meisje, dat slechts lichte verwondin gen door glasscherven had opgelopen. ADVERTENTIEI Uw is gisteren opnieuw geopend. Ja U i hebt gelijk alles was nog niet ge reed. Er moest nog geïmproviseerd worden. Dank voor Uw mede- werking Feestelijke Dansavonden Leiden Zondag 8 uur Leiden Zaterdag 8 uur Lisse Zaterdag 8 uur Weer executies in Irak BAGDAD '(AFP) Rgdio-Bagdad meldt dat er vanmorgen ln Irak drie men- -en zijn terechtgesteld wegens spionage voor Israël en de Amerikaanse geheime dienst (CIA). De militante Noordiersc dominee lan Peasley bij zijn aankomst op het vliegveld van Philadelphia (V.S.). Hij ts naar de VS. gekomen om antwoord te geven op de vele redevoeringen van de Jeanne d'Arc" van Noord-Ierland. Bernadette Devlin, tijdens haar tournee door de V.S. GRIEKS BLAD: ATHENE (AP) Het Atheense blad Nea Politia heeft koning Konstantijn. die verkozen heeft in ballingschap te leven, aangeraden de realiteit van het huidige Griekse bewind te aanvaarden. Zo niet, dan zou niet het Griekse volk daar ten slotte spijt van hebben, maar hijzelf. „Het hoofdartikel sluit aan op andere artikelen in de Griekse pers waarin de koning wordt bekritiseerd. De naam van de koning wordt niet genoemd, maar het is duidelijk uit de kop van het .artikel (Van Athene tot Rome een uitnodi ging aan degenen met kronen of zonder kronen") dat hij wordt bedoeld". Het blad schrijft: „Het wordt tijd voor hen in Rome en elders om te beseffen, dat het Griekse volk, over wie zij zich naar ze beweren zoveel zorgen maken en voor wie zij zoveel lijden, nooit gelukki ger en optimistischer over de toekomst is geweest dan thans. Het wil geen „ver zet" en evenmin een terugkeer naar de onzekerheid en de schurkerij van voor de revolutie van 21 april 1967" ADVERTENTIE wachten nog op 199 vlotte sportieve jongemannen om men) goed of nog beter te leren dansen. Roelofarendsveen Heden 9 u. BELFAST (AP-Reuter) Britse troe pen zijn vanmorgen in alle vroegte het centrum van Belfast binnengetrokken, na een nacht van brandstichting en plundering met als hoogtepunt de moord op een protestant, die uit een rijdende auto werd doodgeschoten. Er werden voorts enige cafés in brand gestoken en een drankwinkel geplunderd. Een woe dende menigte protestanten liep te hoop in de Alloastraat in een gemengd protestants-katholieke wijk waar de aanslag plaats had. Door het optreden van een protestantse leider, Joseph McEague, kwam het niet tot een algehele stormloop op de katholieke wijken. Het schieten had plaats tijdens een aanval met benzinebommen op een ka tholiek ziekenhuis in dc Alloastraat. Drie ongeDruikte benzinebommen lagen naast de dode. de 23-jarige Jack Todd, lid van een protestantse „vredespatrouille". Ver scheidene katholieke gezinnen namen Ijlings met hun hebben en houden de wijk naar elders. Op andeie plaatsen in de stad moesten militairen en politiemannen in actie komen toen gróte groepenkatholieken en protestanten schreeuwend door de straten van hun onderscheidene wijken trokken en barricaden opwierpen. Zij konden Qe groepen, die eikaars wijken wilden bestormen, gescheiden houden, waarbij traangas werd gebruikt Op een gegeven moment leek het alsof de me nigten de militairen wilden aanvallen. Bij de bedreigde punten zijn nu mitrail leurs opgesteld. Zowel katholieken als protestanten beschikken over klandestiene zenders. De protestantse zender „Radio Oranje" roept dc bevolking op zich aan te sluiten tegen de katholieken: de katholieke zen der „Radio Vrij Belfast" roept de katho lieken op de katholieke wijk Falies Road te verdedigen. Falies Road is nu geheel door het Britse leger omsingeld. AMSTERDAM (ANP) Dë Amster damse Politiekapel mag van het college van B en W van de hoofdstad zaterdag 13 september niet optreden tijdens de rondrit die 16 praalwagens van het Aals- meerse bloemencorso door Dortmund gaan maken. B en W hebben het wijzer geoor deeld dit optreden te annuleren naar aanleiding van de moeilijkheden die zijn ontstaan rond het optreden van de kapel vorige week zondag tijdens een verkie zingsbijeenkomst van de CDU in Dort mund. waar de mars „Alte Kameraden" werd gespeeld, zo deelde een woordvoerder der gemeente mede. Ieder optreden van de kapel buiten het normale kader zal geval voor geval door de hoofdcommissaris van politie of het hoofd der politie, bur gemeester Samkalden, worden bezien. Het annuleren van het optreden in Dortmund is geen strafmaatregel, aldus de woord voerder- Afgewezene vermoordde bruid en vader PALERMO (AP) Een boze Sicili- aan heeft zaterdag in Palermo de vrouw die hem had afgewezen en haar vader doodgeschoten toen het meisje op het punt stond naar de kerk te gaan om met een ander te trouwen. De moorde naar vluchtte na zijn daad en stak zich zelf even later in brand. De 31-jarige Lina Bruno verliet in haar witte bruidsjurk juist haar huls toé Liborio Maralisi aan kwam stormen. Hij trok een pistool en begon te schieten. Het meisje werd door vijf kogels betrof fen. Haar vader Antonic»kreeg een kogel in de borst. Zij waren dood bij aan komst in een ziekenhuis. Maralisi, die werd achtervolgd door politie-agenten die de schoten hadden gehoord, vluchtte door de straten van Palermo. Hij bleef plotseling staan, overgoot zich met benzine en stak zich in brand. Hij is met levensgevaarlijke brandwonden in een ziekenhuis opgeno- Yon Thadden voor invoering van arbeidsdienst DUESSELDORF (DPA-Reuter) Adolf von Thadden, de voorzitter van de extreem rechtse NPD is voor herinvoe ring van de verplichte „Arbeitsdlenst", destijds in Hitler-Duitsland ingevoerd voor degenen die vrijstelling van de militaire dienst hadden. Alle jongemannen die niet in de strijd krachten worden ingelijfd, zouden ver plicht moeten worden tot deze arbeids dienst. Ook meisjes zouden bij de wet verplicht moeten worden tot een vorm van dienstplicht „sociaal jaar, ge naamd. De toespraak van de Duitse partijlei der in Düsseldorf werd met „Sieg Heil" roepende spreekkoren verstoord. Tevo ren hadden 2.500 demonstranten getracht de verkiezingsbijeenkomst van de NPD onmogelijk te maken. In Bonn kregen Von Thadden en zijn aanhangers het eveneens moeilijk, daar werden zij uitgefloten zodra Von Thad den het podium in de „Beethoven-hall" betrad. Toen de ordedienst van de par tij ingreep, ontstonden vechtpartijen MEXICO CITY-RIO DE JANEIRO (Reuter, AP). Vier uur nadat de vijf tien Braziliaanse politieke gevangenen veilig en wel in Mexico waren aange komen is gisteravond de donderdagmid dag ontvoerde Amerikaanse ambassadeur C. Burke Elbrick vrijgelaten. De vijftien gevangenen waren zijn losprijs. Elbrick kwam met een taxi aan. Hij verkeerde in redelijke welstand, maar had een schram op zijn gezicht, als gevolg van een slag met een pistoolkolf bij het over brengen van de ene auto naar de an dere tijdens de ontvoering. De vijftien, naar Mexico overgebrachte gevangenen hebben de gehele luchtreis aan handen en voeten geboeid gezeten. Zij zagen er na aankomst vermoeid uit. Sommigen droegen nog hun gevangenis kleding. Van de ontvoering van Elbrick hadden ze niets geweten. Zij vertelden ook. dat zij in het algemeen in de Bra ziliaanse gevangenissen slecht behandeld waren geweest. Sommigen waren zelfs gemarteld. Een van de vrijgelatenen Is Onmiddellijk na de terugkeer van El brick begon in Rio de Janeiro een grote opsporingsactie. Alle wegen van en naar Rio werden afgesloten. De chauffeur van de taxi werd gearresteerd. Het bleek evenwel dat hij Elbrick toevallig had op gepikt. Hij" had hem herkend en hem toen meegenomen in zijn taxi. Elbrick vertelde dat hij in een kale kamer van een vrij groot huis opgeslo ten was geweest. Hij wist niet waar er gens in Rio. Zij.i bewakers hadden hem sigaren gegeven en zijn overhemd ge wassen. Hij werd vrijgelaten in de bui tenwijk Ba>-ba da Tijuca. Men had hem een doek voor dj ogen gebonden en hem gezegd een kwartier te wachten. Hij had evenwel de blinddoek afgedaan en was gaan lopen. Kort daarop werd hij door de taxichauffeur aangesproken. Naar verluidt rijn in Brazilië twaalf officieren van een parachutistenregiment gearresteerd. Ze hadden uit protest te gen de vrijlating van de gevangenen een radiostation bezet en een manifest om geroepen gerioht tegen de militaire KAAPSTAD (A.FP-). De vijfde patiënte met een ruilihart van professor Barnard, mevrouw Dorothy Fisher, is de afgelopen nacht met spoed in het Grote Schuurriekenhuis in Kaapstad opgeno men. De aard van de riekte is niet bekend gemaakt maar de cardiologen van het ziekenhuis maken zidh ernstig zorgen over het feit dat de patiënte een zware koorts heeft. Mevrouw Dorothy Fisher kreeg twee maanden geleden een ander hart. V.S.-ambassadeur C. Burke Elbrick- Erewacht bij baar overleden Ho Tsji Minh Noordvietnamese leiders bij het opgebaarde stoffelijk overschot van de oyerleden president van Noord-Vietnam Ho Tsji Minh. Links voor de voorzitter van de nationale vergadering Troeong Chinch, partijleder Le Doean, links achter premier Phan van Dong en rechts achter vice-president Doec Thans Dertien van de vijftien door Brazilië vrijgelaten gevangenen vóór hun vertrek naar en vrijlating in Mexico. Hun handen zijn geboeid en zouden dit gedurende de gehele rel# blijven. Onder hen bevond zich een vrouw (achterste rij, derde van rechts). De vijftien waren de losprijs voor de ontvoerde Amerikaanse ambassadeur Elbrick. Mevrouw Diana Pike, echtgenote van de in de woestijn bij de Dode Zee omgekomen dr. Pike, met de porte feuille van haar man, die Israëlische politiemannen in de verlaten anto gevonden hadden. JERUZALEM (AFP) Het stoffelijk overschot van dr. James Pike, voorma lig bisschop van dc episcopaalse kerk van San Francisco, is gisteren gevonden op een heuvel in de buurt van de Dode Zee. Dr. Pike, die in gezelschap van zijn echtgenote per auto een tocht door de woestijn ten westen van de Dode Zee maakte om gegevens voor een boek te verzamelen, werd vermist nadat zijn vrouw vorige week maandag hulp was gaan halen toen hun voertuig dienst wei gerde. Honderden politieagenten, mili tairen en burgers kamden dagenlang de omgeving uit. Een spoor van kleding stukken en andere voorwerpen, die de 56-jarige oud-bisschop op zijn weg had achtergelaten om de aandacht van de reddingsploegen te trekken, leidde ten slotte naar de heuvel waar het stoffelijk overschot werd gevonden. Aangenomen wordt, dat hij de heuvel beklommen had om de aandacht van de reddingsploegen te trekken. Hij is waarschijnlijk van dorst omgekomen.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 1