i Ts&j KAPPER VAN DUYN KAPT ER MEE O ver dekte straatmaaltijd'' Woningbouwvereniging „Spinoza" Rijnsburg viert 40 jaar bouwen MARKTEN MENDELSSOHN TRIO: Muzikaal vuurwerk in Scheppingskerk Lisser bejaarden krijgen meer subsidie voor 1970 ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Hoe rotter je dat bietelhaar knipthoe mooier ze het vinden" LEIDEN Ik heb mijn vak met plezier gedaan, maar je moet er een keer een streep onder zetten. Op 30 september gaat mijn zaak officieel dicht. Als ik wist, dat ik nog tien jaar vooruit kon, bleef ik nog in het vak zitten, maar door de sanering gaat het niet meer. Kapper C. van Duyn heeft er op 13 september 50 jaar opzitten en vindt dat meer dan genoeg, hoe wel hij weet, dat het hem na slui ting niet mee zal vallen. Hij is geen man om stil te zitten. Zijn (Hon gaarse) vrouw vult aan: stilzitten kan hij niet, dan valt-ie-in slaap. Die 50 jaar vindt kapper Van Duyn een mooie afsluiting om zijn zaak aan de Jan Vosensteeg 22 dicht te doen. Op tiende jaar al kappersbediende Als kind wilde hij al kapper worden, zo vertelt hy. Mijn moeder wou graag, dat ik ging leren. Dat kon ik ook erg goed, maar ik had er geen zin in. Expres heb ik met een proef op school alles fout gemaakt, hoewel het mak kelijke opgaven waren. Het enige, wat ik wil, zei ik tegen mijn moeder, is kapper. En zo kwam ik op m'n tiende jaar bij Van Wijngaarden als kappers bediende in Katwijk. Mijn moeder dacht, dat ik het toch niet zou uithou den met dat ene been (de heer Van Duyn mist een been), maar myn broer zei, als hij kapper wil worden laat hem dan. De eerste ochtend, dat ik bij Van Wijn gaarden kwam, was ik een half uur te laat. Ik moest om vijf voor zeven beginnen, maar de eerste de beste dag kwam ik te laat. Ik ben helemaal in het vak opgeleid. Ik heb in Rijnsburg gewerkt, Katwijk, Lisse, Amsterdam. Delft en nu zit ik al weer heel wat jaartjes in Leiden. Hoge belasting Tien jaar heb ik by verschillende be drijven gewerkt, want hoe meer bazen je had, hoe meer je leerde. Overal nam je wat van mee. In 1929 ben ik in de •Jan Vossensteeg in Leiden begonnen. Op 13 september. Een eigen zaak. Ik heb altijd plezierig gewerkt, maar het valt op 't ogenblik niet mee om zaken te doen. Ik vind er niet veel meer aan. De belastingen drukken je zo. Mijn boekhouder heeft me uitgelegd, dat ik vijf maanden voor de belastingen werk. Toen ik begon kostte bet knippen vijf centen en het scheren drie. En dan natuurlyk met de hand inzepen, want er waren geen kwasten, 's Avonds moesten we melkbussen met zeep maken. Voor de zaterdag. En maar sop maken. Op zaterdag hadden we zo'n 400 klanten. We stonden met z'n achten te scheren. Je begrijpt, dat er heel wat zeep gemaakt moest worden. Kwartje ,BZK" vereeten geen één kapper in heel Leiden, die dan al open is. Soms staan ze al voor de deur te wachten. Er was één klant bij, die altyd de eerste wilde zijn. Een keer was iemand voor hem en de vol gende keer kwam hij nog vroeger. Je hebt tegenwoordig veel verschillen de modellen. De een wil het zo hebben en de ander weer zo. Op het ogenblik is het zo: mooi knippen is er niet meer bij. Dat bietel is niet mooi. Hoe rotter je dat bietelhaar knipt, hoe mooier ze het vinden. Met allemaal stukken en brokken eruit. Alles gelyk knippen mag niet. Eerst wassen Ik verdiende in die tijd een kwartje in de week. Daar stond je van 's mor gens zeven uur tot 's avonds elf uur voor te werken. En zaterdags van half zeven tot 's nachts één uur. En zondags moest je dan ook nog komen van tien tot drie. Je kwam daar dan met een paar kapotte handen aan van het inzepen. Op zondag deed je het dan maar met de rug van je hand. In die tijd was het ontzettend druk met scheren. Zelf-scheerders had je toen niet. Nu is het precies omgekeerd. Nu heb je bijna geen scheerders meer. Zaterdags heb ik er nog zo'n kleine veertig. Allemaal wat oudere mensen. Ik heb dit werk nooit eentonig .ge vonden. Ik beschouwde het ook als een hobby. Het leukste vind ik het gezellig omgaan met de klanten. Een plezierig babbeltje houden. Gewoon praten. Ronduit. Niet dat ze het achter hun ellebogen hebben. Alles gewoon in het gezicht zeggen. Daar hou ik Het is natuurlijk nog wel vakwerk, dat knippen. Met die stukken en brokken eruit komt er nog heel wat voor kij ken. Als je zé zo ziet, denk ik wel, hoe kunnen ze er mee lopen. Ik heb er geen pijn van hoor. Nee, ze moeten zelf weten of ze er mee willen lopen. Daar ben Lk erg gemakkelyk in, maar om te zeggen: mooi? Nee, dat vind ik -het niet. Knip je ze echter niet, dan gaan ze naar een ander. Die doet het wel. Wat moet ik dan? Er toch ook aan beginnen zeker. Ikzelf prefereer geen lang haar, maar ze moeten het zelf weten. Ik bemoei me er niet mee. Ik weiger er weieens een hoop. Ik heb er zat geweigerd. Dan zeg ik: ga je eerst maar eens reinigen. Ik kreeg weieens drie jojngens tegelijk binnen. Eén ervan knipte ik en de rest niet. Die stuurde ik weg. De jongen, die ik wel knipte, was werkelijk proper en helder, maar de andere twee niet. Ik ben wel kapper, maar geen reiniger. Dan moeten ze naar de gemeente reiniging gaan. Mensen, die hun haar niet wassen, help ik niet. Of het nu lang of kort is. Iemand, die zo uit de kolen vandaan komt Daar geef ik niks om. Die help ik gewoon. Die mensen kunnen niet anders. Mensen, die zich nooit wassen, daar begin ik niet aan. Als je één keer in de week normaal je haar wast, is dat voor mij voldoende. Som migen doen het zelfs iedere dag. Als ik mensen weiger, kryg ik wei eens ruzie. hoor. Jaren terug komt er een vreemde bij me binnen. (Tegen zijn vrouw: toen was Pietje Leef lang nog bediende bij me). Toen zei ik altyd tegen de jongens, als ze puistjes of zo op het gezicht hebben, waarschuw me dan even, anders snijd ik het ka pot. Je hebt dan zo'n last om het bloeden te stelpen en 't weer dicht te maken. Baardschurft Toen ik in Delft werkte, had ik er ook twee gestichten bij. Daar heb ik wei eens gevaarlijk gestaan. Een rooie meubelmaker uit Rotterdam was daar ook als patiënt. Die hielp me hy het inzepen. Als ik dan kwam, gaf ik hem een pakje BZK. Een pakje pruimtabak. Daar was hij dol op. Iedere vrijdag als ik kwam: pakje BZK. Op een keer had ik het vergeten. Toen ging hy bomen hakken vlak by de serre, waar ik de mensen hielp. Opeens zegt één van de patiënten: kapper, kapper. Ik kijk op en meteen suisde er een bijl voorbij en slaat zo naast me in de boom. Dat deed de patiënt, die me hielp. Hy was boos, omdat ik de tabak was vergeten. Ik floot gelijk en er kwamen direct een stelletje broeders. Op aanraden van een dokter ben ik toen naar huis gefietst om toch maar dat pakje tabak te gaan halen. Ik gaf hem dat pakje en hij zeepte weer in alsof er niets was gebeurd. Die tabak ben ik daarna nooit meer ver- Ik werk nog steeds plezierig, maar op 't laatst kan je het voelen. Die hele dag staan. Het bukken gaat ook slech ter. Je bent zestig, moet je rekenen. Ik zit al vanaf m'n tiende jaar in het vak. Ik heb een reuze stelletje klan ten. Ze vinden het wel jammer, dat ik ga sluiten. Ze kunnen niet meer 's mor gens vroeg terecht. Ik ben altyd al om zeven uur open. Er is, geloof ik, Haren inleveren Het haar, wat er afgaat, heb ik altyd in de vuilnisbak gegooid. Behalve in de oorlogsjaren. Toen moesten we het inleveren. De Duitsers kwamen het elke maandagmorgen met een hand wagen halen. Men vertelde, dat ze het in de munitie deden. Ik wist niet of het waar was, maar toen heb ik het niet meer ingeleverd. Ik moest m'n zaak sluiten en Duitsers gaan knip pen in een kazerne in Alkmaar, maar dat wilde ik niet. Ik naar het Arbeids bureau, waar ik een ambtenaar om kocht. Dat kostte me 200 gulden, maar toen mocht ik open blijven. Dat geld was me het wel waard. Ik heb in mijn zaak allerlei soorten klanten. Studen ten, werklozen, arbeiders, bietels. Het loopt allemaal door elkaar heen. kwam zo'n leider, zal ik maar zeggen, met veertig jongens in de zaak. Ze zaten allemaal op de grond, tot op de trap en in de kamer toe. Tegen m'n stoel gedrukt moest ik ze dan knip pen. Het haar mocht ik niet opruimen. Dat moest ik laten liggen. Als ik klaar was, kregen de groenen het bevel om het op te ruimen. De leider kwam dan controleren en ging met z'n hand over de vloer om te voelen of er geen haartje meer op lag. Na afloop ging het stel in de rij naar buiten en stelde zich aan de overkant van de steeg op. Toen mochten de petten op en zongen de groenen in koor: Dank u wel, kapper, dat u ons zo netjes geknipt nebt. Als dat gebeurde kwamen de mensen uit de buurt niet meer bij. RIJNSBURG Deze maquette spreekt eigen lijk al voor zichzelf: De woningbouwvereniging Spinoza" in Rijnsburg bestaat 40 jaar. De op richtingsdatum was 29 juli 1929. Ter gelegen heid hiervan heeft de jubilerende vereniging een boekje, ,,40 jaar bouwen" uitgegeven. Deze feestelijke herdenking wordt vanmiddag gevierd met een receptie in de haJ van het Rijnsburgse raadhuis, van drie tot vijf uur. Volksfeesten in De Zilk afgesloteti DE ZILK Dank zij de goede orga nisatie van het feestcomité zyn de kinder- en volksfeesten in De Zilk eeD groot succes geworden en het talryke j publiek heeft met groot genoegen de i spelen bijgewoond. Ook de kermisexploi-1 tanten hadden aan bezoek niet te klagen dank zij het bijzondere fraaie weer. Prijswinnaars volksspelen 1969: Zeepkistenrace: Diny Ruigrok en George 1 Lengers; Sstraattekenwedstrijd: Mary j Akerboom; Behendigheidswedstryd op de fiets: Aad van der Slot; Doeltrappen: j Cor van Haaster; Tonknuppelen: Kees van de Barselaar; Ringsteken op de I fiets: Jeannette Meskers; Tobbesteken: Ton Opdam; Origineelste verkleed by tobbesteken; P. Geerlings en mevr. Meiland; Puzzelrit voor auto's; G. Mes kers, W. de Groot, C. Keyzers. LISSE, 5 september. Bloembollenvei ling: Narcissen I en II per 100: Mag net 12.75-12.30; Music Hall 12.80-12.30; Oliver Cromwell 10.65-8.40; Mount Grootkronige narcissen: Binkie 10.80- Carlton 23.50-16.35; Dick Well- band 9.90-7.40; Flower Record 14.05- 8.85; Frtune 19.95-14.05; Gold Flake 13.45-12.50; Mercate 11.75-9.80; Helios 10.85-8.90; Mrs. R. O. Backhous 12.90- 12.55; Sempre Avanti 14.50-12.50; Bet ter times 9.70-8:50; dubbele naricssen Golden Ducat 22.20-17.35; Inglescombe 13.50-12.50; Irene Copland 13.50-10.50; Mary Copland 14.50-12.50; Texas 16.50- 14.50; Von Sion 26.75-18.20; kleinkro- nige narcissen Birma 19.20-10.75; Ed ward Buxton 9.10-7.75; Verger 13.50- 10.50. KATWIJK a/d RIJN, 5 sept. - Groente - Waspeen per kist Al 200-380, A2 260- 410, BI 270-440, Cl 240; Breekpeen p. kist 1 540-550, 2 180; Bospeen p. bos 39- 54, Andy vie 66-93, Bloemkool (6 st. p. bak) 1 151-184, 2 45-123, 8 st. p. bak I 131-168, 2 50-100. 10 st. per bak 1»55- 103, 2 71, 12 st. per bak 1 53-114, 2 91, Die vreemde klant gaat zitten en wil geschoren worden. Die bediende zegt opeens tegen me: kan dat kwaad? Ik ga kyken. En nog eens kyken. Ik haal dat papleren servetje van hem af, gooi het zo in de vuilnisbak en zeg: 't spyt me, meneer, maar ik kan u niet scheren. De enige raad, die ik u kan geven, is regelrecht naar het ziekenhuis lopen en u te laten be handelen. Hy begon te schelden en te vloeken. Buiten een hele oploop, maar daar trek me toch geen laars van aan. Na verloop van een kwartier ging hy weg. Een acht weken later komt-ie weer binnen en vraagt: kunt u me scheren? lit zeg: natuurlyk, en begin hem te scheren. Toen bood hij z'n excuses aan. Kapper, zegt-ie, toen ik thuis kwam, stuurde m'n vrouw me regelrecht naar het ziekenhuis. Daar kreeg ik een pluimpje, dat ik er zo vroeg bij was. Hy had namelijk één van de zwaarste soorten baardschurft. Als hij een week later was gegaan, zou zijn hele gezicht eronder hebben gezeten. Dan had elk haartje er apart moeten worden uitgetrokken. Ik wist wel, dat hij baardschurft had, maar wilde 't hem niet zeggen. Eerst was hij kwaad, maar later is hy altyd bij me gekomen. Tot een jaar of wat geleden. Toen is hy overleden. Het is een mooi ding, als kappers ook de soorten besmetteiyke ziekten van de huid leren. Alleen van baardschurft heb je al 365 soorten, waarvan onge veer honderd, die besmettelijk zijn. Nu met die zelf-scheerders is het niet nodig, maar vroeger kwam het erg veel voor. Al die dingen maak je mee. Het zakenleven is aan de ene kant kei- en keihard en anderszijds heel zacht. Dat moet je wikken en wegen. Je moet er net doorheen zeilen, maar ik heb altijd een goeie zaak gehad. (Van een onzer verslag gever sj BENTHUIZEN - Het was gisternamid dag blijkbaar toch een beetje te koud in Benthuizen. De organisatoren van de straatmaaltijd in de open lucht in deze gemeente, onder wie raadslid en oud wethouder J. Zonneveld, besloten ten minste de verbroederende smulpartij te verleggen naar garage Van der Meer, die hiervoor in allerijl feestelijk werd versierd. Geheel in stijl met het weer werd het een koud buffet, waar ongeveer 60 per sonen hét genoegen smaakten. Burge meester Keizer zei na afloop: „Zoiets moesten we eigenlijk eens met de héle gemeente doen." BURGERLIJKE STAND OEGSTGEEST Geboren: Richtje, d.v. J. Kolff en G. M. E. Z. Malherbe; Rutger J. Th., z.v. T. van Schalk en M. F. Pley; Marco, z.v. A. Hilgeman en LJ Ouwe hand; Johannes, z.v. J. van Velde en G. van Dam; Remco A., z.v. J. W. Metse laar en M. Hanselaar. Getrouwd: D. P. de Jager en M. M. J. Veen;. D. van Schooneveld en H. E. van Tongeren; J. C. B. Verdouw en A. T. Adelmund. Overleden: H. Lagerwey, w.v. D. H. van Everdingen. LEIDERDORP De Philatelisten- vereniging „De Rynstreek" houdt a.s. maandag haar maandehjkse ruii-contact- avond in Het Dorpshuis van 19-23 uur. Toernooi Amsterchim Ongeconcentreerd Bona Stars liet winst schieten AMSTERDAM Een ongeconcentreerd spelend Bona Stars-team heeft het gis teravond in de Apollohal in Amsterdam niet kunnen bolwerken tegen het en thousiast en fel op de bal spelend AMVJ. Ternauwernood ontsnapten de Leidena- ren aan een blamerende nederlaag. Dank zij een scherpe eindspurt kwamen zy uit een verloren positie terug, ston den zelfs 30 seconden voor tijd 2 punten voor, maar door een taktische blunder konden de Amsterdammers nog net naast de Stars komen en werd het 53 53. Normaal gesproken betekent dit een verlenging, maar in toernooien kent men wel geiyke spelen, zodat de punten ge deeld werden. Alhoewel Pieter van Tuyll, André en Peter de Jong ontbraken had den de Bona Stars toch wel op een over winning gerekend. Vandaag spelen de Bona Stars om 5 uur tegen Rotterdam Zuid en willen zy in de finalepoule komen dan moet deze wedstrijd gewonnen worden. Om 9 uur spelen zy dan tegen Blue Stars, dat gis teren met moeite Rotterdam Zuid ver sloeg. Een combinatie van heren 2 en 3 speelt in de Vijf Meihal om half 8 een 'oefenwedstrijd tegen The Wolves. Scores: C. Pley 20, J. Maassen 12, P. Ruysenaars 8, H. Stol 8, R. Wallaart 4, B. van Cleef 1. LEIDERDORP De Leiderdorpse Damclub LDC hield op de eerste club avond een sneldamwedstrijd. D? uitslag waarvan was; 1. G. H. Oostergo: 2. A. v. d. Zwan; 3. J. van Sandyk; 4. J. v. d. Leek; 5, 6 en 7. C. v. Sandijk Sr., C. Verwey en C. v. d. Leek; 8 en 9. K. de Dood en C. v. Sandyk Jr.; 10. A. Bloemendaal; 11. W. v. Eek. BURGERLIJKE STAND VOORSCHOTEN GEBOREN: Allart, zn. v. W. K. Hoek- zema en P. S. Nieboer; Peter A., zn. v. C. W. Oudshoorn en E. M. Muusers; Lu cas. zn. v. J. C. Uljee en M. W. Klaas- sen; Jeannette, dr. v. F. Taal en M. K. van den Nieuwendyk; Michaël, zn. v. J. M. van Rooijen en M. van Mourik; Ciska J., dr. v. W. van Santen en G. J. Bakker. ONDERTROUWD: Wilhelmus A. G. v. der Drift te Wassenaar en Alida C. M. Beurze; Rijkle van der Heide te Haar lem en Veronica M. P. Reijns; Teunis Zitman en Rika N. G. van Ewijk te Loosdrecht; Alexander H. J. F. S. Miin- ninghoff te Leiden en Eleonora A. M. Dormeier. GEHUWD: Henricus J. Jansen te Den Haag en Cornelia J. J. Gybels; Willem J. H. van Rooyen en Maria C. Boon; Arie de Boom te Rotterdam en Jentlne M. van Gent; Peter J. den Ambtsman en Sytske Ruyter te Leiden; Roland D. van Haersma Buma te Amsterdam en Lu- dolphine E. Baronesse Schlmmelpennlnck van der Oye. OVERLEDEN: Joost Huysman, 50 Jr. v. Hamellaan 14; Dirk van der Burg, 59 Jaar (Dillenburglaan 10); George J. Sirks, 82 Jaar (Pr, Margrietlaan 5). AL TWEE JAAR lang zonder dat we er eigenlijk notie van had den bestaat he.t Mendelssohn Trio. De leden, violiste Henny Rave- stein, cellist Elias Arizcuren en Jan van der Meer (piano), werden vorige week in onze courant reeds uitvoerig aan u voorgesteld. Enkele repetitie- geluiden deden toen al vermoeden, dat er gisteravond in de Leider- dorpse Scheppingskerk een gewel dige muziekmanifestatie zou plaats vinden. Onze veronderstelling bleek ten volle gerechtvaardigd. Dat heeft het talryke auditorium met ons kunnen DE EERSTE muzikale vuurpijl die werd afgeschoten, was er een van Mozart: het Trio in G gr. t. De von ken waren niet mis. Wie Mozarts on- geloofiyke scheppingskracht hoog waardig wenst te vertolken, moet een kunstenaar zyn in de volle be tekenis. Het in de partituur schets matig behandelde moet de kunste naar zelf tot scheppen bezielen. Wat die scheppingskracht betreft zaten we goed in de Scheppingskerk. De edele melodische lijnen van het rit mische allegro werden met schoon heid omspeeld. Van de virtuoze speel trant van Jan van der Meer gleed onze aandacht al gauw naar de melodische parels van het war me andante, die Henny Ravestein zo maar van haar strykstok schudde. Elias Arizcuren bezit een fenome nale techniek en daarnaast, even als Henny, een byna hartstochteiyk gevoel voor kleur en timbre op een strykinstrument. HET HET TRIO in A kl. t. brak het eigeniyke grote vuurwerk pas aan. Dit meesterwerk der impressio nistische muziekliteratuur is overi gens een duideiyk specimen, dat Maurioe Ravel geen „echo" van De bussy was. De geraffineerde piano- party van Jan van der Meer en de in genieus uitgedachte klankeffecten van viool en cello maakten het tot een wedstryd tussen piano en strykinstrumenten. Bij Debussy komt er dan een winnaar uit te voorschijn, by Ravel blijven de par tijen even waardig. Hevig gecon centreerd en met bewonderens waardige ritmische vaardigheid werkte het Mendelssohn Trio zich naar de finale, waarmee de pauze aanbrak met de nimmer aan fel in boetende strijd om koffie. MET SMETANA'S Trio in G kl. t. lag het talent op het podium zo maar voor het oprapen. Naast de rit mische en technische vaardigheid, die aan de dag werd gelegd, bleek het trio volkomen ingeleefd in de geest van Smetana's werken. Zulk een voordracht is rijp voor een plaat opname. Jammer alleen, dat de akoestiek van de kerk voor dit en- semblespel niet erg geschikt is. Hy is wat te groot en, vooral, te hoog. Met name de pianoklanken onder vonden hiervan hinder. Willem Schrama LISSE By de laatste begrotingsbe handeling werd door de verschillende raadsleden de aandacht van het gemeen tebestuur van Lisse gevraagd voor het bejaardenwerk, door nauwere contac ten met de bejaarden tot stand te bren gen en te bewerkstelligen, dat het be jaardenwerk financieel beter zou kunnen draalen. De subsidieregeling van thans achtte men niet voldoende om het be jaardenwerk goed te doen functioneren. Het gemeentebestuur heeft aan de wens van de raad gevolg gegeven. In over eenstemming niet afgevaardigden uit de drie piaatseiyke bejaardenorganisaties en tot een betere subsidieregeling gekomen. Uit de besprekingen is gebleken, dat de bejaardenbonden het meest voelen voor een vast bedrag per organisatie en een bedrag per lid boven de 65 jaar. Alle drie bejaardenbonden hebben een aantal vaste kostenfactoren, welke niet beïn vloed worden door het aantal leden dat men heeft. f 1000 hoger ADVERTENTIE Th. J. van der Heijden lid van de Nederl. Veren, van Rechtskundige Adviseurs. B. en W. stellen nu voor om met ingang van 1 januari 1970 de plaatselijke be jaardenbonden, mits aangesloten by een landeiyke organisatie, als volgt te sub sidiëren: a. een vast bedrag per bejaardenbond van ƒ500.—; b. een bedrag per lid boven de 65 jaar en in Lisse woonachtig van 3.per lid; c. 30% van de werkeiyke salariskosten der bejaardengymnastlek, gegeven door een beroepskracht. Door deze nieuwe regeling zullen de drie bonden gezameniyk een hogere sub sidie ontvangen van rond 1000. terwyi de subsidie voor de bejaar^°n- gymnastiek geschat wordt op ƒ6 voor de drie bonden.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 3