KUNSTENAARS OP DE VUIST BIJ EXPOSITIE Verhouding tussen Paus-episcopaten moet gewijzigd Wellicht Europese top in Den Haag Exposanten toegang geweigerd Wie zei er ook weer dat alle verpakte brood hetzelfde was? >annen Curatoren stellen nieuwe bestuursvorm voor in Nijmegen Experimentele periode van twee jaar toestand in Belfast SKODA IN MODERN JASJE Vietkong wil bestand van drie dagen Spoorwegen gaan lucht in Conferentie over nieuw onderwijs Purol h°uc^ Leger staakt zoeken naar James Pike VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Wethouder van Utrecht voor bruikleen vergoeding UTRECHT (ANP) De wethou der voor Culturele Zaken van de gemeente Utrecht de heer H. van der Vlist, heeft na afloop van de incidenten in de Nicolaaskerk, verklaard een principieel voor stander te zijn van een toekenning van bruikleenvergoedingen, niet alleen aan kunstenaars maar ook aan kunsteigenaars, die „er hun geld in hebben gestoken". In een gesprek met de actievoeren de Haagse kunstenaar Lancelot Samson zei de wethouder dat de kunstenaars zich tot B. en \V. van de gemeente Utrecht hadden moe ten wenden om de door hen be geerde deelnemerslijsten van de expositie te verkrijgen. Brieven aan raadsleden persoon lijk achtte de wethouder niet juist, „omdat die brieven niet in de raadsvergadering kunnen worden behandeld". De wethouder zei be reid te zijn met iedereen te dis cussiëren over de redelijkheid van de bruikleenvergoeding en de af gifte van deelnemerslijsten. digingskaarten voor zün collega's, die buiten de zaal hadden moeten blijven. De rust werd later nog meer verstoord door een groep B.B.K.-ers, die in de hal met de gescandeerde kreet „schande, schande" van hun ongenoegen blijk ga- (ADVERTENTIE) (Van c «■respondent) UTRECHT De opening van de ten toonstelling in het Centraal Museum te Utrecht van moderne kunst '64 tot '69 is niet zonder incidenten verlopen. In de naastgelegen Nicolaaskerk werd de ope ningsspeech van de directrice van het museum, dr. Houtzager, verstoord door de Wassenaarse kunstenaar Bodies, die met luide stem kwam vragen om uitno- Een jonge politieman, vermomd en ge- wichtigd doend, zich noemende van Voorst tot Voorst, kunstenaar, en ter expositie zogenaamd vertegenwoordigd met drie plastieken, maakte het de kun stenaars, die buiten demonstreerden, moeilijk om binnen te komen. Dit alles zonder dat meteen duidelijk was, dat hij politieman was. Naderhand op zijn vin gers getikt door de commandant van de politie in burger, adjudant Schouten, kwam dit pas aan het licht. Er ontstond een vechtpartij waarbij her en der werd geslagen en getrapt. Hieraan namen behalve kunstenaars ook burgers deel. Na dit incident werden de kerkdeuren gesloten en mocht er niemand meer in Later verklaarde adjudant Schouten, dat bij het niet verstandig vond, dat een po litieman zich als kunstenaar heeft voor gedaan. „Maar onze mensen houden ook wel eens van een lolletje". De kunstenaars kenschetsen de manier, waarop hen de toegang tot de openings ceremonie werd geweigerd als Utrecht se kruidenierspolitiek. Het is een waan zinnige toestand, dat wij, die de kunst stukken hebben gemaakt, zelf niet bij de opening mogen zijn en dat wij om een voddig papiertje buiten moeten blijven. Wie is er nu eigenlijk de baas?" vroegen zij. Voordat de openingsceremonie begon deelden de kunstenaars op het kerk plein al stencils uit, waarin zij hun af keuring lieten blijken over het beleid van de Utrechtse museumdirectie. Waarschijnlijk niet die meneer die laatst z'n lunchpakketje aan de eendjes voerde, omdat z'n vrouw hem voor de verandering eens géén King Corn had meegegeven. King Corn wordt overal in Nederland elke nacht vers gebakken. Komt dus dagelijks vers op tafel en blijft dagenlanger vers. King Corn.. .'t enige dat u weggooit, is de verpakking (alleen King Corn kan dat zeggen) De secretaris-geraal van de Russisch communistische partij, Leonid Bresjnev, va?i brede rouwband voorzien, tekent het condoléanceregister in de ambassade van Noord-Vietnam in Moskou en betuigt zo zijn deelneming met het over lijden van Ho Tsji Minh. BELFAST (AP) Ongeveer 1.500 man Britse troepen hebben vanmorgen vroeg in Belfast moeten optreden en de straat moeten vrijmaken toen zich in Belfast ongeregeldheden gingen voor- Hier en daar werd er tussen katholie ke en protestantse demonstranten op straat gevochten. Tegen de ochtend slaagden militairen erin de menigte met de bajonet op het geweer terug te drijven. Het kwam niet tot gewelddadigheden. Bernadette DevLis teruggereerd in de katholieke wijk Bogside in Londonder ry. Ze zei: „De barricaden blijven tot de regering gevallen is. Ondanks haar vrees gearresteerd te worden, hoopt ze naar Londen te gaan om Wilson te zeg gen dat hij een lafaard is". (Van onze correspondent) NIJMEGEN Curatoren van de Nij- jneegse universiteit zullen aanstaande taterdag als eersten een totaal-plan voor le nieuwe bestuursstructuur van de uni versiteit voorstellen. Via een reglements- ijziging hopen zij met ingang van 1 ja- a.s. te komen tot een zgn. experi- nentele periode van twee jaar om erva- ingen op te doen met nieuwe bestuurs- en, waarbij medebeslissingsrecht alle geledingen en eisen van de loelmatigheid en deskundigheid centraal taan. Deze ervaring zal daarna als lei- Iraad dienen bij het vaststellen van een eer definitieve structuur. Als toelichting zegt de voorzitter van iet curatorium, prof. dr. A. van Melsen, n de geledingen verwacht wordt at zij een standpunt voor 25 oktober enbaar maken. Eventueel gewijzigd het bestuur van de katholieke univer- iteit daarna een experimenteel karak- kunnen krijgen. „In de huidige on- uidelijke toestand willen wij een daad werkelijke democratisering bespoedigen, de discussies te verhelderen door ïiddel van een concreter stuk. De nota- eringa laat ons bij de concretisering allerlei denkbeelden in de steek. Wij len nog niet overzien hoe ons voor- lel daarin zal passen, wij zijn gewoon eigen weg gegaan", aldus prof. Melsen. De nota gaat ervan uit, dat et beleid openbaar is en dat uitzonde- ing op deze regel gemotiveerd dienen worden. Uitgewerkt wordt voorts een struc- lur voor de verschillende niveaus van universiteit. Als zodanig zullen per Ontslagen bij stuwadoors in doek van Holland (Van onze correspondent) HOEK VAN HOLLAND De stuwa- oormaatschappij „Maasmond" in Hoek an Holland, werkgever van het kade- ersoneel van Harwich Ferry Agentuur, iet zich genoodzaakt om 35 van de 140 'erknemérs af te voeren. Zes oudere erknemers gaan met vervroegd pen- loen. De 29 anderen zijn in de gelegen- eid om in Rotterdam te gaan werken. Ie afvloeiing is een gevolg van de lieuwe diensten die sedert een aantal naanden gaande zijn. sectie (studierichting) en faculteit raden worden gevormd, waarin alle geledin gen -ijn vertegenwoordigd. Als overkoe pelend orgaan komt er 'n universiteits raad, eveneens met alle geledingen en wel in de volgende samenstelling: weten schappelijk corps (12 zetels), overig per soneel (12), studenten (12), faculteitsver tegenwoordigers en vertegenwoordigsters van de maatschappij (beide 6). In de eerste fase van de experimente le periode functioneert het huidige dage lijkse bestuur van het college van cura toren als universiteitsbestuur. Na onge veer 1 jaar treedt het bestuur in overleg met de universiteitsraad over eventue le wijzigingen in het universiteitsbestuur. De vraag of de universiteitsraad for meel en materieel het hoogste bestuurs orgaan van de universiteit is, wordt in het ontwerp niet beantwoord. Tijdens de experimentele fase hebben raad en be stuur zelfstandige bevoegdheden. Eindelijk viaduct over beruchte spooroverweg (Van c correspondent) UTRiEOHT De beruchte spoorweg overgang bij Loenensloot op de snelweg van Utrecht naar Amsterdam gaat ver dwijnen. Er zal een viaduot worden ge bouwd, waarvan de uitvoering ongeveer drie jaar in beslag zal nemen. Deze over gang was al jaren een ergernis voor vele automobilisten. Per dag passeren sleohts enkele treinen. Maar desondanks doen zich er vooral in de winter en bij mistig weer bij herhaling kettingbotsingen voor. De verkeersintensiteit op deze spoorweg overgang neemt elk jaar met circa 8 pet toe. Daarom werd het gelijkvloers laten kruisen van treinen te riskant. Behalve bij Loenersloot is er ook nog een gelijk vloerse spoorwegkruising in een autoweg bij Boxtel. Curie overschat zichzelf ROME (KNP) BU beslissingen op topniveau dient de paus eerst adv te winnen van de bisschoppensynode of de bisschoppenconferentie. Dit van de voorstellen die Rome ontvan gen heeft voor het overleg in de bisschop pensynode, die 2 oktober begint en waar- het voornaamste punt is: de verhou ding H. Stoel bisschoppenconferenite in omgekeerd. Het gaat er om de bestaande praktijk ■an het bestuur van de kerk, gebaseerd op het dogma van de pauselijke onfeil baarheid, aan het collegialiteitsbeginsel aan te passen. '1 Voorstellen om bis schoppenconferenties c.q. bisschoppen synode rechtstreeks te betrekken bij be langrijke beslissingen is door tal van epis copaten gedaan: Nederland, Duitsland, België, Oostenrijk, Scandinavië, V. S., Panama, Frankrijk, China, Australië, Ceylon, Spanje, Zambia, Pororico, Ango la, Engeland, Oppervolta, Nigeria, Chi li, Joego-Slavië, Zwitserland, Filippij— India, Nieuw-Zeeland en de eilanden i de Stille Oceaan. De voorstellen van de Duitse bisschop penconferentie zijn van doctrinaire er jurdidische aard: grotere eenheid is ii de huidige moeilijke situatie, van de kerk van het grootste belang. "Structuurbe ginsel van deze eenheid is de hiërarchi sche opbouw; handelingsbeginsel subsidiariteit. Een van de voorstellen betreft de bisschopsbenoeming, want de huidige praktijk is onbevredigend; moet rekening houden met het gehele kerkvolk. Verder willen de Duitse bis schoppen bespreking van het gemengde huwelijk en de geboorteregeling. De Bel gische bisschoppen menen dat de rol van urie wordt overgewaardeerd en die de bisschoppen ondergewaardeerd, urie wordt venveten, dat zij zich met de paus identificeert, centraal gezag van de kerk moet zich tot raamwetten beperken. De Nederlandse bisschoppen hebben in hun voorstellen op gewzen dat het ge zag van de paus steviger zal worden, als hij voldoende geadviseerd wordt, niet al leen door de curie, maar ook door het bisschoppencollege. Er moeten midde- ;n wegen gevonden worden opdat het bisschoppencollege voor de publika- ran documenten, zoals encyclieken, geraadpleegd kan worden. De Romein- urie mag niets beslissen voor de plaatselijke bisschoppen geïnformeerd zijn. De Nederlandse bisschoppen menen, dat de dialoog tussen paus en bisschop pen broederlijker zou kunnen zijn als er niet zo'n groot bestuurapparaat van cu rie en nuntii was. Oproep tot priesters De priesterraad van het bisdom Haar lem heeft alle diocesane priesterraden opgeroepen om afgevaardigden te sturen naar Rome ten iyde van de bisschoppen- I Synode. In de oproep staat o.m., dat in het decreet over het ambt en het leven I van de priesters het Vaticaans concilie aan de bisschoppen heeft opgedragen met hun priesters alles te bespreken, wat be trekking heeft op de noden van het pas torale werk en op het welzijn van het bisdom. Wil dit echter resultaat hebben, dan moet er, aangepast aan de huidige noden en omstandigheden, een groep of senaat van priesters zün, die alle pries ters vertegenwoordigt en die de bisschop met raad en daad kan bpstaan in het bestuur van het bisdom. In Chur is de betekenis van de aanwezigheid van priesters gebleken. SAIGON (Reuter) Die Vietkong heeft gisteren een drie dagen durend staakt-het-vuren aangekondigd ten te ken van rouw om de dood van de Noord- vietnamese president Ho Tsji Minh. Volgens een mededeling van de radio van het nationale bevrijdingsfront zal de maatregel op 8 september om 00.00 uur plaatselijke tijd ingaan en op 11 septem ber rond dezelfde tijd weer aflopen. Sedert het begin van dit jaar is dit de vierde keer dat het nationale bevrijdings front een staakt-het-vuren in acht neemt. De laatste keer gebeurde dit op 30 mei ter gelegenheid van de verjaar dag van Boedda. Uit Saigon is nog steeds geen officiële verklaring gekomen of de Zuidvietname- se regering al dan niet bereid is het staakt-het-vuren te eerbiedigen. Ook van Amerikaanse zijde is nog geen com mentaar gegeven op de door de Vietkong aangekondigde maatregel. Nieuwe bestellingen F okkertoestellen SCHIPHOL (ANP) De regering van Nieuw Zeeland heeft bij de NV. Kon. Nederlandse vliegtuigenfabriek Fokker twee F-27-vliegituigen besteld, die zullen worden gebruikt als nayiigatie-lesvliegLuLgen. Dit heeft de heer F. J. L Diepen, directeur van Fokker, gistermiddag meegedeeld tijdens een bijeenkomst met leden van de Vereniging van Nederlandse Lucht- en Ruimteva a rtpublicisten Hij deelde verder mee, dat de „Trans-Austriila Airlines" ook nog twee ,.Friendship"-vliegtuigen heeft besteld Deze maatschappij was dertieneneenhalf jaar geleden de eerste buitenlandse luchtvaartmaatschappij die de F-27 bestelde; ze heeft er thans zestien in Voorts is bekend geworden, dat er nog een ..Friendship" is besteld door Argentinië, ten behoeve van de „Fuerza j Aerea Argentina", die er reeds acht had I besteld. Tenslotte kondigde de heer Diepen aan. dat er een contract is gesloten met een een nog niet nader te noemen opdrachtgever, die drie F-28 „Fellowship"-vliegtuigen heeft besteld. Het totale aantal „keiharde" F-28-bestellingen bedraagt daarmee 27. UTRECHT Trans N.V., het reisbu reau van de Spoorwegen, gaat haar werkterrein het komende winterseizoen uitbreiden met de verkoop op beperkte schaal van toeristische vliegreizen. Het spoorwegreisbureau bestaat sinds 1968 en heeft vestigingen op tien stations (bij inlichtingenbureaus). De uitbreiding met vliegreizen be- sohouwt het spoorwegreisbureau als een aanpassing aan de ontwikkeling van de reismarkt. die het laatste jaar zeer snel is gegaan. De voornaamste bestem mingen. waarvoor reizen zullen worden verkocht, zijn Majorca, de Spaanse kust en de Canarische eilanden. Er wor den zowel reizen in hotels en pensions als in appartementen aangeboden. Dennis Michael Rohan, de Austra lische schaapherder, die bekend heeft de Al Aksa moskeer in brand te hebben gestoken, wordt, zwaar be waakt, naar de zaal van de Hoge Raad in Jeruzalem gebracht om verhoord te worden. Proces Rohan op 24 september JERUAZLEM (AFP) Het proces tegen de Australische schapenscheerder Dennis Rohan, die heeft bekend de Al- Aksa-moskee in Jeruzalem in brand te hebben gestoken, zal op 24 september be ginnen voor een tribunaal van drie leden. Als president zal Zvi Eli Baker, presi dent van het districtshof van Jeruzalem optreden, bijgestaan de de districtsrech- ter Jehoeda .Cohert en Mosje Colan. Een woordvoerder van het Israëlische minis terie van Buitenlandse Zaken verklaar de donderdag, dat het proces kan wor den bijgewoond door journalisten en waarnemers uit alle landen, met inbe- zan de Arabische staten. Beter klimaat sedert heengaan van De Gaulle BRUSSEL (ANP) Minister Luns meent, dat het politieke klimaat in Euro pa sedert het aftreden van president De Gaulle geleidelijk aan beter is geworden en dat zeer waarschijnlijk in november in Den Haag een topconferentie över de versterking van de integratie en de Britse toetreding tot de EEG kan wor den gehouden. Hij verklaarde dit in Brussel, waar hij sprak op een lunch in de „Cercle Gaulois", en waar hij vervolgens een gesprek van een uur had met zijn Belgische collega, Harmei. Een topconferentie is zeer waar schijnlijk, aldus minister Luns, doch een besissing is nog niet gevallen. Op 15 september zullen de ministers van Bui tenlandse Zaken van de Zes in Brussel aan een lunch tijdens een vergadering van de EEG-ministerraad, de zaak ver- I der bespreken. Een aantal kwesties moet I in dit verband nog worden geregeld,zo als de vraag of de Europese commissie aan de topconferentie moet deelnemen. 25 oktober in het Evert Ku- Minister Luns achtte die deelneming no- Amersfoort een conferentie dig, als over technische problemen van de integratie gesproken zou worden. Zijn Belgische collega sloot zich bij deze ziens wijze 'aan. Minister Harmei heeft aan zijn Nederlandse collega ook nadere in lichtingen gegeven over zijn recente be zoek aan Moskou. Minister Luns verklaar de daarna gematigd optimistisch te zijn over de mogelijkheid van een Europese veiligheidsconferentie. Voor de „Cercle Gaulois" had hij in dit verband nog be toogd, dat het zoeken van ontspanning en toenadering tussen Oost en West pa rallel moest gaan met de versterking van de Europese integratie. (ADVERTENTIE) smette oo<; tui Het meest opvallende van het Skodamodel 1970 is de fraaie lijn, geheel aangepast aan de huidige Westeuropese smaak. Voorts zijn intern nog een aantal vernieuwingen aangebracht ojttu. een gescheiden remsj/steem, een alarmschakelaar, ruitewissermotor met liefst vier werkstanden, een elastisch verzonken veiligheidsstuur, slaapbanken, meer bagageruimte, stopcontact op het vnstraumentenbord, dat kan worden gebruikt voor b.v. een looplamp, scheerapparaat of kookapparaat. De prijzen van de nieuwe Skoda (S 100, S 100 Luxe, S 110 Luxe) zullen iets hoger komen te liggen maar nog altijd onder de zes mille blijven. Het benzineverbruik blijft ongeveer 1 liter op 14 km. (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Op initiatief van Werkgemeenschap voor vernieuwing Opvoeding en Onderwas (WV.O.) wordt van 23 tl persoord over „onderwüs en vernieuwing" gehou den. Deze conferentie heeft de preten tieuze bedoeling te komen tot de ont wikkeling van een strategie voor de ver nieuwing van het onderwüs in Neder land. De conferentie zal de stoot moeten geven tot een planmatige vernieuwing in alle geledingen van het onderwys, aldus de W.V.O. De conferentie zal worden voorgezeten door prof. L. van Gelder, hoogleraar te Groningen en voorzitter van de werkgemeenschap. Er zijn men sen uit een groot aantal sectoren van het Nederlandse politieke en maatschappe lijke leven voor uitgenodigd, uit over heidskringen en bedrijfsleven. SCHIETPARTIJ IN UTRECHT Schilder legt bekentenis af UTRECHT (ANP) De 52-jarige Amsterdamse schilder H. B, die de Utrechtse politie arresteerde op verden king de 38-jarige Amsterdamse handelaar J. G. bij een autoruil in Utrecht te hebben neergeschoten, heeft bekend. De toe stand van het slachtoffer is redelijk, de man is buiten levensgevaar. JERUZALEM (A.P.) Vrijwilligers hebben donderdag de plaats ingenomen van het Israëlische leger en de politie bij het zoeken naar de voormalige Ame rikaanse episcopaalse bisschop James Pike, die al drie dagen wordt vermist In de bergen ten westen van de Dode Zee. De 31-jarige mevrouw Pike houdt vol dat haar man nog leeft en ziek en wan hopig in een grot verblijft. Een vriend van het echtpaar. die in New York in «en ziekenhuis ligt, had tot tweemaal toe een visioen hiervan gehad, zo zei ze; „Hij is een zeer goed medium", al dus Diana Pike.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5