3)j Ccidóe (Sommd Zending uit Leningrad afltenne Piraten-tv uit de lucht HUISKAMER-TV VOOR OOSTERHOUTSE SCHOOLKLAS Verdeeldheid over uitnodiging uit Spanje „Geheime t.v." voor artsen Schaken met prof. Euwe via Teleaccursus Bekroning van KIJKEND VERTAALD LUISTEREN Van het Reve schokt Harmsen Inventarisatie kerkelijk kunstbezit PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1969 Kamerleden die tot andere gedachten komen /OPMERKELIJK is de lopende pariemen- V tatre periode onder meer, doordat in een aantal gevallen op nogal spectaculaire manier Kamerleden de partij via welke ze in de volksvertegenwoordiging gekozen werden, vaarwel zeidenen een „eigen fractie" stichtten. Zo bleef er door biërcering van de eens redelijk-sterke Boerenfractie niet veel invloedrijks meer over en kreeg de Starten-Generaal na het conflict om „de nacht van Schmelzer" en de nasleep daarvan een drie man sterke PPR-fractie, drie de gelederen der Katholieke Volks partij verliet, omdat drs. Aarden c.s. langs een heel andere weg naar politieke ver nieuwing wilden dan het gros der KVP- bestuurders wenselijk en noodzakelijk vohd. Op lager niveau zijn er nog meer gevallen van volksvertegenwoordigers die „tot andere gedachten" kwamen en die om persoonlijke of politieke redenen hun visitekaartje veranderden. Vrijwel steeds ging dat met incidenten gepaard. Want vanuit de partij waarin de „dissidenten" het vertrouwen opzeiden, klonk bijna steeds de eis dat de betref fende zetels inde Kamer, de Staten of de raad ter beschikking zouden worden gesteld. Het argument was dat wie een fractie, een lijst of een program ontrouw wordt, het vertrouwen van de kiezers met meer heeft en dus. zoal niet formeel dan toch materieel, onrecht doet door te blijven zitten. Bijna altijd hebben betrokkenen deze eis naast zich neergleegdmr. H. W. van Doorn was een der weinigen die. toen hij de KVP vaarwel ziet zijn Kamerlidmaat schap neerlegde, maar liij voerde d aai voor motieven aan die het tegenovergestelde besluit van mede-radicaal Aarden c.s. om wel volksvertegenwoordiger te blijven niet wraakte. TVU de tijd van verkiezingen en kandi daatsstelling begint te naderen, moeten partijen zich maai- weer eens op de kwestie bezinnen, ook al kunnen ze zonder wijziging van Grondwet en Kieswet weinig beginnen tegen Kamerleden die naai- andere partijen „overlopen" of die een eigen fractie gaan vormen. Partijen kunnen wel hun leden bij de kandidaatsstelling aan gegadigden rooi de lijst voorwaarden laten stellen. Dat is in het verleden ook ai gebeurd met betrekking tot kwaliteitszetels en voor keurstemmen, wat ook wel tot. deining aanleiding gaf, maar dan meestal deining over zaken die politiek gezien nooit zo ernstig konden zijn als het „adieu" zeggen tegen een partij en het officieel breken met de fractie waarvan men lid was. We vinden beraad over deze kwestie geen overbodige luxe. omdat in de toe komst herhaling van conflicten van dit soort allerminst uitgesloten is. Wanneer bij voorbeeld de eerstvolgende Kamer- verkieKtogen gaan plaats "vinden, op basis van programma-accoord en en/of grote partij concentraties is „uitstappen" van Kamerleden tijdens de rit geen alleen maar denkbeeldige mogelijkheid. Want hoe groter de concentraties worden, des te meer groeit ook de kans op spanning binnen die concentraties en dus ook op een apert conflict. "pEN gemakkelijke zaak is liet zetdrecht van volksvertegenwoordigers die „tot andere gedachten" komen niet.. De Grondwet met haar verbod van rugge spraak en formele visie dat elk Kamerlid vertegenwoordiger van het hele Neder landse volk is. kent de figuur van een parlementariër die met een partijprogram staat of valt niet. Maar de parlementaire praktijk en de realiteit van het Nederlandse verkiezings systeem kennen die verbondenheid tussen afgevaardigden en lijst wel. Wat de ge schiedenis echter gecompliceerd maakt, is dat er op de duur tussen partij, program en afgevaardigde een correlatie is gegroeid die het soms niet gemakkelijk maakt om in de verzameling van factoren de zwaarsteaan te wijzen. Een kandidaat met veel gezag in bepaalde kringen wordt gekozen op lijst A. Wie bewijst dat de man niet veel van de stemmen die hij lijst A bezorgde, zou hebben gekregen, wanneer hij op lijst B van een andere partij kandidaat zou hebben gestaan? Een regeling bij het tussentijds ver wisselen van partij of politieke kleur zou minder lastig zijn, ais we een districten stelsel kenden; tussentijdse verkiezingen zouden dan kunnen aanbanen dat de betreffende politicus nóg het. vertrouwen van de burgers die hem kozen heeft of ■Met, Met het bij ons geldende ingewik kelde lijstenstelsel valt nooit te bewijzen wat de kiezers van een tussentijdse „be kering" of „afval" vinden. In concreto kan de KVP bij voorbeeld stellen, dat vorig jaar dra. Aarden met een aanhang van driemaal de lijstkiesdeler achter zich had, maar drs. Aarden mocht met even veel recht zijn partij uitnodigen dit maar eens te bewijzen. TIET is dus allemaal een nogal twee- slachtige geschiedenis. Wij zouden er, na veel wikken en wegen, mee kunnen Instemmen, dat volksvertegenwoordigers die hun partij verlaten ook him zetels ter beschikking stellen, maai- dan op basis van een bij de kandidaatsstelling nadruk kelijk gegeven woord. De huidige praktijk is immers ook abnormaal: indien drs. Aarden of een van zijn fractieleden hun Kamerzetel opgeeft, komt er weer een KVP-er aan bod. Zelfs wanneer dat op een gepronon ceerde tegenstander van de PPR zou uitdraaien. Wie „tot andere gedachten" komt, zou dan ook het best de vuurproef van de eerstvolgende verkiezingen kunnen af wachten vóór hij als Kamerlid van richting verandert; mochten zijn inzichten door velen in de partij gedeeld worden, dan kon via leden en partijraad een sneller oordeel over de waarde van zijn kritiek worden afgedwongen. Valt dat oordeel niet gunstig uit, dan ls aftreden en doorvechten voor erkenning bij de kiezers van alle niet-ideale oplos singen waarschijnlijk neg die met de minste bezwaren. Een redelijke mate van vrijheid ln partij en fractie kan trouwens dikwijls ook al het trekken van uiterste' consequenties als men die niet wil of aandurft, over bodig maken. Bij het Rijksmuseum te Amsterdam beginnen de kostbare gruiklenen binnen te lcomen voor de uit louter topstukken bestaande Rembrandt- tentoonstelling Gisteren arriveerden de „Samenzwering van Claudius Ci- vilis" UuStockholm en „Het offer van Abraham uit Leningrad. Hoofd directeur Van Schendel zag persoon lijk toe hoe het schilderij uit Rusland voorzichtig van zijn verpakking werd ontdaan. LONDEN (AP) Er zijn plannen om piraten-t-v.-uitzendingen te verzórgen uit vliegtuigen, die boven de Noordzee vliegen. De leider van een voormalig piratenradiostatiom, Roman O'Rahidly, will hei komende voorjaar op de band gezette t.v.-programma's uitzenden uit twee supei-constellations. Hij zegt hiervoor een kapitaal achter zich te hebben van meer daar één miljoen pond. De .Britse minister van de PTT, John Stonehouse, belegde een speciale persconferentie om hen te waarechuwen, die dit plan steunen. Stonehouse vond het plan „een belachelijke gok", die bestreden zal worden door de regering. De piraten-t.v. betekent volgens hem overtreding van dezelfde wet, waarbij de drijvende piratenradiostations om de Britse kust in 1967 buiten de wet gesteld werden. De 29-jarige O'Rahiliy heeft desondanks verklaard zijn plannen door te zullen zetten. NEDERLAND I (STER- i.clameuitzcndingcn om 18.56, 19.03, 19.56, 20.16) NOS: 18.50 uur: Fabeltjeskrant 19.00 uur: Journaal NCRV: 19.07 uur: Zeg het met bloemen, bloemencorso 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Hier en nu, actualiteiten 20.45 uur: De glazen stad, herhaling 22.15 uur: Farce Majeure Jonge mensen tekenen in de tijd 22.40 uur: Journaal (NOS) NEDERLAND STER- reclameuitzcndingcn om 18.56 ,19.56, 20.16) NOS: 18.50 uur: Fabeltjeskrant 19.00 uur: Journaal 19.03 uur: Scala, magazine AVRO: 19.30 uur: 20.00 uuur: Journaal (NOS) 20.20 uur: Dean Martin Show 21.10 uur: High Chaparral, serie 22.00 uur: Televizier. actualiteiten 22.45 uur: Journaal (NOS) Televisie morgen NEDERLAND NOS: 16.00 uur: Journaal VARA: 16.02 uur: Dagje ouder, voor boven de zestig 17.00 uur: Cliff Richard 17.25 uur: Ditta in het post kantoor, tekenfilm De met aangegeven programma's zijn kleurentelevisieprogramma's RADIO PROGRAMMA (402 m) NCRV: I „Tocli ook van de wereld: wekelijks Int zomers: licht platenprog gezien heelt.., detective Sentimental journey: aan vroeger jaren. 2! iek. 19.40 Wijd als Actu: lationale oriëntatie over 1 jeugdvverkpatro raaggespr. van Caude Bettoni met de staats- nga. Onderwerp: De pas gehouden zitting in het regionaal comité van de Wereldge- indheidsorganisatie. 12.26 Mededelingen tbv nd- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. KRO: 12.41 teSten. 12.50 Zonder grenzen: rubriek issie en zending. N.O.S.: 13.00 Vliegen- ïijvengrammofoonplatenprogramma s militairen. KRÓ: 14.00 Stereo: P.M.: ;ekblad met veel plaatjes. (16.00-16.02 N.O.S.: 16.30 Inzet, programma over 'olg-hoorspel. Hire Dure ziekenhuizen te Gemert verspilfllng van geld bij dokters en ziekenhuizen aan de orde stelde, op zijn wenken bediend: staatssecretaris Kruizlnga, heeft een onderzoek gelast naar het verband tussen de stijgende kosten bij ziekenhuisbOuw en -uitbouw, de taak van die ziekenhuizen in het betreffende gebied en de toepassing van nieuwe vindingen dn de medische weten- Niet de spreker in Gemert, maar heb advies van een officiële ziekenhuiscom- imissie is voor de overheid aanleiding geweest tot het geven van de opdracht. Dat mag niet hinderen; hopelijk geeft dr. Krudslnga nog meer opdrachten tot onderzoek, want de onderhavige kwestie betreft slechts één onderdeel van de algemene 'kwestie die op de NKV-studïe- dagen aan de orde werd gesteld- Dank zij de nu verstrekte opdracht zal to elk geval worden nagegaan of de in vesteringen bij zLekenhuisbouw wel altijd doelmatig zijn, dit ook lin relatie tot de plaatselijke 'behoeften en dus de mogelijk heden van samenwerking met andere ziekenhuiskosten. Bij het onderzoek moet ook betrokken worden de vraag of door extra-investeringen in een ziekenhuis soms niet hogere kosten die voorzieningen buiten de ziekenhuizen met zich mee brengen, kunnen voorkomen worden. Inderdaad is ook dit een logisch aspect van de kwestie. Anderzijds hopen we, dat er op korte termijn ook een onderzoek wordt ingesteld naar de efficiency in de ziekenhuizen. De klacht ln Gemert was, dat specialisten onnodig kosten laten maken, dat patiën ten verschillende dagen doelloos in een ziekenhuis (moeten blijven, dat terzake van ni'et-zlekentfondspatiënten zieken huizen en medici rekeningen opschroeven, omdat particuliere ziektekostenverzeke ringen toüh niet de macht hebben zich met succes tegen deze prijsopdrijving te verzetten. Het is in Gemert gezegd, niet bewezen. Maar wij zouden beslist bewezen willen zien, dat het niet zo is. En helaas moet daaraan op dit moment wel getwijfeld worden. Smoesjes T^BN uitnodiging van het Spaanse -*-J parlement aan de Tweede Kamer om in de herfst een delegatie het bekende beleefdheidsbezoek aan Madrid te laten brengen stelt onze volksvertegenwoordi gers voor problemen. Hadden de dames en heren kortgeleden nu ook maar geen delegaties naar Praag en Boekarest gestuurd, dan had iedereen fier kunnen beweren: „Voor ons geen boodschap bij het onvrije parlement van een ondemocratisch land-" Nu zit op ons Binnenhof „links" een beetje ln de penarie. Sommigen komen er rond voor uit dat ze rode dictatuur willen Blikken, maar rechtse dictatuur niet. Anderen onder meer bij de Partij van de Arbeid zoeken argumenten om de reis naai- het Tsjecho-Slowakije na de Sovjetinvasie en Dubceks val te kunnen rechtvaardigen en voor de visite aan Peking-rood Roemenië iets te bedenken dat niet op Franco's Madrid kan slaan. Het gaat dus verdacht veel lijken op smoesjes verzinnen. Het Nederlandse parlement, had sterker gestaan wanneer het noch het een noch het ander had gedaan. Nu zet men de tering van het principe naar de nering van het opportunisme. En dat. terwijl de waarde van dit soort parlementaire bezoeken meestal op juiste wijze weergegeven staat in de onbenullige verslagen waaraan we maanden latei- mogen kennis nemen. Benoeming Haarlem HAARLEM (KNP) Tot president van het seminarie Warmond en tot direc teur van het filosoficum is met ingang van 1 september benoemd dr. L. M. Aarts. Dr. Aarts volgt praeses W. J. de Graaf op, die enige tijd geleden benoemd werd tot directeur van het binnenstadsplan Amsterdam, alsmele drs. A. J. van Oosterom, tot dusver directeur van het filosofioum. Benoemingen bisdom Rotterdam ROTTERDAM (KNP) Op voordracht van de provinciaal van de priesters van het Heilig Hart heeft de bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, pater C. A. van den Burgh S.C.J. benoemd tot directeur van het zeemanshuis Stella Maris te Rotterdam. Op zijn verzoek heeft kapelaan J. A. Beljaars van de O.L. Vrouw van Goede Raadparochie te Den Haag verlof ge kregen om parttime pastoraal theologie te gaan studeren te Nijmegen, met de op dracht weekend-assistentie te blijven verlenen in zijn parochie te Den Haag. In overleg met de provinciaal van de paters van het Allerheiligst sacrament is pater F. G. J. Weersink S.S.S. bennemd tot weekendassistent in de parochie van iKt-Bonifeto» te Rijswijk. De TROS deed het gisteren niet: na afloop van „Met het oog op. tele foonnummers projecteren waar laaiend- enthousiast geworden Groninger kij kers zich thans als TROS-lid konden aanmelden. Het zou interessant zijn te weten waarom thans géén poging werd gedaan om de „oogst binnen te halen"- Zo'n reden zou natuurlijk kunnen zijn dat de TROS een beetje beschaamd is om de kritiek die haar werfmethodes na vorige uitzendingen hebben onder vonden. Het zou ook kunnen zijn dat Landré c.s. achteraf bedacht hebben dat zulk regionaal gedoe op de, naar ze zeggen, nogal nuchtere Groningers niet veel indruk zou maken. Dat die in Groningen misschien liever echte t.v.-programma's zien dan amateurs uit eigen gewest. We willen daarmee niets kwaads zeg gen van die amateurs. Die zongen, dan sten en speelden dat het een lieve lust was. Maar dan op eigen niveau en dat niveau ligt te laag voor t.v.-amusement. Waardoor magere professionele bijdra gen als die van Annelies Bouma en Nijveen Behr gemakkelijk als hoogte punten uitstaken. Vakwerk werd wél geleverd door Ge rard Trebert die met zijn camera-regie zwakke prestatie een valse glans gaf. En ook door Jan Keja en Fred Romeyn die van het inleidend filmpje beslist iets aardigs hadden gemaakt. VARA's Achter het Nieuws stelde een incident bij de ontgroening van Den Helderse adelborsten aan de kaak. On volledig, maar dat kwam door gebrek aan medewerking van de leger voorlich tingsdienst. Achter 't Nieuws handelde hier terecht, want ambtelijke geheim houding in een kwalijke kwestie als de ze is een kwalijke zaak. VARA's Achter het Nieuws stelde ook de Stokvis-affaire aan de kaak. Onvol ledig, want noch de vakbond, noch de Stokvis-directie werd gehoord. Omdat geen protest werd geuit tegen beider afwezigheid, nemen we aan dat Achter het Nieuws beider mening ook niet heeft gevraagd. Achter het Nieuws handelde hier ten onrechte, want eenzijdige voor lichting in een kwestie als deze is een hoogst kwalijke zaak. Vg. onze eenten. (Van onze correspondent) OOSTERHOUT Gistermiddag wa^ de kamer van de familie Vermeulen aan de Oosterhoutse Huize Limburg straat flink vol. 29 jongens van de vier de klas van onderwijzer J. de Ridder van Hertog Janschool zaten daar van vijf voor half drie tot tien voor drie een uitzending van de Nederlandse On derwijstelevisie te volgen. De Oosterhoutse gemeenteraad heeft destijds een verzoek van de school om een t.v.-toestel te krijgen, afgewezen, Gedeputeerde Staten oordeelde ook ne gatief en een beroep op de kroon le verde nog geen antwoord op. De ouders zeiden tenslotte: „Als de overheid de HILVERSUM (ANP) Teleac zal in januari 1970 beginnen met een nascho- lingscurus voor huisartsen, dit op ver zoek van een aantal artsen zelf. Uit een enquete van het „Nederlands Huisartseninstituut" is gebleken dat slechts twintig procent van de huisart sen bezwaren heeft tegen een nascho lingscursus via een open systeem. De mogelijkheden van een gesloten systeem zijn wel onderzocht, maar men is daarvan afgestapt, toen bleek dat de artsen zich hiervoor apparatuur ter waarde van een kleine f 2.000 zou den moeten aanschaffen. Het geven van cursussen voor artsen is in het buitenland, volgens Teleac-di- recteur A. A. Sterman tot dusverre nooit aanleiding tot moeilijkheden ge weest. Om het kijkerspubliek echter zo veel mogelijk tot de artsen te beper- ke, zullen de uitzendingen niet van te voren worden aangekondigd. Omtrent de tijdstippen van uitzending zullen de artsen langs andere weg worden geïn formeerd. Het ligt in de bedoeling elk jaar een aantal korte seires van acht a tien lessen te programmeren. De lessen worden gegeven door docenten, die in het onderwerp zijn gespecialiseerd en door een vaste medicus-presentator, die bekend is met de huisartsenpraktijk. suws plm. s jonge i Jitlaat: progrs Frans-Duits-Engels 23.15 Licht gevarieerd platenprogramma. 23.45 kro: Actualiteiten. 23.55-24.00 Nieuws. hilversum ii (290 m) 1 18.11 Opspraak. 18.20 Uitzending v school niet kan helpen, dan zullen wij Partij Y£°£a ®^3ahe^0reonvolwassM^n ïs'ïo tend"'Van"de' v helpen". In korte tijd was er een jazz"r0ndo. vpro-vara:'19.30 Henry1'wood varieerd progrs schema voor de huiskamer-t.v.-klas: Promenade Concert te Londen: BBC Sympho- rumba-orkest met zangsolisten. 11.00 Niei de ene keer zijn de kinderen hier te Ortast "««etn modern.^mmlek. in gast, de andere keer daar. De" keuze 1 --- - cu..uc was zo groot, dat zij in de buurt van de school kunnen blijven. De overheid laat in Oosterhout (en el ders) verstek gaan bij de school-t.v. omdat de onderwijsdeskundigen niet gelijk oordelen over de waarde school-t.v. „De Nederlandse Onder- ™uziek.^ wijstelevisie zal toch wel met on ze belastingcenten werken. En dan is het niet zonde om zo'n groot goed on gebruikt te laten?" vraagt broeder umilK,.uc Walther, hoofd van de Hertog Jan- (23.00-23.10 Nieuws"23.40^23.«'Nieuws-.-' school. Die overtuigd is van de didac tische voordelen van t.v.-onderwijs. zaterdag Inspecteur van het lager onderwijs R. Hilversum 1 (402 m> ncr1 L. Warnaars meent daarentegen dat de ^s^^gehoo^lichteTrammo^onmuzi t.v.-lessen buiten schooltijd moeten nieuws en actualiteiten. 8.00Nieuws?^ vallen, .maar heeft wel een persoon- reo: Gewijde muziek (gr). 8.30 Nieuv lijke mening: „Het heeft allemaal niet instrumentaal ensemble (gr), bericht, mededelingen, SÖS-berichten v réi waarde. Als we nu bij de dia's, de !0?ls?r°e,SSS«r2 «SWS3E 8!?SS«£^8»r*SS5^ (9.40-9.50 Gymnastiek Gevarieerde muziek. 14.00 Nieuws. 14.03 Amu- rettig Weekend: Platen) licht platenprogramma. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL NED (324 m) 18.00 Nieuws. 18.03 Popmuziek voor en door de soldaten, luisterprogramma: ib.uu nieuws. 16.02 Blln- 18.28 Paardesportuitslagen. 18.30 Grammofoon- ^en en slechtzienden. VARA: 16.15 Blues Po- "3.35 Verkeerstips. 18.40 Grammo- wer- 16'35 Artistieke Staalkaart. 17.10 Opera- 18.45 Sport. 18.52 Taalwenken (he- aria's (gr.), plusminus 17.55 Mededelingen. 18.55 Grammofoonmuziek. 19.00 HILVERSUM III 240 m. en FM-kanalen weerbericht, actualiteiten en Het KRO: 9.00 Nieuws. 9.02 Djlnn: gevarieerd Ij ons. 19.40 Oude meesters. 20.00 Ga- Programma. (10.00 en 1-1.00 Nieuws.) N.O.S.: ïrt. 22.00 Nieuws, berichten en De 1200 Nieuws. 12.03 Skivatoon: infor ingspeelplaten, NCftV: o'clock tea: licht gevarieerd muziekprc wekelijkse sportshow met lichte gramm bandrecorder, de radio en de film ook 9.40 Voor de het wel e fonie-orkest e (gr). 10.55 )onstellingsagend: ieke muziek 17.00 Niet >rogra Ook statistiek, filosofie en archeologie ven over kennis van statistische metho den. Slechts een elementair inzicht in wiskundig denken (mavo-niveau) wordt verondersteld. Op de zaterdagochtend wordt van 10.30 tot 11.00 uur voorts een cursus gege- het organiseren en leiding ge- Vanavond op televisie: Farce Majeure Het NCRV- programma weerspiegelt de overgang tussen zomer-freewheelen en nieuwe eigen produkties. In het kader van de herhaling (door velen overigens zeer gewaardeerd) van De glazen stad (20.45). Maar met Farce Majeure ko men we weer terug op deugdelijke pro gramma-kost. We zien Farce Majeure graag terugkomen, het programma met veel humor en met veel, meestal mil- HILVERSUM Teleac gaat in het ko mende najaar een cursus schaken voor beginnners uitzenden die onder lei ding zal staan van oud-wereldkam pioen prof. dr. Max Eeuwe en schaak meester W. J. Mühring. Men wil zich hierbij niet beperken tot de regels van dit wijdverbreide spel, maar ook cur sist inwijden in de basisbeginselen van strategie en tactiek. :rking met de bij de KNSB aangesloten organisaties zullen studie- en oefengroepen worden gevormd. De slotbijeenkomst Van de oefengroep zal het karakter van een simultaanvoor- stelling met instructie dragen. De 13 lessen worden uitgezonden op zondag avond van 18.20 tot 18.50 uur via Ne derland I. Voorts worden op zaterdagochtend van 11.00 tot 11.30 uur 15 lessen gege- die i 1 bestemd voor ieder de, spot van Alexander Pola, Fred Bena- het bedrijfsleven, bij de 1 heid of in een andere sector een lei dinggevende functie vervult. Vervolgens is er een curus Levende Fi losofie onder leiding van drs. H. van Praag. De lessen geven een overzicht van de geschiedenis van het wijsgerig denken en van de invloed die daarvan is uitgegaan op literatuur, schilder kunst, muziek en wetenschap. Ver schillende wijsgerige stelsels worden toegelicht. Tenslotte komen er tien Teleaclessen, gewijd aan de prehistorie en vroege geschiedenis. Er zal ook aandacht wor den besteed aan de Nederlandse archeo logie en aan methodiek en conserve ring. Een algemeen overzicht sluit de cursus af. Deze lessen zijn bestemd voor een ieder die belangstelling heeft voor een verkenning van het oudste ver leden van de mensheid. vente, Ted de Braak, Henk. van der Horst en Jan Fillekers. (Nederland I 22.15) Dean Martin De door de AVRO aangekochte Dean Martin-shows worden meestal geken merkt door 't uitgekiende vakmanschap dat gastheer en optredende artiesten ten toon spreiden. Ditmaal ontvangt Dean Martin Florence Henderson, die o.m. een persiflage danst en zingt op de oude revuestijl. Voorts is er de come dian Bob Newheart en een heel bijzon dere beatgroep: Dan Dino, Desi en Billy. Bijzonder omdat Dino de zoon is van Dean Martin en Desi de dochter van Lucille Ball. Billy is alleen maar een vriend van beiden. Extra-gast: Tony Bennett. (Nederland II 20.20) Popmuziek bij Tsjechische t.v. verboden PRAAG (Reuter) Popmuziek moet uit de televisie verdwijnen, zo heeft een hoge functionaris van de Tsjecho-Slo- waakse tv donderdag verklaard. P. Koci, plaatsvervangend directeur van de t.v., zei in Praag tegenover ver slaggevers dat „krachtige stappen zul len worden gedaan om een einde aan deze beatprogramma's te maken, waar in de meeste liedjes in het Engels wor den gezongen". (Van ui ze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede-Kamer commissie voor Buitenlandse Zaken zal volgende week beslissen over een uitno diging om een bezoek te brengen aan het Spaanse parlement, In de commissie heerst verdeeldheid over de vraag of al of niet op de uitnodiging moet worden ingegaan. Van linkse zijde worden er be zwaren tegen Ingebracht, De uitnodiging voor een officieel be zoek van een parlementaire delegatie is op ongebruikelijke wijze gedaan. De Spaanse ambassadeur heeft de commis sievoorzitter, de KVP'er drs. Schmelzer, in een brief de uitnodiging gedaan om met een delegatie van zes tot acht Ka merleden het Spaanse parlement te be zoeken. Dergelijke uitnodigingen worden altijd rechtstreeks aan de voorzitter van de Tweede Kamer gericht. Halve finale van V oca! i stenconcours (Van onze muziekredacteur) DEN BOSCH. Tweeëntwintig vocalisten, twaalf bas-baritons, Wen alten-mezzo's zijn heden, de eerste dag van de demi-finale, kritisch beluisterd door de jury van het zestiende Internationale Vocalistenconcours 1e 's-Hertogenbosch. Eerst om half twaalf kon zij de uitslag bekend maken: Bassen-bariLons: Hubert Waker (Ned.); Wolfgang Schone (Duitsland); Brian Rayner Cook (Engeland); Walker Wyatt (Ver. Staten); Robert Lloyd (Engeland); José de Oliveira Lopes (Portugal). Alten-mezzo's: Mihaela Maracineanu (Roemenië); Patricia Payne (Engeland); Else Paaske (Denemarken). Vandaag komen de tenoren en sopranen aan de beurt- Het Centraal Dansbcraad heeft dankzij de steun van het Prins Bernhardfonds de beschikking gekregen over een in teressante collectie prenten, boeken en curiosa op dansgebied, oorspronkelijk het eigendom van de heer T. Sten mans te Utrecht. Samen met de ove rige collecties en documentatie is de ze verzameling ondergebracht en te bezichtigen in 't nieuwe pand, Ri- ouwstraat 53, Den Haag, dat het Cen traal Dansberaad per 1 september heeft betrokken. DEN HAAG (ANP) Het tweede- Kamerlid E. Harmsen (Groep Harmsen) heeft minister Klompé schriftelijk ge vraagd of zij het juist achl, dat zij per soonlijk de P. C. Hoofdprijs aan de heer G. K. van 't Reve heeft uitgereikt en deze vergezeld heeft doen gaan van een toespraak, die blijk gaf van meer dan ambtelijke waardering voor het werlt van deze schrijver. Volgens Harmsen wordt over het werk van Gerard van 't Reve zeer verschil lend geoordeeld en wordt hel in brede lagen van de bevolking ervaren als kwet send voor godsdienstige, morele en zede lijke gevoelens, opvattingen en inzichten. Hel Kamerlid zou hel dan ook juister gevonden hebben indien de minister .re kening houdend met die gevoelens van zeer velen, zich had onthouden van zulk een sterk demonstratief optreden ten gunste van deze schrijver". Naar zijn mening behoeft het systeem van toeken nen van staatsprijzen, bijeengebracht uit overheidsgelden dringend wijziging nu blijkt dit systeem meer en meer wordt gebezigd om kunstenaars te prijzen, wier opvattingen door verreweg de meerder heid van ons volk als schokkend en hoogstafkeurenwaardig worden ervaren. „Is de minister niet van mening dat 't aanzien van 't; ministerie van CRM niet gedoogt, dat het door dit prijsuitreitoings- beleid en door het optreden van de ge prezen schrijver in opspraak wordt ge bracht en is zij niet van oordeel, dat ook de namen van P. C. Hooft en van t Mui- derslot ten onrechte in diskrediet wor- 1 den gebracht?", aldus Harmsen. t Brondu" in de Eindhovense stadsschouwburg kunnen tijdens de n-vertaalappa raat. De bandrecorder (met Nederlandse tekst) wordt bediend door Pie r Trnia. DEN HAAG (KNP) In opdracht vai de Nederlandse bisschoppen en in over lcjj met het into',,terl«" van fl.R.M. i een plan uilgcv.crld voor hel beheer I van het kerkelijk kunstbezit. Het om-i vat de inventarisering van alle monu menten, die eigendom zijn van een pa rochie of van een andere kerkelijke in stelling en die van belang zijn voor ge schiedenis of kunst. Per parochie wordt een lijst samenge steld van beschermde monumenten. Een maal op die lijst mogen zij op geen en kele wijze worden vervreemd of ge restaureerd zonder toestemming van de betrokken autoriteiten. Voor zover nog geen inventarisatie is doorgevoerd gel den reeds deze bepalingen. Wanneer tot verkoop wordj, flyergegaan moet het object zo mogelijk een kerke lijke bestemming gegeven worden. Wan neer deze niet gevonden kan worden zijn de kerkelijke musea en dan de andere musea de eerste gegadigden voor koop. Wanneer geen enkel museum inte resse heeft dan pas mag aan particulie ren verkocht worden. De Rotterdamse Kunsstichting expo seert van 629 september in kunstzaal Zuid aan het Zuidplein grafiek, schil{ denijen en tekeningen van Robert Ter* windt en Geentjan van Oostende.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2