BEZETTERS: STEL TERRORISTEN Ho Tsji Minhs droom was een onafhankelijk Vietnam Miljoenenlening EMS in Duitsland Frankrijk gaat het zuiniger aan doen Onrust in omgeving Benghazi „Echo richt lens op mr. Pieters belastingvrije aankoop Procureur-generaal Dezelfde eis bij hof als voor rechter Hogere BTW niet voor 1 oktober 70 Program voor versobering DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1969 (Van één omer verslaggevers DEN HAAG Mr. Pieter van Vollen hoven, de man van prinses Margriet, heeft in de tax free shop op Schiphol een nieu we lens gekocht voor zijn camere. Dat kan eigenlijk niet, omdat Nederlanders zon der enige uitzondering er van het depar tement van Financiën alleen sigaretten en drank tegen voordelige prijzen mogen Inslaan en andere reizigers, die er wat willen kopen, naar een bestemming bui ten de Beneluxlanden moeten reizen. In een uitzending van de actualiteiten rubriek van KRO-radio „Echo" werd evenwel bij het vertrek van mr. Pieter van Vollenhoven met zijn echtgenote maan dag jl. van Schiphol naar Istanboel op gemerkt, dat hij in de belastingvrije foto shop een nieuwe lens voor zijn camera kocht. „En" zo vervolgt Echo „hoe dat nou kan is niet duidelijk. Als de winkelier voor de heer Van Vollenhoven een oogje heeft dichtgeknepen is dat een misplaatst blijk van oranjegezindheid en als het zo is dat douanebepalingen ook op aangetrouwde leden van het konink lijk huis niet van toepassing zijn is dat minstens merkwaardig". Aan deze opmerking voegt „Echo" dan nog een vraag toe aan de minister van Justitie: hoe het is afgelopen met de be keuring, die de heer Van Vollenhoven enige tijd geleden kreeg wegens het rijden op de vluchtstrook van een autoweg. Een uitspraak van iedere strafzaak aldus besluit „Echo" is immers openbaar. nr -|Vr y,- Marianne David ontwierp deze crèpe-zijden jump-suit, waarover een mouwloos jasje van brokaat gedragen wordt. Het is een van de creaties uit de nieuwe collectie van de Amsterdamse firma Metz- (Van één onzer verslaggevers) AMSTERDAM „Een gewone groep inbrekers en snuffelaars in kasten. Een stelletje terroristen". Met deze woorden kenschetste de procureur-generaal bjj het Amsterdamse gerechtshof, mr. J. Remper, vanmorgen de bezetters van het Maagdenhuis, toen het eerste van de on geveer 450 aangetekende hogere beroe pen diende. De eerste verdachte was tevens de be langrijkste: Ton Regtien, 30 jaar, schrij ver van het boek „Universiteit in op stand", oprichter van de Studenten Vak Beweging en voorman bij alle democra- tiseringsacties in de universitaire wereld. De politierechter had hem n juni wegens lokaalvredebreuk veroordeeld tot zes weken gevangenisstraf. Mr. Kemper vond dat niet voldoende en requireerde, net als de officier van justitie indertijd, een gevangenisstraf van drie maanden. „Ik acht de feiten bijzonder ernstig", aldus de procureur-generaal. „De ver dachten die hier de komende weken te recht zullen staan, zijn tegen de herhaal delijk uitgesproken wil van het presidium en het curatorium van de universiteit van Amsterdam een voor de openbare dienst bestemd lokaal binnengedrongen. Bovendien hebben zij vernielingen aan gericht, bureaus en kasten opengebroken en stukken ontvreemd. Zo handelend hebben rij gekozen voor de terreur als (ADVERTENTIE) Bronchiletten Hoestdrank in tabletvorm. ƒ1." (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De door de regering voorgenomen verboging van de B.T.W., aanvankelijk bepaald op 1 januari a.s. en volgens latere berichten uitgesteld tot 1 juli 1970, zal volgens Elseviers Week blad nog later ingaan, namelijk op 1 ok tober 1970. Op deze wijze zou het kabi net nog verder tegemoet willen komen aan het advies van de S.E.R., die het liefst helemaal geen verhoging zou zien om de kosten van levensonderhoud zo min mogelijk te laten stijgen In het ko mende jaar. Hoofdredacteur Hoogendiik wekt in een artikel de indruk, dat hij reeds heeft kunnen kennisnemen van troonrede en miljoenennota 1969. Hij stelt, dat de to tale rijksbegroting een bedrag van 27.6 miljard gulden zal omvatten, waarvan 1250 miljoen gulden zal besteed kunnen worden aan nieuwe zaken. Die 1250 mil joen zal voor het grootste deel worden gedekt door een hogere belasting opbrengst. Door bezuinigingen links en rechts zou het tekort op de begroting lager uitvallen dan het vorige jaar, toen minister Witteveen 2,5 miljard tekort kwam. Voorts wordt aangekondigd, dat de AO.W.-premie met 0.1 procent zal wor den verhoogd, dat ten behoeve van de minder draagkrachtigen en bejaarden de ziekenfondspremie milder «al worden en dat kleine zelfstandigen eerder aan spraak op kinderbijslag zullen kunnen maken dan thans het geval is Ook Is sprake van een nieuwe wet op de onder nemingsraden en van een wijziging methode om hun doel te bereiken. Dit is veel erger dan een incidenteel binnen dringen in een opwelling om verhaal te zoeken. Dit is een georganiseerde ver storing van de openbare orde een be wust en opzettelijk streven naar chaos". ,.De verdachten hebben de bijl aan de wortel van onze democratie gelegd- Een gezag, dat dit toestaat, schiet ernstig tekort;,ip,zijn..belangrijkste taak. De ver dachten zijn met zeer verwerpelijke be doelingen een gesloten en bewaakt- gebouw binnengedrongen om langs terroristische weg hun doel te bereiken. Naar aanleiding daarvan worden nu een massa processen gehouden ik zeg met nadruk géén massa-proces- Bij de verdachten zijn vo gels van diverse pluimage. De straffen zullen dan ook verschillend behoren te zijn. Regtien is een figuur met gezag in dat deel van onze. samenleving, dat deel neemt aan hoogst verwerpelijke acties. Het is hem zwaan- aan te rekenen, dat hij jongeren heeft aangespoord tot het plegen van strafbare feiten. Bovendien is hij een recidivist. De hem opgelegde straf acht ik terecht aldus de procureur- generaal. Tan Regtien verdedigde zich als volgt: „De universiteit bestaat niet alleen uit een rector-magnificus. De ASVA heeft jarenlang geprobeerd tot democratisering te komen. Vier jaar geleden zijn maat regelen toegezegd en werden commissies ingesteld, maar die deden niets dan pra ten. Bovendien blijkt uit d door ons in het Maagdenhuis gevonden stukken, dat het bestuursapparaat heimelijk al bezig was. meer macht aan zich te trekken, er werd bedrog gepleegd. De president van het hof. mr. P. Hor sten, onderbrak hem met de vraag, of hij zich ervan bewust was, met de bezetting het Maagdenhuis een strafbaar feit te plegen. Regtien antwoordde: „Als ik in 1938 ;n pistool had gestolen en Hitler had neergeschoten zou hij mij dan vervolgen wegens diefstal van een pistool? Ik meen, dat ik de Grondwet achter me heb. Wat de wetsregels betreft, die zijn dooi' de politierechter geïnterpreteerd op een ma nier, die veel hersengymnastiek vereist." „Ik sta hier als een verdachte als mand met een geurtje. Vindt u het niet te gek, dat iemand, die zich inzet voor het democratiseringsproces, als een criminele figuur voor de rechter wordt gesleept. Voor fnij is het een intense belediging", aldus Ton Regtien. Uit de ondervraging door de procureur- generaal bleek, dat Regtien niet als stu dent staat ingeschreven en dit ook vorig Jaar niet is geweest- Hij verklaarde, zich wel dit jaar te zullen laten inschrijven. De publieke tribune in het Paleis van Justitie was overvol, maar hield zich. be houdens enig applaus en boe-geroep, rus tig. Onderzoek naar kosten bouw ziekenhuizen parlementaire redactie) „Nederlandse Fotografie, de eerste hon derd jaar", de tentoonstelling die een overzicht geeft van de ontwikkeling in de fotografie vanaf de beginjaren tot plm. 1940, is van 6 september tot en met 12 oktober te zien in het Ge meentemuseum Arnhem. FILOSOOF MARXIST AGITATOR (Vai redacteuren) De overleden president van Noord-Vietnam. Ho Tsji Minh was een opmerkelijk man. die zich in veel verschillende gadaanten kon vertonen: als beminnelijk diplomaat, als verbeten revolutionair, als conspirerend agent, als slimme uitbuiter van situaties, als asceet en bovenal als overtuigd nationalist, die deze onwrikbare overtuiging aan anderen kon opleggen. Deze laatste gedaante be schouwde hij als zijn werkelijke: de andere werden daar naar gelang de omstandigheden, aan ondergeschikt gemaakt. Zijn gehele kindsheid in de toenmalige Indochine- se provincie Annam moet in het teken van de re volutie hebben gestaan: zijn vader, een Indochi- nese ambtenaar, voedde hem er in op en drong er bij de jonge Nguyen Ai Quoc. zoals Ho zich tot 1942 noemde (zijn werkelijke naam is onbe kend) op aan om in de wijde wereld zijn levens lessen op te doen. Op dat moment stond het voor Ho vast: zijn land, zijn Vietnam zou onafhanke lijk worden. Deze droom stond het koksmaatje Ho voor ogen aan boord van het Franse schip, dat op weg was naar Europa, terwijl hij met potten en pannen in de weer was of afgesnauwd werd door het Franse kombuispersoneel. Dezelf de droom verliet hem niet in de keukens van het Carltonhotel te Londen, werkend aan de zijde van de beroemde Franse kok Escoffier en vergezel de hem ook in de ateliers van een Parijse foto graaf. Hij kwam er luidkeels voor uit na het einde van de eerste wereldoorlog, zowel in woord als in geschrift. Ontmoetingen Intussen had Ho gedurende zijn verblijf in Frank rijk tal van ontmoetingen met leidende Franse so cialisten; ontmoetingen, die bepalend zijn ge weest voor zijn ideologische opvattingen: na de scheuring in de Franse socialistische partij sloot hij zich aan bij de communisten en trok in het jaar 1923 naar Rusland waar hij ontmoetingen had met Lenin, Stalin en Trotski. In 1927 keer de hij terug naar zijn land en daarna begon in Zuid-Oost-Azië een avontuurlijk leven als secre taris van de Russische ambassadeur Borodin, als agitator en als agent van de Komintern. In die hoedanigheid stichtte hij de Indochinese commu nistische partij. Hij werd door de Engelsen in Hongkong gearresteerd en weer vrijgelaten door bemiddeling van Stafford Cripps. Ho Tsji Minh tijdens onafhankelijk Vietnam scheen nabij. Dank zij zijn diplomatieke gaven slaagde hij er in de Franse vertegenwoordiger in Indo-China Jean Sainteney te overtuigen van de noodzaak van een onafhanke lijk Vietnam, binnen de Franse unie, maar de daaropvolgende besprekingen in Fontainebleau be zorgden hem de grote teleurstelling: ze mislukten volkomen en de Indochinese oorlog, die voor de Fransen in Dien Bien Phoe zo'n onzalig eindenam, brak los. Mislukking Ngo Dinh Diem In de tweede wereldoorlog zal hij al spoedig in een Japanse gevangenis in China, beschuldigd van spionage voor Frankrijk, maar kwam in 1945 weer vrij en stelde, geholpen door de Amerikanen, de voorlopige regering van Vietnam in. Zijn doel, een Vietnam werd bij de wapenstilstands overeenkom sten verdeeld in een communistisch noorden en niet communistisch zuiden, met het vooruitzicht dat in 1965 besprekingen over de beide delen zou den beginnen. Intussen was in Zuid-Vietnam een sterke man opgestaan: Ngo Dinh Diem. Deze gooi de de keizerlijke playboy Bao Dai het land uit, be- een school te Hanoi. gon, hardhandig, het zuiden te pacificeren en no digde de Amerikanen uit hem militair te steunen: de tweede Vietnamese oorlog begon. Maar in Hanoi leefde de vrijgezel Ho als een as ceet in een kleine bungalow achter het presiden- tele paleis en rookte, onder de staatstaken door, de ene zware Franse sigaret na de andere, ge kleed in een losse tuniek. Hij werd langzamerhand een levende legende, een grand old man, wars van iedere persoonsverheerlijking, maar nog steeds leiding gevend aan het grote ideaal: een onafhan kelijk verenigd communistisch Vietnam. Misschien heeft hij in de laatste weken van zijn opgebrand leven geleefd als een filosoof die de ba lans van zijn levensdagen opmaakt. Misschien heeft hij, op het eind, nog even met ironie gedacht aan de laatste woorden van Hannibal en met een kleine variatie gemompeld: „Laat ons nu de Amerikanen van hun vrees bevrijden met de dood wak n PARIJS (AFP) Om de Fransen aan te moedigen tot meer sparen en de ge volgen van de devaluatie van de franc voor de minst-bedeelden te verzwakken heeft het Franse kabinet ln «ün weke- I Ujkse vergadering een versoberingsplan aangenomeu. De voornaamste maatregelen in het j programma zijn: voor de hoge inkomens /.al de bijzondere belasting, die alleen voor het jaar 1969 gold, met een lager tarief worden heringevoerd. Aan de an dere kant zullen de Fransen met een laag inkomen in 1970 minder directe belasting betalen door een verlaging van de tarie- j DEN HAAG - Ieder jaar wol-den lio- Ui. o,„.oudere b. laslingtoeslag on geie bedragen geïnvesteerd m aiekenhui- a|ooho, B1 automowelen waartoe in de verpleeginrichtingen staatssecrr- h liills vool 1SW „,,.d besloten, blijft de begroting volgend jaar strikt Ün even wicht zal worden gehouden. Voor Nederiand zullen de maatregelen in Frankrijk geen ernstige gevolgen heb ben. Hoogstens zal de export voor Ne derland naar Frankrijk enigszins ge schaad worden. Daar staat tegenover, dat de import van Franse goederen in Ne derland gestimuleerd kan worden. De Franse auto zal, wanneer er in Frankrijk een exportpremie op zal worden gelegd, goedkoper worden in het buitenland. Libië Drie „vliegende normen" van Mercedes, de C-lll in „slagorde". De C-lll is uitgerust met een Wankelmotor, die een topsnelheid van 260 kilometer kan geven. De carrosserie is van kunststof, met glasfiber versterkt. Het is niet de bedoeling dat dit ty-pe spoedig in de verkoop komt. TOEZICHT OP KAPEL VAN AMSTERDAMSE POLITIE (Van o e correspondent) baris Kruisinga (Sociale Zaken en Volks- gezondheid) heeft daarom onder meer aan het nationale ziekenhuisinstituut op dracht. gegeven de stijging van deze In vesteringen te onderzoeken. De steeds hogere investeringen inet name bij de bouw van ziekenhuizen han gen samen met vernieuwingen in de me dische wetenschap en techniek. Toepas sing van nieuwe technieken vergt meestal nieuwe investeringen. Door het- ln te stellen onderaoek hoopt het ministerie minder doelmatige investeringen bij de bouw van ziekenhuizen zoveel mogelijk te voorkomen. Door het onderzoek hoopt staatssecre taris Kruisinga een duidelijker beeld te krijgen in de samenhang tussen hogere investeringen aan de ene kant en medi sche vooruitgang en veranderde functie van het ziekenhuis aan de andere kant. Daardoor zou een meer gedifferentieerde noma voor de lnveetaringékosben per «te- Een deel van de investeringsaftrek wordt opgeschort om de investeringen van het bedrijfsleven af te remmen en de ondernemingen zullen in het belasting jaar negentig procent van hun vennoot schapsbelasting moeten afdragen in plaats van zoals nu tachtig procent. Op deposito's van particulieren bij de ban ken zal een belasting van driekwart procent worden geheven om degenen te belasten die het meeste \-oordeel trekken van bankinstellingen ais gevolg van de sedert twee jaar bestaande vrijstelling van de opbrengst uit die deposito's en van de over de gehele wereld ontstane stijging van de rentetarieven. Op een persconferentie verklaarde de Franse minister van Financiën, Valery Gdscard d'Eataing, dat het [tekort op de Franse begroting voor 1969 onmiddellijk brI worden verminderd van ongeveer f ■uUn* m mlitaè fceac. Xt Mi TUNIS (AP) Radio-Tripoli heeft vanochtend bekendgemaakt dal Libische j infanterie en gemotoriseerde legereenhe den naar Benghazi -/-ün verplaatst. Beng hazi, de tweede stad van Libië, ligt op ongeveer 450 kin van de Egyptische AMSTERDAM Er komt een streng toezicht op de Amsterdamse politieka- pel. Dit populaire ensemble zal in bin nen- en buitenland niet meer mogen op treden zonder voorkennis van de Am sterdamse hoofdcommissaris of diens vervanger. Slechts wanneer het om rou tinefestiviteiten gaat, mag de kapel on gecensureerd tewerk gaan. Dit bleek uit mededelingen, gistermid-- dag in de Amsterdamse gemeenteraad acclamatie goed. Realisatie van vier projecten in Den Haag DEN HAAG Dank zij een forse le ning kan de Exploitatie Mij- Scheve- ningen E.M.S. dc komende tijd vier pro jecten in Den Haag gaan realiseren. Met Duitse financiers worden zeer binnen kort besprekingen afgesloten voor een lening van 63.500.000 Duitse Marken. Het betreft hier een twaalfjarige lening waarvoor de eerste twee jaar geen af lossing behoeft te geschieden. De rente hiervan bedraagt 8,5 pro cent. Voorts bestaat de mogelijkheid dat volgend jaar nog eens 90 miljoen Duitse Marken zullen kunnen worden ge leend voor het geval dat begonnen kan worden met de uitvoering van het Neroviplan te Den Haag. Dit werd meegedeeld door de heer R. Zwolsman, president-directeur van de E.M.S. op de jaarvergadering die middag in de vernieuwde Kurzaal te Scheveningen werd gehouden. De heer Zwolsman liet zich optimistisch uit o de gang van zaken bij de E.M.S. wekte de indruk dat de crisis van E.M.S. thans tot het verleden behoort. "Wij zijn het rode licht gepasseerd de tijd breekt aan dat het groene licht nadert". Hij waarschuwde de aandeel houders dat zij niet direct een groot re sultaat mogen verwachten. Dividend is nog niet te verwachten, maar in ieder geval zullen de aandeelhouders tegen in flatie gedekt zijn. Hij merkte op dat het opdrogen van de financieringsbronnen hetgeen gebeurde buiten de schuld de E.M.S., de oorzaak ervan was voorgenomen werkzaamheden moesten worden stop gezet en plannen in de ijs kast zijn blijven liggen. Doordat er we financieringsbronnen zijn aangeboord kan de ontwikkeling weer ter hand den genomen. De heer Zwolsman be klemtoonde dat het streven van de nootschap erop gericht blijft wins maken. Zodra blijvend verlies dreigt zal verkoop of stoppen van de ontwikke ling worden overwogen. Jaarstukken De jaarvergadering van de E.M.S. werd bezocht door 515 aandeelhouders die 168.072 stemmen hadden en een kapitaal vertegenwoordigden van 8.403.600 gul den. Zij keurden de .jaarstukken bij „Vroeger betekende E.M.S. elk moment strubbelingen, thans kan gezegd wor den: E.M.S. is eindelijk meer succes". Maar ondanks tevredenheid ook kriti sche vragen vooral van de Vereniging Effectenbescherming, die overigens de toekomst van de E.M.S. met ver trouwen tegemoet ziet. De voorzitter van deze vereniging ir. G. E. Mathijsen Gerst vroeg onder meer naar de oor zaak van het vermogenverlies van ruim 15 miljoen gulden. De heer Zwolsman zei hierover dat de taxateurs wellicht rekening hebben gehouden met de situa- rin het bedrijf vorig jaar verkeer- waarbij mogelijk ook rekening gehouden moest worden met gedwon gen verkoop. Wanneer de liquiditeit weer beter wordt zal de taxatie wellicht weer hoger worden en kan het vermogenver lies weer herstellen. De vraag of het Kurhaus als ontwik kelingsproject moet worden gezien be antwoordde de heer Zwolsman bevesti gend: „Het is best mogelijk dat het Kur haus te zijner tijd wordt verkocht, ver huurd of overgedragen, dit geldt ook het Grand Hotel, Palace, Savoy en De Pier". De heer Zwolsman die mededeelde dat verwacht wordt dat de resultaten van dit jaar niet veel met die van vorig jaar zullen verschillen, zei over het thea ter Carré dat onderhandelingen over dit gebouw nog steeds gaande zijn. Een op lossing behoort echter tot de mogelijk heden, ofschoon de onderhandelingen met Amsterdam hierover wat stroef verlo- - [-voorzitter van de raad van dr. G. M. J. Veldkamp maakte de honoraria van de commissa- de E.M.S bekend. Alle com missarissen ontvangen f 17.500 per jaar, de voorzitter f 25.000 per jaar. Op ver zoek van de vergadering zal de E.M.S. brief schrijven aan de minister van Economische Zaken waarin zal staan dat de aandeelhouders van de E.M.S. zich in de vergadering hebben uitgesproken voor de realisering van een roulette Scheveningen. In het berioht wordt geen melding ge maakt van gevechten, maar waarnemers in Tunis nemen aan dat rond Benghazi verzet is gerezen tegen de nieuwe mili taire leiders, die onder aanvoering van kolonel Saad Eddi Abbou Chouirreb en kele dagen geleden de macht in han den hebben genomen in het land. In Benghazi zelf zou het rustig zijn. In Tri poli zelf hebben atoh anti-Bulse betogin- edaan door loco-burgemeester J. Koet: (burgemeester Samkalden is nog met vakantie). Hij werd van communis tische zijde geïnterpelleerd over het feit. dat de Amsterdamse politiekapel tijdens een verkiezingsbijeenkomst van de C.D.U. in Dortmund, waarbij Kiesin- ger en Strauss de politieke coryfeeën waren, de mars „Alte Kameraden" had gespeeld, die in Nederlandse oren niet bepaald sympathiek klinkt. Allerwegen betreurde de Amsterdamse gemeente raad dit melodieuze incident. Inmiddels heeft de voorzitter van het 5-Meicomité te Amsterdam, de heer H. Wielek, mee gedeeld, geen prijs te stellen op mede werking van de Amsterdamse politieka pel aan de herdenking van de bevrijding in 1970. De motie van de gemeenteraad van Putten, waarin wordt gevraagd, de urn met Gelderse aarde uit het nationaal monument op de Dam te verwijderen wegens de daar heersende toestanden, werd ter afdoening in handen ven bur- De huidige gang van zaken bij de E.M.S. stemde de aandeelhouders te vreden. Een van hen drukte het zc Amsterdam gaat praten over urn van Putten AMSTERDAM (ANP) De gemeen teraad van Amsterdam heeft naar leiding van de hem toegezonden motie van de gemeenteraad van Putten, in gezegd werd dat als de toestand rond het nationale monument blijft zo als hij Is overwogen dient te worden de urn van Putten een andere plaata te ge ven, besloten deze motie uit Putten in de commissie voor de openbare orde te Vakcentrales „ONTSLAG NA WERKSTAKING IS ONIUIST" DEN 1IAAG (ANP) Het overleg orgaan van de drie vakverenigingen NVV, NKV en CNV acht het niet aan vaardbaar dat deelnemers aan een werk staking met ontslag worden gestuurd. Het betreurt de opneming van de mo gelijkheid tot collectief ontslag, zoals deze is opgenomen ln het wetsontwerp waarin regelen worden gegeven met be trekking tot de werkstaking. Tijdens de openbare zitting van de bij zondere Tweede-Kamercommissie inzake de werkstakingswetsontwerpen zei de woordvoerder van het overlegorgaan, A. de Boon, dat het collectief ontslag niet bij de wet geregeld behoort te wor den. „Dit kan alleen maar een conflict situatie moeilijker maken. Het zou beter zijn aan partijen over te laten welke middelen er moeten worden gebruikt", xo meende hij. Kerngeleerde overleden De Israëli sche kerngeleerde Amos de Sjali la op 43-jarige leeftijd te Rehovoth overleden, Sjalit la directeur van be4 Pj^eiaw^Sjam

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5