De grote vraag: speelt Cruyff? Teleurstellende laatste test De Graafschap in „rood-wit" van Polen Scheidsrechters „vrijgesproken" Brugman bereidde CHIO n aangename verrassing Neiging tot galop Ella Ross fataal Naakte feiten hebben mij extra-rimpels bezorgd De heren betreuren uitlatingen5 Doelpunten gaven de doorslag voor Rapid Ebben kwam verkeerd uit op driesprong DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA lt ZEIST Het antwoord op de vraag: speelt Johan Cruyff zondag wel of niet in Chorzow zal pas in Polen vallen. De sterspeler van Ajax ontbrak in de trai ningswedstrijd, die de geselecteerden voor het Nederlands elftal gisteren in Zeist tegen de eerstedivisieclub De Graafschap speelden. Een teleurstel lende laatste test in eigen land, een In de eerste helft speelde de nationale selectie tegen een verrassend fris en vrij voetballend De Graafschap, dat Neder landse reserve Eddie Treijtel in het doel had, met Van Beveren, Romeijn, Israël, Eijkenbroek en Suurbier, Rijnders, Groot en Veenstra, Wery, Roggeveen en Mou- lijn. In de tweede helft verschenen Drost, Strik, Van Hanegem en Van Dijk voor respectievelijk Romeijn, Suurbier, Veenstra en Wery van wie de laatste in plaats van zijn clubgenoot Moulyn, als linksbuiten in het veld bleef. De ploeg van de tweede helft deed het in alle op zichten iets beter, de verdediging was zekerder, de passes van de middenvel ders werden minder vaak onderschept en de voorhoede kreeg meer en betere kan sen dat werd ook veroorzaakt door een geleidelijke terugval bij De Graafschap. In de nationale selectie speelde Israël, Rijnders, Moulijn en Van Hanegem het meest overtuigend. De samenstelling van de ploeg was geen aanwijzing voor de opstelling in Chorzow. „Ik wilde", zo zei de bonds coach, „alle spelers aan het werk zien. De groepering van de spelers is min of meer toevallig geweest, waarbij ik wel bewust bepaalde koppels heb gehand haafd (GrootRijnders, IsraëlEijken broek) het is niet waarschijnlijk dat gis teren in bepaalde perioden het complete elftal van zondag in het veld is geweest. Naakte feiten „Ik ben weer geconfronteerd met de realiteit en de naakte feiten, die voor ieder zichtbaar waren. Zij hebben mij een paar extra-rimpels bezorgd. (Van onze sportredactie) „examen", dat onthulde dat velen van de Nederlandse topspelers de grote vorm missen. Het pessimisme van bondscoach Kessler werd voor een kleine duizend toeschouwers werkelijk heid. Het Nederlands elftal draaide niet en slaagde er pas in de laatste acht minuten in twee doelpunten te maken, die van de voeten van Van Dijk en Rog geveen kwamen. Kessler beschouwde het oefenpartijtje voornamelijk als een test op de fitheid van de spelers en hij bond zijn kandidaten niet aan een strikte opdracht. Het resultaat was dat tegen de Doetinchemmers, die om vast te wennen in de rode broeken en de witte shirts van de Polen speelden, chaotisch werd gevoetbald. De enige lijn die zichtbaar werd, was een tame lijke consequente 433-opstelling, waarbij de vaak mee-oprukkende mid denvelders en verdedigers de speel ruimte en de mogelijkheden van de aanvallers eerder beperkten dan ver ruimden. Wright snelste in eindsprint Ronde van het Noorden CALAIS De Engelsman Michael Wright heeft gisteren de eerste etappe van de Ronde van het Noorden, een rit over 190 kilometer van Ronbaix naar Calais, gewonnen. Wright versloeg in de eindsprint drie medevluchters van wie de Belg Van Ryckegem tweede en diens landgenoot Vandeveyre derde werd. René Pijnen was de beste Nederlander met een achtste plaats op 26 seconden van de winnaar. Eef Dolman werd twaalfde. De uitslag van de eerste etappe ls: 1. Wright (GB) 190 km in 4.49.36; 2. Van Ryckeghem (Belg.); 3. Vandeveyre (Belg.); 4. Pintens (Belg.) allen z.t:; 5. Leman (Belg.) 4.50.02; Seis (Belg.); 7. Schoeters (Belg.); 8. Pijnen (Ned.); 9 Sohet (Fr.); 10. Huysmans (Belg.); 12. Dolman (Ned.) allen z.t.; 22. Van Katwijk (Ned.) 4.52.03. zijn van Cruyff, maar dat is natuurlijk een zaak die in handen van dr. Mosterd is. Wanneer wij morgen moesten voetbal len zou Cruyff niet kunnen spelen. Hoe dat zondag is kan ik nu nog niet beoor delen. Er is weinig over te zeggen, mij lijken de vooruitzichten echter niet al te ongunstig. Johan Cruyff: „Ik mocht van de dokter niet spelen. Mijn rechterenkel is nog steeds pijnlijk. Ik zou echt niet weten of ik zondag weer in orde ben". Een tactische manoeuvre in de koude oorlog voor deze sleutelwedstrijd van Kessler en zijn medische staf? Een wer kelijk ernstige blessure van Cruyff? Manoeuvre De tactische menoeuvre is het meest waarschijnlijk. Kessler heeft jaren voor Mexico gewerkt. Hij heeft weken besteed aan de voorbereiding op het organisato rische vlak voor deze wedstrijd, zodat het begrijpelijk is dat de ware kracht van zijn speelkaarten niet voortijdig aan zijn Indrukwekkende solo van Gerben Karstens MECHELEN Gerben Karstens heeft gisteren op indrukwekkende wijze een wegwedstrijd over 150 km in het West- vlaamse land bij Mechelen gewonnen. Karstens reed lange tijd mee in het pe loton, toen een kopgroep van zeventien man een steeds groter wordende voor sprong forceerde Tien km voor het einde overbrugde Karstens in zijn eentje de afstand tussen peloton en kopgroep. Vijf kilometer ver der demarreerde hij opnieuw. Ook dit maal kon niemand zijn wiel houden. Met een voorsprong van veertig seconden ar riveerde hij aan de finish in Putte. DEN HAAG De schorsing van de scheidsrechters Boogaerts en Van Gemert, die werd opgelegd naar aanleiding van een interview met het weekblad Voetbal International, is opgeheven. Dit is het gevolg van een bespreking, die het dagelijks bestuur van de KNVB met de beide scheids rechters heeft gehad. Na afloop van dit onderhoud werd het volgende communiqué uitgegeven; In opdracht van het dagelijks bestuur heeft de secretaris-penningmeester van de KNVB dinsdagavond de scheidsrechters, de heren A- Boogaerts en A. van Gemert, gehoord in aansluiting op de voorlopige maatregelen, die tegen beide arbiters waren genomen. De maatregelen waren getroffen naar aanleiding van onheuse bejegeningen tegenover bondsofficiaJs. hetgeen tot uitdrukking kwam in een interview welke beide scheidsrechters aan de hoofdredacteur van het weekblad Voetbal International hadden gegeven- Bij het onderhoud waren de leden van de aanstellingscommissie scheidsrechters betaald voetbal aanwezig. Het rapport van de secretaris-penningmeester is Conclusie In het rapport staat in de vorm van een voorstel als conclusie vermeld scheids rechter A van Gemert met onmiddel lijke ingang weer aan fe stellen als scheidsrechter in de competitie betaald voetbal. Voorts is met betrekking tot scheidsrechter A. Boogaerts voorgesteld de voorlopige maatregel, welke tegen hem was genomen, als voldoende te be schouwen, zodat deze arbiter op 14 sep tember a.s. weer kan worden aangesteld Voor de Europacupwedstrijd Oesters IF- Fiorentina, welke ontmoeting op 1 ok tober te Vzexjoe (Zweden) is vastge steld. blijft de heer Boogaerts als scheidsrechter gehandhaafd. De secre taris-penningmeester van de KNVB heeft bij zijn conclusies mede rekening gehouden met de wijze, waarop beide scheidsrechters zijn geïnterviewd. De he ren Bogaerts en Van Gemert hebben tijdens het onderhoud meegedeeld dat zij hun uitlatingen betreuren. De voor stellen, die zijn ondersteund door de leden van de aanstelllngscommissie, zijn door het dagelijks bestuur van de KNVB aanvaard en vervolgens ter kennis ge bracht van de betrokken scheidsrechters- concurrent Ryszard Koncewicz wil laten Hij wil zijn hoogste troef niet onnodig vroeg minder waardevol laten maken. Daarom blijft de opstelling voorlopig nog geheim. „Misschien wel tot een paar minuten voor de wedstrijd", zei de bonds coach gisteravond. Na de oefenwedstrijd tegen Noorwegen (61) en Rusland (00) heeft de Poolse coach Ryszard Koncewicz zich met zijn zestien geselecteerden teruggetrooken in het in de bergen van Beskid gelegen Wisla, om daar in een rustige omgeving te werken aan de laatste voorbereidin gen voor de sleutelwedstrijd van de voorronden van het wereldkampioenschap tegen Nederland. Koncewicz is evenmin als zijn Neder landse collega van zins de opstelling van Hij wil wachten tot het allerlaatste ogenblik. Leszek Rylsky, de secretaris generaal van de Poolse voetbalbond, was iets minder geheimzinnig. Hij vertelde: „We weten wel zo om en nabij hoe ons elftal eruit zal zien, alleen in de voor hoede zijn nog wat vraagtekens blijven staan. In vergelijking met de Russen maakten onze aanvallers een nogal zwakke indruk. Onze beste speler was P.S.V. NAAR WENEN MOSKOU Rapid Wien is de tegen stander van PSV in de eerste ronde van het Europese bekertoernooi voor beker winnaars. De Oostenrijkse ploeg behaal de gisteren in Moskou een verrassend gelijkspel (1—1) tegen Torpedo Moskou. De eerste ontmoeting tussen beide ploe gen in Wenen was in een doelpuntloos gelijkspel geëindigd. Aangezien in een dergelijk geval de doelpunten gemaakt in de uitwedstrijd dubbel tellen, kwalifi ceerde Rapid Wien zich vooor de volgen de ronde. Uit de score van 1—I blijkt het hoe zeer de Russen in feite voor een kanslo ze zaak hebben gestreden. Met hun breed opgezette aanvallen veroverden zij weliswaar een stevig terreinover- wicht, maar het verrassingselement ont brak ten ene male in hun spel. Met een eenvoudig stapje vooruit klapten de pu pillen van Rappan steeds tijdig de bui- tenspelval open en de Russen liepen er met de ogen dicht in. Naarmate de strijd vorderde, werden de pogingen van de gastheren steeds krampachtiger. Zij n oesten een doelpunt forceren. Ten kos te van alles. De Oostenrijkers hielden het hoofd koel en voerden op hun beurt menige interessante tegenstoot uit. Voor alsnog bleef het bij schoten van grote afstand. Hetzelfde wapen waarmee de Russen op succes joegen. In de 54ste minuut werd de wedstrijd praktisch beslist, toen Rapid Wien op 01 zette. Trainer Valentin Iwamov zweepte van af de kant de Torpedoploeg op tot een hevig offensief, dat vijftien minuten aan hield. Pas twee minuten voor tijd resul teerde die opeenhoping van spelers voor het Rapiddoel in de gelijkmaker van Gerskowits. Het kwam te laat voor de Russen om nog een kans te maken op de overwinning. Zoals de zaken nu stonden, telde de treffer van Redl dubbel en kwa lificeerde Rapid zich voor de ontmoe ting tegen PSV, waarvan de eerste op 11 september in Wanen aal plaatsvinden. Ryszard Koncewicz kwam na die ont boezeming enigszins los: „De ontmoeting met Rusland gaf me de zekerheid welke vleugelverdedigers ik straks tegen Ne derland zal opstellen. Ook de bezetting van het middenveld is rond. Wat de doel- verdedigers betreft. Szygula is niet slech ter dan Kostka. Ik weet nog t niet van deze twee in Chorzov in het doel zal staan. De meeste zorgen heb ik de aanval. Slechts één speler, Marks, was in mijn ogen voldoende. Jarosik tamelijk zwak. Maar ik heb nog steeds hoop dat hij nog juist op tijd in zal komen. In de nationale competitie behoorde hij tot de uitblinkers. Ik ben van mening dat de Nederlandse achter spelers niet van dezelfde klasse zijn als die van Rusland". „Dat is maar goed ook. Anders zouden we geen doelpunt maken". Ook Agostinho „slikte iets LISSABON De Portugese wielren- ïr Joaquim Agostinho een van de ontdekking van de laatste Tour de Fran- is zijn eindoverwinning van de Ron- van Portugal kwijtgeraakt. Gisteren bleek in Lissabon dat het dopingsonder- zoek van de Portugees, na de laatste etappe op 31 augustus, positief was uit gevallen. De lei ing van de ronde heeft Agostinho vijftien minuten straftijd op gelegd waardoor zijn landgenoot Joa quim Andrade, die als tweede was geëin digd, nu als rondewinnaar wordt be schouwd. ROTTERDAM Toen de kleine bepaald niet slanke Canadese Barbara Simpson met Australia als eni ge fontloos was gebleven in het eerste internationale springconcours, om de prijs van de Rotterdamse jockeyclub, leek de openingsdag van het CHIO in Rotterdam net als vorig jaar „ladies day" te zullen worden. In 1968 immers, bij de 21ste editie van dit festijn in de Kralinger Hout, zegevierden de Ameri kaanse Carol llofmann en de Braziliaan- Zelfs nadat zich veertien combinaties geplaatst hadden voor de barrage van het tweede nummer, het springconcours de prijs van de Rijn, was de moge lijkheid op „vrouwelijke winst" volop aanwezig. Ann Moore, Ann Backhouse, ■oor Peter Robeson ingevallen Ai- leen Ross (allen Gr.-Brittanië(: Beatrix Mertens (België) enBarbara Simpson bleven in eerste instantie foutloos. Zij mochten in de barrage, die op tijd gere den werd, proberen negen ruiters te weerstaan. De eerste, die ook in de tweede rondgang zonder fouten bleef, was Ann Moore met Psalm. Bovendien had de negentienjarige oud-Europese jeugdkampioene uitermate snel het 490 meter lange parcours afgelegd: 57,7 se conden. De zes volgende combinaties, on der wie Barbara Simpson, deden een vergeefse aanval op deze scherp gestel de limiet. De Fransman Bernard Genes te slaagde. Met Odeon K wendde de pas «P '"in ui m Beautiful Star verbeterde eigen record (Van c paardesportmedewerker) WASSENAAR De hoogste klasse van de dravers bracht gisteren op Duin- digt wat verrassend Clara Williams als winnaar. Zij vocht een hevige strijd uit in de laatste faze met Captain Double K die tijdig uit de achterhoede was ge komen. Royal G was een goede derde. Flamingo Six vrij sterk favoriet zat ditmaal niet voorin, wel echter El Hadie die een sterke koers liep. Hij werd vierde □a ergens vast te hebben gezeten. De nogal vaak onderschatte Glittering Jewel won zijn koers na hevige strijd met Gisalda. Het scheen aanvankelijk dat Gracia Peterhof het in de laatste bocht reeds beslist bad, toen zij een lengte of vijf los voor de rest kwam te liggen, maar een foutje kostte haar die uitzichtvolle plaats. Eland was in het begin weer even moeilijk aan de gang te krijgen, maar hij won zijn koers toch nog. Ella Ross scheen hier ruim tweede te worden toen ineens de onbedwingbare neiging tot galop daar een stokje voor stak. Electric Kinley pas bij Wagenaar in training plukte daar de vruchten van. Gouden droom In de Gouden Droom waren de oude ren nog te sterk voor de 2-jarige vol bloeds. De winst ging naar Flanagan die met een late maar niet te stuiten sprint de uitgelopen Cliquot bedwong. Beautiful Star won een mijl in 1.19 km-tijd waarmee hij zijn eigen record verbeterde. Resultaten hoorn) km-tijd 1.28.8, 2. Heidepark, 3. Har- ley D. pl. f2.10, f 1,40, f3.30; kop- Anton Ebben met „Kairouan" op de eerste dag van het CHIO in Rotterdam. Stormyprijs (2000 £aldag 3JeGoo(M H. Toto: w. *"■- pel f 14.—; t autostart); 1. Gllt- I, pl f 1,80, f 1,50, ThcobaldprU-s (2000 1. Hercules V (J. we 2. Goudvos Heny, 3. Granda. >yeweerd) 1.23.3, pel f 10,40; cov. f 17.80; trio: f Rydprljs (2140 m): 1. Eland (J. weerd) 1.25.4, 2. Electric Kloley. 3. Farro f2.90. f6,80; kop- o.iv. trio: f 2622,20. ooo m, met autostart): J. C. Harmsen) 1.22.6, 2. pl. f2,40, fl,60; koppel met autostart): k, 3. Fedde B. Toto: w. f2,60, pl. f 1,40, f 1.60, f2,10; kop pel f7,40; cov. f5.30. RomanusprUs (2000 2. Erie Kinley, 3. Gllla van Amstel. Toto: w. f3,—, pl. fl.l pel f5,20; cov. f5,—. Uders): 1. Ghta (G. v. d. Wal) 1.23.9, Jolly Maverick S-prljs (1800 m): 1. Slca 1S(P. Perkins) 1.59.4, 2. Karim, 3. Baboon. Jto: w. f 1.90, pl. fl.10, fl.10, f 1,10; kop- e en beenbreuk herstelde Geneste sneller dan Ann Moore en dat mondde uit in een tijdwinst van drie seconden. Nog vijf „paren" kregen gelegenheid dit doel te achterhalen. Aangename verrassing Hans Brugman bereidde de enkele honderden toeschouwers, die konden ge nieten van een heerlijk nazomerzon. een aangename verrassing. Met Sky High reed de Almeloër een voortreffelijk par cours. Met goed getimede sprongen en een half oog op de tijd eindigde Brug man. die dit jaar in Hoofddorp in de strijd om de nationale titel bijna Jan Maathuis had onttroond, zelfs beter dan Ann Moore: foutloos en 57,2 seconden, waarmee hij de tweede plaats bezette. Antoon Ebben, die in de barrage als voorlaatste startte, zette met Kairouan nog een aanval in op de positie van zijn landgenoot. Hij kwam echter geheel verkeerd uit op de driesprong en dit kostte hem vier straf punten. Ebben, die na een tijdlang op non-actief te hebben gestaan, weer geheel fit is, belandde op de tiende plaats. Alleen Aileen Ross, die op het laatste ogenblik nog aan de Engelse ploeg werd toegevoegd nadat captain Peter Roeson zich terugtrok, zou Geneste nog kunnen verdringen en daarmee het „honneur aux dames" van toepassing doen zijn. Met Trevarrion faalde zij echter al op de tweede hinder nis, een eenvoudige oxer. Ban gebroken Daarmee was de ban gebroken. In het laatste onderdeel, een springcon cours van het type „take your own line" om de prijs van de Maas, bleek het een grote opgave te zijn om een rit met nul fouten bekroond te zien. De geroutineer de Westduitser Herman Schridde de Duitsers hadden tot dan toe niet veel laten zien bleef met Wartburg als eer ste „schoon" met een tijd van 78,1 se conden. Deze prestatie was de overig® deelnemers (er startten 25 combinaties in dit nummer) te machtig. De als laat ste rijdende Fransman Mirabaud de laag staande zon gaf op dat moment de wat drassig geworden piste een onwerke lijk aanzien kwam wel dichtbij. Met Quicker D begon hij zijn rit waar Hans Brugman, die dit keer maar liefst ze ventien strafpunten opliep, geëindigd was. Deze „omgekeerde volgorde" was goed voor het „predikaat" foutloos en een tijd van 87,8 seconden, waarmee Mirabaud zich van de tweede plaat* verzekerde. Uitslagen Simpson (Can Austrails, O 81.7: 2. Chabrol (Fr.) Sire la Foret 4 80.4 3. Hucz (Pol.) Chrosna. 4 90.3; 4. Geneste (Fr.) T\i as Perdu, 4 M.6; 5. Fletcher (GB) Talk of the North, 4 95,4 6. Mlrabeau (Fr.) Surcouf, 4 86.9 7. Adrlaens (Belg.) Barlette, 4 100.2; 8. Jensen (Den.) Zlyadah, 4 100.6; 9. Bakker (Ned.) Wer- fjfljf 10. Hobbs (GB) Wise Lad. ÊÊtÊ H 0116.1; 02. 10.9; lil. Ebben (Ned.) 1 Campion (Ierl.) Cluain j l*r()s van de rijbaan: 0. Arndt Wiebus (W.- Dld.) Gin. 627 2. George Theodorescu (W.- Dld.), Van Evck. «17: 3 ru>nnl Vl^h Margoleln. Benedlotus-Llef- (GB), Farruco, i (Den.), Inferno, 681 Bernard Geneste (Fr.) 696; 6. Mevr. Me rei» de R(jn barrage; e. Hans op Odeon Brugman (Ned.) op Sky High 0 97.2; 3. i Moore <GB) op Psalm. 0 97.7 4. Manfred Kloes (W.-Dld.) op Der Lord. 0 59 9 5. George i Battling Pedulas i Hobbs (GB) i|9 Jean Mlahel Gaud (Fr.) op Norlosa de Mesnu! 0 67.6 7. Ann Backhouse (GB) op Cardinal, 10 4 55.5 8. Allene Koes (GB) Trevarrion, 4 56.1; 9. Kurt Jaraslnskl (W.-Dld.) op Kevale, 1 S'5' 2®" A^ton EW>en (Ned.) op Kalrouaan! 4 57.9; 11. Friets Llgges (W.-Dld.) op Zucker- puppe 4 61.3; 12. Barbara Simpson (Can.) op Magnor. 4 61.6; 13. Beatrix Mertens (Belg.) op Fury B, 7 81.0; 14. Bernard Mlrabeau (Fr.) op Ravissant D 11 25 85.0. P'Us van «le Maas: 1. Hermann Schridde (W.-Dld.) op Wartburg 0 78.1; C. Bernard Ml- .8; 3. Thierry 72-1; 5. Marian Koztckl (Pol Backhouse (GB) op The Brigadier ui, 4 78.2; T. Henryk Hucz (Pol.) op Dtgesta, 4 78.8; 8. Bernard Geneste (Fr.) op Karna B, 4 79.8; 9. Jean Ohabrol (Fr.) op Nacara T, 4 81.2; no Larry Klely (Ierl.) op Ard Mor 4 82.0 ai. Jean Michel Gaud (Fr.) op Omaha 4 84.7*; U. Manfred Kloess (W.-Dld.) op Antea, 4 85.4- i;t PJotr Wawryniuk (PoL) op Poprad, 4 90.8; li. Jan Maathuis (Ned.) op San Remo, 4 BSO.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 11