ligt oud „Er ligt nogal wat oud zeer" Gezondheid wordt duur betaald in ons land A.R.-P ARTIJBLAD NEDERLANDSE ARTIESTEN Extra-kosten door verwijzing naar specialist 400 Missionarissen en ontwikkelingshelpers hebben dringend om vervoer gevraagd aan de MIVA. De MIVA, de Missie Verkeersmiddelen Aktie, houdt dit week-einde haar jaar lijkse kollekte en giro-aktie. De MIVA wil dan deze 400 mis sionarissen mobiel maken. De MIVA kan dit alleen mét U. Wilt U helpen? Een van deze 6 of een van de andere 394? Schaduwen van de 1970- hegroting kregen in Amerika geen poot aan de grond TiSRDAG 30 AUGUSTUS 19fi» DE LEIDSE COURANT GEMERT Het is tijd, dat men zich in Neder land gaat bezinnen over het systeem van ge zondheidszorg, dat in de loop der jaren is gegroeid en de onrustbarende kostenstijging, die dit stelsel met zich brengt. Een stijging, die scherper is dan welke andere vorm van levens onderhoud ook. Van 1965 tot en met 1968 liepen de kosten van de ziekenfondsverzekering op van 1,3 miljard tot 2,2 miljard gulden. In vier jaar ongeveer 900 miljoen gulden meer, bijna 70 procent stijging. 1 Missionaris F. SCHUURMANS werkt op het a eiland Madagascar aan de Afrikaanse oostkust. Diep het binnenland in staat hij voor 25 parochies, welke hij moet bedienen uit een centrale post. Wil hij die iedere maand bezoeken, en wil hij bovendien de 22 scholen goed laten draaien, dan is daar een goed vervoermiddel noodzakelijk voor. Zijn Renault is geheel versleten. Hij heeft zijn verwachtingen gesteld op MIVA-zondag. 2 Missionaris F. VAN NOORT werkt in Brazilië. In de streek van Medes Pimentel heeft hij de zorg >r 25.000 mensen. Langs slechte of geen wegen bezoekt hij hen. Het gebied is honderd kilometer in doorsnee. Hij weet, wat er te doen is. Hij zou echter meer willen doen, maar dan is eerst de oplossing van zijn vervoersprobleem noodzakelijk. Met een goed vervoermiddel zal het mogelijk zijn de ontwikkeling op gang te brengen. 3 Pater J. VAN KESTEREN, eveneens werkzaam in Brazilië, staat voor een gebied van 800 vierkante kilometer met 3 lege kerken. Jarenlang was de Kerk er< afwezig. Hij wil geen geld voor nieuwe kerk gebouwen. Slechts een vrachtwagen wenst hij. Met die vrachtwagen kan de ontwikkeling op gang komen vervoer van de produkten naar de stad; vervoer van materialen voor een medisch centrum. Dan komt er misschien een dokter. En dan ziet hij wel verder. 4 Missionaris A. VERLAAN is werkzaam op Java in Indonesië. Hij heeft er de welzijnszorg onder vele missionarissen. Dat betekent, dat hij hen allemaal regelmatig moet bezoeken, opdat het werk efficient gebeurt, en de missionarissen er zelf ook mens bij blijven. Daarvoor heeft hij vervoer nodig. Tot nu toe leende hij af en toe een auto, of lifte hij. „Wil ik mijn werk werkelijk goed kunnen doen, dan is eigen vervoer beslist nodig". 5 Missionaris P. VERKLEY verkeert in West- m Pakistan in moeilijke omstandigheden. Niet alleen is zijn post zwaar geteisterd bij een gewelddadige opstand, maar zijn vervoermiddel is ook versleten. Juist nu de mensen zijn hulp zozeer nodig hebben, kan hij hen moeilijk helpen. Vooral de voeding tijdens de steeds terugkerende hongersnood en het vervoer van de vele zieken naar het ziekenhuis, maken een goed vervoermiddel noodzakelijk. 6 In Mali is missionaris G. GROENEWEGEN onmis- baar voor de mensen in het Mopti-gebied, een zeer verlaten streek. Hij haalt voor de mensen watei op 21/2 km afstand, haalt voedsel op, brengt de kinderen bijeen op de centrale school, en vervoert de zieken naar het ziekenhuis, dat 125 km verder ligt Zijn auto loopt zijn laatste kilometers. Hij hoopt spoedig geholpen te worden omdat anders de situatie in Mopti nog hopelozer zou worden. 30-31 augustus: nationale MIVA-kollekte en giro-aktie maak deze 400 missionarissen mobiel Medische hulp kost handenvol geld; sommigen zien et geen been meer in. Geen wonder dat de regering enige maanden geleden de SER advies heeft gevraagd over de toekomstige structuren van de ziektekostenverzekering. Een keer punt lijkt bereikt. De keus, die straks gemaakt wordt, zal voor vele jaren bepalend zijn. Een van de verbeteringen zou kunnen zijn, dat men afstapt van het systeem van abonnementshonorering r de huisartsen en dat men daarvoor het verrich tingentarief gaat invoeren. Honorering van huisart- en via abonnementen werkt ondoelmatigheid sterk a de hand. Een groot ziekenfonds heeft daarnaar een onderzoek ingesteld. Toen bleek dat het percentage van huisart- n, dat patiënten verwijst naar een specialist, va rieerde van 20 tot 80 procent. Het is duidelijk dat er heel wat huisartsen zijn per ziekenfondspatiënt krijgen zij immers een vaste beloning die zeer gemakkelijk de patiënt naar een specialist verwijzen. Met alle extra-kosten van dien. Een ander onderzoek over twintig ziekenhuizen ver spreid heeft uitgewezen, dat 22 procent van de pa tiënten, die werden opgenomen op vrijdagen of zater dagen binnenkomen. Maar juist tijdens de weekein den zijn de activiteiten in de ziekenhuizen behou dens spoedgevallen uiterst gering. Het aantal klinische verlossingen bereikt elk week einde een piek. Duidt dit op een verminderd animo i de huisarts voor de verloskundige praktijk tij dens de weekeinden? Of speelt ook het systeem een rol, dat een ziekenhuis een minimale bezetting van 90 :ent moet hebben om goedkeuring van de veïpleeg- tarieven te krijgen? Nooit is een fundamenteel onderzoek ingesteld paai de zeer uiteenlopende tarieven van de specialisten. Niemand is persoonlijk betrekken bij de bouwprijzen Tarieven De overheid zal ook in de toekomst duidelijke richt lijnen moeten geven over de hoogte van de artsen- tarieven. Als men over zou willen gaan tot een sy steem, waarin de patiënt een eigen risico draagt, dat slechts moeten gebeuren op die terreinen, waarop de patiënt zelf invloed heeft. Een bijbetaling Dit zou wel eens kunnen leiden tot minder verwij zingen naar specialisten. Als men dat systeem niet wil kiezen, zou men het aantal verwijzingen, alsme de de receptuur mede van invloed kunnen doen zijn op de hoogte van de huisartsenhonoraria. Kwaliteit en omvang van ^e huisartsenhulp beho ren factoren te zijn die zijn honorering, mede bepa len. Bepaald gewenst is een volledige doorlichting van alle tarieven. Een aantal is namelijk volkomen on doorzichtig geworden. Men zal bij dat onderzoek desnoods alle tot nu toe gevolgde methodieken moe ten loslaten. Hoog tijd Het wordt hoog tijd, dat in alle ernst aandacht wordt besteed aan dc mogclijhcid om meer patiën ten via de poliklinieken te helpen, waardoor heel wat minder opnamen in ziekenhuisen nodig zouden In 1969 is het bovendien nauwelijks nog aanvaard baar, dat specialisten verbonden aan ziekenhuizen nog min of meer als vrije ondernemers moeten wer ken, met „eigen bedden", die zoveel mogelijk bezet Men zou specialisten in vast dienstverband aan de ziekenhuizen kunnen verbinden met een ingebouwde honoreringsnorm. Ook alle geharrewar van een prak tijkoverdracht kan men dan gaan vermijden. Er zullen scherpe spelregels moeten komen voor de bouw en inrichting van ziekenhuizen. De verschil len in opvatting hierover zijn enox-m. Maar de ge meenschap moet het allemaal, ook via de steeds hogere verple'egprijzen, betalen. Maai' dan dient de gemeenschap ook een conti-olerende en toezichthou dende functie te hebben op deze zaak. Meer inspraak in die matei-ie door de consument is gewenst. Er moet een centrale instantie komen die tegen normale tarieven gelden beschikbaar stelt uit de al gemene middelen voor de bouw van inrichting van ziekenhuizen. De bedragen, die daarvoor jaarlijks ter beschikking komen, moet men limiteren. Bovendien is het gewenst over te gaan tot medische controle op de efficiency in de ziekenhuizen. Een onderzoek in drie Amsterdamse ziekenhuizen heeft enige jaren geleden uitgewezen, dat ruim 17 procent van de verpleegdagen verloren waren. De gemeenschap moet die toch betalen. Gemiddeld zestig gulden per dag! Belangrijkste oorzaken waren: vergeetachtigheid, ge brek aan overleg en verslapping van aandacht voor de patiënt. Een studie van de volgende punten is dringend nodig: 1. Het stellen van regelen over de samenstelling van ziekenhuisbesturen*. Er moet op worden toegezien, dat verschillende maatschappelijke geledingen en deskundigen in voldoende mate inspraak hebben in het te voeren beleid', 2. De vragers van ziekenhuisdiensten, ziekenfondsen en ziektekostenverzekeringen moet uitdrukkelijk om advies gevraagd worden bij plannen tot nieuwbouw oi uitbreiding, vooral wat de omvang ex-van betreft; 3. De beleidsbeslissing over zulk een goed- of afkeu ring moet, vex-gezeld van die adviezen, ter kennis ge bracht worden van het parlement. Dan is openbare controle verzekerd. Strijd Iedereen zal gelijk recht moeten hebben op genees kundige voorzieningen. Met een bijdrage naar vermo gen. Een collectief systeem is denkbaar via de hui dige algemene wet bijzondere ziektekosten. Daarmee zou men het risico van zickcnhuisverpleging' en spe cialistische hulp kunnen dekken. Zulk een oplossing 'zal waarschijnlijk leiden'tot strijd met de specialisten. Reeds nu zijn daar moeilijkhe den, omdat de landelijke specialistenvereniging niet akkoord gaat met de tarieven, die de ziekenfondsen betalen nu de gehele bevolking onder de AWBZ is komen te vallen. Maar als men voor die druk zwicht, zou dat niets minder betekenen dan dat men de specialisten een monopolie toekent, dat uit de tijd is. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kon wel eens zijn, dat de belastingcorrectic (verlaging) van minister Witteveen niet op 1 januari 1970 kan :ngaan. De voorstellen zijn te laat binnen om er een goed beeld van te kunnen krijgen. De Kamer stond b(j de onverwachte vervroegde accijnsverho ging van benzine, bier en alcohol al met de rug tegen de muur. Daarom hadden de correctievoorstellen tijdig bin nen moeten zijn om een evenwichtig oor deel mogelijk te maken. Inbegrepen even tuele aanvullende voorstellen van de zij de van de Kamer". Deze waarschuwing staat zwart op wit te lezen in „Nedex-landse gedachten" var vandaag, het partijblad van de Anti-Re volutionaire Partij. Het AJR.-pai'tijblad schrijft over de ,<Schaduwen van de be goting 1970" het vlgende: „er bestaat voor de komende jaren een „inhaal- plicht". De maximale beschikbare be grotingsruimte is de eerste jaren van het kabinetsbeleid overschreden. Als deze overschrijding niet wordt ingehaald komt er en exytra-infiatiehaard onder het be leid te liggen. Dat kan een doodsteek be. tekenen voor een financieel-economisch beleid, dat er op gericht moet zijn de opgaande beweging in onze economie op een beheerste wijze te kunnen voortzet ten. Die „inhaal" is te stellen op 150 miljoeh gulden voor 1970 en 1971 wegens de sanei-ing van het gemeentefondstekort 1968, plus 84 miljoen gulden, omdat ii 1968 de begrotingsruimte welbewust toen mét dit bedrag is overschreden. Het nieuwe tekort van het gemeente fonds dat kennelijk structureel moet worden geacht vraagt ook om defi nitieve oplossingen, waardoor er alvast een beslag ligt op de maximale uitgaven 1970. Vooruitgeschoven defensiebelasten van 1969 naar 1970 en volgende jaren hebben ook hun invloed op de begroting 1970 en haar financiering. En hoe zal de vraag worden opgelost met betrekking tot liet huidige tarief op vermogensbe lasting en dat van dc vennootschapsbe lasting? Blijven de huidige percentages gehandhaafd? Om nog maar te zwijgen van de ver lening van de per 1 juli j.l. verhoogde nzen. Deze vragen zullen per 1 jan- a.s. reeds beantwoord worden en dus tussen de dei-de dinsdag in septem- :r en zeg half november 1969 door 'mers moeten zijn behandeld. Hoe zal het gaan in 1969 en 1970 met n aantal achtex-blijvende belasting ontvangsten? Omzetbelasting en tabaks accijns zijn ver onder de maat geble ven. Naar schatting ongeveer ruim 400 miljo.n gulden. Voorlopig kan niet wor den aangenomen dat dit louter tijdelijk is, mede tengevolge van de conjunctuur. Als straks blijkt dal dit vei'schijnsel structureel is zal ook dit de financiële mogelijkheeen beperken, bij overigens gelijkblijvende belastingwetten, tenzij inflatoir wordt gefinancierd. Tekenen Er zjjn kleine tekenen, die er op wij zen, dat het kabinet een verhoging van de B.T.W. waarschijnlijk niet direct per 1 januari a.s. zal invoeren. De heer Wit teveen had in februari j.l. toegezegd, dat de „bclastingcorrectieplannen" tij dig, voor het zomerreces zouden wor den bekend gemaakt. De A.R.-fractie heeft op 21 mei j.l. laten weten, dat door de opgedane ervaring met de ver hoging van een aantal accijnzen laat ingediend zodat in feite de Kamer iet wat met de rug tegen de muur stond de correctieplannen tijdig ter tafel behoorden te liggen om een evenwich tig oordeel mogelijk te maken, inbe grepen eventuele aanvullende voorstel len van de zijde van de Kamer. Deze wetsontwerpen zijn er nog niet per einde augustus. In feite zal het, ge let op vorenstaande, kunnen betekenen dat een en ander niet wel mogelijk per 1 januari 1970 in werking kan treden. Het is immers bijvoorbeeld gewenst binnen het raam van die voorstellen (nu extra-aandacht wordt besteed aan een verhoging van de belastingvrije voet, terecht en gelukkig), ook de pro blematiek van de belasting op de ver diensten van buitenshuis werkende vrou wen en die van de belastingdruk van de ongehuwden aan de orde te stellen. Die gelegenheid doet zich anders niet zo vaak voor. los angeles Ze dachten stuk voor stuk: we gaan efie naar Amerika, maken daar mét de lossé pols een ijzersterke act en dan komt de rest van- zélf. Die resifrzöu; besta aai uit =gouderi contracten, die de kauwgum kauwende theateragentén en managers met vuilnisemmers tegelijk op de deurmat van hun hotelkamer zoudep. leegkieperen. Was Amerika immers niet het land l van de onbegrensde mogelijkheden, was Hollywood niet de plaats, waar de eerste de beste schoenpoetser binnen twee jaar een miljoen dollar bij elkaar kon versieren met een handvol liedjes of een goochelact in Los Angeles ten doop hield, werd dooi de recensenten genadeloos afge kraakt en als „het slechtste theaterge- beuren van deze eeuw" naar oma's pen- nantkast verwezen. „Het is sneu voor Johnny Jox-daan", zei een theateragent, die het klatergoud van Hollywood al veertig jaar taxeert, „maar de waarheid is, dat een man als Hurkos nog niet één pink in de showpap heeft. Die belooft iedereen alles, maar er is nooit iets doox-gegaan." Johnny Jordaan en tante Leen brachten tijdens hun bliksembezoek aan Californië ook een bezoek aan Disneyland, de grandioze sprookjes wereld voor kinderen van nul tot honderd jaarOm het feest compleet te maken verrustte Johnny tante Leen met een groteske hoed vol kunstbloemen, die uiteindelijk één der hoofdzaken van hun verblijf aan Amerika's westkust bleek te zijn. erop, dat hij de naam De Mesquita volgend jaar straal is vex-geten." In het knusse vadei'land wachten de Nederlandse ax-tiesten ondertussen adem loos op het beloofde telegram en het verlossende telefoontje. Zo lang ze de tieve afwijzing niet gekregen heb ben Resteren ze-/htin fraaieillusies. Maar ze moeten er toch wel ernstig rekening mee houden, dat het uit eindelijk toch weer uit zal draaien :n avondje in Sappemeer. Goodwilltournee bleef smakelijk onderonsje van goedlachse vaderlanders Ze droomden er hardop van, ze spra- een erover in de groenwitte Boeing 707 /an Transavia, die hen naar het kokend hete Californië bracht. Bueno de Mes quita, Johnny Jordaan, The Cats, de Shepherds en Les Shalom koesterden I toen nog de stfelend zachte hoop, dat n in Los Angeles zat te wachten op x forse injectie van onvervalst Neder- i lands amusement. Dat was gewoon een kwestie van komen, gezien worden en dan gelijk de grote blitz maken. Een show op Sunset Bouievard was toch wel het minste wat ze in pure bescheiden- heid mochten verwachten, daarnaast re- kenden ze natuurlijk ook op een gast optreden in de televisieshow van Ed Sullivan of Joe Bisshop. De ouwe Wester •an coast tot coast, daar zou de Yank vel van willen opkijken. Achteraf weten ze nu. dat ze die di'oom rustig kunnen vergeten. Achteraf weten ze ook, dat een vage belofte van een hartelijke wildvreemde sterveling in Amerika geen bliksem voorstelt. Er lie pen de afgelopen week opvallend veel talentscouts in Los Angeles rond, die het wel even voor de Nederlandse ar tiesten zouden vei'sieren. Ze hadden toe- vallig de ijzerstei'ke relaties, ze aten regelmatig een bord havermout met Tony Bennett en als ze Sammy Davis op zijn geheime nummer belden, dan was het gelijk Sam en Karei. Gewoon ouwe jongens onder elkaar. i Theaterkanoniieii Geen vuiltje aan de lucht dus, dachten Johnny, Bueno en al die anderen, die voor één avond de broze illusie mochten koesteren, dat ze schitterden in Holly wood. Dat gebeurde ten overstaan van 2700 vaderlandei's, die in Californië leven en inmiddels genoeg heimwee hebben opgespaard om op de smeuiige refreinen van Jan de Witt glimlachend weg te deinen. Maar de grote kanonnen, die hen hadden moeten lancei-en in de Amerikaanse showhemel, ontbraken. De oude theaterrotten, die elke deur Hollywood zonder één centje pijn open- trappen, hadden die avond wel wat beters te doen en namen niet eens dc moeite om naar het Hollywood Palla dium te komen om te zien, of er nof een bruikbaar talent in het groene knol lenland zat. De enige, die na de polonaise riep dat hij Johnny Jordaan voor ze: maanden in zijn show wilde hebben ei hem ook in zes televisie-acts zou weg moffelen was de oud-Hagenaar Peter Hui'kos, helderziende en illusionist. He laas, de show, die Hui'kos een dag later Op het dak Johnny Jordaan voelde txPuwens zelf al nattigheid, toen hij een paar dagen later met eigen verbijsterde ogen zag, wat Amerika in Las Vegas aan show veren wegblaast. Artiesten van wereld klasse krijgen daar per gratie gods eer show van dertig1 minuten in de lounge van één der gokpaleizen en alleen de allergrootsten als Sinatra, Sammy Davis en Barbra Stx'eisand kunnen rekenen op 'n echte zaal met een echt toneel. „Grote hemel", zuchtte Johnny, „nou ik dit gezien heb kunnen wij wel op het dak gaan zitten". De Volendamse popgroep The Cats kreeg eveneens de bittex-e pil te slikken. Aanvankelijk zouden ze voor een plaat- selijk televisiestation mogen optreden, toen ze losjes en ontspannen een te laat in de studio arriveerden, troffen ze alleen nog de werkster die meedeelde dat de heren volgend jaar maar eens tei*ug moesten .komen. En dan wel op tijd. want er werd echt niet op hen gewacht. Aardige jongen De enige doordouwer onder de Neder landse artiesten, die op uitnodiging van de Californië-Holland Club de sprong over de oceaan hadden gemaakt, was crazy-artiest Bueno de Mesqüita. die on- middelijk na aankomst met de eerste manager in de clinch ging. Daarna volgde in steeds sneller tempo een reeks be zoeken aan theater agenten, die-hem on vervaard oo de smalle schouders sloegen en rieoen," dat hij een aai'dige jongen was. Tenslotte wist hij na een snelle vliegtocht naar San Diego door te drin gen tot in de slaapkamer van de manager van Sammy Davis, waar hij tussen het bed en het nachtkastje zijn act met band recorder bracht. Na afloop van deze séance, waai'bij De Mesquita ook zijn persiflage van Sammy Davis gaf, zei de manager: „Eén Sammy Davis is al meer dan genoeg. En die bandrecorder moet u ook zo snel mogelijk vergeten. Ga nou maar gauw naar Nederland en maak een pantomime van pakweg 45 minuten. Als die aardig is, mag je terug komen. Laten we zeggen, dat je dan begint met een aanvangssalaris van 3500 dollar per week." Troefkaart Nadat De Mesquita deze, troefkaart voor de ogen van de afgunstige collega's had uitgespeeld, zei een kenner hoofd schuddend: „Het vervelende is, da man zulke verhalen gelooft. De manager van Sammy krijgt dagelijks artiesten over de vloer, die zo nodig de top moeten bereiken en altijd zegt ie: u hoort nog van me. Het is gewoon een aai'dige die niemand pijn wil doen. Maar reken

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7