LEIDATO 1969 VANMORGEN GEOPEND Groennoordlial ook maar gelijk open DIT IS ECHT IETS Y00R JOU SeÊrtdóefiomant ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1969 Dij LEIDSE GOUfiANT PAGINA 6 LEIDEN Leidato 1969. Stelt u zich voor: we staan Ivoor de immense' Qroenbordhal. Nog nooit van -bin nen gezien Moet u eens gaan kijken. De achtste eidato is er voor. En al moet de officiële opening 'van de veemarkt/sporthal vandaag over veertien da gen dan nog plaatsvinden, dat schijnt voor niemand een bezwaar te zijn. Honderdzesendertig midden standers uit Leiden en (soms verre) omgeving vindt u er gecentraliseerd. Elke deelnemer heeft van zijn stand de mooiste willen maken. Het was eigenlijk een vreedzame prestigeslag, waarvan de consument nu te volle kan profiteren. Want attracties zijn er ge noeg. Maar daarover later. Even terug naar waar we begonnen. Stelt u zich voor: we staan voor het „huishoudbeurs- gebouw". We zijn er al een keer omheen gelopen. Zonde van onze schoenzolen. Om precies te zijn is het namelijk 360 meter lopen. Hijgend bereiken we de ingang. Grote glazen dikke deuren zwaaien open en... we lopen regelrecht in de armen van een lijk wit en schaars gekleed beeld. Een soort welkomst- gebaar. Wanneer we daarop uitgekeken zijn, vragen andere dingen onze aandacht. Het beeld staat te midden van een wondermooi bloemenparadijs. Plot seling wordt alles duidelijk. Het kan haast niet an ders of deze witte gipsen vrouw is niemand meer of minder dan Eva, de eersteling van het zwakke geslacht. Dit schitterende aardse bloemenparadijs, ook wel „Roelofarendsveense Bloemenshow" ge noemd, mist echter nog een Adam. ADAM Waar is Adam Na even zoeken treffen we hem aan in het bloemienstruikgewas. Hij komt tevoorschijn en stelt zich voor als de heer J. T. H. Oomen. „Zeg maar Joop." Joop, rookt een dertigcents si gaar en vertelt niet zonder trots dat er voor 6.000 gulden bloemen en sier planten is ingestopt. „Daar staat bij voorbeeld een zeldzame Christusdoorn. Ben Euforbia, die kunt u na de Leidato voor 250 gulden meenemen." Het zijn vriendelijke en grappige men sen, die het voor het publiek zo aan trekkelijk mogelijk willen maken. Als er een lieftallige dame langskomt wordt er op een typisch bloemstekerswijze ge groet: men zet een bloemetje op het We lopen verder en komen aan de stand waar de burgemeested zijn tik- sneHheid zal tonen. De stand is van het uitzendbureau „Actief". Als attractie is er elke dag een Tiktesttijd-wedstrijd waar iedereen aan mee kan doen. Wie het snelste is krijgt honderd gulden; de winnaar van de Leidato krijgt daar nog eens 150 gulden bij. Men vertelde ons dat „Actief" als enige stand direct met de buitenwereld verbonden was, zodat sollicitanten meteen uitgezonden konden worden. Het zou allemaal wel best lopen. PILAAR schreeuwende reclameteksten te bege ven. Een prachtig herkenningspunt vormt de ontzettend grote Anti-Roest spuitbus van Dinitrol die als een mach tige pilaar om de zoveel seconden de nok van de Groenoordhal aantikt en dan. na wat gedraaid te hebben, als een leeglopende ballon in elkaar zakt, om even later weer. op te doemen. We pas seren de imposante stand van Pahla lilt Bussum; even later de speelgoed- hoek. Er huppelt een man voorbij met een bengelende oerang-oetang onder zijn arm. Terwijl fluit hij het deuntje: „Ik heb eerbied voor jouw grijze haren." Hij zet het beest neer, een pop valt om en roept schor piepend om zijn moeder. Die moeder staat dan verderop vergroot afgebeeld. De vrouw kijkt de op koopjes uitzijnde klanten doordringend aan. Bo ven haar hoofd hangt de tekst: „Doe het zelf. Het haiidigste tijdschrift van Nederland." GROOT Na een aantal omzwervingen in ons „beursgebóuw" bekroop ons een angstig gevoel. Het is een geweldige show, maar zo groot. Daarom: moeders, be waakt er uw kinderen! „Groenoordstad" bestaat uit zo'n 50 langere en kortere straten. Maar wordt ook weer niet di rect ongerust. De hal is voorzien van een omroepinstallatie, welke bestaat uit vier trossen van elk 18 luidsprekers, die op hun beurt weer worden gevoed door een viertal versterkers van elk 150 watt. D ekreet: „Maar is Jantje?" Wees niet bleu en kom eens langs bij PAPENGRACHT 32 Want we kunnen nog een paar stevige boys gebruiken om TIJDELIJK onze krant te bezorgen. Inlichtingen over periode en verdiensten worden Je gaarne ver strekt door de heer Peynenborg, Abonnementenafdeling. zal m ieder geval het gewoel der be zoekers kunnen overstemmen. Want zoeken is bijna zinloos. De oppervlakte van „Groenoordstad" is 8000 m2; op de looppaden na volkomen volgepakt met mini-winkeltjes. Bij de stand van de gemeente staat een aardig stuk beeldende kunst in metaal. LOm de lege hoek op te vullen", v*erd ans meegedeeld. Kunst wordt zelfs in de gemeentestand ondergewaardeerd. Men vertelde ons daar dat het da be langrijkste stand zou moeten zijn. „Het gaat over de krotten, we hebben hier ook foto's van de Waardgracht hangen. Elke verdere actie voor deze mensen juich ik toe", zei de houder. „Je kan pas in je stoel gaan zitten, als je van die zwa- menselijke ellende af bent; deze stand er op geïnspireerd." TEVREDEN Het Leidato-comité is over de gehele gang van zaken tot nu toe best te vreden. Voorziter Jan Wolfslag: „Het sluit lek ker in elkaar. Dc organisatie loopt op liet ogenblik perfect. Je weet natuurlijk nog niet wat er kan gebeuren, maar de mogelijkheden van deze hal leveren wei nig moeilijkheden op. De eerste twee da gen is alles met vrachtwagens naar binnengekomen. Dat is heel gemakke lijk met deze hal. Daarna zijn we gaan bouwen." Is het wiet ten beetje vreemd, dut de Leidato nu in de Groenoordhal van stort gaal, terwijl de officiële opening pas over veertien dagen plaats zal vinden „Nee, ilc geloof dat de gemeente het juist prettig vond, dat er iemand was, die het eerste grote evenement op zich wou nemen. Ik vind het daarom prettig dat we van het stadsbestuur zoveel ver trouwen krijgen om te kunnen aantonen, dat het gebouw voor zoiets geschikt is. Wij kunnen er ook weer van leren. We hebben overigens alweer onze handen vol aan een plattegrond voor 1970. Daar zijn de heren Ziegelaar en Visser samen'I met de heer Van Zijp al mee bezig. Er j zijn voor volgend jaar zelfs al stands KUNSTENMAKERS Veel mensen hebben nogal wat bezwa ren tegen de toegangsprijzen van 1 en 2 gulden. Zij ach ten het vreemd, dat men voor een middenstandshow moet be- „Wanneer Je iets voor niets doet, dan stelt men er helemaal geen prijs op. Het is volkomen fout om een tentoonstel ling helemaal voor niks te laten draaien. Dat kan niet. Vooral in deze tijd niet. En in de tweede plaatst, wij kunnen nooit een programma aanbieden, wij kunnen nooit die publiciteit geven, wij kunnen nooit die. reclame gaan ontvou wen, als we niet proberen op alle mo gelijke manieren redelijk en verantwoord geld binnen te krijgen. De Groenoordhal kost kaal, enkel en alleen de bodem f 5000,per dag. We zitten met 9 opbouwdagen en we kunnen niet tegen de gemeente zeggen: geef ons die hal nou eens voor een koopje. Wij zijn ook in al die jaren nooit gesubsidieerd. Wij zijn kunstenaars, laat ik zeggen: kun stenmakers, die niet gesubsidieerd wor den, Want we moeten toch wel kunst stukjes uithalen. Er zijn echt wel jaren geweest dat we er financieel bij inscho ten. Maar ja, de financiële risico's ko men nu eenmaal voor rekening van het Leidato-comité. De standhouders beta len f 50,per m2 grond. Voor de hele Leidato. Bij een groter aantal vierkante meters neemt, die pfijs wat af, zodat de gemiddelde prijs ongeveer op f 40,per m2 ligt. En daal' moeten we maar mee uit zien te komen. Soms lukt dat, soms ook niet. GEZELLIG Wel moet ik zeggen, dat er op de Lei dato altijd een gezellige sfeer onder de deelnemers heerst. Er is altijd 'n pret tige gemoedelijkheid. Er is nóóit een jakkerige stemming van: jullie hebben niet voor dét gezorgd, jullie hebben niet voor dit gezorgd. Nee, over het algemeen heerst er een heel gezellige stemming. Wij zijn ook wel eens op beurzen geweest, dat we dachten: zó moeten we het toch beslist niet doen. Het grappige is nu, dat de beursmensen al naar de Leidato komen kijken." De heer J. van Zijp (secertaris)„Bij de opening zijn er ook zeer prominente beursmensen aanwezig, om te kijken hoe de Leidse jongens het hebben gedaan." De heer Wolfslag: „Het begint al een beetje internationaal te worden. We heb ben dit jaar een deelnemer uit Pakistan, een Duitse en een Belgische deelnemer. Of we die kant op willen? Jazeker. We willen Leiden op dit gebied- graag een naam geven. Er een kernpunt van ma ken. Zo gauw het een internationale in slag krijgt, dan wordt Leiden al gauw één van de belangrijke beurzen. Dat kan van groot belang zijn in vei'band met handelscontracten, die gelegd worden, zodat al die omliggende gemeenten zich gaan oriënteren op Leiden. En dat is ons streven." VEEL GELD De heer J. v. d. Klugt verzorgde de re- reclame en propaganda. „Om nog even op dat geld terug te ko men. Och, die 50 gulden per vierkante meter, daar hoeft men niet van te schrik ken hoor. Het kost enorm veel geld al lemaal. We hebben hier 'n twintig man personeel lopen. Er zijn werksters, kor- veeërs, nachtwakers en ga zo maai' door. We zijn alleen al aan de krantenadver tenties f 20.000,kwijt. Alles moet ver zekerd worden. We moeten minstens 50.000 mensen krijgen, anders komen we er niet. En wat die toegansgprijzen betreft: we kunnen dat natuurlijk la ten, maar dan moeten we de tarieven voor de standhouders verhogen. We kun nen natuurlijk oolc f 100, per vierkan- j te meter vragen, maar dan heeft de standhouder er ook niets aan. Dan ver dient liij er niets aan. Dat is simpel. Oh ja, en dan zijn er nog drie gastvrou wen ook ln dienst. Die komen ook niet GASTVROUWEN En warempel. Daar lopen ze. Drie zwart- gemutste jongedames, gehuld in een knalrode, speciaal voor deze Leidato uit gekozen jurk. Ze luisteren naar de na men Petra van Deventer, Jeanette Hoo- gerbrug en José Deutekom. Ze zullen de bezoekers niet ontgaan. Zwart petje, rood jurkje, charmante verschijning, Gisteravond werkte men nog hard aan de voltooiing van de commercie. Overal lagen stukken karton, werd er geha merd en op duimen geslagen, werden er gaten geboord en schreeuwde men naar elkaar. Alles was één grote rommel- troep, maar tussen de standsgeen vuiltje. De fietsen en de fauteuils wer den nog even opgeboend. Elders werd nog vlug wat stof weggezogen met een geleende stofzuiger uit de stand van de overburen. We staan stil bij de heer C. F. Hansen. Hij reproduceert en kleurt etsen. „Ziet u meneer, u gaat trouwen. Ik zie aan uw gezicht, dat u moderne meube len zult kopen. Nou, dan ontbreekt er gewoon een ets van mij bij. Maar u moet wèl weten, dat het een reproduktie is, ik verkoop ze niet voor écht. Nee, geen gerotzooi.. We moeten de boel niet belazeren. Dat hoort niet." BLUNDER ZQn hele stand krioelt van de etsen en pentekeningen. Er kan er geen één meer bij. „Hier hangen er ongeveer 400. Maai' och, moet u mijn huiskamer eens zien. Soms hangt de hele muur vol. Moet u Een prachtige ets. Hij noemt het zelf de „blunder van het jaar". „Ziet u dat niet Kijk, allemaal sneeuw en ijs. En ik heb ijskoud de bomen groen gekleurd! Dat kan toch niet! Dat komt alleen maar van die Leidato-drukte. Je raakt er af en toe van in de war, maar ik vind het tóch hardstikke leuk." We blijven even bij de lcreatieve deel nemers. Helemaal ln een hoek zit kunst schilder Philip Lasander. „Mijn vader was ook kunstschilder, daar heb ik het van geleerd. In drie jaar tijd maakte ik duizend doeken. Ik exposeer ook regelmatig. Bijna allemaal verkocht. Voor zo'n 75 of 100 gulden stuk. Ik wil eerdaags helemaal beroeps worden. Daarom vind ik dit een mooie gelegen heid om de grote massa te bereiken. Die 50 gulden Die kan ik niet betalen. Maar we hebben afgesproken, dat ik een mooi groot schilderij voor het Lei- dato-kantoor schilder. Daarom zit ik hier gratis". BOKSERS Op de galerij, boven alle stands verhe ven, vindt men de sport. Als een spel de- prik in een hooiberg haalden we er de tak der boksers er ilit. De Leidse boksvereniging DTS telt in het totaal zo'n tachtig leden en onge veer 37 boksende leden. Een bestuurslid: „Kijk, ruziemakers hebben wij niet en die worden bij ons niet gekwakt ook. Wij leiden geen straatvechters op Een ander bestuurslid kwam er bij staair. Hij krfeeg meteen een waarschu- TEKST: WILLEM SCHRAMA en EGBERT VAN KEULEN wing mee: „Pas op joh, die kerels schrij ven alles op hoor. Je mot wel weten wat je zegt." We groeten de heren en kijken naar de de nok van de Groenoordhal, om te zoe ken naar het herkennnigspunt, de pi laar. Resoluut komen we tot het besluit: „Die kant op." Maar er is geen door komen aan. En nu zakt onze oriënte ringsreclame nog naar beneden ook. Uiteindelijk bereiken we de uitgang, waar Joop nog aan de bloemenshow schaaft. Een dikke rookpluim toont aan, dat zijn voorraad sigaren nog niet is uit geput. Vanuit de nok van de „Groenoordstad" zag onze fotograaf Dirk Ketting de Lei dato '69. Bovenstaand resultaat knipte hij met een Russische Horizon-camera (beeldboek 120"). OPEN In het bijzijn van het gehele ge meentebestuur werd voorzitter Jan Wolfslag vanmorgen met een vork heftruck boven de menigte gehe sen, van welke plaats hij het ge zelschap verwelkomde. Gekleed in het bekende Engelse „bunny- costuum", dus sterk op een konijn tje lijkend, bood het zangeresje Joice Suma burgemeester G. C. van der Willigen een speelgoed konijntje aan voor zijn kleindoch tertje. Met dit simpele gebaar be dankte het Leidato-comité het ge meentebestuur voor de wijze, waar op zij als proefkonijn voor de Groenoordhal hebben mogen die nen. Mevrouw Van der Willigen ontving een fraaie ruiker van de 4- jarige Monique Ziegelaar. Een tijdje later nam de burgemees ter een pistool ter hand. Op het gro te Groenoordterrein klonk het Pang Langzaam werden de alu minium jalouzieën van een trailer omhooggetrokken Onder het geklapper van vleugels werden circa 5000 postduiven los gelaten, om het nieuws aan Leiden :e vertellen: DE LEIDATO '69 IS GEOPEND Leidato-voorzitter Jan Wolfslag: Het is volkomen fout om een tentoonstelling voor niets te laten draaien"

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5