JACKIE ICKX TROOSTPRIJS VOOR ERETITEL „SENSATIE DIT SEIZOEN: VAN 1969" Kroon van coureurs ligt te wachten op Van leerling tot volwassen jockey een lange weg r -" - :I1§P ROBERT WETEMANS MAG BIJNA KARWATS VOOR ZWEEP RUILEN NOTEER BIJ DE RADIO Voetbaldoel doorgezaagd? ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1969 ADENAU Op de derde augustus werd de 24-jarige Belgische coureur Jackie Ickx gekroond tot „koning van de Nürburgring". In de serie van tot dan toe zeven gereden races om het wereldkampioenschap der cou reurs was de „Vliegende Schot" Jack Stewart vijfmaal als winnaar over de finish geden derd. Een keer had Graham Hill gezegevierd en Jackie Ickx was steeds verder naar voren geschoven: iri de Grote Prijs van Spanje zesde, in die van Nederland vijfde, in Frank rijk derde en in Engeland tweede. En op de Nürburgring stoof hij als eerste over de streep. Sterker klonken nog de stemmen van hen die Jackie Ickx een gouden toekomst op de racecircuits hadden voorspeld. In de zeven gereden races schoof Jackie Ickx steeds meer naar voren. Volgend jaar de wereldtitel? Dit jaar zal hij ei- niet meer bij kunnen komen. Stewart leidt na zeven races met te grote voorsprong om nog te worden ingehaald met slechts vier races voor de boeg: Italië op 7 september. Canada op 21 september, Verenigde Staten op 5 oktober en Mexico op 12 november. Alleen ais Jackie Iekx alle races zou winnen, kan hij Stewart nog voorbijstreven. Hij gelooft er zelf niet in, want na zijn zege in de zwaarste van de zeven races, terwijl hij de toejuichingen van tienduizenden als een verfrissende douche over zich heen liet stromen, zei hij: „Ja, het was zwaar, maar eensklaps deed mijn Brabham-BRM het bijzonder goed. Als dat zo blijft, kan ik van de resterende races nog wel wat winnen. Ik wilde dat mijn wagen altijd zo betrouwbaar was als vandaag1'. Diit seizoen zal Jackie Ickx zich moeten troosten met de eretitel „Sensatie van 1969". Het succes op de Nürburgring betekende voor Jackie Ickx zijn tweede overwinning in een Grote Prijs- Het jaar tevoren had hij met een Ferrari de Grote Prijs van Frankrijk gewonnen. Het tweede hoogtepunt in zijn rijkgevulde loopbaan beleefde hij in Duitsland. En dat was zijn grootste. Jackie Ickx had gedacht, dat zijn zege in Le Mans de mooiste was. „Ik meende, dat je geen mooiere overwinning kon behalen dan op Le Mans maar ik weet nu beter. Ik heb op de Nürburgring een ronderecord van 7.43.8 gereden en de totale afstand van 319.69 kilometer afgelegd in 1 uur 49 minuten. 55-4 seconden. Dat is toch maar even een uurgemiddelde van 147,5 kilometer. Ongelooflijk, nietwaar?" En Jackie Ickx verzonk in gedachten. Jack Brabham kwam naar hem toe gest.rompeld, op twee krakken. Luttele weken tevoren was hij gewond geraakt tijdens de training voor de race in Silver stone. „Als ik er op 7 september in Monza maar weer bij kan zijn. Anders zal Jackie het daar ook moeten doen". Brabham, helemaal achteraan de ranglijst voor deze wereldtitel, is niet gespeend van zelfspot. En al hoopt hij op meer successen van Ickx, hij weet drommels goed, dat Jackie Stewart dit seizoen de allergrootste zal zijn. Boek lezen De 29-jarige Stewart is gehuwd en vader van twee kinderen- Zijn vrouw Helen gaat mee naar alle circuits waar hij moet rijden. Ze zit dan altijd op een onopvallend plaatsje een boek te lezen en doet net alsof het haar allemaal maar weinig interesseert. En toch is Stewart nog niet zo bar lang coureur. Toen in 1960 de Olympische Spelen in Rome werden gehouden, was hij kleiduivenschutter en maakte hij de Spelen mee als eerste reserve van de Britse ploeg. Daarna wendde hij zich tot een heel andere sportactiviteit, de autosport. Met succes, want een jaar latei- was hij in Groot-Brittannië ai „verschrikkingen" van de clubwedstrijden. Ken Tyrell nodigde hem in 1964 uit om lid te worden van zijn formule-3-team. Zijn prestaties waren overdonderend; twaalf overwinningen in zijn eerste twaalf wedstrijden op alle circuits van het vasteland. Aan het eind van het seizoen had hij tweeëndertig races gewonnen- Intussen trainde hij ook .met andere wagens, onder andere een Lotus in de formule-2-klasse. Naar oude stal Begin 1965 werd hij benaderd door Lotus, Cooper en BRM. Hij koos de laatste en werd een collega van Graham Hill. In zijn eerste seizoen eindigde hij als derde in zijn eerste wereldkampioenschap van de coureurs. Daarna kwam zijn Jack Stewart rekent op betrouwbare bolide talent niet zo goed tot uiting. In 1968 verliet hij BRM en ging naar de renstal waarvoor hij in de formule 2 en 3 zoveel successen boekte, de Engelse houthandelaar Ken Tyrell. De wagen, die hij ter beschikking kreeg, was een Mat ra-Ford, waarmee hij vorig jaar lang in de running bleef voor de wereldtitel om tenslotte door Graham Hill te worden Maar dit jaar zal het lukken. Ook zijn concurrenten zijn deze mening toegedaan- En wat Jackie Ickx dan ook nog mag winnen, Stewart kan in de beslissende faze van de strijd om de wereldkroon rekenen op de zeer betrouwbare combinatie Ma tra-Ford en de uitnemende organisatie van Ken Tyrell. DEN HAAG Er zijn in Nederland zes leerling-jockeys en Robert Wetemans is er een van. Vorige week woensdag behaalde hij op Duindigt zijn vijftiende overwinning. Nog vijf en hij mag de karwats, die leerlingen hanteren, ruilen voor de zweep van de „vol wassen" jockey. En dan heeft hij bereikt wat hij zich voor ogen stelde, toen hij in 1967 voor het eerst in het zadel zat. Want Robert Wetemans wil niet anders, hoewel hij ervan doordrongen is dat de allereerste eis, twintig overwinningen in rennen, een zware is. Hij heeft bovendien nog een handicap, zoals hij zelf verklaart: „Bij ons, in stal Schoonheim. is Peter Perkins de eerste jockey. Als we twee of meer paarden in de koers hebben, rijdt hij natuurlijk de favoriet. Dat is volkomen dui delijk, nietwaar. Daarom vind ik het een hoogtepunt in mijn loopbaan tot nu toe, dat ik de Mijl van Duindigt heb gewonnen. Ik was toen aan trainer Riem uitgeleend en ik versloeg met Pawnee zowaar Perkins, die Jolly Maverick S bereed. En dat is voor mij de beste volbloed die we in Nederland hebben." Dat zullen er veel met de twintigjarige jockey eens zijn. Velen zullen ook de hand ervoor in het vuur willen steken, dat Robert Wetemans zijn vader, de bekende ex-bokspromotor en thans nog eigenaar van een sportschool. Toon Wetemans. piekert er wel eens over om te trachten Robert in het. Mekka van de paardesport'Frankrijk onder te brengen de Nederlandse jockey van de toekomst Js. Let wel, Nederlandse. Behalve door topjockey Robert Wetemans (rechts) is met PaWnee de „eerste jockey" van zijn stal. Peter Perkins op Jolly Maverick S al voorbij. Zo won hij op 7 april van dit jaar de Mijl van Duindigt. Henk van der Kraats wordt de dienst immers uitgemaakt door buitenlanders, onder wie de Engelsman Peter Perkins en de Belg Frans Van deuren. Robert Wetemans heeft zijn sporen vei'diend door drie jaar achtereen de Jeugdprijs Ie veroveren, in 1967 met Delferina. in 1968 met Pawnee en dit jaar met Abisag. Hij relativeert die zegepralen niet, maar piekert toch over die vijf overwin ningen, die hem nog scheiden van het afstand FeijenoordDWS DOSTelstar FC Twente—SVV PSV—ADO Holland SportMVV HaarlemGo Ahead AZ '67—Sparta Ajax—NEC EERSTE DIVISIE Vitesse—Elinkwük HVCDe Volewfjckers Veendam—Volendam SC CambuurRCH Fort./Sitl.Helmond Sport FC Den Bosch— DFC Fortuna VI.—Heracles De GraafschapExcelsior Blauw Wit—Willem II PEC—ZFC AGOVV—EDO FC VVVLimburgia Roda JCEindhoven HDVSHeerenveen SC DrenteRBC Wageningen—De Baronie doen van zijn leerlingentijd. Want het gaat niet vlug in de rensport, die in feite voor een groot deel in .ven wordt gehouden door buitenlandse jockeys. Het wachten is op talentvolle jongeren, van wie Wetemans momenteel beslist de talent- Veel te leren Zijn leven is de paardesport. Vroeg naar bed, om zes uur 's mornens in de stallen van werkgever Schoonheim, ti men onder leiding van de kleine maar o zo slimme Belg Francois Delbrassine. zor gen dal zijn gewicht op 47 kilo blijft en dat :s al dile jaar zo niet drinken. Geen tijd voor een andere hobby, ten hoogste op een renloze zondag de hengel uitwerpen en uren achtereen Robert Wetemans: „Als je leerling-af bent, ben je er nog .ang niet. Er blijft altijd veel te leren. Daarom heb ik mijn ogen goed de kost gegeven toen Lester. Piggott op Duindigt reed. Wat een stijl heeft die man. Als je me vraagt wat een hartewens van me is, antwoord ik: ooit nog eens m een koers te rijden met Lester Piggott. Dat lijkt ine geweldig". Startgeld Robert Wetemans Is een enthousiaste jockey, die helemaal „weg" is van de paardesport, want voor de verdiensten hoeft hij het niet te doen. „Dat ie een klacht van alle jockey6. Je krijgt dertig gulden startgeld en als je in de straffen valt, kom je daaraan te kort. Vraag het de Duitse jockey Dieter Weiss, die nog niet zo lang in Nederland werkt en al menigmaal een boete van vijftig tol honderd gulden heeft gekre gen wegens hinderen ol' niet de lijn houden in het laatste rechte stuk. Kijk, dat is een hard gelag met dertig gulden startgeld. We proberen er ver andering in te brengen, in het salaris en in het startgeld. Het is een van programmapunten van onze belangenvereniging, die is aangesloten bij de VVCS waarin profvoetballers zijn verenigd Natuurlijk, je kunt er zelf alles aan doen om niet in de straffen te vallen. Het is mij pas tweemaal overkomen". Drieëndertig En dan komt onafwendbaar de vraag of hij, ge zien de activiteiten van zijn vader in die richting, nooit gedacht heeft aan de bokssport. „Ik wil ei alleen naar kijken. Dat doe ik ook. Ik sla geen wedstrijd over en dikwijls gaat Henk van der Kraats mee. Maar voor mij geen gebroken neus". Reactie van vader Toon in de huiskamer aan het Hofwijckplein: „Als hij morgen stopt met de paar den, maak ik binnen een half jaar een kampioen van hem". Robert: „Kunst want in mijn gewdchts- klasse zullen wel geen tegenstanders zijn". Wel in zijn „jockeyklasse" want er loopt er een rond op Duindigt, de veertienjarige John Smith, die maar drieëndertig kilo weegt., nachtelijk zaagwerk dat ADO een doel kostte. Het gebeurde in de nacht voor de wedstrijd ADOHolland Sport. Er werd een doel ge leend by de amateurs maar er zal toch een nieuw moeten komen. Doelpalen, die vele ja ren regen, storm, sneeuw en vorst heb ben getrotseerd, zullen ging toe zijn, al duurt dat lang. Waar komen die nieuwe doelen van daan? Een van de schaarse bedrijven in Nederland waar voet baldoelen worden ge maakt, is „Falco" in Almelo. Voetbaldoel; dat is de officiële benaming voor het samenstel van twee palen en een lat. In de loop van vele jaren werd de naam afgekort tot ge woon doel en dan weet ook iedereen wat er mee wordt bedoeld. Er kwamen namen bij. Het Engelse woord goal wordt gebruikt en voorts namen die „de volksmond" gretig bedacht: kist, hok, fuik. hout werk, heiligdom. Er kan nogal wat ge beuren met het voetbaldoel. Het hout werk kan worden geteisterd, de lat kan worden gegeseld, gebeukt of ge schroeid, paal en lat kunnen onheil voorkomen. En dat alles kan gebeu ren met een simpele houten construc tie van 7.32 m bij 2.44 m en een gebruikelijke diepte van' (ongeveer) 1.85 m. Het kan zelfs worden door gezaagd in de nacht. Het metaalwa- renbedrijf „Falco N.V." in Almelo maakt wel een nieuw. IN ANDERHALVE DAG NIEUW STEL Bijprodukt Het is niet het enige artikel, dat de directeuren, de heren F. en G. J. Fries- acher, voeren, want daarvan zou het bedrijf met zijn twintig man perso neel, niet kunnen draaien. Falco kan een compleet sportveld installeren met afrastering, ballenvangers, fietsenrek ken, dug outs voor het honkbalveld en in de toekomst zelfs tribunes. Het maken van voetbaldoelen is eigenlijk meer een kwestie van een vijftien jarige traditie.. De fabricage is vrij eenvoudig en vergt ongeveer ander halve dag per stel. Het is een kwestie van goede houtselectie. Vierkante pa len van 12 x 12 cm zijn nodig voor palen en lat, de verbindingen moeten zeer stevig zijn en zodanig dat de bo venlat ook nog eens omgekeerd kan Mode De buisconstructie voor het net en het verlenen van een goede steun zijn de laatste tijd iets aan mode onder hevig. Vroeger werd een holle buis gebruikt, die met een fraaie boog van de kruising naar de. grond liep. Er is nu een nieuw model, dat in een soort driehoek van de kruising naar de bo venkant van de paal loopt. Dan zijn er natuurlijk ook nog de verplaatsbare doelen, die een hele buisconstructie achter de „doellijn" hebben, zodat de zaak stevig staat en niet voorover kan kiepen. Voor de juiste afwerking moe ten paal en lat goed geschuurd worden, twee keer in de grondverf worden ge- Geen rompslomp Het Nederlandse doel levert geen pro blemen op want de KNVB houdt nog immer vast aan de oude reglementen i vierkante palen en lat, de voorgeschre ven afmetingen en verder geen gedoe met ronde of ovale palen of wat dan ook. Degelijk werk zonder rompslomp. Voor het pupillen voetbal wil men nog wel eens kleinere doelen met een lage lat vragen. Welnu, dat kan. Minder gefortuneerde clubs vragen dan een paar extra-beugels aan de achterkant van de palen en een extra deldat, „rijkere" clubs laten een kleiner maat doel maken, dat nog verplaatsbaar is Voetbaldoelen zijn niet zo duur. Per stel kornet; ze op ongeveer f 750, kant en klaar om zo in de grond ge zet te worden en compleet met para- finebad om het rotten in de grond tegen te gaan. Als het heel netjes moet gebeuren, kunnen pasklare bussen van beton in de grond worden gezet. Maar meestal gaan de onderstukken van de doelpalen „bloot" de grond in. Mensenleeftijd Hoe lang voetbaldoelen meegaan, is niet bekend. De heren Friesacher leveren zo'n honderd stel per seizoen meestal in de rustperiode voor nieuwe sportcomplexen en het komt zelden voor, dat doelen vernieuwd moeten worden. Wel een reparatie, maar de sterke verhalen, dat iemand eens een doelpaal of lat in tweeën heeft gekogeld, wil de heer Friesacher toch wel graag naar het rijk der fabe len verwijzen. „Als een lat of paal door een schot breekt", zegt hij, „was de boel toch wel knap verrot en dan had het ook geen half jaar meer ge duurd of de doelman zou door zijn eigen doellat zijn geveld. Natuurlijk hebben de doelen af en toe eens een nieuw laagje verf nodig, net als een huis. Maar bij normaal onderhoud gaan de doelen een mensenleeftijd

Leidse Courant | 1969 | | pagina 19