KRITIEK OP GEMEENTE DIKWIJLS EVOLG VAN VEEL ONWETENDHEID Schuttersveldweg gaat vanavond open Brochure „Wonen in Leiden n Geen verbintenis met Leiderdorp RAAD ACHT BASISONDERWIJS BREED GENOEG VOOR MUZIEK Korreltje MARKTEN POLITIE GAAT OP JEUGD IN HET VERKEER LETTEN Duik ploeg brand weer oefende voor het eerst in troebel buitenwater DE LEIDSE COURANT VRIJDAG 29 AUGUSTUS IM Vragen over gesloopt bruggetje EIDEN Ruim 4500 woningzoekende gezinnen en alleenstaanden taan ingeschreven bij het Gemeentelijk Huisvestingbureau; iedere naand komen er 200 bij. Een leger mensen, die dagelijks de woning- ood aan den lijve ondervinden. De een meer dan de ander. De 1000 nvrijwillig inwonende gezinnen en de krotbewoners zijn er het ergst an toe. Het woningtekort in Leiden drukt op hen het zwaarst. Mondjes maat komen betaalbare woningen vrij; wordt door Huisvesting aan de en 'n vergunning afgegeven, dan betekent dat: geen oplossing voor Ie ander. Die blijft vertwijfeld zoeken in de particuliere sector (twee- lef de gedeelte van de 29.182 woningen in Leiden zijn particulier eigen lom en daarvan kan Huisvesting middels het afgeven van een woon- ergunning alleen maar controleren of het huis doelmatig bewoond vordt) of aankloppen op het bureau van Huisvesting aan de Hooigracht. gemeente zal een vergunning afgeven als gebleken is, dat het huis en de toe komstige bewoner voldoen aan de ge stelde nonnen van doelmatige bewoning. De gezinsgrootte bijvoorbeeld. Met de graad van urgentie heeft die niets te maken. HUISVESTING ZIT TEKORT TE VERDELEN Brochure De vele vragen, die er op het gebied 5 wonen in Leiden bij velen leven, zijn door krot in een behoorlyk huis? het Bureau Voorlichting van de Gemeen- anaron te ajje verwerkt in een bevattelijke brochure, die in 'n oplaag van 2000 ge geven zal worden aan een ieder die daar om vraagt. Morgen wordt daarmee be gonnen in de Gemeentelijke Voorlich tingsstand op de Leidato in de Groen- oordhal. De onwetenheid, in veel gevallen over de rechten en plichten van huur der en verhuurder (wat te doen in con-1 fliotssituaties over onderhoud of huur prijs werd hierboven reeds vermeld De brochure schenkt ook aandacht aan Hoe komt het nou, dat een ander het huis i krijgt, dat ik heb aangebracht" Waar- om zegt een ambtenaar van Huisvesting ingewikkelde zaak. De ambtenaren Huisvesting, de gemeentelijke Voor- chtingsdienst, de Huuradviescommissie, et Grond en Saneringsbedrijf, de wet- ouder van Huisvestingszaken, de afde- ng Volkshuisvesting, de Leidse Bond Huis- en Grondeigenaren, mensen ii instanties worden dagelijks bestormd iet vele vragen. dit of dat? Het antwoord kan men vin den bij aandachtige lezing van het hoofd stuk dat gaat over het bureau Huisves- :ing. Wat doen ze daar precies op de Hooigracht, liever: wat kunnen ze ei genlijk doen? is een vraag, waarover Leiden veel verwarring en onbegrip schijnt te bestaan. Honderd problemen Dan wordt ook het saneringsprobleem uiteengezet. „Saneren is geen probleem meren is honderd problemen," zeg gen de voorlichters. Daar heeft men groot gelijk in, want de saneringspro- blematiek is een onderdeel van de hele Leidse woningproblematiekgeen of on- wonen in voor hen relatief te goedkope voldoende betaalbare vervangende wo- woningen. Met doorstromingspremies en lagen, geen woningen (nog niet, zolang, plannen voor betere woningen in de Me- nog niet gebouwd wordt in de Meren- renwjjk hoopt de gemeente aan dit ge wijkom de doorstromig te bevorderen,groeide verschijnsel iets te gaan doen. de 1000 onvrijwillig inwonende gezinnen, De brochure „Wonen in Leiden": „De die met even veel recht en reden op de j Merenwijk kan een grote massale ver loketten van Huisvesting bonze, de grote huispartij op gang brengen in de kómen- investeringen die de gemeente doet om i de zes tot acht jaar. Een verhuispartij, vooroorlogse woningen te verbeteren en j waarbij gezinnen die niets achterlaten te vernieuwen. (inwonden en krotbewoners) ook aan In afzonderlijke hoofdstukken wordt het bod komen." I LEIDEN Het PSP-raadslid H. Ampt- meijer heeft B. en W. vragen gesteld over het over de Korte Vliet gelegen bruggetje (verlengde van Vijf Meilaan), dat een week geleden is gesloopt. Hij vraagt het college o.m. of deze sloping voor de gebruikers van het bruggetje ge- allemaal behandeld. Men zal stellig veel heel onverwacht is gekomen, en of het doublures tegekomen, maar dat is on- Juist is, dat vooral bewoners van het vermijdelijk omdat alle onderdelen van Voorschotense Noord-Hofland door het de hele huisvestingsproblematiek vanl wegvallen van de verbinding met Lei- Leiden op vele punten aan elkaar vast- de11 Zuid-West zich gedupeerd voelen, zitten. In de praktijk: wordt één urgen- j Als er enige voorlichting heeft ontbro- tiegeval aan een woning geholpen danhen. wie is dan schuldig daaraan, vraagt houdt dat in, dat de huisvestingsmensen hij. Ook als dit niet de gemeente J e neen" moeten verkopen aan vele ande->s. zïjn B. en W. dan bereid te bevor- j!en deren, dat in de toekomst de voorlichting over voor burgers relevante consequen- ties van de werkzaamheden aan en rond Doorstroming het nieuwe kanaal beter georganiseerd wordt? Ook wordt gevraagd, of B. en W. De brochure „Wonen in Leiden" is beslist bereid zijn te bevorderen, dat er een niet alleen bestemd voor de woningzoe- tijdelijk oplossing tot stand komt tot kenden. Zij is ook lezenswaard voor de-1 de nieuwe brug gereed is die reeds wonen. Degene, die LEIDEN Vanmiddag worden een 22- jarige los arbeider, een 30-jarige sloper en een 21-jarige fabrieksarbeider, allen uit Leiden afkomstig, voor de officier van justitie in Den Haag geleid Zij zou den in de nacht van 17 ap 18 augustus een Marokkaan in de Fokkestraat van 800 gulden hebben beroofd, nadat zij de man vanuit een café haden achter- grote vraag, waar alles om raait, kan door het Gemeentebestuur, p voordracht van de Huisvestingscom- rüssie slechts mondjesmaat beanwoord vorden. Daarvan zullen de woningzoe- :enden onderdehand zelf wel overtuigd maar de praktijk van de mensen, op de een of andere manier iets te eggen hebben over woningen in Leiden, rengt dagelijks aan het licht, dat veel :leurstellingen, gevoelens van ontevre- enheid, frustraties bij woningzoekenden ikwijls voortkomen door een gebrek i aantal fundamentele f Vat kunnen een verhum-der en een huur- r van elkaar eisen als het gaat om particuliere woning Een vraag waar- ntzettend weel misverstanden over be- jtaan. Staat ergens een particulier eigen dom vrij dan wordt Huisvesting over- troomd met verzoeken of zij het maar ven wil toewijzen. De gemeente kan iet beschikken over het eigendom van en particulier: Huisbaas en adspirant- huurder moeten eerst met elkaar tot ereenstemming gekomen zijn en de Ds. dr. A. W. Cramer (remonstrant) wordt katholiek LEIDEN Dr. A. W. Cramer, remon strants predikant in Leiden overweegt roomskatholiek te worden. De kerlte- raad van de Remonstrantse Gemeente af hem begin juni drie maanden de ge- egenheid tot een beslissing te komen. Volgende week zal dr. Cramer op een ijeenkomst van de gemeente duidelijk roberen te maken wat er aan de hand s. Hij zal daar zijn ontslag aanbieden, mdat hij meent, dat de gemeente de vrijheid moet hebben om na alle onrust i het laatste jaar de voorkeur te ge- i aan een voorganger bij wie de sta- iliteit in de gemeente misschien beter egarandeerd is. Cramer zal ook met de Remon- trantse Gemeente overleggen wat zij i hem moet kunnen verwachten wan- ir zij zijn aanbod tot ontslag niet aan vaarden De kerkeraad van de gemeente i deze vergadering tevens van ge- iachten wisselen over de te volgen weg Inzake de vervulling van de predikants- ZOETERWOUDE In ijltempo heeft de gemeenteraad van Zoeterwou- de gisteravond de 20 punten tellende agenda afgewerkt. Er waren dan ook weinig belangrijke zaken aan de orde. De raadstrein minderde even vaart toen de eventuele aansluiting bij de Streekmuziekschool Leider dorp aan de orde kwam. Dr. T. Pley vond het „een heel moeilijke kwes tie". Zijn ergernis betrof de algemene cultuurpolitiek in Nederland. Er wordt met enorme subsidies gewerkt. Zo wordt b.v. elke plaats van 10,in de Ned. Opera gesubsidieerd met 50,De oorzaak hiervan is een gebrek aan belangstelling. Men zal echter het probleem bij de bron moeten aanpakken en de kinderen hiermee vertrouwd maken. Hij becijferde, dat aansluiting bij de Streekmuziekschool circa 6000 gulden zou gaan kosten. In het gunstigste geval zullen 60 kinderen als leerling hiervan profiteren, dat is f 100,per persoon. Een belangrijk hogere, subsidie dan b.v. de jeugdbeweging geniet. In tegenstelling tot het ad vies van B. en W. wekte hij de raad toch op een verbintenis met Leider dorp aan te gaan. Ook in de doolhof van het ongeluk oet men blijven zoeken naar de ge- leime wegen van het geluk. .EIDEN, 29 aug. Vee Aanvoer: stie- 12, melkkoeien 62, vette koeien 225, koeien 30, pinken 10, vette kalve- 0, nucshtere kalveren 1, vette scha- !00, fokschapen 70, vette lammeren 065, weidelammeren 60, varkens (zeu- 37, schrammen 101, biggen 428, aarden 2, geiten 63, totaal 2436. ïotering: fokstieren 1000-1150-1350, sl.- tieren s. 4.70-5.00-5.20, melkkoeien 975- 500-1650, vette koeien s. 3.70-4.40-5.00, 5.25, vare koeien 600-950-1325, pin- 600-750-850, vette kalveren 1. 3.60- .80-4.00, vette schapen 95-110-130, fok- Chapen 130-145-160, vette lammeren 15135-160, weidelammeren geen note- ing, drachtige zeugen 550-600-650, chrammen 110-120-130, biggen 90-97- R, geiten 3575-105. Handel: fokstieren ustig, slachtstieren Iets williger, melk- matig, vete koeien redelijk tot lotter, vare koeien zeer kalm, pinken alm, vette kalveren vlug, vette scha- ïn en vette lammeren goed, fokscha- :n goed, zeugen, schrammen en big- ?n redelijk, geiten tamelijk tot rustig. Kaas Notering: Goudse tot 4.40, sidse tot 4.23. Aangevoerde partijen oudse 2, Leidse 5. Handel goed. EIDEN, 29 aug. Groente Appelen 6—22; Peren 6—26; Aardappelen 5— 3; Andijvie I 45—81; II 50—70; Augur- 18114; Pronkbonen 90140; Snij- lonen 160—250; Spekbonen 90; Stam- onen 130—220; Kroten 16—31; Kroten, ekookt 60; Chinese kool 3134; Rode ooi 2438; Groene kool 3238; Poste- 102—122; Prei 5161; Rabarber 14; pinazie 116; Spruiten A 156173; pruiten B 164178; Komkommers 26 17; Champignons 255280; Tomaten 515—540; idem B 515—520, idem C 70—485; idem CC 250—275; Uien, icklers 22—46; Waspeen 18—19; Witlof 04—321, per 100 kg. Meloenen 65 Bloemkool A 77164; Sla A 34 7; Sla B 1034 per 100 stuks. Bospeen 240; Petereslie 68; Selderie 6- 100 bos. Extra spoed door Leidato LEIDEN Twee weken eerder dan gepland zal hedenavond om zes uur de noordwestelijke rijbaan van de nieuwe weg over het Schuttersveld worden open gesteld. Deze weg van Stationsplein naar Oegstgeesterweg is vooral be langrijk voor het bereiken van de Groen- oordhal. Mensen uit het Morskwartier, de buurt achter de Haagweg en Leiden- Zuidwest, behoeven nu niet meer de hele binnenstad met al zijn moeilijkheden te passeren, om de hal te bereiken. De opening van de nieuwe weg was oorspronkelijk vastgesteld vlak voor de officiële opening van de hal medio sep tember. Gemeentewerken en de aanne mer van de weg hebben evenwel de handen ineengeslagen en extra spoed achter de aanleg gezet, in verband met de Leidato, die morgen begint en naar verwacht veel bezoekers zal trekken. Jeugd krijgt kans bij korfbalteams dat Andries Reizenkamp en Bram Zirk- zee geen plaats meer in het eerste team gaf. Hennie Slegtenhorst neemt de open gevallen plaats in. De Algemene is nu bijna geheel verjongd. Jan van Seggelen neemt de vrij gekomen plaats van Bart Lambooy in, die een plaats in het tweede team verkoos, waardoor deze vereniging op één dame na met een jeug- dit team aan de meet komt. Vicus Oriëntis moest een beroep doen op de oudere kern, zoals Jan Hensen en Bram Westbroek, na het vertrek van Brakel. Bij Fluks zijn twee nieuwe gezichten. Diclty Zwaan en Marjan Hartevelt ne men de plaatsen van Corry Planje (naar het tweede verwezen) en Gerda Stadt (die Fluks verliet) in. Ook Cresendo heeft de verjonging dit jaar doorgevoerd. Tony Cornelisse Piet L'ami veroverden een plaats in eerste team, terwijl Tineke de Winter en Loek de Jong als reserve opgesteld staan. Noorderkwartier zag enkele spe lers vertrekken o.a. Jan Duyvestein (naar De Algemene), zodat ook hier junioren de opengevallen plaatsen zullen moeten gaan bezetten. Bij Madjoe zijn hoegenaamd geen veranderingen. ~- Rijnsburgers zullen wederom een moeilijk seizoen tegemoet gaan. Dr. Pley geërgerd over algemene cultuurpolitiek Een voorstel hiertoe werd niet voldoende ondersteund zodat het niet in stemming kwam. „Dan zullen de alternatieven veel aandacht moeten krygen en zullen we er financieel vor op de bres staan," al dus dr. Pley. „De gemeente houdt bij het verstrekken van subsidie graag de vinger aan de pols," zeiden de voorzitter en wethouder Sies. Het college ziet het algemeen vormend muziekonderwijs graag op een breed front toegepast en acht daarvoor het basisonderwijs zeer wel geschikt. Zij is eventueel bereid hiervoor meer geld uit te geven. Brandweervergoeding De heer Joh. van Vliet (P.C.) achtte de verhoging van de brandweervergoe ding met 200 pet. wel erg drastisch. Wethouder H. Sies zei, dat de gemeente Leiden stelt dat men bij de start van de regeling te goedkoop is geweest. De verhoging naar 2.50 per inwoner is wel hoog ten aanzien van de 80 cent die men nu betaalt, maar niet ten op zichte van de reële kosten. De overige voorstellen waren hamerstukken. Bij het krediet betreffende het onder zoek naar de sportoutillage in de ge meente werd op spoed aangedrongen bij het uitbrengen van het rapport. Dit is reeds toegezegd, aldus de voorzitter. Op verzoek van de heer P. van Hof wegen (KVP) deed wethouder J. Bos man enkele mededelingen over het derhoud met de Heide Mij. inzake de verbetering van de Weipoort. De situatie is ter plaatse opnieuw bezien en de Heide My. zal een gewijzigd plan uit brengen in januari. Hierdoor zullen minder grondaankopen nodig zijn. Er zal getracht worden de financiering door de provincie in 1970 te verkrygen. Op de vraag van de heer Van Hofwe gen: „Wat doen we met het uitgestelde onderhoud?", zei wethouder Bosman, dat dit op beperkte wijze zal geschieden. Aan de LLichtfabrieken is verdocht de voorgenomen kabelleging in het najaar op te schorten en samen te laten vallen met de reconstructie. Naar aanleiding vein klachten over over last door zwanen, geuit in de vorige vergadering, deelde de voorzitter mede, dat bij informatie is gebleken dat slechts twee gemeenten in Nederland een verordening op dit gebied hebben. Het instellen van een gemeentelijke ordening lijkt weinig zinvol. Burgemees ter Detmers adviseerde bij evt. schade een civiel-rechtelijke aktie te onderne- Ook voor de rondvraag bestond weinig belangstelling. De heer B. C. v. d. Veer gaf het college in overweging tot een regeling te komen om het schoonhou den en uitbaggeren van bermsloten ge meenschappelijk te laten verrichten. De heer J. van Diemen zag gaarne, dat de Nieuweweg weer van een asstreep wordt voorzien. Getracht zal worden nog de winter een „lijntrekker" dit uit te laten voeren. Aan het eind zullen dan tevens dwarsstrepen worden aange bracht ter verhoging van de verkeers veiligheid. Daarna sloot burgemeester Detmers de vergadering. Marktstand van pater en dominee LEIDEN Onder voorbehoud van de weersomstandigheden zullen morgen in de markstand van ds Schoonheim en pater C. J. Matthee vóór de Hooglandse Kerkgracht 44 o.a. voetbalshirts zijn te zien. Deze uitstalling houdt verband met het kleuren-nummer van het blad „De Open Deur" - „Samenspel". Op de v pagina is een ingewikkelde scène uit voetbalwedstrijd afgebeeld. De gehele in houd van het blad is afgestemd op „sa menspel" in menselijke verhoudingen. Exemplaren van dit speciale Open Deur nummer zijn in de marktstand verkrijg baar. Overigens staan pater en predi kant zoals gewoonlijk klaar om desge wenst allerlei inlichtingen op kerkelijk en geestelijk terrein te geven. Bi) on gunstig weer kan men ds. Schoonheim spreken in de ontvangstkamer var Hooglandse Kerk 's morgens 11-12 en 's middags 13 - 14 uur. Programma K.N.K.B. Hoofdklasse: Luto-Blauw Wit; Die Hag- he-Archipel; Westerkwartier-Het Zuiden; Deetos-Ons Eibernest; Rohda-H.K.V. Overgangsklasse A: Deto-De Danaïden 14.30Zuiderkwartier-Roda 14.30 Groen Geel-De Regenboog; Spangen-1 Koog Zaandijk; Swift-P.S.V. j i riDFN 7nnrinf het conmctitie- Zuid West 1: AchUles-Fortuna; D.K.C.- HAZERSWOUDE In hel bewakings- rad ^er korfballers^ w^r draaien Prog- 1 Fluks; Trekvogels-Vicus Oriëntes; sebied van de groep Rijkspolitie Hazers- nmes vaïTe ee"te wedstrijden zifn K.N.S.-Sperwers; De Algemene-Ready woude (Benthuizen, Hazerswoude uiterst moeilijk te geven. We volstaan I Zuid West 2A: Merwic-Gymnasi?1 ZoftterwmideA zal in de nerjode tji daarom alleen met een troepenschouw j ^,?_1Vljpr®s^do^r 0n^ Hula-QuicK van de Leidse verenigingen, die jü| 'JI> algemeen sterke verjonging doorvoeren. Overgansklasser Zuiderkwartier begint competitie met vier nieuwe gezichten t.w. Carla. de Kreek, Jimmy van Daim, Joep van Dam en Albert de Groot, waar bij o.a. Jan Selier het veld moest ruimen. De wedstryd tegen Roda zal dan ook uiterst moeilijk worden. Bij De Danaïden neemt Meta Willemse de plaats van Annelies van Nierop in. Voor het overige komt deze club met de zelfde ploeg als vorig seizoen aan de start tegen Deto in EindhovenOok in de overgangsklasse zal De Danaïden o.i. tot de top gaan behoren. Bij de eerste klassers is niet zoveel veranderd. Opmerkelijk was de „transfer" van Hen Brakel van Vicus Oriëntis nai Zuid West 2A: Merwic-Gymnasiasten; Zoeterwoude) zal in de periode tussen 20 september speciale aandacht worden geschonken aan de jeugd in het verkeer. Hoewel vanzelfsprekend ook tegen andere verkeersdeelnemers en we gens andere verkeersfouten zal worden opgetreden, zal in genoemd tijdvak vooral streng worden gelet op: 1. de technische staat van de bromfiets, zoals remmen, gele plaat, bel, uitlaat enz.; vooral zal worden gelet of de bromfiets „opgevoerd" is; 2. de maximum snelheid van brom fietsers; 3. het meevoeren van passagiers op fietsen of bromfietsen, waarbij voor al gelet zal worden op het gebruik van een „zitje" met voldoende steun voor rug, handen en voeten voor kinderen beneden de tien jaar; ZOETERWOUDE Zaterdagmid dag om half vijf speelt SJZ haar derde en laatste nederlaagwedstrijd. Zij ont vangt daarvoor een combinatie van de tweedeklas zaterdagvereniging Rijns- burgse Boys. De thuisclub speelt in de volgende opstelling: doel: T- Vurens; achter: Th. Schuur, G. v. d. Geest, Jac. Olsthoorn en L. v. d. Ham; midden: L. van Veen en Th. van Klink; voor: Jac. Wortman, P. Beereboom, M. v. Duin en K.N.S., Jac. van Slingerland. Res. N. v. d. Krogt. 4. het veranderen van richting door fietsers en bromfietsers, waarbij voor al gedacht wordt aan het tijdig en duidelijk richting aangeven; 7. het volgen van voetpaden of trottoirs door andere weggebruikers dan voet gangers; 8. de bijzondere verplichtingen voor bromfietsers, zoals het zich laten voorttrekken door een ander tuig; een ander voertuig voortbewe gen (ook een fiets); met losse han den rijden; een dier geleiden; in het verkeer gevaarlijke voorwerpen ver voeren; onnodig geluid veroorzaken onder meer stilstaand met brom fiets met gashandle spelen). V LEIDEN „Het is toch te gek, dat een grachtenstad als Leiden met een waterrijke omgeving geen duikploeg heeft". Zo ongeveer zei de brandweercommandant A. C. Broeshart, toen hij vorig jaar in dienst trad bij de Leidse Brandweer. Met steun van het gemeentebestuur, die de nodige kredieten op tafel wenste te brengen, is daarna een 15 man sterke duikersploeg geformeerd uit het brandweerpersoneel. Dag en nacht zijn er nu minstens 7 man beschikbaar om uit te rukken als er ergens een auto te water is geraakt. Sinds september oefenden de duikers van de brandweer in helder water, in het Zweilandbad of in het zwembad „De Vliet". Gistermiddag was de eerste buitenoefe ning in duister water. Men koos daarvoor het stille stukje van het Rijn en Schiekanaal. Een wagen met een pop werd in het water geduwd, waarna twee duikers, een bellenspoor achterlatend, in de diepte ver dwenen. Een minuut nadat de auto op de bodem tot stilstand was gekomen, was de pop al boven. De laatste fase van het karwei was het ophalen van de auto. De hoofdbrandwachten Nico Roos en Hein Zitman daalden weer af om de stroppen op de goede plaatsen te bevestigen, waarna het sein „Halen maar" gegeven kon worden. Gedurende de onderwateractie werd op de kant de hoofdbrandwacht Ton van der Berg „standby" gehouden om eventueel assistentie te gaan verlenen aan z'n collega's. De duikers kunnen met hun z.g. „natte pakken" ook langere tijd 's winters onder water opereren. In het pak bevindt zich een laagje water, dat zich aan de lichaamstemperatuur van de duiker aanpast, zodat de afkoeling minder snel gaat. Op de cylinder van de duikpers- luchtap/jaratuur (per uitrusting plm. 900 gulden.) kunnen de duiker® ongeveer een half uur werken. 4

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5