Jacqueline, chaperonne van Rembrandt Werknemersbank geeft aan loontrekkers meer invloed Niet méér troepen naar Suriname /Naar Amsterdam voor herdenkingstentoonstelling Gandhizegel in Suriname 23i Artsen nodig voor periodieke medische controle bejaarden Wie zei er ook weer dat alle verpakte brood hetzelfde was? Gelijk stemrecht in heel Noord-Ierland Commissie tegen discriminatie Initiatief vakbeweging gevraagd In november komen nieuwe luchtmacht straaljagers Laars marcheert voort in nieuwe schoenenmode IIYER VAN AMBTENAAR GELAAKT Kennedy moet als getuige verschijnen DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1969 DE LETDSE COURANT PAGINA 5 (ADVERTENTIE) Onder zware bewaking wordt- de kist met de kostbare Rembrandt in de vrachtauto geplaatst. SURINAME Ter herdenking van de 100ste geboortedag van Mahatma Gandhi zal de post administratie van Suriname van 2 oktober tot en met 30 november 1969 een bijzon dere postzegel van 25 cent zon der toeslag uit gevenOp deze zegel. die de beeldenaar van Gandhi draagt en uitgevoerd is in de kleuren rood en bruin, kómt als bijzondere tekst voor: Mahatma Gandhiherdenking 1869 2 oktober 1969". Het ontwerp werd verzorgd door studio Joh. Enschede en Zonen te Haarlem. De prijs van de zegel is in Nederlandse munt f 0,50. De post zegel is tot en met 30 juni 1970 voor frankering geldig. SCHIPHOL (ANP) Heel bescheiden j op enige afstand achter de enorme, met zwaar ijzerbeslag beschermde kist aan- tippelend, fungeerde de 20-jarige Jacque line Palmer, typiste bij een Conden se expeditiefirma, gisteren als waak zame chaperone van een van 's we relds grote kunstschatten: „De scheeps bouwmeester en zijn vrouw" van Rem brandt, eigendom van koningin Elis beth van Engeland. Samen met een tekening van de Hol landse meester, afkomstig uit Birming ham, werd het kostbare schilderij, dat meestal in Buckingham Palace hangt, naar Amsterdam gebracht. De Britse vorstin heeft er in toegestemd het uit te lenen voor de grote Rembrandtten- topnstelling in het Rijksmuseum van 13 september tot 30 november. Bij het transport van het grote schil derij werd ten aanzien van de maten een calculatiefout gemaakt. Het gevolg was, dat het werk niet in het vracht- ruim van de. KLM-machine, kon worden gestouwd. Toen gebeurde er iets onge bruikelijks: de platte meters lange en brede kist werd achterin de passagiers cabine gedragen en maakte daar onder toezicht van de meevliegende Jacqueline de luchtreis naar Schiphol. Onder bewaking van de Schipholpo- litie droegen sterke mannen het schil derij daar door de douane naar buiten en plaatsten het in een bestelwagen. Voorafgegaan door rijkspolitie werd de kostbare last, die voor enkele miljoenen guldens was verzekerd naar het Rijks museum gereden. In totaal zullen voor de tentoonstel ling 19 werken van Rembrandt uit het buitenland worden aangevoerd en uit alle richtingen. Om de belangrijk- ausea te noemen: het Louvre te Parijs, de Hermitage te Leningrad, de National Gallery te Londen en het Me tropolitan Museum te New York. Waarschijnlijk niet die meneer die laatst z'n lunchpakketje aan de eendjes voerde, omdat z'n vrouw hem voor de verandering eens géén King Corn had meegegeven. King Corn wordt overal in Nederland elke nacht vers gebakken. Komt dus dagelijks vers f op tafel en blijft dagenlanger vers. - Klflg Com ...'t enige dat u weggooit, is de verpakking (alleen King Corn kan dat zeggen) Voorbereiding op ouderdom aan te bevelen UTRECHT (A.N.P.), Periodiek ge neeskundig onderzoek by bejaarden is zeer aanbevelenswaardig omdat de kans, bij hen ziekten te ontdekken, groter is dan by jongeren. Toch is er nog nauwe lijks sprake van werkelyk periodiek preventief onderzoek by bejaarden, ter- wül dit voor zuigelingen, kleuters en schoolkinderen al jaren gemeengoed is. De voornaamste oorzaak is tydgebrek van de arts. Voorstel van Callaghan BELFAST (AP.) Vérstrekkende wetten met betrekking tot de burgerwet- ten waarby de voorziening: een man, een stem zullen waarschyniyk een goede kans maken in Noord-Ierland. De Noordierse minister voor Ontwikkeling Roy Bradford zou zyn zegen gegeven hebben aan voorstellen tot uitbreiding van de bestaande.wetgeving tydens het diner, dat de Britse minister van Binnen landse Zaken, James Callaghan, gister avond een aantal Noordierse vertegen woordigers heeft aangeboden. Het diner, waarvoor lieden uit de ver schillende partijen in Noord-Ierland wa ren uitgenodigd, blijkt een diplomatiek succes te zijn geworden voor Callaghan, die zelf uit Noord-Ierland komt. Het beginsel van gelijk stemrecht zal, als het in de wet komt, een belangrijke stap vooruit zijn op de weg die uitein delijk moet leiden tot het verdwijnen van de godsdienstgeschillen die Noord-Ier land in de afgelopen weken aan de rand van de afgrond hebben gebracht. Het stemrecht in Ulster is tot dusverre afhankelijk van de personele belasting die men betaalt. Callaghan heeft er de nadruk op ge legd, dat hij de regering of het volk van Ulster geen beslissingen wil opleggen. Hoofdredacteur van Het Vaderland legt functie neer DEN HAAG De hoofdredacteur van Het Vaderland, dr. W. van "Wijk, zal zijn functie uiterlijk 1 april 1970 neerleggen. Verschil van inzicht over het te voeren redactionele beleid hebben directie en commissarissen enerzijds en de hoofd redacteur anderzijds tot dit besluit doen loomen. De heer Van Wijk, die 52 jaar trad op 1 januari 1948 in dienst van Vaderland als redacteur buitenland. Op 1 april 1951 werd hij tot hoofdredacteur benoemd. Mede om een soepele overgang te waarborgen is adj.-hoofdredacteur .T. W. Jongedijk, per 1 september a.s. tot mede-hoofdredacteur benoemd. In het besluit van de heer Van Wijk speelt, naar kan worden aangenomen, ongetwijfeld het feit mee, dat hij zich maar moeilijk kon verenigen met de toetreding van Het Vaderland tot een dagbladcombinatie waarvan ook de Telegraaf deel uitmaakt. Tijdens de besprekingen met premier James Chichester Clark en de leden van diens kabinet zou Callaghan er wel op hebben aangedrongen, dat een commis- wordt ingesteld met krachtige wette lijke bevoegdheden om op te treden tegen discriminatie op godsdienstig en ander terrein. De commandant van de Engelse troe- ;n in Noord-Ierland, It.-generaal Ian Freeland, heeft de bijzondere politie, de i-specials", verzekerd, dat zij niet zul len worden ontbonden. Freeland ver klaarde in een boodschap aan de „B- specials", dat hun wapenen slechts om veiligheidsredenen worden opgeslagen in de kazernes. van het blad „Gezondheidszorg" van hel Groene Kruis, dat de enkele bejaarden- speoialisten die Nederland telt, niet ir staat zijn de meer dan één miljoen be jaarden periodiek te onderzoeken. De arts A. Fuldauer in Hengelo heeft 'bij een onderzoek van 241 bejaarden in zijn praktijk 700 afwijkingen gevonden. Daarvan waren 300 nog niet bekend. Bij de 1,2 miljoen bejaarden zouden volgens Fuldauer bij een dergelijk onderzoek 500.000 behandelbare afwijkingen kun nen worden opgespoord. Het percentage bejaarden neemt nog steeds toe. De Nijmeegse gerontoloog drs- Janmaat meent dat er van deze minder heidsgroep een zekere bedreiging uitgaat, zowel van financiële als van psycholo gische aard. Vooroordelen en een onge nuanceerde benadering zijn hiervan het gevolg. Hij concludeert, dat een actieve beïnvloeding van de maatschappelijke processen en structuren naast een indi viduele voorbereiding op de ouderdom misschien kunnen bewerkstelligen dat de grote betekenis van de laatste levens- faze duidelijker zal blijken, zowel de maat- Onvoldoende De rechtspositie de verpleegtehuizen stoorde bejaarden ii geld. Het mag wel ei dit ondanks de n de patiënten roor psychisch ge- onvoldoende gere- l wonder heten dat springende het tekorten en leemten in de verouderde wetgeving nog geen grotere problemen heeft veroorzaakt. Dit zegt de psychiater dr. L. A. Cahn uit Castricum. Volgens di\ Cahn is niet minder dan 25 procent van alle bejaarden min of psychisch gestoord. „Onder de bejaarden vindt men vele depressieve, angstige, achterdochtige, opstandige en ongeluk kige mensen, die zichzelf en anderen tot last zijn", aldus dr. Cahn. Als een ideaal ziet hij het stichten een onafhankelijke sociaal-geriatrische dienst. Op het ogénlblik doorkruisen al lerlei initiatieven elkaar, waardoor de situatie zeer onoverzichtelijk is. Dr. Cahn meent, dat een centraal plan DEN HAAG (ANP) Als alles volgens de plannen verloopt, kunnen half novem ber a.s. de eerste vier voor de koninklijke luchtmacht bestemde NF-5-straaljagers in ons land worden verwacht. Dit zullen vier tweepersoons trainers zyn, NF-5b- toestellen. De vier jachtvliegtuigen zullen van Canada, waar ze zijn gebouwd, door de lucht naar de vliegbasis Twenthe wor den overgevlogen. Luitenant-kolonel W. P. Vogelaar, tot voor kort chef vliegdienst Twenthe, is op 16 augustus j.l. als leider van het overvliegen naar Canada ver trokken. Hij was ook de eerste Neder lander die in 1968 met een voor Noor wegen bestemde F-5b de vlucht over de oceaan maakte. Met hem hebben nu drie vliegers de tocht naar Canada ondernomen om daar vertrouwd te raken met de besturing van deze tweemotorige jager. Die vliegers, de kapiteins G. Goes van het 314 squardron „Thunderstreaks" en J. Verdonk en C. A. Campfens van het 315 squadron „Thun derstreaks", alles van de vliegbasis Eind hoven zullen de eerste NF-5-machines .overvliegen. De nieuwe straaljagers zul len, zoals bekend is, geleidelijk aan de sterk verouderde T-33-lesvliegtuigen en F-84 F „Thunderstreaks"-straaljagers gaan vervangen. UTRECHT (ANP) De tyd is aange broken. dat de hele vakbeweging zich in eendrachtige samenwerking opmaakt om de invloed van alle werknemers in Nederland op het maatschappelijk en economisch bestel belangryk te verstevi gen en te vergroten door met spoed de financiële kracht van alle loon- en salaristrekkendcn te bundelen in een werknemersbank. Dit is een voorstel van de Nederlandse christelijke agrarische bedrijfsbond aan gesloten bij het CNV, die zich in zijn orgaan „Samenwerking" afvraagt, waar om er wel een boerenleenbank en een middenstandsbank bestaan, maar geen werknemersbank. De komende jaren, zo meent de NCAB. moeten ingrijpende rechtvaardige veranderingen plaatsvin den in de sociaal-economische verhou dingen. waarvoor de inspanning van alle werknemers in ons land onmisbaar is. Temeer omdat de werkgevers zich steeds weer verzetten tegen wezenlijke veranderingen in de maatschappelijke orde. is enige druk uitermate gewenst. In de huidige omstandigheden zou een dergelijke druk ontstaan als de werk nemers op zo kort mogelijke termijn hun financiële belangen stevig zouden bun- Een zeer groot deel van de miljarden, die omgaan bij de handels- en spaar banken en ook bij de financierings- en verzekeringsmaatschappijen is afkomstig uit de portemonnee van de werknemers. Een gróte werknemersbank betekent volgens de NCAB een uitermate grote concentratie, die met de potentiële be schikking over vele miljarden guldens grote invloed zal kunnen uitoefenen op de economische en maatschappelijke gang van zaken. De NCAB zw'ijgt daar bij nog over de grote mogelijkheden van een Europese werknemersbank. Vermist meisje aangehouden Mevrouw Agheliki Mangakis, echtge note van de 47-jarige professor Mangakis, die sedert 26 juli door het Griekse kolonclsregime wordt vastgehouden, staat hier voor een Griekse rechtbank. Zy wordt be- schudigd van het verspreiden van valse geruchten. Ze had verklaard dat haar man in de gevangenis wordt gemarteld. Zy werd tot vier jaar veroordeeld. RAALTE (ANP) Het sinds zondag 17 augustus vermiste meisje Maria den Brok uit Oss is gisteravond in Raalte door de politie aangehouden. Zij was in gezelschap van een vriendinnetje, de /olllieraket Vernietigd zestienjarige Betsy van Haa- uit Berghem. Beide meisjes, die een kermisbezoek op de bewuste bet I zondag niet thuis waren gekomen, wer- hele land of per regio beslist noodzar den later door hun ouders van het po- kélijk is. I litiebureau afgehaald. CAPE KENNEDY Een Amerikaanse raket met een kunstmaan ter besturing van de zon is op 480 lcm boven de At lantische oceaan vernietigd, omdat hij van zijn koers was afgeweken. Van wat in al onze schoenetalages komt en daarna de voeten zal schoei en, heeft het Modecentrum voor de schoen- en lederbranche te Amsterdam een overzicht gegeven: Nederlandse produkten naast importmodellen, want beide fabrikaten zijn bij de gemiddel de consument populair. Vooral onder de progressief jeugdige modellen is er veel van eigen bodem te zien. In het klassieke genre waren de buitenlan ders wat vaak in het beeld, ofschoon onze eigen fabrikanten deze sector ze ker niet verwaarlozen! De algemene modelijn van binnen- en buitenland verschilt weinig. Een ver fijning van de handeling of een smaak voller detail kan het Italiaanse of Fran se schoentje soms zeker verheffen maar het prijsverschil dat nu en dan tientallen guldens bedraagt, mag het hoofd daarbij niet gezien. „Hoogfront" noemt de deskundige de huidige wreef bedekkende voorschoen. Die opgezette of aangesneden klep is steeds gegarneerd: vaak met riempjes, bijna steeds met gespen. Wij zagen gespen als bijbelsloten en gespjes als kinderringetjes. De mooiste was naar onze smaak een blauw geëmailleerde op een blauwe lakschoen. Bij het hoogoplopend model hoort de zware hak, die elegent is zolang hij binnen de perken blijft en lijkt op die van Lodewijk XV. Maar soms loopt hij wel eens zo breed naar onder uit, dat de voet, onder een bepaalde hoek gezien, lijkt te kapseizen. Er wordt met die hakken willekeurig omge sprongen: sportief of gekleder schoei sel steunt zowel op de een als op de andere hak, men hoeft maar te kiezen. Een laatste mogelijkheid is de door loop- of sleehak, die opnieuw aarze lend nadertreedt. In negen van de tien modellen kunt u zich spiegelen: de lakfabrikant kan de orders niet aan. Wie van lak houdt moet er gauw van profiteren, men zegt dat hierna het woord aan suède zal zijn. Vooralsnog gewoon lak en nap- palak, dat soepeler en bijna transpa rant is. Nog fraaier blijkt het geglans de maar niet gelakte kalfleer in antiek- finish, dat wij in een Italiaans paar bewonderden, en het koraal-glanzend kroko in een Nederlands paar. Glad leer en chevreau blijft gelukkig ook in het assortiment want lak maakt de voet opvallend en groot, hetgeen niet iedereen kan hebben. Zwart geniet duidelijk d» voorkeur, dikwijls in combinatie met andere kleu ren, vooral rood. Daarnaast is wit deze Bottines; van links naar rechts: zwart lak m.et zijsluiting, bruin leer met riem en gesp, zwart lak met kreuklak. winter actueel. Maar bruin, maron, ko raal, olijf, lichtgrijs en een zeer fraai loodgrijs al of niet met hak in dezelf de kleur, staat op ons te wachten. Hoewel men verwacht van de bottines, blijkt al uit de populaire naam: bot- tje. Wij zien talloze bottjes in lak, syn thetisch kreuklak (dat we ook bij de laarzen aantreffen), met stiksels plooitjes, maar ook als relslaarsje. Bottjes staan koket onder het broekpak en deze combinatie zal van de winter triomfen vieren. Intussen marcheert de laars voort In elke gewenste hoogte, kleur en mate riaal, daarbij belovend dat de minirok niet van plan is het veld te ruimen. MINISTER-PRESIDENT HERHAALT (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister-president P. J. S. de Jong heeft gistermiddag nadruk kelijk herhaald, dat er geen extra-troe pen naar Suriname gezonden worden. Bovendien moet het detachement van 700 Nederlandse militairen, dat altijd in Suriname is, zich buiten het konflict Suriname-Guyana houden. De premier had dit vorige week al ge zegd, maar de nieuwe verklaring was gisteren nodig, omdat secretaris-generaal G. H. Peijnenburg van Defensie (staats- secrearis voor de landmacht in het ka- binet-Cals) eind vorige week op eigen initiatief de commandant van het korps marechaussee, generaal-majoor Hame link, verzocht had een detachement ma rechaussee van 149 man gereed te ma ken voor eventuele uitzending naar. Su- Toen dit gisteren uitlekte, dreigde een politieke rel rond de secretaris-generaal, die zich in deze kwestie beriep op de de- fensienota-1968. Hem werd echter ver weten, dat hij ondanks zijn formeel amb telijk gelijk zeer onvoorzichtig en on tactisch gehandeld had, om juist op dit moment, terwijl zich moeilijkheden in en rond Suriname voordoen, zijn initia tief te nemen zonder voorkennis van de minister-president of de minister van De- Drs. .T. den Uyl, voorzitter van de so cialistische Tweede-Kamerfractie slelde gisteren onmiddellijk vragen over deze affaire. Hij wilde vooral weten welke stappen tegen de secretaris-generaal dernomen zouden worden. Premier De Jong heeft hierover in zijn antwoord niet gesproken. Wel liet hij drs. Den Uyl ten, dat het detachement marechaussee volgens de defensienota-1968 bestemd Is voor alle VN- en koninkrijkstaken. En niet, Koals de brief van de secretaris, generaal aan de commandant van de marechaussee luidde: „In het bijzonder voor Suriname". Intussen lekte gistermiddag !n Den Haag ook uit, dat de secretari6-generaal vocaat, zullen getuigen. nogal scherp onderhouden is over zijn wat officieel genoemd werd „overijverig handelen" in deze kwestie. De secreta- ;-generaal verweerde zich door te stel len. dat hij vroegtijdig maatregelen moest treffen vanwege de incubatietijd van weken bij inentingen. Deze motive ring heeft, aldus gelooft men in Den Haag, de positie van de secretaris-gene raal gered. De maatregel wordt dan ook niet ongedaan gemaakt. De 149 man ma rechaussee wordt ingeënt en moet zich gereedhouden voor uitzending binnen 24 Zij blijven echter hun normale func- Nederland uitoefenen, totdat even tueel een opdracht komt. De vereniging Ons Suriname, de Suri naamse studentenunie, de Surinaamse studentenvereniging Wageningen en de Surinaamse studentenvereniging Utrecht hebben een verklaring uitgegeven, waar in wordt gezegd, dat met afgrijzen ken nis is genomen van de geheime voorbe reiding tot het zenden van een extra detachement marechaussee naar Suri- (Van onze correspondent) NEW YORK Senator Edward Ken nedy zal getuigenis af moeten leggen tydens het gerechtelijk onderzoek inzake Mary Jo Kopechny, de 28 jaar oude se cretaresse, die omkwam toen senator Kennedy's auto een brug afreed op het eiland, Chappaauiddick op de 18de juli. Kennedy heeft aangekondigd vrywillig getuigenis af te zullen leggen. Rechter James Boyle zei tijdens een voorlopige zitting te Edgartown, dat de senator op de zitting van 3 septem ber zal moeten verschijnen. „Het is zeer belangrijk, dat Kennedy aanwezig is als getuige bij dit gerechtelijk onder zoek", zei de rechter. „Als hij niet uit vrije beweging zou komen, zal ik er voor zorgen, dat er een dagvaarding tegen hem wordt uitgevaardigd". Rechter Boyle zei, dat afgezien van Kennedy, ook de vijf secretarissen en vijf collega's van Kennedy, waaronder Joseph Gar- gan, zijn neef en Paul Markhan, zijn ad-

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5